Amerikanen satelliet" lanceren „schoepenrad met veel instrumenten DE ZIERIKZEESCHE COURANT Op 27 augustus confereert Eisenhower met Adenauer te Bonn ZIERIKZEESCHE MAANDAG 10 AUGU$TD8-i*Sr No. 18611 115e jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797.1889 Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. kJal^öli-10-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Wonder van technisch vernuft In 121/2 uur tijds ellips om de aarde CAPE CANAVERAL, 7-8. - Van de Amerikaanse raketbasis te Cape Canaveral in Florida is vrüdag- middag om 12.23 uur Nederlandse tyd een aardsatelliet gelanceerd. Het is een zogenaamde „schoepen rad-satelliet", die 63,65 kg weegt, waarmee de Amerikanen hopen een schat aan wetenschappelijke gege vens over kosmische straling te vergaren. Nieuwe gegevens hoopt men te verkrijgen over cle grootte en de intensiteit van de pasont dekte stralingsgordels, over de af metingen van het magnetische veld van de aarde en van de ionosfeer. Het is de bedoeling dat de satel liet in een baan komt waarvan het verste punt 32.000 km van de aarde ligt. De kunstmaan ontleent haar naam „schoepenrad" aan vier vleu gels met zonnebatterijen. De offi ciële naam is „Explorer-Zes". In Amerikaanse wetenschappe lijke kringen hecht men bijzonder veel belang aan deze satelliet, die een laboratorium met instrumenten voor ruimte-onderzoek bevat, dat het grootste tot op heden is. De proef is een voorbereiding voor po gingen in november om een kunst maan naar Mars of Venus te zen den. Een woordvoerder van de lucht macht heeft bekendgemaakt dat de tweede en derde trap goed hebben gewerkt. Vier minuten na de lan cering heeft een controlestation in Southampton, ten noordwesten van New York, meegedeeld signalen van de satelliet te hebben opge vangen. Deze waren goed hoorbaar. De negende satelliet CAPE CANAVERAL, 8-8. - De Amerikaanse geleerden zijn ver heugd over de vlotte lancering van Koningin Elizabeth in blijde verwachting LONDEN, 7-8. Koningin Eliza beth van Engeland verwacht begin volgend jaar een kind, zo is vrijdag officieel door het paleis van Buc kingham bekendgemaakt. De koningin zal geen openbare verplichtingen meer aangaan. Zij is direct na haar terugkeer uit Ca nada door haar artsen onderzocht; haar gezondheidstoestand is goed, aldus een verklaring van de secre taris van de koningin, Colville. De koningin en de prins, die reeds twee kinderen hebben - prins Char les en prinses Anne - hebben altijd naar meer kinderen verlangd en zijn zeer gelukkig dat er een derde kind verwacht wordt, zo voegde hij hieraan toe. De koningin is nu niet in staat in november de voorgenomen reis met prins Philip naar Ghana en west-Afrika te maken. Als gevolg hiervan is de premier van Ghana, dr. Nkroemah, als een van de eer sten buiten de Britse koninklijke familie, op de hoogte gesteld. De koningin heeft dr. Nkroemah uit genodigd op Balmoral Castle in Schotland haar gast te zijn. de scheprad-satelliet, die veel ver der de ruimte in is gekomen dan welke vorige ook. Het is de ne gende satelliet die de Amerikanen de laatste twee jaar in een baan hebben gebracht. De Russen lan ceerden er drie. Aan dit succes zijn echter vele mislukkingen voor afgegaan. De satelliet weegt circa 65 kg. Zij beschrijft iedere twaalf en een half uur een ellips om de aarde. De grootste afstand is ongeveer 41.500 km en de kleinste 250 km. v, Er worden duidelijke signalen op gevangen. Een nieuw snufje is, dat de geleerden op de grond de hoofd zender in de satelliet in en uit kun nen schakelen. Stad getroffen door ontploffende vrachtauto geladen met dynamiet Acht doden en twee-en-vijftig gewonden ROSEBURG, 7-8. Minstens 8 mensen zijn gedood en 52 gewond bij een ontploffing, die vrijdagmor gen het circa 8.500 inwoners tellen de stadje Roseburg in de Ameri kaanse staat Oregon heeft getrof fen. Een met dynamiet geladen vracht