FLEXA Uitbreiding graanbedrijf te Burgh STAD EN PROVINCIE DE TOESTAND IN LAOS Militaire regeriiigsvoorposten door communisten bezet VIENTIANE, 19,8. Kleine-, pom- munistische guerillagroepen trek ken in de provincie Samneoea in oostelijke richting op en hebben opnieuw militaire voorposten van de regeringsstrydkrachten bezet. Dit hebben waarnemers die uit noord-oost Laos in Vientiane zyn aangekomen gemeld. Een woordvoerder van het Lao tiaanse ministerie van defensie zei dat er slechts kleine schermutse lingen waren voorgekomen maar „de toestand is gevaarlijker dan bij de eerste aanval de vorige maan. Toén vochten we langs een linie, maar thans zijn de guerillastrijders overal, maar hun aantallen zijn zeer klein". Volgens waarnemers tellen de groepen ongeveer twaalf man. In te Vientiane ontvangen berichten wordt gezegd dat de guerillastrij ders oprukken naar Moeong Pe oen, een belangrijke voorpost ii het zuiden van de provincie Sam Neoea. Moeong Peoen is een open DE ONRUST IN NATAL Zuidafrikaanse politie arresteerde opnieuw negerinnen DURBAN, 19-8. De zuid-Afri kaanse politie heeft woensdag ne gerinnen gearresteerd die te Est- court in Natal de wacht hielden voor een café om hun mannen er van te weerhouden binnen te gaan. Dinsdagavond hadden zich wan ordelijkheden voor het bierhuis voorgedaan en de blanke exploi tant werd met stenen bekogeld, toen hij wegreed om de politie te waarschuwen. De volgende ochtend zag hij een vijftigtal negerinnen voor zijn café, die een vijandige houding aannamen. De zuid-Afrikaanse minister van Bantoezaken, de Wet Nel, heeft woensdag een telegram gezonden aan de leider van de Verenigde partij in Natal, Mitchell, waarin wordt gezegd: „Ik betreur uw on verantwoordelijke en verachtelij ke houding". Mitchell had de Wet Nel dinsdag een telegram gezon den waarin kritiek werd geuit op de Wet Nels verklaring, volgens welke alle redelijke maatregelen worden genomen om de toestand in Natal weer in de hand te krij gen. Mitchell, die vroeger gouver neur van Natal is geweest, ant woordde op de Wet Nels telegram dat hij het betreurde dat de mi nister kennelijk niet in staat is do ernst van de toestand in Natal te beoordelen. Heimwee of jonge liefde ROTTERDAM. Een 16-jarige Arie Michel, keteljongen uit Voorburg, voer dinsdag met de „Statendam" het zeegat uit, naar New York. Daar zou hij in dezelfde functie deel gaan uitmaken van de bemanning van de ,Arkel- dijk", eveneens een schip van de Holland Amerika Lijn, dat echter in maanden Rotterdam niet meer zou aandoen. Dit lange wegblij ven van huis zat de jonge man kennelijk al dwars op het moment, dat de „Staten dam" zich omstreeks vier uur van de kade losmaakte en naar Hoek van Holland ging opstomen. Toen het twee uur later was en de pieren wa ren bereikt had het heimwee hem al zo ernstig te pak ken, dat hij pardoes over boord sprong. Een in de na bijheid zijnde loodsboot pik te de spartelende jongen op en meldde aan de „Staten dam", dat alles verder in orde was, zodat het schip rustig zijn reis kon vervol gen. De jongeman is nu voor lopig keteljongen af en kon de avond weer in huiselijke kring doorbrengen. Of was het misschien een verse jon ge liefde die hem tot die noodsprong had gedreven?. De politie weet het juiste antwoord niet. Wereldtankvloot sterk uitgebreid PHILADELPHIA, 19-8. Blijkens een gisteren verschenen jaarover zicht van de Sun Oil Company over de wereldtankvloot, bestond deze vloot rond '58 uit 3.146 tankschepen met een gezamenlijke tonnage van 56.640.700 dwt. Daarenboven waren op dat tijdstip nog 803 tankschepen met o een totale tonnage van 28.5 miljoen dwt. in aahbouw of döG* Steld. .:Offl ;oq De' totale capaciteit der wereld1- tankvloot is, aldus het