SKODfl DE MAN UIT CHICAGO MILITAIREN SLOEGEN BAILYBRUG NAAR BOUWPUTTEN IN HARINGVLIET Olieveld in Sinaï ontdekt Straaljager bij oefen- vlucht neergestort STAD EN PROVINCIE Brits blad beschuldigt het Westen WAT 2EQT PE 61LT Uitgebreide maatregelen van Amerikaanse veiligheidsdienst De Deltawerken Zwaar karwei was in vier dagen gereed HELLEVOETSLUIS. 14-8. Onder het geestdriftig gefluit van de in het Haringvliet liggende schepen en onder het gejuich van de mili tairen van het 462ste pontonniers bataljon, heeft vrijdagmiddag een Ballastmaatschappij, die de sugges tieve naam draagt van „De Kracht patser", het laatste, voor deze ge legenheid met de Nederlandse vlag getooide, stuk geplaatst van de 450 meter lange Baileybrug, die, in het kader van de Deltawerken, teza men met nog een tweede brug van 200 meter lengte, voor de duur van het werk een vaste verbinding gaat vormen met de bouwputten in het Haringvliet en de oever van Goe- ree-Overflakkee. Beide bruggen dienen om een re gelmatige aan- en afvoer van ar beidskrachten van en naar de bouwputten mogelijk te maken, ter wijl zij tevens de persleiding zullen dragen, waardoor het zand voor de te bouwen afsluitdijk zal worden gespoten. Het 462ste pontonniers bataljon uit Raamsdonkveer heeft deze Bai leybrug in de recordtijd van vier dagen geslagen, zo deelde de batal jonscommandant luitenant kolonel M. van Dorp de journalisten trots mede. Het is een uitstekende oefe ning geweest, zowel voor de staf Ned. Rode Kruis helpt Oostenrijk 's-GRAVENHAGE, 16-8. Het Ne- derlandse Rode Kruis heeft beslo ten zijn bekende rampenrekening (gironummer 777) open te stellen voor "hulp aan de slachtoffers van de watersnood in Oostenrijk. Bij een nader overleg tussen de secre taris-generaal van het Oostenrijkse Rode Kruis de heer Sevcik en de directeur van het Nederlandse Rode Kruis de heer van Emden, is geble ken dat er - o.a. voor de zwaarge- troffen vluchtelingenkampen in het overstroomde gebied - zoveel hulp nodig is dat het Oostenrijkse Rode Kruis het reeds vrijdag gedane aan bod van het Nederlndse Rode Kruis toch gaarne aanvaardt. Voorlopig zal uit Nederland een partij bedde- goed ter waarde van ruim 25.000 gulden worden verzonden naar het Oostenrijkse Rode Kruis in Salz burg. Ook de afdeling Zierikzee van het Rode Kruis heeft medegedeeld zijn rekening voor hulp aan Oos tenrijk open te stellen. Giften zul len gaarne in ontvangst worden genomen. Ingezonden mededeling öen sensatie F Zie advertentie op pagina 4. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. De 21-jarige Franse jongeman E. J. Lefèvre uit Colombes (dep. Seine), is bij Kijk duin in zee verdronken. Hij was met een vriend op het kampeerter rein Ockenburg te 's-Gravenhage aangekomen en was daarna in zee gaan zwemmen. De jongeman kon niet goed zwemmen. Het stoffelijk overschot is nog niet gevonden. 's-GRAVENHAGE. Vijf Franse oorlogsbodems zullen van 19 tot 23 augustus a.s. een niet-officiëel be zoek brengen aan Amsterdam. 's-GRAVENHAGE. Ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan van de K.L.M. zullen dit jaar twee bij zondere frankeerzegels worden uit gegeven, welke beide een afzonder lijke voorstelling zullen dragen. 