Eisenhower wil optreden tegen misbruiken in Amerikaanse vakbeweging DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Alle hens het want in" Herter HET N.V.V. EN DE LOONPOLITIEK VEROLME HEEFT ZIJN NOORSE WERF ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1959 No. 18610 115e jaargang ZnKZEESCHEWIElIWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Doelmatige bescherming tegen bendeleden gewenst WASHINGTON, 6-8. - President Eisenhower heeft donderdag voor radio en televisie van het Ameri kaanse Congres geëist, dat een wet wordt aangenomen die het volk van de Verenigde Staten beschermt te gen misdadigers, afpersers en cor rupte elementen die de vakbewe ging zyn binnengedrongen. Hervorming van de wetgeving op dit punt is een zaak van het groot ste belang voor elke Amerikaan en is boven de partijstrijd verheven. „Ik wil alleen maar een doelmatige bescherming tegen bendeleden en oplichters van het volk van Ame rika, van de mannen en vrouwen die met hun handen, hun hoofd en hun werkkracht werken om Ame rika te maken tot een betere plaats voor hen en hun kinderen", aldus de president. „Het is mijn oprechte hoop dat het Congres volledig gehoor zal ge ven aan een overweldigende natio nale eis", aldus Eisenhower. Tot dusver, zo zei hij, heeft het Con gres niet voldaan aan de verzoeken die hij heeft gedaan ter bescher ming van het Amerikaanse volk. De Senaat heeft zich in april voor een wetsontwerp uitgesproken Post uit Curasao en Aruba verbrand GEORGETOWN, 6-8. Alle post uit Curasao en Aruba is donder dag verloren gegaan bij een brand in de gebouwen van het vliegveld van Georgetown in Brits Guyana. De post was vervoerd door een toe stel van de K.L.M. Frans-Tunesisch incident TUNIS, 6-8. De Tunesische rege ring heeft donderdagavond meege deeld dat het maandag nabij Kallat Senam tot een vuurgevecht is ge komen tussen Franse militairen en Tunesiërs, waarbij één Tunesiër om het leven is gekomen en een ander is gewond. Volgens het communiqué hebben eenheden van het Franse leger het incident uitgelokt. MONTGOMERY NAAR NIJMEGEN NIJMEGEN, 6-8. Maarschalk Montgomery, die op 17 september Arnhem en Eindhoven zal bezoe-^ ken, zal die dag ook een bezoek brengen aan Nijmegen, van. welke stad hij ereburger is. Dit bezoek, waarvan het juiste tijdstip nog niet bekend is, zal een onderdeel zijn van een inspectietocht langs de zo genaamde doorbraaklijn uit de be vrijdingsdagen. dat niet doeltreffend is en de com missie voor arbeidszaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft een wetsontwerp op gesteld dat nog minder geschikt is, zei de president. Dit laatste ont werp stelt ongeveer zeventig pro cent van de vakbonden vrij van het uitbrengen van verslagen over hun financiën en maakt degenen die de rechten van vakbondsleden schen den straffeloos. Eisenhower pleitte voor aanne ming van een door de democraat Landrum en de republikein Griffin, beiden lid van de commissie voor arbeidszaken van het Pluis, inge diend wetsontwerp. Dit ontwerp is volgens de president een goed be gin bij het bestrijden van de mis bruiken in de vakbeweging. De president gaf in zijn bood schap tot het Amerikaanse volk, die ongeveer een kwartier duurde, en kele voorbeelden van gewraakte misbruiken. Een ander geluid VICE-PRESIDENT NIXON NIET OPTIMISTISCH OVER KOMENDE BESPREKINGEN NEW YORK, 6-8. De eerste cor respondent van de „New York Ti mes" te Washington, James Reston, die Richard Nixon op zijn reis door de Sowjet-Unic en Polen heeft ver gezeld, meldt aan zyn blad dat de Amerikaanse