Landbouwschap gereserveerd tegenover Benelux-landbouwbeleid OOK TERUG VAN WEG GEWEEST De wereld in deze week Benelux en Hoge Veluwe Toepassing van het minimumprijzenstelsel onvoldoende 's-GRAVENIIAGE, 20-8. Het bestuur van het Landbouwschap heeft in zijn openbare vergadering van 19 augustus met belangstelling kennis ge nomen van het overleg der betreffende regeringen inzake het land bouwbeleid in het kader van de Benelux, aldus heet het in een pers communiqué. Het Landbouwschap ziet met enig gereserveerd vertrouwen de reali sering van de ter conferentie geopende perspectieven tegemoet. Het Landbouwschap acht derhalve een spoedige voortgang en een duide lijke concretisering van:het harmonisatiebeleid, gebaseerd op de hier voor ter conferentie aanvaarde richtlijnen, noodzakelijk en bepalend voor de verdere samenwerking met de Benelux-partners. Het is van oordeel dat maatre gelen, welke gericht zijn op de be perking der preferentiële behan deling op de markten der partners onverenigbaar zijn mét1 cle geest en de letter der bestaande Bene- lux-landbouwprotocollen. Voorts is het landbouwschap van oordeel, dat een duidelijker inhoud der Be- nelux-preferentie een voorwaarde vormt voor de totstandbrenging van het Benelux-univerdrag. Het stelsel der minimumprijzen, dat enerzijds gericht is op de verze kering van de rentabiliteit der na tionale landbouw en de afzet der binnenlandse produkten, dient an derzijds op duidelijker wijze dan voorheen ondergeschikt gemaakt te worden aan het beginsel der specialisatie en de vrijmaking van het handelsverkeer. Het landbouwschap acht de hui- •e toepassing van het minimum prijzenstelsel der Benelux onvol doende in overeenstemming met Prins Bernhard ontvangt Amerikaanse scholieren 's-GflAXEimAGE, 20-8 Prins Bernhard zal de 55 Amerikaanse middelbare scholieren, die op het ogenblik onder auspiciën van de ..American Fi,?ld Service" (A.F.S.) in Nederland vertoeven en binnen kort naar de Verenigde Staten te rugkeren, op dinsdag 25 augustus te 18 uur ten paleize Soestdijkont vangen. Voor deze jongelui, die op het ogenblik nog dank zij het uitwisse lingsprogramma van de A.F.S. bij particulieren, in alle delen van Ne derland zijn ondergebracht, komt het eind©/Man hun vakantieverblijf in zicht. Nu zijn zij nog te gast bij hun „tweede familie", maar van 22 tot 27 augustus wordt in het Maar ten Maartenshuis te Doorn de slot bijeenkomst gehouden en op don derdag 27 augustus vertrekken zij uit Rotterdam. Zij reizen met het s.s, „Groot Beer", aan boord van welk sfthip zich ook de 40 „uitgaan de" Nederlanders zullen bevinden, die het komende jaar met een beurs van de A.F.S. het onderwijs aan een middelbare school in de Ver enigde Staten zullen gaan volgen en eveneens bij particulieren gast vrijheid zullen genieten. Meisje verdronken ROTTERDAM, 19-8. In een in- steekhaventje' van de Delfshavense Schie te Rotterdam is vanavond de zesjarige G. G. Oudenaarde uit de Eemerstraat verdronken. De moeder, die bij het meisje was, miste het kind, dat aan het baden was geweest, reeds enige tijd, doch kwam te laat op de ge dachte dat het wel in het water verdwenen kon zijn. Toen het al te laat was is een dertienjarige jon gen aan het duiken gegaan en heeft het meisje levenloos boven ge bracht. dc doeleinden van het landbouw beleid der Benelux en een belem mering voor de bereikbaarheid hiervan. Een toepassing van het minimum-prijzenstelsel welke re kening houdt met het bijzondere karakter der voortbrenging en prijsvorming van de produkten der tuinbouw acht het landbouwschap dringend gewenst. Het landbouwschap is van oor deel, dat de wil tot wederzijdse samenwerking ter versterking der nationale economieën, mede bin nen het