nze puzzelrubriek:-:*! Een vaak onbegrepen kwestie OVERDENKING Aardschokken in De Bilt geregistreerd DE BILT, 27-8. Het K.N.M.I. in •De Bilt deelt mee, dat na het ont- «wikkelen gisteren van de fotogra fische registratie blijkt, dat de ap paratuur van het K.N.M.I. twee sterke aardbevingen opgetekend heeft. De eerste om 8 uur 37 minu ten (gmt) afstand 9000 km., de tweede om 10 uur 39 min. (gmt) af stand 8000 km. De richtingen wa ren niet met zekerheid te bepalen. Brief over het concent ratiekampen- systeein 's-GRAVENHAGE, 27-8. Ter ge- legenheid van het bezoek dat de Sowjet-Russische minister-presi dent Chroesjtsjef aan de Ver. Sta ten zal brengen, heeft de heer K. R. Staal te Heemstede in zijn kwa liteit van gedelegeerde van het Int. Comité ter bestrijding van het Concentratiekampsysteem en als secr.-generaal van de Ned. organi satie van dit comité een brief ge richt tot de president der Ver. Sta ten. Hoewel de besprekingen in de eerste plaats natuurlijk betrekking zullen hebben op de veiligheid in de wereld in het algemeen, ver zoekt hij de president zo mogelijk ook het lot van de politieke gevan genen achter het ijzeren gordijn ter sprake te willen brengen. ALS IK ZWAK BEN „Toen riep Simson tot de Here". '(Richt. 16 28). In zeker opzicht is de geschiede nis van Simson een tragisch gebeu ren. Simson, de geweldenaar, wiens haar niet afgesneden mocht wor den, omdat hij van zijn geboorte af aan de Here toegewijd, maar die in een zwak ogenblik zijn geheim ver ried aan zijn vrouw en zodoende in handen van zijn vijanden, de Fi listijnen viel. Vaak meent men dat het geheim van Simson's kracht gelegen was in zijn lange haar, maar dat is on juist. Het geheim daarvan lag in zijn Nazireër-zijn. En het teken van dit aan God' gewijd zijn was zijn lange haar. Opmerkelijk in de geschiedenis van Simson is, dat we praktisch niet lezen dat Simson, hoewel hij aan God gewijd was, een nauwe omgang met God had. Veelaer was het zo: hij vertrouwde op zijn kracht. Simson wist zelf wel, dat hij de man was, die er op los kon slaan, zodat iedereen voor hem uit de weg ging. Zelfs een jonge leeuw was niet tegen hem opgewassen. Was het wonder, dat Simson op zijn kracht ging bouwen en vergat, dat die kracht hem slechts door God geschonken was om daardoor het volk Israël te kunnen gaan verlossen uit de hand der Filistij nen. Zijn kracht kwam op de eer ste plaats en God op de tweede plaats. Daar hebt U het gevaar, waar we allen steeds weer aan bloot staan. Dat de Here God op de tweede plaats komt, want we kunnen het zelf wel, we zijn zelf sterk genoeg. En nog een paar stappen verder en we zijn God kwijt. Het liep met Simson ook fout. Hoe sterk hij ook mocht zijn, hij was niet opgewassen tegen een heidense vrouw. Hoe dat kwam? Omdat hij God losgelaten had. En het verbond met God gebroken had. Simson wordt gevangen geno men, wordt een speelbal in handen van de Filistijnen en wordt ge bruikt om met uitgestoken ogen de Filistijnen te vermaken. Zijn haar is inmiddels, tijdens zijn verblijf in de gevangenis, weer gaan groei en en daar staat hij: als een stum per in de tempel van Dagon, de god van de Filistijnen. Toen riep Simson tot de Here En zijn gebed wordt verhoord. Met nieuwe kracht - ik zou haast zeggen: met goddelijke kracht - trekt hij de steunpilaren van de tempel naar elkaar toe en met