Chroesjtsjef zal van 15 tot 27 september in Ver. Staten verblijven ranmiafi Insecten als MEDICIJN DE MAN UIT CHICAGO ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dinsdag 25 augustus 1959 no. 18621 Mogelijk komt verhouding tot Peking ter sprake WASHINGTON, 22-8. De Sowjct minister-president Chroesjtsjef, zal zijn reis door de Verenigde Staten op 15 september te Washington beginnen en op 27 september, eveneens te Washington, beëindi gen, aldus heeft het Witte Huis zaterdag bekend gemaakt. Chroesjtsjef zal zes Amerikaanse steden bezoeken, namelijk Was hington, New York, Los Angeles, San Francisco, des Moines (Iowa) en Ittsburgh. De Amerikaanse permanente ver tegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Lodge, zal de Sowjet-pre- mier op zijn reis vergezellen, zo wordt in de bekendmaking van het Witte Huis gezegd. Te Washington verwacht men, dat premier Chroesjtsjef bij zijn besprekingen met president Eisen hower ook de eisen van commu nistisch China aan de orde zal stel len. Zoals bekend, wenst Peking de vrije hand om tegen Formosa op te treden, terugtrekking van de Amerikaanse lucht- en vlootstrijd- krachten uit het westelijke deel van de Stille Oceaan, erkenning als een grote mogendheid en een zetel in de V.N. Moskou en Peking Diplomatieke waarnemers in de Amerikaanse hoofdstad nemen aan, dat de samenwerking tussen Mos kou en Peking even hecht is als ooit, ondanks onofficiële berichten Aardbeving eist slachtoffers HELENA, 23-8. Van zeker acht tien personen die vorige week in het door een aardbeving geteister de gebied van de Amerikaanse satat Montan awaren, is het lot nobekend, aldus heeft de politie te Helena in Montana zaterdag be kend gemaakt. Voor zover bekend heeft dé aard beving negen mensenlevens geëist. Gevreesd wordt dat het aantal do den groter zal blijken te zijn. Grote brand in Pools dorp WARSCHAU, 23-8. Hevige brand heeft een geheel dorp in de omge ving van de Poolse stad Opoczno geteisterd, aldus werd zondag uit Warschau gemeld. Ongeveer 120 gebouwen waarvan 39 woonhuizen, gingen in vlammen op. De schade wordt geschat op een half miljoen gulden. dat de Chinezen niet erg gelukkig zouden zijn met de ontmoeting van de regeringsleiders van de Sowjet- Unie en de V.S. Als Chroesjtsjef de kwestie van communistisch China aan de orde stelt, zal president Eisenhower zijn voorwaarden v/or een basis van een regeling in het Verre Oosten herhalen, n.l. dat Peking vijf Ame rikaanse burgers vrijlaat, die het nog vasthoudt, dat er een politieke regeling van de Koreaanse kwestie tot stand komt, dat de Chinese communisten afzien van het ge bruik van geweld als middel om politiek in het Verre Oosten te be drijven en dat er een einde komt aan de infiltratie en de ondermij nende activiteit in de minder ont wikkelde gebieden in zuidoost- Azië. Tibet gaat door onvoorstelbare poel van (bezettings)ellende Strijd tegen Chinezen blijft doorgaan MUSSOORIE (Noord-India), 24-8. De Dalai Lama, de in ballingschap levende god-koning van Tibet, heeft zondag te Mussoorie tegen over een groep Indische journalis ten verklaard, dat de „vrijheids strijd" in Tibet voortduurt, daar meer en meer Tibetanen zich aan sluiten bij de 50.000 leden van de Khamba-stam in de opstand tegen de Chinezen in oostelijk Tibet. Volgens ontvangen inlichtingen waren bijna 80.000 Tibetanen ge sneuveld. In Lhasa, de hoofdstad van Tibet waren bijna 20.000 Ti betanen in de strijd tegen de Chi nezen om het leven gekomen. De Dalai Lama zei te geloven, dat het zeer goed mogelijk is, dat de Pantsjen Lama, die na de Dalai Lama de meeste macht uitoefende in Tibet, zelf gearresteerd is. De vader van de Pantsjen Lama is volgens de Dalai Lama een man met een sterke wil, die het Tibet aanse volk en de godsdienst trouw gebleven is. De Chinezen moeten hem gemarteld hebben en dit zou de gevoelens van de Pantsjen Lama beïnvloed hebben, aldus de Dalai Rockefeller jr. getrouwd LUNDE, 22-8. In het Lutherse kerkje van het Noorse dorp Lunde is