Duizenden zijn in de weer om mensen uit bedreigde gebieden te evacueren DE ZIERIKZEESCHE COURANT Verjaarsgeschenk voor Prinses Irene VRUDAG 14 AUGUSTUS 195D No. 18614 115e jaargang ZlfMZEESfflliWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tfelt QUI0^2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v,/h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 De toestand in Oostenrijk Negen mensen verloren tot dusver het leven WENEN, 14-8. In vele delen van Oostenrijk zjjn door het slechte weer van de afgelopen dagen over stromingen ontstaan, vvaarbü tot dusver negen mensen om het leven zijn gekomen. De provincies Salz burg, Opper-Oostenrijk en Wenen zyn bijzonder zwaar getroffen. Ook in Stiermarken is veel schade aan gericht. Ei* zijn honderden bruggen ver nield of beschadigd, waaronder de grote betonnen brug in de snelver- keersweg over de Salzach te Salz burg, die indertijd door de Duit sers is gebouwd. In Salzburg en Linz en in de omgeving van deze steden, waar talrijke toeristen ver blijven, moesten honderden huizen ontruimd worden. De grote spoor lijn van Wenen naar het westen is te Amstetten beschadigd, waardoor het goederenverkeer is gestaakt. De scheepvaart op de Donau is stilgelegd wegens de zware stroom die er staat en het hoge water. Duizenden militairen en burgers zijn aan het werk om mensen uit bedreigde gebieden te evacueren en dijken en bruggen te verster ken. Ook in Beieren Donderdagavond begon het peil van de rivier de Salzach, die hele bomen, kadavers van vee en stuk ken van huizen met zich mee sleurt, te zakken. Doch in streken aan de Beierse grens stijgt het wa ter. In Wenen zijn twee huizen in gestort. In Bad Ischl (Opper-Oos tenrijk) is de noodtoestand afge kondigd. Verscheidene delen van de stad zijn overstroomd. Hulp aan de slachtoffers op Formosa TAIPEH, 13-8. President Tsjiang Kai Sjek van Nationalistisch China heeft zijn goedkeuring gehecht aan een grootscheeps plan tot hulpver lening aan de slachtoffers van de overstromingen op Formosa, die aan ongeveer 650 mensen het le- vtn hebben gekost en waardoor 250.000 mensen dakloos zijn ge worden. Het geld zou moeten worden ver kregen door een soberheidscam pagne. Naar van betrouwbare zij de wordt vernomen, is de regering voornemens alle festiviteiten met uitzondering van die welke een nationaal karakter dragen, voor de rest van het jaar te verbieden. De positie van de negers in Arkansas De voorzitster van de Vereniging ter behartiging van de belangen der kleurlingen in Arkansas, me vrouw Bates, heeft in een telegram aan president Eisenhower om bij stand verzocht. Hij zei dat de plaatselijke en federale autoritei ten hebben geweigerd de minimum bescherming die zij verzochten, te verlenen. Op haar huis zijn verscheidene aanslagen gepleegd. Granaten wer den gegooid en de ruiten werden doorboord met geweerschoten. Vrij willigers die de wacht voor haar huis betrokken, werden door de politie van Arkansas gearresteerd wegens het dragen van verboden wapens. In haar telegram verzoekt ze om „de nodige bescherming die ons zal vrijwaren van vrees waar op de burgers van onze vrije Ame rikaanse gemeenschap recht heb ben". Beperking gangsterpraktijken De arbeidswetgeving in de V.S. WASHINGTON, 13-8. Na een de bat van drie dagen heeft het Ame rikaanse huis van afgevaardigden donderdag een wetsontwerp goed gekeurd ter beperking van de gangsterpraktijken van de vakbe weging. Het ontwerp heeft de krachtige steun van president Eisenhower. De stemverhouding was 229 voor en 201 tegen. De voorstemmers waren de re publikeinen en de conservatieve democraten uit het zuiden. Tegen stemden de democraten uit de in dustriële staten van het noorden. B.O.A.C.