Bonn bereidde president Eisenhower onstuimige en enthousiaste ontvangst DE ZIERIKZEESCHE COURANT wil Churchill „Ike" spreken EISENHOWER ZAL SPREKEN OVER VREDESVERLANGEN VAN DE V.S. Gebed als gids besprekingen Overeenstemming over c.a.o. voor metaalbedrijf V.S. BESLUITEN BEDREIGD LAOS TE HELPEN MET GELD EN MILITAIRE HULP Boodschap van Chroesjtsjef aan Adenauer Van Dam-tot-Dani-race DONDERDAG 27 AUGUSTUS 195» No. 18622 116e jaargang ZIENIQEES(fflEHNIElIWSBOI>E ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per v/eek 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938 Spandoeken: ,,lke, wij hebben vertrouwen in je" BONN, 26-8. Circa een kwart mil joen mensen hebben woensdag avond president Eisenhower een overweldigende ontvangst bereid. Langs de route van het vliegveld VVahn naar Bonn - een afstand van circa 32 km - stond een lange ry mensen, die met vlaggen wuifden en de president hartelijk toejuich ten. Eisenhower, die kennelijk ver rukt was over de ontvangst, stond het grootste deel van de rit rechtop in de auto, waarvan het dak open was. Er was zoveel volk op de been dat de stoet een uur en vijftig mi nuten nodig had om de afstand tussen het vliegveld en de woning van de Amerikaanse ambassadeur in Bad Godesberg, waar Eisenho wer overnacht, af te leggen. Voor de woning van de ambassadeur stond de menigte zo dicht opeen gepakt dat de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Chris tian Herter, die in de tweede wa gen zat, maar moeilijk uit zijn auto kon komen. De politie moest ingrij pen om Herter, die zoals bekend invalide is, veilig binnen te loodsen. Op de vraag wat hij dacht van de ontvangst, antwoordde de minister: „Ongelooflijk". Het leek wel of alle inwoners van Bonn, dat 138.000 zielen telt, op de been waren. Dwars over de straten waren vele spandoeken gespannen. Een doek op het einde van de tocht scheen de teksten van alle vorige samen te vatten. „Ike, wij hebben vertrouwen in je", stond er op. Langs de gehele route hadden enthousiaste vrouwen bloemen naar de auto met de-president geworpen. Twee keer moest de wagen stoppen. De eerste maal drong een vrouw naar voren en duwde de president een boeket bloemen in zijn handen. De tweede keer tilden een man en een vrouw een kind omhoog, dat de president eveneens een boeket gaf. Eisenhower en Adenauer zaten rustig in de wagen met een tolk NICE, 25-8. Sir Winston Chur chill, die thans met vakantie aan de Rivièra is, zal zondag naar Lon den vliegen om met president Eisenhower te spreken. De secretaris van Sir Winston zei dat deze 48 uur in Engeland blijft en da-fi naar de Rivièra te rugkeert na een bezoek te hebben gebracht aan zijn echtgenote die in een Londens ziekenhuis herstel lende is van een oogoperatie. tussen hen in toen zij van het vlieg veld vertrokken. Maar de toejui chingen hielden zo onstuimig aan, dat Eisenhower al spoedig overeind sprong om zijn dankbaarheid te to nen. Adenauer volgde zijn voor beeld en van dit ogenblik af bleven beide mannen in de wagen staan tot het einde van de rit. Regen van bloemblaadjes Verschillende malen regende het uit de huizen, waarlangs de stoet reed, bloemblaadjes neer op de pre sident en Adenauer. Kerkklokken begonnen te beieren, autoclaxons te toeteren en trams te bellen telkens als de stoet naderde. Met zijn be kend gebaar - de armen breeduit - beantwoordde Eisenhower de en thousiaste toejuichingen. In Bonn zag de president d° spandoeken die hem ongetwijfeld herinnerd zullen hebben aan de verdeling van Duits land. „Welkom, mijnheer de presi dent, help ons a.u.b." en „Miljoenen zijn vrij, maar 20 miljoen niet", een verwijzing naar de Oostduitsers, waren slagzinnen die Bonn als het ware van de daken riep. Twee uur nadat de hoge gasten van het vliegveld vertrokken wa ren, waren de wegen in de omge ving nog steeds geblokkeerd. op „realistische basis' met Moskou Onderhandelingen WASHINGTON, 25-8. President Eisenhower heeft op zyn perscon ferentie in