dui zenden Filistijnen vindt hij de dood onder het instortende gebouw. Als ik zwak ben.... De apostel Paulus laat er op volgen: dan ben ik machtig. We kunnen er nog veel meer op laten volgen: dan leert een mens bidden, dan leert hij God zoe ken, dan gaat hij zijn heil zoeken bij Jezus Christus, dan brengt het een mens op de knieën voor God. Weet U: de Here God kan met ster ke mensen, die vertrouwen op hun eigen kracht, niets beginnen. Het zwakke der wereld heeft God uit verkoren, opdat hij het sterke be schamen zou. Simson had één ding vergeten: dat een mens een ver bond met God kan hebben en toch zonder God kan leven en ondanks dat verbond toch naar de onder gang kan gaan. Er zijn veel men sen, die dat vergeten. „We zijn ge doopt" zeggen ze. Maar ze verge ten, dat het zonder geloof onmo gelijk is Gode te behagen, en dat er maar één kracht is tot zaligheid, namelijk het woord des kruises. Dat is een kracht Gods. Geen men selijke kracht. Die God schenken kan en schenken wil aan een ieder, die er om vraagt. Als ik zwak ben.Ja, de Here God doe het ons ieder persoonlijk door zijn Heilige Geest verstaan, dat, wie zichzelf verhoogt, verne derd en wie zichzelf vernedert verhoogd zal worden. Z. C. B. Dit is de aanblik van de stad New York, met de uiterste punt van het eiland Manhattan, die op elke bezoeker die per schip de stad nadert, een onvergetelijke indruk maakt. In dit gebied - toen nog Nieuw Am sterdam geheten - bouwden de eerste kolonisten in 1626 hun woning. Manhattan is een van de voorsteden van New York, ru'vm 21,5 km. lang met een oppervlak van bijna 60 vierkante km. - het is het financiële en handelscentrum van de stad. Daar Manhattan geheel door zee en rivieren omgeven is, was er voor uitbreiding geen andere mogelijkheid dan de hoogte-in. Het hoogste gebouto is het Empire Building van 102 verdiepingen. In de stad Neiv York wonen meer dan 8 miljoen mensen. WALGELIJK STUK OVER NEDERLAND IN RUSSISCH BLAD MOSKOU, 27-8. Het Russische blad „Sowjetskaja Rossia" heeft onder de titel „Als de militaire uit gaven hoog zijn en de dijken laag" een artikel van de commentator Grigorrowitsj gepubliceerd, waar kritiek wordt geleverd op de Nederlandse regering. Volgens Grigorowitsj heeft de Nederlandse regering onlangs ach ter de rug van het parlement om eigenlijk in het geheim een overeenkomst met de Verenigde Staten gesloten over de levering van kernwapens aan de Nederland se strijdkrachten. „Deze daad kan zeer vergaande gevolgen hebben voor Nederland. Zij kan dat dicht bevolkte land blootstellen aan een dodelijk gevaar. Een dergelijke daad van de Nederlandse regering des te schandelijker, omdat zij werd gesteld nu de denkbeelden van een vreedzaam naast elkaar bestaan de plannen voor de „koude oorlog" steeds meer beginnen te verdringen"aldus Grigorowitsj. Juist nu de gehele wereld onge duldig en vol hoop uitziet naar de besprekingen tussen de leiders van de Sow jet-Unie en de Verenigde Staten, begint, aldus het artikel, de Nederlandse regering met de prak tische uitvoering van plannen die ten doel hebben het land te maken tot een basis voor buitenlandse kernraketten. Het kleine Nederland heeft een lange en ingewikkelde geschiedenis. In het verleden is Nederland, aldus Grigorowitsj artikel, een sterke zee- en een grote handelsmogend heid geweest. De veelvuldige, ver