hagedissen Scheepstimmerwerven verrezen als gevolg van scheepvaart en visserij UIT DE HISTORIE DER STAD Bouw St. Lievenstoren vroeg veel offers VIII De scheepvaart en de handel strekten zich steeds verder uit. Uit een brief van Christoffel, koning van Denemarken, van 1443, weten wij, dat deze de regering van Ber gen in Noorwegen aanschreef om de inwoners van Zierikzee vrije lijk in dat Rijk en in IJsland han del te laten drijven, welke meest betrof: haring, zout, pek, teer en dergelijke waren. In hetzelfde jaar vinden we melding gemaakt van het nemen van tien Zierikzeese zoutschepen door die van Bremen en de zes Wendsche steden. Scheepsbouw Als een noodzakelijk gevolg van scheepvaart en visserij werden ook alhier scheepstimmerwerven ge vonden en een zekere vermaard heid verkreeg een nieuw en groter model handelsvaartuig, dat kraveel genoemd werd en hier in 1459 of 1460, als eerste schip van dat soort in Zeeland, werd gebouwd door eer. hier gevestigde Engelsman, Juliaan geheten. Naar hem ontving het nieuwe schip de naam „de Juliaan", terwijl later nogmaals een of meer schepen zo gedoopt werden. Voor handelsvaartuigen was do hoofdweg uit Holland naar Brugge in de tweede helft der 15e eeuw, zowel door het Keeten bezuiden Duiveland, als tussen Schouwen en Duiveland over de Gouwe langs Zierikzee, terwijl uit zee komende schepen, hetzij langs Westenschou- wen, hetzij door het Brouwersha- vense Gat en dan tussen Schouwen en Duiveland hun koers namen, welke passage voor de stad allicht voordeel meebracht. Ook kwam het voor, dat Zierikzeese hande laars en reders zich in het buiten land vestigden, gelijk een in 1888 te Laleu (Charente inférieure, Frankrijk) gevonden grafzerk van de aldaar in 1471 gestorven Willem Hendriksz van Zierikzee aantoont. Wordt door de kroniekschrijver Reygersberch vermeld, dat in de aanvang der 14e eeuw de scheep vaart van Zierikzee die van Hol land en Waterland te boven ging, op het einde van die eeuw, om streeks 1500, was de vaart op de Oostzee wel minder geworden, maar naar Spanje en Lissabon zeer toegenomen. In 1497 werden onder de 567 Nederlandse schepen, die de Oostzee bezochten, slechts 7 uit Zierikzee aangetroffen en in 1503 van de 856 slechts 14 van hier. Bouw Sint Lievenstoren Het welvaren der stad in het midden der 15e eeuw kan enigszins geschat worden naar de grootse on derneming die men toen aandurfde: het aanvangen van de bouw van de Sint Lievenstoren, een gevaarte, waarvan alleen het voetstuk vol tooid werd. Maar men zal de bouw niet begonnen zijn zonder de vaste overtuiging, dat de voorspoed der stad zo duurzaam zou zijn, dat een maal, zij het ook na enkele ge slachten, het monument voltooid zou kunnen worden. Omstreeks 1530, toen men begon in te zien dat van verdere opbouw geen sprake meer kon zijn en de eerste gele ding van de toren voltrokken was, is het werk door een kap gedekt. Het schilderij ten stadhuize ver toont nog de toren zonder kap en zal vermoedelijk in 1500 a 1520 ge maakt zijn. Het monument der Mechelse bouwmeestersfamilie Kel dermans, begonnen door Anthonie in 1454 en tot afsluiting gebracht door Rombout Keldermans, staat daar als een sprekende getuige van Zierikzee's bloei en macht en ver wachtingen in het midden der 15e eeuw. Het schijnt dat de torenbouw destijds zoveel offers gevorderd heeft, dat voor de bouw van een stadhuis, de bloeiende stad waardig voorshands geen middelen waren. Want het tegenwoordig stadhuis, uit het