De Haamstede's te Haamstede wacen Hoeks, die te Renesse waren Kabeljauws Kampeerwee alleen 'ROOMBOTER is boter en.;. boter is niet te vervangen! i éihfrf?/ 1 1 S. 4+ TF UW VERKOOP STIJGT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE UIT ROERIGE TIJDEN j&r jö' Heren van Renesse ontgingen verbanning door de graaf (Van een bijzondere medewerker) Het moge spitsvondig schijnen, om een twist die zich over schier heel het Europa van de veertiende en vijftiende eeuw had verspreid, te gaan bezien voor een gebied als westelijk Schouwen. Toch be staat daarvoor alle aanleiding, omdat de broederhaat veel gemakke lijker in een kleine dan in een grote gemeenschap is aan te wijzen. Herinnerende aan dr. J. Huizinga's woorden: „dat er geen enkele grond is aan te wijzen waarom de Egmonds kabeljauws en de Wtisssemuirs hoeks waren", zou dit overgebracht kunnen worden op een en dezelfde familie, nl. de Uaamstedes, waarvan de tak die op Renesse zetelde kabeljauws en die te Haamstede woonden hoeks waren. De twisten Willem de derde van Avesnes, graaf van Holland en Henegouwen, die een goed vorst was geweest en met wijsheid zijn landen had be stuurd, had kans gezien zijn graaf schap met Zeeland Bewesterschelde uit te breiden (1323) en was 8 juni 1337 te Valencijn gestorven. Uit diens huwelijk met de doch- In de vergadering van de Burgh- se gemeenteraad zijn opmerkingen gemaakt over „onmogelijke sani taire" toestanden op kampeerterrei nen in de Westhoek. Logischerwijs werd aangedrongen op verbetering. Deze zaak is inderdaad meer dan de belangstelling waard, omdat het juist bij kamperen aankomt op de hoogste hygiëne. Volgens verkla ringen van verschillende doktoren, zijn talrijke patiënten op de spreek uren gekomen, die juist tijdens de vakantie "een of andere infektie, besmetting of ziekte hebben opge lopen. Mèt deze feiten voor ogen is het geen wonder, dat er aange drongen wordt op deugdelijke toe standen. De ontwikkeling in de Westhoek heeft meegebracht dat het met het vrij kamperen vrijwel gedaan is. De tentbewoners worden onderge bracht op gelokaliseerde en van te voren bestemde terreinen. Er ko men dus verhoudingsgewijs vele mensen op een klein stukje grond en dat brengt zijn hygiënische ge varen met zich mee. Een der hoofd oorzaken, die aanleiding gaven tot klachten is - naar onze bescheiden mening - het trieste feit dat een groot deel der zg. kampeerders eenvoudig de elementairste spelre gels van het buitenleven niet kent. De kampeerkaartencentrale van de A.N.W.B. 'verstrekt nog altijd voor f 0,75 aan ieder, die een vrien delijk briefje schrijven kan, een kampeervergunning, ook al heeft hij van kamperen minder verstand, dan een mossel van figuurzagen. Alles is. dus afhankelijk van de kampbaas' en vooral bij grote druk te kan-dfe werkelijk niét bij elk tentje'ofi 'de' loer liggen. Trouwens de kampeergast heeft betaald en wat wil men dan nog? Die betaling is identiek aan het geen moat worden neergelegd voor terreinen elders in het land, die wat men noemt well-equiped zijn. Men heeft daar spoeltoiletten, was- goten, douches, rekreatiezaaltjes enz. Wij geloven dat deze dingen er in de Westhoek ook wel komen. Er zijn reeds terreinen waar het in de goede richting gaat, maar het opvallende is nü dat ook op de on der-geoutilleerde terreinen de volle prik moet worden betaald Een kampeerder die een goede vakantie heeft gehad, zal dat