overzicht, sinds 1953 met zeventig procent toegenomen. De maatschappij verwacht, dat in 1959 een record-aantal nieuwe tankschepen zal worden afgeleverd. gebied -'Yénidden van; :$frgestrektf oerwouden en bergen" De post maakte deej yit van een^keten van Franse 'sterkten tijdens de Indo- chinese oorlog. Staking bij Anaconda BUTTE, MONTANA, 19-8. De mijnwerkers en smelters van de Anaconda Copper Company, een van de grootste koperproducenten ter wereld, zün woensdag in sta king gegaan, nadat de onderhan- edlingen over een nieuw arbeids- ocntract waren mislukt. Er zijn circa 5600 arbeiders bij het conflict betrokken. Een 15.000 arbeiders van Kennecott Copper en Magma Copper hebben al eer der het werk neergelegd. Bij Phelps Dodge is door de vakver eniging voor donderdag een sta king uitgeroepen. „Van Speyk" 11a 3 jaar terug in Nederland DEN HELDER. 19-8. Het fregat „Van Speyk", dat sedert 9 juli 1956 in de Nederlandse Antillen heeft vertoefd, is vanmiddag na een 19-daagse vaartocht uit Wil lemstad in Den Helder terugge keerd. Het schip stond onder com mando van kapitein-luitenant ter zee A. J. de Graaf. Sedert het vertrek uit Neder land werden 64.000 zeemijlen af gelegd en bezocht het schip Suri name en de bovenwindse eilan den. Op 13 en 14 februari van het vorig jaar had het prinses Beatrix aan boord, die toen een bezoek aan de west bracht. Wiel rijdster door bus overreden 's-GRAVENHAGE, 19-8. Een on- gêluk tijdens het spitsuur heeft vandaag het leven gekost aan de 19-jarige mejuffrouw A. J. Sleyzer uit de Anthonie Duyckstraat in Den Haag. Het meisje is, toen zij op de fiets van kantoor naar huis ging in de Anna Paulowmnastraat onder een bus van de H.T.M. gekomen, die haar passeerde. De bus werd be stuurd door de 28-jarige J. A. S. De oorzaak van het ongeluk is on bekend. Het slachtoffer is overle den in het ziekenhuis aan het Westeinde, waarheen zij na het on geluk was vervoerd. Spiering op straat AMSTERDAM, 19-8. Een met spiering geladen open vrachtwa gen met aanhanger uit Ermelb moest woensdagavond op de Niéuw- markt te Amsterdam plotseling 470i>r,"een person&iauto stoppen, waardoor de laditi&'ging schuilen en een aanzienlijke hoeveelheid vis op straat terecht kwam. Deze on welriekende massa van enkele hon derden kilo's blokkeerde het weg dek, zodat het verkeer een uur lang moest worden omgeleid, terwijl de spiering weer in de laadbakken ge schept werd. Boerenleenbank te Goes In Goes zal vrijdag 11 september een „Boerenleenbankdag" worden gehouden, georganiseerd door het Landbouw Coöperatie Centrum voor Zuidwestelijk Nederland. Op deze Boerenleenbankdag zal ir. J. van Bueren uit Bilthoven, consu lent bij het Borgstellingsfonds voor de Landbouw, spreken over „Het Borgstellingsfonds als hulpmiddel bij de financiering van het land bouwbedrijf", terwijl d.e heer H. J. Hendriksen, directeur van de Co- operatieve Centrale Raiffeissen- bank te Utrecht het onderwerp: „Geld en kapitaal in de landbouw" zal behandelen. Dl Amsterdams water in Gibraltar GIBRALTAR, 18-9. Deze week zullen de inwoners van Gibraltar kunnen proeven hoe Amsterdams leidingwa ter smaakt. Het stadsbestuur van de Britse kolonie bestel de nl. twintig miljoen liter water in Nederland omdat het op de rots al in geen tij den geregend heeft. Het ge brek aan water heeft tot drastische bezuinigingsmaat regelen geleid. Ingezonden mededeling houdt nu een schilderfeest met SIKKENS-TJALLEMA PR0DUKTEN vraag gratis hoékja.'gezelligheid door kleuf* (32 pagina's In kleuren) bij postbus 2 - Leiden Dronken man lag nacht in cel met schedelbreuk Spoedoperatie bleek nodig DELFT, 19-8. Zondagavond laat werd in het Oostplantsoen te Delft een 28-jarige man (A. de Vos te Delft) aangetroffen naast zijn