midden der 16e eeuw, was de vervanger van een bescheiden gebouw op dezelfde plaats, waar van het deel, dat nu de toren draagt,'nog een overblijfsel is. (Wordt vervolgd). „Stad en Lande" naar Noordgouwe jesïïratiÉ! Zoals gemeld zal zaterdag 22 augustus a.s. te Noordgouwe de alge mene vergadering worden gehouden van de vereniging „Stad en Lande van Schouwen-Duiveland"Tijdens de bijeenkomst in de zaal van de heer Jac. van der Weyde aan de Ring, zal ds. H. W. Buinink spreken over de geschiedenis van het fraaie kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente, dat na een ingrijpende restauratie thans weer in volle luister de aandacht trekt. (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode). SPEURTOCHT IN DE NATUUR afstammelingen van reuzen In deze tijd van het jaar kan het voorkomen, dat men bij een zwerftocht in de vrije natuur heel kleine hagedisjes ontmoet, die men anders niet ziet. Het is namelijk omstreeks de maand augustus dat de jongen van de zandhagedis, de gewone in ons land voorkomende hagedis, uit het ei komen. De moe der heeft omstreeks juni deze eitjes, die niet groter zijn dan een boon, ergens in een zandkuiltje ge legd en de eitjes, die een leerach tige schaal hebben, bleven daar liggen terwijl de moeder er zich verder niet om bekommerde. De zon deed het werk en broedde ze voor haar uit. De kleine hagedis jes, die uit de eieren kwamen, moesten na hun geboorte meteen voor zichzelf zorgen en dat kun nen ze ook. Ze vangen zelf hun voedsel en redden zich wel. Ons land kent maar weinig rep tielen en de oorzaak daarvan moet wel worden gezocht in het feit, dat ons klimaat te koel is. In warmer streken vinden we er meer en dat is ook heel begrijpelijk, omdat bij de reptielen in tegenstelling met de zoogdieren en vogels, de lichaamstemperatuur afhankelijk is van die van de omgeving. Is het warm, dan is hun lichaamstem peratuur hoog en zijn ze uiterst bedrijvig, is de temperatuur laag, dan is hun lichaamstemperatuur ook laag en zijn ze traag. In onze streken houden deze dieren dan ook een winterslaap, waar ze eerst weer uit ontwaken, wanneer de zon meer kracht krijgt in het voorjaar. Hagedissen in ons land De zandhagedis is een diertje dat in volwassen staat omstreeks twintig centimeter lang wordt. Het mannetje heeft prachtig groe ne zijkanten, terwijl hij op zijn rug bruin is, met witte en zwarte strepen. Het vrouwtje heeft min der sprekende kleuren en bij haar overheerst het bruin. Het is een hagedis die we in het grootste deel van ons land vinden. Dan kennen we hier nog do zo genaamde kleine hagedis, die veel zeldzamer is en die we vinden in Groningen en Drente. Dit diertje is wat men pleegt te noemen cier- levendbarend, d.w.z. in tegenstel ling tot de zandhagedis, legt het vrouwtje haar eieren op het mo ment dat ze zullen uitkomen, een verschijnsel dat wij ook bij ver schillende vissoorten vinden. Naast deze twee hagedissen is er nog de hazelworm, die door veel mensen gezien wordt als een slangensoort, maar hij behoort tot de hagedissen. Het is een hagedis zonder pootjes. We vinden het dier in Utrecht en op de Veluwe. De hazelworm heeft oogleden, die de slang mist; voorts vinden we bij dit dier een borstbeen, schouder en bekkengordel, die wij bij slan gen niet aantreffen. Zuidelijke soorten In meer zuidelijk gelegen landen vinden we hagedissensoorten in nog groter verscheidenheid. Zo kent men in Indonesië de tjitjak, die grijs is en wat kleiner dan on ze