heus wel ne men. Maar is het billijk? Is het billijk dat ook voor een bescheiden gezin tientallen guldens moeten worden neergeteld, als de outillage op het terrein alléén bestaat uit een wrakke w.c. en een kraan? Intussen zit de kampbaas bij de verbetering van zijn terrein voor hoge kosten en in de overgangstijd zou hij - terwille van de kampe rende gemeenschap - feitelijk recht moeten kunnen laten gelden op enige suppletie. Op het punt van kampeerterrei nen leeft de Wfesthoek nog in een duidelijk overgangsstadium en het is begrijpelijk dat de klachten over de hygiënische toestanden daaruit voortvloeien. Naar ons gevoelen dienen de ter reinen en zo shel mogelijk van dc minimale uitrusting te worden voorzien, waarop een betalende kampeerder recht heeft. Bovendien zullen de kampbazen - ai of niet in ovefleg met de autoriteiten - het recht om smeerpoetsen te weren, vlot en vaardig dienen te hanteren. Bovendien moet 'ons - in het ka der van dit artikel - van het hart, dat het principe: „gelijke monni ken. gelijke kappen" streng dient te worden gehandhaafd. Er zijn ons gevallen bekend, dat een kam-, perend gezin zich nestelde op een plaats, waar niet gekampeerd mag worden. De politie deed aanzeg ging, dat het gezin diende te ver dwijnen, hetgeen geschiedde. Maar de kampeerpa zat niet stil en en kele dagen later zat hij weer op zijn oude plekje. Het lijkt ons voor de np kampeerterreinen samenge- drukten niet helemaal billijk, nu de kogel van het gelokaliseerd kamperen dit jaar definitief door dc kampkerk is gegaan. ter van graag Karei I van Valois, Johanna, waren negen kinderen ge sproten, waarnaast nog zeven bas taarden van hem bekend zijn, on der welke Jan Zuurmond, baljuw van Zieriksee en later raadsheer van graaf Willem de V, er één was. Onder dit betrekkelijk groot aan tal kinderen waren slechts twee jongens, waarvan de jongste, Lode- wijk, tot de vier jong gestorvenen behoorde. De enige mannelijke overblijvende was Willem, later be kend als graaf Willem IV. De oud ste der volgx-oeide dochters was Margaretha, die als diens tweede vrouw huwde met Lodewijk den Beier (26 februari 1324), die van 1328-1347 keizer was. Haar zusters Phlippe en Isabella trouwden respectievelijk met ko ning Eduard de derde van Enge land en met Robrecht van Namen. Uit het huwelijk van Willem IV zuster Margaretha met Lodewijk den Beier, werden elf kinderen ge boren, waarvan Willem, de latere graaf Willem V, de zesde tel£ was. de kabeljauwen: de gilden, kleine burgerman en een gedeelte van de minder invloedrijke adel, -de meer democratische groep. Het is te begrijpen dat er tussen de adelijke familie's wel eens kleine veten bestonden. Deze groeiden bij de bestaande toestand dier tijden tot kleine oorlogen, waarbij de ge dragen kleuren het volk aanleiding gaven om partij te kiezen. Naar mate een heer bij hen nu geliefd of gehaat was, werd de richting be paald die men koos. Zo ontstond soms in dezelfde ambachtsheerlijk heid een strijd tussen de eigen be volking. Wanneer de aan elkaar grenzende heerlijkheden verschil lende partijen waren toegedaan, werd het voor de bewoners een be narde tijd, omdat heel het land uit zulke heerlijkheden of kleine ko ninkrijkjes bestond en het eigenlijk overal grensstreek was. Er was dus een verbittering ont staan tussen de bevolkingsgroepen die in elkanders nabijheid moesten leven. De heren van Haamstede Zo schijnt