Onderzoek naar huidige conflicten in Latijns Amerika DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 18 AUGUSTUS 1959 No. 18617 115e jaargang ZIERIKZEESKXBNIEQWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,1 S, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) ft,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-^255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 De Inter-Amerikaanse conferentie SANTIAGO, 17-8. De ministers van Buitenlandse Zaken op de in- ter-Amerikaanse conferentie in Santiago (Chili) hebben maandag een resolutie aangenomen, waarbij uitgebreidere bevoegdheden wor den gegeven aan een vredescom- missic die een onderzoek zal instel len naar de huidige conflicten in Latjjns Amerika. Op de conferentie te Santiago werd met algemene stemmen een resolutie aangenomen over het be houd van de vrede en de Ameri kaanse solidariteit. In deze resolu tie wordt een beroep gedaan op de volkeren en regeringen van Ame rika om eensgezind de vrede te handhaven en wordt de landen-le- den van de organisatie van Ame rikaanse staten aanbevolen het principe van non-interventie toe te passen. De algemene commissie van de conferentie nam een resolutie aan, waarin wordt aanbevolen de inter- Amerikaanse vredescommissie ter beperking van de activiteit, maat regelen te laten bestuderen, die leiden moet tot interventie in lan den die in een burgeroorlog ver wikkeld zijn. In de resolutie wordt voorts ge zegd, dat het recht op asiel voor politieke bannelingen gehandhaafd moet blijven. De resolutie zal wor den voorgelegd aan de voltallige vergadering. CUBA Een woordvoerder van het Chi leense ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat een Cubaans militair vliegtuig, dat maandagmorgen op het vliegveld Los Cerrillos is geland, in beslag is genomen. De inzittenden zijn ontwapend en gearresteerd. Hij zei dat de Chileense grondwet niet toe staat dat een Cubaans militair vliegtuig in Chili landt zonder voorafgaande toestemming. De woordvoerder voegde hieraan toe dat het vliegtuig, waarmee Raul Castro, de broer van de premier N A V O-vergadering nog in beraad WASHINGTON, 17-8. - Ameri kaanse functionarissen hebben van daag medegedeeld, dat de kwestie van het houden van een speciale NAVO-vergadering ten tijde van president Eisenhowers bezoek aan Europa nog in beraad is. De drie Zweedse prinsessen Mar- garetha, Brigitta en Desiree - die twee weken te gast waren bij de Griekse koninklijke familie op het eiland Korfoe - zijn maandag naar Stockholm teruggereisd. Zij maak ten de tocht per eigen vliegtuig van kroonprins Constatijn, die evenwel niet meereist. Het gerucht ging dat er een romance was ontstaan tus sen de kroonprins en prinses De siree. van Cuba, naar Santiago zal ko men, in Chili zal mogen landen. Naar verluidt zal Raul Castro naar Chili komen met documenten over wat premier Fidel Castro van Cuba de „samenzwering" van dic tator Trujillo van de Dominicaanse republiek tegen de Cubaanse rege ring heeft genoemd. Deze docu menten zouden dan worden voor gelegd aan de ministers die op het ogenblik in Santiago bijeen zijn. Vliegtuig maakte „landing" op zee Piloot gered - Toestel verloren DEN HELDER, 17-8. - Door zijn vliegtuig, dat in het onge rede was geraakt, even buiten de kustlijn een „landing" op zee te laten maken, heeft de 46-jarige vlieger B. de Geus uit Voorburg, vanmiddag niet alleen zijn leven maar ook dat van een aantal bad gasten aan het strand onder Kijk duin bij Den Helder gered. De heer De Geus was met zijn Harvard PH-NIB opgestegen van het vliegveld op Texel, met achter zich een doelzak ten behoeve van oefeningen voor de luchtdoelartil lerie, die bij Kijkduin ligt. Juist bo ven de stellingen kreeg het toestel een ongekend hevige vibratie, waardoor de huidplaten van het toestel vlogen. Op dat moment vloog de heer De Geus in de rich ting van de zee. Hij koppelde on middellijk de doelzak af en draaide zijn toestel in zuidelijke richting om op het strand te zetten. Toen hij voldoende hoogte had verloren Woedende olifant maakt vele slachtoffers COLOMBO, 17-8. Een woedende olifant heeft zondag in een dorp nabij Colombo op Ceylon met een