In Amerika Labour wil vrije gezondheidsdienst Aanhoudend droog Fruitkwekers van Schouwen-Duiveland bezochten bedrijven in Betuwe Matroos vermist na benzinebrand op Nieuwe Maas voor Rotterdam Vier matrozen werden gewond ROTTERDAM, Een patroos van de Koninklijke -;Marine wordt vermist na een benzinebrand op de Nieuwe Maas voor Rotterdam. Het ongeluk is gebeurd bij het la den van benzine aan boord van het vliegdekschip „Karei Doorman" Door een overlooppijpje is een hoeveelheid van deze benzine op het water terecht gekomen en door onbekende oorzaak heeft deze ben zine vlam gevat. In dit „brandende water" lag een vlot, waarop vijf matrozen van de „Karei Doorman" bezig waren met het verrichten van buitenboordwerkzaamheden. Het 5-tal is overboord gesprongen en een va nhen wordt thans ver mist. Twee van de matrozen kre gen dusdanige brandwonden, dat zij in het Havenziekenhuis te Rot terdam zijn opgenomen, twee van de matrozen worden verpleegd in de ziekenboeg van de „Karei Door man". De benzinebrand op het wa ter had men binnen tien minuten onder de knie. Het vliegdekschip is bij de boeg een beetje geblakerd. Een zolderschuit, die naast de „Ka rei Doorman" lag, vloog ook in brand en is, na te zijn weggesleept, naar het Noordereiland, geblust. De rookwolken, die van het water op stegen, trokken nogal wat belang stelling op het Willemsplein, dat ligt tegenover de plaats waar de „Karei Doorman" op de boeien lig. Naar de Marinevoorlichtings- Engelse „magische doos" Cambridge, 24-8. Op het vlieg veld van Cambridge is een demon stratie gegeven met de magische doos", een apparaat waarin che micaliën met zuurstof kunnen wor den verbrand waarbij de vrijko mende energie rechtstreeks in elek triciteit wordt omgezet. De maker van deze „brandstofcel", de 55-ja rige Francis Bacon, die verbonden is aan de door de regering gesteun de „Nationale corporatie voor ont wikkeling van onderzoek", zei dat ofschoon dergelijke experimenten ook in Amerika, Duitsland en Ne derland worden gedaan er naar zijn mening nog geen cel met een capaciteit als de zijne gemaakt was. Zijn „magische doos" kan voldoen de stroom leveren om een kleine auto aan te drijven. Toch vechten MADRID, 24-8. De beroemde Spaanse stierenvechter Mi guel Dominguin, die voor de tweede keer binnen een maand naar het ziekenhuis is gebracht nadat hij door een stier op de horens was genomen, verwacht voor het einde van het seizoen weer in de arena terug te zijn. Hij verklaarde in het zieken huis waar hij verpleegd wordt, dat er „geen sprake van is" dat hij zich zal terug trekken. Hij is thans buiten levensgevaar. T ele visie-reportages van Eisenhowers bezoek BUSSUM, 25-8. Aan het bezoek, dat president Eisenhower aan Duitsland, Engeland en Frankrijk zal brengen, zal ds N.T.S. via Euro visie-uitzendingen ruime aandacht besteden. Het voorlopige schema ziet er als volgt uit: woensdag 26 augustus 1959: 18.15-18.45 directe uitzending van de aankomst van president Eisenhower op het vliegveld Keu- len-Wahn. Plus minus 22 uur: film overzicht vanuit Keulen, waarin zal zijn opgenomen de rijtoer van Keulen via Bonn naar Bad-Godes- berg. Donderdag 27 augustus: 18-18.15 uur: directe uitzending van het vertrek van president Eisenhower vanaf het vliegveld Keulen-Wahn. 18.45-19.15 uur: directe uitzending van de aankomst van president Eisenhower op London Airport. In de uitzending van het NTS-jour- naal op deze dag, dat zal worden uitgezonden van 20.00-20.30 uur zal een filmverslag van het laatste ge deelte van het bezoek van president Eisenhower aan Duitsland worden overgenomen, welk vierslag op dat moment in Keulen wordt uitgezon den. Maandag 31 augustus: 19.00-19 20 uur: telerecording van het bezoek van president Eisenhower aan Lon den met o.a. een bezoek aan St. Paul's Cathedraal. 