nietigende oorlogen van die tijd hebben Nederland geschokt en het tenslotte tot een klein land ge maakt, dat alleen nog maar een paar oude monumenten en geschie- KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Ds. G. J. de Nie (voorheen te Brouwershaven) 25 jaar predikant Woensdag 2 september a.s. zal het vijfentwintig jaar zijn geleden, dat ds. G. J. de Nie, thans predi kant-voorganger van de Vrije Ge meente van Amsterdam, werd be vestigd als predikant in de Neder landse Hervormde Kerk. Gerardus Johannes de Nie werd op 25 april 1910 te Rotterdam ge boren. Hij bezocht eerst het Mar- nix-gymnasium in de Maasstad en studeerde daarna verder nog aan de rijks universiteit te Leiden. Na dat kandidaat de Nie op 2 mei 1934 door het provinciaal kerkbestuur van Gelderland was toegelaten' tot de evangeliebediening in de Neder landse Hervormde Kerk en hij van mei tot augustus 1934 eerst ruim drie maanden te Nijmegen werk zaam was geweest als hulpprediker en daar toen de werkzaamheden had waargenomen voor ds. E. D. Spelberg, toen deze een tournée maakte door het voormalig Neder lands Oost Indië, werd hij op 2 sep tember van datzelfde jaar (1934) door wijlen ds. G. Westmijsë, toen nog predikant-voorganger van de afdeling Rotterdam van de Vereni ging van Vrijzinnig Hervormden, te Brouwershaven in het ambt be vestigd. Op 11 april 1937 verwissel de de jubilaris deze gemeente met die van Veendam, vanwaar hij op 2 april 1944 naar die van Dordrecht vertrok, waar hem in verband met zijn benoeming als predikant-voor ganger van de Vrije Gemeente te Amsterdam met ingang van 1 sep tember 1949 eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus werd verleend. Op 11 september van dat zelfde jaar (1949) werd ds. de Nie door zijn voorganger ds. P. van der Veer ingeleid als predikant-voor ganger van de Vrije Gemeente te Amsterdam. Oud Ger. Gemeenten Beroepen te Kampen: J. van der Poel, Ede. denisboeken heeft om het aan zijn grootheid in het verleden te her inneren. De politiek van de „koude oorlog" en de bewapeningswedloop hebben Nederland gebracht tot de niet benijdenswaardige positie van zijtak van de Benelux. ,Wat gaat er nu gebeuren? Welke weg zullen de Nederlanders nu gaan volgen? De gewone Nederlanders denken steeds ernstiger na over deze vraag", aldus Grigorowitsj. Ingezonden mededeling Onzuiver bloed oorzaak van Bheumatische Pijnen. Kruschen Salts zuivert Uw bloed en zo voelt ge U al gauw weer een ander mens. Dèarom - wacht er niet mee. Be gin de weldadige Kruschenkuur liever vandaag dan morgen. Kru schen spoort Uw bloedzuiverende organen aan tot krachtiger wer king. Die worden als het ware ver jongd en herkrijgen zo de kracht, om onzuiverheden uit het bloed te jagen en daarmee de oorzaak van Uw pijnen te verdrijven. WEEKEINDE ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 29-30 augustus: H. Backer, Noordgouwe, tel. 0112-480. WEEKEINDE ARTSENDIENST ZIERIKZEE Weekeinde 29-30 augustus: C. M. van Hoorn, tel. 01110-2080. Centrale regeling volledige oudedags voorziening ongewenst Verzekering volgens kapitaalbeleggingsstelsel juist 's-GRAVENHAGE, 27-8. Een commissie van deskundigen, in gesteld door het Convent van christelijk-sociale organisaties, is van mening, dat een volledige oudedagsvoorziening door mid del van een centralistisch gronde slagstelsel, op verschillende