1jlMHl\\riII Z WITS AL Ceta-Bever VLEKIESPASTA Geef DE MAN UIT CHICAGO Radicale veranderingen in Amerikaanse kleinhandel op komst ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1959 No. 18623 Winkelbedienden zien automaten als een bedreiging De automatisering is tot dusver aan de kleinhandel in de Verenig de Staten, de snelst groeiende sec tor in de economie van het land, vrijwel ongemerkt voorbijgegaan. De schaduw van de mechanisatie van het bedrijf met de daarmee samenhangende bedreiging van de werkgelegenheid begint evenwel aan de horizon op te doemen, nu zich nieuwe ontwikkelingen in de automatische verkoop met behulp van een bijzonder soort apparaten beginnen af te tekenen. Ofschoon de verkoopmachines of automaten reeds een jaarlijks aan deel van ver over de twee miljard dollar van de totale omzet van de Amerikaanse kleinhandel voor hun rekening nemen, is de uitbreiding van deze vorm van verkopen tot nog toe tegengehouden door het feit, dat deze machines slechts wa ren ingericht op de inworp van één of meer geldstukken. Nu er echter apparaten worden gemaakt, die ook een bankbiljet aannemen en daarvan geld kunnen teruggeven, opent zich een nieuw en bijna on beperkt verschiet voor deze robot verkoper. Kort geleden is tijdens een ver gadering van de „National Automa tic Marchandisers Associated", de Amerikaanse Vereniging van Auto matiekexploitanten, een machine gedemonstreerd, die overstapkaart- jss voor trein of bus tot in dertig verschillende trajecten verkoopt en verder een automaat voor diverse produkten, die, als men er een dol larbiljet in doet, één van acht ver schillende kruidenierswaren afle vert plus het wisselgeld. De invloed der machines In een onlangs in „Architectural Forum", een veelgelezen vakblad, verschenen artikel wordt nader in gegaan op de invloed, die deze soort machines op kleinhandelsbedrijven van de toekomst zal hebben. De schrijver constateert, dat de ont wikkeling van de automaat die bil jetten kan wisselen een volledige zelfbediening mogelijk maakt, waar door „radicale veranderingen in de traditionele winkelorganisatie" door toepassing van algehele automati sering voor de deur staan. De eer ste stap in deze richting zal volgens de schrijver bestaan uit een een voudige uitbreiding van het aantal verkoopautomaten in winkels, die ze reeds gebruiken en wel hoofd zakelijk in de kousen-, sokken- en onderkledingbranches of in dat deel van de zelfbedieningszaken, waar kruidenierswaren of andere kleine artikelen worden verkocht. „T enslotte", aldus het artikel, „wordt de volledige geautomati seerde winkel of „supermarket" een mogelijkheidIn streken met een mild klimaat zou zo'n zelfbedieningswinkel uit niets meer dan een overdekte, kronkelende wand van automaten in de open lucht behoeven te bestaan, die ge regeld aan de achterzijde worden gevuld door mobiele bevoorradings eenheden en waar van alles aan kopende automobilisten wordt ver kocht, die geen enkele winkelbe diende of cassière te zien krijgen". In het artikel wordt er aan her innerd, dat de verkoopautomaat zijn huidige, fenomenale verkoop- peil in nog geen dertig jaar heeft bereikt. In het begin was de ver koop beperkt tot goedkoop snoep goed, dat men verkreeg door in worp van een cent. Nu staan er over het gehele land bijna 3.700 000 verkoopautomaten verspreid, die worden bediend door niet meer dan ongeveer 6000 mensen en waarvoor een steeds toenemend aantal on- derhoudstechnici nodig is. Ofschoon wordt erkend, dat de volledig geautomatiseerde winkel nog toekomstmuziek is, toont de „Retail Clerks International Asso ciation" - de bij de „Amerivan Fe deration of