charge op een stoet bedevaartgan gers tien mensen levensgevaarlijk gewond en een honderdvijftigtal anderen minder zwaar letsel toe gebracht. Twintig personen worden nog vermist. Een menigte van 5000 pelgrims nam deel aan een religieuze op tocht toen een der 87 heilige oli fanten van de Boeddhatempel te Perahera een woede-aanval kreeg en kwaadaardig trompetterend op de ontstelde bedevaartgangers in liep. Hij duwde een jong opzij dat op enkele mensen viel en drong velen een moeras in. Men vreest dat verscheidene kinderen in het moeras zijn verdronken. De hoofdstad van de 49e staat van de Verenigde Staten - Juneau - ligt in het zuid-oosten van Alaska. Op de foto ziet men een van de hoofdstraten afgebeeld met bergtoppen die hoog boven de stad uitsteken. De haven van Juneau is het gehele jaar voor de scheepvaart opende hoofdstad is met andere steden in Alaska en met de Verenigde Staten door dagelijkse vliegdiensten verbonden. Juneau is een belangrijke havenstad en zetel van de regering, naar inwoneraantal is het de derde stad van Alaska. Dc stad is genoemd naar de stichter, Joe Juneau, die er in 1880 goud ontdekte. Lange jaren was het mijnbedrijf de be langrijkste inkomstenbron van de stad. om te landen, bleek hij echter bo ven een strandgedeelte te zijn, waar het vol badgasten was. De heer De Geus heeft daarom zijn toestel een meter of vijftig van het strannd in zee doen neerkomen. Hij slaagde erin tijdig uit de cockpit te komen en het strand te bereiken. Het toestel, dat in gebruik was bij Aero-Ypenburg, is gezonken. Alleen bij eb komt de staart boven water. Plannen voor sluiting Engelse mijnen LONDEN, 17-8. De voorzitter varf de Nationale Kolenraad, sir James Bowman, zal woensdag nieuwe plannen voor de Engelse kolenin- dustrie bekend maken, waarvan de uitvoering tengevolge zal hebben, dat duizenden mijnwerkers overbo dig worden of overgeplaatst zullen worden naar andere mijnen. Van de zijde der industrie wordt vernomen, dat de Kolenraad een aanzienlijke besnoeiing zal voor stellen van zijn in 1950 en 1956 ge publiceerde plannen voor de kolen- industrie. Het produktiedoel was oorspronkelijk bedoeld op 240 mil joen ton in 1965, maar onder de nieuwe voorstellen zal het worden verlaagd tot 200 miljoen ton. De Kolenraad wil de investeringen aanzienlijk beperken en zich con centreren op de snelle ontwikke ling van de meest produktieve ko lenvelden, die voornamelijk in de Midlands en Yorkshire zijn gelegen. Onrendabere mijnen elders zullen worden gesloten. Er zijn dit jaar in Engeland reeds 30 mijnen gesloten, waarin onge veer 10.000 arbeiders werkten. Op 1.500 na konden al deze arbeiders elders te werk worden gesteld. Incidenten in Natal KAAPSTAD, 17-8. In Oemtwa- loemi, in zuid-Natal, zijn volgens de berichten 114 Afrikaanse vrou wen gearresteerd wegens het ver oorzaken van ongeregeldheden. Zij hadden zeven bussen tot stilstand gebracht en geëist naar Durban en Pietermaritzburg te worden bracht om hun gevangen genomen landgenoten daar te bevrijden. De vrouwen hadden twee wegversper ringen opgericht en enkele van hen hadden arbeiders in nabijgelegen suikerrietvelden hun messen ont rukt. De ongeregeldheden in Oemtwa- loemi zouden zondagavond zijn be gonnen, toen een groep Afrikanen telefoonverbindingen doorsneed en daarmee het contact tussen de plaatselijke landbouwers en de po litie verbraken. VERZONKEN STAD? ISTANBUL, 17-8. De Duitse ar cheoloog Fischer heeft een onder zoek doen instellen naar wat een verzonken stad in de Zee van Mar mora schijnt te zijn. Een duiker vond ruïnes en zuilen over een op pervlakte van meer dan duizend meter. Drie schalen zijn voor on derzoek naar het museum van An kara overgebracht. In de eerste helft van dit jaar zijn in Oostenrijk 185 gevallen van kinderverlamming geregistreerd, waarvan 37 met dodelijke afloop. Miljoenen Oostenrijkers volgen met spanning de berichten over het rij zen van het ziedende water van de reeds op vele plaatsen buiten haar oevers getreden Donau. Mocht de rivier verder stijgen, dan wordt een ramp gevreesd, welke die van de afgelopen week in de schaduw zal stellen. - De foto geeft een beeld van de overstromingen in