Eisenhower en Macmillan spraken over Chroesjlsjef's bezoek aan Washington DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 31 AUGUSTUS 1959 No. 18624 116e jaargang zummmsNiEowsBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruiibetaJing f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken ff, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 De 28-jarige Argentijnse kampioen Alfred Camarero (rechts) heeft de negende Kanaalrace van Billy Butlin gewonnen. Hij kwam omstreeks half twee bij Dover aan land. Herman Willemse (links) eindigde als tweede. Hij kwam om 14.45 uur te Folkestone aan land. Per jaar kan Canada vijftienduizend Nederlanders opnemen Reeds gaan veel ouders op bezoek naar kinderen De tijd, die aan arbeid ge- wijd is, is nooit verloren. Wijziging A.W.W. voorgesteld 's-GRAVENHAGE, 28-8. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de al gemene weduwen- en wezenwet. Aanvankelijk werd er van uitge gaan, dat deze wet op 1 januari 1960 in werking zou treden. Er staat dan ook een bepaling in ten gevol ge waarvan een weduwe recht zal hebben op pensioen als zij op 1 ja nuari 1960 de leeftijd van zestig jaar had bereikt. Nu echter de wet reeds per 1 oktober in werking zal kunnen treden zouden weduwen die na 1 oktober maar voor 2 januari zestig worden in tegenstelling tot de gewekte verwachtingen geen recht op pensioen hebben. Dit nu achtten staatssecretaris Roolvinnk minister Zijlstra blijkens hun memorie van toelichting ongewenst. Vandaar dat zij voorstellen de des betreffende bepalingen zo te wijzi gen, dat de leeftijdsgrens van 1 ja nuari verschoven wordt naar 1 ok tober. Voorts bevat het wetsontwerp voorstellen tot wijziging van enkele bepalingen van de wet duurtetoe- slag 1959, die eveneens nodig wor den geacht wegens het vervroegd in werking treden van de A.W.W. Kunstmatig hersenvlies MOSKOU, 25-8. Een Sotujef- chirurg in Swerdlofsk, prof. Doebrowski, is er in geslaagd bij een jongen een stuk van het hersenvlies te verwijde ren en te vervangen door een kunstmatig vlies, aldus meldt radio-Moskou. Het kind was door een locomotief geschept en had een ernstige schedel verwonding opgelopen waar door een gezwel op het her senvlies was ontstaan. Na de operatie was de jongen een week lang bewusteloos en daarna had hij enige moeite om het spraakvermogen te hervinden. Hij is thans ech ter volledig hersteld en on dervindt geen moeilijkheden meer. Brits-Amerikaans gesprek Mogelijkheid tot ontwikkeling industriegebied Economische positie van het westen ter sprake De defensiebesprekingen gingen in hoofdzaak over de speciale Amerikaans-Britse verdedigings regeling. LONDEN, 30-8. De besprekingen tussen president Eisenhower en pre mier MacMillan op Chequers, had den in hoofdzaak betrekking op het bezoek van de Russische premier aan Washington en de reis van Eisenhower naar Moskou, zo wordt van gewoonlijk welingelichte zijde in Londen vernomen. De ontwapeningsbesprekingen De ontwapeningsbesprekingen op Chequers betroffen volgens confe rentiekringen een nieuw westelijk ontwapeningsvoorstel, dat men vol gend jaar aan de nieuwe ontwape ningscommissie van tien landen hoopt voor te leggen. Uit conferentiekringen wordt verder vernomen, dat de beide staatslieden van gedachten hebben gewisseld over het versterken van de economische positie van het westen. Naar verluidt was men het er over eens, dat dit het best kan gebeuren door een verdere libera lisatie van de westelijke handel. De regerings-commissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Have- man, heeft medegedeeld, dat dit jaar 6000 Nederlandse emigranten reeds naar Canada zijn gegaan of nog zullen gaan en hij hoopte dat dit aantal in 1960 aanzienlijk zou stijgen. Een normaal aantal ligt vol gens hem, voor wat Canada betreft, dicht bij de 15.000 personen. Alleen in de jaren 1952 en 1953 is men daar ver over heen geweest, nl. 20.000. Het totaal aantal emigranten (van alle landen tezamen dus) naar Ca nada schat men voor 1959 op 100 duizend. Dit jaar zal het totaal aantal Nederlandse emigranten naar Canada, Australië, Zuid-Afri- ka, Nieuw-Zeeland, de Verenigde Staten en. Rhodesia 25.000 zijn. Belangwekkend was het feit dat het percentage landbouwers, dat van Nederland uit naar Canada gaat, sterk is gedaald en wel van twintig procent tot zeven procent, terwijl juist het aantal landgeno ten die de beroepen van dienstver lening hebben gekozen, is gestegen van zeven tot twintig procent, een verschuiving die ook verklaard kan hun kinderen. Men schat het aan tal oudere personen, die per j aai de kinderen bezoeken, voornamelijk naar Canada, op 4000 tot 5000. Gaarne zou men deze bezoeken