's-GRAVENHAGE. De 1.304 scho len en cursussen voor nijverheids onderwijs telden in het schooljaar 1958-'59 412.00Ó leerlingen, waar onder 210.000 vrouwelijke leerlin gen. Sinds 1957-'58 kwamen er 57 scholen en cursussen bijeen groeide het aantal leerlingen met 35.000. AMSTERDAM. „Bronx Zoo" is in het bezit gekomen van een paar wisenten of Europese bizons. Deze raszuivere wisenten, die twee jaar geleden in de Amsterdamse dieren tuin geboren werden, zijn de eerste exemplaren die de New Yorkse Zoo bezit sedert de laatste van een paar afkomstig van de kudde van de he'rtog van Pless in Silezië, die in 1917 gestorven is. UITHOORN. De 56-jarige G. J. de Boer uit Aalsmeer, die op 16 juni jl. langs de provinciale weg Haarlem-Hilversum aan het hooien was en bij het oversteken werd aangereden door een passerende personenauto, is in de Mariastich- ting te ifcarlem aan de^ppgelopen verwondingen overleden. OPHEUSDEN, 15-8. Vanmiddag omstreekshalf vier is het 7-jarig zoontje van de heer Roelofsen uit Opheusden bij het spelen met vriendjes aan de Rijn te water ge raakt en verdronken. Het lijkje is nog niet gevonden. als voor de soldaten, waarbij een genie-onderdeel uit de nationale sector een nationaal belang heeft kunnen dienen, zo voegde hij hier aan toe. Het pontonniers bataljon heeft deze brug gebouwd op verzoek van het ministerie van Waterstaat, J waarbij nauw werd samengewerkt met de combinatie van aannemers van de Deltawerken, die de vaste pijlers plaatsten en die voor de drijvende bok zorgden, die de één ton wegende segmenten van de brug moesten „invaren". CAIRO, 15-8. In de omgeving van Soedr op het schiereiland van Sinai is een nieuwe olieveld ont dekt, waarvan de eerste bron 700 ton olie per dag oplevert, zo heeft TrAIï.inis^er van industrie van de V.A.R zaterdag te Cairo bekend gemaakt. Volgens hem had een voorlopig onderzoek aangetoond, dat het veld wellicht het grootste zal zijn van de republiek. De olie- produktie in de V.AR. nadert de vier miljoen ton per jaar, waardoor m de binnenlandse behoeften zal kunnen worden voorzien en zelfs olie zal kunnen worden uitgevoerd aldus de minister. Vijf slachtoffers CALVERTON, 15-8. Een straal- verkeersvliegtuig van het type Boemg-707 is zaterdag bij Calver- ton in de staat New York neerge stort. De vjjf leden van de beman ning verloren allen het leven. Het toestel, dat eigendom was van de „American Airlines" maakte een oefenvlucht. Er waren geen pas sagiers aan boord. Met ,d£u,3o.eing 707, die door enige Amerikaanse en internatio nale luchtvaartmaatschappijen is aangeschaft, hebben zich de laat- ste tijd enige moeilijkheden voor gedaan, die vooral de werking van het landingsgestel betroffen. Er zijn maatregelen genomen om de defecten te verhelpen. Pipercub bij Castricum neergestort Vlieger ongedeerd CASTRICUM, 16-8. - In het duingebied' tussen Castricum en Heemskerk is vanmiddag om kwart over drie een Pipercub, die met een reclamestrook achter zich boven de duinen vloog, neerge stort. Het toestel werd beschadigd doch de vlieger bleef ongedeerd. De Pipercub zou hebben moeten uitwijken voor een vanaf het strand opgelaten vlieger en tijdens deze manoeuvre gevallen zijn. Duizenden badgasten, die het toestel zagen vallen renden van het strand af de duinen in om te zien waar de Pipercub was neer gevallen en om zonodig hulp te bieden. Tijdens deze stormloop op en over de duinfen werd enorm grote schade aangericht in de helmaanplant. T» 1 Ridder grafsteen ontdekt NIJMEGEN, 16-8. In het eeu wenoude stadje Batenburg aan de Maas heeft de Engelse oudheid kundige dr. T. Greenhill in de voormalige r.k. kerk thans