het geweest, te zijn in westelijk Schouwen, omdat de ge schiedenis het bewijs levert dat geen der heren van Renesse door de graaf werd verbannen, noch te gen hem vocht in de slag bij Brou wershaven. Hoewel de heren stam den uit hetzelfde stamhuis van Witte van Haamstede, die Moer- mond bewoonden. Geheel anders was dat met de heren van Haamstede die te Haam stede op het kasteel van dien naam verblijf hielden. Al spoedig na het ontbranden van de strijd werd Heer Jan, Flo- riszoon door de graaf verbannen in 1351 en zijn goed verbeurd ver klaard. Gelukkig werd hij later Ingezonden mededeling „Moermond" - Witte's te Renesse contra Witte's van Haamstede. Margaretha's broeder, graaf Wil lem IV, die zijn vader opvolgde, was niet zulk een wijs en krachtig vorst als zijn vader en regeerde slechts zeven jaren. Hij sneuvelde bij een veldtocht naar Friesland 26 september 1345 te Warns. Hij was gehuwd geweest met Johanna van Brabant (1334) en uit dit huwelijk was slechts één zoon geboren, die jong was gestorven. Wel had hij bastaardzonen, nl. Adam van Ber- waerde en Jan van Henegouwen, heer van Vlissingen, die uiteraard geen opvolgingsrecht hadden. Het leen Zeeland Toen dan Willem IV gestorven was, viel het leen Holland en Zee land aan dc Duitse keizer terug. Lodewijk den Beier beleende er toen zijn vrouw Margaretha mee op 15 januari 1346, waarmede het Beierse huis in Holland en Zeeland zijn intrede deed. Aanvankelijk meenden ook de zusters van Mar garetha recht op dit graafschap te hebben, waarbij Eduard van Enge land wel het meeste geporteerd was. Dit was niet naar de zin van de Franse koning en daarom liet men Margaretha in het bezit van Holland en Zeeland. Hiermede wer den onze graafschappen dus een spilleleen, wat niet naar genoegen van dc gehele bevolking was, Om hier enigszins aan tegemoet te ko men, benoemde Margaretha haar zoon Willem (september 1346) als verbeider. Geheel juist wat dit niet omdat zij zelf gravin bleef. Er werd dan ook stelling genomen en er kwam een groep die Margaretha steunde en een andere die de zijde van Willem koos. Die verdeelde partijen zijn het begin van de Hoekse en Kabeljauwse twisten. Algemene toestand in het land Een eigenaardigheid was dat de aanhangers zowel van de ene als van de andere partij, zich tooiden met uiterlijke kentekenen. Degenen die de partij van Willem aanhingen droegen grijze mutsen en noemden zich kabaljauws; die het met Mar garetha eens waren hadden rode mutsen en de naam van hoeken Tot de hoeken behoorde een groot deel van de adel en vermogende klassse, de conservatieven zouden we hen in onze dagen noemen; tot "N y|H HET NEDERLANDS ZUIVELBUREAU RIJSWIJK (Z.H.) minstens onzijdig zouden houden, werd door de feiten gelogenstraft. Het is ongeveer 30 jaren later in de geschiedenis en in Zierikzee is men bezig de grondslagen te leg gen voor de Sint Lievens Monster toren, het is dus 1454. Vierschaar werd gespannen Naast al de drukte van het bou wen was er op de 29ste juli van dat jaar wel een bijzondere drukte, omdat door de gra^ aldaar de vierschaar werd ges'pannen, waar bij tot de gedaagden behoorden, Floris, Floriszoon van Haamstede en zijn neven Floris en Aarnoud, zonen van zijn oom Aarnoud, die weliswaar heer van Moermond was toch het kasteel Kraayenstein te Burgh bewoonde. Zij hadden de rechten van de graaf met voeten getreden en deze zich zelf aange matigd, waarmee