Op 27 augustus zou Eisenhower te Parijs besprekingen voeren met de Gaulle DE MAN UIT CHICAGO Bloemendaal en Stein ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 6 augustus 1959 no. 18609 Chroesjtsjef's reis wordt zorgvuldig voorbereid PARIJS, 4-8. I11 Parijs gelooft men dat 27 augustus de meest waarschijnlijke datum is voor een bezoek van president Eisenhower aan Parijs voor besprekingen met generaal De Gaulle. De Ameri kaanse ambassadeur in de Franse hoofdstad, Houghton, heeft pre sident De Gaulle in Colombey les Deux Eglises opgezocht om hem een persoonlijke brief van Eisenhower te overhandigen. In officiële kringen verklaarde men dinsdag dat Frankrijk zonder bezwaar zijn fiat aan de Ameri kaanse uitnodiging aan Chroesjtsjef heeft gegeven toen eenmaal bekend was dat de Sow jet-premier niet voor onderhandelingen doch voor informatie naar Amerika zou gaan. Niettemin blijft men bang dat Chroestjsjef erin zal slagen Eisen hower te overspelen en dat een nieuw „Jalta" mogelijk is, waarbij Amerika en Rusland het eens wor den ten koste van de NAVO-lan- den, en in het bijzonder Frankrijk en west-Duitsland. Voorts zou er in Parijs nog enig wantrouwen ten aanzien van En geland bestaan, omdat men de in druk heeft dat Eisenhower gezwicht is voor aandrang van MacMillan, die uit het bezoek van Chroesjtsjef aan Washington politieke munt zou kunnen slaan voor de komende verkiezingen in Engeland. Alle delen van V.S. Op zijn reis door de V.S. zal pre mier Chroesjtsjef van de Sow jet- Unie waarschijnlijk zowel delen te zien krijgen van het noorden en zuiden als van het oosten en wes ten. In Russische kringen in Wash ington verklaarde men dat het reis- program behalve bezoeken aan New York, Cleveland, Detroit, Chicago, San Francisco en Los Angeles, ook bezoeken aan Texas, Florida en de „mais gordel" van Iowa en Kansas zal omvatten. Chroesjtsjef, die de man is ge weest achter de campagne voor het verbouwen van meer mais in de Sowjet-Unie, zou in het bijzonder graag uit de eerste hand ingelicht willen worden over de landbouw methoden in de V.S. In Texas zou hij een bezoek wil len brengen aan een grote veefok kerij. De Russische premier zou voorts een uitnodiging ontvangen Afrikaanse landen confereren MONROVIA, 4-8. President Tub man van Liberia heeft dinsdag bij de opening van de conferentie van negen onafhankelijke Afrikaanse landen te Monrovia gezegd dat het Algerijnse vraagstuk ernstig is en een gevaar voor de wereldvrede vormt. Erkenning of niet-erkenning van de voorlopige Algerijnse rege ring is, zo meende Tubman, niet het punt waar de oplossing van het Algerijnse vraagstuk van afhangt. Beide partijen moeten water in hun wijn doen door een wat min der extreem standpunt te gaan in nemen en verder moeten, door be middeling van bevriende staten of de Verenigde Naties, de partijen met elkaar gaan praten. Tubman betreurde de bedreiging van Franse zijde dat Frankrijk de diplomatieke betrekkingen zal ver breken met elk land dat de voor lopige Algerijnse regering erkent. Nixon uit Polen vertrokken WARSCHAU, 5-8. De Amerikaan se vice-president Richard Nixon, die een bezoek aan de Sowjet-Unie en Polen heeft gebracht, is woens dag vergezeld door zijn echtgenote en de andere leden der Amerikaan se delegatie, per vliegtuig uit War schau naar Washington vertrokken. Langs de gehele weg tussen de woning, waar Nixon in Warschau verblijf heeft gehouden en het vliegveld stonden duizenden inwo ners van Warschau, die voor een hartelijk afscheid van de vice-pre sident der Ver. Staten zorgden. Duits echtpaar mishandeld VENLO, 5-8. In de afgelopen nacht is er in de Jodenstraat te Venlo een vechtpartij geweest tus sen een echtpaar uit Krefeld dat op huwelijksreis was, en drie Ven- Ionaren. De ruzie is ontstaan toen het echtpaar door deze straat reed en daar werd aangehouden door het drietal, dat beweerde dat men niet door deze straat mocht rijden. Het niets vermoedende bruidspaar stapte uit, waarna de drie jonge mannen hét zodanig toetakelde, dat man en vrouw in het ziekenhuis moesten worden opgenomen De drie jongelui zullen voor de officier van justitie worden voor geleid. hebben van gouverneur Leroy Col lins van Florida, die kortgeleden