het Salz- bach-district. Bewoners van een geïsoleerd huis wachten op redding. Nederlandse troepen „trekken terug' uit La Courtine 's-GRAVENHAGE, 17-8. Donder dag aanstaande worden aan de Ne derlandse grens te Valkenswaard de Nederlandse troepen verwacht, die terugkomen van de oefeningen in La Courtine. Dit is het tweede contingent Nederlandse militairen dat terugkeert van de oefeningen in Frankrijk. De groepen behoren tot de eerste divisie 7 december. Eind september vertrekt de derde groep naar La Courtine en in ok tober vertrekt de vierde groep. Deze behoren tot de vierde divisies. De groep volgt op de terugtocht de gebruikelijke route en houdt marsrust op reeds gevestigde pleis terplaatsen. Het vele kilometers lange convooi werd hartelijk uitge leide gedaan door de bevolking van La Courtine. De tweede groep, die vandaag vertrok, zal in Bourges en in Cha lons sur Marne de eerste marsrust houden. Bij afscheidsbezoeken aan de autoriteiten van La Courtine heeft generaal De Vries zijn dank baarheid uitgesproken voor de har telijkheid van de Fransen in La Courtine. Drama in Nederlandse familie BOGOTA (Columbia), 17-8. Vrij dag heeft in Bogota de 36-jarige administrateur van de K.L.M. voor Columbia, de heer A. de Kreek zijn 32-jarige echtgenote en zijn beide kinderen, de tienjarige Ma rian en de zevenjarige Ronny met revolverschoten gedood. Daarna heeft hij zichzelf een kogel door het hoofd gejaagd. Het drama werd pas zondag ontdekt, toen een vriend van de familie de Kreek, toen hij geen gehoor kreeg bij 'het huis, een ruit van de slaapkamer insloeg en nadat hij naar binnen geklommen was, het stoffelijk overschot van de heer en mevrouw de Kreek en van de beide kinderen vond. Omtrent het motief tast men vol ledig in het duister. De politie neemt aan, dat de heer de Kreek in een vlaag van waanzin heeft ge handeld. D.A.F. verkent Amerikaanse markt EINDHOVEN, 17-8. Vorige week zijn met de „Nieuw Amsterdam" vier Dafjes in New York aangeko men, bestemd voor het DAF-ver- koopkantoor aldaar. De wagens zijn daarheen verzonden voor de monstratiedoeleinden alsmede om ze te onderwerpen aan een keuring in verband met de bepalingen dei- Amerikaanse verkeerswegenwet. Vooralsnog blijft de aflevering van de DAF-personenauto tot de ge gadigden in Nederland beperkt. Verwacht mag worden, dat eerst begin 1960 een aanvang zal worden gemaakt met de levering naar het buitenland. Jongen verdronken AMSTERDAM, 17-8. Vanmiddag is te Amsterdam de 14-jarige scho lier George Berentsen in de Amstel verdronken. De jongen, die niet kon zwemmen, was onder een vlot geraakt van het gemeentelijk bo tenhuis bij de Berlagebrug. Vrouw kwijtgeraakt' 1 APELDOORN, 17-8. Totaal ontdaan melde zich een in woner van het Groningse plaatsje Haren op het poli tiebureau in Apeldoorn om te melden, dat hij tijdens een bromfietstocht vanuit zuid Limburg zijn vrouw was kwijtgeraakt. De man ver telde, dat hij, toen hij geen antwoord kreeg op enkele vragen, eens achterom had gekeken en toen ontdekte, dat zijn vrouw niet meer achter op de brommer zat. De politie toog met de ont hutste bromfietser op onder zoek uit en trof de vrouw aan bij een richtingsaanwij zer aan de Arnhemse weg. Toen bleek, dat de bromfiet ser daar even was gestopt om te kijken, hoe hij rijden moest. Zijn vrouw was daar bij even afgestapt zonder dat de bromfietser dit had be merkt. Toen hij wegreed bleef zijn vrouw al roepende staan. Vrijstelling van motor rijtuigenbelasting -GRAVENHAGE, 17-8, Op 18 augustus 1959 treedt voor een aan tal landen, waaronder ook het Ko ninkrijk der Nederlanden, een in ternationale overeenkomst in wer king, die betrekking heeft op de belastingheffing van wegvoertuigen voor persoonlijk gebruik in inter nationaal verkeer. Deze overeen komst is op 18 mei 1956 tot stand gekomen onder auspiciën van de economische commissie der Ver enigde Naties. Het ministerie van Financiën merkt naar aanleiding hiervan op, dat zowel krachtens internationale regelingen als op grond van eenzij dige maatregelen reeds sedert vele jaren in tal van landen vrijstelling van motorrijtuigenbelasting of soortgelijke belasting wordt ver leend ten aanzien van