Eisenhower spreekt zich uit over komend bezoek van Russische premier DE ZIERIKZEESCHE COURANT Weer rassenrel in Little Rock DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1959 No. 18613 115e jaargang maZEEWMNIEIJWSBOBE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: 1 lnvonihjr- Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Hij wil zelf Russische bevolking leren kennen GETTYSBURG, 12-8. President Eisenhower heeft op een perscon ferentie te Gettysburg meegedeeld dat 't besluit om premier Chroesj- tsjef van de Sowjct-Unie uit te no digen, begin juli is genomen. H(j hoopt dat het bezoek de betrekkin gen tussen oost en west zal ver beteren. Als de Russische premier dat wenst, kan hü in Amerika ook militaire installaties bezichtigen. Eisenhower zelf wil in de Sow- jet-Unie in de eerste plaats kennis met de bevolking maken. Hij ont kende dat de wederzijdse bezoeken een afwijking betekenen van de tactiek van wijlen John Foster Dulles. Eisenhower zei, dat hij uiteraard met Chroesjtsjef ook de toestand in Laos zal bespreken. Het was de eerste keer, dat de president buiten Washington een officiële persconferentie hield. Hij brengt een werkvakantie door op zijn boerderij te Gettysburg. De topconferentie Eisenhower verklaarde dat het beslist niet de bedoeling is dat hij als woordvoerder van het westen onderhandelingen met de Russi sche premier gaat voeren. Een top conferentie acht hij alleen ge rechtvaardigd als er duidelijke tekenen zijn dat de standpunten van oost en west nader tot elkaar komen. Weer (rassen)-rumoer in Little Roek LITTLE ROCK, 12-8. De politie van Little Rock is woensdag slaags geraakt met een menigte betogers die ongeveer een uur voordat de Central High school enkele neger leerlingen zou toelaten, voor de school schreeuwden: „Wij willen geen integratie". De agenten moes ten van de gummiknuppel gebruik maken om de betogers te versprei den en maakten verscheidene ar restaties. De demonstranten kwa men van een grote openluchtbeto ging voor rassenscheiding, waar gouverneur Faubus de menigte zijn steun had verzekerd. De drie ne gerleerlingen konden echter onge hinderd de school binnengaan. President Eisenhower heeft een suggestie om premier Tsjou en Lai van Communistisch China uit te nodigen voor een bezoek aan de Ver. Staten verworpen. De sugges tie was gedaan door Charles Por ter, een democratisch lid van het Huis van Afgevaardigden, nadat bekend was geworden dat Eisen hower en Chroesjtsjef elkaar zou den bezoeken. Toen een verslaggever Eisenho wer vroeg waarom hij tot een ken nelijk nieuwe aanpak op diploma tiek terrein overgaat, antwoordde de president dat er geen persoon lijke poging mag worden nagelaten om nieuw leven te blazen in de be trekkingen tussen oost en west, die sedert het einde van de tweede wereldoorlog en in het bijzonder sedert het einde van de Koreaanse oorlog in 1953 zijn vastgelopen. Het is, naar hij zei, zijn bedoeling uit deze impasse te komen. Felle kritiek op uitnodiging aan Chroesjtsjef Senator Thomas Dodd heeft don derdag in de Amerikaanse senaat felle kritiek op de uitnodiging aan Chroesjtsjef geuit. Wat zouden de senaat en het land ervan gedacht hebben als president Roosevelt in 1939 Adolf Hitler, na diens verove ring van Tsjecho-Slowakije, Oos tenrijk en Polen en terwijl hij be zig was met de uitroeiing van mil joenen joden, had uitgenodigd voor een propagandatour door de Ver. Staten? Laten er geen toejuichin gen zijn voor de rode dictator, geen menigten om hem te begroe- Laos vraagt misschien oni V.N.