beho rende tot de N.H.G. een merk waardige vondst gedaan. Bij toe val werd jaren geleden in de kerk een grafsteen ontdekt welke- een ridder voorstelde. In stukken en brokken was de grafzerk uit de grafkelder opgedolven en zorgvul dig werden de onderdelen weder aan elkaar gevoegd en tegen de kerkmuur gemetseld. De onder schriften kon men niet ontcijferen. Dr. Greenhill, die als deskundige de halve wereld heeft afgereisd voor het ontcijferen van oude rid dergraven, is hierin geslaagd. Hier had men te doen met de zeer zeld zame afbeelding van jonkheer Gijsbrecht van Bronkhorst en Ba tenburg, die als een vroom man op 21-jarige leeftijd is overleden. Generaal-majoor John S. Guth rie, directeur van de afdeling Europese zaken van het bureau van de Amerikaanse onderminister van defensie heeft voor de senaats commissie voor toewijzingen ver klaard dat eind 1959 meer dan 30 öeHheden (geleicle! projectielen van verschillend typen aan de strijd krachten van tien NAVO-landen zullen zijn afgeleverd. Deze landen zijn: België, Denemarken, west- Duitsland, Frankrijk, Griekenland, Groot-Brittannië, Italië, Nederland, Noorwegen en Turkije. ZIERIKZEE Ingebruikneming dienstgebouw Prov. Stoombootdienst De officiële ingebruikneming van het dienstgebouw van de Provin ciale Stoombootdienst aan de veerhaven „De Val" zal - zo ver nemen w\j - plaats vinden op vrij dag 21 augustus om 10 uur v.m. Geslaagd zomeravondfeest Het vijfde en op één na laatste zomeravondfeest te Zierikzee is weer een groot succes geworden. Zeer veel belangstellenden hebben ook ditmaal genoten van een uit stekend cabaretprogramma, dat werd gebracht door vooraanstaande radio- en t.v.-artisten. „The Three Jacksons" brachten op de hun bekende wijze enige pot- pourriën van bekende wijsjes. „De Osmani's" vertoonden voortreffe lijke staaltjes van parterre-acroba- tiek Aardige Hollandse liedjes werden gebracht door het zang-duo „De Spelbrekers". Zanger Bert Visser vertolkte op eminente wijze enige succesvolle schlagers. Het hoogtepunt van deze avond vormde ongetwijfeld het optreden van de bekende Nederlandse tele visie parodist Bueno de Mesquita. Op onnavolgbare wijze bracht hij het publiek in vervoering met twee zeer geslaagde humoristische paro- diën tegen een knap gemonteerde en geestige muzikale omlijsting. Frans Vrolijk zorgde voor een ge zellige gang van zaken tussen de bedrijven door. De muzikale bege leiding werd verzorgd door pianist Koos Vermeulen. HAAMSTEDE Bromfiets contra motorfiets Donderdagavond kwamen een bromfiets, bestuurd door de heer J. J. G., afkomstig uit Duivendijke en een motorrijwiel bestuurd door de heer B. S. uit Zierikzee, op de Kloosterweg even voorbij het rust huis „Duinoord" met elkaar in bot sing. De heer G. kwam met zijn brommer van een woonhuis het erf afgereden en wilde de grote weg oversteken om het fietspad te be reiken, toen van de richting Haam stede de heer S naderde. Door nog niet opgehelderde oorzaak geraak ten beiden met elkaar in botsing. De heer G. werd tegen de grond gesmakt en brak een sleutelbeen. Hij kon na in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te zijn behandeld naar huis keren. De heer S. bleef ongedeerd. De voertuigen liepen enige schade op. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. Drukte in haven Burghsluis Het afgelopen weekend was het in de haven van Burghsluis druk ker dan dit gewoonlijk het geval is. Reeds in de voormiddag liepen twee visserscheepjes, de VE iu en de VE 21, beiden uit Veere de ha ven binnen. Ze keerden deze keer niet van de visvangst terug, maar maakten een plezierreisje met een honderdtal badgasten uit Dom*>urg die deze trip onderbraken te Wes- tenschouwen, alwaar de S^oep °P het strand werd „gelost Het ge zelschap wandelde hier overhét strand via de grote weg naar Burgh om dan naar Burghsluis te gaan alwaar ze weer scheep gingen en richting Schelphoek vertrokken, om via de Zandkreek weer naar Veere terug te keren. In de namiddag arriveerden een viertal fraaie Bel gische jachten. Veel belangstelling voor „Fanfare De Hollandse film „Fanfare", die vorige week in hotel Bom werd vertoond, heeft zeer veel be langstelling getrokken. Niet min der dan 5 avonden was de zaai ge heel gevuld met belangstellenden, die allen hebben genoten van dit echte Hollandse stuk. Nog meer soiovliegers Op het zweefvliegkamp te Haam stede maakten deze week de heren Joop Verton uit Haamstede en B. Kloosterman uit Rotterdam hun eerste solovlucht met goed resul taat Dit weekend vertrokken de leden van de West Brabantse Aero Club weer naar Woensdrecht, na dat hun plaats op het vliegveld Haamstede werd ingenomen door de militaire versie, de„Kluvani de Eindhovense zweefvliegclub. Het kamp staat onder leiding van ka pitein-vlieger M. Walraven. Ook deze zweefvliegers zijn weer be reid passagiersvluchten te maken. Deze keer in een ander toestel, nl. een Rhönlerche, waarbij de passa gier helemaal alleen vooraan in de cockpit zit, terwijl de bestuurder achteraan zit, dus een tandemzit- ter. De verhuizing der" toestellen brengt nog al wat drukte met zich mee De WeSt-Brabanders maak ten gedurende hun veertiendaagse bezoek aan Haamstede 1500 starts met evengoede landingen. Deze ver eniging heeft het dan ook wel zeer goed getroffen met het fraaie weer. ELLEMEET Loop der bevolking in de maand juli 1959. Ifigekomen: H.de Jonge uit Enschede. Vertrokken: E. Schuur naar Baarland; J. Quist naar Goedereede ELKERZEE Buig. stand in de maand juli 1959 Geboren: 11. Hendrik, z. van J. Jonker en L. A. Dalebout. NEDERLANDERS GAAN IN AMERIKA EEN „KEUKENHOF" INRICHTEN ROTTERDAM, 17-8. Op een 40 ha. groot terrein, onderdeel van de Sterling Forest Gardens in Tuxete by New York, gaap de Nederland se bollenkwekers een „Keuken hof" inrichten voor de Verenigde Staten. Dit vernam het A.N.P. aan boord van het in de Lekhaven te Rot terdam liggende Noorse ms. „Black Tern" van de Black Diamond Li nes, dat gisteren, zondag, voor dit doel 105 kisten met uitgezochte bloembollen meenam, plus een drietal Nederlandse jongelieden, die tezamen met nog zes anderen als volontair bij de inplanting de leiding en supervisie gaan nemen. Op 24 augustus hoopt de „Black Tern" in de haven van New York aan te komen. Sterling Forest aGrdens is een gebied, dat ongeveer 40 mijl boven New York ligt, volgens onze zegs man mr. F. B. M. Nederveen, die secretaris is van de Bond van Bloembollenhandelaren in Neder land. Het is een terrein, zeide hij, dat vergeleken zou kunnen worden met de Ardennen in België en dat als geheel in handen is van de City Investing Cy, een Amerikaan se maatschappij die zich bezig houdt met moderne stadsprojecten en daar dan ook onder meer mo derne bebouwing op het oog heeft. Behalve dat ligt het n.l. in de be- LONDEN, 16-8. „The Observer" meent dat de houding die het Wes ten de