Nederlandse amateur=astronomen naar Canarische eilanden :£:«0nze puzzelrubriek™-;:; V Gebr. Thieti Talrijke geestelijke stichtingen in Zierikzee van 15e eeuw 1 M H 9 I fa fa fa I N -m m Voor waarneming van totale zonsverduistering 's-GRAVENHAGE, 20-8. Op 14 september om 17.30 uur vertrekt van Schiphol een groep van ongeveer dertig amateur-astronomen naar de Canarische eilanden, om daar op 2 oktober de totale zonsverduistering waar te nemen. De algemene leiding van deze ex peditie berust bij mr. G. A. W. C. Baron van Hemert tot Dingshof, burgemeester van Maarn, die bij gestaan wordt door een commissie, welke zich onder meer met het se cretariaat en de financiën zal be zighouden. De wetenschappelijke leiding is in handen van een beroepsastro noom, namelijk van dr. C. de Jager, verbonden aan de Utrechtse Ster renwacht. De amateur-astronomen hebben voor hun expeditie een subsidie ontvangen van de Nederlandse or ganisatie voor zuiver-wetenschap- pelijk onderzoek, hetgeen voor dit geval een unicum is. In een ondei-houd met het ANP vertelde baron van Hemert tot Dingshof dat de tocht via Bor deaux en Tanger zal gaan. Op 15 september zal de expeditie op Las Palmas landen en dan verder met een bananenboot reizen. De ster renkundigen zullen verblijf houden in Tarajalejo, een plaatsje tien km. ten westen van Gran Tarajal, waar Nederlandse beroeps-astro nomen, onder leiding van dr. J. Houtgast van de Utrechtse ster renwacht, de zon-eclips zullen waarnemen. Ook dr. Houtgast en zijn medewerkers hebben voor hun expeditie een subsidie van de Ne derlandse organisatie voor zuiver- wetenschappelijk onderzoek gekre gen. Verblijfplaats De amateur-astronomen hebben Tarajalejo als verblijfplaats ge kozen, omdat zij van daar de to tale zonsverduistering boven de zee kunnen waarnemen, waar de atmosferische toestand het rustigst is en men het minste last van scintillatie heeft. Tarajalejo is een klein plaatsje, waar slechts 15 huizen staan en dat noch telefoon-, noch telegraaf- 19 augustus. AOSTA, 20-8. Amerikanen zijn gewend naar de toe komst te blikken en zij com bineren deze neiging ook sterk met hun organisatie vermogen. Dat moest woens dag tot zijn schade ook een hoteldirecteur in de Italiaan se stad Aosta ondervinden. Al geruime tijd geleden had den 39 Amerikanen die een reis naar Italië op hun pro gramma hadden staan, vozr de 19e augustus een copieus diner bij hem besteld. De hoteleigenaar voelde zich ge vleid door een opdracht van zo ver, deed zijn inkopen en liet woensdagmorgen met de uiterste zorg de bestelde spijzen in zijn keuken berei den. Het liep tegen het mid dag uur en de tafels stonden keurig gedekt op de eters te wachten. Een uur later had echter nog geen gast zich la ten zien. De chef-kok liet al ietioat brommerig weten dat het geen sinecure was al die spijzen warm en vers te hou den, maar de directeur wilde nog niet aan een misplaatste grap geloven. Toen er echter om drie uur nog geen Ame rikaanse bus zijn parkeer- terreintje was opgereden, keek de woedende en trans pirerende hoteleigenaar de bewuste brief nog eens door. En daar stond duidelijk: 19 augustus 1960 Economische misdrijven in Polen WARSCHAU, 20-8. In de eerste helft van dit jaar zijn in Polen een 75.000 economische misdrijven, waarvan ruim zestig procent uit diefstal van gemeenschapsgoed be stond, ontdekt. Er deden zich in genoemde periode twaalfduizend gevallen van omkoperij, machts misbruik en plichtsverwaarlozing e.d. voor, tienduizend gevallen van speculatie en verder financiële en valutadelicten. Het land leed hier door een schade van een 350 mil joen gulden. Jongen gedood op onbewaakte overweg OUDENDIJK, 20-8. De li-jarige Cor Hiemstra uit Oudendijk is vanmiddag omstreeks