(goodwill Eenmaal Pill DE MAN UIT CHICAGO Contrasten in raadhuis Brouwershaven OVERDENKING kunnen alle kanten uitt GRATIS TOEGANG ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1959 N». isew Chauffeur richtte voor meer dan een ton schade aan Dronken en zonder rijbewijs in auto: vijf maanden geëist ROTTERDAM, 20-8. V|jt maan- den gevangenisstraf en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid is vanmorgen door de officier van justitie bij de rechtbank te Rot terdam geëist tegen de 26-jarige fabrieksarbeider L. van der H. uit Rotterdam, die op 11 juli in be schonken toestand een auto had gestolen, en daarmee was gaan rijden, terwijl hij geen rijbewijs had. Op zijn tocht richting Delft richtte hij een schade aan die meer dan een ton bedroeg. De auto was een melkwagen van de Coöperatie in Overschie, waar men het contactsleuteltje in had laten zitten. Eerst reed de fabrieks arbeider, die twintig glazen bier op had, tegen een muurtje van het kerkhof in Overschie. Een inmid dels gealarmeerde man uit de ga rage van de Coöperatie haalde hem daar in en probeerde het contact sleuteltje af te pakken en de jon geman uit de wagen te trekken. Deze gaf echter vol gas en de man viel in de berm. Na vervolgens twee personen auto's, een woonwagen en een truck met oplegger geramd te heb ben, kwam de melkauto met een enorme klap tot stilstand tegen de oude brug over de Zweth. Een van Nederlands-Duits grensgebied HANNOVER, 20-8. De regering van Nedersakscn is bezorgd over het voorstel van de Nederlandse regering om slechts 65 procent van de 253 hectare grensgebied terug te geven, aldus heeft een woord voerder van de Nedersaksische re gering verklaard. Hy zei dat aan Noordryn-Westfalen 90 procent van het na de oorlog aan Neder land verloren gegane gebied was beloofd. Nedersaksen wilde in het bij zonder teruggave van een gebied van 60 hectare in oost-Friesland, aldus de woordvoerder. Bij de Westduitse afvaardiging naar de Duits-Nederlandse onderhandelin gen, was er op aangedrongen de Nedersaksische eisen te herhalen. Ingezonden mededeling BIN N ENVERI NGBED SCHUIMRUBBERBEO de pijlers daarvan brak. De jon geman probeerde te vluchten, maar werd door publiek tegengehouden. „Wonder boven wonder zijn er geen slachtoffers gevallen", aldus de officier van justitie, mr. J. da Jong. Mr. T. A. M. de Gans, de raadsvrouwe, vond het vreemd dat de auto er zomaar voor het grijpen had gestaan. Uitspraak over veer tien dagen. Olifant maakte amok: 14 doden COLOMBO, 20-8. Voor de twee- de keer in enkele dagen heeft een olifant op Ceylon amok gemaakt en de dood van veertien mensen op zyn geweten. Het dier dat woensdagavond bjj Kandy in cen- traal-Ceylon in een flambouwen optocht meeliep, werd woedend, toen h(j in een brandende toorts trapte en verpletterde alles wat in zyn weg kwam. Een paniek beving de menigte van honderdduizend mensen waar door zeer velen onder de voet wer den gelopen. Het aantal gewonden beloopt enkele duizenden, van wie 125 er ernstig aan toe zijn. Men zag tenslotte kans de woedende kolos die winkelpuien vernielde en auto's vertrapte, met vijf scho ten uit een olifantengeweer neer te leggen. Een tweede nerveus ge worden dikhuid wist men tijdig onder controle te krijgen. Er liepen vijftig olifanten mee in de stoet, die het einde van het jaarlijks boeddhistische peraherafeest mar keerde. De Belgische regering heeft een investeringsprogramma opgesteld voor de nationale televisie en ra dio-omroep, waarmede een bedrag van ongeveer 45 miljoen gulden zal zijn gemoeid. Het grootste deel van dit bedrag zal worden bestemd voor de bouw van een nieuwe tele visiecentrum, dat in de komende drie jaar in Brussel zal verrijzen. Voorts zal een deel van de fondsen worden aangewend voor het ver nieuwen van het net relaiszenders voor de Eurovisie, dat in 1953 tot stand kwam en thans niet meer aan de eisen voldoet. Duizenden Hadji's uit Egypte, Indonesië, Soedan, Irak, Pakistan en