Proefvaart s.s. „Rotterdam" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vliegramp bij Barcelona VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1959 No. 18619 116e jaargang ZlEKIKZEESCBESNIEQmBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cl. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: I Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Rederijvlag werd gehesen door koningin Juliana A/b „ROTTERDAM", 20-8. Vanavond heeft de Holland- Amerika-lijn een nieuw vlaggeschip gekregen, n.l. het 38.645 brt metende s.s. „Rotterdam", dat gebouwd is door de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij. De vlagwisseling, waarmee altijd de over dracht bezegeld wordt, had ditmaal een bijzonder cachet, omdat de rederijvlag werd gehesen door koningin Juliana, die met prins Bernhard de proefvaart meemaakte. Om hali' drie vanmiddag begon aan de Wilhelminakade te Rotter dam de inscheping. Tot de geno digden behoorden o.a. de voorzit ter van de eerste kamer, mr. J. A. Jonkman, de minister-president prof. dr. J. E. de Quay, de minis ters Beerman, Cals, van Aartsen, de Pous, Marijnen, van Rooy en Klompe, de vice-president van de raad van state, prof. dr. L. J. M. Beel, drie staatssecretarissen, de commissaris der koningin in zuid- Holland, mr. J. Klaassesz, de bur gemeesters van Amsterdam, 's- Gravenhage en Delft en een aan tal ambassadeurs en zaakgelastig den. Ten teken dat om half vijf koningin en prins het schip betra den werd aan de hoogste mast de koninklijke standaard gehesen. Welkom Gezagvoerder C. Bouman stond aan boord het koninklijk echtpaar op te wachten en weldra kon hij het trots welkom heten op zijn schip. De „Rotterdam" had zich toen juist losgemaakt van de wal en sleepboten brachten het vaar tuig de Nieuwe Waterweg op. -oningin Juliana aan boord van de „Rotterdam" stapte droeg zij een lichtblauwe apon, waarop donkere bloemen. Zij droeg een hoed in dezelfde kleuren. Prins Bernhard was gekleed in grijs kostuum en had een witte anjer in het knoopsgat van zijn revéï\ In de hal van het schip werden daarna nog een aantal van de gasten voor gesteld en toen konden koningin en prins naar de hutten 1 en 2 gaan, die voor hen in gereedheid waren gebracht. Rondgang Daarna volgde een rondgang over het schip, dat de koningin op 13 september 1958 had gedoopt en te water gelaten. Uiteraard werd eerst de brug bekeken en met be langstelling luisterden beiden naai de uitleg van kapitein Bouman. De wandeling strekte zich verder uit over verschillende zalen en ruim ten van enige dekken. Op het be neden promenadedek liggen de hutten 196 en 198, die prinses Bea trix op haar reis naar New York in september a.s. gastvrijheid zul len bieden. Natuurlijk gingen de koningin en de prins kijken, waar hun dochter gedurende haar reis gehuisvest zal zijn. De bezichtiging werd besloten met een kijkje in verblijven van bemanningsleden en stewardessen. Op hun rondgang ontmoetten zij in diverse zalen de architecten en kunstenaars, die met de honderden medewerkers van de werf dit fraaie schip heb ben verwezenlijkt. Omstreeks kwart over zeven was de „Rotterdam" enige mylen bui tengaats en kon de overdracht plaatsvinden. Koningin en prins hadden zich op het bovendek naar stuurboordzijde begeven. Gehol pen door bootsman H. Kluver en kwartiermeester A. B. van Lie- burg hees onze vorstin langzaam de rederijvlag. In hetzelfde tempo daalde de wimpel van de werf. Het „leve de koningin" en gejuich ac centueerden tenslotte de over dracht, die was ingeleid met een kort woord van hoofd-dirccteur W. H. de Monchy. In d© loop van de avond hebben de genodigden aangezeten aan een diner. Uit bezorgdheid over onenigheid in Europa WIJZIGING IN HOUDING VAN ADENAUER TEGENOVER EISENHOWER NEW YORK, 21-8. De „New York Times" weet uit Bonn te melden dat Adenauer, bezorgd als hg is over de tekenen van onenigheid in west-Europa, er bij president Eisen hower op zal