half een op weg naar zijn - nabij de onbe waakte overweg Lutjes Schardam (gem. Beets) gelegen ouderlijk huis door de dieseltrein van Hoorn naar Amsterdam gegrepen. De jongen werd op slag gedood. De machinist zag de knaap op zijn fiets wel aankomen, maar aange nomen moet worden, dat de jongen de trein niet heeft gezien. Hij keek de andere kant uit. Do trein had 23 minuten vertraging. verbinding heeft. Evenmin is er elektrisch licht en waterleiding, zodat men aangewezen is op wa terputten. Met het oog op deze primitieve toestand nemen de ama teur-astronomen zelf hun levens middelen mee, die het Nederland se bedrijfsleven belangeloos te hunner beschikking heeft gesteld. Deze levensmiddelen, worden, evenals het instrumentarium, in vijftig grote kisten vooruit gezon den. Een Amsterdamse scheep vaartmaatschappij zal deze kisten gx-atis vervoeren. Onder de leden van de expeditie bevindt zich ook de arts D. H. G. Keuskamp, een zeer verdienstelijk amateur-astro noom, die belast is met de medi sche verzorging der expeditie. De zonsverduistering van 2 ok tober begint om 11 uur, 46 minu ten en 27 seconden en is geëindigd om 11 uur, 47 minuten en 42 se conden. Om deze totale zonsver duistering, die dus ongeveer 75 se conden duurt, te gaan waarnemen, is een voorbereiding van 2 a 3 jaar nodig geweest. Een zelfde tijd zal de uitwerking van de dan verricht te waarnemen vergen. TONEEL EN FILM „Das Wirthaus im Spessart", vrolijke film in Bioscoop „Bom" Pat Boone in „Mardi Gras" in Concertzaal Bioscoop hotel Bom te Haamstede presenteert deze week een vrolijke lachfilm getiteld „Das Wirthaus im Spessart" met o.a. Liselotte Pulver en Carlos Thompson. Dat het beslist niet ongevaarlijk is, om door het aarddonkere Spss- sartgebergte te reizen, ondervindt Franziska, Comtesse van Sandau reeds, als haar rijtuig op weg naar Würzberg diep in het woud, zo maar midden op de weg in een kuil stort en met een gebroken wiel blijft steken. In tegenstelling tot haar gevolg, waarbij haar verlzofde, baron Sperling, haar kamermeisje Bax-ba- ra en een geestelijke behoren, is Franziska door dit ongeluk bijzon der ongerust. En met dezelfde ar geloosheid volgt zij ook de raad op van twee kerels, die het ongeluk gezien hebben en haar voorstellen toch maar in de nabije Spessart- herberg te overnachten. In de herberg aangekomen, moe ten de reizigers al spoedig vast stellen dat zij, samen met de vro lijke handwerksgezellen Felix en Peter, die al eerder hier aangeko- m enzijn, in de val gelopen zijn. Het roversgespuis heeft het op de Comtesse gemunt, want zo redene ren zij en hun flinke hoofdman, de oude graaf Sandau zal er wel wat voor over hebben om zijn dochter weer in vrijheid te zien. En zo wordt de van angst bevende baron Sperling weggezonden om de graaf de boodschap van de misère van zijn dochter over te brengen, en gelijktijdig de losprijs van 20 000 gulden binnen te halen. Franziska laat zich echter niet gauw bang maken. Fx-anziska neemt de benen op een gestolen roverspaard en langs avontuurlijke wegen dringt zij door tot de bergkloof, waar de rovers met hun gevangenen kam peren en laat het aan haar vader over, ondertussen de grootste ver- wax-ring te stichten. In het roverskarnp is Franziska in zeer korte tijd gepromoveerd tot knecht van de knappe rover- hoofdman, die haar zoveel beter bevalt dan de saaie Sperling. Fran ziska krijgt steeds meer plezier in haar eigen streken. En omdat zij zo'n vrolijke bondgenoot heeft, kan het verhaal niet beter eindigen dan met een bruid, die zich laat schaken, met onthutste bx-uilofts- gasten en een edele gx-aaf, die zijn laatste roversstreek uithaalt. De Concertzaal N.V. te Zierik- zee vertoont deze week een gezel lige vakantiefilm