-waarnemers De Laotiaanse minister van bui tenlandse zaken, Khamphan Panya, heeft woensdag te Vientiane ge zegd dat Laos om waarnemers van de Verenigde Naties zal verzoe ken indien de toestand in het land ernstiger wordt. Volgens de minister bestudeert de Laotiaanse regering een Brits voorstel tot het zenden van een waarnemer van de Verenigde Na ties naar Laos. Verder zei de mi nister die op een persconferentie sprak, dat de Indische regering vorige maand een Laotiaans ver zoek om een Indische waarnemer van de hand had gewezen. De Lao tiaanse regering overweegt niet de drie-landehcommissie van 1954 te verzoeken weer bijeen te komen om een onderzoek in te stellen, zo zei hij. Geen staking in Britse auto-industrie LONDEN, 12-8. Na een dag van onderhandelingen hebben woens dagavond werkgevers en werkne mers van de Morrisfabriek te Cow ley in Engeland overeenstemming bereikt over overplaatsing van een werknemer naar een andere fa briek, waardoor een grote stilstand in de auto-industrie vermeden kon worden. De helft van het personeel van de Morrisfabriek was reeds in staking uit protest tegen het ont slag van een werknemer. Tenge volge van deze staking hadden 1800 arbeiders in twee fabrieken in Bir mingham al geen werk meer. Wie mocht denken dat Little Rock alleen maar meer de naam is van een stad in de Amerikaanse staat Arkansas, welke herinnert aan de nare gebeurtenissen uit de Amerikaanse rassenstrijd die tot het ver leden behoren, vergist zich. De strijd tussen blank en gekleurd gaat in deze stad met onverminderde bitterheid voort. Aan de middelbare scholen van Little Rock zijn voor het nieuwe cursusjaar zes neger studenten ingeschreven en dat was voor een grote groep ontwikkelde blanke jongeren de aanleiding om voor de Rahzy High School een felle rel tegen de integratie te beginnen. ten, geen vleierij of bloemen, doch laten de kerkklokken luiden ter herinnering aan de miljoenen ver moorden achtèr het ijzeren gordijn, aldus Dodd. Noodweer in noord- Italië MILAAN, 12-8. Het noodweer dat vannacht boven noord-Italië is losgebarsten is nog niet uitgeraasd. Treinen tussen Florence en Bolog na zijn tot stilstand gebracht door dat transformators door de blik sem zijn beschadigd. De sneltrei nen tussen Milaan en Rome zijn een uur te laat. Twee grondver schuivingen te Castelleto di Bren- zone, bij Verona hebben het dis trict geïsoleerd. In Florence zijn brandweerlieden bezig met het redden van mensen uit onderge lopen souterrains. BOS GESTOLEN DYON, 13-8. Onbekenden hebben kans gezien om te Blessey (Frankrijk) een bos van bijna 30 hectaren te stelen. Toen de eigenaar de zer dagen met een houtkoper bij zijn bos arriveerde, bleek dat de meeste bomen waren verdwenen. De politie wist alleen maar dat er een houtmaatschappij aan het werk was geweest en daSt plaatselijke werkkrachten, die deze maatschappij had aangenomen, klaagden dat zij nog steeds niet betaald waren. De berooide eigenaar verkocht de weinige nog overgebleven bomen, die di rect werden gekapt, doch toen men daags daarna te rug kwam om het hout weg te halen, bleek ook dit ver dwenen te zijn. De V.N. zitten in geldnood NEW YORK, 12-8. De secretaris generaal der V.N., Dag Hammarsk- joeld, heeft medegedeeld, dat de financiële situatie van de V.N. „een bron van diepe bezorgdheid was en blijft" en dat de financiering van de politiemacht der V.N. „kritiek" is. In zijn begroting voor 1960 wordt een bedrag van 61.863 200 dollars (ca. 235 miljoen gulden) uit getrokken voor uitgaven (100.000 dollar meer dan voor 1959). Per 1 mei 1959 was een bedrag van 46,279.000 dollars aan contri butie van leden-staten nog niet be taald. Over de politiemacht zei hij, dat een bedrag van 22.500.000 dollars van de totale bijdragen tot 55.200.000 dollars nog niet was be taald. Geen opstand tegen communistisch regime WASHINGTON, 13-8. Vice-pre- sident Nixon heeft woensdag bij een lunch, die hij met een aantal democratische senatoren gebruikte, verklaard, dat er weinig hoop is op het in opstand komen van het Russische volk tegen het huidige communistische regime. In Rusland is een nieuwe bur- gerelite aan het opkomen, die zeer goed in de communistische leer stellingen is onderwezen', aldus Nixon. De president van