aandringen al zijn in vloed in Londen en Par Ijs aan te wenden om de geallieerden weer eensgezind in een kamp te krijgen. De ernst van de toestand zou de bondskanselier er toe gebracht hebben zijn houding tegenover Eisenhower op de besprekingen in Bonn opnieuw onder de loep te nemen. Een. week geleden, aldus het blad, was Adenauer nog van plan de president er beleefd aan te herinneren dat west-Europa behoeften en aspiraties heeft, die Rusland en de V.S. maar niet zo mogen negeren. Maar nu is de bondskanselier van mening ver anderd. Hij zou zich in het bijzonder zor gen maken over het gedrag van Frankrijk. Adenauer aldus de „New York Times" is het hele- Capsule Discoverer 6 niet gevonden INGLEWOOD, 20-8. Officieel is meegedeeld, dat men de capsule van de Discoverer 6 niet heeft te ruggevonden. De capsule is wel uitgeworpen, maar er zijn geen seinen van ontvangen. Het wordt onwaarschijnlijk geacht dat zij nog zal worden gevonden. b Irak heeft een akkoord met de Sowjet-Unie gesloten op grond waarvan 3'4 deskundigen en 10 ver talers naar Irak komen om dit land te helpen bij de uitvoering van de agrarische hervormingen. De Oostduitse partijleider Walter Ulbricht (midden voorgrond) heeft in Leipzig de opening van een sportveld bijgewoond. De inwoners had den het veld in 1850 vrije uren aangelegd. De partijbaas riep de aan wezigen op gezamenlijk gymnastiek te doen. „Sportzei Ulbricht, „is nodig voor lichaam en geest. Fitte mensen waarborgen een hoge pro- duktie, ter glorie van het socialisme". maal niet eens met de Gaulles aan houdende pogingen om een natio nale politiek te voeren die los staat van het verband door de NAVO gelegd. De bondskanselier is daar entegen vastbesloten om de poli tiek van west-DuitsIand af te stemmen op die van de NAVO, al dus het blad. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Scheuren in Oostenrijkse bergen LINZ, 20-8. Van de 864 meter hoge Gahberg in noordwest-oos tenrijk die deel uitmaakt van de keten waarin ook de Hohenruec- ken ligt, komen aarde en modder „als een stroom lava" naar bene den in het dal nabij Kammerl. Reizigers tussen Weyregg en Kam merl moeten met een boot over de Attersee omdat de weg is ver sperd. De Gahberg vertoont scheu ren van 300 meter lengte en vijf meter diepte. Het ministerie van binnenlandse zaken deelde woensdag mee dat een soheur van 12 km lengte was verschenen in de Hohenruecke en dat deze berg al verscheidene we ken in beweging is. De scheur is vermoedelijk door de hevige regen van de laatste tijd veroorzaakt. De mensen die bij de berg wonen heb ben al eerder de waarschuwing gekregen dat zij misschien hun huizen moeten verlaten omdat de Hohenruecken letterlijk uit el kaar valt. De maan als relais-station WASHINGTON, 20-8. Een woord voerder van de Amerikaanse ma rine heeft donderdag in Washing ton meegedeeld, dat een nieuw sy steem voor radioverbindingen tus sen de V.S. en Hawaii, waarbij de maan als relais-station zal worden gebruikt, vermoedelijk tegen het einde van het jaar in werking zal worden gesteld. Het zal dan mogelijk zijn om ra diografische boodschappen in min der dan drie seconden over een afstand van circa 800.000 km te seinen. Geleerden zijn van mening dat men met dit systeem misschien zelfs geen last meer zal hebben van storingen. Maar het kan alleen goed functioneren als de maan op de zend- en ontvangplaats gelijk tijdig zichtbaar is. Bijzondere Antilliaanse postzegels 's-GRAVENHAGE, 20-8. De post- administratie van de Ned. Antillen zal een serie bijzondere frankeer zegels uitgeven met een bijslag ten behoeve van de stichting Monu mentenzorg op Curagao. De serie bestaat uit 5 zegels; elke waarde draagt de afbeelding van een oud landhuis op Curagao. De ontwerpen zijn van de hand van de heer André van der Vossen te Overveen. die ook de tekst en de waardecijfers heeft verzorgd. Alle 32 inzittenden van een DC-3 van de Britse maatschappij Transair zijn