met Pat Boone getiteld „Mardi Gras" en verdei' een oorlogsfilrc^Jn love and war", een mengeling-vah soldatenroman- tiek en keiharde oorlogshandelin gen. Olieveld bij Site/kanaal 's-GRAVENHAGE, 20-8. In het zg. Zeltenveld, op ongeveer hon derd mijl ten zuiden van Benghazi, in Libië, is, naar men ons van de zijde van Esso-Nederland mede deelt. op gropd van de resultaten van twee boringen komen vast te staan, dat dit oliegebied het be langrijkste is ten westen van het Suezkanaal. Op 14 april 11. is ex- voor het eerst naar olie geboord en enige maanden later was de pro- duktie daar gemiddeld 17.500 vaten per dag, of 2782 bubieke meter. Op 15 augustus leverde een twee de boring in hetzelfde gebied een produktie van vijftienduizend va ten per dag, of 2385 kubieke metei\ De olie is aangetroffen op een diepte van circa zestienhonderd vijftig meter. De boringen worden er uitgevoerd door Esso Standaax*d (Libië) Inc. Zeer gi'oót was ook nu weer het aantal inzendingen, maar zeer groot was ditmaal ook het aantal foutieve oplossingen. Enige fouten kwamen x-egelmatig terug. Wellicht dat het warme weer onze trouwe puzzelaai's en puzzelaarstex-s wat parten heeft gespeeld. Na loting tussen de goede oplossingen kwam uiteindelijk als eerste prijswinnares uit de bus: mevrouw D. J. M. Doornenbal-Schoof te Ouwerkerk. Voor haar is een fraai bedi*ukte set visitekaartjes beschikbaax*. Het pocketboek gaat ditmaal naar: de heer J. Bakker, Wevershoek 47, Zierikzec. Ingezonden mededeling Voor al Uw beddenreparatie telefoon 2604. Zienkzee KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HENGELO. De drie-jarige Syka de Jonge uit Stadskanaal is in de haven van Hengelo (O.) naast het schip van haar ouders te water ge raakt en verdronken. Terwijl de heer en mevrouw de Jonge met enkele anderen bezig wax-en het motorschip „Linquenda" met oud ijzer te laden en olie te tanken, speelde het kind met een driewie- lex-tje op de wal. Plotseling miste de moeder het kind en zag men klompjes op het water drijven. Eerst na een .kwartier gelulde het de kleine op de wal te brengen. -ewel men io fiet Koningin Ju lianaziekenbuis nog zuurstof toe diende, mocht hulp niet meer ba ten. ROTTERDAM. De lord Mayor en de lady Mayoress van Londen, the i-ight honourable sir Harold Gilett, en lady Gillett zullen van 26 tot en met 29 augustus een be zoek brengen aan Rotterdam. In 't px-ogramma is dondei'dag 27 augus tus bestemd voor stad en haven. Na een begroeting op het stadhuis begeeft het gezelschap zich naar het stadstimmerhuis, waar ir. C. van Traa een causerie houdt over de wederopbouw. Vervolgens zal een bezoek worden gebracht aan het museum Boymans van Beunin- gen. In de namiddag volgt een boottocht, en de dag wordt beslo ten met een maaltijd ten stadhuize. De oplossing was: Horizontaal: 1. inhalig, 6. spelonk 12. eel, 13. oe, 15. urn, 16. lea, 17. rk., 18. formulier, 22 en, 23. bad, 24. ora, 25. lik, 27. ara, 29. s.v.p., 31. dat, 33. wie, 35. norm, 37. essen, 39. sate. 40 naai-, 41. taal, 42. ver. 43. dr, 44. re, 45. tin. 47. vier, 49. neet, 51. twee, 53. allen, 56. rete, 58 rel, 59. ego, 60. eed, 62. iel, 63. dal, 65. non, 67. i'it, 69. c.s., 71. ver gissen, 74. n v., 75. hen, 77. v.o., 78. au, 79. ree, 80. teugels, 81. opnemen. Verticaal: 1. ierland, 2. nek, 2. hl, 4. loods, 5. ier, 7. pui, 8. emelt. 