DE MAN UIT CHICAGO Vrouwtje Duidelijke groei van Zierikzee onder Graaf Floris III (13e eeuw) Minder reizigers- en goederenvervoer bij de Ned. Spoorwegen in 1958 Kosten konden op lager niveau worden gebracht 's-G RAVE NHAGE, 10-8. De ver minderde economische activiteit en de mede daardoor toegenomen concurrentie van de andere ver voermiddelen hebben in het ver slagjaar het reizigers- en goederen vervoer van de Nederlandse Spoor wegen ongunstig beïnvloed, zo wordt in het jaarverslag over 1958 van de Nederlandse Spoorwegen medegedeeld. De totale kosten konden op een lager niveau worden gebracht, niet tegenstaande de verhoging van de lonen van het spoorwegpersoneel. Het jaar werd afgesloten met een batig saldo van f 0,2 miljoen (v.j. f 3,5 miljoen). Voorgesteld wordt deze winst vermeerderd met de onverdeelde winstsaldi uit voor gaande jaren ad f 4,9 miljoen, naar nieuwe rekening over te brengen. De totale opbrengsten daalden met f 13„6 miljoen tot f 493,1 mil joen (1957: f 506,7 miljoen). De ont vangsten uit het reizigersvervoer daalden met f 0,8 miljoen, die uit het goederenvervoer met f 12,2 miljoen. De kosten verminderd met f 10,3 miljoen van f 503,2 mil joen tot f 492,9 miljoen. De exploi tatiekosten waren f 7,0 miljoen la ger dan in 1957. In het thans uitgebrachte jaar verslag van de N.V. Nederlandse Spoorwegen over 1958 wordt mede gedeeld, dat de modernisering van het bedrijf ook in het verslagjaar voortgang heeft gevonden. Het ge reedkomen van de elektrificatie van de lijn Alkmaar-Den Helder en de aflevering der laatste diesel- elektrische locomotieven betekenen een voorlopige afsluiting van het na de oorlog uitgevoerde program ma tot modernisering van de trac- tiemiddelen. Dat de voortgang, die met de opheffing van gelijkvloerse Huis moest afbranden AVESNES, 11-8. Het huis van Leo Michon, een inwoner van Tais- nieres (Frankrijk) moest maandag volledig afbranden, dat was ken nelijk zo beschikt. 's Avonds sloeg de bliksem in het huis en ontstond er brand. Michon sprong direct in zijn auto om hulp te halen. Hij slipte echter onder weg en werd dwars door de voor ruit uit de wagen geslingerd en ernstig gewond. Zijn buurman, die intussen de brand had opgemerkt, wilde tele fonisch de brandweer alarmeren, doch de telefoon werkte niet. De buurman nam daarop zijn auto om de brandweer van Aulnoye te gaan waarschuwen, doch onderweg kreeg hij pech en moest hij gaan lopen, met het gevolg dat toen tenslotte de brandweer arriveerde, men weinig anders behoefde te 'doen dan de puinhoop van wat eens Mi- chons huis was, nat te houden. Wie denkt op het Oostenrijkse platteland tot vlotte conversatie met de bewoners te kunnen komen, vergist zich, ook al zijn de lessen Duits destijds niet aan hem voor bijgegaan. De plattelanders ginds spreken een heel erg onverstaan bare dialectische variant en daar tilt men nog al zwaar aan, al is het niet helemaal onmogelijk de mensen te verstaan. Zo ook opoe niet, die élke dag voor de boerderij in het zonnetje zat oud te wezen. Ze luisterde naar het kabbelende water, dat zich in het meer stortte, ze keek naar de touristen die zich bij de kraan - heel opzichtig soms - kwamen wassen en voor de rest was het mijmeren en denken aan vroeger geblazen. Opoe was al 87 en ze heeft wel een uur lang uit haar leventje verteld. Het meest onder de indruk was ze van de vele vreemdelingen en de auto's. Vroe ger was er ook in het „hoogseizoen" geen kip te zien, althans geen uit heemse kip. De seizoenen verlie pen er in het ritmewaarop ook de mens zich had ingesteld. Het zal wel heel onvoorstelbaar mooi en stil zijn geweest. Opoe raakte er niet over uitgepraat. Voor haar is de tijd een beetje stil blijven staan. Ze weet niets van de verre vreem de wereld, waaruit de gasten stammen. Zij is blij geweest als er aanleiding toe was en bedroefd als daarvoor redenen waren, maar in het hoe en wat van de barre