fiets, waarvan de lantaarn was bescha digd, en een geparkeerde auto. De man leunde tegen de auto, rook naar drank en sprak wartaal, zodat de politie hem - zoals gebruikelijk - naar het bureau vervoerde en daar in een cel onderbracht. De volgende morgen vroeg maakte de man de indruk nog niet aiuchter te zijn, zodat men hem liet liggen: Toen hij echter tegen half elf nog niet in orde was, waarschuwde men een arts van de G.G. en G.D. Deze kreeg de indruk te doen te hebben met iemand, die te veel had ge dronken (het drinken werd trou wens toegegeven, naar de arts ver zekerde), doch na onderzoek stelde hij vast dat de man een hersen schudding had opgelopen. Hij achtte echter overbrenging naar huis geen bezwaar, doch schreef bedrust voor. Kort daarop werd de man door zijn broer met een taxi gehaald. In de loop van de middag maakte de toestand van de man het nodig de hulp van de "huisarts in te roe pen. Deze adviseerde overbrenging naar het Oude- en Nieuwe Gast huis. Van daar uit werd de man nog dezelfde avond met spoed over gebracht naar de Ursulakliniek te Wassenaar, waar hij werd geope reerd. Hij bleek op twee plaatsen de schedel te hebben gescheu'rd.. De commissaris van politie te Delft, de heer P. G. J. van ^tul- brengt, deelde mede, dat met de man was gehandeld zoals men in dergelijke gevallen steeds pleegt té doen. Er was geen enkele aanleir ding te veronderstellen dat hij zwaar gewond vlas'.Dit laatste werd bevestigd door,, de arts van de G.G. en G.D.^'^'ie de toestand evenmin zo ernstig' had ingezien. Tewdfkrlating van 'de achtste Amerikaanse door kernenergie aangeheven onderzpe^Qot, de „TritorittnlHet is de eertite duik- boot,.d}e is uitgeriis^pp.èt twee reactorshet is bovendien de grool'fitp ooit gebouwde, onderzeeboot-.?,De lengte bedraagt ruim 130 maler, de water,verplaatsing 5.900ton (de Nautilus meet 3.200 ton). De „Triton" kan twee jaar varen zonder nieuwe „brandstof" in te nemen. In het inwendige bezit het schip drie dekken; het is uitgerust met een radar installatie, die er op is berekend surveillance te verlenen aan vliegdekschepen tijdens operalies. Zoals gemeld heeft het graanbedrijf van Gebr. Landegent aan de Meel dijk te Burgh een belangrijke uitbreiding ondergaan. Op de bovenste foto zien we de twee nieuwe silo's die elk 50 ton graan kunnen bvatten. Op de onderste foto een overzicht vanaf de dijk van het modern ge outilleerde bedrijf, waarvan o.a. de graandrogerij door de uitbreiding belangrijk aan capaciteit heeft gewonnen. (Foto's Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE Kapelaan Auwens benoemd in Vlissingen Kapelaan A. E. Auwens is na een vijfjarig verblijf in Zierikzee vertrokken naar Vlissingen, waar hij is benoemd tot eerste kapelaan bij de r.k. parochie aldaar. Kapelaan Auwens heeft zich op Schouwen en Duiveland veel aan zien verworven door zijn werk in verschillende arbeiderskampen en voor de jeugd van Zierikzee. Examens R.K. Modevakschool Voor de in de RK. Modevak school gehouden examens zijn ge slaagd: Voor lingerienaaien: Janny Land man, Haamstede; Cobie den Bo(?r, Kerkwerve; Louwtje Stoutjesdijk, Willy de Valk, Nieuwerkerk; Ria Remeeus, Noordgouwe; Riet Berre- voets, Neeltje de Bruin, Beppie Klinke, Joke^y. d. Hoek, Ooster- IJsseldijk, Zierikzee. (Afgewezen 1) Voor costuumnaaien: Janny Dorst Bruinisse; Cobie Kaaijsteker, Jan ny Landman, Haamstede; Nella Boot, Kerkwerve; Riet Heijboer, Louwtje Stoutjesdijk, Willy dp Valk, Nieuwerkerk; Mientje Goud zwaard, Janna v. d. Have, Ooster- land; Corrie den Hollander, Schud- debeurs; Agatha Hanse, Ria Kra keel, Janny Merle, Bep Schot, Leny Schot, Zierikzee. Afgewezen geen. In Roosendaal slaagden voor cou peuse: Nella v. Burg, Carla Koper, Cocky