in Moskou is geweest en die Chroesj tsjef Florida wil laten zien. De Amerikaanse levenswijze Amerikaanse steden wedijveren thans om Chroesjtsjef de „Ameri kaanse levenswijze" in werkelijk heid te tonen. Dallas in Texas heeft door mid del van haar burgemeester ver klaard, dat zij de Russische rege ringsleider hartelijk wil ontvangen. De „persclub" van San Antonio in Texas heeft hem uitgenodigd het woord te voeren op het jaardiner. Philadelphia wil hem de „Vrij- heidsklok" en „Independence Hall", waar de onafhankelijkheidsverkla ring werd getekend, tonen. Marshalltown in Iowa is, meer prozaisch, van mening dat het het nuttigst zal zijn Chroesjtsjef een tocht te laten maken door de vruchtbaarste maisvelden ter we reld. De voorzitter van de Kamer van Koophandel van Lawrencein Kan sas heeft een telegram aan Eisen hower gestuurd waarin hij zegt: „Als de heer Chroesjtsjef het ware gezicht van Amerika wil zien, dan is het hier". GENEVE EXIT Mogelijkheid tot voortzetting besprekingen opengehouden GENEVE, 5-8. De ministers van buitenlandse zaken van de grote vier sloten woensdag drie maanden van vruchteloos onderhandelen over Berlijn en Duitsland af, maar houden de mogelijkheid van een voortzetting der besprekingen open. Volgens westelijke woordvoerders zal woensdag na een laatste vol tallige bijeenkomst een slotcom muniqué van 200 woorden worden uitgegeven. Daarin zal worden ge zegd dat de conferentie verdaagd is en zal worden hervat op langs diplomatieke weg te bepalen plaats en tijd. - De besloten vergadering die de ministers dinsdag hebben gehou den, heeft lang geduurd. Men kon het moeilijk eens worden over de tekst van het slotcommuniqué. Vol- RUSSISCHE PREMIER OOK NAAR PEKING LONDEN, 5-8. De Londense „Dai ly Telegraph" bericht, dat premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie naar verwachting kort na zijn be zoek aan de V.S., naar Peking zal gaan. Het blad knoopt hieraan de veronderstelling vast, dat Chroesj tsjef wellicht zal pogen Amerika's houding ten opzichte van China te verzachten. De „Daily Telegraph" schrijft vervolgens, dat er geen aanduiding is, dat de Chinezen hun mening, dat de waarde van topbesprekingen twijfelachtig is, hebben gewijzigd. Zij vrezen, aldus de „Daily Tele graph", dat Chroesjtsjef misschien zal pogen zijn moeilijkheden met de V.S. te regelen zonder met Chi na's belangen rekening te houden. Een Russische woordvoerder heeft vandaag geweigerd nader in te gaan op geruchten in Genève, dat Chroesjtsjef na zijn bezoek aan de V.S. naar Peking zou kunnen rei zen. Maar welingelichte waarne mers menen, dat een bezoek aan Peking of een Russisch-Chinese topconferentie „logisch" lijkt. „Opgeladen" politikus „schokte" bezoekers BONN, 4-8. Bezoekers van de voorzitter van de Westduitse Bondsdag, dr. Eugen Gerstenmaier, die deze vooraanstaande Westduit- politicus hadden bezocht, ver trokken de laatste tijd enigszins onthutst. Wanneer zij Gerstenmaier namelijk de hand drukten kregen zij een gevoel, alsof zij een elektri sche schok kregenZelfs dege nen onder hen, die in de eerzame Westduitse politicus een „geladen figuur" zagen, werd dit toch te machtig. Resultaat: omzichtig ge voerde telefoongesprekken met Gerstenmaiers secretaresse. Schud de zij hem wel eens de hand en zo ja, had zij dan ook dat eigenaardige „schokgevoel"? De secretaris waarschuwde een functionaris en die stelde, „uit de eerste hand", een onderzoek in. Het resultaat was schokkend: er was een nieuwe vloer van plastiek in Gerstenmaiers werkvertrek aange legd en dit had ertoe geleid dat de voorzitter der Westduitse Bondsdag letterlijk was „opgeladen" met sta tische elektriciteit. Wanneer hij nu een bezoeker de hand schudde, „ontlaadde" hij zich weer enigs zins, tot pijnlijke verbazing van laatstgenoemde. Het euvel is thans verholpen. De vloer van plastiek is weggehaald en dr. Gerstenmaiers statische elek triciteit is weer tot de voor elke mens normale hoeveelheid gedaald. Bij gevechten in Caracas tussen de politie en circa 5.000 werklozen zijn dinsdag twee politiemannen om het leven gekomen en meer dan 20 burgers gewond. De relletjes braken uit nadat bekend was ge worden dat de regering haar plan nen om de werklozen op