Soekarno waarschuwt: „Einde van Nederlands kapitaal" DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 17 AUGUSTUS 1959 No. 18615 115e jaargang MRimiFSfflHNIEUVVSMDE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797.1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochlmon, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938 Om Nieuw-Guinea Dreigende boodschap op onafhankelijkheidsdag DJAKARTA, 17-8. President Soe karno van Indonesië heeft Neder land gewaarschuwd dat al het Ne derlandse kapitaal, met inbegrip van dat ln gemengde bedrijven, uit Indonesië zou worden verwijderd indien het halsstarrig blijft in de kwestie West-ïrian. In zijn jaarlijkse boodschap aan het land ter gelegenheid van onaf hankelijkheidsdag, zei de president dat de overneming van Nederland se ondernemingen door Indonesië sedert vorig jaar verband hield met de strijd voor de bevrijding van West-Irian en een zeer belangrijke stap was in de Indonesische pogin gen om het nog door Nederland be zet gebied terug te krijgen. Echter niet alle Nederlands kapitaal werd overgenomen, terwijl Nederland hardnekkig vasthoudt aan zijn standpunt in de kwestie West-Irian. „Ik laat hier een waarschuwing horen dat indien Nederland in deze kwestie halsstarrig blijft, als het in de kwestie van onze nationale eis koppig blijft, dan zal aan de ge schiedenis van al het Nederlandse kapitaal, met inbegrip van dat in gemengde bedrijven, op Indonesi sche bodem een einde komen". In zijn boodschap, die als titel droeg „De herontdekking van onze revolutie", sprak de president ook over de rol van het niet-Nederland- se kapitaal bij de, opbouw van In donesië. Het buitenlandse niet-Ne- derlandse kapitaal moet zich hou den aan de eisen die de republiek heeft gesteld en moet geen nega tieve rol gaan spelen. „Als het zich niet aan de regels houdt en als het een negatieve rol speelt, als het stilzwij gendeconomische sabotage Premier van Laos beschuldigt Peking VIENTAINE, 14-8. Premier Phouy Sananikone van Laos heeft vrijdag communistisch China er van be schuldigd dat het zijn land tracht vrees aan te jagen. Hij noemde de aanvallen, welke communistische opstandelingen vorige maand in de noordoostelijke provincies hebben gedaan, een „invasie". De eerste-minister verklaarde op een massa-bijeenkomst, dat hij de Chinese communisten zou laten weten, dat Laos zich niet laat in timideren. Hij zei dat zijn regering over „beslissende bewijzen" beschikte, dat er tussen de Pathet Lao en het communistische Noord-Vietnam 'n geheime verstandhouding bestaat. Een reddingsploeg heeft vrij dagavond een Italiaanse bergbe klimmer, Tono Masei, uitgeput aan getroffen nadat hij gedurende 80 uur was gestrand op een rots richel in de Dolomieten. Zijn vriend Giullio Gebrielli, die aan een touw bevestigd aan de rotsrichel hing, was dood toen de groep de zuid westelijke helling van de ruim 3 300 meter hoge berg Marmolada be reikte. pleegt of illegaal steun verleent aan de contra-revolutie, dan moet men niet verrast zijn als het Indonesi sche volk dit kapitaal op dezelfde wijze behandelt als het Nederland se kapitaal". Soekarno zei dat Indonesië de voorkeur geeft aan buitenlandse kredieten boven buitenlandse ka pitaalsinvesteringen. Desondanks zal Indonesië verdraagzaam genoeg zijn jegens buitenlands niet-Neder- lands kapitaal. Hij herhaalde ver volgens zijn eerder genomen be sluit om de kwestie Nieuw-Guinea dit jaar niet voor te leggen aan de V.N. Dit betekent echter niet dat de regering minder