Algerijnse terreur heerst in België DE ZIERIKZEESCHE COURANT Leden van „Stad en Lande" met de neus op historie van gerestaureerde kerk ZIERIKZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. MAANDAG 24 AUGUSTUS 1959 No. 18620 116e jiaVgang WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: I Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 La Libre Belgique Franse sabotagedaden aan schepen in Antwerpse haven BRUSSEL, 22-3. Het blad „La Libre Belgique" schryft zaterdag in een uitvoerig artikel, dat het be staan van een Algerynse terreur in België niet langer kan worden ont kend. Het blad dringt aan op maat regelen tegen de „terroristen en contra-terroristen", die hun stryd op Belgische bodem uitvechten, voordat de toestand verslechtert en het Algerynse Bevr(jdingsfront maatregelen gaat nemen tegen Bel gische eigendommen in Algerië. Het blad stelt, dat niet alleen het Algerijnse Bevrijdingsfront en de concurrerende Nationale Alge rijnse Beweging in België actief zijn, maar ook de Franse geheime organisatie „De rode hand", die zo wel in Frankrijk zelf als daarbui ten zou optreden tegen een ieder die materiaal aan het Algerijnse Bevrijdingsfron't levert en volgens het blad in het bijzonder in Ant werpen actief is geweest. Er zou den grote hoeveelheden wapens en uitrusting, afkomstig van de Ame rikaanse strijdkrachten in Duits land, via België naar Algerië wor den verscheept. Buiten twijfel zou zijn vastgesteld, dat Franse elemen ten sabotagedaden hebben gepleegd op schepen in de haven van Ant werpen, waarmee dit materiaal zou worden verscheept. „La Libre Belgique" herinnert aan de ontploffing aan boord van het Duitse vrachtschip „Atlas" op 1 oktober van het vorige jaar, dat drie dagen tevoren in Antwerpen bleek te zijn ondermijnd. Bijna op dezelfde plaats aan de Antwerpse havenkade werd in maart van dit jaar het 2700 ton metende Egyp- Arbeidsonrust in Ruhr-gebied BOCHUM (west-Duitsland), 21-8. Het Westduitse vakverbond van mijnwerkers heeft vrijdag een op roep gericht tot ongeveer '450 000 mijnwerkers in het Ruhrgebied, om deel te nemen aan protestbijeen komsten en betogingen teneinde de aandacht te vestigen op de moei lijkheden in de steenkoolindustrie. In vlugschriften, die de volgende week verspreid worden, zegt de bond: „Wij h'ebben er genoeg van. Nu gaan we de straat op". De hui dige verwarring in steenkoolindu- trie is volgens het vakverbond het gevolg van een verkeerd beleid waarvan de mijnwerkers de dupe zijn. Overstromingen in noord-Italië BERGAMO, 23-8. In de streek van Bergamo heeft het zaterdag hevig geonweerd. De rivier de Brembo is buiten haar oevers ge treden. De weg- en spoorwegver binding tussen Bergamo en Piazza Brembana is door overstromingen en grondverzakkingen gestremd. Het kuuroord San Pellegrino is door een dijkdoorbraak volkomen overstroomd. Een honderdtal hui zen, waaronder hotels, zijn ont ruimd. De materiële schade is groot. Te Gallarate, bij Milaan, konden 10.000 mensen twee uur lang niet verder doordat het zicht op de weg GaUarate-Milaan door de dichte regen tot nul was gereduceerd. Bevrijding van Parijs herdacht PARIJS, 23-8. In Parijs zijn zon dag militaire, burgerlijke en gods dienstige plechtigheden gehouden ter herdenking van het feit, dat vijftien jaar geleden de stad van de Duitse bezetting werd bevrijd. Op het graf van de Onbekende Sol daat onder de Are de Triomphe en op verscheidene plaatsen in de stad, waar Franse militairen en verzets strijders zijn gesneuveld, werden kransen gelegd. tische vrachtschip „Alkahira" van mijnen