willen uitbreiden. Tijdens de ge sprekken tussen de Australische minister Downer en de Nederlandse autoriteiten, enige maanden gele den gehouden, is dit punt eveneens aan de orde gekomen, omdat de reis naar Australië heel wat kostbaar der is dan die naar Canada, worden door het feit, dat de immi gratie-autoriteiten in andere lan den de normen soepeler hebben ge maakt. Een vraagstuk dat de aandacht van zijn dienst heeft noemde de heer Haveman het jaarlijks bezoek van ouders van emigranten aan Drie vooraanstaande Britse so cialisten, Gaitskell, Bevan en Hea- ley, zijn zaterdag per vliegtuig naar Moskou vertrokken, zy wa ren voor dit bezoek door premier Chroesjtsjef uitgenodigd. G.S. van Zeeland Voorzichtig met giftige middelen HILVERSUM, 29-8. De „Commis- sie waterverontreiniging A.H.B." van de algemene hengelaarsbond vestigt er de aandacht op, dat haal bij herhaling klachten bereiken over vergiftiging van wateren door dat men zakken en vaten, waarin zich giftige middelen voor vernie tiging van insecten of voor be sproeiing van bomen en gewassen bevonden hebben, daarin uitspoelt of uitwast. Niet alleen wordt daar door de visstand ernstig geschaad en in vele gevallen zelfs vernie tigd, doch het vergiftigde water is ook gevaarlijk voor mensen, dieren en planten, zodat het zowel voor hét vee als voor land- en tuinbouw onbruikbaar is. De commissie verzoekt daarom allen, die giftige bestrijdingsmidde len gebruiken, daarmede de uiter ste voorzichtigheid te betrachten. schrijven minister over afsluiting Zuid-Sloe Iden overigens die projecten het eerst in aanmerking kornen, waar voor ook van ondernemingszijde belangstelling bestaat. Daar het college van het bestaan van die belangstelling, en niet al leen van de zijde van de N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlis- singen, is gebleken, is het van oor deel, dat aan de uitvoering van het Sloe-plan blijvend prioriteit moet worden toegekend. Teneinde de bestaande belang stelling van ondernemerszijde le vendig te houden en te stimuleren, dienen de bedoelde gronden op zo kort mogelijke termijn te worden bedijkt, aldus Ged. Staten. Ged. Staten van Zeeland verkla ren het geenszins eens te zijn met hetgeen wel wordt gesteld, dat in dustrievestiging in het Zuid-Sloe als een utopie zou zijn te beschou wen. Vrouw stak haar man bij twist VENLO, In een opwelling van drift heeft de 39-jarige mevrouw S. G.-K. te Venlo vrijdagmiddag haar 49-iarige echtgenoot P. G. met een broodmes twee steken toegebracht. De man werd in de schouder en in de linkerzijde getroffen. ITij werd in het ziekenhuis te Venlo opge nomen. Zijn toestand is niet levens gevaarlijk, maar toch van dien aard dat het slachtoffer nog niet gehoord kon worden. De kinderen van het echtpaar - vier meisjes van 12 tot 18 jaar - waren niet thuis toen het drama zich afspeelde. Wel was de zuster van de vrouw aanwezig. Er ontstond tussen man en vrouw onenigheid over het weekloon dat de man afdroeg. Men heeft overeenstemming be reikt over de te volgen tactiek. Af gesproken is, dat er geen pogingen zullen worden gedaan om tot een topconferentie te komen in de pe riode tussen Chroesjtsjefs bezoek aan Amerika en Eisenhowers be zoek aan Rusland. Ten aanzien van een hervatting van de Geneefse conferentie van ministers van buitenlandse zaken neemt men, naar verluidt, geen vast standpunt in. Een hervatting voor het bezoek van Eisenhower aan Moskou zou afhangen van het resultaat van de besprekingen met Chroesjtsjef in Washington. Ook Russen houden geen kernproeven MO.SKOU, 28-8. De Sowjet-rege- ring heeft besloten de kernproeven niet te hervatten indien de weste lijke mogendheden zich eveneens verder van experimenten onthou den. Slechts in geval van hervat ting der kernwapenproeven door de westelijke mogendheden zal de Sowjet-Unie zich vrijgesteld achten van haar belofte, aldus een verkla ring van de Sowjet-regering die vrijdag door het Sow jet-persbureau Tass is gepubliceerd. Chinezen hlijven in Indiase grensposten NIEUW DELHI, 28-8. Communis tisch China heeft de eis van India, dat Chinese militairen de grenspos ten Kazimani, Limeking en Long- joe ontruimen, van de hand gewe zen met het argument, dat het be trokken gebied deel uitmaakt van China. Dit is vrijdag officieel te New Delhi bekend gemaakt. De Chinezen hebben deze posten vo rige week woensdag bezet. De Indiase regering heeft vrij dagmiddag valschermtroepen naar Li Eking gezonden om de Chinese troepen terug te drijven. E.V.O. over autokeuringen 's-GRAVENHAGE Verplichte keuring van auto's is niet de op lossing om technische gebreken, die gevaarlijk kunnen zijn voor de verkeersveiligheid, te voorkomen