zaterdagmiddag het huwelijk ge sloten tussen de 21-jarige Anne- Marie Rasmussen, de dochter van een vishandelaar, en de 23-jarige Steven Rockefeller, een zoon van de miljonair Nelson Rockefeller, die gouverneur van de staat New York is. De 5.000 belangstellenden, die zich lang tevoren bij de kerk had den verzameld, werden overvallen door een regenbui die twee uur duurde. Kort vóór het begin van de plechtigheid werd het echter droog. Volgens een Noors spreekwoord be tekent regen vóór een huwelijk rijkdom. De bruid heeft twee jaar geleden als keukenmeisje bij de Rockefel lers gewerkt. Een kever als geneesmiddel voor honderd daalders De insektenwereld om ons heen is bijzonder uitgebreid. We kennen allen wel die vele soorten vliegen, mieren, kevers, sprinkhanen en wat al niet meer, teveel om op te noe men. In bepaalde gebieden van de we reld worden de insekten ook wel voor de maaltijd gebruikt, alsmede hun larven en eieren en er schijnen gerechten in dit genre te bestaan die zelfs door Europese deskundi gen als een delicatesse worden be titeld, hoewel we er zeker van zijn dat in weerwil hiervan de meesten van ons er voor zouden passen. Bij de oude Romeinen waren vooral de larven van de cossus of eikenboktor zeer geliefd en voor het vergaren er van en de handel er in was zelfs de toestemming van de senaat nodig. Het is echter niet alleen bij de volkeren der oudheid en de na tuurvolkeren dat we dergelijke gerechten aantreffen, doch ook bij ons was meikeversoep in de mid deleeuwen een heerlijkheid! Mest met goud betaald. Insekten zijn dus te nuttigen en dit heeft er natuurlijk ook toe ge leid, dat men aandacht heeft ge had voor de uitwerking van de nut tiging op het lichaam. Zo bleek dat op het consumeren van bepaalde insekten bepaalde reacties van het lichaam volgden en beeft men een dankbaar gebruik ge maakt op medisch gebied. Er zijn onder de kevers bepaalde soorten die blaartrekkend werken, die de afscheiding van urine sti muleren en wat al niet meer. Vroeger, toen de medische we tenschap nog niet op een hoog peil stond, maakten kwakzalvers ge bruik van insekten om bepaalde kwalen zogenaamd te genezen. Het bijgeloof speelde hierbij een zeer belangrijke rol. Bij middeleeuwse apothekers vond men dan ook vlindervleugels tegen bijziendheid, geweien van het vliegend hert (een soort tor) tegen waterzucht, sprinkhanen tegen te ring, rozenkevers tegen hondsdol heid. De uit mest bestaande broed- pillen van de pillendraaier (een tor) tegen hart-, maag- en nierkwalen. De meest exorbitante prijzen vroe gen deze lieden voor middeltjes die dikwijls niets hielpen. Zo kostte een herculeskever vijftig tot hon derd daalders, de balletjes mest van de pillendraaier werden met hun gewicht in goud betaald. Het was een beste geldklopperij. Lcverancirs van vergif Bij veel natuurvolken worden insekten gebruikt om bepaalde ver giften te vervaardigen, die dan dik wijls als pijlgif worden gebruikt. De Dajaks op Borneo gebruiken een soort blaarlrekker als pijlgif dat zo sterk is, dat slechts één gram er van voldoende is om driehonderd mensen te doden. De bladkever levert een wel zeer zwaar vergif, dat behoort tot de toxalbuminen, een giftige eiwit verbinding. De Bosjesmannen in Zuid-Afrika bestrijken er hun pij len mee en het heeft een sterkere werking dan welk bekend slangen gif ook. Zelfs na jaren vermindert de kracht van het vergif niet; slechts door koken wordt het on schadelijk Wanneer het eenmaal in het bloed is opgenomen, is het scheikundig niet meer aan te tonen. Daardoor wordt het nogal eens ge bruikt in bepaalde landen om las tige figuren ongemerkt uit de weg te ruimen. Ook heeft men wel eens gedacht, uit de stoffen van insekten liefdes dranken te kunnen bereiden. Het bleek echter, dat deze dranken ver gif bevatten, waarvan de bijver schijnselen voor het slachtoffer fu nest kunnen zijn. Zo zien we, dat in onze insekten heel wat meer zit dan we op het eerste gezicht zouden vermoeden. Lama, die verder gewaagde van „onmenselijke" martelingen en wreedheden tegen Tibetanen, die met de opstandelingen sympathi seerden of wier verwanten naar India waren gevlucht. Vele Tibet anen waren naar China gedepor teerd. Herstel van Palestijnse staat CAIRO, 24-8. Het gezaghebbende Egyptische blad „Al Ahram" meldt, dat een nationaal handvest voor het herstel van de staat Palestina de volgende maand op de bijeen komst van de Raad van de Arabi sche Liga te Casablanca zal worden opgesteld. Volgens het blad zal Palestina in het vervolg op dezelfde manier als Algerië behandeld worden. Er zou den een Palestijnse regering en een leger gevormd en een begroting opgesteld worden waaraan de Ara bische regeringen zullen bijdragen. Een Palestijnse regering zou de dienstplicht invoeren en Palestij- nen opleiden met het oog op „de meedogenloze strijd om hun land te herkrijgen". Zeer oude schedel gevonden LEOPOLDSTAD, 22-8. Prof. Le- key van het Coryndon museum te Nairobi heeft zaterdag op het vier de Pan-Afrikaanse voorhistorische congres te Leopoldstad bijzonder heden meegedeeld over een sche del die hij heeft kunnen samenstel len met in Tanganjika gevonden beenderen en die 600.000 jaar oud zijn. Het zou dus de schedel zijn van de vroegste mens die ooit is gevonden. Prof. Lekey neemt aan dat de schedel van iemand is die op vijf tienjarige leeftijd is gestorven. De hersenholte is niet groter dan 600 kubieke centimeter. Van de huidi ge mensheid is zij 1.450 kubieke centimeter. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HOORN. In het stadsziekenhuis te Hoorn is overleden de 48-jarige heer G. Honigh uit Winkel, die en kele dagen tevoren in Zwaagdijk met zijn auto tegen een boom vloog en daarbij bekneld raakte. KLAZIENAVEEN. Een zeer grote brand woedde te Klazienaveen in zuidoost Drente, in een turfstrooi- selfabriek. Het licht van de vlam men was op grote afstand zichtbaar en trok duizenden belangstellenden. De brandweren uit Klazienaveen en Emmen bestreden het vuur met vele stralen. IJMUIDEN. Twee Nederlandse zeesleepvaartmaatschappijen, L. Smit en Co.'s Internationale Sleep dienst te Rotterdam en N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden, hebben uit het buitenland opdracht ontvangen voor het uitvoeren van enige bij zonder lange sleeprijzen met voor de sloop bestemde Amerikaanse vliegkampsch'epen en tankers. Zes vliegkampschepen zullen van de oostkust van Amerika over een af stand van ruim 10 000 mijl naar Ja pan worden gebracht, twee vlieg kampschepen worden van Amerika naar België getransporteerd. HAREN (Gr.). Een scooter, be stuurd door de 22-jarige H. Bosma uit Groningen is, komende uit de richting Paterswolde, uit de bocht gevlogen ten westen van de Meer- wegbrug. De scooter kwam tegen de linkerzijde van de bovenbouw van de brug terecht. De bestuurder was op slag dood. De 21-jarige duo rijder A. van Rijn uit Groningen, overleed enkele uren na aankomst in het academisch ziekenhuis in Groningen. APELDOORN. In het Julianazie- kenhuis te Apeldoorn is overleden de elfjarige Piet Heerdink uit Apeldoorn, die op de Zwolseweg door een aanhangwagen van een vrachtauto werd overreden en daarna met een zware schedelba- sisfractuur in dit ziekenhuis moest worden opgenomen. Al is het dan nog altijd volop badpakkenweer, in de grote modecentra dienen zich toch alweer herfst- en wintermodellen aan, waarvan hier boven enkele specimen. Wereldraad van Kerken bestudeert kwestie van geboorteregeling Nelto-bevolkingsaanwas van vijftig miljoen per jaar RHODOS, 21-8. Het centrale co mité van de Wereldraad van Ker ken, dat te Rhodos op het gelijkna mige eiland bijeen is, zal zich bezig houden met een rapport, waarin wordt aangedrongen op een „ern stige bestudering van het bevol kingsvraagstuk en de kwestie van de geboorteregeling" Het rapport, waarvan de inhoud vrijdag werd gepubliceerd, is op gesteld door dr. Richard Fagley uit New York van de congregationele christelijke kerken. Hij bepleit niet openlijk geboorteregeling, maar hij