19.20-19.40 uur: directe uitzending vanuit no. 10 Downingstreet van het gesprek tus sen Eisenhower en McMillan, ge volgd door een korte samenvatting in het Nederlands. Woensdag 2 september: 17.45- 18.35 uur: directe uitzending vanuit Parijs van de plechtigheden bij de Are de Triomphe. Niet alleen door deze extra-Euro- visie-uitzendingen, maar ook in het NTS-journaal zal aan dit bezoek veel aandacht worden geschonken. Aangezien verwacht rriag worden dat in de genoemde tijden wijzi gingen worden aangebracht, zal de N.T.S. via het scherm daags tevo ren steeds te 20.20 uur (dus na af loop van het journaal) de juiste aanvangstijden bekend maken. dienst mededeelt',j is de vermiste de 23-jarige matroos derde klasse zee milicien A. H. Jansen, wonende te Rotterdam. Vrijwel zeker is ma troos Jansen verdronken. Zijn stof felijk overschot is nog niet gevon den. Het slachtoffer laat een vrouw en een één-jarig zoontje achter. Amerika wil uitvoer gaan stimuleren WASHINGTON, 25-8. De Ame- rikaanse onderminister van Han del heeft gisteren op een perscon ferentie aangekondigd dat het de partement van Handel een actie zal beginnen tot verhoging van de enigszins achterblijvende export, teneinde deze meèr in overeen stemming te brengen met de sterk gestegen invoer. De Amerikaanse uitvoer is van 19.5 miljard dollar in 1957 gedaald tot 16.2 miljard dollar in 1958, ter wijl de uitvoer in 1959 tot dusver niet groter is geweest dan 15 mil jard dollar op jaarbasis. Dr. Schweitzer in Europa BORDEAUX, 24-8. Dr. Schweit zer is vanmorgen uit Lambarene in Bordeaux aangekomen. Dr. Schweitzer die binnenkort 85 jaar wordt, vertelde ds journalisten dat hij verscheidene Europese lan den zal bezoeken, o.a. Zwitserland, Denemarken, Nederland, België en Zweden. „In al deze landen heb ik vrienden, die ik wil zien". Spi-ekend over zijn ziekenhuis te Lambarene zei hij, thans over 365 bedden te beschikken maar er nog 30 nodig te hebben. Eind november gaat dr. Schweitzer naar Afrika terug. De Duitse staalfabriek M.A.N. uit Mainz-Gustavsburg bouwt samen met Demag uit Duisburg deze gedurfde brug over de Askerofjord, vijftig kilometer ten noorden van Goeteborg in Zweden. De 47 meter hoge brug, welke hier als een voorwereldlijk monster op de camera afkomt, zal dienen voor het verkeer tussen het Zweedse vasteland en het eiland Tjorn. De 278 meter lange overspanning wordt gedragen door twee enorme holle buizen. - De foto toont beide holle buizen met een door snee van 3 meter elk, tijdens het slaan van de brug. Op de achtergrond zien we onderdelen voor de brug op hel eiland. De boog hangt nu nog in 48 staalkabels, welke tijdelijk over de fjord zijn gespannen. AMSTERDAM. Zondagochtend omstreeks 11 uur is een 3-jarig knaapje, Hans Peter Roest, van het achterdek van het in de Vlothaven te Amsterdam gemeerde woonschip „Roelfje" in het water gevallen en verdronken. Het lijkje werd 25 mi nuten later opgehaald en is naar het Wilhelminagasthuis overge bracht. Ingezonden mededeling KENTKENT „ZEELAND PRESENTEERT" Feestelijkheden te Zierikzee bij opening mossel-én oesterseizoen Gevarieerd programma voor „Vlaggetjesdag" ZIERIKZEE, 25-8. Traditiege trouw mogen we wel zeggen, wordt ook te Zierikzee (feestelijke) aan dacht geschonken aan de opening van het Zeeuwse oester- en mos selseizoen. Yerseke krijgt op don derdag 3 september de primeur met de provinciale „vlaggetjesdag" en Zierikzee doet het dan nog eens luchtjes over op vrijdag 