voorzien. Het exploideerde in de haven van Oostende, maar het had volgens schema op dat mo ment al op volle zee moeten varen. Beide schepen hadden - aldus „La Libre Belgique" - al enkele reizen voor het Algerijnse Bevrijdings front gemaakt. Uit een onderzoek kwam vast te staan, dat van de zelfde explosieven en van dezelfde methode gebruik was gemaakt om de schepen te vernietigen. Het blad maakt voorts melding van bestellingen door het Algerijn se Bevrijdingsfront bij Belgische fabrieken, die eerst werden uitge voerd, waarna een Franse geheime agent werd ingelicht, zodat de pro- dukten bij verzending konden wor den onderschept. „La Libre Belgique" schrijft ver der, dat in de haven van Antwer pen het politietoezicht aanzienlijk is verscherpt, zowel op de kaden als te water. Vooral wordt het oog gehouden op gebouwen, die voor komen op de „zwarte lijst" van „La main rouge", die een dertigtal na men zou bevatten. Franse saboteurs zouden vooral belangstelling heb ben voor ladingen afkomstig uit Duitsland. Het Algerijnse Bevrijdingsfront zou de Belgische geheime dienst hebben beschuldigd van samen werking met de Fransen in deze kwestie. RUSSISCHE PREMIER ZAL ALGEMENE V.N.-VERGADERING TOESPREKEN Eisenhower zal Europese bezorgdheid wegnemen NEW YORK, 21-8. Premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie zal op IS september de algemene vergadering van de V.N. toespre ken. Hij doet dit op uitnodiging van secretaris-generaal Hammars- kjoeld. Meer dan 300 steden, verenigin gen en particulieren in de V.S. heb ben het State Department meege deeld, dat zij gaarne bezoek van Chroesjtsjef ontvangen. Ruim 400 Amerikaanse-en buitenlandse ver slaggevers hebben toestemming ge vraagd om Chroesjtsjef op zijn reis door de Ver. Staten te volgen. Ve len moeten worden afgewezen. De Amerikaanse autoriteiten willen niet, dat de Russische premier door zo'n groot aantal journalisten in zijn bewegingen en zijn contact met het Amerikaanse volk wordt be lemmerd. Mening van Stevenson OTTAWA. Chroesjtsjef heeft de regering van Canada meegedeeld, dat het hem niet mogelijk zal zijn na zijn bezoek aan de Ver. Staten ook Canada te bezoeken. Adlai Stevenson, leider van de democratische partij in Amerika, heeft bij terugkeer in New York van een reis van twee maanden door Europa verklaard erg verrast te zijn over Eisenhowers „plotse linge afwijking van Dulles' poli tiek" door akkoord te gaan met een bezoek van Chroesjtsjef en door zijn bereidverklaring naar Moskou te gaan. Vele Europese leiders wa ren ook ten zeerste verrast, aldus Stevenson. „Hier en daar ontdekte ik enige bezorgdheid. Men vreest geheime diplomatie, maar ik ben er zeker van dat Eisenhowers be zoek aan Europa die bezorgdheid zal wegnemen". De vroegere democratisch presi dent Truman zei vrijdag dat hij Chroesjtsjef graag zal ontmoeten. Middenstanders bespraken nieuwe loonbeleid van de regering Verschillende praktische bezwaren UTRECHT, 22-8. De vakafde- lingsraad van de Kon. Ned. Mid denstandsbond die 53 vakorgani saties in midden- en kleinbedrijf in Nederland vertegenwoordigt is vrijdag te Utrecht bijeen geweest ter bespreking van het nieuwe loonbeleid der regering. De vergadering was van mening, dat, willen een verdergaande in flatie en een nieuwe bestedingsbs- perking worden vermeden, de meer gedifferentieerde izonvorming met vastberaden voorzichtigheid dient te worden gehanteerd, zowel door de bedrijfstaksgewijze organisaties van werkgevers en werknemers als door de toetsende organen en de regering. Hoewel men het toekennen van grotere