vice-prseident zeker niet optimistisch is wat betreft de politieke kant van komende ont moetingen tusjsen Eisenhower en Chvoesjtsjcf. Hy verwacht op dit gebied geen opzienbarende resul taten. Volgens Heston is Nixon wel voorstander vjm het houden der ontmoetingen, doch hij is bang dat Schadevergoeding van meteorologen geëist WENEN, 6-S. De Oostenrijk se weerstations hebben de natste julimaand sedert men senheugenis moeten registre ren. De zware regens hebben niet alleen voor miljoenen schade door verlies van oog sten en overstromingen aan gericht maar ook de eerste eis tot schadevergoeding je gens de „wèermakers" van het meteorologisch instituut uitgelokt. Drie Weners, die in goed vertrouwen op het gun stig luidende weerbericht er op uit getrokken waren, iverden namelijk onderweg door een xoolkbreuk verrast die hun kleren grondig be dierf. Het drietal heeft de weerprofeten nu om betaling van de reparatiekosten aan gesproken. Veel kans op ge lijk hebben zij niet, daar het loeerbericht uitdrukkelijk als een verwachting en niet als een gegarandeerde voorspel ling wordt uitgegeven. het publiek er mogelijk te grote waarde aan zal hechten. Nixon zou niet van mening zyn dat een bezoek van Chroesjtsjef aan de Verenigde Staten de mis vattingen van de Sowjetrussiche premier omtrent Amerika zouden wegnemen. Hy zou gedurende zyn verblijf enige aanwijzingen hebben gekre gen, die een bevestiging vormden van twee sterke indrukken, die de Britse premier MacMillan indertijd bij zyn bezoek aan Moskou had verkregen. Deze waren: 1. Chroesjtsjef heeft de neiging de kracht van de Sowjet-Unie in^ vergelijking met de macht der Ver.^ Staten te overschatten. 2. Hy is geneigd de vastbera denheid van Amerika om zijn na tionale belangen, zelfs ten koste van een oorlog, te verdedigen, te onderschatten. AI met al vond Nixon echter toch dat een bezoek van Chroesj tsjef aan de Verenigde Staten zijn nut kon hebben en hy heeft dit ook in zyn verslag aan president Eisen hower vermeld. Deze foto laat nu zien, wat de zeeman bedoelt met „alle hens het want in". Het zijn hier cadetten van het nieuwe Westduitse opleidingsschip Corch Fock" uit Kieldie op_ deze wijze practische zeilerervaring op doen. DEN HAAG. Naar het A.N.P. donderdag van het ministerie van buitenlandse zaken vernomen heeft, heeft de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, hoop dat voor hij begin september voor zes weken naar het westelijke half rond vertrekt, een staatssecretaris aan zijn ministerie zal zijn be noemd. VOOR DOELEN IN DE LUCHT Nieuwe Amerikaanse raket „Tartar" voor oorlogsschepen AU Vice-president Richard Nixon brengt verslag uit over zijn Russische reis, tijdens een onderhoud met president Eisenhower in Washington. Staande Ike's broer, Milton, die ook naar Rusland reisde. WASHINGTON, 6-8. De Ameri kaanse marine heeft donderdag bij zonderheden bekendgemaakt van de „Tartar", een nieuwe raket, die i oorlogsschepen wordt afge schoten naar doelen in de lucht. Het ligt in de bedoeling om bin nen een jaar een begin te maken met de vervanging van scheepska- nonnen door raketten van het type „Tartar". De „Tartar", een supersonische raket, is 15 meter lang en iets meer dan 30 cm breed. Ze heeft over haar lengte-as vinnen en is de kleinste van de marineraketten die van oorlogsschepen naar doelen in de lucht worden gelanceerd. Dertien raket-torpedobootjagei's, waarvan de bouw bijna voltooid is, zullen ermee worden uitgerust. Type „Mace" Een afdeling van de Amerikaan se luchtmacht, die te Sembach in