UIT DE HISTORIE DER STAD In 1532 werd de toestand van Zierikzee zeer armelijk WOESTIJN Straks Boeing 707 op Amsterdam VOORBIJ! Geheimen Bruggen en muren geraakten in verval In 153*2 wordt de toestand van de stad dan ook als zeer armelijk ge schetst: de hoofdneringen waren door de oorlog te niet gegaan, de mee-handel was zeer verminderd, overstromingen brachten grondver- lies. Bijna de helft van de huizen stond leeg, de aanzienlijkste wonin gen bij de brug en de markt deden niet meer dan f 20 huur per jaar, de koopprijzen van de huizen wa ren minder dan een derde van kort te voren. Werden er in 1521 nog 48 mars schepen geteld, in 1526 waren er maar 4 meer, in 1531 echter weer 10 k 12. Verval Bruggen en muren vervielen. Twee der stenen bruggen over de haven waren zo bouwvallig, dat ze groot gevaar opleverden. Over die bij de havenpoorten kon men slechts met lijfsgevaar gaan, de middelste stenenbrug was in 1538 al in geen jaren bruikbaar meer geweest. In 1542 schreef de regering der stad aan de keizer over de slechte toestand van vesten, muren, bolwerken en geschut en hoe de bevolking verstrooid en vermin derd was, zodat bijstand en hulp dringend nodig werd geacht. Des tijds telde men in de stad 7 perso nen, die uit koopmanschappen een jaarlijks inkomen van f 2000 had den, 2 van f 1.500 en 1 van f 1.333 en 8 van f 1000, waarlijk voor een plaats als Zierikzee, de tweede stad van Zeeland, geen al te grote bedragen. Pogingen tot verbetering Tot opheffing uit de verarmde toestand werden verschillende mid delen beproefd. Zo sloot de stede lijke regering in 1529 een contract met iemand uit Dixmuiden om hier een lakenfabriek te stichten. Ook gaf het enig voordeel, dat de keizer in 1531 aan de stad het privilege schonk, dat geen mee uit Schou wen mocht worden vervoerd, al vorens te Zierikzee gekeurd te zijn. Men liet voorts niet na, toen Karei V in juli 1540 de stad bezocht, bij Lieven Jacobszoon de Huybert in „De Mossel" logeerde en door Schouwen reed ,om de behoeftige staat van een en ander bloot te leg gen en enige voordelen te verzoe ken. Weer voordelige jaren Dank zij het grote herstellings vermogen der veerkrachtige burge rij liet de toestand zich omstreeks 1550 weer beter aanzien. Er kwa men weer enkele voordelige jaren, zodat men middelen vond het stad huis op te trekken en van een klok kenspel en fraaie toren te voorzien; Woestijnstaat er boven dit stukje, maar het moet zijn bij na weostijn. Dit bijna woestijn slaat op het strand tussen Watergat en Verklikker. Ieder jaar wordt het maar breder vrienden en het is zo groot - laten we dat dan maar zeg gen - dat het bijna op een woestijn gaat lijken. Alleen de eindeloze zee belet de vergelijking voor honderd procent door te trekken. Voor de wit uitgebleekte beenderen van jakhals, paard of kameel moet men het natuurlijk doen met de tere blanke botjes van een te vroeg in de strijd omgekomen vogel. De om geving van de Verklikker is een dorado voor de schelpenzoeker. Een monsterkollektie ligt daar zo maar achteloos neer bij hopen. Schelpen met streepjes in blauw, grijs en geel. Schelpen met puntjes, met karteltjes en tandjes. Het „de zee neemt" schijnt hier niet te gelden. Het is alleen maar: „de zee geeft". Planken, balken, latten en vooral de rubriek „grilligheden' is rijk vertegenwoordigd. Stukken vlecht werken van manden en vooral knoestige boomstammen, uitge bleekt door een - wie weet hoelang - verblijf in zee. Is er ergens een bultje dan komt de helm „zo maar" onschieten, volgens de mysterieuze wetten van de natuur. Is er een maal een plukje helm - hoeveel moeite kost het elders niet - dan begint het duin te groeien. Zo hard en ontembaar, dat een strandpaal die enkele jaren geleden nog twee maal per etmaal door de golven be- spoeld werd, nu een beetje zot en doelloos tussen de duindoorns staat. Dat is het „Verklikker-effekt", dat bovendien met de woestijn de stilte gemeen heeft. Zelfs in de drukste weken waren het even verwijderd van de standovergang, toch nog maar hier en daar wat verspreide poppetjes op het strand, die het beeld niet verstoorden, maar er juist reliëf aan gaven. Dat zo iets kan anno 1959 en dat zo iets bestaat zo vlak bij huis, het is bijna een wonder. Als 't even kan gaat U het wonder nog even onder gaan. 