verantwoordelijkheid aan het georganiseerde bedrijfsleven in beginsel toejuicht, bestaan er toch verschillende praktische bezwaren. De huidige spanningen op de ar beidsmarkt geven daartoe aanlei ding. Indien er in bepaalde bedrijfs takken van het midden- en klein bedrijf ruimte bestaat, waardoor het mogelijk wordt zonder verho ging van prijzen verbetering van arbeidsvoorwaarden toe te staan, dan dient naar de mening van de K.N.M.B. deze ruimte te worden benut voor de beloning van indi viduele prestaties en bekwaamhe den. Voorts dient daar, waar daar toe aanleiding bestaat, de ruimte te worden gebruikt voor pensioen- en spaarregelingen en andere bezits- bevorderende maatregelen, op wel ke gebieden bij verscheidene bran ches nog achterstand bestaat. In overeenstemming met het standpunt van de regering is de K.N.M.B. van oordeel, dat geen. verbetering van arbeidsvoorwaar den dient te worden toegestaan, welke niet uit toegenomen arbeids- produktiviteit kan worden gefinan cierd. Aantasting van rentabiliteit dient te worden vermeden, terwijl voorts het ondernemersinkomen evenredig dient te worden aange past. Het zou derhalve volgens de K. N.M.B onaanvaardbaar zijn, indien enige bedrijfstak of onderneming zich hieraan zou willen onttrekken door de hogere arbeidskosten ge heel of ten dele op haar afnemers in het midden- en kleinbedrijf door middel van margeverlaging af te wentelen. Aanvaringen bij de Engelse kust Zes opvarenden vermist 's-GRAVENHAGE, 23-8. De 472 ton metende Britse treiler „Staxton Wyke" is zondagochtend tijdens een dichte mist bij de noordoostkust van Engeland in aanvaring geko men met het 11.452 ton metende Britse schip „Dalhanna" en gezon ken. Zestien overlevenden van de treiler werden door de „Dalhanna" opgepikt. De hoop om de overige vijf opvarenden van de vissersboot te vinden, heeft men opgegeven. Bij de zuidoostkust van Engeland kwam zondagochtend vroeg het 984 ton metende Spaanse schip „Na- ranco" in botsing met het Pana mese schip „Goldstone" van 8.684 ton. Het Spaanse schip verdween in de golven. Negentien van de 21 opvarenden werden opgepikt dooi de reddingboot van Dover. Na enige uren zoeken werd nog een lid van de bemanning gevonden, die zich had vastgeklampt aan een omgeslagen reddingboot. Eén man wordt nog vermist. Zwaar weer in het buitenland MONTPELLIER, Zuid-Frankrijk, 21-8. Als gevolg van zware regen val en harde wind moesten vrijdag bijna 4.000 mensen een kampeer plaats bij Montpellier aan de Fran se Middellandse Zeekust verlaten. De storm, die verscheidene uren geduurd heeft, joeg het zeewater over het terrein. Politie en mili tairen hebben geholpen bij de eva cuatie van de kampe?rders, onder wie zich honderden schoolkinderen bevonden. Westduitse mijnwerkers j gaan protesteren SAARBRUCKEN, 23-8. De voor zitter van de bond van Westduitse mijnwerkers, Gutermuth, heeft za terdagavond op een bijeenkomst van mijnwerkers te Friesen, nabij Saarbrucken, gezegd dat de mijn werkers in de komende weken pro testmarsen zullen houden tegen de kolentoestand in de Duitse Bonds republiek. De demonstraties zullen te Dortmund beginnen en daarna ook in steden in het Ruhrgebied ge houden worden. Ook wordt gedacht over een mars naar Bonn, aldus Gutermuth. Bij de kolenmijnen in de Bonds republiek liggen nu onverkochte kolenvoorraden van in totaal zes tien miljoen ton. De beroemde Engelse beeldhou wer sir Jacob Epstein zou woens dag in zijn woning te Londen over leden zijn, zo heeft Reuter verno men. Hij zou in zijn slaapkamer buiten bewustzijn zijn geraakt en niet meer