9. o.l.10. nee, 11. kandeel, 14. uur, 18. fa, 19. mops, 20. lade, 21. r.i., 23. barneveld, 26. kwaliteit, 28. r.o., 30. verdrag, 32. antenne, 34. it, 36. marie, 38. st, 39. sater, 46. utrecht, 48 el, 50. beleven, 52. we, 54. long, 55. eens, 57. te, 59. eleve, 61. dreun, 64. a.v., 66. oir, 68. in, 70. see, 72. rol, 73. sap, 74. nee, 76. nu, 79. rm. DE NIEUWE PUZZEL UIT DE HISTORIE DER STAD Stad werd ernstig door pest getroffen IX. Maar op het gebied van geeste lijke stichtingen was de 15e eeuw voor Zierikzee zeer vruchtbaar. Behalve de vergroting van de Sint Lievens Monsterkerk met een nieuw kapittelhuis en librije in 1422 en de noodzakelijke gedeelte lijke herbouw van het in 1466 ver brande stuk der kerk, dat in 1479 voltooid schijnt te zijn, o.a. het koor (in 1530 sprak men nog van „dat nieu coer"), verrezen de volgende kloosters: omstreeks 1430 dat der Drie Koningen, in 1443 dat der Grauwe Zusters of Nazareth, in 1483 dat der Bernardieten, ter plaatse van het Sint Aagtenhuis der Bogarden. Voorts werd in 1427 het Predikheren- of Jacobijnenklooster vergrozt en in 1443 bestond reeds het klooster der Zwarte- of Celle- zusters. De kerk van het Gasthuis, de nog bestaande Kleine- of Gast- huiskerk, is ook wel in de 15e eeuw gebouwd. Nog vond men op de Dam het in 1497 vermelde zg. Sint Janshuis, een kapel voor ar beiders die daar bij de kraan, staande aan de Oude Haven, hun meeste werk vonden, en op de Heu- naarsdijk (nu Scheepstimmerdijk) buiten de Noordhavenpoort de O.L. Vrouwekapel der zoutdragers. Op de plattegrond van de stad, om streeks 1560 door Jacob van Deven ter vervaax-digd, zijn al die gestich ten, benevens het buiten de Noord havenpoort staande en reeds plm. 1470 vermelde Leprozenhuis, te vinden. Straten cn huizen Ook met het uiterlijk voorkomen der stralen en huizen ging de ste delijke regering zich inlaten. Wie harde" daken wenste te maken, t'er vervanging van de gevaarlijke rieten en strooien, kreeg zeker ge deelte leien van de stad. Geen var kenskotten mochten meer de straat ontsieren en het loslopen van dit gedierte op straat, eerst tot enkele maanden beperkt, werd eindelijk geheel verboden 'Maar behalve bloei en voorspoed beleefde de stad in de 15e eeuw ook jaren van vernedering en be proeving. De pest vertoonde zich in 1468 in die mate, dat Karei de Stoute als graaf niet in de stad maar op de dijk bij Borrendarqme- gehuldigd werd En het oproer van 1472 kostte de stad tijdelijk (tot 1477) haar privilegiën, haar pooi-t- deuren, 30.000 Rijnsche guldens en aan twaalf der voornaamste schul digen het hoofd. Zware boete Nog eenmaal haalde de stad zich de vorstelijke to'orn op de hals, toen. zij de te Sluis verblijvende Hoeks-' gezinden tegen hertog Maximiliaan gesteund had. Door 's Keizers veld heer Albx-echt van Saksen ov.sr- rompeld, moest de stad zwaar boete doen en werden aan de Zuid- en Noordhavenpzorten tot bedwang der plaats blokhuizen aangebouwd. Eerst in 1507 wei-den die afgebro ken en de poorten en muren weer in oude staaf hei-steld. Maar hiermee komen wij reeds in de 16e eeuw, eeuw van geweldi ge vergaderingen en beroeringen, van snelle afwisseling van vooi-- en tegenspoed. Nu eens gaf handel, zoutnering of scheepsbouw onge looflijke winsten, dan weer dreig den vuur of water de stad met on dergang. In 1509 en 1512 gingen veel schepen verloren door stormen, in 1510 brachten de Lubeckers ter zee groot nadeel aan Zierikzeese sche pen toe, in 1519 gingen 15 of 16 grote schepen te gi-onde en vex-loren 400 zeelieden het leven, een ramp die wel eens in verband is ge- i V f a 7 zo A/ ri y s Z/ 'V is a Js 30 J/ Ji r// W Js J6 V Jf y Vo VJ w yi «7 w "S Si Si Si fy SS Si AP rg 6o In ÓV u >7 bê 7' p p m v 7' 77 Ut So f! Si Horizontaal: 1. familielid, 3. klein beetje, 6. handelsterm, 9. achtei-, 11. karaktex-, 13. wondvocht, 15. wapen, 17. verharde huid, 18. het zelfde, 19. muziekteken, 20. plaats in Drente, 23 Indisch vleesgerecht, 24. dx-ank, 26. heilige stier, 28. landhuis, 31. rivier in Utrecht, 33. uitgestotene, 37. groente, 38. na tuurkunde term, 40. vice versa (af kort), 41. zijrivier van