hagedis. Dit diertje is de vriend des huizes. Men laat het daar rustig over de grond, de wanden en het plafond snellen, omdat het zo buitengewoon nuttig is, want het vangt allerlei minder prettige insecten weg. Ook in huis, maar niet zo op vallend vinden we nog de tokkèh, zo genoemd naar het geluid dat hij maakt. Hij ziet er minder aan trekkelijk uit dan zijn soortgenoot dé tjitjak en hij houdt zich ook meer schuil. Dan zijn er nog de beroemde kameleons die zo schit terend van kleur kunnen veran deren, de leguanen en waranen, die groter zijn en waarbij men exemplaren van wel drie meter lengte kan aantreffen, zoals de reuzenwaraan, die op de eilanden Flores en Komodo in de Indische archipel voorkomt. Vooral ean de ze hagedissoort kan men heel goed zien, dat deze dieren afstammen van de voorhistorische sauriërs, de reuzenreptielen die vele miljoe nen jaren geleden heersers waren op aarde. Onder deze dieren kwamen exemplaren voor' van bijna onge looflijke afmetingen, zoals de bron tosaurus, een dier van wel vijftien meter lang en een hoogte van zo'n bijna tien meter. Honderden kilo's voedsel nuttigde dit dier per dag cn het hield zich op in moerassige streken. Van al deze reuzen stam men onze hagedissen af en wan neer men goed kijkt, ziet men dat zij eigenlijk verkleinde uitgaven zijn van hun verre voorouders. Engelse dubbeldekker in Moskou MOSKOU, 19-8. De Londense dubbeldeksbus waarmee een groep Oxford-studenten een reis naar de So(wjet-Unie heeft ondernomen, is in Moskou gearriveerd en heeft daar veel bekijks getrokken. De Moskovieten in de Gorky-straat, de hoofdverkeersweg door de Rus sische hoofdstad, en op het Rode Plein, wuifden de Britse toeristen toe. De twintig jaar oude bus, die nog van allerlei reclame voor Schotse whisky e.d. is voorzien, was een week geleden uit Londen vertrokken en maakte een rit door Duitsland en Polen. Men heeft er geen pech van betekenis mee ge had. Bij de aankomst aan de Rus sische grens, drie dagen geleden, moest een welkomstpoort gedeel telijk worden ontmanteld om het hoge gevaarte, een onbekend ver schijnsel in Rusland, doorgang te verlenen. Premier Nehroe heeft aan pre sident Eisenhower en premier Chroesjtsjef boodschappen gezon den waarin hij hen feliciteert met hun besluit om elkaar te bezoeken. Nehroe uitte de hoop dat de bij eenkomsten zouden leiden tot ver mindering van de spanning in de wereld vrede. en bevordering van de STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Prof. W. A. E. van der Pluym tachtig jaar Dinsdag heeft prof. W. A. E. van der Pluym te Bussum, emeritus hoogleraar in de kunstgeschiedenis zijn tachtigste verjaardag gevierd. Prof. van der Pluym kreeg onder andere bekendheid als lid van alle expedities ,die prof. Vollgraff tus sen de jaren 1906 en 1930 voor Ne derlandse opgravingen naar Grie kenland maakte. Prof. van der Pluym, die te Zie rikzee werd geboren, studeerde na zijn middelbare opleiding bouw kunst te Amsterdam en 's-Graven- hage. Hij haalde aan de Rijksmu- seumscholen te Amsterdam het. einddiploma en de akte M O. en werkte vervolgens op het Rijks bouwbureau van het ministerie van Binnenlandse Zaken en te Brussel als assistent van prof. Saintevoy. Hij studeerde verder te Utrecht, Parijs en Londen archeologie en kunstgeschiedenis, waarop hij in 1910 werd benoemd tot leraar in de kunstgeschiedenis aan de Rijks- museumscholen te Amsterdam. In 1918 werd de heer van der Pluym hoogleraar in de kunstgeschiedenis