groter verband der be staande en toekomstige gemeen schappen voor economische samen werking, het basisbeginsel der Be nelux dient te zijn. Het acht een duurzame en hechte samenwer king tussen de Benelux-partners bij de totstandbrenging van het gemeenschappelijke Europese land bouwbeleid van grote waarde en richting gevend voor een harmo nische oplossing der problemen van het Benelux-handelsverkeer in agrarische produkten. Rotterdam's gemeentebestuur bezocht slot Moermond en Zierikzee ZIERIKZEE, 19-8. In gezelschap van zqn gemeentesecretaris, zes wethouders, de hoofden van de plantsoenendienst en de dienst ge meentewerken van Rotterdam, heeft Rotterdam's burgemeester mr. G. E. van Walsum vandaag een bezoek gebracht aan het Slot Moermond te Renesse. De gasten bezichtigden het slot en zijn omgeving nadat zij waren verwelkomd door de heer P. Hee- ring, voorzitter van de Stichting „Slot Moermond". Zoals bekend is de beplanting rond het slot na de ramp geschon ken door de gemeente Rotterdam en werd de aanleg uitgevoerd door personeel van de Rotterdamse plantsoenendienst. Het gemeente bestuur van Rotterdam had van daag gevolg gegeven aan de uitno diging van het stichtingsbestuur zich te komen overtuigen van de goede staat waarin zich de beplan ting bevindt. Openbare onthoofdingen DAMASCUS, 20-8. Veertig Jemc- nitische smokkelaars, die dezer da gen in Mekka wegens moord op een Saoedi-Arabische kameeldrij ver de doodstraf kregen, zullen „op een vrijdagmiddag" (de Mohamme daanse Sabbath) in het openbaar worden onthoofd, aldus een be richt in het Damasceense dagblad Al Nasr. De correspondent uit Mekka van het blad schreef dat de smokke laars beschuldigd waren van moord op de kameeldrijver en poging tot moord op diens maat. De terdood- veroordeelden zijn in groepen van vier verdeeld die tegelijkertijd in vier Saoedi-Arabische steden pu bliekelijk terechtgesteld zullen worden. Na het bezoek aan Renesse begaf men zich naar Zierikzee, waar bur gemeester mr. F. Th. Dijckmeester en de beide wethouders een rond wandeling met de gasten maakten door de stad. Nadat in café-restau rant „Mondx'agon" de lunch was ge bruikt, werd nog een bezoek ge bracht aan het stedelijk museum. ZEIST. Op initiatief van de in ternationale contact commissie van vredesorganisaties (ILCOP), waar bij internationale vredesorganisa ties en nationale vredesraden zijn aangesloten, zal van 23 tot 28 aug. de 9e vredesstudieconferentie wor- cjeh gehouden. Deze zal plaats heb ben in de evangelische akademie „Arnoldshain" te Schmitten bij Frankfurt am Main. OPENBARE VERGADERING LANDBOUWSCHAP Aanwijzing organisaties contributie-aftrek heffing 1959 Het bestuur van het Landbouw schap heeft in zjjn openbare ver gadering van 19 augustus aange wezen de organisaties, wier leden in aanmerking komen voor contri- butie-artrek op de algemene hef fing 1959. Deze zijn dc gewestelijke organi saties, aangesloten bij het Konink lijk Nederlands Landbouw-Comité, dc Katholieke Nederlandse Boe ren- en Tuindersbond en de Chris telijke Boeren- en Tuindersbond. Voorts de Nederlandse Fruittelers organisatie, de Koninklijke Alge mene Vereniging voor Bloembol lencultuur, de Katholieke Verent- ging van Ondernemers in het BloemboJtenbedrijf, de Algemene Bond van Boomkwekers,dc Bond van Agrarische Loonbedrijven in Nederland, de Federatie van Land en Tuinbouwwerktuigen Exploits- rendo Coöperaties en de Vereniging van Nederlandse Vcrvcners. Op advies van de hoofdafdeling Akkerbouw zal het bestuur aan het ministerie voorstellen op korte ter mijn uit te keren het bedrag, dat voortvloeit uit de beschikbaarstel ling van f 25 miljoen. Dit voorstel houdt in, dat de in uitzicht gestel de toeslag voor voedergranen bui ten de toeslaggebieden thans kan worden afgewikkeld en dat in de toeslaggebieden een gelijk bedrag per hectare bij wijze van voorschot kan worden uitbetaald. Met betrekking tot de garantie op de fabrieksaardappelen-oogst 1959 nam het bestuur kennis van de resultaten der bespreking, wel ke met de minister van landbouw is gevoerd. Er zal een garantie gel den voor 16% miljoen hl. aardap pelen, welke voor het nieuwe jaar verwerkt zullen zijn. Als de oogst groter is dan 16miljoen hl.'