Somaliland zouden tengevolge van de grote hitte in Saoedi-Ara- bië bezweken zijn, aldus het Da- masceense blad Al Nasi*. De Pel grims naar Mekka zouden dit jaar temperaturen van 65 graden Cel- cius te verduren hebben, kaanse parlementsverkiezingen, man van Malakka heeft donder dag in Penang gezegd dat hij za terdag a.s. de samenstelling van zijn kabinet in Koeala Loempoer bekend zal maken. Zijn drievoudig partij verbond heeft woensdag de overwinning behaald in de Malak- kaanse parlements verkiezingen. Fescsoegcs<so§c*<a IJ OUDERS >^PSOê>Jp§oe>iPSG>S>^:- komt er een eind ean het opvoeden Logisch gesproken zou men kun nen zeggen, dat de ouders hun taak van opvoeden als geëindigd kunnen beschouwen, wanneer de kinderen volwassen geworden en het nest uitgevlogen zijn, om zich een eigen leven te vormen. In de praktijk blijkt het echter, speciaal voor sommige moeders, heel moei lijk te zijn, om het moment te her kennen, waarop zij hun kinderen los moeten laten en hen aan zich zelf over dienen te laten. Jammer, want voor het geluk van de kin deren is het, vooral wanneer zij eenmaal getrouwd zijn, beslist no dig, dat moeder zich op de achter grond houdt en zich niet steeds met de gang van zaken in het jonge gezin bemoeit, of iets wil verbete ren, dat in haar ogen verkeerd aan gepakt wordt. Goede raad mag door een oudere en meer ervaren vrouw natuurlijk gegeven worden, maar dan op tactvolle, bescheiden wijze en liefst alleen nog wanneer haar er om gevraagd wordt. In bedille righeid mogen zulke raadgevingen nooit ontaarden. Zelfs al ziet een moeder in het jonge huishouden van een pas getrouwde dochter din gen gebeuren, die zijzelf heel an ders zou doen, laat ze dan nog be grijpen, dat het jonge vrouwtje er meer mee gebaat is, zelf door scha de en schande wijs te worden, dan wanneer moeder haar eens precies komt vertellen, hoe het hoort. De kans is groot, dat zo'n moeden al heel gauw als een vervelende in dringster en bemoeial wordt be schouwd, die men liever ziet gaan dan komen. Nog pijnlijker wordt het, wanneer er in het jonge gezin kinderen komen en oma zich ge roepen voelt, een oogje op de op voeding te houden en daarop kri tiek gaat uitoefenen. En het pijn lijkst is het, wanneer het niet om de gerouwd edochter, maar om de ge- getrouwde dochter, maar om de ge- moeder o zo bang is, dat hij het bij zijn vrouw niet precies eender krijgt als hij thuis gewend was. Ik herinner me het geval van Jan en Toosje. Ze woonden na hun hu welijk niet in dezelfde stad als Jans moeder en dat was nog één geluk. Maar Jans moeder was we duwe en hij was haar enig kind, zo dat ook na zijn huwelijk haar enige aandacht en zorg op hem geconcen treerd bleef. Ze maakte er een ge woonte van, iedere veertien dagen een week-end bij de jongelui door te brengen. Ze had Jan altijd in de watten gelegd, tot de dag van zijn huwelijk toe. En de jongen, enigs zins gemakzuchtig van aard, had zich dat heel prettig laten aanleu nen. Nooit had Jan een vinger hoe ven uit te steken: alles stond voor hem klaar voor hij er maar om kikte. Toosje hield veel van haar jonge echtgenoot, maar ze was een vrouwtje met een gezonde werke lijkheidszin en ze vond, dat, als hun huwelijk gelukkig en harmonisch zou zijn, er wel een paar dingen aan hem veranderd mochten wor den. En omdat Jan ook van zijn vrouwtje hield en bovendien ge neigd was, de weg van de minste weerstand te bewandelen, liet hij zich veranderen. Toen kon het ge beuren, dat moeder, als ze hij hen op bezoek was, zich liet ontvallen: „Moet Jan afdrogen?" of „Dekt Jan de tafel?" Toosje liet het langs zich heen gaan en gaf er geen commen taar op. Erger werd het echter, toen moeder allerlei voorschriften begon te geven, zoals: „Je denkt er toch wel om, elke dag een schone zakdoek voor Jan klaar te leggen. En zorg er vooral voor, dat zijn schone goed klaar ligt, als hij uit het bad komt". Toen heeft Toosje haar verteld, dat Jan groot en mans genoeg was, om