aan de Rijksacademie voor beelden de kunsten te Amsterdam en in 1922 kreeg hij een benoeming als privaatdocent in de geschiedenis der bouwkunst aan de universiteit te Amsterdam. Prof. van der Pluym heeft vele delen van de wereld bezocht en heeft verscheidene werken geschre ven over kunst, bouwkunst en kunsthistorie. Hij is ridder in het Legioen van Eer van Frankrijk en officier in de Kroonorde van Italië. Crematie stoffelijk overschot de heer C. M. Bal Dinsdagmiddag heeft te Westerveld de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van de heer Corn. M. Bal, die vrijdag in de ouderdom van ruim 84 jaar te Zie rikzee is overleden. Wijlen de heer Bal was in de ja ren van 1917 tot 1938 directeur van het kantoor Zierikzee van de Na tionale Bankvereniging en later van de Rotterdamsche Bank alhier. Voorts was wijlen de heer Bal com missaris der Nutsspaarbank en ere lid van de sociëteit „De Vereni ging". In de nieuwe aula te Westerveld werd het woord gevoerd door de zwager van de overledene, de heer G. A. Gasille. Namens de Rotter damsche Bank sprak de directeur de heer D. C. A. Lugt en namens de Sociëteit en de Nutsspaarbank de heer P. Heering. Een dankwoord werd gesproken door de heer G. A. Gasille. Heemschutdag 1959 in Zierikzee De Heemschutdag 1959 van de Bond He'emschut zal op vrijdag 4 september te Zierikzee worden ge houden. De deelnemers aan deze dag zul len ten stadhuize door het gemeen tebestuur officieel worden ontvan gen. Vervolgens staat6 op het pro gramma een bezichtiging van de Gasthuiskerk waarna de koffietafel zal worden gebruikt in het „Huis van Nassau". In de middaguren zal een rondwandeling door de stad plaats vinden onder leiding van be stuursleden van de vereniging „'Stad en Lande van Schouwen- Duiveland". Voor de deelnemers rijdt een spe ciale R.T M -bus van Rotterdam. h Vier jonge bergbeklimmers heb ben de dood gevonden op de 3.564 meter hoge Wiesbachhorn na een sneeuwstorm. Twee andere wor den vermist. Drie alpinisten, die naar de eerstgenoemden zochten, zijn in uitgeputte toestand aange troffen. Zij hebben zeer van de koude geleden. Voor hun leven wordt gevreesd. Het Nederlandse particuliere jacht „La Galena", thuishaven Am sterdam, is maandag bij Casablanca in de mist op de rotsen gelopen en zodanig beschadigd dat het naar het oordeel van deskundigen niet meer zee zal kunnen kiezen. Het zal aan de sloper ten offer vallen. Veertig jaar K.L.M. Foto-expositie en -wedstrijden 's-GRAVENHAGE, 19-8. De K.L. M-, die zoals men weet op 7 oktober a.s. veertig jaar bestaat, schenkt aan dit jubileum aandacht door o.a. het inrichten van een tentoonstel ling van foto's in de kelderzaal van de Ridderzaal te 's-Gravenhage. Deze expositie wordt op woensdag 26 augustus des middags officieel geopend, in een besloten bijeen komst in de Rolzaal, door de di recteur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst, de heer J. W. F. Bac ker; de president-directeur der K L.M., de heer I. A. Aler, zal er een korte rede uitspreken. De tentoonstelling is van donder dag 27 augustus tot en met zater dag 5 september overdag te bezich. tigen; de toegang is gratis. Er zul len hoofdzakelijk foto's worden ge- exposeerd die facetten van het vooroorlogse bedrijf van de lucht vaartmaatschappij laten zien, ter wijl tevens een beeld wordt gege ven van de veranderingen die in de loop van de veertig jaar op het gebied van de burgerluchtvaart tot stand zijn gebracht. Aan de ten