LEXINGTON DL_ DE TOESTAND IN LAOS Prachtig Ssr B -ijmBEjjyj D e acht winnaars van de maand juli in de grote Lexington prijsvraag vertrokken per speciaal Lexington-vliegtuig naar Kopenhagen. U ziet ze hier voor het vliegtuig, vóór het ver trek van Schiphol. LAATSTE MAAND INZENDING Grote Amerikaanse order voor Westduitse werf STAD EN PROVINCIE ■b Visaanvoeren blijven tot nu toe belangrijk hoger Vooral grote aanvoer van mosselen 's-GRAVENHAGE, 20-8. De vis aanvoer is dit jaar goed. zo heeft de voorzitter van het produktschap voor vis en visprodukten vanmid dag in een openbare vergadering van dit produktschap te 's-Graven- hage meegedeeld. De aanvoer van zoute haring was tot 15 aug. dit jaar 244.000 kantjes, tegen 234.000 tot dezelfde datum vorig jaar en 233.000 in '57. Ook de verse haring werd goed aangevoerd: tot nu toe dit jaar 11.000 ton tegen 8500 ton vorig jaar. De aanvoer van mosselen is bijzonder goed. Sinds het begin van de teelt tot zaterdag jl. be droeg deze 96.900 ton en vorig jaar 82.700 ton. De export van VIENTIANE, 20-8. - Het Laoti- aanse leger heeft donderdag in een communiqué de verwachting uitge sproken, dat de communistische op standelingen in het noorden op het punt staan, een groot offensief te ontketenen voor de herovering van de twee noordelijke provincies Samneua en Phongsaly. Het leger meldde dat de activi teit van de opstandelingen na een rustige periode van twee weken weer is opgelaaid en dat zij ver sterkingen en voorraden zenden naar geïsoleerde eenheden. Voor alsnog was de activiteit echter nog beperkt tot patrouillegevechten op kleine schaal in het grensgebied. Leden Rockefeller- familie op Schiphol SCHIPHOL, 20-8. Donderdagmid- dag stapten uit de DC-7c „Middel landse Zee" van de K.L M. de 27- jarige Rodman Rockefeller, diens echtgenote en de 25-jarige Barbare Rockefeller-Olsen en de 21-jarige Michael Rockefeller op het plat form van Schiphol, van New York x>p doorreis naar Kristiansand in Noorwegen, waar zij zaterdag het huwelijk van Steven Rockefeller, hun broer en zwager, die met Anne Marie Rasmussen, een Noors meisje gaat'trouwen, zullen bijwonen. dealer: Automobielbedrijf FA. W. GILIJAMSE Renesse - Telefoon 01116-370 Verkoop en service Parallel met de Vertonsweg te Haamstede „loopt" een weggetje, dat eindigt in een langgerekte poort van groen. Een charmante belommerde tunnel, waardoorheen het heerlijk wandelen is. Tussen het groen hangt links de gouden oogst van fruit en rechts heeft men weergaloze duinschilderijtjes. Trou wens trouw het pad volgend, komt men aan de binnenkant van de Westhoekse duinenrij, met hobbeli ge duinweiden aan de Haamsteedse kant toegedekt met het dichtste groen dat zich denken laat. Het mulle zandpad volgend naar de ene zijde brengt de van verbazing wat overstuur geraakte wandelaar bij het vliegveld en de andere richting leidt naar de buurt van de helaas verdwenen „Paesenhil", vlak waar bij kokette dennetjes staan te pron ken, die weer een doorkijkje gun nen in de richting van Burgh, met heel in de verte het zonneglinste- rende water van de Oosterschelde. Schoonheid is een subjectief be grip en over smaak valt niet te twisten, maar men moet met een zak vol argumenten komen, om te ontkennen dat het hier overal adembenemend prachtig is. Vooral door het loofhout zijn er een serie „groenen" op het natuurpalet ge komen, die bijna een uitheems toetsje geven aan het rijkgescha keerde landschap. Vorige week zat nog de wielewaal kostelijk in dit groen te musiceren, maar er zijn al heel wat vogeltjes weg sinds mei. Wat klein grut rumoert en tjiept s morgens vroeg in het struweel, maar de parelende zangers laten zich niet meer horen. Dat is het nadeel van augustus, dat echter als een achter af-geschenkje het fraai ste zomerweer van de wereld in petto blijkt te hebben gehouden. „De son in de see sien sakke" is niet het exclusieve genot van de Rotterdammers. Het is werkelijk voor iedereen een verrukkelijk kos misch wonder, de vuurbol als een gouden helm in de zee te zien „uit doven". 