zij de eer, die gold als de „pool van het adellijk leven" hadden veracht. Hiervoor kregen zij dan ook hun gerechte straf, want hun goederen werden verbeurd verklaard en zij zelf verbannen, In het volgend jaar, op de llden juni, werd dan ook de heerlijkheid en baanderij van Haamstede ver kocht voor 6000 Franse kronen aan Lodewijk van Brugge. Het goed werd evenwel genaast door Jan Hodenpijl - zoon van Vrouwe Elisabeth en Jan van Ho- denpeil, die te Brouwershaven ge sneuveld was - en aan hem opge dragen. Het is wel opmerkelijk dat van geen der heren van Moermond een verbanning, noch een sneuvelen te Brouwershaven, bekend is: even- in een verbeurdverklaring van hun goederen. Het is niet te ontkennen dat het heel moeilijk is om een juist be grip te krijgen van de toestanden die toen op ons eijaftfl „freersten. Wanneer al deze feiten worden overzien en gerangschikt, zou de veronderstelling kunnen worden gemaakt, dat er toch een opmer kelijk verschil heeft bestaan tus sen het geslacht Haamstede, waar van een deel Moermond en het an dere Haamstede heeft bezeten. Dit verschil moet eertijds ook duidelijk af te lezen zijn geweest van de bevolking der twee nabu rige heerlijkheden. (1358) door graaf Willems broeder, Albrecht, begenadigd en beleend met de verbeurd verklaarde goede ren van Jan Zuurmond (zie boven) 's graven oom. Na deze eerste verbeurd verkla ring schijnt het een poosje rustig tezijn geweest in het kasteel, maar dit kon niet lang zo blijven. Floris, Janszoon, heer van Haamstede, was aanvankelijk in de goede richting, wat aangenomen mag worden uit het feit, dat hij verschillende hoge ambten heeft bekleed. In 1401 werd hij burggraaf van Zeeland en 22 april 1409 baljuw van Zierikzee. Geheel anders was het in 1421, toen hij werd verbannen en zijn goederen werden verbeurd ver klaard. Ook deze heer had het voorrecht dat hij onder een latere vorst, in 1427 door Philips de goede ineer werd hersteld en zijn ver beurde goederen hem werden terug gegeven. Lang kon echter het ge slacht te Haamstede niet kabel jauws blijven, indien zij dit zelfs bij de teruggave van hun goederen al ooit geweest waren. Wanneer dan ook in de aanvang van het jaar 1426 een grote strijd door de derde man van Jacoba van Beieren werd voorbereid om ge heel Zeeland te veroveren, staan de leden van het geslacht Haam stede, die te Haamstede wo nen, aan de zijde van Humprey van Gloucester en betalen op 13 januari 1426 de hoogste tol die door mensen kan worden betaald, het offer van hun leven. Strijd tussen Den Osse en Scharendijke In deze zware strijd, die werd uitgevochten tussen den Osse en Scharendijke, waar later het Hei lig Kruis heeft gestaan, heeft het leven gekost van Raas Janszoon van Haamstede, vroeger baljuw van Middelburg en van Brouwers haven; van Costijn, Raaszoon van Haamstede, die 3 januari 1409 het baljuwschap had verkregen, be nevens de man van Elisabeth, Flo- risdochter van Haamstede, Jan, Dirkszoon van Hodenpijl. Van de laatste twee is het bekend,,dat ook hun goederen werden mycrbeurd verklaard, maar ook dat Vrouwe Elisabeth deze op 24 juli 1426 te rug kocht voor 2000 schilden. De veronderstelling dat de Haam- stede's nu wel iets zouden hebben geleerd en zich voortaan toch wel ZEIST. In het cursusjaar van het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, dat deze zomer afliep, is het percentage „onbevoegd" ge geven lessen opgelopen tot 23,5. De ze vaststelling is gisteren gedaan door de voorzitter van de algeme ne vereniging van leraren bij het V.H.M.