Washington verklaard, dat hy by zyn bezoek aan Europa opnieuw het verlangen van de V.S. naar een eervolle en rechtvaardige vrede naar voren zal brengen. Hij zal er bij zijn bezoeken aan Bonn, Londen en Parijs de nadruk op leggen, dat de V.S. de overige westelijke landen militair zullen steunen zo zij met geweld weer stand zullen moeten bieden aan een aanval. Hij zal voorts nogmaals bevesti gen, dat de V.S. bereid zijn om op een realistische basis met de Sow- jet-Unie te onderhandelen over een redelijk en wederzijds uitvoerbaar plan voor een algemene of gedeel telijke ontwapening. De V.S. zijn dan ook bereid om een echt begin te maken met de oplossing van het Duitse vraagstuk. Eisenhower zal verder nogmaals onomwonden verklaren dat de V.S. achter de NAVO zullen blijven staan. En tenslotte zal hij in Bonn, Lon den en Parijs voorstellen om ge- YAOUNDE (Frans Kameroen). In Yaounde is van ambtelijke zijde medegedeeld, dat zondagavond in oost-Kameroen 14 mensen met bij len en knuppels zijn gedood tijdens een gevecht tussen een bende en burgerlijke plaatselijke verdedi gingseenheden. Het treffen vond plaats te Bafoussam, ongeveer 200 km ten noordwesten van Yaounde. zamenlijk de middelen te onderzoe ken, die het mogelijk zullen moeten maken om de levensstandaard van de circa twee miljard bewoners van de minder ontwikkelde landen om hoog te brengen. WASHINGTON, 26-8. De demo cratische senator Estes Kefauver heeft president Eisenhower de tekst van een gebed doen toeko men als gids bij zijn besprekingen met westelijke leiders en met de Russische premier Chroesjtsjef. Het is zo, vertelde hij aan jour nalisten, het gebed voor de vrede van Sint Franciscus van Assisi, dat gedeeltelijk als volgt luidt: „Heer, maak mij tot een instrument van Uw vrede. Laat mij liefde brengen waar haat heerst, vergeving waar onrecht is, geloof waar twijfel heerst, hoop waar gewanhoopt wordt, licht in duisternis en vi'eug- de in de plaats van droefheid". Staking bij Werkspoor en N.D.S.M. te Amsterdam, waar woensdag ochtend een 5.000 metaalbewerkers het werk neerlegden. KOGEL DOOR DE KERK 's-GRAVENHAGE, 26-8. Het col- lege van Ryksbemiddelaars heeft meegedeeld, dat het in nauw over leg met de Stichting van de Arbeid overeenstemming met de Vakraad voor' de Metaalindustrie heeft kun nen bereiken over de c.a.o.-A voor de handarbeiders, welke onder meer de overeengekomen loonsverhoging mogelijk maakt. By zyn beslissing heeft het col lege ook enkele punten in verband met de voorgenomen invoering van de arbeidstijdverkorting betrokken. Over deze punten is eveneens over eenstemming bereikt, aldus het col lege. 5 verhoging De voorzitter van de Algemene Nederlandse Metaalbedrijfsbond (N. V.V.), tevens voorzitter van de Vak- raad voor de Metaalindustrie, de heer I. Baart, heeft op een woens dagavond in „Bellevue" te Amster dam gehouden kadervergadering van de A.N.M.B. meegedeeld, dat de lonen met ingang van 1 augus- INWILLIGING VAN DESBETREFFEND VERZOEK Te Goeteborg in Zweden heeft de wereldkampioen boksen zwaarge wicht, Ingemar Johansson, die inmiddels via Schiphol naar Londen is gevlogen, het contract getekend voor de revanche van de door hem gewonnen titelstrijd tegen Flovo Patterson. - Op de foto v.l.n.r.: Vincent Velella en Irving Kahn van „Rosensohn Enterprises", de organisatie welke het gevecht moet voorbereiden; Jack Dempsey, de 64-jarige oud wereldkampioen zwaargewicht die als bemiddelaar is opgetreden; Johansson, Eddy Ahlqvist, adviseur en Edwin Schweig, advocaat van Johansson. WASHINGTON, 26-8. - De V.S. hebben besloten militaire huïp en geld naar Laos te zenden waardoor dit Zuidoost-Aziatische land zijn strijdkrachten kan uitbreiden, het geen nodig is tegenover communis tische infiltratie. In een officiële mededeling van het ministerie van Buitenlandse Za ken, waarin dit besluit wordt be kendgemaakt, wordt voorts gezegd dat Laos dringend om hulp had verzocht. De militaire voorraden en het geld zullen Laos