Labor and Congress of Industrial Organizations" (AFL- CIO) aangesloten bond van Ameri kaanse winkelbedienden, die onge veer 300.000 leden heeft - bezorgd heid over de potentiële bedreiging, die van de verkoopautomaat uit gaat. In de „Retail Clarks Advo cate", het officiële maandblad van deze vakbond, worden de aange sloten plaatselijke afdelingen at- die uit de technische vorderingen tent gemaakt op de veranderingen, op dit gebied kunnen voortvloeien en op de maatschappelijke en eco nomische problemen, die daardoor worden geschapen. Ingezonden mededeling BJNNENVERINGBED Gevaar voor winkelbedienden „De automaten" aldus dit blad, „zullen het etiket „displaced per son" uitreiken aan de winkelbe dienden, een etiket, dat in de in dustrie meer en meer begint te wij zen op dienstbetrekkingen, die door machines worden vervangen". De vereniging doet een beroep op de plaatselij ke vakbondsbestuurders om een billijke oplossing voor deze problemen te zoeken, gebaseerd op het beginsel, dat de invoering van de automatisering niet uitsluitend ten koste moet gaan van de arbei ders, die worden ontslagen of wier bestaanszekerheid wordt bedreigd. Dit beginsel wordt in een bege leidende verklaring inzake produk- tiviteit nader uitgewerkt, waarbij er de nadruk op wordt gelegd, dat vakbonden zich a priori niet tegen technologischeveranderingen ver zetten. Zij staan er evenwel op, dat de arbeiders tezamen met werkge vers en verbruikers moeten delen in de vruchten van de stijgende HAZ ET-FA BRIEKEN ZEVENBERGEN. SCHUIMRUBBERBED Eén van de grootste verkoopautomaten in de Verenigde Staten bevindt zich aan de buitenzijde van de „supermarket" van de Grand Union Company te Paerson in de Amerikaanse staat New Yersey. Een com plete batterij van deze robotverkopers voorziet de klanten van 58 ver schillende artikelen, waaronder brood, melk, boter, eieren, margarine, bevroren vlees en vis, alsmede koffie en thee. |wiJ OUDERS Wat me opvalt, als ik zo in ver schillende gezinnen met jonge kin deren kom en de dingen daar eens gade sla, is, dat in het ene gezin altijd harmonie sNchijnt te heersen, zelden verboden wordt en de kin deren altijd vol overgave met iets bezig zijn, terwijl in het andere ge zin de sfeer steeds onrustig is, de vermaningen en vaak ook het ge snauw van de ouders niet van de lucht zijn en de kinderen met ver veelde gezichten rond hangen en - doordat ze nooit weten „wat ze nu eens zullen doen" - natuurlijk tot kattekwaad komen. Nu weet ik net zo goed als u, dat het ene kind gemakkelijker van aard is en zich beter bezig kan hou den dan het andere, maar een feit is het toch, dat moeder de voor naamste persoon is, die de sfeer in huis bepaalt. Een onevenwichtige, paniekerige moeder zal zelden an ders dan nerveuze, ongezeggelijke kinderen groot brengen. Een opgewekte .onverstoorbare moeder heeft op haar kinderen een dermate kalmerende invloed, dat er vanzelf altijd vrede en eendracht in huis heersen. Moeders, die zich gauw overstuur laten maken door een zich niet op gewassen voelen tegen hun kroost, sturen ze, om van het gezanik af te zijn, maar de straat op. Da rede nering, dat ze dan buiten zijn en de buitenlucht gezond voor hen is, gaat niet zonder meer op. Het is maar een uitvlucht, om het eigen gemakzuchtig geweten te sussen. De straat is niet da aangewezen speelplaats voor heel jonge kinde ren. Zeker niet de drukke straten van een grote plaats. In de eerste plaats is het er te gevaarlijk; in da tweede plaats zien en leren ze er teveel, dat ze nog niet verwerken kunnen en dat hun jonge geest schade kan doen. Een zandbak in de tuin kan voor de kinderen goede bezigheid! zo'n