Straaljagers zullen vliegtuig van president in Bonn inhalen Nieuwe Amerikaanse kunstmaan in baan om de aarde DE ZIERIKZEESCHE COURANT VERKEERSVLIEGTUIG VERONGELUKT DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1959 No. 18618 116c jaargang ZnKZEESnBNIEOWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken ff, Zierikzee, Postbus na. t, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Eisenhowers bezoek aan Europa Gewone" officiële ontvangst zal ver overtroffen worden BONN, 19-8. In Bonn maakt men voorbereidingen voor een ontvangst van president Eisenhower, volgende week woensdag, die de gewone officiële ontvangsten verre zal overtreffen. Het vliegtuig van de president een Boeing 707 zal door een groep straal jagers worden ingehaald. Op het vliegveld zal een militair saluut worden gebracht door een bataljon bestaande uit eenheden van de drie wapens. Aan alle bestuursinstellingen, ondernemingen en scholen in Bonn en omgeving is verzocht vrijaf te geven aan perso neel en kinderen, om hen gelegenheeid te doen hebben bij de ont vangst van de president aanwezig te zijn. Een serie aardschokken, waardoor dinsdag het noordwesten van de V.S. werd getroffen, heeft tot een kritieke toestand in de staat Montana geleid. Door de hevingen ontstond een scheur in de Hebgen-dam, die een stuwmeer van 400.000.000 ton water in bedwang moet houden. Met het oog op het gevaar, dat de dam, die nu reeds water door laat sijpelen zal doorbreken, worden in allerijl maatregelen genomen om de hon derden bewoners van de vallei te evacueren. Het reddingswerk wordt echer bemoeilijkt, doordat enige kilometers van de dam stroomafwaarts een heuvel gedeeltelijk in de rivier geschoven is; de valleiweg is hier door totaal weggeslagen. - Een luchtfoto van de Hebgen-dam. Op de dam staat met grote letters „OK SOS". De stoet vanaf het vliegveld Wahn, dat in de nabijheid van Keulen en Bonn is gelegen, zal langzaam rijden en zelfs een flin ke omweg maken om de bevolking in staat te stellen de president te begroeten. Kanselier Adenauer en zijn gast zullen in een open auto zitten. Keulse scholieren zijn uit genodigd om bij de aankomst van het vliegtuig met de Amerikaanse president een erewacht te vormen. Verder is men op de scholen in Bonn bezig met het in orde bren gen van spandoeken en vlaggen. Op het vliegveld wordt een speci ale perstribune met vierhonderd plaatsen opgericht. Alle toegelaten journalisten krijgen een insigne met het opschrift „Eisenhower in Duitsland". Bezoek aan Londen Zoals reeds gemeld zal Eisen hower, na zijn bezoek aan Bonn, in de namiddag van donderdag 27 augustus naar Londen vliegen. Hij zal dan vijf volle dagen in Enge land verblijven. Hij wordt op het vliegveld bij Londen door premier MacMillan en leden van diens ka binet verwelkomd en zal een ere- Herter naar vergadering NAVO-raad PARIJS, 19-8. Christiaan Her ter, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, zal 4 septem ber een bijeenkomst van de NA- Vo-raad in Parys by wonen, na de besprekingen van president Eisen hower met Europese leiders, aldus wacht van de R.A.F. inspecteren en dan vanaf een tribune het publiek kunnen begroeten. Meer dan drie honderd journalisten worden bij de ontvangst verwacht. De eerste nacht in Engeland zal Eisenhower vertoeven bij de Ame- BRUSSEL, 19-8. Het Belgisch commissariaat-generaal voor het toerisme heeft berekend dat in 1958 ruim twee miljoen Neder landers de wereldtentoonstelling in Brussel hebben bezocht. Daarmee staat Nederland bo venaan de lijst van buitenlandse bezoekers aan de Expo, waarvan het totaal op ongeveer zeven mil joen wordt geraamd, Maar een klein deel van de Nederlandse be zoekers bleef langer dan een dag, zo blijkt uit het verslag van het commissariaat-generaal. Verreweg het grootste deel maakte de reis naar Brussel met een van de tal