helpen zich te verzetten tegen „wat steeds duide lijker een uitgebreid communistisch plan om Laos te verscheuren en het bestuur omver te werpen blijkt te zijn", aldus de mededeling. Er wordt niet gesproken over de omvang van de uitbreiding van het Laotiaanse leger. Laos heeft een leger van minder dan 25.000 man en 16.000 man dorpsmilitie. Volgens onofficiële schattingen zal door de Amerikaanse hulp een uitbreiding van 4.000 man mogelijk zijn. De kosten worden onofficiëel op on geveer vijf miljoen dollar geschat, maar dit cijfer is niet bevestigd. Naar verluidt zijn Engeland en Frankrijk over het Amerikaanse besluit geraadpleegd. De woordvoerder van het mini sterie van buitenlandse zaken, Lin coln White, zei dat de betrokken uitrusting bestaat uit kleine wa pens, uniformen, tenten en derge lijke en geen moderne wapens en uitrusting omvat, zoals tanks, ar tillerie, enz, „Dit programma heeft een de fensief karakter", aldus de woord voerder, die mededeelde, dat het militaire materiaal zo spoedig mo gelijk zal worden verzonden. In antwoord op een vraag zei hij, dat de kwestie van militaire in terventie van de V.S. of van de landen van de zuidoost-Aziatische verdragsorganisatie in Laos niet ter sprake is gekomen. De V.S. hebben in de afgelopen weken aan Laos materiaal gele verd dat een beperkt aantal vlieg tuigen van het type DC-3 en jeeps omvatte en diende ter vergroting van de bewegelijkheid van de La otiaanse strijdkrachten. In het verleden waren reeds klei ne hoeveelheden militair materiaal uit de tweede wereldoorlog gele verd en vrijwel de gehele soldij werd door de V.S. gefinancierd. tus jl. met 5 worden verhoogd, Met de arbeidstijdverkorting per onderneming zal per 1 april 1960 met één uur per week een aanvang kunnen worden gemaakt (in plaats van zoals oorspronkelijk de bedoe ling was per 1 januari) en ingaande 1 januari 1961 met drie uur ineens (oorspronkelijk 1 juli 1960). MOSKOU, 27-8. Premier Chroes- tsjef heeft in een donderdag gepu bliceerde boodschap aan bondskan selier Adenauer verklaard, dat de betrekkingen tussen de Sow jet- Unie en west-Duitsland thans ir een kritiek stadium verkeren. Gebonden eter De Italiaan Giacomino Bian- chini heeft te Riva Trigoso bij Le Spezia een zilveren vork gewonnen door met zijn handen op de rug ge bonden in 34 minuten een halve kilogram spaghetti te nuttigen. Hij was de snelste eter op een wedstrijd waar bij de deelnemers geen ge bruik mochten maken van hun handen. Nederlandse koe de beste UTRECHT, 26-8. Nederland heeft de hoogste melkopbrengst per koe in de wereld. Slechts door Israël, waar de gemiddelde opbrengst per koe in dezelfde orde van grootte -ligt wordt Nederland het laatste jaar geëvenaard. Dit werd van middag te Utrecht medegedeeld, door prof. ir. W. E. Jong, voorzit ter van het Nederlands Rundvee stamboek, naar aanleiding van de jubileumtentoonstellingen, die het Nederlands rundveestamboek en 't Fries rundveestamboek in septem ber houden. Prof. de Jong, die van een trots record sprak, zei, dat de gemiddelde produktie bij de ge controleerde koeien nog hoger ligt. OVERSTROMINGEN IN OOSTENRIJK TE WIJTEN AAN „WILDE" BEKEN Schade aan oogst is zeer groot WENEN, 26-8. Dat de jongste overstromingen in Oostenryk zulk een desastreuze omvang konden aannemen is voornamclyk te wij ten aan het feit, dat er in Oosten rijk nog ruim 1500 „wilde" beken zyn. De minister van economische zaken, Hartmann, die na de over stromingen een inspectiereis maak te, zei dat er in Oostenrijk 3851 van dergelijke beken geregistreerd zijn en dat daarvan 2305 geheel of gedeeltelijk gereguleerd zijn. Door geldgebrek moest de regulatie van de overige stromen nog wachten. Er wordt jaarlijks een honderd miljoen shilling voor uitgetrokken, maar ook de beveiliging tegen la wines moet daaruit worden be kostigd. Er zijn 2615 lawinebanen geregistreerd, doch nog slechts een goede twintig daarvan zijn onder handen genomen. De door de overstromingen aan de oogst toegebrachte schade is enorm, terwijl men aanvankelijk juist op een uitstekende oogst had gerekend. Het ontstane tekort aan veevoeder en graan moet nu door invoer worden aangevuld. Het grootste gedeelte van de getroffen bouwgronden zal pas over enige jaren weer een normale opbrengst kunnen geven. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's i Meng nu en dan de last der zorgen met wat vreugde! Meer dan honderd deelnemers AMSTERDAM, 25-8. Voor de Dam-tot-Dam-race, die in enkele weken tijds door de Zaanse V.V.V. georganiseerd is en die gedurende de laatste drie werkdagen van deze week tussen de Dam in Amsterdam en die in Zaandam gehouden zal werden, hebben 107 deelnemers in geschreven: 39 in de snelheidsklasse en 68 in de toerklasse. Van het totaal van 107 deelne mers komen er 39 uit de Zaan streek, 40 uit Amsterdam en 28 uit de overige delen van ons land. Bijna de helft van alle deelnemers heeft de laatste dag (zaterdag) uitgekozen. Op de eerste dag (donderdag) star ten circa 40 deelnemers en op de tweede dag (vrijdag) de rest. Volgens een prognose van des kundigen zullen de deelnemers in de snelheidsklasse misschien bewij zen, dat men met de nieuwste tech nische snufjes de afstand van Dam tot Dam, die in vogelvlucht onge veer tien km bedraagt, maar langs de grond en over (eventueel onder) het water veel langer is, kan afleg gen in circa tien minuten. Men is zeer benieuwd of iemand in staat zal zijn deze tienminuten- grens te doorbreken. Als één van de kanshebbers, die echter buiten mededinging deelneemt, moet de trein gezien worden. De N.S. zullen dan ook een poging doen te tonen, dat zij nog altijd snel zijn. De nor male spoorverbinding tussen Am sterdam en Zaandam duurt bij di verse treinen slechts negen minu ten. Maar men kan veel sneller rij den en zal dat ook proberen. Politie met gummi knuppels contra nozems AMSTERDAM, 26-8. Opnieuw zijn Amsterdamse nozems gister avond en de afgelopen nacht danig rumoerig geweest. Twintig jongelui gedroegen zich rond het midder nachtelijk uur op de Nieuwe Zijds- Voorburgwal dermate onhebbelijk, dat de politie sabel en gummistok tegen hen moest gebruiken. Dit bleek, evenals de afgelopen dagen, het enige afdoende middel te zijn. Ze verdwijnen in de meeste geval len snel nadat er slagen zijn ge vallen. De jongelui hadden vooral vrouwen en meisjes lastig gevallen. In andere gevallen vernielden zij rijwielen. In de Warmoesstraat hield de politie een 16-jarige win kelbediende aan, die een aantal fietsen had omver geworpen. Even eerder werd op de Dam een 27- jarige magazijnbediende in zijn kraag gepakt, omdat hij als leider van een troep nozems optrad. Zijn moeder heeft de knaap later van het bureau gehaald en mee naar huis genomen. Ook op de Nieuwe Keizersgracht en nabij het Haarlemmerplein zet ten jongelui de boel op stelten. Zij belemmerden op het Haarlemmer plein het verkeer en verdwenen eerst toen de gummistok werd ge trokken. Ook rijbewijs nodig voor kleine auto's 's-GRAVENHAGE, 25-8. Minister van Aartsen, minister van Verkeer en Waterstaat ad interim, be schouwt de kleine auto's die sinds kort in de handel zijn en die niet sneller rijden dan 20 km. per uur, als auto's. Tegen bestuurders van deze auto's die niet in het bezit zijn van een rijbewijs zal proces verbaal worden opgemaakt. Mocht de rechterlijke macht deze auto's op grond van de bestaande bepa lingen echter niet als auto's be schouwen, dan zal wijziging van het Wegenverkeersreglement wor den overwogen om het bezit van een rijbewijs toch verplicht te stel len. Deze mededelingen dost de mi nister in zijn antwoord op de schriftelijke vragen van het Twee de Kamer-lid de heer de Ruiter. Tijdens een vlucht over de At lantische oceaan is dinsdagnacht in een passagiersvliegtuig van de Pan American Airlines een twee ling geboren. De moeder, mevrouw Arruda, is de vrouw van een Ame rikaanse luchtmachtofficier.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1