kleintje een koninkrijk bete kenen. Geef het hem. In de tuin is hij ook buiten en daar is hij veilig. Veel meer dan zo'n zandbak heeft hij niet nodig; of het moest een teil water zijn. En als er geen tuin is, ja dan zal moeder zich de tijd en de moeite moeten getroosten, om met het kind op stap te gaan. In iedere stad zijn parken, waar de kleintjes vrij en veilig kunnen spelen en draven en waar zij ook altijd speelmakkertjes vinden. Ook de uren, dat moeder de kin deren bij zich in huis heeft, behoe ven voor geen van beide partijen een kwelling te zijn, als er maar voor goede bezigheid wordt ge zorgd. Het mee willen helpen is ieder kind aangeboren. Vaak helpen ze van de wal in de sloot, dat is waar. Ook weet ik, dat die „hulp" van de kleine moeder meestal twee maal zoveel tijd kost. Maar laat ze er toch geduld mee hebben en het kind niet doorlopend ontmoedigen, door te zeggen, dat „ze het alleen veel vlugger kan". De tijd, die ze verliest, wordt vergoed door het te vreden bezig zijn van het kind. Moeders met wat vindingrijk heid weten trouwens voor hun kin deren altijd wel iets anders te ver- zinn»h, waarmee ze uren lang zoet bezig kunnen zijn, als ze zelf eens flink op wil schieten. Geef ze wat oude tijdschriften en een schaar, om plaatjes uit te knippen. Geef ze een plakboek en een pot stijfsel en u hebt er geen kind aan. En wees dan heus niet bang voor de rommel, die ze maken. U ver liest meer tijd en uw zenuwen heb ben meer te lijden van doorlopend verbieden en opletten, dan van na afloop samen met de kinderen de boel vlug op te redderen. MARCELLE. Ingezonden mededeling MOEKI WORDEN... Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een P BABYSET DE LUXE De „Sibajak" naar de sloper HONGKONG, 27-8. Het Neder- landse passagiersschip „Sibajak", dat een roemvolle staat van dienst uit de tweede wereldoorlog heeft, wacht te Hongkong op de sloper. Het schip is door een Nederlandse bemanning van Singapore naar Hongkong gebracht. De „Sibajak" heeft in de oorlog 410.000 mijl afgelegd en 75.000 Au stralische soldaten naar verschil lende strijdtonelen overgebracht. Na de oorlog heeft het schip voor malige Nederlandse krijgsgevange nen uit Indonesië naar Nederland overgebracht. Onlangs nog is de „Sibajak" gebruikt voor de ge dwongen evacuatie van Nederlan ders uit Indonesië. BUSSUM. In het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam is overle den de 38-jarige mevrouw W. de G.-S. uit Amsterdam, die vorige week donderdag samen met haar man, de 27-jarige kraanmachinist W. de G. nabij Muiden was geval len, toen een achterwiel van hun scooter afliep. De kraanmachinist liep slechts enkele ontvellingen op maar mevr. de G. kwam, ondanks het feit dat zij een valhelm droeg, zo ongelukkig terecht, dat ze in ernstige toestand naar het zieken huis moest worden vervoerd. De automatische verkoop ran verpakte kruideniers waren neemt in de Ver enigde Staten snel toe. Zelfrijzend bakmeel, rijst- vlokken en bloem behoe ven de huisvrouwen niet meer over de toonbank of, in het geval van een zelf bedieningswinkel of een „supermarket", aan de kassa door bedienden te worden aangereikt. produktiviteit, die deze veranderin gen afwerpen. „Uit een oogpunt van economisch gezond verstand", zo wordt gezegd, „moeten de voordelen van de toe nemende produktiviteit door allen worden gedeeld - via hogere lonen en betere arbeidsvoorwaarden en kortere werktijden, verlaging van prijz en waar mogelijk en gestegen winst uit een groter volume van verkopen bij kleine winstmarge. Op die wijze kan door middel van een stijgende levensstandaard de gehele natie delen in de vruchten