zegt, dat de snelle groei der be volking „één van de meest ver waarloosde grote sociale proble men" is. Volgens hem is het natuurlijk evenwicht verstoord. Door een doel treffende bestrijding van ziekten is er een „bevolkings-explosie" ont staan, die „vrijheid, rechtvaardig heid en de vrede" bedreigt. In dit jaar zal aldus dr. Fagley, de netto-bevolkingsaanwas voor het eerst in de geschiedenis onge- Ingezonden mededeling veer 50 miljoen bedragen, hetgeen evenveel is aan de totale bevolking van Engeland of Italië. Drie kwart van deze toename vindt plaats in minder ontwikkelde landen, die het minst in staat zijn zoveel nieuwe monden te vullen. De toestand in India In het rapport wordt herinnerd aan een recent rapport aan de In diase regering, waarin deskundigen zeggen, dat met het oog op een ver wachte bevolkingsaanwas van 80 miljoen tegen 1966, de omvang van de landbouwproduktie in India moet worden verdriedubbeld, als men de dreiging van een hongers nood zeven jaar later wil afwen den. Intussen betekende in het be lastingjaar 1957-1958 alle interna tionale hulp, met inbegrip van par ticuliere beleggingen, slechts een vermeerdering van één procent van het Indiase inkomen, aldus het rapport. Twee jongetjes verdronken NIJMEGEN, 24-8. Hedenmorgen heeft de rijkspolitie te water, on der Mook-Middelaar uit de Maas de lijkjes geborgen van twee jon getjes uit Groesbeek. Het waren de 14-jarige H. A. Lenssen en zijn 12- jarige broer S. J. M. Lenssen uit Groesbeek bij Nijmegen, die giste ren bij het zwemmen in de Maas tussen Mook en Middelaar zijn ver dronken. e De Sowjet-Unie zal waarschijn lijk tijdens premier Chroesjtsjefs verblijf in de Verenigde Staten trachten een mens in een baan om de aarde te brengen, aldus heeft het hoofd van de medische afde ling van de dienst voor de ruimte vaart van het Amerikaanse leger, Strughold, zaterdag te Reno in Ne vada gezegd. Jongeman uit Bussum verdronken LAREN, 24-8. Zondagmorgen is de 23-jarige J. J. de Ruiter uit Bus sum, die met zijn 19-jarige ver loofde en twee andere meisjes een boot hadden gehuurd, bij het baden in het IJsselmeer ter hoogte van de Eemmonding verdronken. Zij had den het bootje bij de eerste boei vastgemaakt. De jongeman, die niet kon zwemmen, hield zich aan het bootje vast, doch op een gegeven ogenblik raakte dit los van de boei. De meisjes hebben nog gepoogd hem te redden. Een half uur later werd het stoffelijk overschot aan de wal gebracht. NIJMEGEN. Zondag hebben de Britse oorlogspelgrims, die sinds donderdag in Nijmegen en omge ving vertoeven op het Engelse kerkhof „J"onkerbos" bij Nijmegen een plechtige herdenkingsdienst ge houden. Ingezonden stukken Mijnheer de Redakteur. Mijn vakantie in de onvolprezen Westhoek van Schouwen is voorbij. Het was onzegbaar mooi en voor ons allen onvergetelijk. Eén ding echter moet me van het hart, lil. de ergernis over het eindeloos af- en aanvliegen van de toestellen, die zweefvliegtuigen achter zich aan sjouwen. Zweefvliegen lijkt mij in deze omgeving een verruk kelijke sport, maar het is toch te gek, dat duizenden toeristen wor den geplaagd met het snerpend mo torengeronk zonder einde van de trekvliegtuigen. Laat men volstaan met het omhoog brengen van de toestellen door middel van de lier. Dat zweeft ook aardig, zou ik zeg gen. Dat beetje hoger door de „trekkers" kan dan achterwege blijven. Hierdoor ontstaat een sto ring van de rust, waartegen zelfs straaljagers het afleggen. Dat ge luid is ook niet best, maar het is tenminste gauw voorbij. Ik geloof dat de autoriteiten er goed aan zullen doen, zich eens over dit probleem te beraden. Heus, ik heb niets tegen het zweefvliegen, het is prachtig, maar altijd die knetterende motoren boven een ge bied, waar zoveel badgasten toeven is een te hoge prijs. Amsterdam. S. P. A. VEENHOVEN. FEUILLETON door LUCIEN LELONG De Gooyer, dat was de verant woordelijke man, meer nog dan de nagemaakte Clarenbough. Die wist hoe de zaken er voor stonden, die had moeten oppassen, dat