Chili, Jorge Alessandri, heeft woensdag in San tiago (Chili) de vijfde conferentie van ministers van buitenlandse zaken van de organisatie van Ame rikaanse staten geopend. De West-Duitser Altig heeft dinsdagavond tijdens de wereldkampioen schappen wielrennen op de baan van het Olympisch Stadion te Am sterdam de titel bij de achtervolging amateurs behaald, de Italiaan Va lotto werd tweede en de Zwitser Trepp eindigde als derde. Tijdens de ceremonie protocolaire liet de wereldkampioen (midden) zijn gouden medaille vallen en terwijl Valotto (links) zijn erepalm om hoog hield, bukte Trepp zich gedienstig om het goud voor de kampioen op te rapen. (Ongewoon) stilzwijgen van Peking over de ontmoeting Chroesjtsjef-Eisenhower Rood-Chinese leiders voor groto binnenlandse problemen HONGKONG, 12-8. Het stilzwij- gen, waarin Peking zich hult met betrekking tot het komende on derhoud tussen Eisenhower en Chroesjtsjef, wordt door waarne mers in Hongkong beschouwd als een wel zeer ongewoon iets. Dit stilzwijgen duidt er op, dat de ge ruchten, als zouden de hoogste lei ders van communistisch China er gens in het centrum van het land en wel vermoedelijk in Woe Han bijeen zijn, niet van grond zijn ont bloot. De waarnemers leggen er de na druk op. dat alle belangrijke be sluiten aie in het verleden door de Russen zijn genomen, altijd in het openbaar door Peking zijn goed gekeurd, terwijl dit keer alleen de Pekingse pers over de mogelijke toenadering tussen de V.S. en de Sowjet-Unie in gunstige zin heeft geschreven. In Honkong is men er dan ook van overtuigd, dat, zo er op 'het ogenblik inderdaad een conferentie van de topleiders van communis tisch China gehouden wordt, de ko mende besprekingen tussen Eisen hower en Chroesjtsjef het voor naamste agendapunt uitmaken. Maar de waarnemers geloven ook dat Peking nog andere ernstige re denen heeft voor een conferentie en wel de burgeroorlog in Laos en kwesties van binnenlands aard. De „volkscommunes" Wat het laatste betreft zou het De slaalstaking in Amerika YOUNGSTOWN, 12-8. David Mc. Donals, de leider van de 500.000 stakende staalarbeiders, heeft woensdag verklaard dat de vak bond nooit haar strijd voor hogere lonen zal opgeven. Hij herinnerde aan de staking van 1937 die vier jaar duurde en riep uit: „Als wij niet toegaven in 1937 dan zullen we dat zeker niet doen in 1959". In een van zijn krachtigste rede voeringen sedert begin van de staking die nu bijna vijf weken duurt, daagde hij de fabrikanten uit een loonaanbod te doen. gaan om de zogenaamde „volks communes". Mao Tse Toeng, die beschouwd wordt als de „vader" van het systeem der volkscommu nes, zou willen dat dit systeem niet alleen op het platteland maar ook in de steden wordt toegepast Maar bepaalde communistische lei ders zouden hiertegen gekant zijn, omdat zij menen dat alle individu ele karaktertrekken van het land op den duur door dit systeem zul len verdwijnen. En voorts zou de communistisch-Chinese topleiding zich ernstig bezorgd maken over de vooruitzichten van de oogst, die bedreigd wordt door de gevolgen van het slechte weer. Het vraag stuk van de voedselvoorziening zou zich op korte termijn kunnen voor doen. De Gaulle-Eisenliower PARIJS, 12-8. Minister Frey van voorlichting heeft woensdag te Parijs aan journalisten gezegd dat president de Gaulle op de bijzon dere kabinetszitting, gewijd aan de komende ontmoeting tussen hem en president Eisenhower, verklaar de dat deze besprekingen louter de bestaande vraagstukken tussen Amerika en Frankrijk zullen be treffen. De Gaulle en het Franse kabinet waren het er voorts over eens geweest dat het onderhoud tussen Eisenhower en Chroesj tsjef slechts vraagstukken van de Russisch-Amerikaanse verhouding kan betreffen, aldus Frey. Een man die bij toet bagagedepot van het station van Glasgow een verkeerde koffer had ontvangen, heeft er een bedrag van 5000 pond sterling - ruim 50.000 gulden - .in aangetroffen, aldus heeft de poli tie dinsdag meegedeeld. De politie neemt aan dat dit een deel is van de 38.000 pond sterling die in april uit een bank werden ontvreemd. Premier Nehroe van India heeft donderdag meegedeeld dat India bij de regering van Communistisch China geprotesteerd heeft tegen de propaganda die door de offici ële organen van Communistisch China tegen India wordt gevoerd en waarin de Indiërs „imperialis ten" worden genoemd. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Liefhebberijen zijn voor vele mensen de enige gelegenheid om zich ernstig met iets bezig te houden. C.A.O.-overleg voor de metaalindustrie 's-GRAVENHAGE.12-8. Het be- stuur van de Stichting van de Ar beid heeft zich in zijn heden ge houden vergadering uitvoerig be raden over een aan het college van rijksbemiddelaars uit te brengen advies inzake een nieuwe C.A.O. voor de metaalindustrie, welke per 1 augustus 1959 zal ingaan en die onder andere een loonsverhoging van vijf procent inhoudt. Ten aanzien van dit voorstel is in het stichtingsbestuur - naar van de zijde van dit bestuur vernomen wordt - een vrij grote mate van eenstemmigheid bereikt. Twee jongens bij het roeien verdronken ROTTERDAM, 12-8. Vanavond omstreeks zeven uur heeft zich op de Bergse Achterpias te Rotterdam een drama afgespeeld, dat geëin digd is met de dood van twee jon gemannen. Drie jongelui uit 's-Gra- vendeel waren aan het roeien ge gaan en zijn daarbij vermoedelijk te overmoedig geworden. Door het schommelen van de boot kantelde deze, met het gevolg, dat het drie tal in het water viel. De oudste van hen, de 20-jarige molenaarsknecht L. Midd'elhoek, de enige, die zwem men kon, stelde eerst pogingen in het werk om zijn neef, de 17-jarige H. Middelhoek en diens vriendje de 15-jarige G. in 't Veld, boven water te houden, tot er hulp kwam opdagen, maar toen dit niet lukte en het ongeval blijkbaar niet werd opgemerkt, zwom hij in wanhoop naar de oever om hulp te halen. Andere jongens zijn toen met een boot te hulp gesneld en zijn ter plaatse van het ongeluk gaan dui ken. Maar toen het tweetal uit 's-Gravendeel eindelijk werd ge vonden, was het al te laat, de le vensgeesten waren reeds geweken. Ooievaar kreeg kunstbeen EMMEN, 11-8. Een ruim een-jarige ooievaar, gebo ren in het Noorder Dieren park in Emmen is vandaag in het diaconessenhuis te Emmen voorzien van een poot-prothese, waarmede de vogel sinds enige uren rond stapt. De ooievaar, die ver leden jaar in het park werd geboren, belandde bij een van zijn eerste rondvluchten in de ren van een emi. Deze takelde de jonge ooievaar zodanig toe, dat een van zijn poten later moest wor den afgezet, nadat eerst al lerlei andere middelen wa ren toegepast. De belangstelling voor de gewonde ooievaar was zo groot, dat men besloot de vogel van een prothese te voorzien. De behandeling werd vandaag in de kliniek van het diaconessenhuis on der meer bijgewoond door dr. A. G, Perdeck, ornitho loog en hoofd van het vogel trekstation uit Leiden. Voortvluchtige reis bureauhouder gepakt UITHOORN, 12-8. De voortvluch tige exploitant van de chaletdienst Austria, de 39-jarige J. van Dijk uit Uithoorn, is van middag te Haarlem aangehouden. Hij verbleef na zijn terugkeer uit Oostenrijk in Nederland gedurende twee dagen en twee nachten op een onderduik adres te Hillegom. Nadat hem daar de grond te heet onder de voeten was geworden, vertrokvhij naar Haarlem,, waar hij vanmid dag ook op een onderduikadres ge arresteerd werd door de groeps commandant der rijkspolitie te Uithoorn en de adjud.ant van de districtsrecherche te Amsterdam, in samenwerking met de recherche van Haarlem. Van D. werd over gebracht naar Uithoorn en inge sloten op het politiebureau aldaar. Van D. heeft met zijn chalet- dienst talloze Nederlandse vacan- tiegangers gedupeerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1