auto, die in het centrum van het stadje geparkeerd stond, vloog plotseling in de lucht. Er ontstond een hevige brand, die men pas na vier uur meester werd. Van de straten en woningen in de omge ving was niets meer over dan een massa puin en gebroken glas, waar de vrachtauto heeft gestaan, be vindt zich nu een enorme krater. Uit plaatsen 'in de omgeving wordt per vliegtuig bloedplasma aange voerd. De vrachtauto vloog in de lucht een paar seconden nadat de sire nes hadden geloeid voor een brand in het kantoor van een maatschap pij voor bouwmaterialen, waarvoor de chauffeur van de in de lucht gevlogen vrachtauto zijn wagen ge parkeerd had. De chauffeur ver klaarde later dat hij, toen hij te rugwandelde naar zijn auto, plot seling door de luchtdruk na de ont ploffing tegen de grond werd ge smeten. Hij werd licht gewond. Een lid van de vrijwillige brand weer, die verscheidene honderden meters verder stond, werd even eens tegen de grond gesmakt. Hij zei, dat de hemel rood was van gloeiende vonken, toen hij weer op de been gekrabbeld was. Eisenhower's bezoek aan Europa WASHINGTON, 7-8. President Eisenhower zal omstreeks 28 aug. naar Londen vliegen en op 2 sep tember Parijs bezoeken, aldus heeft het Witte Huis vrijdag te Washing ton bekend gemaakt. Eisenhower zal, aldus de bekendmaking, met de Britse minister-president, Mac- Millan, „belangrijke aspecten van de huidige toestand in de wereld" bespreken. De Amerikaanse pre sident bezoekt Parijs op uitnodi ging van president de Gaulle van Frankrijk. De Gaulle had Eisen hower in mei van dit jaar een per soonlijke uitnodiging gezonden. De twee presidenten zullen spreken over kwesties van gemeenschappe lijk belang, aldus het Witte Huis. De perssecretaris van Eisenho wer, Hagerty, heeft gezegd dat de Amerikaanse en de west-Duitse regering nog in onderhandeling zijn over het tijdstip waarop Eisen hower met bondskanselier Ade nauer zal spreken. In de bekend making van het Witte Huis werd hierover niets gezegd. Kinderbijslag voor koningin Elizabeth LONDEN, 7-8. Na de geboorte van haar derde kind zal koningin Elizabeth, evenals iedere Britse moeder met drie kinderen, recht hebben op een gezinsbijslag ten bedrage van drie pond sterling en twaalf shilling - ongeveer 38 gul den - per maand. Voor haar twee kinderen krijgt zij thans een pond en zestien shilling - ongeveer ne gentien gulden. Koningin Elizabeth heeft een jaarinkomen van 475.000 pond - bijna vijf miljoen gulden - en haar echtgenoot, prins Philip 40.000 pond - 420.000 gulden. De brandweer heeft meegedeeld, dat de ontploffing en de brand zes blokken, bestaande uit pakhuizen, winkelpanden en woonhuizen, héb ben verwoest. Verscheidene provinciale kran ten en tijdschriften in Engeland zullen misschien de publikatie moe ten staken als gevolg van de druk kersstaking die zeven weken ge duurd heeft. Naar de jaarlijks in Cheyenne, Wyoming, gehouden rodeo's, waar de coioboys talrijke bravoure-stukjes tonen, komen altijd duizenden, zelfs van verre afkomstig, kijken. Hier boven ziet men een cowboy op een „bokkig" ongetemd paard. NA CONFRONTATIE MET GETUIGEN Moordenaar pastoor Notebaert bekent ANTWERPEN, 7-8. De in Rot terdam gearresteerde Belgische grondwerker P. Brands heeft van daag te Wuustwezel, tijdens een confrontatie met een aantal getui gen, bekend pastoor Notebaert van Ledeberg (B.) te hebben vermoord. De confrontatie geschiedde op Nederlands grondgebied, namelijk in het portiershuis van het semina rie St. Vincentius te Wemhout, dat vlak bij de Belgische grens bij Wuustwezel ligt. B. zal in afwach ting van zijn uitlevering, de eerst komende dagen nog in Rotterdam in bewaring worden gehouden. Hij werd geconfronteerd met de verzekeringsagent de B., met wie hij de overval op een bank in Wuustwezel en een aantal andere overvallen heeft gepleegd en die hem als de moordenaar van pa stoor Notebaert