's Morgens is de zonnebol weer present met een weergaloos vuurxperk in goud, rood en geel, dat zich' uitstort op de bëperelde wereld. Jammer voor de kampeer ders, dié zich om negen uur een beetje gaan afpoedelen. Zij hebben al veel gemist, maar een meevaller voor hen, die het luchtbed het luchtbed laten 's morgens vroeg. Zij hebben een schreefje voor! EILANDMAN. mosselen ontwikkelt zieh uitste kend: vorig jaar exporteerde men tot nu toe 35.000 ton en dit jaar 46.000 ton. De situatie in de garna- lenvangst is verbeterd: van 1 juli tot 15 augustus werden 525 ton garnalen aangevoerd, dat is ver geleken met 1958 bijna een ver dubbeling. Over deze periode in 1957 was de aanvoer 515 ton. De export van zeevis loopt regelmatig door. Enquête naai* lerarentekort V.H.M.O. 's-GRAVENHAGE, 20-8. De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft meegedeeld, dat hij, in samenwer king met het Centraal Bureau voor de statistiek, een begin september te houden enquete onder de scho len voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs voorbereidt, ten einde te kunnen vaststellen of gedurende de cursus 1959-1960 de situatie zich zal voordoen, dat in de hoogste klasse van deze scholen geen les kan worden gegeven in een of meer vakken van het eind examen, omdat voor die vakken geen leraren beschikbaar zijn. Deze enquête kan niet vroeger worden gehouden, aangezien vóór de aanvang van het nieuwe school jaar in een vacature alsnog kan worden voorzien en omdat het aantal klassen aan een school - en dus de omvang van een vacat(u^(- nog wijziging kan ondergaan.''f Geluidloze vuilnis emmers in Parijs PARIJS, 20-8. De strijd die de Parijse overheid tegen het lawaai voert, is in een nieuw stadium gekomen. Na het verbod om autoclaxons te gebruiken tenzij er sprake is van onmiddellijk gevaar, heeft de gemeenteraad nu besloten, dat de vuilnisem mers voortaan geluidloos moeten zijn. Tot dusver was elke actie om de Franse hoofdstad tot een „stille" stad te maken, tot mislukken gedoemd, doordat enkele ma len per week de 200.000 vuil nisemmers die de stad telt, met veel lawaai eerst aan de stoeprand werden geplaatst en enige tijd later met niet minder rumoer in de vuilnis auto's werden leeggestort. Voortaan moeten de emmers van rubber- en plastieken randen en handgrepen voor zien zijn vólgens een model, dat men na een uitgebreid en kostbaar onderzoek heeft vastgesteld. De betaling van mannen en vrouwen LUXEMBURG, 20-8. De commis sie van de gemeenschappelijke markt heeft, blijkens een publikatie in het officiële blad van de Euro pese gemeenschappen, op een vraag van de heer jNederhorst, lid vajp het Europees parlement, oy-èr toepassing van het beginsel van gelijke beloning voor mannelijke en vrouwelijke arbeidskrachten over eenkomstig het verdrag van Rome, geantwoord dat de commissie be gonnen is met een gedetailleerde beschrijving van de rechtstoestand dienaangaande. Uit de huidige sta tistieken kan men overigens vol gens de commissie afleiden dat een algemene aanpassing van de lonen der vrouwen aan die der mannen gaande is. Op een meer algemene vraag van de heer Nederhorst over onderlinge aanpassing van lonen antwoordde de commissie dat zij een enquête over de kosten van de handarbeid in een twaalftal industrieën heeft ingesteld waarbij tegelijkertijd ge gevens verkregen zullen worden over de in de zes landen betaalde lonen. Geraamte op het dak AMSTERDAM, 20-8. Een bewo- ner van de Minahassastraat in Am- sterdam-oost zag donderdag in de vooravond tot zijn grote ontstelte nis op het dak van zijn buren een geraamte zonder schedel liggen. Ijlings waarschuwde hij de politie. Het bleek dat het niet-complele skelet de nieuwste aanwinst was van zijn 12-jarige buurjongen Rob H., wiens hobby natuurlijke histo rie is. Hij had de skeletdelen