gron den afgewezen moet worden. Het huidige stelsel van bedrijfs- en ondernemingspensioenfondsen wordt ook voor de toekomst aan vaardbaar geacht, naar de com missie in een rapport inzake de oudedagsvoorziening door mid del van bedrijfs- en onderne mingspensioenfondsen te kennen De commissie onderzocht de vraag naar de betekenis van de bedrijfs- en ondernemingspensioenfondsen in het kader van de oudedagsvoorzie ning in Nederland. Men is daarbij uitgegaan van de huidige situatie, waarin de oudedagsvoorziening in Nederland geregeld is door een bo dempensioen in de A.O.W. en aan vullende uitkeringen via de be drijf staksgewij ze, ondernemings gewijze of individuele regelingen. Men onderzocht de mogelijkheid, of deze aanvullende uitkeringen niet centraal geregeld kunnen wor den, zoals dat thans bij de A.O.W. geschiedt. Men stuit hier echter op teveel moeilijkheden, aldus het rap port, daar de mogelijkheden in ver scheidene bedrijven sterk uiteen lopen. Argentijn won negende Kanaal-race Nederlander Herman Willemse werd tweede DOVER, 27-8. Alfredo Camarero, de 28-jarige Argentijnse kampioen, heeft de negende Kanaal-race van Billy Butlin gewonnen. Hij kwam omstreeks half twee bij Dover aan land. De Nederlander Herman Willem- se is er in geslaagd over het Kanaal te zwemmen. Om 14.46 uur (Ned. tijd) kwam de Utrechter te Folke stone aan land. Zijn tijd bedroeg 12 uur 49 min. 33 sec. Vijf uur lang heeft de Robben-zWemster Mary Kok haar ex-clubgenoot moreel ge steund. Om 10 uur in de morgen stapte zij uit een volgboot om met de Utrechtse onderwijzer mee te zwemmen. Willemse is de tweede Nederlan der die kans zag zwemmende het Kanaal over te steken. In augustus 1951 deed Jan van Hemsbergen een geslaagde poging. Hij had er 14 uur 30 min. voor nodig. Centralisatie betekent de intro ductie van een uniform stelsel. Daarbij komt dat een volledige oudedagsvoorziening via dit cen trale systeem, dat alleen volgens het omslagstelsel zal kunnen wer ken omdat men geen zekerheid heeft over de deelname, een te zware druk op de volkshuishouding zou leggen. De geldontwaarding Het is dus zaak, zegt de commis sie, deze verzekering volgens het kapitaalbeleggingsstelsel te hand haven, waar echter het bezwaar van de geldontwaarding een be langrijke rol speelt. Er wordt im mers nu geen premie betaald voor premietrekkenden van nu, doch voor premietrekkenden van later. De commissie geeft daarom in over weging een premie in te stellen, welke in gelijke mate met de lonen stijgt. Voorts beveelt de commissie een zodanige hantering van de actua riële rentevoet bij het vaststelllen van de premies aan, dat een jaar lijkse rentewinst van één procent gemaakt kan worden om de gevol gen van de geldontwaarding op te vangen. De puzzel van vorige week vrij dag heeft - in tegenstelling met de vorige - flink wat goede inzendin gen opgeleverd. De oogst was dus ditmaal weer wat groter en hoewel de puzzels doorgaans in zwaarte elkaar niet zoveel ontlopen, daar zijn er toch wat de juiste of on juiste oplossingen betreft van week tot week opmerkelijke verschillen. Na loting gaan de prijzen deze week naar: De heer B. VAN DROFFELAAR H. J. Doelemanplein 15, Voor hem is een set visitekaartjes met opdruk beschikbaar. Het pocketboek is deze week voor: Mej. MATTY GELEIJNSE, p/a. Stoofweg A 139, Zonnemaire. De oplossing ziet