't Is nu nog mooi en straks Hoewel bij storm geeft de Verklikker ook altijd een geslaagd nummer weg. Los van het weer trouwens zijn er de „goggen", die familiesgewijs op het strand zitten, eigenwijs, brutaal soms, ook al lij ken ze in de verte op onschuldige oude mannetjes, diep gedoken in de jaskraag. Ook de moeite waard! EILANDMAN. de visserij, waardoor meer dan 500 mannen behalve knapen en jongens een bestaan vonden, en vooral de haringvaart en haringdrogerij wierpen grote voordelen af, daar dagelijks, naar de mededeling van een tijdgenoot, een ontzaglijke hoe veelheid vis door geheel Europa vervoerd werd, terwijl de door keu. ren beschermde meekrap weer on gelooflijke winsten verschafte. Maar telkens werd de weer ont luikende welvaart bedreigd: in 1552 toen een brand o.a. het Minderbroe dersklooster teisterde, in 1557, toen de pest zich weer vertoonde en soms honderden slachtoffers in de week maakte en duurte en schaars heid van koren drukkende tijden brachten. Toch kon de stad in 1566 nog overgaan tot de aankoop van diverse ambachtsheerlijkheden, die samen de Vier Bannen van Duive- land vormden en waarvoor f 39.570 betaald werd. Geloof sstrüd Dan volgen weer de donkere schaduwen van de geloofsstrijd, reeds lang bekend door doodvon nissen van afvalligen van de Oude Leer in 1535, 1536, 1537 en nog in 1561; de beeldenstorm, die ook hier woedde; de overgang van de stad naar de zijde van de Prins in 1572, het lange beleg' door de Spanjaar den van oktober 1575 tot juli 1576, LONDEN. In Londen en omge ving heeft het vrijdag hevig gere gend. Verscheidene verkeerswegen kwamen blank te staan. Enkele honderden makelaars konden na sluiting van de beurs het gebouw niet verlaten. Het stond rondom in het water. Talloze kelders zijn vol gelopen. Ook het treinverkeer on dervond stagnatie. Op twee Lon- dense stations viel de stroom uit. Het gemotoriseerde verkeer raakte in de knoop. Hier en daar stonden rijen auto's van vijf km. lengte. De gemeenteraad van Durban in Zuid-Afrika heeft alle gebouwen en andere eigendommen van de gemeente, te Londen voor een 'be drag van 31.500.000 miljoen pond sterling laten verzekeren tegen schade door oproer en opstand. De premie bedraagt ongeveer 25.000 pond per jaar. KERKNIEUWS Bevestiging vikaris J. C. Schoneveld te Noordgouwe In de Ned. Herv. kerk te Noord- gouwe vond zondag jl. de bevesti ging plaats van vikaris J. Chr. Schoneveld door diens vader prof. dr. J. Schoneveld. De bevestigings- dienst vond plaats in de morgen uren. Na gemeenschappelijk zingen en gebed volgde Schriftlezing uit Mattheus 13 en Jacobus 5. Vkor de bevestigingspredikatie koos prof. Schoneveld Marcus 4 26-29. Na de bevestiging zong het koor onder leiding van de heer Tak enkele geestelijke liederen. Hierna ver zocht de pastor loci ds. H. W. Bui- nink, de nieuw bevestigde vikaris staande toe te zingen Gez. 180 1. Na het slotgebed zong het koor nog enkele liederen, waarna ds. Bui- nink de zegen uitsprak. Gelijk be kend gaat ds. Buinink voor 'n jaar de-gemeente verlaten, daar hij een jaar zal dienst doen als legerpre- dikant. Ds. Buinink wekte de gemeente op aanwezig te willen zijn bij de intrede van ds. Schoneveld, tijdens de middagdienst. In deze dienst koos ds. Schoneveld de tekst uit Handelingen 8 35 voor zijn pre dikatie. Na afloop van de preek werd het woord gevoerd door ds. Groot namens de Ring, terwijl bur gemeester N. A. van Wijk het woord voerde namens de burger