4 en za terdag 5 september a.s. Aan het feest zal medewerking worden verleend door de gymnas tiekverenigingen „Rust Roest" en „Olympia", alsmede door.de Kon. Harmonie „Kunst en Eer", welk muziekgezelschap een mars door de stad zal maken. In de optocht wordt een twee tal praalwagens meegevoerd1, waar onder één van de Vissers vereniging Helpt Elkander". Na afloop van de optocht bestaat er voor het pu bliek gelegenheid mosselen te eten aan het Luitje. Slechts een geringe vergoeding wordt hiervoor ge vraagd. Het spreekt vanzelf dat de sche pen van de stedelijke vissersvloot die dag - en de volgende zaterdag zullen zijn gepavoiseerd. Op zaterdag 5 september volgen enkele volksspelen. Sprieüoopwed- strijden worden georganiseerd, als mede een zwemwedstrijd voor meisjes en jongens in de leeftijd van 14-16 jaar en een voor jon- Twee kinderen verdronken DELFT, 24-8. Vanmiddag om- streeks vijf uur is het 3-jarig zoon tje Huibrecht van de familie van der Wal uit de Van der Lelystraat door verdrinking om het leven ge komen. Het jongetje was met een 4-jarig vriendje aan de Van Fo- i-eestweg aan het spelen en raakte daar in de Wetering. Het vriendje rende naar huis om te vertellen, dat Huibje in het water lag, maar voor hulp was het reeds te laat. ZAANDAM, 24-8. Vanmiddag is de 9-jarige Marianne Tel uit Zaan dam tijdens het zwemmen in het Noordzeekanaal op de hoek van de Westzaanse haven verdronken. Het meisje bezit twee, zwemdiploma's. Een 9-jarig vriendinnetje dat ook in levensgevaar vérkeerdc en niet kon zwemmen, werd gered. Naar alle waarschijnlijkheid is Marianne bij deze redding betrokken geweest. De ongeveer 40 mensen die op de wal stonden en alleen aandacht schonken aan het geredde vrien dinnetje, zagen het meisje plotse ling onder water verdwijnen. gens van 12-14 jaar. De wedstrij den gaan over afstanden van res- pektievelijk 300 en 200 meter. Reeds thans kunnen jeugdigen zich hiervoor laten inschrijven bij de heer L. Schot, Nieuwe Haven. De inschrijfkosten zijn laag gehouden. Een met al zal Zierikzee het we ten, dat de „mossels weer best" zijn. Matroos verdronken STOCKHOLM, 24-8. De Neder landse matroos J. Hordijk, 24 jaar en wonende te Rotterdam, is in Zweden verdronken. Toen zijn schip, de „Aardenburgh" zondóg in de haven van Karlshamm lag is Hordijk gaan zwemmen. Hij keerde niet terug en naspeuringen hadden geen resultaat. Het vermoeden dat hij was verdronken is vandaag be vestigd: het stoffelijk overschot is vandaag gevonden. Jongen door auto gedood DINTELOORD, 24-8. Te Dintel- oord is maandagavond om onge veer zes uur een 10-jarig zoontje van M. Frel op de Steenbergseweg door een auto aangereden en ge dood. Het jongetje fietste met zijn broertje in de Steenbergseweg. De sturen van de fietsen raakten in elkaar en het slachtoffer viel. Een personenauto uit de richting Steen bergen, bestuurd door de heer L. uit Lage Zwaluwe, remde sterk doch kon een aanrijding niet voor komen De arts kon slechts de dood constateren. LONDEN, 25-8. De Labourparti'j heeft in een verklaring gezegd, dat wanneer zij weer aan de macht is, zij de „vrije gezondheidsdienst", die in 1948 is ingevoerd, weer in ere zal herstellen door alle bijbetalin gen van patiënten af te schaffen. Óp hot ogenblik moet men in En geland een shilling bijdragen in dé, kosten van cllc reó'épt en een ge-' dcclte betalen vah'Jdc kosten van protheseh. Labour belooft ook herziening van de bijdragen tot de nationale gezondheidszorg volgens het be ginsel, dat elk betaalt naar vermo gen en ontvangt naar gelang van behoefte. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Naar wij vernemen is onze stadgenoot, de heer P. de Bokx as sistent le klas bij de belasting dienst alhier, met ingang van 1 augustus 1959 belast met de func tie van dienstgeleider bij de in spectie der belastingen alhier. BURGH Vergadering gemeenteraad Woensdagavond 26 augustus a.s. om 19.30 uur komt de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. De agenda .vermeldt een. twaalftal punten, o.a. aanvraag medewerking geschenk nieuwe provinciale grif fie. Voorts zal de raad beslissen over ingekomen subsidieverzoeken van het Zeeuws Consultatiebureau voor alcoholisme, Leger des Heils en het Zeeuwse Wit-Gele Kruis. In behandeling komt verder een voor stel van b en w. tot verhoging van de presentiegelden commissiever gaderingen en een voorstel tot con tinuering van de verordening op de straatbelasting per 1 januari 1960. HAAMSTEDE Geslaagd concert „Luctor et Emergo" Het concert dat het fanfarecorps „Luctor et Emergo" uit Renesse zaterdagavond in de „meegebrach te", hiervoor uitstekend geschikte, muziektent op het kerkplein gaf, is uitstekend geslaagd en verdien de eigenlijk meer publiek dan dat er aanwezig was.' De belangstelling viel echt tegen. Oorzaak was wel in hoofdzaak de concurrentie van Zierikzee. Onder leiding van een kundige dirigent, de heer Blom, bracht „Luctor et Emergo" een 11- tal nummers ten gehore, waaron der als uitblinker het door de gebr. de Feijter gebrachte trompetduo „Die Post im Walde". Ook de an dere nummers stonden op hoog muzikaal niveau. RENESSE Bij het te Amsterdam gehou den examen slaagde voor de akte LO. Engels mejuffrouw H. A. Schaleven te Renesse. Verwachting tot woensdagavond: In de na^t ei^ vroege ochtend hier en daar mist. Morgen overdag droog weer met zonnige perioden en overwegend matige wind tussen west en noordwest. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets la gere. 26 aug. Zon op 5.40; onder 19.43 Maan op 23.24; onder 14.09 27 aug. Zon op 5.42; onder 19.41 Maan op -,onder 15.04 Laatste kwartier: 26 aug. te 9.03. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 26 aug. 7.57 v.m. 27 aug. 8.45 v.m. BROUWERSHAVEN: 26 aug. 7.40 v.m. 27 aug. 8.31 v.m. Doodtij: 28 aug. 20.07 n.m. 21.07 n.m. 19.58 n.m. 20.59 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Bij de ingang van het Engelse Kanaal handhaaft zich de kern van een krachtig gebied van hoge luchtdruk, dat zich naar het wes ten tot de azoren en naar het oos ten tot de Oekraïne uitstrekt. Van de storingen dielangs de noord flank van dit hogedrukgebied trekken, ontwikkelde die zich bij Scandinavië een grote activiteit. Met flinke luchtdrukdalingen en uitgebreide regenval bereikte zij vanmorgen Finland. Achter de volgende storing die ten zuiden van IJsland is aangekomen, ontwikkelt zich een flinke rug van hogedruk, onder invloed waarvan het eerder genoemde hogedrukgebied een uit breiding over het zeegebied ten westen van Ierland zal ondergaan. In ons land zal de wind daardoor meer noordwestelijk worden. Ove rigens zal in de weerstoestand hier te lande niet veel verandering ko men. MAASTRICHT, 24-8. Vanmiddag omstreeks twee uur is uit de Maas ter hoogte van de Maasmolendijk opgehaald het lijk van de 18-jarige schipperskncht J. H. van Ham, af komstig uit Made en Drimmelen in Noord-Brabant. De man was vrij dag tegen de avond van boord ge gaan. Hij is niet meer aan boord teruggekeerd. De schipper van het schip „Reab", waar hij op diende als schippersknecht, had zaterdag bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van zijn knecht. Men vermoedt, dat de jongeman des avonds per ongeluk te water is ge raakt. Te Mores, bij Calhjayud in