we reld heeft zij zich nooit verdiept. Het woord Rotterdam zei haar niets en ze wist ook niet dat in de wereldoorlog vreemde troepen op Nederlandse grond stonden. Ze schrok er zichtbaar van en vroeg: „zijn wij dan ook vijanden geweestMen behoefde zichzelf geen geweld aan te doen, met hard- grondig „nee" te schudden, want opoe leek ontstegen aan de boos heid van deze eeuw. Ze heeft al leen maar stil geleefd in haar eenzaam dal, geluisterd naar de waterval, maar ondertussen zes flinke kinderen naar de zelfstan digheid opgevoed. Ze werkte tot haar 80Ste jaar en nu droomt en mijmert ze in het zonnetje. Er wa ren schitterende al of niet touris- tische dames in Oostenrijk, maar dit vrouwtje was het mooiste. Eilandmam heeft - als herinnering - van haar een kleurenplaatje. Een best souvenir, vindt hij. EILANDMAN. kruisingen in niet-rijkswegen min der groot is dan werd verwacht, schrijft de directie van de NJ3. voornamelijk toe aan moeilijkhe den, welke gemeenten ondervinden bij de financiering van hun aan delen in de kosten van de werken. Meisje aangehouden in zuid-Italië HILVERSUM, 10-8. De 14-jarige Constance Roosje Blaauw, die sinds vrijdagavond 3 juli uit Hilversum was verdwenen, is door de Itali aanse politie aangehouden in Zuid- Italië. Zij zal zo spoedig mogelijk door haar vader worden opgehaald. Het meisje is waarschijnlijk liftend in Zuid-Italië terecht gekomen. Koning Boudewijn naar de Rivièra TOULON, 10-8. Prins Xavier van Bourbon Parma, vader van de 25- jarige prinses Marie-Therèse, wier naam herhaaldelijk in verband met huwelijksplannen van koning Bou dewijn is genoemd, heeft vandaag meegedeeld, dat zijn dochter per auto naar de Rivièra is vertrokken. Zoals men weet is koning Boude wijn van België zondagmiddag naar Heyres nabij Toulon gereisd voor een vacant ie in het Franse depar tement Var, waarvan Toulon de hoofdstad is. De Bourbon Parmar6 wonen in Bourges, midden-Frank rijk. Volgens de „Times of India" heeft de regering van Laos India verzocht, een groep waarnemers naar Laos te zenden. GEREDDEN VAN (GEZONKEN) LOGGER KREGEN ENTHOUSIASTE ONTVANGST Zeven uren zaten zij in sloep op de Noordzee V LISSIN GEN, 10-8. Zelden is schipbreukelingen een hartelijker en welgemeender ontvangst bereid, dan de opvarenden van de logger „Geertruida Jacöba", die vannacht tengevolge van een explosie in de Noordzee is gezonken. De beman ning, die opgepikt was door het Duitse schip „Rabenfels", werd op de rede van Vlissingen omstreeks half zes overgenomen door een loodsboot. Op de boulevard en op de pie ren hadden zich vele duizenden verzameld om de 16 man en de twee kinderen aan de wal te zien komen Op de kade van de Koopmansha ven stonden de vrouwen, verloof den en dochters van de beman ningsleden en- zij bereidden' de hun nen, die niet minder dan zeven bange uren in de sloep op de Noordzee hebben doorgebracht, een gevoelige ontvangst. Het had niet lang meer moeten duren, was de algemene indruk van de 16, of zij waren de dood inge gaan. De explosie De „Geertruida Jacoba" was op weg naar huis met een lading ha ring ter waarde van ongeveer f 30.000 tot f 40.000. Eensklaps sloeg de motor af. Men ging repa- KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND APELDOORN. Tengevolge van een aanrijding tussen een autobus en een. tractor met aanhangwagen is de 16-jarige F. W„ afkomstig van het Rijksopvoedingsgesticht „Hoen- derlo", dodelijk verongelukt. De jongen viel van de aanhangwagen toen de tractor kantelde. Met een schedelbasisfractuur werd hij naar het St. Lidwinaziekenhuis overge bracht, waar hij nog des avonds is overleden. MAASTRICHT. Het echtpaar Jean Debats en Marie van Veghel, respectievelijk 93 en 92 jaar, zal op zondag 30 augustus zijn 70-jarige bruiloft vieren in Maastricht. Zij verblijven in het bejaardentehuis „Calvariënberg" - het „Godshuis" - waar zij een goede verzorging ge nieten en iedere dag