lijke gemeente. Ds. Buinink sprak namens de kerkeraad. De nieuwe tijdelijke predikant zal zijn ambts werk - zo vernemen wij - zaterdag a.s. beginnen. de brand van 200 huizen en 60 zoutketen tijdens dat beleg. En door dat alles weer een zodanige verarming en uitputting, dat de stad een troosteloos beeld van mi sère bood. En toch: hoe taai was dat destijds levende geslacht! Het heeft zich er weer opgewerkt, ge steund door prinselijke hulp met brieven van „surcheance en de at- terminatie" van schulden. Een vijf en twintig jaren later liet de stad m ctveel kosten een nieuwe haven graven in plaats van de verzande (1595-1600) en begint met de 17e eeuw weer een tijd van niet onbe duidende bloei. (Wordt vervolgd). De verjaardag van Prinses Wilhelinina 's-GRAVENHAGE, 24-8. Volgen- de week wordt Prinses Wilhelmina 79 jaar. De particulier secretaresse van Prinses Wilhelmina, mejuf frouw Geldens, verzoekt het vol gende mee te delen: „Hoewel Prinses Wilhelmina dankbaar en zeer erkentelijk is voor de hartelijke gedachten en ge voelens, die op haar a.s. verjaardag naar haar uit zullen gaan, heeft zij desalniettemin verzocht schriftelij ke alsook telegrafische gelukwen sen achterwege te willen laten, wijl het lezen en beantwoorden van vele poststukken op haar hoge leeftijd te grote vermoeienissen medebren gen". /SCHIPHOL, 24-8. Naar verno men wordt, ligt het in de bedoeling van Pan American Airways om met ingang van 28 oktober a s. het viermotorig straalvliegtuig, de Boeing 707 op de lijn tussen New York, Londen, Amsterdam en Dus- seldorp v.v. in te zetten ter ver vanging van de tot nu toe gebruik te conventionele toestellen met zui germotoren. Aangenomen mag wor den dat Pan American voor deze route de Boeing van de intercon tinentale versie, dus voor de lange afstand, zal kiezen, hetgeen echter afhankelijk is van het feit hoeveel toestellen van de Boeing 707-321 tegen die tijd reeds door de Boeing- fabrieken zullen zijn afgeleverd. Voorlopig zullen de Boeings op Schiphol arriveren kort na midder nacht op de dinsdagen en zonda gen. De andere vluchten van Pan American via de Amsterdamse luchthaven, die van de zg. om de wereld-diensten zullen voorlopig nog met toestellen, uitgerust met zuigermotoren worden uitgevoerd. Ook de vrachtdiensten van deze maatschappij op Schiphol blijven gehandhaafd met vliegtuigen van het concentionele type. Praten en wederzijdse bezoeken afleggen, behoort thans tot de schema's, die in de internationale politiek worden gehanteerd. Dit neemt echter niet weg, dat nog altijd de bewapening de volle aandacht krijgt, speciaal de kernbewapening, op welk ge bied de V.S. in snel tempo bezig zijn een bestaande achterstand in te lopen. Enorm is de hoeveelheid researchwerk, die moet worden verricht voordat een raket gereed is. Op de foto is een geleerde bezig met het testen van de kwaliteit van een raket- neus. Te veel telefoontjes i! OSLO, 24-8. Een 32-jarig Noors dienstmeisje dat de Sowjet-ambassade tot hon derd maal per dag placht op te bellen, is door de politie van Oslo gearresteerd. Zij zal worden aangeklaagd we- gens belediging van een bui- !- tenlandse mogendheid door i dreigend beledigend bedrag i tegenover haar vertegen- i woordigers. De Sowjet-am- i bassadeur, Gribanof, heeft i in het afgelopen jaar ver- scheidene malen geklaagd l over de veelvuldige telefoon- I tjes. De politie verklaarde dat het meisje na de arres- tatie had gezegd: „Hij vroeg me hem ten minste iedere avond en ochtend goeden- nacht en goedenmorgen te zeggen". AFSCHEID VAN DE ZOMERGASTEN Lampionoptocht en vreugdevuur lokte weer velen Ook dit jaar heeft de jaarlijkse lampionoptocht door de gemeenten Haamstede en Burgh, gevolgd door een gezamenlijk vreugdevuur, zeer grote belangstelling getrokken. Het aantal deelnemers, dat dit jaar achter de Kon. Harmonie „Witte van Haemstcde" aantrok, wordt