enthousiast is in de strijd om dit gebied. „Wij zullen de strijd op economisch ter rein tegen Nederland voortzetten. Ik hoop dat de V.N. uit onze hui dige houding zullen begrijpen wat onze gevoelens jegens de V.N. zijn". Allerergste van Oostenrijkse overstromingen schijnt voorbij te zijn Oorzaak was onafgebroken regenval van 40 uur WENEN, 15-8. De Oostenrijkse autonteiten zijn van oordeel, dat, als er niet meer regen valt, het ergste van de overstromingen die vele delen van het land hébben ge troffen, voorbij is. Terwijl in het oosten en zuiden nog gebieden onder water staan, herstellen de toeristengebieden van Salzburg, Opper- en Neder-Oosten rijk zich geleidelijk van de wa tersnood, die veroorzaakt werd door een onafgebroken regenval van ruim veertig uur. De Donau, waarvan het peil nog stijgt, is op vele plaatsen huiten haar oevers getreden. In de pro vincie Stiermarken, die aan Zuid- Slavië grenst, zette de Mur tenge volge van-dijkbreuken grote stuk ken onder water. Elders in de pro vincie werden zes grote bruggen over de Enns vernield en enige dorpen werden geïsoleerd. Het peil van de Enns stijgt nog. Totdusver zijn negen mensen om het leven gekomen. Door grond verschuivingen zijn wegen ver sperd. Van enige rivieren, zoals de Sal- zach, die door Salzburg stroomt, daalt het peil. Vele toeristen zijn Eisenhower gast van koningin Elizabeth LONDEN, 15-8. In Londen en in Washington is gelijktijdig bekend gemaakt, dat president Eisenho wer officieel is uitgenodigd tijdens zijn bezoek aan Engeland later deze maand de gast van koningin Elizabeth op kasteel Balmoral te zijn. Voorts zal de president „eni ge tijd" op Chequers het buiten verblijf van de Britse premier, 65 km van Londen, verblijven. „De president is van plan op woensdag twee september van Londen naar Parijs te vertrekken", aldus de bekendmaking. De waar nemend perschef avn Eisenhower, Hawks, heeft meegedeeld, dat de president een nacht op kasteel Balmoral zal logeren. Naar in Caracas wordt verno men, zal de Venezolaanse regering tijdens in de loop dezer week te voeren besprekingen aan de Ver enigde Naties verzoeken om alge hele opheffing van de restricties op de invoer in de V.S. van olie uit Venezuela. Door deze restricties lijdt Venezuela jaarlijks een verlies van dertig miljoen dollar. Amerikaanse bolvormige kunstmaan toch niet in baan WASHINGTON, 15-8. De Ameri- kaanse poging om vrijdagavond een bolvormige kunstmaan van blad- alumlnium in een baan om de aar de te krijgen, is niet gelukt. Het was de derde maal in acht .dagen, dat er van Cape Canaveral een sa telliet werd gelanceerd. De drie trappen van de Jupiter- raket functioneerden goed en ook de ballon, die een doorsnee had van drie en een halve meter, vul de zich volgens plan met stikstof- gas. De ballon zou, als zij in een baan om de aarde was gekomen, met het blote oog gemakkelijk zichtbaar zijn geweest. Vrijdag zijn ook drie andere bal listische projectielen gelanceerd. Een ervan viel op zijn uitganspunt terug en ontplofte.; Men is er vrijdag niet in geslaagd de 135 kilo wegende capsule van de aardsatelliet „Ontdekker vijf" te rug te vinden, die woensdag is ge lanceerd. op zoek naar hun kampeeruitrus ting, die 2ij enige dagen geleden bij hun vlucht voor het water had den moeten achterlaten. De herstelwerkzaamheden, waar aan duizenden militairen, politie mannen en anderen deelnemen, werden vrijdag begunstigd door zonnig weer. Vele verbindingen zijn al hersteld. Koning Boudewijn contra persfotograaf SAINT TROPZ, 