zichzelf te helpen en precies wist, waar zijn dingen lagen in de kast. Moeder was hevig gebelgd en noemde Toosje een bru taal nest. Maar ze vergat, dat Jan nu Toosjes aangelegenheid was ge worden en niet langer de hare was. MARCELLE. issÊ/smmmM In het fraaie stadhuis (1599) van Brouwershaven is op initiatief van burgemeester J. L. van Leeuwen thans voor het zesde achtereenvolgende jaar een schilderijententoonstelling ingericht. Fel zijn de contrasten tussen de in de raadzaal geëxposeerde doeken van oude Hollandse mees ters en de moderne werken in de benedenzaal. Een bezoek aan het fraaie raadhuis is door deze exposities nog meer dan anders de moeite waard. Talrijk zijn dan ook vooral de toeristen die hier in vakantietijd een kijkje nemen. AMSTERDAM. Het aantal ka mers in Amsterdam voor eerste jaars studenten zal in september a.s. niet toereikend zijn. Dit is de mening van het kamerbureau van de algemene studentenvereniging Amsterdam, dat de belangen be hartigt van de bijna 10.000 studen ten die in Amsterdam aan de vrije of gemeente universiteit zijn inge schreven. „Ik zal opstaan en naar mijn vader gaan Lukas 15 18a. Er is enkele jaren geleden een toneelstuk geschreven door Samuël Beckett, getiteld: „Wachtend op Godot". Dit stuk laat ons een hele grauwe vlakte zien m'et één dode boom. Bij de dode boom staan twee haveloze zwervers. Hun gesprekken zijn even naar als de omgeving: ze praten over honger, pijn en ver langen. Beiden horen ze bij elkaar, en toch willen ze weg van elkaar: omdat de ander er nog ellendiger aan toe is. Toch gaan ze niet uit elkaar. Ze wachten, wachten op Godot. Nadat er een paar andere zielige mensen langs gekomen zijn, komt een jongen tegen de twee haveloze zwervers zeggen: „Mijnheer Godot komt morgen". Daarom blijven ze nog een dag wachten in de trooste loze stilte. De volgende morgen komt die jongen weer zeggen: „Vandaag kan mijn heer Godot niet, maar morgen komt hij beslist" Ze blijven wachten. Wachten op mijnheer Godot, die nooit zal ko men Dit toneelstuk is niet door een tijd spreken. De mens in deze tijd is er slecht aan toe; hij is een ho peloze zwerver. Het leven zegt de mens niets meer. Maar hij heeft nog één verlangen, nog één hoop: dat er iemand zal komen. En daar wacht men op. Oit toneelstuk is niet door een christen geschreven. Maar door iemand, die God niet meer kent. En die de zin van het leven niet meer ziet. En tochwachtend op Godot. Die naam Godot doet denken aan de naam: God. Toch is er zelfs bij de moderne mens nog een herinne ring aan een Vader. Hoe hopeloos de mens zich voelt, hij herinnert zich, dat er ergens een Vader is geweest. En misschien nog is? Juist die wanhopige mens ver langt weer naar een Vader, naar bescherming, naar liefde, naar lei ding, naar verzorging. De gelijkenis van de verloren zoon is overbekend. En toch weer elke keer nieuw. Zelfs als de bijbel sommige mensen niet meer aan spreekt, blijft deze gelijkenis nieuw. Want diep in zijn hart verlangt de mens naar een Vader. De bijbel zegt: Je hoeft niet meer op die Va der te wachten. Want Hij is er. Hij is vlak bij. Er komt vandaag geen boodschap: „Vandaag komt H ij niet, morgenOok vandaag niet, maar morgen beslistHij is er. Die Vader heeft Zichzelf beschre ven in de bijbel. Ieder wacht op die Vader. Zelfs de mens, die niks van de bijbel meer weet Het verlangen naar de Vader kent ieder. Zullen we naar Vader gaan? Zonnemaire. P. MELSE. PREDIKBEURTEN voor zondag 23 augustus Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. Assendorp. Gasthuiskerk: 10 en 7 uur ds. Bezemer. Kerkwerve: 2.30 uur ds. van der Grift. Serooskerke: 10 uur ds. van der Grift. Burgh: 9 uur ds. Swaak (Jeugddienst), 10 uur idem. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse: 9 uur ds. C. den Engelse uit Rilland Bath (Jeugd dienst), 7 uur ds. van Liere. Noord- welle: 10 uur ds. van Liere. Eiker zee: 10 uur ds. van den Ban. Brou wershaven: 10 uur ds. Groot. Zon nemaire: 10 uur Eerw. heer A. van Pel, hulpprediker te Zierikzee. Noordgouwe: 10 uur prof. dr. J. Schoneveld (bev. vicaris J. C. Scho- neveld), 2.30 uur vicaris J. C. Scho neveld (intrede). Dreischor: 10 uur ds. Duyvendak. Ouwerlcerk: 10 uur ds. Franke. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 en 6 uur ds. Rijks. Sirjansland: 10 en 6.30 uur ds. G. Koudstaal uit Sleeu- wijk. Bruinisse: 10 uur ds. van den Brink (Bed. H. Doop), 5 uur idem. St. Philipsland: 9.30 uur leesdienst, 2.30 uur ds. P. Holst uit Rotter dam. Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. J. R. Goris em. pred. te Apeldoorn. Haamstede: 8.30, 10 en 5 uur ds. P. Riemersma uit Leeuwarden. Re- nesse: 7.30 uur ds. P. Melse uit Zonnemaire. Scharendjjke: 10 en Ingezonden mededeling Let op, M-Brigadiers Hier volgt weer 'n com plete opgave van alle thans geldige Paspoort- nummervakjes en de plaatsen, waar deze nummers elke M-Bri- gadier recht geven op Nr. Ouwehands Dierenpark (Rhenen, Utr.) Nr. 2: De Efteling (Kaatsheuvel, N.B.) Nr. 3: Bad Boekelo (Boekelo, Ov.) Nr. 4: Madurodam (Den Haag) Nr. 5: Instituut v. d. Tropen (Amsterdam) Nr. 6: Luchthaven Schiphol (Amsterdam) Nr. 7: Miniatuur-Walcheren (Middelburg) Nr. 8: Fries Scheepvaartmuseum (Sneek) Nr. 9: St. Pietersberg-Grotten (Maastricht) Nr. 10: Rondvaart Bergmann (Amsterdam) Nr. IISpoorwegmuseum (Utrecht) n.b. Op maandag gesloten. Nr. 12: Instit.v.Ny verheid en Techniek (Amsterdam) Nr. 13: Zuiderzeemuseum (Enkhuizen) Bij alle Voorrechten voor M-Brigadiers gelden deze voorwaarden: je moet je mouw-embleem zichtbaar dragen, onder geleide van een volwassene zijn en je Brigade-Paspoort tonen! Elk Voorrecht kan 1 x in 1959 genoten worden; Voor rechten gelden niet bij groepsbezoek. Deze Af-Cac/eaus werden gekozen door de flinkste 50 Al-Brigadiers in de 14e ronde: 14 fototoestellen, 1 verrekijker, 1 paar ijshockeyschaatsen, 2 autobussen, 3 paar basketbalschoenen met trainingspakken, 2 autopeds, 1 3-wiclige fiets, 8 Lego bouwdozen, 16 radio's, 2 boekenbonnen. Melk met een glas e-x-t-r-a nog meer mans ideaal totaal: 3/< kan per dag - eventueel verdeeld over melk, pap, yoghurt, karnemelk of pudding Publikatie van het Nederlands Zuivelburtau, Rijswijk Z-H Wie in de loop van dit jaar M-Br igadier is geworden, blijft dit vanzelf sprekend ook in I960 en hoeft dus geen Voorrangslogboek aan te vragen. 2.30 uur ds. Kamper. Brouwersha ven: 10 en 2.30 uur ds. H. K. Poel man uit Arnemuiden. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Melse. Nieuwer kerk: 10 en 5 uur ds. H. Moolhui- zen uit Leiden: Oosterland: 10 uur ds. H. Scholing uit Zuidland (Bed. H.A.), 3 uur idem (Nabetrachting H.A.) Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Wielemaker. Anna-Jacobapolder: 10 u. ds. A. Wijngaarden uit Gronin gen (bev. kand. W. Haverkamp); 7 uur ds. W. Haverkamp (intrede). Geref. Kerken (vrUgemaakt; Brouwershaven: 10 en 2.30 uur kand. J. van Dijk uit Groningen. Haamstede: 7 uur kand. J. van Dijk uit Groningen (in de Chr. Ger. kerk). Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. van der Klis. Kerkwerve: 10 uur leesdienst, 6 uur ds. C. van der Weele uit Leiden. Haamstede: 10 en 3 uur ds. C. van der Weele uit Leiden. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. M. van der Klis uit Zierik zee. Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2.30 en 6 uur lees- dienst.Renesse: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Mallan. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur (Bed. H. Doop), ds. Gebraad. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Katholieke godsdienstoefeningen Zierikzee: 7.15 en 10 uur Heilige Mis, 7 uur Lof. Haamstede: 8 en 9.45 uur H. Mis. AMSTERDAM. Overeenkomstig de in het jaarverslag over 1958 uit gesproken verwachting, is de pro- duktie over het eerste half jaar van 1959 hoger geweest dan die over dezelfde periode van 1958, al dus deelt de directie van Konin klijke Papierfabrieken van Gelder Zonen N.V. te Amsterdam mede. FEUILLETON door LUCIEN LELONG Zoveel begreep Corrie wel uit dit onsamenhangend gepraat, dat er iets gebeurd was, dat zeer on aangename gevolgen kon hebben; niet alleen voor Mr. Clarenbough, maar ook voor haar vader en wel licht nog anderen. Dat de namen van mevrouw Boom en haar zoon en van Kruiderink, de aartsvijand genoemd waren, maakte haar nog meer achterdochtig. Ze dacht niet lang, maar sprong en stond enkele ogenblikken later in de kamer van Clarenbough. Daar zag ze een onbeschrijflijke rommel. De bezoeker was blijk baar bezig met pakken, maar te beneveld van zinnen om dit regel matig en met overleg te doen. Overal zwierven kledingstukken, toilet-artikelen, borstels, schoenen en tijdschriftenEn temidden van dit alles stond Mr. Claren bough zelf, een sliert nat haar voor het hoofd, zijn boord los en zijn dasje daaronder bengelend, met één schoen aan en de andere in de hand en keek de plotseling opge doken verschijning verdwaasd aan. „Haha", grinnikte hij schaapach tig, „daar is de juffrouw van de Engelse les. Durft u zo wel op vi site te komen, midden in de nacht op een herenkamer en nog wel in negligé?" „Herenkamer, zei u?" Corrie's stem sneed. „Zwijnenpan, als u dat woord verstaat en ik geloof dat u het Hollands uitstekend verstaat, meneer Klarenbos of Clarenbough of hoe u heten moogt. Wat is er aan de hand, dat u midden in de nacht de benen neemt? Zijn dat Amerikaanse manieren? Zoudt u niet liever behoorlijk afscheid ne men? Of hebt u iets op uw gewe ten? Moet ik het tafelzilver gaan tellen of zoiets?" „Jaja," zei Clarenbough, geïnti mideerd door Corrie's verachtelijke en dominerende houding. „U hebt praatjes genoeg. Morgen zal dat wel anders worden, als die schat tige dame en haar zoontje en die aardige meneer met het papiertje voor de dag komen, dat ik zo stom was te tekenen!" „Wilt u alstublieft een beetje duidelijker zijn?" vroeg Corrie en deed haar best haar stem vast en rustig te doen klinken hoewel haar hart, na de dreigende woorden van Clarenbough, hevig was beginnen te kloppen. „Wat zijn dat voor praatjes, die u uitslaat? En nog maals, wat is er aan de hand, dat u zo overhaast vertrekt?" Clarenbough ging moeizaam op het bed zitten en steunde het hoofd in beide handen. ,,'t Is of mijn hoofd barsten zal", kreunde hij „ik kan er geen kop of staart meer aan vast knopen. Corrie nam hem van hoofd tot voeten op. Zoals hij daar zat was hij werkelijk beklagenswaardig. Kennelijk had hij teveel gedron ken, m^ar het meisje bemerkte 29 wel, dat er nog iets anders was, dat hem zo onrustig maakte. Ze nam een vlug besluit. „Meneer Clarenbough", zei ze, „komt u be neden in de salon. Ik zal een kop sterke koffie voor u maken, daar knapt u van op. En vertel me dan haarfijn, wat er aan de hand is. Ik weet niet of u werkelijk van plan bent om de benen te nemen, maar zowaar als ik hier sta, u zet geen stap buitenshuis of ik weet het naadje van de kous. En u kunt me geloven of niet, maar als u daar niet mee accoord gaat, bel ik de inspecteur van politie op en vraag hem persoonlijk hierheen te komen, dan kan hij de zaak uit zoeken, als u dat liever wilt!" Clarenbough keek het meisje aan, zoals ze daar stond in haar zachtblauwe kimono, het witblon de haar met een lint bijeengebon den, slank en jong. Ze zag er hele maal niet kwaadaardig uit, maai de manier waarop ze keek, zei hem duidelijk, dat. deze jongedame, als het moest, voor moeilijke situaties geen strobreed uit de weg ging. Corrie zelf had alle moeite om het sidderen van haar handen te on derdrukken en wist zich bijna geen raad, alleen in dit lege huis, midden in de nacht met een be schonken man, die schrikaanjagen de dingen zei. Maar ze begreep, dat zij en niemand anders het spit zou moeten afbijten en ze was vastbesloten dit dan ook te doen. „Nu hoor ik nog wat?" vroeg ze kortaf, toen haar bezoeker bleef zwijgen. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5