geschat op ongeveer 3.500. Het was een sprookjesachtig ge zicht de lange lampionnenslang door de gemeenten te zien slinge ren. Talrijk waren de kleine peu- tesr die deze avond onder hoede van grotere broers of ouders moch ten mee genieten en moeite hadden de stoet bij te houden. Veel kin deren verhuisden dan ook naar de schouder van hun begeleider. Op het Ezelsweidje aangekomen waren veel vaders echter toch wel blij hun last op de grond te kunnen zetten, vooral ook omdat de va derlijke gezichten dikwijls in een prachtige maar wel wat warme gloed werden gezet. Het vreugdevuur werd ontsto ken onder de tonen van signaal hoorns en tromgeroffel. Het natte hout veroorzaakte in het begin een torenhoge rookzuil, die op grote hoogte een paddestoelachtige vorm aannam alvorens te verdwijnen. Spoedig echter kreeg het vuur de overhand en werd het Ezels weidje hel verlicht. Op de tonen van de muziek maakten velen een dansje rond het vuur, wat echter voor de achteraanstaande bezoe kers niet te zien was. De danslust van de jongelui minderde naar mate het vuur vorderde en de gro te massa trok weer achter „Witte van Haemstede" naar de dorpen. Het afscheid was weer genomen zoals in elk zomerseizoen. Ook V.V.V. nam op deze wijze afscheid van de zeer talrijke vreemdelingen die dit jaar in Burgh en Haam stede verbleven. DE ZWEEFVLIEGERIJ Zweefvliegclub uit Eindhoven bood Schouwse vliegers eigen lier aan Oorkonde voor vliegclub „Eindhoven" Op enigszins plechtige wijze werd zondagmiddag onder grote belang stelling van zweefvliegenthousias- ten door de zweefvliegclub uit Eindhoven de K.Lu „Eindhoven" aan de Schouwse club, de „V.Z. A.C." een motorlier overgedragen, waardoor de Schouwse vereniging volgend jaar in staat zal zijn om met een gehuurd zweefvliegtoestel zelf te gaan vliegen. Er moet nog wel het een en ander gebeuren vroodat het zo ver is, maar de grootse plannen gaan nu toch in de de goede richting verwezenlijkt te worden. De lier is te Eindhoven ge bouwd op een verlengd chassis van een acht cylinder Packard auto, en kan niet meer op eigen kracht rijden, waardoor het naar zijn plaats moet worden gesleept. Het was voor de leden van de V.Z.A.C. een gouden bladzijde in hun log boek. Te omstreeks half drie vertrok het gezelschap per eigen bus naar de andere kant van het vliegveld waar de lier, die keurig versierd was met vlaggen en dennengroen, reeds stond opgesteld. De voorzit ter van de Schouwse club, de heer T. E. v. d. Straaten, hield daarop een korte toespraak, waarin hij deze dag een zeer verheugende voor de Schouwse club noemde en hij was de Eindhovense vrienden dan ook zeer dankbaar. Hij over handigde de vertegenwoordiger van de Eindhovenaars, kapitein- vlieger L. Walraven, een oorkon de, vervolgens hing hij de ne®r Walraven een „Schouwse krans samengesteld uit Schouwse bloe men om de hals, waarna hij de grote animator van dit gebeuren een fles geestrijk vocht overhan- dlDe8heer Walraven dankte in en- OOSTERLAND „Rijdend Bijbelhuis naar hier Op zijn toernee over het eiland hoopt het „Rijdende Bijbelhuis ook een bezoek aan onze gemeente te brengen. Er is in het bijbelhuis een grote verscheidenheid van bij beluitgaven te koop terwijl de be zichtiging tot niets verplicht. Op donderdag 27 en vrijdag 28 augus tus zal de wagen hier vertoeven. Enige dames uit onze gemeente van verschillende kerkelijke gezindte zullen bij verkoop van huis tot huis assistentie verlenen. Donderdag avond vanaf half acht staat de winkel op het Marktplein voor een ieder belangstellende ter bezichti ging, tewijl donderdag- en vrijdag morgen een rondrit door de ge meente zal worden gehouden Ieder die om een kerkbijbel of huisbijbel verlegen is kan hier goedkoop te recht, terwijl er uiteraard ook duurdere uitgaven te koop zijn. Volgens te Djakarta ontvangen berichten onderneemt de Indone sische regering