-stewards smokkelden LONDEN, 13-8. De directie van de B.O.A.C. deelt mede dat op nieuw acht stewards van de maat schappij zijn ontslagen omdat zij betrokken zijn geweest bij het smokkelen van diamant naar In dia. Het aantal ontslagen stewards is thans gestegen tot dertig. Het onderzoek is nog niet afgesloten. Hoofdwegen gesloten Alle hoofdwegen in de provin cie Salzburg, met uitzondering van de autosnelweg, zijn gesloten of nagenoeg onbegaanbaar. In Neder- Oostenrijk zijn door overstroming van rivieren wegen onder water komen te staan, bruggen wegge slagen en vee verdronken. In Klos- terneuburg zijn boerderijen door de bliksem getroffen en tot de grond toe afgebrand. Bij Lambach (Opper-Oostenrijk) hebben alle rivieren hun hoogste stand sinds 1897 bereikt. In het ge bied van Gunskirchen staat het water in vier dorpen volgens de berichten 70 cm. hoog. Volgens de laatste berichten zijn er de afge lopen twee dagen 5 mensen ver dronken. EEN TIJDELIJKE AANPASSINGSREGELING WEDUWEN- EN WEZENVERZEKERING Dit nummer bestaat uit 10 pagina's 's-GRAVENHAGE, 13-8. Zoals reeds was bekend gemaakt is op 9 juli 1959 bij de Tweede Kamer in gediend een wetsontwerp bevat tende: a. een reconstructie van de aanpassing van de overheidspen- sioenen aan de ouderdomsverzeke- ring en aan de algemene weduwen- en wezen verzekering; b. een be perking van de aanspraak op een overheids-weduwenpensioen en op een overheids-wezenpensioen bij gelijktijdige aanspraak op een pensioen of uitkering ingevolge de algemene weduwen- en wezenver zekering. Niet voor 1 oktober Het lag in de bedoeling dat dit wetsontwerp een zodanige parle mentaire behandeling zou krijgen, dat het nog voor 1 oktober a.s. in het staatsblad zou kunnen ver schijnen om tegelijk met de alge mene weduwen- en wezenwet op die datum in werking te kunnen treden. Gebleken is, dat dit doel in verband met de ingewikkeldheid van de materie, genoemd onder a., niet te bereiken is. De regering kwam hierdoor voor de keuze te staan zowel de algemene wedu- H.K.H. Prinses Irene heeft donderdag op Soestdijk een delegatie van het garderegiment fuseliers „Prinses Irene" o-ntvangen. De delegatie bracht haar het traditionele verjaarsgeschenk, ditmaal bestaande uit een platenspeler met bijbehorend koffertje. Het geschenk werd de prinses door fuselier H. van der Heiden aangeboden in tegenwoor digheid van H.M. de Koningin. De pers blijft roeren in Chroesjtsjef's bezoek NEW YORK, 14-8, De „New York News" verklaart vrijdag in een commentaar op het door Eisen hower verworpen voorstel van de democratische afgevaardigde Por ter om premier Tsjou en Lai naar Washington uit te nodigen, dat er natuurlijk een zekere dwaze logi ca steekt in Porters denkbeeld. Als Eisenhower zichzelf kan verlagen tot handjes geven met de moor denaar Chroesjtsjef, waarom dan dan niet met de moordenaar Tsjou"? Doch het blad voegt hier aan toe, dat „Tsjou een groep ban dieten vertegenwoordigt die Ame rikaanse militairen in de Koreaan se oorlog hebben vermoord en ge marteld en die technisch gezien nog met ons in oorlog zijn. Het is enigszins bemoedigend dat de pre sident deze suggestie heeft ver worpen en dat hij heeft besloten - tenminste Voor het ogenblik - zijn sociaal verkeer met moordenaars te beperken tot de slachter van Hongarije, in plaats van het uit te breiden tot de slachter van Korea en Tibet". De „New Yortc Times" is 't met Eisenhower eens, dat Chroesjtsjef in Amerika iets te zien moet krij gen van 't leven van gewone men sen in hun huizen en op hun werk. ,.De heer Chroesjtsjef heeft onze wereld „een paradijs voor de rij ken en een hel voor de armen" ge noemd", aldus de New York Times" doch hoewel wij nog sloppen 'heb ben, blijft hét waar dat de over grote meerderheid van ons volk in huizen leeft waarvan de meeste Sowjet-burgers niet durven dro men. Ook al hebben wij drie en een half miljoen werklozen, hebben wij toch meer dan 67 miljoen mensen met werk en de werkloosheidsver zekering geeft vele werklozen een grotere koopkracht dan miljoenen genieten die in Chroesjtsjefs land 46 uur per week werken". Haring voor Israel 's-GRAVENHAGE, 13-8. De on derhandelingen over uitbreiding van de in de vorige week tussen de Israëlische regering en de Ne derlandse bond van haringhande laren gecontracteerde hoeveelheid gezouten haring zijn vandaag af gesloten met als resultaat dat de totale hoeveelheid wordt verhoogd met 21.000 vaten gezouten haring, welke geleverd zullen worden in het tijdvak van november 1959 tot en met maart 1960. De versche ping vindt zoals gewoonlijk plaats van Rotterdam uit naar Tel Aviv en Haifa. De uitbreiding van de hoeveelheid is tot stand gekomen volgens een bij beide partijen be staande wens. Reuzenbrug over New Yorkse haven NEW YORK, 1-8. Het werft aan de reuzenbrug van vijf kilometer 1 engte over de ingang van New Yorks