door kinderen en kleinkinderen worden bezocht. BRISTOL. De 17-jarige Amster damse scholier Pieter C. A. Brei- tenstein is in een ziekenhuis jin Bristol overleden aan de verwon dingen, die hij bij een verkeerson geluk te Carhampton had opgelo pen. _De jongeman bracht zijn va- cantie door bij kennissen in de om geving van Bristol. Hij werd, staande op de rijweg* gegrepen door een motorfiets,, toen hij een foto wilde nemen van een autobus ROERMOND. Op de hoofdweg Best-Eindhoven is een personen auto op onverklaarbare wijze van de weg geraakt. De auto sloeg en kele malen over de kop en werd vernield De bestuurder, de 29- jarige P. van O. uit Herten, werd levensgevaarlijk gewond en over leed zaterdagnacht in het zieken huis te Eindhoven. Drie vrouwe lijke inzittenden, onder wie de ver loofde van de bestuurder, moesten in het ziekenhuis worden opgeno men. KOEWACHT (bij Hulst). In de Karnemelkspolder onder de ge meente Koewacht heeft een botsing plaats gehad tussen een personen auto, bestuurd door de veehande laar Verstraeten uit Sint Jansteen en een veewagen, bestuurd door Frans Witman uit Hulst. Hierbij geraakten de inzittenden van de personenwagen Verstraeten, Ver biest uit Vogelwaarde en de Rijk uit Hulst, ernstig gewond. Voor het leven van Verstraeten wordt ge vreesd. BUSSUM. Een auto-ongeval heeft alhier het leven gekost van mevr. D. uit Bussum. Het ongeluk gebeurde toen de echtgenoot van mevr. D. op een kruispunt wilde inhalen. Er ontstond toen een aan rijding met een uit een zijstraat komende bestelwagen De heer D. zelf werd ernstig gewond. Het 16- j.arig dochtertje werd lichter ge wond. reren, doch toen de machine weer op gang was gebracht, volgde er een explosie. Het water stroomde het sehip binnen en schipper .Rog gaf bevel de sloep buiten boord te zetten, de mensen te porren en het schip te verlaten. Bij het overstappen in de red dingsboot hebben zich geen moei lijkheden voorgedaan. Iedereen hield zich voortreffelijk, vooral de 10-jarige Tineke Rog, een doch tertje van de kapitein en de 14- jarige Adri Zoutebier, die beiden hun vacantia op het schip door brachten. Deze twee jonge kinde ren hebben zich voorbeeldig ge dragen, tot het reddende schip, de Rabenfels" opdaagde. Rusthuis voor paarden BERN, 10-8. De Zwitserse „Stichting voor het Paard" heeft te Franches-Montagnes in de Jura een „rusthuis voor paarden" geopend. Oude paarden, die geen dienst meer kunnen doen, maar die men niet naar het slachthuis wil laten gaan, kunnen daar onderdak vin den. De laatste vier Zwitser se postpaarden en enkele renpaarden-op-nonactief ge nieten er reeds pension. De stichting 'wil verder jaar lijks vijftig a honderd uitge zochte veulens van Zwitsers ras kopen om ze tot de leef tijd van drie jaar te verzor gen teneinde de Zwitserse markt van paarden van eigen bodem te kunnen voor zien. Straaljager stortte neer Piloot redde zich LEEUWARDEN, 10-8. Een straal jager van het type Hunter Mark IV is gistermiddag na een mislukte landing op zijn basis - Leeuwar den - neergestort in de buurt van Sint Jacobiparochie. De piloot, de 31-jarige eerste luitenant-vlieger S. Folkers uit Leeuwarden, bracht zich met zyn schietstoel in veilig heid. Van de vliegbasis Leeuwarden kreeg de luchtmachtvoorlichtings dienst de volgende verklaring door voor het ongeluk: de Hunter maak te deel uit van een formatie van vier vliegtuigen, die een landing zouden uitvoeren. Het toestel van de luitenant Volkers echter maak te een zogenaamde harde landing, waarbij het landingsgestel ernstig beschadigd werd en een vleugel tip eveneens schade kreeg. Het toestel sprong op en de piloot be sloot door te starten. Hij vloog di rect naar een hoogte van 10.000 voet, de minimale hoogte om van een schietstoel gebruik te kunnen maken. Ook zette hij koers naar zee. Hij moest echter voor hij bo ven water was zijn toestel verla ten. Dc kolensituatie in Nederland 