zijn bijgekomen. Tot op de dag van zijn dood was Epstein nog werkzaam. CONGRES IN LANDELIJK NOORDGOUWE Gebouw pronkt met hartverwarmende schoonheid Van onze redakteur NOORDGOUWE, 22-8. „De gege vens voor deze historische causerie zyn bijeengebracht door wijlen dr. Van Eldik, de man die zich bijzon der heeft ingespannen voor de kerkrestauratie te Noordgomve. Hem komt hiervoor dan ook alleen alle eer toe". Zo sprak vanmorgen de pastor loci van Noordgouwe, ds. H. W. Buinink, die het onderwerp „Ge schiedenis der kerk te Noordgouwe" voor een aandachtig „Stad en Lande"-gehoor, in de zaal van de heer Van der Weydc inleidde. Ds. Buinink slaagde er in de „droge historische stof" op aantrekkelijke vvyzc op te dienen en gaf een slui tend overzicht van de bewogen his torie van het kerkgebouw, dat - na de restauratie - pronkt met een hartverwarmende schoonheid. Het beginpunt van de geschie denis van Noordgouwe (gelegen aan de toenmalige Gouwe), de zeearm die Schouwen en Duiveland van el kaar scheidde, ligt in 1373. In de tweede helft van de 15e eeuw gint de Gouwe te verzanden. Het noordelijke gedeelte van de polder werd bedijkt. Na de inpoldering werd plm. 1400 een kapel gesticht, gewijd aan de Heilige Maagd. In de tweed ehelft van de I5e eeuw wordt de kapel omgezet in een kerk. Een te Zierikzee berustend archiefstuk van 1462 heeft hierop betrekking. De poorters die land hadden te Noordgouwe moesten in twee etappes vier groten opbrengen per gemeten lands. De bouw vond plaats van 1462 tot 1464. De laatste pastoor verbonden aan de kerk te Noordgouwe, overleed in 1589. De eerste predikant deed in datzelfde jaar 1589 zijn intrede. In 1577 was het kerkgebouw aan restauratie toe. Voor het herstel werden stenen gebruikt van het voormalige kloos ter Sion, slaande aan de weg naar Zierikzee. Dit klooster - daterende van 1434 - werd juist in het jaar 1577 afgebroken en de uitkomende Zeeuwse moppen waren voor de kerkrestauratie bij uitstek geschikt. Mogelijkerwijs was de kerk aan Sint Barbara gewijd of aan de Drie Koningen. De oudste afbeelding dateert uit 1745. Over het oude in terieur is niet veel bekend. De res tauratie maakte de kerk geschikt voor de protestantse eredienst. Een kruiskerk De kerk te Noordgouwe is een kruiskerk, maar het zuidelijk tran sept werd in 1840 afgebroken en vervangen door een schoolgebouw; een voorbeeld van gebrek aan be grip voor schoonheid. Het gebouw had een houten tongewelf met ro zetten. Aparte banken bestonden voor de Ambachtsheer van Noord gouwe en voor een viertal vooraan staande heren, die te Schuddebeurs buitengoederen hadden. In 1798 verdwenen de familiewapens uit de kerk. De toenmalige predikant ds. Heyblom vocht tevergeefs te gen het besluit van de kerk voogdij de zuidelijke arm van hét gebouw af te breken. In 1867 waren de muren zeer slecht en het onheilsbesluit werd genomen het exterieur te bewer- Een flink aantal leden van „Stad en Lande" werd zater dag geconfronteerd met en kele „corridörse" historische aspecten. In het middelpunt van de belangstelling stond de geschiedenis van de kerk te Noordgouwe en het leven van de Nobelprijswinnaar prof. P. Zeeman, die te Zon- nemaire in de toenmalige pastorie - thans gemeente huis werd geboren. De inte ressante onderwerpen, de landelijke rust van Noord gouwe en het zachte augus- tusweer zorgden voor een geslaagde dag, waaraan de herinnering stellig goed is en zal blijven. ken met Portland-cement, hetgeen een sterke vochtwerking in het in terieur teweeg bracht. Later ont stonden barsten in het cement en rond 1930 