rijke autobusondernemingen, de twintig normale dagelijkse trein verbindingen of reisde met een van de 230 speciaal voor de Expo inge legde treinen om 's avonds naar Nederland terug te keren. Teleurstellend wordt de op komst van de Franse bezoekers genoemd. Hun aantal is berekend op nauwelijks 1,75 miljoen, waar mee zij de tweede plaats innemen, gevolgd door Duitsland met 1,5 kaanse ambassadeur in diens of ficiële residentie bij Regent's Park. Vrijdag 28 augustus vliegt de pre sident naar Schotland voor een be zoek aan koningin Elizabeth op Balmoral. De hertog van Edin- nirgh zal hem van het vliegvel' v^an Aberdeen afhalen. Zaterdag ochtend keert Eisenhower naar Londen terug. Hij gaat dan per auto naar Chequers, het buiten goed van de Britse premier, waar hij zal lunchen. Men verwacht dat hij dan maandag 31 augustus van Cherquers terugkeert om opnieuw de gast te zijn van de Amerikaan se ambassadeur. Hoe hij de ove rige dagen in Engeland zal door brengen is nog niet bekend. In de ochtend van woensdag 2 sept. vertrekt Eisenhower naar Parijs. Inmiddels is te Rome offi cieel medegedeeld, dat de Italiaan se premier Segni en de minister van buitenlandse zaken Pella pre sident Eisenhower op 3 september in Parijs zullen ontmoeten. miljoen, Engeland met 630.000, de Ver. Staten met 336.000, Zwitser land met 140.000 en Italië met 106.000. Het commissariaat voor het toe risme raamt de ontvangsten uit het buitenlandse bezoek in 1958 aan België op f 650.000.000. VANDENBERGBASIS, 19-8. De Amerikaanse luchtmacht heeft woensdag de zesde kunstmaan in de „Discoverer"-reeks gelanceerd. Dit geschiedde vanuit de Vanden- bergbasis aan de kust van de Stille Oceaan. De nieuwe „Discoverer" is weer voorzien van een ruimte-capsule, die men donderdag ergens boven de oceaan hoopt te kunnen opvan gen. Er zijn geen dieren aan boord van de ruim 23 meter lange raket, maar zij is, naar wordt aangeno men, van het type waarmee later in deze serie apen in de ruimte zul len worden gebracht. De eerste trap was een „Thor"- raket, die werd voortgestuwd door middel van de krachtige nieuwe brandstof die ook voor de „Disco verer" 5 is gebruikt. Later is meegedeeld dat de sa telliet in een baan om de aarde gekomen is. De satelliet weegt 765 kilo. Zij legt haar baan om de aarde in 95 minuten af en zal vermoedelijk een Zwemmer verdronken DOETINCHEM, 19-8. Woensdag avond tegen zes uur is in de Oude IJssel te Doetinchem de 18-jarige Henk Stienissen, uit Bergh bij het zwemmen verdronken. De jonge man kwam van zijn werk en nam een verfrissende duik in het water. Na enige tijd vond men zijn brom fiets en kleren en werd de politie gewaarschuwd. Ondanks het dreg gen is het lichaam nog niet opge haald. I maand lang blijven ronddraaien. Het hoogste punt van de baan is I 859 km van de aarde en het laag ste 191. Er worden krachtige radio- seinen opgevangen. Het is de bedoeling aldus een woordvoerder van de luchtmacht, dat de capsule 26 uur na de lan cering wordt losgemaakt en naar de aarde terugkeert. Acht of negen C-119 transportvliegtuigen zullen proberen met een vangnet de cap sule op te vangen. Indien dit mis lukt, zullen schepen trachten de de ruimtecapsule op te vissen. 's-GRAVENHAGE, 19-8. By Ko ninklijk Besluit wordt met ingang van 1 september 1959 het departe ment van zaken overzee opgehe ven. De vice-minister-president wordt belast met coördinatie van aangelegenheden Suriname en de Nederlandse Antillen betreffende, waarbjj Nederland krachtens het statuut voor het koninkrijk be trokken is. De zorg voor de aangelegenhe den betreffende Nederlands Nieuw- Guinea wordt opgedragen aan de minister van binnenlandse zaken, die ook met de afwikkeling van het opgeheven departement wordt belast. De zorg voor het koninklijk militair invalidehuis op Bronbeek wordt overgedragen aan de minis ter van