de Donau, 42. godsdienst (afk.), 43. inspiratie, 44. bevestiging, 45. werkschuw, 47. reeds, 48. tandeloos zoogdier, 50. rendement, 53. smalle straat, 55. groente, 57. begrip, 59. niet onder houdend, 61. aanw. voornaamw 63. onbehouwen, 65. vrucht, 67 .ruil middel, 70. behoeftige, 71 harle kijn, 72. deel van Sumatra, 74. Ne derlands vliegveld, 77. Indische dakbedekking, 79. verlaagde toon, 80. bloem, 81. vuur, 82. zangnoot. Verticaal: 1. rivier in Nederland, 2. x-ivier in Brabant, 3. iets volko mens, 4. i-einigingsmiddel, 5. heilige (afk6. als eerder (afk.), 7. ziekte, 8 plaats in Rusland, 9. noorder lengte (afk.), 10. officieel stuk, 12. opstootje, 14. duivenverblijf, 16. familielid, 21. in ox-de, 22. water- scheiding, 25. snel, 27. in plaats van (afk.), 28. Verenigde Staten (afk.), 29 Frans pex-s. voornaamw., 30. on zin, 32 mankement, 34. ruim, 35. voorzetsel, 36. meisjesnaam, 39. schelle kreet, 40. nagerecht, 45. briefaanhef, 46 grondtoon, 47. oos- tex-se titel, 49. meisjesnaam, 51. bol gewas, 52. bijwoord, 54. verstand (Fr.), 55 Engelse titel, 56. meisjes naam, 58 werktuig, 60. boom, 62. breedvoerig, 63. bergplaats, 64. dwaas, 66. vis, 68. Europeaan, 69. slachtoffer, 73. verlaagde toon, 75. eerste persoon (afk.), 76. lidwoord. 78. wintervoertuig. bracht met de staking van de toren bouw. De Sint Felix-vlocd Dan kwam de Sint Felixvloed van 5 november 1530 Schouwen en dus ook indirect de stad teisteren. In apinl 1525 werden 125 huizen en 77 zoutketen, alle buiten de be bouwde kom gelegen, door vuur vex-nield, welke schade op f 150.000 begroot werd. Die zoutketen wax-en niet gelijk de tegenwoordige, grote Stenen gebouwen, maar kleine hou ten of lemen met riet gedekte huisjes, meest overblijfselen van de in 1515 weer streng verboden moei-- nering, waarin nu met een enkele pan het uit Biscaye aangevoerde ruwe zout bewex-kt werd. Maar erger 'beproeving was in aantocht. Had in 1518 de pest hier 3200 slachtoffers geëist, zodat nog 3500 communicanten of misgangers overbleven, in de aanvang van 1532 begon de „haastige ziekte" of de „gave Gods" zich opnieuw te ver tonen in zo hevige mate, dat, in- di«x men geloof mag slaan aan de opgaven van een kroniekschrijvex-, 3000 personen of bijna een vierde gedeelte der gehele bevolking om kwam. Wax-en deze cijfex-s juist, dan zou de bevolking destijds ongeveer twaalf duizend zielen belopen heb ben, een getal, dat ons te hoog voorkomt in verband met de 1301 huizen die in 1543 in de stad geteld werden, maar waaronder echter de kloosters en de godshuizen niet be- gx-epen waren. (Wordt vervolgd). DE GOUDEN COBRA -CiSE' v-'- jp. Wv 57. Een panische angst slaat door Aram heen, als hij voelt, hoe hij snel dieper Wegzakt in het'verraderlijke zoutmoerasn Hete, zwavelachtige dampen wolken op uit de diepte onder hem en dreigen hem de adem af te snijden. Tevei'geefs tracht hij zich op te trekken en machteloos klauwen zijn vingei's in de brokkelige barsten, die zich rondom hem in de zoutkorsl beginnen af te tekenen. Dan ziet hij opeens binnen handbereik de lans, die één der Touareggs hem heeft nageworpen en die scheef in de taaie zoutlaag geboord is. Met zijn uiterste krachten omklemt hij de schacht van de lans, zijn laatste redmiddel. El-Sciff en zijn krijgex-s staren ontzet naar de ongelukkige, die reeds lot aan de schoudex-.s in het moeras is weggezakt. „Tex-ug", ï-ocpt de gids der Zlass, „we kunnen niets voor hem doen! Daar komen de Touax-eggs!" Aarzelend wijken de mannen van El-Seiff terug. Maar dan stuift plotseling een kleine gestalte langs hen naar vox-en. „Ax-am! Aram Ik kom je helpen!" klinkt de schrille jongensstem van Kleine-Kim over het moeras.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 6