vorige week op de confe rentie over het staken van de kern proeven heeft aangenomen, de Rus sische beschuldigingen schijnt te bevestigen, dat bepaalde westelijke politici moedwillig het tot stand ko men van een overeenkomst tegen werken. Chroesjtsjef heeft beloofd dat Rusland niet het eerste land zal zijn dat weer met kernproeven zal beginnen, aldus het blad. De wes telijke deelnemers aan de confe rentie - de V.S. en Engeland - zijn niet tevreden met deze mondelinge belofte van Chroesjtsjef. Zij hebben bij de ontwapenings besprekingen voortdurend aange drongen op een doeltreffende in spectie. De Russen hebben er nu mee ingestemd dat de controlepos ten in hun land gedeeltelijk wor den bemand met buitenlanders. Zij gaan ook akkoord met een beperkt aantal internationale inspecties in zake niet-geïdentificeerde ontplof fingen op Russisch grondgebied, al dus „The Observer", maar het Wes ten heeft het jongste Russische aanbod verontwaardigd verworpen, omdat de Russen evenveel onder zoeken in de beide westelijke lan- denden willen laten verrichten als in hun eigen land. „Waarom moe ten wij ons er druk over maken, hoeveel keer wij geïnspecteerd wor den?", aldus „The Observer". doeling er een showtuin a&n te leggen, waar het gehele jaar door siertuingewassep te bewonderen zullen zijn. yoor de Nederlandse planten heeft ale City Investing Cy samen met dé Associad Bulbgro- wers Holland een nieuwe stichting in het leven geroepen onder de naam „Cooperation Sterling Forest Gardens". In het bestuur daarvan hebben voor het halve aantal Ne derlanders zitting genomen. Jeugdherberg als examen-object APELDOORN, 17-8. De burge meester van Apeldoorn, mr. A. L. des Tombe zal op woensdag 26 aug. 's middags te 15.30 uur de eerste steenlegging verrichten van een nieuwe jeugdherberg in zijn ge meente. Deze jeugdherberg komt tot stand in het recreatiegebied „Berg en Bos" bij de Asseltseweg, met medewerking van de stichting vakopleiding bpuwbedrijf, die de bouw als een examenobject voor aankomende bouwvakarbeiders zal verwezenlijken. SITTARD. Zaterdagmorgen is bij het zwemmen in de Maas nabij het dorp Obbicht de 18-jarige mejuf frouw S. uit Sittard bij het zwem men verdronken. Mej. S. was ver moedelijk de zwemkunst niet vol doende meester en verdween in een van de gevaarlijke vaargeulen, die daar bij hét baggeren naar grint zijn ontstaan. Pogingen van toe schouwers om mej. S. te redden faalden. Het stoffelijk overschot is nog niet gevonden. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 17-8. Een depressie ten zuiden van IJsland nam tijdens het afgelopen weekeinde geleidelijk verder in betekenis af. Het front er van bleef echter lange tijd actief boven Denemarken en Duitsland waar hét zich maar zeer weinig verplaatste. In deze streken viel dan ook plaatselijk langdurige re gen waarbij op sommige stations in totaal hoeveelheden van omstreeks 100 m. werden afgetapt. Achter het front kwam7het weer in onze om geving steeds meer onder invloed van een hogedrukgebied dat van de Golf van Biscay© uit naar het noor den is getrokken. De luchtdruk waarden in het centrum ervan, dat maandagochtend juist iets ten wes ten van ons land was gelegen is ge leidelijk hoger geworden en be droeg reeds bijna 1030 mb. Het ho gedrukgebied verplaatst zich nog maar langzaam naar het noordoos ten, zodat het weer bij ons er ten minste enkele dagen de invloed van zal ondergaan. Daarbij zal de aan voer van lucht van zee tot stilstand komen. Er moet daarom de komen de dagen droog en zonnig weer worden verwacht bij een geleide lijke stijging van de temperatuur. Ingezonden mededeling Verwachting tot dinsdagavond: Zonnig en droog Zonnig, droog en iets warmer; overwegend, 2wakke wind. 18 aug. Zon op 5.27, onder 20.00. Maan op 19.41, onder 5.22. Volle maan: 18 aug. te 13.50. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 18 aug. 2.48 v.m. 15.10 n.m. BROUWERSHAVEN: 18 aug. 2.18 v.m. 14.50 n.m. Springtij: 20 aug. ONDERWIJS Technische school „Schouwcn-Duivcland" Voor het in de technische school „Schouwen-Duiveland" te Zierikzee gehouden examen Aspirant V.E.V. cursist B, uitgaande van de vereni ging voor elektrotechnisch vakon derwijs in Nederland slaagden: L. J. de Bil te Nieuwerkei'k, G. Boot te Zierikzee, C. A. J. v. Lans te Zierikzee, W. Quist te Zfërïkfcee, G. Tanis te Brouwershaven, J. L. Ver- kaart te Zierikzee. Afgeweezen 2, De Amerikaanse zanger en dan ser Benny Fields, die bekend werd door schlagers als de, „L,ullaby of Broadway" en de „Melancholy" is zondag op 65-jarige leeftijd te New York overleden. Hij leed aan een hartziekte. OM CHROESJTSJEF'S VEILIGHEID WASHINGTON, 16-8. De Ame- rikaanse veiligheidsdienst treft op het ogenblik uitgebreide maatre gelen om de veiligheid van de Russische premier by diens ko mende bezoek aan de Ver. Staten te verzekeren. Geen mogeiykheid wordt daarbij over het hoofd ge zien. Van elk hotel waar Chroesjtsjef de volgende maand zal vertoeven, heeft men een plattegrond en men heeft zich grondig op de hoogte gesteld van de antecedenten der gasten die op de verdieping onder of boven Ruslands leider zullen logeren. Ambtenaren van deze dienst zullen tijdelijk aan de be trokken hotelstaf worden toege voegd. Ook het voedsel wordt aan een nauwkeurig onderzoek onder worpen, waarbij men' het' zelfs weer met een geigerteller óp ra dioactiviteit zal onderzoéken als de Russische ambassade zulks - evenals zij deed bij het bezoek van Mikojan - verzoekt. Zo mogelijk zal Chroesjtsjef niet met lijntoe- stellen maar met regeringsvlieg tuigen reizen en gebruik maken van militaire vliegvelden1 hetgeen een betere controle mogelijk maakt. Het veiligheidsstelsel zal nog rigoureuzer zijn dan indertijd voor het bezoek vande Britse vorstin, dat toen reeds als onge kend zwaar werd aangemerkt. FEUILLETON door LUCIEN LELONG „Verkoopt u dan geen stofzuigers in uw warenhuis, meneer Claren- bough?" vroeg mevrouw Boom. „Warenhuis, me pet!" riep de Amerikaan strijdlustig uit. „Men sen,, we zitten nou hier zo gezel lig onder mekaar en jullie zult er toch je snuit wel over dicht hou den, omdat je anders met je hele comité een figuur slaat als een gie ter, maar ik heb dat warenhu,is van die halve gare Klarenbos nog nooit van binnen en zelfs niet van buiten gezien!" Als een bom viel deze medede ling in de kamer en Kruiderink en de jonge Boom zaten als ver steend in hun fauteuils, maar hier toonde mevrouw Boom haar zeld zame tegenwoordigheid van geest. „Zie je wel?" riep ze, „dat ik ge lijk had? Ik zei al meteen: Die Mr. Clarenbough is geen doodgewone Amerikaanse winkelier. Hij houdt ons maar een beetje voor het lapje. Hij is een-diplomaat of iemand met een hoge functie, die wel eens wil zien, hoe wij hier in Meeldam Ame rikanen weten te ontvangen. Is het niet, meneerkom, laten we nou dat geKlarenbosch maar afschaf fen „Jongejans", zei Will plechtig, stopd moeizaam óp en boog naar1 allé kanten. „Willem Jongejans/ om u te dienen, alias Mr. Cla'rert-|■, bough. Netjes 'bpgëknapt niet?