toonstelling wordt door inzendingen medegewerkt door de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart en de Rijksluchtvaart school. Aan de expositie is een wedstrijd voor amateurfotografen verbonden en een wedstrijd in het geven van het juiste onderschrift bij drie foto's. Voor elk der wedstrijden is een prijs beschikbaar. Landbouw en Veeteelt Steun voor schapenfokkerijen UTRECHT, 19-8. De schapenfok kerijen op Texel en Terschelling hebben een moeilijk jaar achter de rug. Het Produktschap voor Vee en Vlees wil nu de schapenhouders op deze eilanden, die over fok-ooien beschikken financieel tegemoet ko men. Men wil de mening van het Landbouwschap weten over een uitkering die men voornemens is te doen uit het fonds van monopolie heffingen. Dit deelde de voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer, van morgen op een te Utrecht gehou den vergadering mede. iDoor het bestuur van het Pro duktschap werd de prijs van bacon- varkens met 3 cent verlaagd en wel van f 2,35 op f 2,32. Geen weekstempel op eieren UTRECHT, 19-8. Het produkt schap Pluimvee en Eieren is geen voorstander van het aanbrengen van een weekstempel op de eieren die naar Duitsland worden geëx porteerd. Op een vanmiddag te Utrecht ge houden vergadering van het pro duktschap hebben verschillende bestuursleden op de grote nadelen van het stempelen van eieren gz- wezen. Over het algemeen - zo werd medegedeeld, geniet het ongestem pelde ei de voorkeur van de con sument. Het verzoek tot het stem pelen van eieren was uitgegaan van de Bund Deutscher Eierimporteure te Frankfurt. Een tweede bond van Duitse eierimporteurs, het Bundes Verband Deutscher Eier Impor teure te Düsseldorf, heeft het pro duktschap reeds bericht in het ge heel geen voorstander te zijn van het stempelen der eieren. Het bestuur van het produkt schap besloot zich aan te sluiten bij het advies van de exportcommissie van het produktschap geen toe stemming te verlenen tot het aan brengen van een weekstempel op de eieren. Prijzen per kg.: vettedkofeien en ossen f 3,10-3,35, f 2,90-3,10, f 2,80- 2,90; vette kalveren f 3,00-3,40, f 2,80-3,00, f 2,40-2,60; slachtpaar- den f 2,50-2,10-1,90. Prijzen per stuk: graskalveren f 450-375-275; nuchtere kalveren f 90-75-65; lopers f 100-90-80; big gen f 75-60-50; veulens f 425-300- 250; schapen f 80-70-50; lammeren f 70-60-45; kalf- en melkkoeien f 1200-1000-875; varekoeien f 900- 800-675;.vaarzen f 900-800-650; pin ken f 585-500-400. Ingezonden stukken Mijnheer de*Redakteur. Gaarne zou ik mevr. Lodewijk-de Witte willen antwoorden op haar ingezonden stukje in uw blad van vrijdag 14 augustus. Reeds enkele jaren organiseren wij twee keer per seizoen een na- tuurwandeltocht in onze omgeving. In het verleden waren dat twee avondwandelingen. Daar de twee de tocht altijd moeilijkheden ople verde in verband met de vroeg in vallende duisternis, werd dit jaar besloten bij wijze van proef de tweede tocht in de middaguren te houden. Temeer omdat vele hotel gasten, maar ook andere gasten, 's avonds warm eten en dan niet deel konden nemen. Deze proef is naar onze mening volkomen geslaagd. Het zal in de toekomst wel zo zijn dat wij een avond- en een middagtocht op het programma zullen plaatsen. Bij de eerste tocht krijgen dus onze vele eilandelijke tippelaars hun kans om deel te nemen als het hun 's middags niet mogelijk was. Onze fout dit jaar was echter dat wij aan de eerste tocht, die wij op 22 juli gehouden hebben, niet