stonden de steunberen van de toi'en op instorten. Het noordelijk transept werd afgeslo ten en diende als gevangenencel. Mede door krachtig streven van wijlen dr. van Eldik viel in 1939 Verwacht van een ander, wat i gij een ander hebt gedaan. Stremming veerdienst Zijpe-A. J. Polder Wegens de omwisseling van een ponton door Rijkswaterstaat zal de veerdienst Zijpe-Anna Jacoba Pol der op maandag 24 augustus ge stremd zijn voor het overzetten van vrachtauto's van acht uur 's avonds af. Personenauto's kun nen na 20.00 uur in beperkte mate worden overgezet. Giro 777 voor hulp aan Oostenrijk De nood die in Oostenrijk is ont staan door de overstromingen, blykt groter te zyn dan men aan vankelijk heeft gedacht. Aldus deelt het Nederlandsche Roode Kruis mede. Behalve een vluchtelingenkamp en een aantal particulieren, zijn ook drieduizend kleine boereu getrof fen, die op afgelegen terreinen hun bedrijf uitoefenen. Voor deze men sen en hun gezinnen heeft het Oos tenrijkse Rode Kruis de zorg op zich genomen. Zy moeten niet al leen geholpen worden aan tijdelijk onderdak, maar het is zaak dat ze zo spoedig mogelijk hun arbeid kunnen hervatten. Daarvoor moe ten zy worden voorzien van het meest elementaire huisraad, zoals: süoelen, tafels, pannen enzovoort en van gereedschappen voor het her stel van hun bedrijf en de uitoefe ning van hun beroep. Op de vergadering- van de Liga in Genève, waar de hulpverlening in Oostenrijk besproken is, heeft heeft Nederlandsche Roode Kruis een bijdrage toegezegd. Deze kan groter zyn naarmate het bedrag, dat op girorekening 7 7 7 van het Rode Kruis wordt gestort, hoger stijgt. Gezien de berichten over nieuwe overstromingen en ook ge dachtig aan de hulp die Oostenryk na de watersnood van 1953 naar ons land zond, valt zulks te ver wachten, aldus het Rode Kruis. Op die gronden heeft de direc teur van het Nederlandsche Rode Kruis, de heer A. van Embden, ge meend zijn toezeggingen te kunnen doen. b De Amerikaanse koperindustrie ligt vrijwel stil. De staking breidt izch nog steeds uit. Er zijn meer dan 30.000 arbeiders bij het con flict betrokken. De staking in de staalindustrie duurt al vijf weken. Tegen 1 september dreigt boven dien een staking in de vleesindus trie, die 200.000 mensen zou om vatten. het besluit tot restauratie. Deze restauratie is thans grootdeels vol tooid, maar nog niet klaar. Het ge bouw is nog niet afgeschilderd en er is nog geen orgel. Een houten kast - vroegere bergplaats der mis- salia - werd aangebracht, evenals de klankpotten in de muur, ter ver betering van de accoustiek, die niet erg best is. In de zuidmuur is een eenvoudige altaarnis. In de kerk bevindt zich een gave grafsteen van 1581, achter in het koor. De steen lag voorheen onder de plavuizen. In de zuidwest-hoek van de toren werden de fundamenten van een doopkapel ontdekt. Deze kon ech ter niet worden herbouwd. Een nieuwe consistorie werd ingericht, voorzien van eiken balken, afkom stig uit een overstroomde boerderij te Ouwerkerk. Een deel der gele stenen voor de toren werd met nieuwe aangevuld. Preekstoel met koorbank en schotten dateren uit het midden van de 17e eeuw. De preekstoel staat in het kruis van koor en noorder transept. Vroeger stond deze stoel op een stenen stut, hetgeen het oorspronkelijke - vijf eeuwen oude - doopvont bleek te zijn. Het werd in ere hersteld. Koorbank met schotten vonden een plaats in de „tuun". Een kast bevat het van 1671 vol ledige archief. Rekeningen komen voor van 1594. (Zie vervolg op pagina 2)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1