van een efficiënte bedrijfsvoering in de eco- KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GHAVENHAGE. In het zie- kenhuis aan het Westeinde te 's-Gravenhage is overleden de 23- jarige brievenbesteller J. Rog, die in dat ziekenhuis was opgenomen na een verkeersongeluk Het slachtoffer is met zijn motor in botsing gekomen met een vracht auto. Zijn verwondingen leken toen niet zo ernstig, dat er levens gevaar bestond. ROTTERDAM. De Lord Major en de Lady Majoress van Londen, the right honourable sir Harold Gilett, die tot en met zaterdag a.s. een bezoek brengen aan Rot terdam, hebben hun opwachting te stadhuize gemaakt, waar zij door het gemeentebestuur werden begroet. De Londense gasten zijn met de boot in Hoek van Holland aangekomen, waar zij werden ver welkomd door het voltallige col lege van B. en W. van Rotterdam. VORDEN. De 21-jarige Duitser Siegfried Moberg uit Bork in West- falen, is op de onbewaakte over weg bij de Mistelkampweg te Vor- den door de trein uit de richting Zutphen gegrepen, juist toen de bromfietser midden op de overweg was. Hij is in zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis te Zutphen vervoerd. De jonge Duit ser verbleef bij zijn verloofde in Vorden. DOETINCHEM. Op het kermis terrein te Doetinchem is een ern stig ongeluk gebeurd. Steile wand- rijders gaven een demonstratie op de oprit naar de cabine. Door on bekende oorzaak stortte een motor naar beneden. Deze kwam terecht op de 10-jarige Berendina de Jonge uit Doetinchem. Met zeer zware verwondingen werd het kind naar het Wilhelminaziekenhuis vervoerd waar het in de loop van de nacht is overleden. Rotterdam krijgt internationale tuinbouwtentoonstelling „Floriade" Van 25 maart tot 25 september 1960 Volgend jaar wordt te Rotterdam van 25 maart tot 25 september de internationale tuinbouwtentoonstel ling „Floriade" gehouden, een gi gantische expositie, waarvoor de voorbereidingen reeds geruime tijd in volle gang zijn. Over één onderdeel, nl. de bloem bollencultuur, van de tentoonstel ling, hebben de voorzitter van de Koninklijke algemene vereniging voor Bloembollencultuur, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pan- nerden uit Hillegom, en de archi tect, de heer Carl van Empelen te Haarlem, op een in „Pulchri Stu dio" te 's-Gravenhage gehouden persconferentie enkele nadere me dedelingen gedaan. De „Floriade" zal, zoals men weet, alle sectoren van de tuinbouw om vatten: bloembollenteelt, bloemis terij, boomkwekerij, zaadteelt en de teelt van groenten en fruit. De expositie wordt gehouden op het ongeveer veertig hectare grote bui tenterrein van „Ahoy" en het park, in de bestaande expositiehallen en in kassen. De jubileum-expositie van de vereniging staat van de openings dag op 25 maart af tot eind mei in bloei in de Ahoy'- en Energiehal. Met het aanbreken van de herfst van 1959 zullen op het terrein de eerste bollen worden geplant. Behalve door de officiële jubi leum-expositie neemt de vereniging door een collectieve inzending op het buitenterrein aan de tentoon stelling deel. Daarnaast zulllen ver scheidene afdelingen der vereni ging op het buitenterrein voor in zendingen zorgen. Oude tuinen Men zal er niet alleen de bloem bollen van de huidige tijd kunnen zien; er wordt naar gestreefd in een gedeelte van het terrein een replica aan te leggen van de hof die de botanicus Clusiuus aan het einde van de zestiende eeuw te Leiden had ingericht. Verder komt voor het „Herenhuis" in het park een achttiende eeuwse tuin met „mu seumstukken" uit de tulpenwereld. Het proefstation voor de bloembol lenteelt te Lisse zal er circa hon derd historische soorten tulpen