west-Duilsland is gelegerd, zal vrij dag worden uitgerust met tactische raketten van het type „Mace". Deze supersonische raket, die van de grond naar andere doelen wordt gelanceerd, heeft een reikwijdte Atoombomslachtoffers herdacht Inwoners van ITirosjima hebben donderdag met een minuut stilte de 200.000 slachtoffers herdacht van de atoombom die op 6 augustus 1945 de stad verwoestte. De burge meester van de stad, Hamia, las tijdens een plechtigheid bij het monument voor de slachtoffers de namen voor van 164 mensen die in het afgelopen jaar zijn overleden tengevolge van ziekten, veroorzaakt door de straling waaraan zij in 1945 hebben blootgestaan. van 1050 km en kan worden uit gerust met een atoomkop. Ze wordt draadloos naar het doel geleid en kan daarom bepaalde hinderpalen, zoals krachtig verdedigde gebieden, ontwijken. 92.420.000 mensen in Japan TOKIO, 7-8. Op 1 maart van dit jaar waren er 92.420.000 mensen in Japan, aldus een door de regering uitgegeven witboek. De levensstan daard is hoger dan ooit, maar de regering verwacht na 1959 proble men als de bevolking in het huidige tempo blijft toenemen. Toch is, mede door geboorterege ling het geboortecijfer - 18 per 1000 - een van de laagste ter we reld (voor Frankrijk is dit cijfer bv. 18,6 en voor Italië 18,1). Het sterftecijfer is echter in nog ster kere mate gedaald. Het is volgens de statistieken 3 per 1000, vergele ken met. 12 in Engeland, de V.S., Frankrijk en west-Duitsland. Men verwacht dat tegen 1970 de aanwas van de arbeidersbevolking zal afnemen, maar don is er het vraagstuk van te veel bejaarden. Rock 'n roll in Moskou MOSKOU, 7-8. Moskou is don derdag" gegrepen door de „Rock 'n roU"-koorts. De Britse zanger Tom my Steele, die deel uitmaakt van de Britse afvaardiging naar het filmfestival in Moskou, was met een gitaar, die hij aan Chroesjtsjef wilde aanbieden, op weg naar het Kremlin. Onderweg begon hij ak koorden op het instrument aan te slaan. Dit was het sein voor een menigte Jonge Moscovieten om hem te volgen. Op de maat van popu laire rock 'n roll-melodietjes ging het toen over het Rode Plein naar het Kremlin. Soldaat omgekomen in La Courtine 's-GRAVENHAGE, 6-8. In de omgeving van La Courtine in Frankrijk is vanmorgen de soldaat eerste klasse A. M. M. Meeuwissen bij een verkeersongeluk om het le ven gekomen. Soldaat Meeuwissen die een der inzittenden was van een jeep, werd, vermoedelijk door dat de chauffeur van die jeep veel te hard reed, er uit geslingerd. Hij kreeg een schedelbasisfractuur, waaraan hij korte tijd later over leed. De omgekomen soldaat be hoorde tot een bataljon infanterie dat normaal gelegerd is te Grave. Hij woonde te Zevenbergen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een „neen" te rechter tijd, bespaart vaak veel narigheid. in de States weer terug WASHINGTON, 6-8. De Ameri- kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, heeft donderdag bij zijn terugkeer te Washington uit Genève gezegd, dal de Geneefse conferentie heeft geleid tot vermin- dering van de scherpte van de dooi de Sowjet-Unie veroorzaakte crisis over Berlijn. De westelijke mogendheden heb ben oprecht en te goeder trouw on derhandeld, maar de Sowjet-Unie streefde een doel na dat een ge slaagd einde van de onderhande lingen onmogelijk maakte, aldus Herter, namelijk een zo spoedig mogelijke aftocht van de westelij ken uit west-Berlijn. Toen verslaggevers hem vroegen of de besprekingen tussen presi dent Eisenhower en minister-presi dent Choesjtsjef volgende maand zullen bijdragen tot het