op het dak afgewassen en „botje bij botje" in dc zon te drogen gelegd. Aan de politie vertelde de jongen-, dat hij dc beenderen in het Flevo- park van een man had gekregen. Daar vlakbij is enige tijd geleden een deel van een voormalige Israë lische begraafplaats opgeruimd. De politie heeft de knekelcollec tie voorlopig onder haar berusting genomen om de herkomst nader te onderzoeken. Ingezonden mededeling Winnaars Prijsvraag naar Kopenhagen fcy f* IÉ ,-A v "c Y® -J "TbjjSjTs Schiphol, 18 augustus De gelukkigen v. I. n. r. R. Delsing, Heerlen i'-id Mej. R. Opdam. Den Haag W. D. Verduyn, Delfgauw (post Delft) W. Oerlemans, Den Haag J. J. v. Tuil, Veenendaal Mevr. E. H. v. Herwaarden, Amsterdam W. v. Dongen. Breda W. A. Lambrie, Maastricht Augustus is de laatste rhaand van inzending. Tot en met 31 augustus kunt u dus nog meedoen. Stuur alsnog een slagzin of een rijmpje van maximaal 4 regels plus 9 Lexington sigaretten, waarvan de controle-lettertjes het woord LEXINGTON vormen. Uitsluitend op grond van de beoordeling, welke de jury aan uw slagzin of rijmpje toekent, kunt u winnen: een slof a 200 Lexington sigaretten of een TWEEDAAGSE VLIEGTOCHT NAAR LONDEN en/of de hoofdprijs: een vliegreis met onze nationale luehtvaartmaatschappii de KLM naar - en een 10-daags verblijf in NEW-YORK met algehele verzorging voor 2 personen. Vraag een afdruk van de publicatie der voorwaarden aan LEXINGTON. POSTBUS 305, DEN HAAG Lexi wenst u veel succes en geeft u de goede raad Steek er een LEXINGTON hij op." from Amerita's Best Tobaccos FLITSEN UIT HET BUITENLAND In de Verenigde Staten, waar reeds stakingen in de staalindustrie en de kopermijnen gaande zijn, dreigt nu een staking in de vlees verwerkende industrie, die 200.000 arbeiders betreft. Enige bonden hebben al toestemming gegeven, te gen 1 september het werk neer te leggen. De betrokkenen, die nu ge middeld 2.50 dollar per uur ver dienen, willen hogere Tonen. GENEVE De Sowjet-Unie heeft woensdag op de Driemogendheden- conferentie te Genève over een ver drag over atoomwapens meege-, dëeld dat zij in beginsel akkoord! gaat met bepaalde westelijke voor stellen voor inspecties ter plaatse in het geval van een vermoeden van niet toegestane kernwapen proeven. TEL AVIV. Het Israëlische par lement heeft de „proeta", het geld stuk dat een-duizendste Israëlisch pond vertegenwoordigde, afgeschaft Bij de stichting van Israël- in 1948 kon men voor een proeta nog een glas limonade krijgen, maar nu, na een serie devaluaties, was dit geld stuk een bedelaar zelfs te min ge worden. MOSKOU. Het Sowjet-Russi- sche regeringsblad ,Izwesiia' maakt melding van een gebrek aan klein geld in verschillende plaatsen in de noordelijke Kaukasus waardoor winkeliers en anderen zich ge dwongen zien doosjes lucifers, pak jes sigaretten, enveloppen met postzegel e.d. als wisselgeld „in na- tura" aan te bieden. AMSTERDAM. De 75-jarige heer A. van Beveel is donderdagmiddagi op dc Stadhouderskade bij het) Leidse bosje te Amsterdam met zijnit fiets komen, te vallen en onder de- wielen van een vrachtauto met aanhangwagen geraakt. Hij was op slag dood. Hij wilde een voor hem uitgaande voetganger passeren, waarbij vermoedelijk zijn stuur in aanraking kwam met de auto. NEW YORK, 21-8. In New York zijn gisteren contracten getekend tussen de Amerikaanse hotelmag naat en president van de Sea Coast Transatlantic LineS inc., H. B. Can tor en de Hamburgsc Deutsche Werf A. G. voor de bouw van twee passagierschepen van 90.000 ton elk. Deze schepen, die een passa- giersdienst tussen New York en Zeebrugge zullen onderhouden, zullen 6000 passagiers kunnen ver voeren, plus een bemanning van 1350 personen. De kosten van dc bouw worden geraamd op 80 mil joen dollar per schip. Het eerste schip zal volgens de heer Cantor in augustus 1962 wór den afgeleverd en het tweede een jaar later. Zij zullen de namen „Peace" en .Goodwill' voeren. De heer