Ö., drs. P. van Houte, tijdens de algemene vergadering der ver eniging. BRUINISSE Zaterdagavond concerteert bij gunstig weer „Oosterland's Fanfa re" in de tent Burgerlijke Stand Zierikzee Overleden: 23 aug. Lena Lam- merse, 79 jaar, wed. van Machiel Jan Constandse. 23 aug.: Cornelis Adriaan de Looze, 87 jaar, wedn. van Pieternella de Blok. SPORT KORFBAL S.D.K.B. Renesse-WIK II 9-2 De .kampioenen van,d,e. 3e klas A hebben zich wel op overtuigende wijze de meerdere getoond over hun collega's van de 3e klas B. Voor de rust zag het er echter he lemaal niet naar uit, dat de duin bewoners op zo overtuigende wijze de zege zouden behalen. WIK bood uitstekend partij, waarbij het zich zelf goede kansen wist te schep pen. Uit een doorloopbal wist Jac. Dorreman reeds direkt na het be gin zijn club de leiding te geven, maar eer er 5 minuten waren ver streken, bracht H. van Lange- raad de balans weer in evenwicht (1-1). Met een uitstekend schot slaagde K. Viergever er in WIK de leiding te geven (1-2). Renesse nam hierna het heft in handen en al spoedig hierna was het J. Da lebout die de gelijkmaker wist te scoren. Er ontwikkelde zich nu een gelijk opgaande strijd, waarbij mej. M. Geleijnse kort voor rust er in slaagde Renesse de leiding te ge ven. Na de hervatting speelde Re nesse een klasse sterker dan de groen-witten. Reeds vrij spoedig bracht J. de Vrieze de stand op 4-2 waarna Jac. Dorreman met twee fraaie treffers de score opvoerde tot 6-2. Hierna was het de beurt aan J. Dalebout om twee maal de korf te doorboren (8-2), waarna ten slotte J. de Vrieze uit een sti*af- worp de eindstand op 9-2 bracht. VOETBAL Zierikzee I-Renesse I Vele voetballiefhebbers wachten met ongeduld op de opening van het nieuwe voetbalseizoen. Welnu, a.s. zondag reeds kunnen zij hun hart ophalen in het sportpark .Bannink" te Zierikzee waar Zie rikzee I een vriendschappelijke wedstrijd zal spelen tegen Renesse I. Voor beide ploegen uitermate nuttig, als voorbereiding van de competitie, die voor Zierikzee reeds aanvangt op 6 september met een uitwedstrijd tegen RCS I. Re nesse. fcéftft nog een week speling, op 13 september komt deze ploeg in het veld te Fijnaart tegen Kaaise Boys. X X X - Scliouwen-Duivelandse Sportspiegel •j' Ir. Duns-bcker iru definitief voor dc West-Brabanders. Na V opening sportterrein speelt Burgh tegen SDKB-twaalftal. Zierikzee organiseerde uitstekend geslaagd voetbal toernooi. X Zondag a.s.: Renessc-Zierikzec op „Bannink". KORFBAL. Zoals verwacht heeft het SDKB-team geen kans gezien zich de meerdere te tonen over het W.-Brabants twaalftal. Met 5-2 moesten zij aan het kortste eind trekken nadat zy bij de rust reeds met 4-0 hadden achter gestaan. Na de rast slaagde H. Braam er in de achterstand tot 4-2 te verkleinen waarna ten slotte de W.