voldoende bekendheid hebben ge geven. Al doende leert men, zullen wij hopen. Wij hopen hiermee de vrees van de vele belangstellenden op ons eiland als zouden zij niet meer deel kunnen nemen in de avonduren, hiermee weg genomen te hebben. Wij zullen hun allen dan ook gaarne weer aan de start zien ver schijnen als wij in 1960 voor het vijfde jaar deze natuurwandeltoch- ten mog enhouden. Zeker zullen wij er dan rekening mee moeten houden de eerste tocht niet te houden in de week dat de „vierdaagse" te Nijmegen wordt gelopen, want het is ons bekend dat mevr. Lodewijk-de Witte deze niet zal overslaan om aan onze tocht deel te nemen. Maar wij danken haar voor haar opbouwen de kritiek en u meneer de redak- teur voor de plaatsing. 'P. SLAGER Voorz. s.v. „Zeemeeuwen". MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 18 aug. Aanvoer 2990 stuks vee (weektotaal 4565). t.w.: 300 vette koeien en ossen; 1024 stuks gebruiksvee; 560 vette kal veren; 306 graskalveren; 20 nuch tere kalveren; 20 lopers en 9 fok- zeugen; 79 biggen; 66 paarden; 62 veulens; 322 schapen en lammeren; 42 bokken en geiten. SPORT KORFBAL WIK I versloeg DSS I In een vriendschappelijke wed strijd, die vorige week zaterdag te Nieuwerkerk werd gespeeld, heeft het Kerkwerfse WIK, dat het af gelopen seizoen in de 2e klas heeft gespeeld, kans gezien om de eilan delijke kampioenen een onver wachte nederlaag te bezorgen. Het begin van de wedstrijd gaf een licht overwicht te zien aan de DSS- zijde. Daarentegen benutte de WIK- aanval de haar geboden kkrisen be ter en doelpuntte drie maal (0-3). Daarna was een gelijk opgaande strijd te zien, waarin DES twee maal de korf wist te treffen tegen WIK eenmaal, zodat de rust aan brak met de stand 2-4. Na de her vatting speelde het DSS-twaalftal wat het kon om deze achterstand weg te werken. Het mocht echter niet baten. Na de standen 3-4, 3-5 en 4-5 braken de laatste tien mi nuten aan. Hierin was WIK vol komen in de meerderheid en doel puntte nog eenmaal, zodat de eind stand 4-6 was. In deze sportieve wedstrijd wer den de doelpunten aan de DSS-zij- de gemaakt door mej. N. v. Dienst en door de heren L. v. Popering, Bolkenbaas en J. de Jonge. Voor WIK werd tweemaal gedoelpunt door de heer L. v. d. Wekken en eenmaal door de dames J. Beve lander en D. Feijtel en door de he ren W. Rotte en J. v. IJsseldijk. DE GOUDEN COBRA 56. De gedachte, dat hij ten koste van alles de Zlass-krijgers moet waarschuwen voor de val die hij zelf in zijn onwetendheid heeft helpen opstellen, doet Aram alle voorzichtigheid vergeten. Zonder zich een moment te bedenken rent hij het zoutmeer op. Enkele pijlen fluiten door de lucht cn boren zich op slechts korte afstand in de bodem. Verder snelt Aram over de nevelige vlakte; nu en dan golft de korst onder zijn voeten beangstigend op cn neer, maar zijn snelheid redt hem telkens weer van een ver schrikkelijk einde. Daar duiken uit de zwavelnevels enkele schimmige gestallen op en direct herkent Aram aan de brede, gevederde hoeden de krijgers der Zlass. „Terug! Terug!" schalt zijn stem over de vlakte. „Ons; plan is mislukt! De Touarëggs Verder komt hij niet, want achter hem hoort hij het woedende geschreeuw van enkele achtervolgers, die zich op de zoutkorst ge waagd hebben. Een lans suist recht op hem af. Aram doet een wanhopige zijsprong om het wapen te ontwijken en voelt hoe de bodem onder zijn voeten wegzakt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 6