Cantor deelde verder mede dat op de uitreis uit New York, de schepen na het aanlopen van Zeebrugge als eerste haven, zullen doorvaren naar een Duitse haven. Zij zullen de west-Duitse vlag voeren en ook west-Duitse bemanningen hebben. Twee kinderen verdronken GEERTRUIDENBERG, 21-8. In Geertruidenberg zijn gistermiddag de 7-jarige Keesje de Rooij en de 9-jarige Henkje de Vries door ver drinking om het leven gekomen. De beide kinderen werden gis teravond orq zes uur vermist. Ze waren gaan baden in de haven van de Amercentrale. Toen de jonge tjes niet thuis kwamen, werd dc Rijkspolitic gewaarschuwd. Deze heeft dc gehele nacht naar de ver miste kinderen gezocht)1 in samen- Werking mót'"tie Rijkspolitic te Drimmelen. Ofttu Vele >büurtgenoten zochten moóVDoch eerst vanmor gen omstreeks zëvbtt uur is een van de stoffelijke resten gevonden dichtbij de plaats waar de kinde ren hadden gebaad. Naar het twee de vermiste kind wordt nog ge zocht. ,rl" Uitslag Gulden regel actie 1959 ARNHEM, 20-8. De feestelijke feestelijke slotsamenkomst van de .Gulden régel actie 1959 van het Verbond voor Veilig Verkeer en het in het kader van deze actie gedu rende acht weken uitgezonden ra diospel „Gelijk oversteken" van de N.C.R.V., is hedenavond in Musis Sacrum" in Arnhem gehouden.. De belangstelling voor deze slotavond was groot. De eindstrijd ging tussen vijftien personen, onder wie een dame, mej. De Jong uit Heerenveen en de 14- jarige Gerrit Hof uit Emmen en de 12-jarige Wim Nagelsmith uit Delf zijl. Na de eerste ronde waren er nog zeven finalisten over. Een van de jongste deelnemers, Gerrit Hof, was toen ook al afgevallen, even als mej. De Jong. De tweede opgave was uit een verhaal de verkeersfouten halen. Als winnaar van de finale kwam daarna uit de bus de heer Nicalai uit Heerenveen,' die zes pluspunten behaalde. De tweede prijs ging naar de heer Lagraauw uit Dordrecht, de derde prijs kreeg de heer Rid der uit Zutphen. De prijzen (res pectievelijk f 1.000,f 500,en f 2,50,werden uitgereikt door de voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer, de heer Roëll. Ingezonden mededeling Maak korte metten met Uw brandend maagzuur. Eén of twee Rennies - gesmolten op Uw tong en alle overtollig zuur is geneutraliseerd. Weg pijn en nooit meer angst voor de gevolgen van een smakelijk maal. Met Rennies achter de hand kunt U zonder zorgen alles eten, waarnaar een grage maag vraagt. Komt de nood aan de man, breekt zuurbrand uit: met Rennies blust U afdoend, in een wip, onopval lend. ZIERIKZEE Wielerwedstrijden op nieuw circuit Nieuwelingenronde over 70 km Morgenmiddag om half drie valt voor de tweede maal in dit zomer seizoen te Zierikzee het startschot voor een nieuwelingenronde over 70 km. Het parcours dat nu is uit gezet over de Grachtweg-Touw- baan en Slingerbos en een totale lengte heeft van bijna 1300 m. is voor het publiek vanaf de Gracht- weg in zijn geheel te volgen. Naast de winnaar van de vorige maal L. van Dongen zijn de organisatoren er in geslaagd beslag te leggen op 18 van de 20 eerst geplaatsten uit deze wedstrijd w.o. ook de Zeeuw se favorieten Verburg en F. Boon man. In totaal zullen er rond de 40 renners aan de start verschij nen, waarbij wij Zoet, als hij deze maal gespaard blijft van pech, on der de favorieten rekenen. G. Grolleman benoemd tot burgemeester van Borger De heer G. Grolleman. burge meester van Oosterhesselen (Dr.), voorheen gemeentesecretaris van- Bruinisse en Zierikzee, is m.i.v. 1 september benoemd tot burgemees - ter der gemeente Borger (Dr.). De heer B. M. W. Odijk, on derwijzer aan de R.K. Parochiale school alhier, is in gelijke betrek king benoemd te Zwijndrecht. NOORDGOUWE Te Amsterdam slaagde voor de akte Engels L.O. de heer J. W. Ros kam, hoofd der o l.