het zover niet kwam. Ze keek op de klok. Het was vijf uur. Vastberaden stond ze op. Ze ging naar haar slaapkamer terug en zette haar wekkertje op zeven uur. Maar het was onnodig, want ze sliep niet. Ze hoorde Clarenbough een half uur later de trap afstom melen, de deur dichtslaan. Even later kondigde het ronken van de zware motor aan, dat hij vertrok ken was. Corrie bleef alleen met haar gedachten en in de morgen schemering, die tussen de gordij nen doorkroop, werd ze opeens weer het kleine meisje, dat ze zich zo vaak voelde en met haar gezicht in het kussen huilde ze haar ver driet uit. 0 Om zeven uur, de Gooyer zat juist in z'n pyama de belevenissen van de vorige avond te overden ken, ging de telefoon. Vóór z'n nieuwsgierige hospita bij de hand kon zijn, snelde de Gooyer naar het toestel en vernam tot zijn intense verwondering de stem van de bur- gem ees tersdoch ter. „Meneer de Gooyer, wilt u di rect hier komen? Ik heb een heel dringende aangelegenheid met u te bespreken. Ja, zo spoedig mogelijk. Ik wacht op u. Aan de andere kant werd de hoorn op de haak gelegd. De Gooyer stond verbaasd, het hoofd vol vragen. Wat was er aan de hand? In de tijd dat hij zich kleedde, flitsten allerlei mogelijkheden hem door het hoofd. Zou de burgemees ter misschien een ongeluk hebben gekregen? Zou er misschien in het burgemeestershuis, dat al eeuwen oud was, iets gebeurd zijn, inge stort of zo? En dan plotseling kwam hem een ander denkbeeld voor de geest: zou 't iets te maken hebben met zijn vriend Wim? Zou die wellicht ziek zijn geworden? Terwijl hij naar het burgemees tershuis fietste door de stille, nog bijna verlaten straatjes van het stadje, haakten zich zijn gedachten steeds meer aan die laatste moge lijkheid vast. Gisteravond was Wim erg vrolijk geweest en hijzelf maar erg stilletjes. Zelfs Riek de Ruiter, zijn tafeldame, had hem maar moeilijk kunnen opmonteren. Waarom was hij zo chagrijnig ge weest die avond? Er bestond geen enkele aanwijsbare reden voor, maar .het was of hem iets boven het hoofd hinghij kon er geen vorm aan geven, maar hij was die avond niet op z'n gemak geweest. Misschien waren het mevrouw Boom en Kruiderink geweest, om trent wier machinaties hij veel meer wist, dan die beide wellicht vermoedden, die hem op z'n zenu wen hadden gewerkt. Tussen twee haakjes, zou dat edel stel met. Wim zijn blijven naborrelen? Als de ke rel z'n mond maar niet voorbij had gepraat! Hij was handig genoeg en wist z'n mannetje te staan, maar 31 als de wijn is in de man. De Gooyer stond voor het burge meestershuis en nog voor zijn hand de belknop had beroerd, werd de deur geopend. Een seconde later stond hij in de donkere, eeuwen oude betimmerde hal tegenover Corrie Dikkenburg, een blond meisje, dat hem onvriendelijk op nam en die er uitzag alsof zij niet geslapenneen, of ze gehuild had. Ze ging hem, na een koele groet, voor naar de huiskamer en wees hem een zetel. Hij ging zitten, heel niet op z'n gemak, want hij kreeg de indruk, dat er iets onaange naams aan de hand was en hijzelf daarbij ten nauwste betrokken moest zijn. „Meneer de Gooyer", zei Corrie en schraapte haar keel. „Er is iets gebeui'd, dat ernstige gevolgen kan hebben. Voor mijn vader en ook voor u. Voor u vind ik het helemaal niet erg, want u hebt het helemaal aan uzelf te wijten. Maar ik ben niet van plan mijn vader enig risico te laten lopen en daarom heb ik u geroepen. U moet deze zaak in or de brengen, want u bent er mee begonnen, zonder dat mijn vader er iets van wist". De zaak Clarenbough, ging het door Jan de Gooyers hoofd. Dat kan niet missen. En die zaak zit scheef en niet zo'n klein beetje! Met voorgewende kalmte vroeg hij Corrie niet in raadselen te spre ken en hem het geval uit te leggen. Zijn bestudeerde kalmte wekte echter in het meisje alle woede, alle angst en onbeheerst, op felle toon en met ogen die star en be schuldigend op hem gericht waren hield ze haar requisitoir. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5