defensie. Bij nadere informatie op het ministerie van zaken overzee is aan het ANP meegedeeld, dat het koninklijk besluit slechts een prin cipiële regeling inhoudt. Omtrent de overdracht van de bevoegdhe den van de diverse directoraten en over de organisatie van de nieuw te vormen bestuursbureaux kan voorlopig nog niets nader worden meegedeeld. Men kon van bevoegde zijde evenmin meedelen Veel hogere winst bij Unilever ROTTERDAM, 19-8. Het Uni- lever-concern heeft over het eerste halfjaar 1959 een geconsolideerde nettowinst behaald van f 317 mil joen. Dit is ruim f 100 miljoen meer dan vorig jaar. De winst steeg met meer dan 46% procent. De omzet vertoont, vergeleken met vorig jaar, slechts een geringe stijging. De „Discoverer" 5 heeft de cap sule kennelijk wel op de juiste plaats afgestoten, maar omdat het radiobaken faalde, konden de vlieg tuigen en daarna de schepen de capsule niet vinden. De „Discove rers" 3 en 4 zijn niet in een baan om de aarde gekomen en de „Dis coverer" 2 stootte de capsule boven het Noordpoolgebied af, zodat zij onvindbaar was. De eerste „Disco verer" kwam wel in een baan om de aarde, maar het signaal ervan kon door het gebrekkige functio neren van de stabilisatieinrichting niet goed worden opgevangen. welke functionarissen de zaken zullen beheren. De Surinaamse gevolmachtigde minister in Nederland, dr. R. H. Pos heeft verklaard, dat de op heffing van het ministerie in be ginsel reeds vaststond bij de kabi netsformatie in mei. In principe betekent de likwidatie van het de partement een splitsing van de zaken betreffende Nederlands Nieuw-Guinea enerzijds en die be treffende Suriname en de Neder landse Antillen anderzijds. Per 1 september zal dus deze eerste stap worden genomen. Hierna zal nader worden bezien hoe de aan gelegenheden van de Nederlandse Antillen en Suriname verder zul len worden afgewikkeld. Er is be- beginsel hierover reeds contact geweest tussen de Rijksdelen. De finitieve beslissingen zullen ech ter eerst worden genomen in een overleg dat in de toekomst zal moeten worden gehouden. Bij het aanleggen van een weg bij de oude stad Safed in het noor den van Israël zijn de overblijfse len van een stad uit de derd.e eeuw aan het licht gekomen. Dit nummer bestaat uit 8* pagina's Als je de waarheid vertelt behoef je niet veel te ont houden. Na de aardschokken in Montana BUTTE (Montana), 19-8. - De meeste van de 200 mensen die dinsdag in de Amerikaanse staat Montana van de buitenwereld wa ren afgesloten door grondverschui vingen als gevolg van de aard schokken welke in esn groot ge bied van de wereld werden ge voeld, zijn in veiligheid gebracht. Men zoekt nog naar eventuele verdere slachtoffers. Volgens de huidige gegevens zijn acht mensen om het leven gekomen, maar vol gens sommige berichten zouden er 19 doden en ongeveer 60 gewon den zjjn. EXPLOSIE BIJ STORK Eén dode en zes gewonden HENGELO, 19-8. Zes personen werden vanmiddag gewond en één gedood toen in de beproevingsafde ling dieselmotoren van de Konink lijke machinefabriek Gebroeders Stork Co. N.V. te Hengelo een ontploffing plaats vond in of by een tien meter hoge motor. Twee van de slachtoffers liepen zeer ernstige brandwonden op. Na dat de bedrijfsmedische dienst de eerste hulp had verleend, werden alle gewonden in de beide plaatse lijke ziekenhuizen opgenomen. Door een hoge steekvlam vatte het dak van het gebouw vlam. De bedrijfsbrandweer Wist het vuur echter snel te blussen. De inmid dels gealarmeerde gemeentelijke brandweer behoefde geen dienst meer te doen. Belgen verwachten loonronde van 2.5 Kosten levensonderhoud gestegen 'BRUSSEL, 19-8. Hoewel het of ficiële indexcijfer van de kosten voor het levensonderhoud in België niet voor de volgende week bekend zal worden gemaakt wordt alge meen aangenomen, dat deze maand het „fatale" peil van 109.83 zal wor den