had aangewezen. Verder met de dienstbode van pa stoor Notebaert, die de deur van de pastorie voor hem had geopend en met T. en F., die aangehouden zijn verdacht van medeplichtig heid aan de door B. en de B. ge pleegde overvallen. Afgevaardig den van de parketten van Antwer- Overstroming teistert Formosa TAIPEH (Formosa), 8-8. - Een plotseling opgestoken hevige wer velstorm heeft in Formosa aan ze ventig mensen het leven gekost, terwijl er honderden worden ver mist. De zeventig om het leven geko- menen waren inwoners van het ten zuiden van Taipeh gelegen dorp Mioli. De rivier, waarin dit dorp ligt, trad, als gevolg van de wer velstorm, zo snel buiten haar oevers, dat de dorpsbewoners wer den verrast. Volgens te Taipeh ontvangen be richten is het gehele middenge deelte van het eiland Formosa overstroomd, terwijl de verbindin gen ermede verbroken zijn. Volgens de Formosaanse weer kundigen is het de wervelstorm „Ellen", die ook de Japanse eilan den Kioesjoe en Sjikokoe heeft ge troffen, waardoor Formosa is ge troffen. Wereldtentoonstelling te New York In New York maakt men plan nen voor een wereldtentoonstelling in 1964, die als thema „vrede door wederzijds begrip" zou moeten hebben. Er is een commissie van 25 vooraanstaande personen gevormd die de plannen zal uitwerken. pen en Gent bevonden zich ter plaatse, evenals de wapendeskun dige kolonel Huybrechts, die tot de conclusie was gekomen dat de op B. gevonden revolver 't moord wapen moest zijn. b Het rechtse Franse blad „Auro- re" heeft maandag verklaard dat alle west-Europese landen van president Eisenhower de verzeke ring dienen te krijgen dat bij de besprekingen met Chroestsjef niets geregeld zal worden dat de onaf hankelijkheid van de Europese landen nadelig zou kunnen beïn vloeden of bestaande verdragen benadelen. Te weinig erkenning is even schadelijk als te veel lof. De kinderverlamming in V.S. en Canada WASHINGTON, 8-8. De Amen- kaans'e dienst voor openbaar wel zijn meldt dat zich in de eerste zeven maanden van 1959 1.314 ge vallen van kinderverlamming heb ben voorgedaan, tegen 579 in de zelfde periode van 1958. In Canada werden in de eerste zeven maanden van dit jaar 137 gevallen gesignaleerd, tegen 46 in de overeenkomstige periode van verleden jaar. Regen, wind en hagel over Deurne DEURNE, 9-8. Zondagmiddag tussen vijf uur en half zes heeft een wolkbreuk in Deurne de stra ten blank gezet. Regen, wind en hagel waren van een ongekende hevigheid. Het water stroomde de huizen zelfs binnen en stond zo hoog in de straten, dat de auto's tot hun assen in het water reden. De storm ontwortelde een boom van 50 cm. dikte en de hagelstenen hadden een omvang van forse knikkers. Tengevolge van de regen gleden voorts leembergen, die bij de plaat selijke steenfabriek waren opge slagen de rijweg op. De brandweer heeft hier uren werk gehad om de weg weer voor het verkeer berijd baar te maken. De bui was zeer plaatselijk. In Helena veen bijvoorbeeld, waar men wegens de nog voortdurende peel- brand naar regen zit te snakken, bleef het geheel droog. Ongeveer 25 Indonesische opva renden van een klein zeilvaartuig zijn omgekomen, toen het onlangs nabij de kust van Borneo in een storm terechtkwam en zonk. Kwestie Berlijn en Duitsland aan de orde BONN, 9-8. Het schema van Eisenhowers reis naar Europa ziet er als volgt uit: 27 aug.: aankomst in Bonn voor besprekingen met Adenauer. 28 aug.: naar Londen voor besprekingen met MacMillan. 2 sept.: aankomst in Parijs voor besprekingen met de Gaulle. 