er uis. volgt uit: Horizontaal: 1. ma, 3. flets, 6. agio, 9. na, 11. aard, 13. etter, 15. dolk, 17 .eelt, 18. idem, 19. sela, 20. rolde, 23. sate, 24. arak, 26. apis, 28. villa, 31. een, 33. paria, 37. sla, 38. s.g., 40. v.v, 41. inn, 42. r.k., 43. inval, 44. ja, 45. lui, 47. al, 48. ai, 50. nut, 53. steeg, 55. sla, 57. notie, 59. saai, 61. daar, 63. lomp, 65. braam, 67. geld, 70. arme, 71. pias, 72. deli, 74. eelde, 77. atap, 79. es, 80. tulp, 81. elan, 82. re. Verticaal: 1. maas, 2. aa, 3. ideaal, 4. tetra, 5. st, 6. a.e., 7. griep, 8. Odessa, 9. n.l., 10. akte, 12. rel, 14. til, 16 oma, 21. oke, 22. dam, 25. ras, 27. i.p.v., 28. v.s., 29. il, 30. larie, 32. euvel, 34. riant, 35. in, 36. an, 39. gil. 40. vla, 45. l.s., 46. ut, 47. aga, 49. ina, 51. ui, 52. te, 54. esprit, 55. sir, 56. ada, 58. orgaan, 60. abeel, 62. ampel, 63. lade, 64. mal, 66. aal, 68. est, 69. dupe, 73. es, 75. e.p., 76. de, 78. ar. DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1 inhoudsmaat, 4. stremsel, 6. kunstmatige haardos, 10. jongensnaam, 11. deel v. e. Franse ontkenning, 12. dubbelklank 14. in orde (afk.), 15. Frans onp. voornaamw., 17. kwaad, 19. hoog gebouw, 21. Frans lidwoord, 22. meisjesnaam, 24. meisjesnaam, 25. briefaanhef (afk.), 26. deel van het hoofd, 27. onmeetbaar getal, 29. be kende motorraces (afk.), 31. uit roep, 32. water in Brabant, 33. cir kel-, kogelvormig, 35 eerste mens, 37. schaakterm, 38. oorsprong, 40. stuk stof, 42. metaal, 45. kwastje, 49. zeepwater, 51. fris, 53. tegen, 56. het Romeins Imperium (afk.), 57. gewicht (afk.), 58. titel (afk.), 60. zangnoot, 62. verbinding, 64. voorzetsel, 65. voorzetsel, 67. bij belse naam, 69. grondtoon, 70. steekwapen, 72. paardetuig, 74. ge tij, 75. N.V. (Franse afk.), 76. fa milielid, 77. jongensnaam, 78. be staat, 80 .onze (Fr), 81. hevig, 82. bovenaards wezen. Verticaal: 1. zetel, 2. maanstand (afk.), 3. jongensnaam, 4. onder richt, 5. meevaller, 7. bedorven, 8. klein persoon, 9. zuidvrucht, 11. vrucht, 13. Frans pers. voornaamw., 16 Nederland (afk.), 18. deel v.d. bijbel (afk.), 20. verbrandingsrest, 21. Chinese maat, 23. hoon, 26. on behaard, 28. voorzetsel, 30. steun- draad, 31. klein plantje, 32. de som- ma van, 33. zonnegod, 34. zangnoot, 35. als eerder (afk), 36. familielid, 37. voorzetsel, 39 ijle stof, 41. meel- kost, 43. pers. voornaamw., 44. stuurs, 45. pro deo (afk.), 46. verder, daarenboven, 47. bijbelse naam, 48. bergplaats, 49. paar, 50. ons in ziens (afk), 52. bolgewas, 54. num mer (afk55. dubbelzout, 57. rus tig, 59. kleur, 61. dik touw, 63. En gels voorzetsel, 64. windrichting (afk.), 66. rivier in Italië, 68. water in Friesland, 70. insect, 71. koren- afval, 72. seconde, 73. laag, 75. hei lige (afk79. natuurkundeterm (afk.). Het hoe en waarom van dope-olie Van de belangrijkste vorderingen op automobiel-technisch gebied, die de laatste jaren in het brand punt van de belangstelling hebben gestaan, behoort de smeerolie-ont wikkeling ongetwijfeld als een der eerste te worden genoemd. Enorme bedragen zijn er in de loop van de jaren besteed aan het zoeken naar mogelijke verbeterin gen aan smeermiddelen en vooral sinds het begin van de tweede we reldoorlog is er op dit terrein bij zonder veel bereikt, mede dank zij de toepassing op ruime schaal van de zg. dopes. Tour de France Het woord „doping" is