'S-GRAVENHAGE, 8-8. Volgens opgave van het ministerie van economische zaken heeft de defini tieve kolenproduktie (excl. bruin koolbriketten en gascokes) in mei j.L welke maand 23 werkdagen telde, 914.112 ton belopen tegen 976.596 ton (voorlopig) in juni j.l. (25 werkdagen). De gemiddelde produktie per werkdag was resp. 39.744 ton en 39.064 ton groot. De totale invoer (excl. bunkermatcri- aal) beliep in mei j.l. 562.517 ton, waarvan 223.817 ton uit west- Duitsland en 235.250 ton uit Ame rika. De voorlopige invoercijfers voor juni j.l. zijn voor de totale in voer 591.625 ton en voor die uit west-Duitsland en Amerika resp. 228.833 en 246.001 ton. (Totaal kwam in mei voor bin nenlands verbruik beschikbaar 977.956 ton, waarvan voor de groot industrie 652.186 ton en voor huis- brand-kleinindustrie 325.770 ton. UIT DE HISTORIE DER STAD Praktisch geen gegevens uit de 12e eeuw in Wij zagen hoe de Vlaamse invloed zich - voor zover hij b.v. op de stichting van Zierikzeë's oudste bedehuis betrekking heeft gehad, wel niet vóór de aanvang der lie eeuw zich zal hebben doen gevoe len. Wellicht hebben wij hier een vage aanduiding over de tijd, vóór welke men niet van een eigenlijke, zich uit een woonbuurt ontwikke lend rivierdorp, dat tegelijk een kasteeldorp kan zijn geweest, kan spreken. Uit dat dorp is dan vol gens de gewone gang der steden- ontwikkeling een stad ontstaan en er is wel enige grond om aan te nemen, dat het eerste stadsrecht van Zierikzee afkomstig is van graaf Floris III (1157-1190). Daar de economische afscheiding van de woongroep, die stad werd, van het omliggende platteland bij het verwerven van stadsrecht voor een groter of kleiner deel reeds zal afgelopen zijn geweest, kan het be gin van dit afscheidingsproces, bij de kalme gang van de ontwikke ling in de middeleeuwen, op ten minste ruim honderd a 200 jaar gesteld worden. Het tijdstip dus, dat er in de woongroep een ont wikkeling inzette, die op stadsvor- ming uitliep, moet daarom wel tus sen 950 en 1050 geplaatst worden. Citaat van Reygersberch Reygersberch in zijn uit 1551 da terende „Cronijcke van Zeelandt" zegt bij de beschrijving der rege ring van Floris III: „bi deze Floris tijden werden Middelburch en Zie- rinczee seer groeyende ende op- comende volcke, huysen, ende an dere timmeraigen. Ende kregen sommige loyen oft kueren van rechte boven andere plaetsen, want si in dien tijden die vermaerste ende principaelste van Zeelandt waren daar die meeste heerliche- den ende tmeeste volck in was". Wij kennen geen oudere keur van Zierikzee dan die van graaf Willem II van 1248. Maar daarin is sprake van het vernieuwen en verbeteren van keuren door zijn „voervaders" aan de stad gegeven, door welke uitdrukking het aan gehaalde van Reygersberch steun ontvangt. Uit de 12e eeuw weten we van het wedervaren onzer stad zo goed als niets. Maar in de allereerste ja ren van de 13e eeuw begint de naam der plaats genoemd te wor den. In 1203, toen bijna geheel Schouwen in handen was van de aanhangers van Lodewijk van Loon vond graaf Willem I hier een geestdriftige ontvangst). In 1205 onderging de stad reeds een beleg door de Vlamingen, waaruit mag worden afgeleid, dat de plaats toen al enigszins versterkt moet zijn geweest. Ongetwijfeld was de omvang in de 12e eeuw gering en besloeg het oppendak foen zeker niet meer dan nodig was, om het grafelijk kasteel, de ten oosten daarvan gelegen Sint Lievenskapel of -kerk en een kring van huizen en hofsteden te bevat ten. Ten ruimste genomen zal de toenmalige omwalling de richting gevolgd hebben van. de Weslpoorl af (de oudste poort der stad), langs de Regenboog- en Pieterseliestraat tot de Fonteine, vandaar in noord oostelijke richting naar de Oude Haven, vandaar langs de Melk markt, Bcddeweeg, Minderbroeder straat en Lammermarkt tot aan de gracht en verder zuidwaarts tot de Westpoort. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-8. Een uitgebreid storingsgebied trok in de afgelopen 24 uur van Frankrijk langzaam in noordelijke richting. Vooral in En geland bracht het plaatselijk veel regen. In het zuidwesten viel op verscheidene plaatsen meer dan 60 mm in 24 uur. In zuid-Duits- land gingen de onweersbuien met zware windstoten gepaard. Ook in ons land vielen maandagavond op sommige plaatsen zware buien. In Hoek van Holland bracht een bui 35 mm regen, er kwam een wind stoot van 26 meter per seconde voor. Op de buien volgde een re genzone die vanmorgen langzaam van zuid naar noord over ons land trok. Met zuidwestelijke winden stroomde koelere lucht van ocea nische oorsprong binnen. De regen zone wordt gevolgd door een ge bied met opklaringen, maar omdat een storing in de hogere luchtla gen die vanmorgen boven zuid- Engeland en west-Frankrijk lag nog ons land zal passeren, moeten ook enkele buien worden verwacht. Het blijft dus wisselvallig en koel weer. Zondagavond is de 22-jarige vaandrig IT. B. van D. met zijn mo torfiets in aanraking gekomen met een der achterwielen van 'n stads bus bij het station te Dordrecht. De vaandrig sloeg over de kop en werd zodanig gewond dat hij over leed, terwijl hij naar het zieken huis werd gebracht. AUTO REED UTRECHTSE SINGELGRACHT IN Twee personen verdronken UTRECHT, 10-8. Omstreeks vier uur vanmiddag is een personen auto vanaf de Rijnkade te Utrecht in de Singelgracht gereden. Hierbij kwamen twee personen om het le ven. Een derde inzittende, die uit de wagen werd geslingerd, kon door opvarenden van een passeren de rondvaartboot uit het water worden gehaald. De slachtoffers die om het leven kwamen zijn de 54-jarige mevrouw J. E. Furnée-Honig en haar 76-ja rige moeder mevrouw M. Honig- Ples. De 21-jarige chauffeuse C. Furnée kon worden gered. Zij wa ren allen uit Den Haag afkomstig. De Utrechtse brandweer, die spoedig na het gebeurde met een takelwagen arriveerde, slaagde er aanvankelijk niet in de auto op het droge te trekken. Toen men zag, dat de wagen, als gevolg van het losschieten van een kabel opnieuw in de diepte zou verdwijnen, wer den de twee zich in de auto be vindende personen vanaf een boot je uit de auto gehaald. De redding kwam evenwel te Iaat. Direct na dat de beide slachtoffers uit de auto waren zonk deze opnieuw. Eerst een uur later slaagde men er in de zwaar gehavende wagen op de wal te trekken. Verwachting tot woensdagavond: VRIJ KOEL Half tot zwaar bewolkt en vrij koel weer. Met af en toe regen. Zwakke tot matige tijdelijk vrij krachtige zuidwestelijke wind. 12 aug. Zon op 5.17, onder 2012. Maan op 14.45, onder 13 aug. Zon op 5.19, onder 20.10. Maan op 15.53, 'ori'der 0.05. Eerste kwartier: 11 aug. te 18.10. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 12 aug. 8.24 v.m. ÓÓ.45 n.m. 13 aug. 9.28 v.m. 22.0(1 n.m. BROUWERSHAVEN: 12 aug. 8.10 v.m. 20.37 n.m. 13 aug. 9.18 v.m. 21.51 n.m. KERKNIEUWS Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Vlaardingen (vac. W. Sirag) D. Noordmans te Ommelanderwijk (Groningen). (Geref. kerken) Aangenomen naar Niezijl H. W. Nusselder, kand. te Dinxperlo, die bedankte voor Wolphaartsdijk; naar Winsum (Fr.) C. A. Verhoog, kand. te Voorschoten, die bedank te voor Kootwijkerbroek en voor Schermerhom (N.H.) Ger. Gem. in Nederland NIEUWERKERK. Donderdag avond 13 augustus, half acht, dr. Steenblok. FEUILLETON door LUCIEN LELONG Hanny's teleurstelling over de in eenstorting van een droom, waar van de brokstukken hem de weg schenen te versperren naar een gemakkelijke carrière, tekende zich duidelijk op zijn gezicht af. Hij was beledigd, omdat de „kale dochter van zo'n armoedige burge meester" hem niet serieus geno men had, niet vereerd was met zijn aanzoek. Hij vertoonde zich in zijn ware gedaante, toen hij op stond en snauwde: „Misschien komt de tijd eerder dan je denkt, dat je wèl serieus zult moeten worden en dan zul