aanvallen te land, ter zee en uit de lucht op midden Celebes, waar thans twee omvang rijke opstanden woeden. Een Hongaarse grenswacht is zondag naar Oostenrijk gevlucht en heeft om politiek asiel verzocht Hij had zich van zijn wapens ont daan alvorens de grens te over schrijden. De grenswacht, de 20- jarige Jozef Magyari, zei enige da gen geleden aan de grens met Oos tenrijkse douanebeambten gespro ken te hebben, hetgeen hem zeer kwalijk was genomen. In het afgelopen weekeinde zijn in de Beierse alpen vier bergbe klimmers verongelukt. Een 18-jarig meisje uit Garmisch-Partenkirchen wordt vermist. kele welgekozen woorden voor de ze geschenken, waarin hij vooral liet uitkomen dat de club uit Eind hoven hier bijzonder graag komt. Hierna maakten allen zich op om de eerste lierstart te verrichten, waartoe in de 2-persoons Rhön- lerche plaats namen de voorzitter v. d. Straaten en kapitein-vlieger Walraven. Solovlucht De ijverige secretaris van de Schouwse club, de heer N. Feijen uit Zierikzee, maakte zaterdagmid dag zijn eerste solovlucht, die goed verliep. De volgende twee vluch ten waren voor de secretaris niet zo succesvol, daar beide keren de kabel brak, waardoor hij wel even in moeilijkheden kwam te zitten, maar deze werden resoluut opge lost en hij het toestel weer heel huids aan de grond zette. Aan de staart van het toestel was een grote versierde strook dennen groen aangebracht, die vrolijk ach ter het toestel aanslingerde. Bruingebrand, gebleekte haren, Door het zomerse seizoen, Trekt de jeugd alweer naar school toe Met zowat een paar miljoen; De vakantie die zo lang leek, Fijn naar strand of bos en hei, Is van achteren bekeken In een zuchtje weer voorbij. Niet zo heel erg opgetogen Trekken ze de schooldeur in; Weinig jongens, niet veel meisjes, Snakken naar dit nieuw begin. Kleutertjes voor 't eerst naar juffrouw, Vinden het soms nog een feest, Moeten zenuwachtig nódig En ze zijn net thuis geweest. Groteren op school of m.u.l.o. Kennen 't klappen van de zweep, Treuren om verloren vrijheid, Want die ging alweer om zeep; Onderwijzers, leraressen, Kijken eerst nog wat neutraal, Komen ook de eerste dagen Liever wat op hun verhaal. Maar de grote massa moeders, Nu weer stipt op tijd uit bed, Heeft al boterhammen smerend Nauwverholen binnenpret; Er ligt zóveel werk te wachten, Veertiendaagse was in 't sop: „Scholen zijn toch echt een zégen, Mens, je kunt je rust niet op!" JAAP MIJDERWIJK Renesse besluit seizoen met groot kampvuur Slot in schijnsel der vlammen Woensdagavond hoopt men in Renesse het traditionele kampvuur te houden. Ditmaal wel op een bij zondere plaats, nl. vlak bij het slot Moermond. Vooral voor de vele vreemdelingen die hier nog vertoe ven, is dit een unieke gelegenheid om het kasteel in het licht van het kampvuur nog eens van nabij te bekijken. We zullen hopen, wanneer het eenmaal gerestaureerd is, dat het dan voor iedereen te bezichtigen is. Vooral voor kunstkenners is hier aan behoefte. Naar we vernemen worden om 8 uur lampions verstrekt en hoopt men om ongeveer kwart voor negen met de muziek voorop door de Laone het hek van de oprijlaan door te marcheren. Niemand wordt voor die tijd toegelaten. Ook werd verzocht om zich niet buiten de oprijlaan te bevinden, anders zal het een volgende keer hier niet plaats vinden. We twijfelen er niet aan of het zal evenals vorige jaren weer zeer veel mensen op de been brengen. uit de hogeschool der wetenschap De geheimzinnige branding Sinds lang teistert een onver wachte branding nu en dan de kus ten der Kleine Antillen, waarvan Barbados het meest oostelijk gele gen eiland is. Het eigenaardige is hiervan, dat deze branding zich on aangediend presenteert en daaren boven onafhankelijk van de plaat selijke weersomstandigheden op treedt. Vanzelfsprekend heeft men zich meer dan eens afgevraagd, waar dit aan te wijten