in planten. Een aparte inzending zal worden gewijd aan planten waarvan in de KERKNIEUWS Ger. Kerken Beroepen te Wolphaartsdijk: B. Mintjes, kand. te Utrecht. Bedankt voor de benoeming tot evangelisatiepredikant in algemene dienst: H. H. Grosheide, Rotterdam- Charlois. ASSEN. De achtjarige Hendrikje Philips uit Assen, die te Klooster veen per fiets een trekker met op legger uit Assen passeerde, kwam daarbij te vallen. Zij kwam voor een van de wielen terecht en werd dermate gewond, dat ze ter plaatse overleed. Bijbel sprake is. Voorts zullen in de zgn. Koningshof, waarin inzen dingen uit kassen en kwekerijen van Europese vorstenhuizen zulllen worden ondergebracht, tulpen als „Prinses Beatrix", „Prinses Irene", „Prinses Marijke" worden geëxpo seerd. Voor het eerst komen de Ver. Staten, door deel te nemen aan de „Floriade", op een internationale tuinbouwtentoonstelling in Europa uit. Tulpen met de namen „Eisen hower" en „Roosevelt" zullen in de nabijheid van de inzending der V.S. bloeien. Verder nemen o.a. Frank rijk, België en Israël aan de expo sitie deel. In het rosarium zal tijdens de „Floriade" een expositie van beel den worden gehouden. RADIO EN T.V. Interessante t.v.-programma's komende week Komende week staan er werke lijk aantrekkelijke uitzendingen op het zomerprogramma. Zaterdagavond a.s. durft de KRO ons met Italië te verbinden voor een gezellig vakantie-variété uit 't nog zonniger zuiden. Zondag zien we zowaar de Europese kano-kam- pioensehappen uit Duisburg (4 uur n.m.) en 's nvr)ndsknrnf beide knappe documentaire over de wereldreis van Anne Frank's dag boek, dat in het Amsterdamse ach terhuis werd gevonden. Daarna biedt Brussel V. (8.50) het inter nationaal festival van het chanson te Pesaro (Italië) en maken de Duitse zenders een interessante tochtdoor het beroemde amuse mentscentrum Tivoli te Kopenha gen. Maandagavond kijken we naar een televisie-revue van de NCRV (8.25 uur). Dinsdag staat er een suc cesfilm op de Bussumse projectors: De nacht des doods, een thriller, bestaande uit vier spannende en spookachtige verhalen. Mocht „De opmars naar de galg" (bespreking proces te Neurenberg) u woensdag avond niet boeien, dan lokken de Duitse zenders met de nieuwe Pa- rijse mode en de amusante „Pfen- nig-quiz". Donderdagavond zullen de buren wel komen kijken naar „De man, die zich zelf bedroog", een gezellig kijkspel over een getrouwde vrouw, die haar echtgenoot niet herkent. De operaliefhebbers stromen vrij dagavond binnen, als de N.T.S. „Die Zauberflöte" (telerecording- uitvoering in Aix en Provence) af draait. Hopelijk niet zo'n slechte recording als „II mondo della Luna" uit Salzburg, die we onlangs niet in directe vorm mochten zien, om dat toen de NCRV een tele-recor- ding vertoonde ROTTERDAM. De Holland Ame rika Lijn heeft bij de Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij een nieuw vrachtschip van 10.000 ton draagvermogen besteld, te leveren in september 1960. Dit enkelschroef vrachtschip zal van een Stork-die- selmotor worden voorzien. Het wordt van het open-shelterdek type en krijgt een lengte van circa 150 meter en een breedte van circa 20,50 meter. Ingezonden mededeling GEEN KRINGENI 1.35 PER TUBE FEUILLETON door LUCIEN LELONG Corrie stond op. De Gooyer wend de zijn blik naar het meisje, zoals ze daar stond, groot en slank, blond en nog heel jong, al had ze iets onverzettelijks in de trek om haar mond, dat weer weggenomen werd door de geestige wipneus. Een hoogmoedig nest, had hij haar ge noemd. Nu, zoals ze daar stond, viel ze zeker niet te onderschatten, hoe jong ze ook was Corrie dacht na over wat haar te doen