-Braban- ders de eindstand op 5-2 brachten, waardoor zij thans definitief in het bezit zijn gekomen van de Ir. Duns-beker. De wedstrijd tussen Renesse en WIK II, de kampioenen van de 3e klas A en B, eindigde in een ruime 9-2 overwinning voor Renesse, waarmee de weg naar de 2e klas voor de rood-witten thans vrij is. In de 3e klas B verloor ME- VO II thuis met 3-0 van DES II. Hedenavond komt MEVO II thuis tegen DSS II in het veld, waarbij wij de bezoekers de beste kansen geven. Morgenmiddag speelt MEVO op het sportpark tegen KIK uit Stembergen. De thuisclub heeft,in- deze wedstrijd wei-eenkans revan che te nemen voor de-, te Steenber gen geleden nederlaag. ..Ter gele genheid van de opening van het sportterrein speelt Burgh morgen middag een wedstrijd tegen hel SDKB-twaalftal. Naar wij ver wachten zal er in de Westhoek voor deze ontmoeting zeker de nodige belangstelling bestaan. VOETBAL. Jl. zondag organi seerde Zierikzee een uitstekend ge slaagd toernooi, waarbij de reser ves van de organiserende vereni ging op verdiende wijze de le prijs in de wacht wisten te slepen. Mor genmiddag spelen Burgh I en II, na de opening van het sportterrein een vriendschappelijke wedstrijd tegen de elftallen van Noordwijk I en II. Duiveland benut de laatste zaterdag voor de competitie begint met het spelen van een wedstrijd tegen 's-Heer Hendrikskinderen op haar terrein. Zondag komen de twee KNVB-verenigingen van ons eiland te Zierikzee tegen elkaar in het veld. Hoewel Renesse zeker zijn best zal doen de rood-zwarten zo goed mogelijk partij te geven zal het toch wel geen kans zien, ge zien de geringe aktiviteit welke tot nu toe is getoond ,om het de thuis club erg lastig te malden. Burgh I en II nemen deel aan de door de v.v. Robur te Goes georganiseerde seriewedstrijden. De verdere deel nemers aan dit toernooi zijn: Ro bur,, Hontenisse en Patrijzen. Brou wershaven gaat met twee elftallen le Kruiningen vriendschappelijke wedstrijden spelen tegen de club van die naam. MEVO gaat morgen middag een vriendschappelijke wedstrijd spelen bij en tegen Smer- diek. Voor de zeer vele blijken van belangstelling, ontvangen bij onze 40-jarige echtvereniging, zeggen wij u allen onze harte lijke dank. JOH. v. d. LINDE JOH.a L. A. v. d. LINDE- v. d. LINDE en familie Di-eischor, „Willemshoeve" 28 augustus 1959 Voor de vele bewijzen van deelneming, betoond na het overlijden van onze geliefde moeder, behuwd- en groot moeder KRINA CLAZINA JUMELET- v. d. BERGE betuigen wij onze oprechte dank. Uit aller naam: D. D. JUMELET Bi-uinisse, augustus 1959 Schipperslaan 16 Voor de zeer vele blijken van deelneming, na het overlijden van onze lieve dochter, zuster, tante en nicht NEELTJE DE RONDE echtgenote van Leendert Rokus Mol betuigen wij onze hartelijke dank. Namens allen: J. DE RONDE-KLOOTE Sint Philipsland, 28 aug. 1959 Vliegen op de koeien Doodt en verdrijf ze met VEECIDE het vei'dunbaar vliegendood voor directe bespuiting f 3,35 per flacon Het speciaaladres: G. J. WILBRINK Korte St. Janstraat, Zierikzee G.V. „OLYMPIA" ZIERIKZEE Maandag 31 augustus a.s. be ginnen de lessen weer. Verder loopt ieder lid mee in de optocht „Zeeland presen teert" op vrijdag 4 september. Aantreden om 18 uur 30 in turncostuum op het Kerkplein. Geeft de kou geen kans KOLEN of OLIESTOOK Convectors Haarden Kookkachels Nieuwste modellen en kleuren, voor grote en kleine vertrekken Vakkundige plaatsing en reparaties E. SAMAN, Zierikzee Oude Haven 8 Sint Domusstraat 108 REMINGTON ROLLECTRIC scheerapparaten nu f 76,50 vanaf 1 oktober f 86,50 Koop NU bij Radio Weltevreden telefoon 2805 Zierikzee Officiële Remington repa ratie-inrichting voor Schouwen-Duiveland Vlaggen Vlaggestokken Stokkcnhouders Fa. Frans Koevoets Sint Domusstraat 14 en 24 Telefoon 2334 Zierikzee -S i- - door regelmatig te adverteren in de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 3