Dit is de mening van de E.V.O. de organisatie van verladers en eigen vervoerders, wier leden meer dan 200.000 bestel-, vracht- en bedrijfs- personenauto's op de weg brengen. Het percentage ongelukken met auto's als gevolg van een technisch gebrek is zeer gering. Maar dat mag volgens dc E.V.O. geen reden zijn om niet alles in het werk te stellen gevaar opleverende technische ge breken zoveel mogelijk te voorko men. De enige mogelijkheid daar toe is goed gericht onderhoud, al dus de mening, door de E.V.O. in een communiqué uitgesproken. MIDDELBURG, 29-8. Ged. Sta ten van Zeeland hebben de minister van Verkeer en Waterstaat een brief geschreven over de afsluiting van het Zuid-Sloe. Zij hebben hiervoor ook de aandacht van de minister van Economische Zaken gevraagd. Ged. Staten hebben begrip voor de mogelijke noodzaak tot tempori sering van de versterking van de hoogwaterkeringen, ook van die langs de Westerschelde, al geeft dit aanleiding tot bezorgdheid omtrent, de eventuele gevolgen. Doch naar het oordeel van het Zeeuwse col lege draagt de afsluiting van het Zuid-Sloe in dit verband een bij zonder karakter. Want dit plan voorziet niet alleen in een gewenste verkorting van de zeewering, maar opent tevens de mogelijkheid tot het ontwikkelen van een industrie gebied ter plaatse. Ged. Staten verwijzen naar het geen is gezegd in de zesde nota in zake de industrialisatie van Neder land namelijk, dat besloten is de denkbeelden, die bestaan t.a.v. een havencomplex in het Sloe, op korte termijn nader uit te werken, al zou- Positie Tsjou eh Lai verzwakt NIEUW DELHI, 29-8. lil diplo- matieke kringen te Nieuw Delhi is men op grond van inlichtingen uit Peking tot de mening gekomen dat de positie van premier Tsjou en Lai van Communistisch China verzwakt is. Er zouden ernstige meningsverschillen tussen hem en president Lioe Tjao Tsji bestaan, die ook op een onlangs ge houden geheime bijeenkomst van de Chi nese leiders niet uit de weg zijn geruimd. Britse koninklijke familie bereidde Eisenhower goede ontvangst De eerste Amerikaanse president die Schotland bezoekt CRATHIE (Schotland), 28-8. Na de ovationele verwelkomingen die hem reeds in Bonn en in Londen van de zijde van het grote publiek ten deel waren gevallen, wachtte president Eisenhower vrijdagoch tend bij zijn aankomst in Schotland waar hij op kasteel Balmoral de gast van koningin Elizabeth zou zijn, een hartelijk welkom van de zijde der koninklijke familie. Een straalverkeersvliegtuig bracht de president van Londen, waar hij .bij de Amerikaanse ambassadeur had gelogeerd, naar het vliegveld Dyce, waar hij door de hertog van Edinburgh verwelkomd werd. De autotocht van Dyce naar Balmoral ging in traag tempo tengevolge van het enthousiasme van de Schotten die zich langs de route verzameld hadden en zich niet zuinig betoon den met toejuichingen. Een hartelijke geste Koningin Elizabeth maakte een hartelijke geste door, in strijd met de bepalingen van het protocol, haar gast niet op de drempel van kasteel Balmoral op te wachten maar hem tot buiten het hek tege moet te komen. De koningin werd vergezeld door prinses Margaret. Het publiek dat zich bij het kasteel had opgesteld gaf er duidelijk blijk van dat het deze geste waardeerde. Dreigende wolken pakten zich bo ven de Hooglanden tezamen tegen dat Eisenhower - de eerste Ameri kaanse president die Schotland be zocht - arriveerde, maar dat kon het bijzondere karakter van het landschap slechts accentueren. Chroesjtsjef wil duit in vredeszakje doen MOSKOU, 31-8. Premier Chroesjt sjef van de Sowjet-Unie heeft zon dag in een rede te Wesjenslcaja bij Rostof verklaard, dat hij met „goe de bedoelingen" en met het op rechte verlangen om zijn duit in heb zakje te doen voor de interna tionale ontspanning en de verster king van de vrede naar de V.S. gaat. „Wij zijn vastbesloten om die stappen te doen, die kunnen bijdra gen tot het smelten van het ijs in de koude oorlog, aldus Chroesjtsjef volgens Tass. En wij koesteren graag de hoop dat de Amerikaanse regering door dezelfde overwegin gen beïnvloed zal worden". TV-UITZENDING UIT LONDEN LONDEN, 30-8. De televisie-uit zending van Eisenhower en Mac Millan, die maandagavond uit Lon den wordt gegeven, begint om 19.20 uur (Ned. tijd), zo is door het Fo reign Office meegedeeld. Zij zal ge lijktijdig in zes Europese landen, waaronder Nederland, te zien zijn. Eisenhower in Europa. Vorige week bezocht de Amerikaanse president o.m. Bondskanselier Adenauer van west-Duitsland. Een grote menigte verwelkomde de hoge Amerikaanse gast, die de verwelkoming beant woordde met een stralende lach.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1