^al gefcproken kunnen worden óver vprgroting van 'het contingent. kot bestuur van het Landbouw schap zal er bij dc regering op aandringen, dat koolzaad weer in het garanliebelcid betrokken zal worden. Het bestuur ziet hiertoe temeer aanleiding in verband met dc regelingen, welke in andere E. E.G.-landen gelden. Aaimeniiiigmaatschappij „Dijksbouw" opgericht AMSTERDAM, 20-8. - Door de N.V.Aannemersbedrijf v/h Firma T. den Breejen Van den Bout te Berg en Dal, Van Hattum en Blan kevoort N.V. te Beverwijk, de Hol- landsche Aanneming Maatschappij N.V. te 's-Gravenhage en de Ko ninklijke Maatschappij tot het uit voeren van Openbare Werken „A.driaan Volker" N.V. te Slie- drécht is opgericht de N.V. Aan neming Maatschappij „Dijksbouw" te 's-Gravenhage. Deze heeft ten doel het aanne men, uitvoeren en onderhouden van waterbouwkundige en daarmee verwante werken; het handelen in bouwmaterialen en aanverwante artikelen; het deelnemen in onder nemingen met een soortgelijk doel, alsmede het verrichten van alle handelingen, welke met een en an der in de ruimste zin in verband staan. Geld ojJls voor eieren LINNE (L.), 19-8. Een Duitse boer kocht in zijn woon plaats vlak bij de midden- Limburgse grens een kist eieren. Daarna ging hij met zijn vrachtje via een zijweg naar Limburg om terloops een kennis te bezoeken. De terugweg aanvaardde hij over de normale rijweg. Daar moest hij bij de Duitse dou ane prompt invoerrechten betalen voor zijn eieren, waarvan de Duitse douane niet wilde geloven, dat deze in eigen land waren gekocht. Villabrand in Hilversum HILVERSUM, 19-8. Woensdag middag omstreeks vijf uur brak brand uit in de garage en het woonhuis van de heer A. J. Ph. Gonggrijp, oud-bestuursambtenaar in Indonesië, wonende aan de 's-Gravelandseweg in Hilversum. De heer G. was in de garage bezig geweest dc bekleding van zijn auto te reinigen en maakte voor het drogen gebruik van een straal kacheltje. Toen hij zich later in huis bevond geraakte de auto in brand en spoedig brandden ook het riet endak van de villa. Met groot materieel bestreed de Hilversumse brandweer het vuur. De rieten kap van de villa ging grotendeels door het vuur en de waterschade ver loren. De zolderverdieping bandde uit. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De schade, door vuur en water aangericht, beloopt enkele tienduizenden guldens. De eigenaar is verzekerd. De republiek Congo, die deel uitmaakt vande Franse gemeen schap, zal een svlag krijgen, die-be staat uit drie, yerticale banen, een groene, een rode en een gele. De wetgevende vergadering heeft deze vlag dinsdagavond goedgekeurd. De Pakistaanse regering heeft woensdag medegedeeld, dat zij op aanbeveling van de perscommissie heeft besloten een loonraad in te stellen voor het vaststellen van sa larisschalen voor journalisten. Vol gens de uit zes personen bestaande peyscommissie worden journalisten in Pakistan slecht betaald en heb ben zij geen zekerheid omdat er geen contracten zijn. Een en tachtig mensen zijn in de zomer van 1958 en in de winter van 1958-1959 omgekomen bij on gelukken in de Alpen en de Jura in Zwitserland, aldus is woensdag teGenève gemeld door het tijd schrift „Les Alpes". Bij de 106 on gelukken die in