Wentelwiek als hefkraan Er bestaat geen nieuw voorstel voor oplossing van Berlijnse vraagstuk DE ZIERIKZEESCHE COURANT Polarisraket afgevuurd EISENHOWER IN LONDEN ONTVANGEN DOOR PREMIER MACMILLAN DE GAULLE BEGON MILITAIRE INSPECTIETOCHT DOOR ALGERIE De strijd in Algerië TREINRAMP IN ZUID-SLA VIE VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1959 Nu. 18623 uce jaargang ZIERIKZEESnwNIEUVmODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f t,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochlmon, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Persconferentie te Bonn Eisenhower en Adenauer spraken uitvoerig over Frankrijk President Eisenhower heeft don derdag op een persconferentie in het ministerie van buitenlandse za ken te Bonn gezegd, dat er bij zyn besprekingen met bondskanselier Adenauer niets is gebleken van verzwakking van de westelijke eenheid. De president zei di t in antwoord op een vraag. Op de vraag of er een nieuw voorstel bestaat voor oplossing van het Berlfjnse vraagstuk, antwoord de Eisenhower, „neen". Eisenhower zei voorts, dat hij met het oog op het belang van de besprekingen te Bonn, tracht zijn vertrek zo lang mogelijk uit te stellen. In antwoord op de vraag of hij dacht dat bij zijn aanstaande be sprekingen met minister-president Chroesjtsjef het ijs zou smelten, antwoordde de president, dat hij de indruk had, dat dit wel zal ge beuren. Een Duitse verslaggever vroeg de president of er ook vraagstukken met betrekking tot Frankrijk wa ren besproken. Eisenhower ant woordde instemmend en zei dat zij over de NAVO hadden gesproken en Frankrijk is, zo voegde hij er aan toe, een belangrijk lid van de NAVO. Dankbaar voor de ontvangst Om die reden is er veel over Frankrijk gesproken. In antwoord op een andere vraag zei de president, dat in het geheel niet is gesproken over een even tueel lidmaatschap van Spanje van de NAVO. CAPE CANAVERAL, 27-8. De Amerikaanse marine heeft donder dag voor het eerst een polarisraket voor duikboten beproefd. De ra ket werd afgevuurd van het schip „Observation Island", op zeven mijl uit de kust bij Kaap Cana veral. Uit de eerste berichten is op te maken dat de proef geslaagd is. Vanuit een hefschroefvliegtuig op enkele honderden meters hoogte zijn foto's genomen. Een Italiaanse expeditie is er in geslaagd de top van de ongeveer 8 000 meter hoge Saraghrar in de Pakistaanse staat Chitral te be klimmen. De bestijging nam 18 da gen in beslag. Aan het begin van de persconfe rentie gaf de president uiting aan zijn gevoelens van dankbaarheid voor de hartelijkheid waarmede hij in Bonn was begroet. Hij zei van oordeel te zijn, dat de begroeting niet bestemd was voor één man, ongeacht zijn positie, maar dat zij een uiting was van sympathie van een volk voor een ander. Het Duit se volk heeft er naar Eisenhowers mening mee willen zeggen, dat het evenveel waarde aan vrijheid hecht als het Amerikaanse volk. Toen men hem vroeg of dit een les voor Chroesjtsjef zou zijn, ant woordde de president, dat hij dat niet wist, maar de Russuische pre mier moet wel inzien wat het wil zeggen dat een volk lot een ander zegt dat het gelooft in menselijke waardigheid en vrijheid. Juichende mensenmenigten langs de wegen LONDEN, 27-8. President Eisen hower is donderdagavond in Lon den aangekomen voor besprekingen met premier MacMillan van Enge land. Sinds 1918 is er geen Amerikaan se president meer in Londen ge weest. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door de graaf van Gosford, die koningin Elizabeth vertegenwoordigde, en premier Mac Millan. Premier MacMillan zei in zijn welkomstwoord dat het een voor recht voor hem was de president te mogen begroeten. De vraagstuk ken, zo vervolgde MacMillan, waar voor onze beide landen en ook onze bondgenoten zich geplaatst zien, zijn moeilijk en ingewikkeld. Het initia tief dat u hebt genomen om tot een oplossing te komen, is een bron van grote voldoening voor ons in Groot- Brittannië en - ik geloof dat ik dit wel mag zeggen - voor het gehele Gemenebest. Eisenhower antwoordde dat hij zeer verheugd was weer in Enge land, waar enkele van zijn beste vrienden wonen, te zijn. Het is een goed ding de gelegenheid te heb ben om de zich steeds wijzigende problemen weer eens onder de loep te nemen, aldus de president. Daarna werden de leden van de Britse regering en Amerikaanse en Westduitse diplomaten aan Eisen hower voorgesteld. Na dit ceremo nieel stapten de president en Mac Millan in een open wagen, die hen naar de woning van de Amerikaan se ambassadeur in Londen bracht. Hier bracht Eisenhower de nacht door. Vrijdagmorgen vroeg vloog de president naar Schotland, waar hij een bezoek van een etmaal zal brengen aan koningin Elizabeth. De 24 km van het vliegveld naar het hart van Londen werden afge- De Sikorsky S-60 als hefkraan. Hierboven een foto die onlangs werd gemaakt bij een demonstratie met deze allernieuwste, zeer sterke helikopter die een last van 6 ton over een afstand van 160 km. kan vervoeren. Met dit toestel kunnen montagewo ningen, secties van bruggen en dergelijke omvangrijke lasten vervoerd en op de juiste plaats neergelaten worden. De S-60 wordt aangedreven door twee Pratt Whitney R-2800 zuiger motoren van elk 2.100 p.k. legd langs hagen van juichende mensen. Bij het naderen van het centrum werd de mensenmenigte steeds groter en in de voorstad Hammarsmith slaagde men er in door het politiekordon heen te bre ken. Vele Londenaars hadden meer dan een uur staan wachten om de president te kunnen zien. Beverwijk koopt onwelriekende fabriek BEVERWIJK, 27-8. Tijdens de vanavond gehouden spe ciale vergadering der ge meenteraad hebben b. en w. van Beverwijk meegedeeld dat de koopsom van de gebouwen en machines van de N.V. chemische fabriek Noord-Holland 854.000 gul den groot is. Door de koop waarinee alle fracties van de raad van harte instemden wordt de gemeente tevens eigenaar van een twee en een kwart hectare industrie terrein. ,De waarde van dit sUik grond is ruim 575.000 gulden", aldus het college, zodat we voor bijna 300.000 gulden aan stank hebben ge kocht". Muziekkorpsen mar cheerden daarna op naar het raadhuis en duizenden inwo ners van Beverwijk brach ten het gemeentebestuur een huldebetoon. „Door het slui ten van de vismeelfabriek zal de waarde van de indus- triegrond bij Beverwijk on geveer 50 cent per vierkante meter stijgen", aldus b. en w. ,Vele verzorgende industriën die reukgevoelig zijn willen zich thans in Beverwijk ves tigen". Jongen omgekomen bij brand BOXTEL, 27-8. Vanmiddag is bij een binnenbrand in het internaat voor b.l.o. Huize de la Salie" te Boxtel de 16-jarige pupil van deze instelling Victor Blommestein uit Tilburg door verstikking om het leven gekomen. Bij loodgieters werkzaamheden was in een kelder ruimte van het tehuis brand ont staan. Om de brand te blussen had de jongeman zich eigener beweging via een kruipgat in deze ruimte be geven om beter bij de vuurhaard te kunnen komen. Door de sterke rookontwikkeling moet hij reeds spoedig bedwelmd zijn geraakt en gestikt. Doordat de weg naar het slachtoffer door rook en vuur was versperd moesten te hulp gesnelde arbeiders in samenwerking met de brandweer een gat in de muur ma ken om de jongen te bevrijden. Toepassing van kunstmatige adem haling mocht toen niet meer baten, De brand, die van beperkte omvang was