is. Verschei- denen hebben het zelfs gewaagd een verklaring er voor op te stellen. Volgens oudere opvattingen zou de oorzaak gezocht moeten worden in onderwaterse aardverschuivin gen of aardbevingen, doch op grond van de verkregen resultaten van een onderzoek verricht in het ka der van het Internationale Geofy sische Jaar is een dergelijke ver onderstelling volkomen onhoud baar. Maar wat dan wel? Wij moeten de haard van de Bar- badosaanse bulderende branding zoeken in een gebied op vele dui zenden mijlen daarvandaan, waar de Noordatlantische stormen de kop opsteken Onder bepaalde voor waarden kunnen deze een lang- periodieke, in de richting van de Kleine Antillen zich uitbreidende, oceaandeining teweeg brengen, welke haar konsekwenties mee brengt. Arriveert het maximum van de deining bij de eilanden op een mo ment dat daar eb is, dan wordt de energie aan de riffen verbruikt, die vlak voor de eilanden liggen. Valt de aankomst samen met vloed, resp. springvloed, dan spoelt de deining over de riffen heen en ont ketent ze aan de kusten der eilan den een geweldige, vernietigende branding. Nu wordt algemeen ge meend, dat zo'n „catastrofe" aan de hand van weerkaarten 1-2 da gen van te voren voorspeld kan worden. Het oog verraadt de leeftijd „Kijk mij in de ogen en ik zal te zeggen hoe oud je bent". Zo ver heeft Lord, bioloog, verbonden aan de Illinois Department of Conser vation te Urbana, het weliswaar nog niet gebracht, maar wel is hij in staat de ouderdom van een dier ruw te schatten na analysering van zijn ooglenzen. De lens van een zzogdierlijk oog nl. groeit gedurende het leven van het dier steeds door. Telkens ver schijnen er nieuwe cellen en ver dwijnen er oude. Zo worden bij oude exemplaren cellen van een ambryonaal type aan de rand van de lens gevonden en blijkbaar be gint de lens reeds vrij gauw na de geboorte in het centrum „uit te drogen", een proces, dat zich in de loop der jaren naar de rand toe uit breidt. Zo blijft het niet, want nieuwe „natte" cellen worden aan de buitenzijde van de lens „afge zet". Op grond van deze informaties heeft Lord reeds groei-krommen m.b.t. de lens ontworpen voor een konijnensoort, voor de Alaskaanse zeerob en voor het hert. Eens zal het zo ver komen, dat de groeicur- ven voor alle dieren bekend zullen zijn en dat de leeftijd van een dier dadelijk kan worden bepaald door zijn lens te vergelijken met de stan daard voor de soort. Dan zal nie mand het meer wagen „oude paar den voor veulens" te verkopen. Vuurkogel van 20.000 kilo Zo af en toe wordt de mens ver rast door een vuurkogel of bolide, die de nachtelijke omgeving in een hel licht kan zetten. Wat zijn vuur kogels? Dat zijn tamelijk grote me teoorstenen, waarschijnlijk afkom stig van kometen of van een uit elkander gespat hemellichaam (pla netoïde), die de aardse dampkring binnendringen en uitermate verhit raken door de kolossale wrijving met de luchtdeeltjes, tengevolge waarvan ze als ware gloeiende bol len de nacht nog helderder kunnen maken dan de dag. Zo'n neerstortende meteoor is al tijd een even unieke als geweldige gebeurtenis. Reeds een kleine ter grootte van een ping-pong-balletje kan tijdens zijn val een enorme geloeiende luchtbol van een paar honderd meter middellijn voor zich uitstuwen. Welnu, onlangs kon men in Zuid- Afrika getuige zijn van zulk een hemels vuurwerk, toen in de om geving van Donnybrook in Natal een reuzenmeteoriet op de aarde te pletter sloeg. Het lichtschijnsel werd volgens een rapport nog op 400 km afstand (d.i. 2 maal de af stand Utrecht-Brussel) ongeveer 5 minuten lang waargenomen. De ge weldige beving na de kennisma king met moeder aarde zou op 50 km .afstand merkbaar zijn geweest. De astronomen schatten op grond van deze cn andere gegevens ltet gewicht op ruim 20 000 kilogram. Dr. JEAN HUGO.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 6