de statistiek van het tijdschrift zijn opgenomen, werden 62 mensen gewond en ble ven 26 ongedeerd. Drie mensen zijn zwaar gewond en tientallen kregen lichte verwon dingen doordat dinsdagavond bij een stierengevecht te Baza nabij Granada een stier tussen de toe schouwers sprong. Het dier viel enkele belangstellenden aan. An deren werden gewond in de paniek die ontstond toen het dier de arena verliet. De politie maakte een eind aan de hachelijke toestand door de stier dood te schieten. Een militaire patrouille is in de nacht van maandag op dinsdag in het gebied van Moengo in Frans Kameroen nabij de grens met Brits Kameroen slaags geraakt met een bende verzetslieden, waarvan er zes werden gedood, aldus wordt woensdag uit Jaoende gemeld. Het zevende internationale cul turele studentenfestival zal van 7 tot 13 augustus te Toulouse worden gehouden. Zeshonderd jongelieden uit zeventien landen, waaronder Nederland, zullen aan het festival deelnemen. Ook worden er Russi sche, Poolse en Tsjechoslo waakse studenten verwacht. KORDAAT OPTREDEN Peiisiongaste te Haamstede doofde duinbrandje met kinder schep HAAMSTEDE, 19-8. De alhier in pension vertoevende heer en mevr. Ingenhausz uit Den Haag, onder gebracht in de bunker aan het ein de van de Moolweg, kregen woens dagmorgen omstreeks half tien de schrik van hun leven, toen een paar uit de duinen hollende kindoren riepen, dat de duinen in brand stonden. Mevr. I. en haar zoontje trokken onmiddellijk het duin in gewapend met alleen een kinder schopje. Haar man nam de auto en reed naar het gemeentehuis om de brandweer te waarschuwen. Daar de heer I. de situatie niet ernstig noemde werd de sirene niet in wer king gesteld, doch vertrok een kleine bezetting der brandweer naar de plaats des onheils. Het was mevr. I. inmiddels ge lukt om met haar zoon de brand te bedwingen Een strook van 20 bij 15 meter, gelegen in de bezittin- gë"n van N.V. Landgoed „Slot Haamstede", juist bij het witte hek dat toegang geeft tot het Zeepe. Mevr. I. had he geluk dat op deze plek niet veel duinbegroeiing staat, anders had ze het niet in haar De hertog van Bedford, die be kend staat om de gastvrije wijze waarop hij tegen betaling„toeris ten zijn landgoed, Wobuvn Abbey, laat bezichtigen, heeft in zuid- Frankrijk een auto-ongeluk gehad waarbij hij een ernstige hersen schudding heeft opgelopen. Een telegram met deze inhoud is in Bedford uit Calloires in Oppcr- Savoye ontvangen, waar dc hertog met vrienden verblijf hield. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Groots vuurwerk op laatste zomeravondfeest Zaterdagavond a s. zal het laatste zomeravondfeest plaats vinden. Hoogtepunt van deze avond zal zijn het grootse vuurwerk dat voor de poorten van de stad zal worden af gestoken. De koninklijke harmonie „Kunst en, Eer" start om kwart voor zeven voor een muzikale rondgang door de stad, waarna van half acht tot tien ovter acht een concert zal wor den gegeven in de muziektent. Hierna, omstreeks half negen, zul len de sluitingstoespraken worden gehouden door burgemeester mr. F Th. Dijckmeester en de voorzitter van cle stichting „Zierikzee Ont vangt Vreemdelingen", de heer M. C. Doeleman. Vervolgens, van twintig voor ne gen tot twintig minuten na negen, volgt het optreden van de bekende Vlaamse conferencier Willy Ver voort, die muzikaal begeleid zal worden door Tonny Bakkenes. Het vuurwerk zal gehouden worden van half tien tot half elf. „Kust en Eer" verzorgt hierna een taptoe voor de Noordhavenpzort. Als ook nu de weersomstandigheden, gunstig zijn, kan zeker een recordaantal bezoe kers worden verwacht. Laatste dag van de schilderijententoonstelling Zaterdag a.s. zal de schilderijen tentoonstelling in het 