gebleven, wist men spoedig te blussen. Door het instorten van een ge bouw van vier verdiepingen in Cai ro zijn drie personen gedood en zeventien gewond .Dit is het eerste ongeluk van deze aard sedert het begin van het wassen van het Nijl- water. Het vorige jaar vielen er in dezelfde periode 150 slachtoffers ten gevolge van een serie instortin gen van huizen. Het lijkt in de verte een beetje op een gepantserde auto, maar dit toe stel is dan de lier, die de Schouwse zweef vliegclub kreeg aangeboden, 't Bezit van deze lier betekent dat de eïlandelijke zweefvliegers nu zelf standig omhoog kunnen worden gedraaid en dus een heel stuk zelf standiger zijn geworden, hetgeen voor de ontwikkeling van de zweef- vliegsport op Schouwen-Duiveland uiteraard van betekenis is. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Eisenhower welwillend voor Franse standpunten? SAID A Algerië27-8. President de Gdulle heeft donderdag een be gin gemaakt met een militaire in spectievan de Fra-nse krijgsver richtingen in Algerië, die vier da gen zal duren. Men verwacht dat de resultaten van deze inspectie de besprekingen van de volgende week tussen Eisen hower en de Gaulle zullen beïn vloeden. Na zijn inspectietocht op donder dag verklaarde president de Gaulle tegenover plaatselijke functionaris sen in Saida „We hebben nog een lange weg af te leggen voordat we kunnen doen wat we zouden wil len". „Maar we hebben ons een grote, menslievende taak gesteld, die we langs nieuwe wegen moe ten vervullen", aldus de Gaulle. Men verwacht dat president de Gaulle alle feiten, die hem over de toestand in Algerië ter kennis zijn gekomen, aan president Eisenhower zal meedelen. In Franse presidentiële kringen ALGIERS, 27-8. Algerijnse ver zetsstrijders hebben donderdagmor gen vanuit Tunesisch grondgebied, waar zij zich verschanst hadden, het vuur geopend op de Franse stellingen langs de grens tussen Al gerië en Tunesië, zo heeft een mili taire woordvoerder in Algiers ver klaard. Slechts twee Franse solda ten werden gewond. Hij voegde hieraan toe dat dit offensief gezien moest worden als een „inleiding' op het bezoek van de Gaulle aan Algerië. Rake klappen voor Amsterdamse nozems AMSTERDAM, 27-8. Opnieuw is het vanavond tot een - thans vrij hevig - treffen gekomen tussen de Amsterdamse politie en honderden jongelui, deels op bromfietsen, deels lopend en joelend met jonge meisjes. Het begon tegen 9 uur op het Leidseplein, waar circa 300 nozems in gesloten formatie door de Leid- sestraat marcheerden en oprukten in de richting van het Leidseplein. Hier aangekomen werden zij door politiemannen gesommeerd rechts omkeert te maken en zich te ver spreiden. Toen hieraan geen gevolg werd gegeven vielen de eerste klappen. Talrijke politiemannen trachtten daarna het plein schoon te vegen, doch telkens doken groe pen jongelui hier en daar weer op. Er zijn met blanke sabel en gum mistokken rake klappen uitgedeeld Tien van de ergste belhamels zijn opgesloten in het bureau Leidse plein. Ze zullen daar de komst van hun ouders afwachten, die deze Amsterdamse lieverdjesmee naar huis kunnen nemen. gelooft men, dat de Amerikaanse president welwillend tegenover be paalde Franse standpunten zal staan en met name begrip zal tonen voor Frankrijks verlangen naar steun voor zijn Algerijnse politiek. Ondanks de geruchten over de verdeeldheid van het Franse kabi net over Algerië is men van me ning, dat de ministers h'et er over eens zijn, dat men de Gaulle de vrije hand moet laten bij het op lossen van de moeilijkheden in Algerië. Bezoek Lord Mayor van Londen ROTTERDAM, 27-8. Rotterdam heeft vandaag voor het eerst een Lord Mayor van Londen in functie mogen begroeten, ofschoon sir Ha rold Gillett reeds 630 voorgangers heeft gehad. De eerste Lord Mayor kwam in het jaar 1192 in functie. Ook buiten zijn kwaliteit was sir Gillett nooit in Nederland geweest, naar hij zeide. De dag van vandaag was bestemd voor stad en haven van Rotterdam. Na een begroeting ten stadhuize had het gezelschap zich naar het stadstimmerhuis begeven, waar ir. C. van Traa, directeur van de dienst van stadsontwikkeling en wederopbouw, een causerie hield over de wederopbouw. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het echte gaat nooit voor het nageslacht verloren. BELGRADO, 27-8. By Banja Loeka, in midden-Zuid-Slavië, is de sneltrein Serajewo-Zagreb donder dag verongelukt. Volgens de politie zyn 12 lyken geborgen. Men vreest evenwel, dat er meer doden zyn. Zeven-en-der- tig gewonden zyn in een zieken huis opgenomen. Het Zuid-Slavische persbureau Tanjoeg meldt, dat de locomotief een twee rijtuigen van de trein van een spoorbrug in een rivier zijn gestort. Uitwisseling van scholieren en studenten ROTTERDAM, 27-8. 635 Ameri- kaanse middelbare scholieren die de zomervakantie in Europa door gebracht hebben, vertrekken van middag met de „Groote Beer" uit Rotterdam terug naar hun land. En daarmee is dan aan het uitwisse lingsprogramma van da American Field Service wat de zomervakan tie betreft, voor dit jaar weer een eind gekomen. De 40 Nederlandse en 77 uit an dere landen afkomstige middelbare scholieren en studenten, die even eens vanmiddag met de „Groote Beer" naar Amerika gingen, zullen daar een jaar blijven. Met een beurs van de A.F.S. kunnen zij daar onderwijs volgen. Ook zij logeren bij particulieren. Van de vertrekkende groep jon gelui hebben er 55 een verblijf van twee maanden in ons land achter de rug. DE GEVECHTEN IN LAOS Gevaar - ondanks hulp van Ver. Staten - niet verminderd VIENTIANE, 27-8. De stafchef van het Laotische leger, brigade generaal Wan Rattikone, heeft don derdag na zyn terugkeer van een inspectiereis te Vientiane verklaard dat het leger in het noorden van de provincie Samneua zich in klei ne groepen heeft verdeeld en ge stage vorderingen maakt tegen de opstandelingen. De aanhangers van de commu nistische Pathet Lao hadden vol gens hem zeven dorpshoofden ver moord en een aantal jongens en mannen meegevoerd. Deze zouden worden gebruikt om de groepen opstandelingen te versterken. Amerikaanse functionarissen te Washington zijn van mening, dat de nieuwe hulp van de V.S. er toe zal bijdragen, dat Laos de commu nisten de baas wordt. Het zou, vol gens hen, echter een misverstand zijn te denken ,dat de V.S. gelo ven dat het gevaar voor Laos nu vermindert. Het resultaat van de Amerikaanse bijstand zal pas tegen november merkbaar zijn en dan is echter de natte moesson voorbij, zodat de guerillast rijders zich be ter kunnen verplaatsen. Het Sowjet-persbureau Tass ver klaarde donderdag, dat de V.S. „een reeds gespannen sfeer in Laos willen aanwakkeren" en „wedden op het gebruik van geweld". Het persbureau wenst dat de in ternationale controlecommissie de werkzaamheden in Laos hervat en het waarschuwt dat het gevaar voor uitbreiding van de burgeroor log groter wordt. Wielrijder verongelukt EINDHOVEN, 28-8. Donderdag middag omstreeks drie uur is de 39-jarige bromfietser H. Bust uit Eindhoven, op 't 18 septemberplein in Eindhoven, dodelijk verongelukt. Hij werd aangereden door een autobus, bestuurd door J. P. uit Valkenswaard. De juiste toedracht van het ongeluk is nog niet bekend. De heer B. werd naar het R.K. Bin nen ziekenhuis overgebracht, waar hij in de vooravond overleed. De politie zoekt nog getuigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1