-'] Planhetje van De Qoóyer en mij. ."r< Op het horen van öe laatste woor den kon Kruiderink de triomf in zijn blik maar nauwelijks bedwin gen. Hanny zat als versuft naar zijn moeder te staren, wier meer derheid en vernuft hij deze avond onbetwist erkende. Zoals ze 'm dat in vijf minuten had gglapt. Nu was de kat uit de- zak. Hij begreep, dat dit de fundering was van het plan-- netje;, waarover ze gesproken had! Maar nu toonde ook Kruiderinik dat hij zout waard was. Alles ver liep volgens de plannen. Hij zou zijn aandeel leveren. Hij stond op, keek mevrouw Boom nijdig aan en zei: „Vind jij dat zo lollig, Anna, dat we hier met z'n allen voor gek hebben ge zeten en ene meneer Klarenbos hebben toegejuicht en gehuldigd en befuifd, die helemaal Mr. Kla renbos niet was? En vindt u dat zelf zo leuk, meneer, dat u hier een stel achtenswaardige burgers een figuur als een gieter hebt doen slaan? Dit is geen lolletje, meneer, dit is bedrog. Puur bedrog. Me vrouw Boom mag dat misschien leuk vinden, die heeft er niets bij te verliezen. Maar mijn naam gaat over straat, mijn naam als zaken man, als notabele van deze ge meente. Wie zal me geloven, wan neer ik zeg, dat ik er part noch deel aan had? Wie zal niet denken, dat het allemaal doorgestoken kaart was?" De gewaande Clarenbough was óp deze plotfcèlinge reactiöi niet voorbereid erD-staarde de spreker als versuft aan/.Langzaam Vormde zich in zijn rgeest een denkbeeld ómtrent de ontzaggelijke stommi teit die hij had uitgehaald, om daar notabene onder getuigen, zijn iden titeit te onthullen. Kruiderink zag wel de indruk 26 die hij maakte en ging 'voort: „Het mag dan mijn naam kosten en m'n reputatie, maar ik zal dan tenmin ste redden wat er te redden valt. Ik zelf zal persoonlijk deze ganse zaak onthullen. Ik zal u, meneer, laten arresteren als een oplichter, die zich uitgeeft voor een Ameri kaans zakenman en in werkelijk heid een avonturier is. De politie moet dan maar eens uitzoeken of u verder een blanco strafblad hebt. Ik bel nu meteen de politie op en in één .moeite Mr. Colverton, de Amerikaanse journalist. Die zal ik de zaak haarfijn uit de doekjes doen en al zal ik zelf hangen, ik zal zorgen dat u meehangt, meneer Klarenbos of Jongejans of mis schien hebt u nog wel meer namen. Ik zal zorgent dat de kranten in Amerika en hier u aan het publiek vertonen als wat u bent, een op lichter, een bedrieger, een fantast, een warhoofd, een gevaarlijk avon turier. Anna, waar is de telefoon? Ik bel meteen de politie". Maar nu stond mevrouw Boom op en greep hem bij de arm. „Nee, dat moet je niet doen", zei ze. „Ik 'heb vanavond, de hele avond met meneerehvy» Jongejans zit ten praten, ik,„ben hier de gast vrouw en het is tenslotte eigenlijk mijn schuld dat hij zijn mond heeft voorbijgepraat Meneer Jongejans, ik kan het wel begrijpen". Ze wendde zich met een sympathieke glimlach tot de uit de koets geval len Amerikaan. „Ik kan het me allemaal goed begrijpen. Mijn zoon is jarenlang student geweest en ik ken de jongelui. Wat hier gebeurd is, zullen we zelf onder elkaar uit zoeken, maar ik wil niet, dat u daar de dupe van wordt. U bent hier niet de schuldige. Dat zijn anderen" (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2