in verband met de Tour de France de afgelo pen maanden weer herhaaldelijk genoemd. In hoeverre dit op goede gronden weer naar voren is ge bracht, kunnen wij niet beoordelen, doch wel staat het vast, dat het euvel van het toedienen van kunst middelen in de sport steeds ernsti ger vormen aanneemt. De reden, waarom Sommigen hun 'toevlucht nemen tot dergelijke mid- 'delen, laat zich gemakkelijk raden; tijdelijk nl. werken deze stimule rend en door toepassing van een dope wordt de prestatie van de be trokken wielrenner of wat voor an- deze sportbeoefenaar dan verhoogd. En met het toepassen van dopes aan de smeerolie is dat al niet an ders. Ook de olie nl. blijkt, na van deze toevoegingen te zijn voorzien, tot belangrijk meer in staat dan voorheen Het enige verschil is, dat doping in de sport een zeer slechte en in de smeerolietechniek een zeer goede naam heeft. Basisolic belangrijk Als basis van elk smeerolie dient te worden gekozen uit de beste ba sis-oliën, waar de aardolie-indus trie over beschikt. Bij alle bekende olie-maatschappijen wordt hier in derdaad scherp op toegezien. Doch zelfs deze goede basisolie mist on der zekere omstandigheden bepaal de eigenschappen en is bv. niet in voldoende mate in staat oxyde het hoofd te bieden. En het is juist de oxydatie, die als een der belang rijkste vijanden van de smeerolie te boek staat, omdat de kwaliteit van de olie er zeer ongunstig door wordt beïnvloed. Er zijn twee middelen om de oxydatie van olie tegen te gaan. Ten eerste kan men bij de raffinage die stoffen, welke dit euvel sterk in de hand werken, verwijderen. Oxydatie nl. is de scheikundige ver binding van een stof met zuurstof, zodat men dus bij het vaffinage- proces zoveel mogelijk die stoffen uit de olie verwijdert, welke zich gemakkelijk met zuurstof verbin den. Het tweede middel bestaat in het toevoegen van bepaalde che mische stoffen, die de oxydatie te gengaan en hier is dus sprake van doping. i Elke smeerolie heeft van nature enige anti-oxydatie eigenschappen in zich, doch deze zijn alleen bij lagere temperaturen actief en het is dus voornamelijk bij hoge tem peraturen, dat de dope zijn taak verricht. 2000 gepatenteerde dopes Een andere vijand van betekenis is de corrosie en ook deze kan met succes door toevoeging van een dope worden bestreden. De werk zaamheid van de anti-corrosie-dope is echter beperkt en het is daar om noodzakelijk de olie op tijd te verversen. Met behulp van dopes ziet men tegenwoordig kans, de motor bo vendien zoveel mogelijk vrij te houden van inwendige aanslag, schuimvorming tegen te gaan, de oliefilm te versterken, een betere hechting van het smeermiddel op het metaal te bewerkstelligen en tal van anders punten van verbetering door te voeren; en daarmee zijn de mogelijkheden belangrijk uitge breid. Tot voor vijftien jaar waren er in de wereld reeds meer dan 1500 dopes gepatenteerd, welk aantal sindsdien nog minstens met 500 is uitgebreid. De grote moeilijkheid die bij het samenstellen van een moderne smeerolie naar voren komt is wel, dat de olie en de dope op elkaar moeten aansluiten en dat dus de verschillende dopes elkaar goed verdragen. De techniek is echter ook op dit gebied ver ge vorderd, zodat de gebruiker van een merkprodukt in dit opzicht niets te vrezen heeft.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 6