omgekomen, toen het toestel ten noorden van Barcelona tegen de top van een heuvel vloog. Toen de eerste ambulance bij het wrak in het Montsewy-gebergte aankwam, was het al geheel uitgebrand. Veel belangstelling in de Maasstad voor nieuw vlaggeschip H.A.L. Koninklijk paar verbleef drie kwartier op de brug A/b „ROTTERDAM", 20-8. - Het heeft het nieuwe vlagge schip van de Holland-Amerika- Lijn vanmiddag niet aan belang stelling ontbroken. Stonden in de Maasstad honderden nieuwsgie rigen langs de Nieuwe Maas toen het schip uitvoef, aan boord was het vooral onze Vorstin, die ten zeerste in het schip geïnteres seerd was. Op de brug bijvoorbeeld verbleef het koninklijk paar drie kwartier, terwijl er hooguit een kwartier voor was vastgesteld. Ook de prins bleek het bezoek aan de brug zeer te waarderen, want hij gaf op dracht zijn fototoestellen te halen. Aan onderwerpen scheen het niet te ontbreken, want in vlot tempo werden tal van passerende sche pen vereeuwigd. In Hoek van Holland evenwel was de belangstelling ronduit over weldigend. Duizenden mensen, tot op de Noordpier toe, juichten het schip toe. Lange rijen auto's ston den daar langs de weg en toen de „Rotterdam" passeerde, gaven zij een claxonconcert ten beste, waar op het schip met zijn machtige si renes, het antwoord niet schuldig bleef. Korte tijd daarna stak het vlaggeschip zijn neus in zee, een kalme zee, want ook de weergoden waren hem goed gezind. Terwijl een avondzonnetje het schip be lichtte, volgde de overdracht, door honderden ogen gevolgd en ergens achteraan had prinses Margriet een plaatsje gevonden om de ver richtingen van haar moeder gade te slaan. Onder applaus klom de rederijvlag in het topje van de mast, gehesen door een glimlachen de vorstin. Prins Bernhard. was de eerste, die de heer de Monchy met „zijn" nieuwe schip gelukwenste. Men feliciteerde elkaar en toen nam de minister-president het woord. De vlaggen zijn verwisseld, zo sprak hij en de bouw is beëindigd. Hij had er behoefte aan een enkel woord te spreken en wilde een ere saluut brengen aan allen, die aan de bouw hebben meegewerkt. Als we zien, uit welke onderdelen liet schip is samengesteld, dan realise, ren we ons, dat tienduizend aan de tot standkoming gearbeid hebben, Maar dit fantastische samenstel zou niet tot stand zijn gekomen zonder de prestaties van enkelen, aldus de minister-president. Zeventiende eernvs anker opgehaald IJMUIDEN, 20-8. De IJmuidense kotter IJM. 54 ,De Hoop" heeft in de vissershaven te IJmuiden een groot oud anker aan land gebracht, dat woensdag tijdens de visserij op de visgronden, 25 mijl uit de kust bij Egmond, in het net mee was op gehaald. De schipper moest besluiten zijn reis af te breken en in IJmuiden binnen te lopen. Daar is het twee ton wegende, uit de zeventiende eeuw stammende anker door een kraan van het staatsvissershaven- bedrijf aan land getild. De strand vonder te IJmuiden heeft zich over de vondst ontfermd. Na reparaties van het zwaar beschadigde net is de IJM. 54 weer naar zee gegaan. Over de bestemming van hel anker dat thans op een terrein bij de vuurtoren ligt, is nog niets bekend. Vlottocht over oceaan PARIJS, 19-8. Een radio amateur in de Parijse hoofd stad Athis-Mons heeft mee gedeeld woensdag van de bemomning van het op 12 april uit Peru vertrokken vlot ,Cantuta 2" een bood schap te hebben opgevangen volgens welke het vlot op een rif nabij het eiland Ma- taiva van de Toeamotoe- groep is gelopen. Het vlot is ernstig beschadigd maar de twee opvarenden zijn on gedeerd. Zij hopen voor het einde van augustus Tahiti te bereiken, aldus de opgevan gen radiomelding. Er waren aanvankelijk vier mannen op het vlot. Twee van hen wa ren op het eiland Napoeka, eveneens êên van de Toea- motoes, achtergebleven toen het vlot naar zee afdreef. Het vlot had toen in 104 da gen 7.500 kilometer afgelegd. Een vriend is degene die binnenkomt als alle andere u verlaten. Schip te