17-8. Koning Boudewijn der Belgen heeft in de vroege ochtenduren van zondag een persfotograaf bij de pols ge pakt om hem te verhinderen een foto van hem buiten een nacht club te Saint Tropez aan de Rivi- èra te maken. Koning Boudewyns zuster, prinses Josephine Charlot te van Luxemburg, hield tezelfder tijd een sjaal voor het gezicht van de koning om andere persfotogra ven te hinderen. Prins Bertil van Zweden die ook in het gezelschap was, sprak met de persfotografen en het eind was dat de koning der Belgen met danspassen naar zijn gereedstaan de auto ging. De drie genoemde vorstelijke personen en prins Jean van Luxemburg hebben in de nacht van zaterdag op zondag 'ver scheidene nachtclubs in Saint Tro pez bezocht. Dalende produktie in Amerika door staking WASHINGTON, 14-8. De Ameri- kaanse Federal Reserve Board heeft bekend gemaakt, dat de pro duktie van de Amerikaanse fabrie ken en mijnen tengevolge van de staking in de staalindustrie voor het eerst sedert 15 maanden is ge daald. Uit door de Board gepubli ceerde cijfers blijkt, dat het index cijfer voor de produktie met 2 pun ten is gedaald tot 153 procent van de gemiddelde maandelijkse pro duktie in de jaren 1947-1949. Het in juni bereikte indexcijfer van 155 was het hoogste dat ooit werd be haald. De Board maakte bekend, dat de staalfabrieken in juli op 44 procent van hun capaciteit hebben gewerkt tegen 90 procent in juni. Hieraan werd toegevoegd dat de produktie in de staalindustrie per begin augustus is gedaald tot 12 procent van de capaciteit. Oliebrarul in Perzische Golf geblust ROME, 15-8. Een onderzeese olie- brand in de Perzische Golf, ter hoogte van de haven Koeweit, die 11 dagen gewoed heeft, is met dy namiet bedwongen, zo heeft een woordvoerder van de internationa le boormaatschappij in Den Haag vandaag te Rome medegedeeld. De brand was ontstaan door het ontsnappen van aardgas op 3 aug. Naar verluidt zou de schade in de miljoenen dollar lopen. Naar de woordvoerder verder mededeelde zal met het boren waarschijnlijk over ongeveer drie maanden weer begonnen worden. Op Hawai worden zeer moderne hotels gebouwd om plaats te bieden aan het steeds toenemend aantal bezoekers van deze eilandengroep. Hierboven ziet men de ingang van het „Wai- kikian Hotel" aan Waikiki Beach in de hoofdstad Honoloeloe. Het is architectonisch een mengeling van moderne, vormen en oud-Polynesische stijl. Het toerisme is op twee na de grootste inkomstenbron van de acht grote en talrijke kleinere eilanden. De verbinding met de rest van de wereld wordt onderhouden door 14 luchtvaartdiensten en 8 stoomvaartlijnen. DE TOESTAND OP CUBA Talrijke arrestanten werden op vrije voeten gesteld HAVANNA 17-8. In Havanna verluidde zondagavond dat ruim 1500 mensen van de 2000 die in de afgelopen week gearresteerd z|jn in verband met een samenzwering tegen Fidel Castro's bewind op vrije voeten zijn gesteld. De chef van de militaire gehei me dienst van de dominicaanse republiek, kolonel Abbes Garcia, heeft zondag gezegd, dat het niet waar is dat de mannen die zijn gearresteerd nadat zij per vlieg tuig op het Cubaanse vliegveld Trinidad waren geland, opgeste gen zijn in de dominicaanse repu bliek, De Cubaanse minister-pre sident, Castro, heeft de openbare mening willen misleiden door te zeggen dat de mannen uit de Do minicaanse republiek kwamen, al dus Abbes. Onvoorstelbare droogte in China PEKING, 14-8. Ongeveer zestig miljoen Chinezen - een tiende van de bevolking van communistisch China - zijn gemobiliseerd