mid- den-Spanje, is een sneltrein Barce- lona-Coruna in botsing gekomen met een trein. Er is melding ge maakt van 4 doden en ongeveer 30 gewonden. Zonder windscherm beter gekleurd fruit (Van een speciale medewerker) Een dertigtal fruitkwekers uit Schouwen-Duiveland met enige collega's uit Tholen en Brabant, hebben per autobus enige fruitbe- drijven bezichtigd in de Betuwe en Utrecht, daartoe uitgenodigd door N.V. Lanbouwbureau Wiersum te Groningen. In vergelijking met de bedrijven op Schouwen-Duiveland viel voor al op het grote voordeel, dat het ontbreken van windschermen op levert in de kleur van het fruit. In de oostelijke provincies kent men niet zoals op Sch. en D„ de soms zeer hoge windschermen, die een groot percentage zonlicht weg nemen. De veel mooiere kleur op het fruit was opvallend, vooral de James Grieve hing hier in fraaie rode kleuren aan de bomen. Op Sch.-D. wei-den' deze Gfiève's al veertien da'géii aangevoerd op de veiling, zo groen als prei. De kli matologische verschillen tussen de twee gebieden zullen wel niet zo heel veel verschillen en aangeno men kan dan ook worden, dat op Sch.-D. de James Grieve toch wel te vroeg geplWkt is. „Kalverboomgaardcn" De fruitteelt op het eiland was die van de Betuwe altijd nog de baas, maar de laatste jaren is -de streek rond Geldermalsen en Ticl sterk gaan verhogen. Vooral veel „kalverboomgaarden" of boere- boomgaarden met hoogstammen zijn op 16 meter plantafstand ge rooid en op moderne wijze inge plant. De Betuwenaars hebben ver der door hun rivierklei van 60-80 procent afslibbaar, een grote reser ve achter zich. In Buren bij Gel dermalsen werd een dergelijk be drijf, eigenaar G. J. van Brenk, bezocht. Het bedrijf leed door de droogte, die dit jaar overal in het midden van het land schade deed. Niets dan lof voor het bedrijf van E. Jongerius te Houten bij Utrecht. Enige jaren geleden werd dit bedrijf getroffen door de toen plotseling opgetreden „vliegende kanker". Een bedrijf van 14 ha. met de mooist denkbare James Grieve. Opvallend waren hier de Goudreinetten op I opgebouwd zonder harttak. Lichte tot zware klei met een ph. van 7%3c r.ii iob Meeldauw Meeldauw komt voor maar niet in die mate als in Zeeland. Toch worden hier reeds bespuitingen uitgevoerd en het was voor de Zeeuwen nieuws om te horen, dat de Karathane bespuitingen ook te gen spint helpen. Een perceel met 6-jarige Bonne Louises op kwee aan draden, was eenvoudig schit terend. Ook het bedrijf van de Ned. Heide Maatschappij, het Fruit- teeltdemonstratiebedrijf te Houten, was een pracht boomgaard. Hierin is de van Tets Fruitteeltschool on dergebracht, die geëxploiteerd wordt door het Consulentschap. Op dit bedrijf was de meeldauw-aan- tasting in 1958 zeer erg, waartoe in dit jaar een zwavel-T.M.T.D.-sche- ma werd gespoten, met ook rede lijke resultaten. Als toegift mocht nog een kijkje genomen worden in het 2 ha. gro te bedrijf van de heer F. v. d. Grift te Jutphaas. Hier hing zoveel fruit dat men ér als het ware door moest kruipen. Tijdens het diner in hotel Smid te Utrecht dankte namens de deel nemers de heer M. Nijsse uit Ber gen op Zoom de firma Wiersum, die vertegenwoordigd was door de hoofdvertegenwoordiger, de heer P. Petersen. Namens de 4 Duive- landse kwekers bracht de heer J. Stoutjcsdijk uit Oostcrland zijn dank. De heer M. Groenleer uit Kapel-» le dankte aan het eind de verte genwoordiger voor Zeeland, de heer P. Bakker uit Goes, voor de gemaakte voorbereidingen en ver der de chauffeur, de heer v. Aken van Garage van Oevevcri. voor diens prima rijvaardigheid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2