Brouwershaven bijna gezonken BROUWERSHAVEN, 21-8. In de haven van Brouwershaven is van nacht het motorschip „Orbeco" uit Nieuwendam door onbekende oor zaak in zinkende toestand geraakt. Een kind van de schipper ont waakte in het holst van de nacht door het water dat de kajuit bin nenstroomde. De schipper waar schuwde onmiddellijk de politie, die de brandweer alarmeerde. Vanaf half drie vannacht tot heden zijn de spuitgasten doende het schip leeg te pompen, waarbij het dank zij hard aanpakken is mo gen gelukken het vaartuig, dat 160 ton weegt, drijvende te houden. Burgemeester J. L. van Leeuwen was de gehele nacht bij de werk zaamheden aanwezig. Fietser door vrachtauto gedood PETTEN, 20-8, In de nacht van woensdag op donderdag is de 33- jarige ongehuwde veehouder J. Bakker uit Schagerbrug, die per fiets op de weg langs de duinen reed, aangereden door een vracht auto. Hij was op slag dood. De vrachtauto werd bestuurd door een dijkwerker uit Bussum, die de hele avond met de heer Bak ker in een café te Petten was ge weest. De bestuurder had de man wel slingerend op zijn fiets zien aankomen, doch verklaarde tegen over de politie hem niet te hebben aangereden. De sporen op de vrachtauto wezen dit echter wel uit. Eén dode en vijf gewonden hij botsing ECHT, 20-8. In de kom van de gemeente Echt in Limburg op het kruispunt Gasthuisstraat-Kreij er- straat is vanmiddag een Duitse personenauto tegen een bestelauto gebotst, die werd bestuurd door van der W. uit Heer. De 34-jarige mevrouw M. uit Echt werd uit de personenauto ge slingerd. Zij werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis in Sittard overgebracht, waar zij over leed. Mevrouw M. was gehuwd en had geen kinderen. Twee personen uit de bestelauto werden eveneens gewond, eveneens de drie andere personen van de personenauto. Ze werden allen naar het ziekenhuis in Sittard overgebracht. Een dame moest worden opgenomen, de an deren zijn, na verbonden te zijn, naar huis gebracht. ALMELO. Bij werkzaamheden bij Almelo is de 20-jarige W. Kloek uit Oldenbroek te water geraakt en verdronken. Staatssecretaris inspecteerde in La Courtine en Hellevoetsluis 's-GRAVENHAGE, 20-8. - De staatssecretaris van Defensie, lui tenant-generaal b.d. mr. H. Cal- meyer, zo deelt de legcrvoorlich- tingsdienst mee, inspecteerde op 18 en 19 augustus de -laatste ge vechtsgroep van de eerste divisie „7 december" tydens de tcrugmars uit La Courtine naar Nederland en gedurende het verblyf van de troe pen in het doorgangskamp in Mour- melon by Reims, op 18 en 19 aug. De gevechtsgroep staat onder be vel van de luitenant-kolonel der cavalerie J. A. C. Bartels. De staatssecretaris betuigde zijn te vredenheid over de discipline en marsvaaz-digheid en zijn ingeno menheid met de goede staat van het materieel, in het bijzonder de BOEDAPEST. Duizenden Hon garen hebben donderdagochtend in en buiten de basiliek te Boedapest de mis bijgewoond ter viering van de feestdag van Sint Stefanus, de landspatroon. De mis werd opge dragen door bisschop Endre Ham- vass van Csanad. DAF-voertuigen. Hij was getroffen door de grote medewerking van Franse zijde. Na afloop van deze inspectie is de staatssecretaris naar Nederland teruggekeerd, waar hij hedenmid dag bij Hellevoetsluis de brugslag door het 462 ponteniersbataljon over 't Haringvliet in ogenschouw heeft genomen. Ook hier betuigde hij zijn tevredenheid met de gele verde prestatie. Hart van man stond vier minuten stil GLASGOW, 20-8, Men heeft een 66-jarige man, die vier minuten „dood" is geweest, na een operatie in een ziekenhuis te Glasgow, weer tot leven weten te brengen door middel van hartinjecties en kunst matige ademhaling, zo hebben twee chirurgen in een artikel in het Britse medische tijdschrift ver klaard. Vijftien uur nadat zijn hart had opgehouden te kloppen, zat de man weer rechtop in zijn bed zijn krantje te lezen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1