stond. Ze was van plan ge weest deze man de volle laag te geven en hem dan de deur uit te sturen met de opdracht: je "zorgt maar, dat het in orde komt! Ze be greep nu opeens, dat dit niet zo eenvoudig was: zijn houding en ge drag leken haar plotseling niet zo verachtelijk meer. Ze begon te be grijpen, welke motieven hem daar toe hadden geleid, ze zag in, dat hij, méér wellicht nog dan haar vader, de dupe was van een laaghartig complot en de onvergefelijke licht zinnigheid en domheid van zijn vriend, waarvoor hij notabene nog een goed woord wist te vinden. „Meneer de Gooyer", begon ze. Verrast keek Jan op. Hoe was haar stem veranderd. Van een ver ongelijkte verontwaardigde jonge vrouw was ze nu opeens een hulp zoekend kind. Was ze ook niet pas negentien? peinsde Jan, die zich zelf met zijn zeven en twintig jaren, bij haar vergeleken, een grijsaard achtte. „Meneer de Gooyer, hoe ko men we hier uit? Hoe besparen we vader al deze ellende?" Beiden 2wegen en staarden elkaar aan. En in die ogenblikken ging Jan de Gooyer in de geest terug naar de tijd, toen hij als jongen de romans verslond, waarin edele rid ders hulpbehoevende jonkvrouwen met levensgevaar uit allerlei peri kelen redden. Hier was een jonk vrouw in nood en al was het geen tijd meer voor geharnaste ridders, dacht Jan, ridderlijkheid mocht niet uitsterven. Voor hij zichzelf er van bewust was, sprak hij: ,Ik heb dit plan gemaakt, juf frouw Corrie". De vormelijkheid versmolt in dit ogenblik. „Ik ben verantwoordelijk. En ik neem de verantwoordelijkheid. Ik alléén! Laat ze schelden, die schurken daarginds. Ik zal Wim Jongejans de verklaring ontwringen, hoe de vork werkelijk in de steel gezeten heeft. Ik zal er ook geen twijfel aan laten bestaan, dat uw vader nergens van wist en gedupeerd is. Door mij, als men dat zo wil. Ik zal die Ame rikaanse journalist, Colverton, op zoeken en hem de hele zaak uitleg gen en een beroep doen op zijn eer gevoel om er geen reclame mee te maken. Als ik dat niet doe, zoekt hij zelf het zaakje uit, want ik vrees, dat hij al iets vermoedt, en ik weet, dat hij al met mevrouw Boom aan de praat is geweest. Ik zal, wanneer het er helemaal op aankomt, terug slaan en nog een boekje opendoen over de machi naties van meneer Kruiderink met 33 dat bouwplan en over de rol, die het raadslid Kareisen daarin ge speeld heeft. En dan neem ik mijn ontslag en stel mij ter beschikking van de burgemeester. Als die het nodig vindt, de zaak verder uit te zoeken, er de justitie in te halen wellicht, wel, dan moet het maar. Er moet een zondebok zijn. Uw va der mag dat niet zijn. Hij is vol maakt onschuldig aan deze hele geschiedenis. Daarbij heb ik hem veel te danken, mijn hele positie hier en nog meer. En - eindigde hij op zachter toon - ik wil ook niet, dat die slijmerige ridder, die Hanny Boom, de kans krijgt u uit te lachen Corrie klemde de handen om de leuning van haar stoel. ,Dus als ik u goed begrijp „Knap ik deze zaak op". „En loopt alle risico's?" „Ja". „Weet u, wat u doet?" Ze was opgestaan. Ook hij stond gereed om te vertrekken. „Ja, ik weet het ten volle. En, juffrouw Corrie,! u hebt me zoeven, ik mag wel zeggen, de huid volge- scholden. Dat was uw recht. Maar nu weet u, hoe de vork aan de steel zit. Zoudt u me de hand willen geven en me een beetje geluk toe wensen in deze ongelukkige ge schiedenis?" Ze keek hem aan, haar ogen ver zachtten zich. Jan de Gooyer be greep plotseling niet. hoe hij haar ooit een hoogmoedig, verwaande nuf had kunnen noemen. Ze schud de het blonde haar naar achteren en trad met uitgestoken hand op hem toe. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5