3 of 4 sept.: besprekingen in Parijs tus sen Eisenhower en premier Segni van Italië. De Amerikaanse presi dent zal voorts in Europa en wel vermoedelijk in Parijs met minis ter Luns, die voorzitter van de NAVO-raad is, en de secretaris-ge neraal van de NAVO, Paul-Henri Spaak, overleg plegen. Reacties Het bezoek van Eisenhower aan Bonn op 27 augustus zal bonds kanselier Adenauer in staat stellen het standpunt van west-Duitsland inzake de kwestie-Berlijn en het Duitse vraagstuk krachtig te be pleiten bij Eisenhower voor de Amerikaanse president overleg gaat plegen met de andere weste lijke leiders, zo meent men in di plomatieke kringen in Londen. Naar verluidt is het voorts vrij wel zeker dat Adenauer nu niet naar Londen zal komen tijdens het verblijf van Eisenhower in Enge land van 28 augustus tot 2 septem ber. Maar Adenauer zou de Britse regering wel hebben laten weten dat hij later gaarne naar Londen zal komen. Overwinning van dc Gaulle Waarnemers in Londen achten het nieuws van het bezoek van Eisenhower aan Bonn een diploma tieke overwinning voor de Gaulle. Zij verklaarden dat het nu uitge sloten is, dat er een westelijke top conferentie tussen Eisenhower en Chroesjtsjef. Volgens hen zouden Engeland, de Verenigde Staten en west-Duits land akkoord zijn gegaan met een westelijke topkonferentie, maar de Gaulle niet. De Gaulle zou er n.l. bang voor zijn geweest, dat Eisen hower, na een eventuele westelijke topconferentie, bij het overleg met Chroesjtsjef als woordvoerder van de westelijke landen opgetreden zou zijn. In diplomatieke kringen in Bonn ziet men in het bezoek van Eisen hower aan Bonn een persoonlijke overwinning van Adenauer. Men is van mening dat de „pil", die het overleg tussen Eisenhower en Chroesjtsjef toch eigenlijk voor Adenauer i$, door het onderhoud van de Amerikaanse president met Adenauer enigszins verguld zal worden. Nederland heeft veertien gemeenten met meer dan 100.000 inwoners Vier andere steden groeien er naar toe s-GRAVENHAGET, 8-8. - Het aantal gemeenten met meer dan 100.000 inwoners is in de loop van 1958 met twee vermeerderd (Apeldoorn en Hilversum) en be droeg bij het begin van 1959 veertien. Van de gemeenten met 50.000-100.000 inwoners - thans achttien - telde Leiden op 1 jan. 1959 bijna 96.000 inwoners, Maas tricht ruim 89.000, Leeuwarden ruim 82.000 en Dordrecht bijna 81.000. Dit blijkt uit een een dezer da- gen weer uitgekomen boekje van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, „Bevolking der Nederland se Gemeenten", dat ditmaal cijfers over de bevolking der gemeenten op 1 januari 1959 bevat. Zoals ge bruikelijk zijn in het boekje opge nomen gegevens voor elke ge meente over de oppervlakte land, het aantal inwoners naar geslacht en het aantal inwoners per km2. Overeenkomstige gegevens als voor de gemeenten zijn ook ver meld voor de afzonderlijke provin cies, economisch-geografische ge bieden en gemeente-gvoottegroe- pen. Er waren op 1 januari jl. 998 ge meenten. Hiervan worden er 666 beschouwd als plattelandsgemeen ten, 224 als verstedelijkte platte landsgemeenten (waaronder 32 zgn. forenzengemeenten) en 108 als steden. Op het platteland waren op genoemd tijdstip woonachtig bijna 2.772.000 personen, op het verste delijkte platteland ruim 2.390.000 (waaronder ruim 625.000 in de fo rensengemeenten) en ruim 6.109.000 in de steden. SNOEP WON VAN „PEENTJES" KOPENHAGEN, 9-8. Onder het motto: „Peentjes zijn beter" heb ben Deense artsen en tandartsen zes maanden lang gevochten om de jeugd het snoepen af te leren. Men Was in februari een campag ne op grote schaal begonnen, nadat er ^berichten waren verschenen over de bijzonder slechte staat van de gebitten der schoolgaande jeugd. 99 van de 100 kinderen zouden een verschrikkelijk slecht gebit heb ben. Maar dit weekeinde hebben de artsen moeten toegeven dat zij de strijd verloren hebben. Het is gebleken dat de Deense jeugd nog net zoveel snoepgoed eet als een half jaar geleden. „The Empire News and Sunday Chronicle" meldt dat het derde kind van koningin Elizabeth van Groot-Brittannië volgens de artsen op 8 februari 1960 geboren zal wor den. De bevalling geschiedt in Buckingham Palace, aldus het blad

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1