haven is donderdag be gonnen. De plannen voor dit gigan tisch project, dat 20 miljoen dollar zal kosten, dateren al van vele ja ren her, maar voor 1969 zal de hangbrug met zijn zesbaanswegen op twee verdiepingen nu gereed zijn. De langste overspanning i 1278 m., 18 m. langer dan het mid denstuk van San Francisco's Gol den Gatebrug. Van de brug, ge noemd naar de Italiaanse zeevaar der Verrazano, die in 1524 als eer ste de monding van de Hudson op voer, zal men een imponerend ge zicht hebben op de drukke scheep vaart naar en uit New Yorks ha ven. Manhattans overbelaste ver keersaders worden gemeden Richmond op Statenisland zal zijn eerste vaste oeververbinding met de rest van New York krijgen. De toestand in Laos VIENTIANE, 13-8. Laotiaanse regeringstroepen zijn bezig een aantal dorpen in het noorden van het land opnieuw te bezetten waar uit de communistisch gezinde op standelingen zich hebben terugge trokken, omdat hun aanvoerver- bindingen te lang zouden zijn ge worden. Volgens de stafchef van het Laotiaanse leger houden de opstandelingen echter nog een vijftigtal'dorpen in de Moeongson- vallei bezet. Van regeringszijde werd woensdag medegedeeld, dat er in elf dagen niet was gevochten, wen- en wezenwet als vorenom- schreven wetsontwerp op een latei- tijdstip dan 1 oktober a.s. in wer king te doen treden en dan met terugwerkende kracht tot 1 okto ber 1959, dan wel het tijdstip van in werking treden van laatstge noemd wetsontwerp uit te stellen tot 1 januari 1960 en voor het tijd vak 1 oktober 1959 tot 1 januari 1960 een voorlopige bijzondere re geling te treffen met betrekking tot de beperking van de overheids- weduwen- en wezenpensioenen bij gelijktijdig genot van een pensioen of uitkering krachtens de alge mene weduwen- en wezenwet. Zowel om redenen van psycho logische als van principiële aard bleek het zo niet onmogelijk dan toch uitermate ongewenst voor de eerste oplossing te kiezen, zodat de regering heeft besloten aan de tweede oplossing de voorkeur te geven. Als gevolg hiervan is thans bij de Tweede Kamer ingediend een wets ontwerp ter voorziening in de aan passing van de overheidsweduwen- en wezenpensioenen aan het pen sioen of de uitkering krachtens de Algemene Weduwen- en Wezenwet gedurende het tijdvak van 1 ok tober 1959 tot 'het tijdstip, waarop het eerstgenoemde wetsontwerp kracht van wet zal hebben verkre gen. Deze voorlopige regeling, welke onder de titel .tijdelijke regeling samenloop overheidsweduwen- en overheidswezenpensioen "in hét Staatsblad zal verschijnen, sluit wat haar beginselen en technische uitwerking betreft zo nauw moge lijk aan bij de wet van 20 decem ber 1956 houdende een beperking van de uitbetaling van een over- heidspensioen bij gelijktijdige aan spraak on een pensioen krachtens de Algemene Ouderdomswet. Deze beperking komt in het al gemeen hierop neer, dat voor ieder dienstjaar, waarnaar het over- heidsweduwen- en wezenpensioen is of wordt geacht te zijn berekend, twee procent van het bedrag van het pensioen of de uitkering krach tens de Algemene Weduwen en We zenwet op bedoelde overheidspen- sioenen in mindering wordt ge bracht tot een maximum van tach tig procent van bedoeld bedrag. Wanneer gesproken wordt van diensttijd, waarnaar bedoelde pen sioenen worden geacht te zijn be rekend, dan wordt onder diensttijd verstaan een tijdvak van 70 jaren voor pensioenen, welke niet naar diensttijd zijn berekend doch naar een aflopend percentage van be paalde gedeelten van de pensi oensgrondslag van de overleden echtgenoot of vader (z.g. degres sieve stelsel van pensioenbereke ning, dat voor 1 januari 1957 heeft gegolden). We maken ons meer vijan- den door wat we zeggen, dan vrienden door wat te doen. Russen willen Noord- poolijs opruimen MOSKOU, 13-8. Men hoeft geen atoombommen te gebruiken om de ijsvelden in het Noordpoolgebied op te ruimen, zo heeft de Russi sche geleerde Afsioek donderdag tegen een verslaggever van „Mos kofski Komsolets" verklaard. De geleerde wees op de berich ten in de buitenlandse pers, waar in wordt gezegd, dat de Russen met behulp van atoombommen het ijs in dit gebied willen laten smel ten. Hij zei voorts, dat het klimaat in de aangrenzende gebieden van Siberië en Canada milder zal wor den, als deze ijsvelden verdwenen