Staal, eveneens leerlingen van de R.K. Modevakschool alhier. BURGH „Straateters" Het gebeurt de laatste tijd zeer dikwijls dat zomergasten of dag jesmensen hun meegebrachte eet waren op het grasveld rond de kerk en langs de beide toegangswegen tot het centrum van het dorp nut tigen. Ons dorp is zeer rijk aan gras en het gemeentepersoneel doel dan ook alles om het netjes schoon en op tijd geknipt te houden. Nu is het wel erg jammer dat de men sen die hun eten op het gras nut tigen, de lege dozen en het pakpa pier laten liggen, tot ergernis van iedere rechtgeaarde burger. Ook bananeschillen, stukken sinaasap pel enz. horen hier niet. Het is toch voor de mensen een kleine moeite om dergelijke overtolligheden op een plaats te deponeren waar ze horen Plet is niet alleen op het dorpscentrum dat men deze rommel tegenkomt, ook op de wandelpaden rond de gemeente en zelfs in het verboden duingebied ziet men lege blikjes enz. neergesmeten. De eer ste badgasten die hier reeds vroeg komen, vinden een schoon dorp te midden van natuurschoon. De bad gasten die hun vakantie wat later doorbrengen, kunnen er aan mee werken een- schone natuur en een schoon dórp achter te laten. Het kost nietS: De collecte die in onze: gemeen te werd gehouden voor do Fede ratie Nazorg B.L.O. te 's-Hertogen- bosch bracht f 33,60 op. Een woord van dank aan de beide collectri- ccs is hier zeker op zijn plaats. BURGH-HAAMSTEDE Lampionoptocht op vrijdag avond De traditionele lampionoptocht zal dit jaar gehouden worden op a.s. vrijdagavond 21 augustus te 8 uur. In afwijking met vorige jaren, zal ditmaal het vreugdevuur niet bij de Pasenhil, maar op het zg. Ezelweidje aan de Moolweg worden gehouden. Plet valt zeer te betreu ren dat het vreugdevuur niet meer op de reeds bij zeer vele zomer gasten 'bekende Pasenhil kan wor den gehouden, doch een geheel an dere toegang lot de bij het slot be horende duincomplexen, maakten het nodig de Pasenhil van een door gang te voorzien, en de rest voor verstuivingen vast te leggen door helmbeplantingen. Toch zullen ve len tijdens het kampvuur nog met weemoed denken aan het vertrouw- de oude plekje, waar V.V.V. met dit vreugdevuur ielk jaar afscheid nam van haar zomergasten. De lampionnen kunnen gekocht woi-den in de diverse daarvoor in aanmerking komende zaken. De onontbeerlijke medewerking van de Kon. harmonie „Witte van Haemstede" met drumband staat reeds vast, zodat we een zeer ge zellige en drukke avond verwach ten. Zij nog vermeld 'dat reeds veel kaartjes terug zijn van de opgela ten ballonnen tijdens de ballonop tocht van V.V.V. Ze zijn ditmaal niet ver gekomen, want de meeste komen uit de buurt van Antwerpen. Verwachting tot vrijdagavond: Aanhoudend warm Droog, zonnig en warm tot zeer warm weer; zwakke tot matige zuidoosteijke wind. 21 aug. Zon op 5.32, onder 19.54. Maan op 20.59, onder 8.55. Laatste kwartier: 26 aug. te 9.03. Hoogwaters tanden ZIERIKZEE! r - 21 aug. 5.05 v.m. 17.14 n.m. BROUWERSHAVEN: 21 aug. 4.32 v.m. 16.56 n.m. Springtij: 20 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-8. Het hogedrukge- bied, dat zich boven west-Europa bevindt met het centrum boven Denemarken heeft zich het afgelo pen etmaal weinig verplaatst maar is door drukdalingen wel in om vang afgenomen. Een ander hoge- drukgebied bij de Azoren breidt zich langzaam naar de Golf van Biscaye uit. Tussen berde systemen in, komt boven west-Frankrijk een vore van lage luchtdruk voor die evemeens in een traag tempo nader bij komt. Hierin zijn tot nu toe geen onweersverschijnselen voorge komen. In Nederland voeren zwakke oostelijke winden lucht uit Duits land aan waarin de temperaturen zomerse waarden bereiken. Woens dag werd de hoogste waarde 29 graden - in Twente gemeten.. Voor morgen wordt geen belangrijke verandering in het weer verwacht. Het zonnige en warme Wéér-Lduurt voort terwijl de kans op onweer nog te verwaarlozen klein wordt geacht. 