buitenland se motorrijtuigen, welke anders dan voor commerciële doeleinden tijde lijk in de betrokken landen worden ingevoerd. De vandaag in werking tredende overeenkomst beoogt de situatie, zoals deze allengs op het gebied van deze vrijstelling is ge groeid, te consolideren en, waar nodig, te harmoniseren. De steun aan onder ontwikkelde landen WASHINGTON, 17-8. Eisenho- wers voornaamste adviesraad voor financiële wereldvraagstukken heeft meegedeeld, dat het „uit voerbaar" is een nieuwe interna tionale instelling op te richten die leningen zal verstrekken om de onderontwikkelde landen te steu nen. De V.S. zullen formeel de op richting van een dergelijk agent, schap dat internationale ontwikke lingsassociatie zal heten, voor stellen als de wereldbank op 28 september voor haar jaarvergade ring in Washington bijeen komt. De associatie zou een beginka pitaal hebben van een miljard dollars (ca. 3,8 miljard gulden), waarvan de V.S. bijna een derde deel zou bijdragen. Zij zou lenin gen op lange termijn verstrekken die voor een groot deel in de va luta van het land dat het geld krijgt, kan worden terugbetaald, Slachtoffers in Brazilië RIO DE JANEIRO, 17-8. De or kaan die eind vorige week het zui delijk gedeelte van de Braziliaanse staat Parana teisterde, heeft 71 do den en ruim honderd gewonden ge maakt. Enkele tientallen personen worden nog vermist. Ook de staten Santa Catharina en Rio Grande zfjn getroffen. De materiële schade kan nog niet worden geschat. De liefhebbende vrouw is een slavin, die haar ketenen laat dragen door haar meester. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GHAVENHAGE. H.M. de Ko- ningin heeft maandagmorgen de hoogste Rode Kruis-onderscheiding, de Florence Nightingalemedaille uitgereikt aan zuster Anna Elisa beth Wilhelmina Christina Engel- berts, oud-directrice van het Ha venziekenhuis te Rotterdam. Dit gebeurde in een bijeenkomst in de Rolzaal in Den Haag, waar zeer vele autoriteiten bije enwaren ge komen. MIDDELBEERS, 17-8. Gister avond omstreeks elf uur is de 22- jarige C. Kolsters op de Provinci ale weg Diessen-Middelbeers met zijn bromfiets tegen een boom gere den. Na ter plaatse te zijn behan deld, werd hij naar het ziekenhuis te Tilburg vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek het slachtoffer te zijn overleden. RAAMSDONK. De 48-jarige heer C. va nder Westen is, toen hij in Raamsdonk de weg van Gorinchem naar Geertruidenberg in de rich ting Hank wilde oversteken door een personenauto overreden. De man was onmiddellijk dood. Hij was ongehuwd. SCHIERMONNIKOOG. Het lijk van een volwassen man, dat ge ruime tijd in het water had gele gen, werd te Schiermonnikoog als 50ste niet-geïdentificeerde drenke ling op het drenkelingenkerkhof „Vredenhof" ter aarde besteld. Het stoffelijk overschot was door biologische studenten van een stu dentenkamp gevonden aan de Waddenkust van het eiland, waar zeer zelden drenkelingen aanspoe len. AMSTERDAM. Op onverklaar bare wijze is een kat terechtgeko men tussen de radiator en het mo torblok van een op het Rokin te Amsterdam geparkeerd staande personenauto. Nadat de bestuur der de motor had gestart werd hij door voorbijgangers, die gemiauw vanonder de motorkap hoorden komen, op het dier opmerkzaam gemaakt. Toen de bestuurder de kap openmaakte was de kat ech ter reeds dood. AMSTERDAM. Toen een der bomen van een glazenwasserlad der, die tegen de gevel van een huis aan de Admiraal de Ruyter- weg te Amsterdam geplaatst was, brak, vielen twee glazenwassers op straat. De 36-jarige J. J. Pronk, die ter hoogte van de derde etage stond, moest met een gebroken enkel in een ziekenhuis worden opgenomen. De tweede glazenwas ser, die bij de 2e etage bezig was, bleef ongedeerd. BLOEMENDAAL. Een sport vliegtuigje, een Havilland Tiger- Moth, dat reclame maakte voor horloges, is in een bollenveld on der de Silk bij Vogelenzang neer gestort en geheel vernield. De 31- jarige piloot J. C. P. uit Rotter dam bleef ongedeerd. Door onbe kende oorzaak verloor het toestel hoogte en de vlieger trachtte een noodlanding op het veld vlak ach ter de duinenrij te maken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1