's-Graven- steen voor de laatste dag voor het publiek geopend zijn. Een groot aantal bezoekers heeft de expositie bezichtigd, waaronder veel toeristen. Het unieke gebouw heeft zich voor deze gebeurtenis uitstekend geleend en oefende op de vreemdelingen leen grote aan trekkingskracht uit. BRUINISSE Val met bromfiets Dj e landbouwersknecht L. M. van der Bijl maakte een val met zijn bromfiets, toen hij naar zijn werk rijdende, werd aangeblaft door de hond van de heer W. A. te Brui- nisse. De hond kwam voor het wiel terecht, met het bovenvermelde gevolg. De bromfiets werd bescha digd. De heer D. <D. Jumelet Wz. te Bruinisse, die ohlangs zijn diploma H.B.S. 5-jarige >ctirsus behaalde Is met ingang van- 1 september 1959 aangesteld tot ambtenaar ter secre tarie van de gemeente Duivendijke. De in dc Ned. Herv. Kerk te Brui nisse gehouden collecte voor de Inwendige Zending bracht f 181,- op. eentje geklaard. Ondanks dat toch een kranige prestatie. De brand weer behoefde geen dienst meer te doen. De oorzaak ligt vermoedelijk in het spelen met lucifers door kin deren. •ih^' OUWERKERK Concert „Nu met Hope" De fanfare „Nu met Hope" uit Bruinisse zal a.s. zaterdagavond van half acht tot negen uur een concert verzorgen in de muziek tent. Hieraan vooraf gaat een mars door de gemeente met medewer king van de drumband. OOSTERLAND Geen strafvervolging tegen burgemeester Door de justitie zal geen straf vervolging worden ingesteld tegen burgemeester S. W. A. Laurense van Oosterland. Wij vernemen dat de minister van binnenlandse za ken na gen in te stellen onderzoek nog zal beslissen over eventueel te nemen disciplinaire maatregelen. Burgemeester Laurense werd, zoals bekend ziekteevrlof verleend in verband met door de secretarie ambtenaar B. gepleegde verduis teringen. De heer Laurense zou onvoldoende controle op B. heb ben uitgeoefend. Uit het afgesloten justitioneel vooronderzoek werd deze eventu ele nalatigheid van de burgemees ter betrokken, doch het is geble ken, dat geen termen aanwezig zijn om tot strafvervolging over te gaan. Het ziekteverlof van de heer Laurense zal gehandhaafd blijven •edurende het onderzoek van de zijde van het ministerie van bin nenlandse zaken. Rijwielpad gereedgekomen Ufli Het gedeelte rijwielpad, ter hoog te van de bushalte Oosterland, dat tengevolge van reparatie enige tijd afgesloten is geweest voor het ver keer, is gereed gekomen en weer open gesteld. De werkzaamheden aan het nieuwe rijwielpad, aan de andere kant van deze weg, zijn in volle gang. KERKNIEUWS WERELDRAAD VAN KERKEN RHODES, 19-8. De jaarvergade ring van het Centrale Comité van de Wereldraad van kerken is woensdag in Rhodes geopend. Het Centrale Comité van de wereld raad telt 99 leden en bepaalt de politiek van de wereldraad. Op de openingszitting werd een boodschap van koning Paul en ko ningin Frederika van Griekenland voorgelezen. Namens de Griekse regering werden de aanwezigen verwelkomd door de Griekse mi nister van onderwijs en cultuur, Voyatzis, die aandrong op verwij- lering van alle hinderpalen die de vereniging van de kerken in de weg staan en waarschuwde tegen overdreven bekeringsijver. De Griekse theoloog Joannides noemde in zijn rede de breuk tus sen de kerken „het grootste schan daal van de moderne tijd". Er werd voorts een verslag voor gelezen van het dagelijks bestuur, waarin het standpunt van de we reldraad tegenover de oecumeni sche boodschap van Paus Johan nes en tegenover de Russische or thodoxe kerk wordt uiteengezet. Zigeuners aangehouden in Zwitserland BERN, 20-8. In Bern is een ge zelschap van circa 50 zigeuners aangehouden, dat met woonwa gens op doorreis van Frankrijk naar Italië is. Het heeft in zuid- Frankrijk deelgenomen