voor de strijd tegen de ergste droogte die China sinds jaren gekend heeft, zo heeft Radio-Peking bekend ge maakt. In het bijzonder in de provincies Honan, Anhwei, Sjantoeng, Hoe- peh, Hoenan, Szetjoean, een deel van Kwantoeng en in Kwangsi - in totaal een gebied van dertien miljoen hectaren cultuurgrond - is de toestand ernstig. De situatie an Honan wordt nog verergerd door een sprinkhanenplaag. Bonaire en de boven windse eilanden kosten veel geld WILLEMSTAD, 15-8. Tijdens de laatste vergadering van de staten der Nederlandse Antillen zijn de financiële perikelen van de eiland gebieden Bonaire en de bovenwin den uitvoerig ter sprake gekomen. Deze beide „armlastige" eilandge bieden eisen elk jaar een grotere bijdrage van het land - dat wil zeggen van Curagao en Aruba - om de lacunes in de begrotingen te vullen. Het streven is steeds ge weest de levensstandaard in de van olie-industrie gespeende eilandge bieden zo veel mogelijk die van de bevolkingen van Aruba en Cura gao te doen benaderen, doch steeds duidelijker klinkt de roep - nu op de beide economisch sterke eilan den de situatie ook minder roos kleurig wordt - dat de steeds stij gende last beteugeld dient te wor den. Met Nederland zijn nog steeds besprekingen gaande over de fi nanciering van diverse welvaarts projecten. Op de bovenwinden komt inmiddels het tourisme steeds op gang. Volgens Abbes is het een on miskenbaar feit, dat er op Cuba een contra-revolutionaire bewe ging bestaat die geleid wordt door aanhangers van oud-president Ba tista. Hij drong er bij Amerikaan se, Cubaanse en Mexicaanse jour nalisten op aan de feiten te bestu deren. De Cubaanse ambassade te Li ma heeft medegedeeld, dat de Cu baanse minister-president, Fidel Castro, naar Santiago gaat om de slotzitting van de conferentie van de ministers van de organisatie van Amerikaanse staten bij te wo nen. Hij zal waarschijnlijk maan dagochtend vertrekken. Picnicplaatsen langs autowegen GOUDA, 14-8. Langs de provin ciale weg Schoonhoven-Krimpen is iets nieuws verschenen in het al gemene wegenbeeld: de picnic- plaats. Provinciale Waterstaat van Zuid-Holland heeft deze plaats aangelegd om automobilisten in de gelegenheid te stellen langs de kant van de weg een boterham te eten. Deze picnicplaats zal worden ge volgd door meerdere plaatsen langs andere wegen. Er worden terrei nen voor uitgezocht, die de garan tie geven, dat de 'geparkeerde wa gen van de bermtoerist geen ver keersobstakel vormt. Men heeft op deze eerste picnicplaats zes ban ken doen plaatsen. Er is voorts wat beplanting aangebracht om be scherming te bieden tegen regen en wind. Stroperij van groot wild Het jachtluipaard, de rinoceros en de leeuw worden in Tanganjika door stroperij op grote schaal met uitroeiing bedreigd, zo heeft het hoofd van het toezicht op de wild stand in zijn rapport over 1958 be kend gemaakt. Sinds 1955 mag niet meer op jachtluipaarden worden gejaagd. In mei j.l. werd een der gelijk verbod betreffende rinoce rossen en leeuwen afgekondigd. Jongen overleden na aframmeling •s-GRAVENHAGE, 16-8. De 18- jarige J. W. V. is gisteren te onge veer 17 uur in de Jan de Baanstraat te 's-Gravenhage overleden, nadat hem een pak slaag was toegediend. De jongeman - zo bleek uit de voor lopige verhoren die de Haagse po litie heeft afgenomen - had 's mid dags zijn 14-jarig vriendinnetje ge slagen. De broer van dit meisje, de 22-jarige A. J. D,, vervoegde zich 's avonds in de Jan de Baanstraat om zijn zusje te wreken. Een klap kwam echter zo