-school te Noord- gouwe. De in deze gemeente gehouden kollekte t.b v. de Stichting Chr. Blindenhulp „De Fakkels Bijeen" te Amsterdam heeft f 36,84 opge bracht. Burgerlijke stand en loop der bevolking over juli 1959. Overleden: 23. te Eindhoven me vrouw C. P. van der Graaf- geb. Vorstheuvel la Brand, 76 j., echtg. van C. L. van der Graaf, wonende te Noordgpuwe. Ingekomen: 13. J. Quist en gezin van Haamstede; 23. M Stobbe en gezin van Kerkwerve; 23. H. Ziel man en zoon van Kerkwerve. BRUINISSE Deltawerken leverden nieuw badstrand op Enkele honderden vierkante me ters zand in de hoek van de nieuwe werkhaven te Bruinisse, voorheen dienstig gemaakt aan het maken van zinkstukken bleken te Brui nisse zoveel aantrekkingskracht uit te oefenen op de bevolking, dat gedurende de laatste weken een badstrand ontstond met aan wëórs- zijden van de strekdam honderden fjiü'cmmotó,|leli baders en op' het fcïtrid zonnebadende, ploeterende en •in het water spelende ouderen en jongeren, compleet met geïmpro viseerde tenten en op het parkeer terrein de nodige auto's en brom fietsen. Zelfs een buitenlands toe rist bleek deze nieuwste aanwinst WAT UQT DE fjlLT Verwachting tot zaterdagavond: Minder warm Veranderlijke bewolking met plaat selijk een regenbui of onweer; over- wegens matige wind tussen zuid oost en zuidwest; lagere tempera turen. 22 aug. Zon op 5.33, onder 19.52. Maan op 21.23, onder 10.02. 23 aug. Zon op 5.35, onder 19.50. Maan op 21.49, onder 11.07. 24 aug. Zon. op 5.37, onder 19.48. Maan op 22.17, ónder 12*. 10. Laatste kwartier: 26 aug. te 9.03. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 22 aug. 5.40 v.m. 17.47 n.m. 23 aug. 6.14 v.m. 18.20 n.m. 24 aug. 6.45 v.m. 18.51 n.m. BROUWERSHAVEN: 5.09 v.m. 17.30 n.m. 5.45 v.m. 18.05 n.m. 24 aug. 6.21 v.m. 18.39 n.m. 22 aug. 23 aug. 5.45 v.m. 6.21 v.m. Springtij: 20 aug. Ingezonden mededeling HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-8. Door drukdalin- gen heeft zich een vore van lage luchtdruk ontwikkeld die zich van morgen uitstrekte van het Rhone- dal over het Kanaal naar Ifïiddêh- Engeland. Ten zuiden er van is de onweersactiviteit vannacht snel toegenomen en verschillende stati ons meldden veel regen, plaatselijk meer dan 50 mm. De belangrijkste onweershaard trok over het Kanaal naar de Ierse zee. Onder invloed van het lagedrukgebied boven Frankrijk en Engeland zal in ons land de komende 36 uur vochtige lucht uit Frankrijk worden aange voerd met winden tussen zuid-oost en zuidwest. Er komt meer bewol king terwijl verder ook enkele re gen- of onweersbuien zullen vallen. Aan de periode met het zonnige en droge weer komt daardoor 'een einde. Twee (loden bij verkeersongeval MARKELO, 21-8. Vanmorgen omstreeks zeven uur zyn twee personen om het leven gekomen en vier personen ernstig gewand, toen een kleine autobus en een vrachtwagen met oplegger met volle snelheid op elkaar inreden op de Rijksweg tussen Diepen- heim en Lochem ter hoogte van Markelo. Het busje, van het aannemersbe drijf Westerhuis uit Apeldoorn, kwam uit de richting Diepenheim en de vrachtauto, van een Tilburg- se wolfabriek, naderde uit de rich ting Tilburg. Namen van slachtof fers en toedracht van het gebeurde zijn nog niet bekend, aangezien de politie nog met het onderzoek ter plaatse bezig is. Scheepvaartberichten Esso Amsterdam (t.), 21-8 te Aruba. Esso Nederland (t.), 20-8 van Faw- ley naar Fao, 31-8 te Port Said verwacht. Langkoeas, 21-8 te New York. Musilloyd, 20-8 van Sandaken naar Manilla, 22-8 te Manilla verwacht. Ingezonden mededeling rZr-u alles mee van de eilandelijke recreatiege bieden donderdag al te hebben ont dekt. De toegangswegen naar de nieuwe haven Op dc toegangswegen naar de nieuwe haven tc Bruinisse werd donderdag dc eerste teerlaag aan gebracht. Dc dijk die Bruinisse be veiligt voor wateroverlast, kwam gereed (op hel inzaaien na). Dit alles wettigt de verwachting dat bij het begin van de bietencam pagne alles gereed zal zijn om bicten en bictcnschcpcn te kun nen ontvangen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2