aan een internationale bijeenkomst. De Zwitserse politie heeft in de woonwagens sieraden, geld, ge reedschap en levende dieren ge vonden, die zij er op de heenreis niet heeft aangetroffen. Zij ver denkt de zigeuners er van, dat zij de goederen onderweg hebben ge stolen. De door auto's getrokken woonwagens zijn nauwkeurig door zocht op verzoek van de Franse politie die klachten heeft gekre gen van langs de route wonende mensen. AMSTERDAM. Woensdagavond omstreeks kwart voor acht is een personenauto in het water van de Prinsengracht bij de Utrechtsestraat geraakt. De twee inzittende Duitse toeristen konden door handreiking op het droge worden geholpen. De brandweer heeft de auto later op gehaald. Ook zo'n zin om weer te beginnen I Ook zulke goede voornemens Désimeeste mensen lopen rond met grote angst voor allerlei ziek ten. Desondanks ziet men bijna iedereen zijn gezondheid bij voort during op de >sen of andere manier verwaarlozen. „Zou dat nu werkelijk niet an ders kunnen?" vraagt de dokter zich dikwijls af en het antwoord ligt voor de hand: „Natuurlijk zou het anders kunnen!" Bent u ook terug van vakantie? Dan is het zaak nu in goede kon- ditie te blijven en uw frisheid ge durende het komende arbeidsjaar zo lang mogelijk te behouden. Het is een goede gedachte die uitstekende konditie, waarin we na onze vakantie zijn gekomen, louter en alleen te behouden ter wille van cie gezondheid en niet vanwege de arbeidsproduktiviteit, de concur rentie of de deviezenpositie. Toekomstige patiënten Een jonge gehuwde vrouw, die vóór haar huwelijk een goede be trekking had, wil naast haar druk ke huishouden door blijven werken, omdat alles zo vreselijk duur is ge worden. Zij maakt zich zorgen over haar zwakke gezondheid, zij hoopt vu rig dat zij niet ziek zal worden en lange tijd het bed zal moeten hou den, omdat zjj nog veie jaren voor haar opgroeiende kinderen moet zorgen! Elke dag veel glaasjes Een zaketónan meent allè'eh dan redelijke pósien te kunneii1'afslui ten wanneer hij de overeenkomsten de contracten rijkelijk rhët alco holische dranken overgiet. Hij verdient veel geld, maar bij navraag blijkt dat hij zijn lichaam dag-in-dag-uit vergiftigt met niet minder dan twintig glazen jenever! Eten te omslachtig Het onderwijzeresje kookt des avonds maar niet meer voor zich zelf. Het is zo'n vreselijk omslach tige bezigheid warm eten te berei den voor maar één mens. Met deze handelwijze spaart zij een hoop geld uit, maar het komt er nu op neer dat zij nog éénmaal per week warm eet en verder op broodmaaltijden leeft. Drie uur slaap De student, die na zijn lange va kantie weer eens flink zal gaan aanpakken, zit elke nacht tot drie uur te blokken omdat hij met Kerstmis examen wil doen. 's Morgens is hij tegen wil en dank al weer vroeg wakker door het vele lawaai in huis, zodat deze jongeman, die nog een heel leven voor zich heeft, week in, week uit niet langer dan drie uur per nacht werkelijk slaapt. Ten halve gekeerd Al deze mensen, en met hen vele anderen, zouden na de vakantie hun levenswijze wel eens een beetje mogen herzien, anders loopt het vroeg of laat helemaal mis. Na korte of lange tijd zitten zij dan in de wachtkamer van de huis arts, worden zij verwezen naar specialisten, sanatoria en gestich ten. Wanneer u gezond wilt blijven, zult u de dingen minder naar geld geldswaarde moeten afmeten* zult u zich moeten hoeden voor overmatig alcoholgebruik en bui-r. tensporige lichamelijke inspanning^ Ieder dient te waken tegen een onvoldoende of een te eenzijdige voeding, terwijl ook een gebrek aan nachtrust de weerstand van het lichaam langzaam maar zeker on dermijnt. Dr. H. W. SCALONGNE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 3