hard aan, dat de jongeman overleed nog voordat hij in het ziekenhuis kon worden op genomen. A. J. D. legde tegenover de politie een volledige verklaring af van de toedracht. Hoe achterdochtiger een mens is, des te minder is hij zelf te vertrouwen. Prinses Beatrix weer thuis SCHIPHOL, 15-8. Met de K.L.M. constellation „Soerabaja" uit Mi laan is H.K.H. Prinses Beatrix za- teradagavond omstreeks tien uur van haar vakantie in Italië, op Schiphol teruggekeerd. De prinses werd op het platform van de Am sterdamse luchthaven verwelkomd door haar zuster, prinses Margriet. Middenstandsbond adresseert over voortgezet onderwijs 's-GRAVENHAGE, 15-8. De Ko- ninklijke Ned. Middenstandsbond heeft dezer dagen aan de leden van de Tweede Kamer een adres gezon den waarin deze bond zich uit spreekt over het ontwerp van wet tot regeling van het voortgezet on derwijs. In dit adres sperekt de bond er zijn teleurstelling over uit, dat in het ontwerp „geen rekening gehouden is met het leggen van de zo noodzakelijke contacten tussen het onderwijs en het bedrijfsleven". Het feit dat de handelsavond school in het ontwerp niet is ge classificeerd ziet de bond als een gevolg van dit achterwege gebleven contact. In het adres wordt ook betreurd, dat bij het onderwijs op het athe neum A (te vergelijken met de ho gere burgerschool A), het vak han delswetenschappen niet is opgeno men. Luisteraars en kijkers in Nederland 's-GRAVENHAGE 15-8. Op 1 augustus 1959 bedroeg het aantal geregistreerde radio-ontvangtoe stellen 2.563.223 tegen 2.556.469 op 1 juli 1959. In hetzelfde tijdvak steeg het aantal aangegeven tele visietoestellen van 489.650 tot 503.207 (t.e.m. 14 augustus: 509.504). Op 1 augustus 1959 waren er 495.814 aangeslotenen op 't draad- omroepnet tegen 498.522 op 1 juli 1959. Kind viel twaalf meter 's-GRAVENHAGE 15-8. Het 4- jarige jongetje Eduard Kik is gis termorgen van het balcon van de hoogste etage van een woning aan de van Vlotenstraat in den Haag in de achtertuin gevallen. Het was een val van twaalf meter. Het kind had geen letsel opgelopen, maar is toch ter observatie in een ziekenhuis opgenomen. Komen pluimvee houders tekort 's-GRAVENHAGE, 15-8. De lan- delijke organisatie van bedrijfs- pluimveehouders heeft zich met een adres tot de minister van landbouw en visserij gewend. Het adres vraagt aandacht voor de moeilijke financiële situatie, waarin vele pluimveehouders verkeren. Het adres betoogt ondermeer, dat de pluimveehouders hun deel niet krijgen van wat de exporteurs ge restitueerd krijgen uit de monopo lieheffingen op voedergranen. Met name in de noordelijke provincies zo betoogt het adres, krijgen de pluimveehouders minder voor hun eieren dan op grond van de resti tutie van monopolieheffingen en op basis van de Barneveldse marktprijzen zou kunnen worden betaald. Er wordt op gewezen, dat echter wel de aan de monopolie heffingen verbonden administra tiekosten door de pluimveehou ders worden gedragen. Wervelwind in Brazilië RIO DE JANEIRO, 15-8. Een wervelwind heeft vrijdag in het zuiden van de Braziliaanse staat Parana, voornamelijk in de plaats Palma, grote verwoestingen aan gericht. Er zijn tot dusver 26 do den en tweehonderd gewonden ge vallen. Militaire en burgerlijke vliegtuigen zijn naar de plaats van de ramp gezonden om voedsel en medicamenten te transporteren, aangezien de wegen door de slag regens zijn veranderd in modder poelen. In het getroffen gebied heersen nog sterke winden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1