zullen zijn. In tegenstelling tot de heersende opvatting, is er jaarlijks een warmte-overschot in het centrale deel van het Noordpoolgebied, al dus de Rus. Dit gebied krijgt meer warmte dan het gebruikt, hetgeen is gebleken uit de cijfers door Rus sische expeditieleden verzameld. De ijskap, die in het verre verle den is gevormd toen er nog geen overschot was aan warmte, blijft om het zo uit te drukken slechts door traagheid bestaan. Als de ijs velden eenmaal vernietigd zijn, zal de ijskap, tenminste zolang er een overschot aan warmte is, niet terugkomen. Doordat het ijs van de Noordpool gewoonlijk in de richting van de Atlantische Oce aan afdrijft, kan dit proces bevor derd worden door op mechanische wijze de ijsvelden te verbrokkelen, of te laten smelten, aldus de Rus. De besprekingen van Eisenhower in Europa WASHINGTON, 13-8. In ge- woonlijk welingelichte kringen te Washington is vernomen, dat pre sident Eisenhower zijn aanstaande gesprekken in Europa met de wes telijke bondgenoten zal besluiten met een onderhoud te Londen met de Spaanse minister van buiten landse zaken Castiella. In genoemde kringen is opge merkt, dat hoewel Spanje geen lid is van de NAVO het wel Ameri kaanse bases op zijn grondgebied heeft die deel uitmaken van het westelijke verdedigingsstelsel. Het Witte Huis heeft nog geen officiële mededeling over deze kwestie ver strekt en ook de Spaanse ambas sade in Washington weigert het bericht te bevestigen of tegen te spreken. Verjaarsgeschenk voor prinses Irene 's-GRAVENHAGE, 13-8. In ver- band met het feit dat H.K.H. prin ses Irene op haar verjaardag met vakantie in Italië was, is de aan bieding van het verjaarsgeschenk van het garderegiment Fuseliers „Prinses Irene" vandaag aangebo den op paleis Soestdijk. Het ge schenk bestaat uit een platenspeler met bijbehorend koffertje voor de gramofoonplaten. Nederlandse zeekapitein smokkelde horloges BOMBAY, 13-8. De kapitein van het -Nederlandse stoomschip „Her mes", J. H. van der V., is te Bom bay tot zes maanden gevangenis straf veroordeeld wegens poging tot het smokkelen van 280 horloges naar Bombay. De eerste machinist van de „Her mes", H. P. van M., werd vrijge sproken. Ook hij was beschuldigd van smokkel van horloges. De hor loges werden in beslag genomen toen van der V. in de nacht van 8 juli trachtte ze door de hoofdtoe gang van het haventerrein van Bombay naar de stad te brengen. f Bijzonder zeiler op 5 Nederlands jacht MAASTRICHT, 13-8. 35 jaar er- varing op alle wereldzeeën en met vele typen zeejachten hebben de Amerikaan Irving Johnson doen besluiten zijn nieuwste aan al zijn eisen aangepaste jacht op een Ne derlandse werf te laten bouwen. Dit jacht „Yankee Mystic" ligt thans in Maastricht, vanwaar het een reis gaat beginnen door de Euro pese binnenwateren. Captain Irving Johnson is een der meest bevaren zeezeeilers ter wereld. In de 35 jaar dat hij vaart, maakte hij zeven reizen rond de wereld. Naar Japan, Hongkong, Nieuw Guinea, Afrika en door de Atlantische Oceaan. Hij ontdekte bij Nieuw Guinea een nog niet op kaart gebracht eiland, kwam in contact met vrijwel onbekende volksstammen en ontmoette men seneters - „ze hebben me niet ge lust, om dat ik te tanig was", was zijn bescheid. Samen met zijn echt genote Electa, stelde hij zijn avon turen te boek. Zijn laatste twee wereldreizen maakte hij op een Brigantine. Hij heeft het schip van de hand gedaan en een nieuw la ten bouwen op de werf Westhaven te Zaandam, van de scheepsbou wers H. S. M. Kormann en J. Por- sius en de motorenspecialist L. Meintsen. Het stalen jacht, dat met een motor is uitgerust, is kleiner dan de voorgaande jachten van de Amerikaanse globetrotter. Het schip is 17 meter lang en heeft een kruissnelheid van 18 km per uur. Na de tocht door de Europese binnenwateren staan weer enkele wereldreizen op het programma, zodat het niet aan te nemen is dat de Johnsons voor 1970 in Amerika zullen terugkeren. Hun schip biedt plaats aan acht personen. Bij het onderzoek naar de ver dwenen gouden scepter van Toe- tankh Amon is aan het licht ge komen dat ook een zwaar kunst voorwerp van Elektron (een allia ge van goud en zilver) dat de paarden van de Farao om de hals droegen, is verdwenen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1