bereikt, hetgeen automatisch een loonronde voor de ambtenaren van 2,5 procent tot gevolg zal heb ben. Zowel het Vlaamse Katholie ke blad „De Standaard" als het in de Franse taal verschijnende Ka tholieke blad „La Libre Belgique" schrijven, dat niet meer kan wor den getwijfeld aan het verder op leven van h'et indexcijfer, dat in juli reeds tot 109.60 was gestegen, en dat de staat voor aanzienlijke nieuw? lasten komt te staan. Want niet alleen de salarissen, maar ook de pensioenen van de ambtenaren zullen automatisch onder deze ver hoging vallen. Indien inderdaad de kosten van levensonderhoud het fatale" peil zullen overschrijden, dan staat ook de Belgische indus trie nieuwe lasten te wachten. is door de NAVO bekend gemaakt. Arrestaties in Berlijn BERLIJN, 19-8. Van justitiële zijde in Berlijn is medegedeeld, dat dr. Gottfried Mattes en dr. Sieg- walt Benatzky zijn beschuldigd van moord op alle 26 patiënten van •een kliniek voor geesteszieken te Ottmachau in Silezië. Dit gebeurde in april 1945, toen de Russische troepen naderden en de Duitsers zich terugtrokken. Twee voormalige politiemannen zijn van medeplichtigheid beschul digd. De vier beschuldigden bevin den zich in arrest. Zij zullen waar schijnlijk in decemt<?r voor een Westberlijns hof terechtstaan. Muiterij op kustvaartuig HAMBURG, 19-8. DeHamburgse politie heeft twee matrozen van het Nederlandse kustvaartuig „Marti- nistad" (500 ton), wegens muiterij gearresteerd. Het zijn de 20-jarige L. van E. en de 27-jarige J. de B. Zij zouden, met messen gewa pend, de kapitein, de stuurman en de machinist hebben aangevallen. De waterpolitie van Hamburg werd gealarmeerd door een radiobood schap van de „Martinistad", mel dend dat muiterij aan boord was uitgebroken. Met een vlet heeft men de twee mannen van boord gehaald. Volgens een woensdag te Mos kou getekend akkoord zal de Sow- jet-Unie aan Irak technische hulp verlenen voor de bouw van een kernrdeactor voor vreedzaam on derzoek. 32 (loden BARCELONA, 19-8. Alle 32 in- zittenden van een twee-motorig verkeersvliegtuig van de Britse maatschappij „Transair" zyn woensdagavond omgekomen toen het toestel ten noorden van Bar celona tegen de top van een heu vel vloog. Van de 29 passagiers waren 22 Britse studenten, drie Spanjaarden, twee Perzen, een Indiër en een Duitse vrouw, aldus een te Barce lona gepubliceerde passagierslijst. De studenten kwamen terug van een vakantie op Majorca. Het toe stel, een Douglas DC-3 „Dakota" had een bemanning van drie kop pen. Toen de eerste ambulance bij het wrak in het Montseny geberg te kwam, was het al geheel uit- rgeband. Batista naar Portugal CIUDAD TRUJILLO, 20-8. Gene raal Batista, de voormalige Cu baanse president die door de bewe ging van Fidel Castro werd ver dreven ,is woensdag uit Ciudad Trujillo naar Lissabon vertrokken. Naar verluidt zal hij op het eiland Madeira gaan wonen. Enige tijd geleden had hij een visum voor de V.S. aangevraagd. Ook heeft hij ge tracht toestemming te krijgen om zich in Frankrijk of Zwitserland te vestigen. Prijs baconvarkens verlaagd 's-GRAVENHAGE, 19-8. In ver- band met een daling in de prijzen voor de lichte slachtvarkens heeft het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees besloten de over nameprijs voor baconvarkens in gaande 24 augustus a.s. met 3 cent per kg. te verlagen. Dientengevolge zal met ingang van de genoemde datum voor ba convarkens in de kwaliteitsklassen 1 t.m. 4 een prijs gelden respectie velijk van f 2,36, f 2,32, f 2,28 en f 2.24 per kg. koud geslacht ge wicht, zo d'eelt de persdienst van het ministerie van Landbouw mee. Ruim twee miljoen Nederlanders bezochten EXPO Bovenaan lijst van buitenlandse bezoekers Discoverer" weer voorzien van ruimte-capsule Departement „Zaken overzee" wordt opgeheven

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1