je er spijt van hebben, dat je het nu niet geweest bent Ik zal dit niet vergeten en zorgen dat je er spijt van krijgt. Jz kon me tot vriend krijgen en zelfs méér dan dat en dat heb je geweigerd, je zult de gevolgen on dervinden! Jij en je vader en je hele boerenfamilie, die zich nu misschien verbeelden, dat ze heel wat in de melk te brokkelen heb ben, maar die nog wel eens uit een ander vaatje zullen tappen. Je hoort nog van me, juffrouw (en met oneindige minachting sprak hij het laatste woord uit) Dikken- burg!" Corrie stond rechtop, boog nau welijks merkbaar en zei beleefd: „Daar is de deur meneer Bom en denkt u om hot drempeltje!" Rood van woede en met bijna niets ziende ogen van drift, kwam Hanny Boom de serre in, waar zijn moeder haar plannen zat tc maken, de pekinees als gewoonlijk op haar schoot. Ze behoefde niet te vragen, wat zijn toorn had gaande gemaakt, want onbeheerst gooide hij er al les uit en verzuimde niet, zijn opinie omtrent de burgemeesters familie en in het bijzonder om trent het jongste vrouwelijke lid daarvan kenbaar te maken in termen, die men gewoonlijk in be schaafde kringen niet gebruikt. Zijn moeder luisterde rustig en beheerst en knipperde slechts bij iedere krachtterm, als in pijn, met de ogen. Tenslotte zei ze: „Dat is alles precies gelopen zoals ik ge dacht had". „U hebt er anders nooit iets van gezegd". „Nee, natuurlijk niet," zei me vrouw Boom en ze keelc als een oude, wijze uil haar opgewonden zoon aan, „want ik weet dat bij jongelui verzet vanwege de ouders precies het tegenovergestelde uit werkt. Te veel gevallen heb ik ge zien van jongelui, die met elkaar trouwden, tenslotte om geen an dere reden dan omdat de ouders er tegen waren en te laat in de gaten hadden* dat dit voor een huwelijk wel een zéér onvoldoende basis vormt. Daarom heb ik je rustig je gang laten gaan, je in geen enkel opzicht beinvloed en ziedaaruit eigen ervaring ben je tot. de slotsom gekomen, die ik zelf ook al bereikt had. Je hebt de weg van de minste weerstand ge kozen, je hoopte via de dochter het baantje van dc vader tc krij gen. Nu krijg je geen van beiden. Want je hebt me daar duidelijk staan te vertellen, hoe flink je het haar verteld hebt. Je hebt daar mee je eigen glazen ingegooid, want nu kijkt ze je natuurlijk 23 nooit weer aan. Er zit niets anders op, dan dat je het thans langs een andere weg probeert". „Welke weg?" „Een andere zei ik, tevens een kortere en een waarlangs je ze kerder je doel bereikt. Terwijl jij nog zat te wachten op een kans om bij dat wicht met haar opge stoken wipneus en haar peenhaar (mevrouw Boom toonde, dat ze zelf ook in niet geringe mate zich de beledigingen van haar zoon had aangetrokken) een blauwtje te lo pen, ben ik inmiddels rustig voort gegaan met mijn plannen. En in die plannen past het me heel goed, dat jij met de familie Dikkenburg, althans met de dochter bent ge brouilleerd. Want we zullen met die familie niet moeten aanpap pen als totnogtoe, maar strijd voe ren. Niet openlijk, natuurlijk. Voorlopig niet. Straks komt onze kans. Dan slaan we toe. Zorg jij inmiddels, dat er niets gebeurt, dat je kansen kan verslechteren. Maak je aangenaam bij de raadsleden. Burgemeester De Graet van Ma- gerhem in Kwardam ïs geen vriend van de Dikkenburgs en een heel goede bekende van de Commissa ris van de Koningin. Ga eens met hem praten, vraag zijn advies* over verschillende zaken, daarmee is hij altijd bijzonder gevleid. En laat zo voorzichtig mogelijk eens door schemeren dat je in geval van een vacature in Meeldam graag in. aan merking zou komen. Daf je een groot voorstander bent van samen werking met, Kwardam. Hij ver beeldt zich dan misschien, dnt-ie van daaruit hier dè zaak gemak kelijk kan regeren. Laat hem in die waan. Als je eenmaal hier op het kussen zit, behoef jij je er nicls meer van aan te trekken". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2