'IJ £|U Scheepvaartbericliteii Bonita, 19 te New York. Langkoeas, 19 te Boston. Vergadering Zeeuwse Polder en Waterschapsbond Op zaterdag 5 september zal de jaarlijkse Algemene Vei-gadering van de Zeeuwse Polder- en Water schapsbond worden gehouden te Hulst. In de bestuursvacatui'es ontstaan- door het bedönken van de heren E. C. W. A. Geuze te Poortvliet, J. Klompe te Seroos- kerke (S.) en H. C. van de Zande Nieuwerkerk worden aanbevolen: in de vacature Geuze: J. H. van Gorsel te Oud Vossemeer en C. J. van Westen te Poortvliét; in de vacature Klompe: A. M. Geluk te Nooi-dgouwe en J. der Weduwen Kei*kwerve, in de vacatui-e van de Zande, J. der Weduwen, Kerkwerve en J. van der Stolpe Ouwerkerk. Di". ir. F. P. Mesu zal een lezing houden over „Problemen rond de Westerschelde. Ii\ L. Uildriks, in genieur van het Vrije van Sluis zal spreken over: „Wat moet worden beschouwd als achterstand in openbare werken in de polders of waterschappen die per 1 januari 1959 geconcentreerd zijn?" De ge bruikelijke rondrit gaat door oost- Zeeuws Vlaanderen met een be zoek aan de schorren van Saef- tinge. TOENEMEND VERSCHIJNSEL Lifters brengen herhaaldelijk verkeer in gevaar Wettelijk verbod zou doeltreffend zijn UTRECHT, 19-8. Het liften langs de Nederlandse autowegen is een verschijnsel dat eerder toe- dan afneemt. Onder tal van politie functionarissen leeft do wens dat het liften in Nederland bij wette lijke bepaling verboden wordt. De Biltse inspecteur van politie mr. dr. F. Brink, die het vorige jaar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde op een proefschrift „De paragnosie in het Nederlandse strafrecht" zegt in een van zijn stellingen, dat het zo genaamde liften langs de Neder landse wegen verboden dient te worden op gronden van verkeers veiligheid en openbare zedelijk heid. Mi', dr. Brink is een vurig voorstander van een verbod voor het liften langs de autowegen. In een onderhoud verklaarde hij, dat men iedere dag opnieuw als ge bruiker van de autowegen auto mobilisten onverwachte manoeu vres ziet maken om hen die om een lift vragen op teypemen. Zij,, brengen daardoor, vpjgens mr. dr. Brink, herhaaldelijk., ;het verkeer in gevaar. -mv i 1 X lid Artikel 25 w. v. r. I De lifters stellen zich meestal op plaatsen op waar de frequentie I van het verkeer maximaal is, zo als op samenkomsten van wegen, kruisingen, brugovergangen, spoor bomen en stoplichten. De verschil lende rotondes die ons land kent zijn meestal'ook succesvolle plek ken voor lifters. De opsporingsambtenaar slaat momenteel alleen artikel 25 van de wegenverkeerswet ter beschik king. In dit artikel wordt/gezegd, dat het verboden is zich op de weg zodanig te gedragen, dat de vrij heid van het verkeer zonder nood zaak woi'dt belemmerd of de vei ligheid op de weg in gevaar wordt gebracht of redelijkerwijs isN aan te nemen, dat de veiligheid op de weg in gevaar kan worden ge bracht. Dit artikel wordt inciden teel door de opsporingsambtenaar gehanteerd. Herhaaldelijk is ge constateerd, dat. door onverwachte manoeuvres - van automobilisten of door afleidingsbewegingen van lif ters zich meer en minder ernstige auto-ongevallen voordoen: Een wettelijke bepaling!;ölh'het liften geheéltc verbieden is er bvfenwel niét. Wel hebben énkele gemeenten direct na de oorlbg het rif ten bestreden op grond van be delarij. Dit leidde evenwel tot moeilijkheden, omdat aangetoond moest worden dat de lifter finan cieel niet in staat was vörVoci°H'an zichzelf te bekostigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2