vinden van een oplossing van het Berlijnse vraagstuk, antwoordde hij: „Ik hoop het, maar ik weet het niet". Mevrouw Nixon over mevrouw Chroesjtsjef: „heel lief" WASHINGTON, 6-8. Mevrouw Pat Nixon, de echtgenote van de Amerikaanse vice-president, vindt mevrouw Chroesjtsjef „een erg aardige vrouw". Mevrouw Nixon, die zoals be kend haar man vergezeld heeft op zijn reis door de Sowjet-Unie, ver klaarde dit donderdag tegen ver slaggevers. Ze zei voorts dat er, toen zij mevrouw Chroesjtsjef ont moette, nog niets gezegd was over Chroesjtsjefs 'bezoek aan de V.S. „Niettemin zei ik tegen haar dat ik hoopte dat zij een bezoek aan mijn land zou brengen. Mevrouw Chroesjtsjef zei dat zij graag naar de V.S. zou willen gaan". Mevrouw Nixon verklaarde ver der dat zij, mevrouw Chroesjtsjef en de echtgenoten van de Russische vice-premiers Kozlof en Mikojan zes uur lang zonder een woord te zeggen in Chroesjtsjefs landhuis buiten Moskou hadden gezeten ter wijl Chroesjtsjef en Nixon debat teerden. Bezorgdheid over de wachttermijn voor lonen BRUNSSUM, 6-8. Tijdens het jubileumcongres van de Alge mene Nederlandse Bedrijfsbond Mijnindustrie, dat donderdag morgen te Brunssum is begon nen, heeft de algemene secretaris van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, de heer H. Korte jr. uit Amsterdam, een toe spraak gehouden, waarin hij het standpunt van het N.V.V. inzake de huidige loonpolitiek nog eens uiteen heeft gezet Wij staan aan het begin ener pe riode, aldus deze N.V.V.-secretaris, waarin een ander sociaal econo misch beleid zal worden gevoerd dan tot voor kort het geval was. Dat andere sociaal economisch be leid is aangeduid als een christe lijk sociaal. Spreker verklaarde dat men in zijn kring echter ge looft, dat. de aanduiding „christe lijk liberaal" meer op haar plaats zou zijn In ieder geval wilde spre ker voorkomen, dat het sociaal economisch beleid dezer regering het meest tegemoet komt. aan de verlangens, welke van liberale en werkgeverszijde zijn geuit.. De heer H. Korte jr. sprak zijn bezorgdheid uit over de positie der weiknemers in die bedrijfstakken, welke niet zullen kunnen voldoen aan de voorwaarden, welke voor hot toestaan van een loonsverho ging in de aanwijzingen van het College van Rijksbemiddelaars zijn gesteld. Die bezorgdheid is er bepaald niet minder op geworden, nu men kennis heeft kunnen nemen van de interpretatie van staatssecretaris Roolvink. De staatssecretaris heeft nogal duidelijk te kennen gegeven, dat de werknemers in die bedrijfs takken er zich njaar op moeten voorbereiden voor de herziening van hun lonen tot 1961 „in de wachtkamer" te moeten verblijven. De heer Korte noemde dit een schromelijke onbillijkheid. ROTTERDAM, 7-8. „Wanneer vandaag, vrijdag, ZM. de koning van Noorwegen met zijn handteke ning de overeenkomst zal bekrach tigen, die gesloten is met de tegen woordige aandeelhouders en die door de Noorse regering zowel als door het parlement intussen is goedgekeurd, zal de overname van de Noorse werf „Mekanische Verk- sl'od" te Sarpsborg, niet ver van Frederikstad gelegen, een feit zijn. Dit sluit tevens-onzerzijds de plicht in lot een belangrijke uitbreiding over te gaan, die het mogelijk zal maken op deze werf de grootste schepen - gedacht wordt allereerst aan tankers en „bulk"-schepen - te gaan bouwen". Aldus de heer C. Verolme, die gisteravond met het toestel PIT-ILI uit Noorwegen op de vlieghaven Rotterdam terugkeerde en daar mededelingen verstrekte aan de pers.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1