korte ter mijn te helpen, had opgegeven. gens een Russische woordvoerder is men tenslotte tot volledige over eenstemming gekomen, maar vol gens een westelijke zegsman moet de vertaling van één zin betreffen de de deelnemers aan de conferen tie nog worden geregeld. Afstand van tweeling NEWCASTLE, 4-8. Een Pools echtpaar heeft in Newcastle een overeenkomst gesloten om zijn twee weken oude tweeling te geven aan een kinderloos echtpaar in Lan cashire, noordwest-Engeland. De ouders hadden reeds zes kinderen. De vader, een 40- jarige oud-mijnwerker, is lange tijd werkloos geweest. Hij gaat deze week weer aan het werk maar hij meent dat hij niet voldoende geld zal hebben om de acht kinderen op te voeden. De nu gesloten overeenkomst voorziet in het overdragen van de tweeling op een geheime bijeenkomst dit weekeinde, waarna de ouders de kinderen nooit meer zullen zien. Na drie maanden zal de tweeling formeel worden aangenomen door het kinderloos echtpaar dat zijn naam niet bekend gemaakt heeft. Verongelukt tijdens vakantiereis VOORTHUIZEN, 4-8. Bij Samen in Zwitserland, in de omgeving van het Vierwoudstedenmeer, heeft zich, zoals eerst nu bekend gewor den is, zaterdagmiddag een ernstig verkeersongeluk voorgedaan, waar bij de 24-jarige heer A. Schans uit Baarn, onderwijzer aan de Neder lands Hervormde school te Stroe (gemeente Barneveld), werd ge dood. Samen met zijn collega, de heer A. Kleijer uit Voorthuizen, even eens onderwijzer aan genoemde school, was hij per scooter op va kantiereis. De heer Schans zou, al dus de eerste berichten van de. po litie uit Zürich, de scooter hebben bestuurd. Hij moet met een op de weg liggend voorwerp in aanraking zijn gekomen, waardoor zijn voer tuig slipte. De heer Schans kwam te vallen en werd overreden door een hem achterop komende scooter. De heer Kleijer uit Voorthuizen, die op de duo zat, werd enige me ters weggeslingerd, maar liep geen levensgevaarlijke verwondingen op. Voortaan heel jaar door „Hollandse nieuwe" "IJMUIDEN, 4-8. Een Schevening- se firma (John de Jager) heeft na jarenlange experimenten een ma nier gevonden om het mogelijk te maken dat de Nederlandse consu ment het gehele jaar door „Hol landse nieuwe" kan eten. Tot nu toe is de jonge groene haring alleen in het begin van de haringteelt te krijgen. De methode van de firma berust voornamelijk op het diepvriezen van de gefileerde jonge haring in een luchtdichte verpakking, waar bij de vis goed geconserveerd blijft terwijl de smaak er niet op achter uit gaat. De firma heeft aan het ministerie van Economische Zaken te Den Haag meegedeeld dat zij be reid is in de toekomst aanvoerover- schotten uit de markt te nemen te gen een lagere prijs en deze een zo danige bewerking te doen onder gaan dat ze voor de consument be houden blijft en voor grote afne mers zoals bv. de strijdkrachten kan worden opgeslagen. Hoewel een geheel nieuwe en grote fa- brieksinstallatie nodig is zal de prijs niet hoger liggen dan 22 cent per diep gevroren jonge haring. Meer dan twee en twintighonderd Miljonairs heeft Nederland; Door de statistiek gebleken Stond het voluit in de krant; Bloemendaal mag 't rijkste zijn, Maar de armste plaats is Stein. Wassenaar is goeie tweede, Blaricum is nummer drie, Plaatsen waar het geld wil wezen In de beste harmonie; En de rest ligt, groot of klein, Tussen Bloemendaal en Stein. Twee en twintighonderd Hebben meer dan een miljoen, Dat is nou eens geen prestatie Om eens „even" na te doen; Hadden wij ook maar zo'n brein Tussen Bloemendaal en Stein Hoe zou 't zijn wanneer je ééntje Van die ruim tweeduizend was, Geen gezeur met de belasting, Altijd een gevulde kas? Elke week weer zonneschijn Tussen Bloemendaal en Stein? Wellicht heeft pa juist veel zorgen Dat zfjn kapitaal niet slinkt, En zijn vrouw nooit echt plezier meer, Die in weelde schier verdrinkt; Schuilt er in het geld venijn Tussen Bloemendaal en Stein. Pa heeft wel de duurste wagens, Mammie al haar vierde nerts, In de plaats van werk en zorgen Denk je vrolijkheid en scherts; Of is dat alleen maar schijn Tussen Bloemendaal en Stein Kon je het eens góéd bekijken, Niet zo van de buitenkant, Zou je soms niet willen ruilen Met die rijkaards in ons land; Geef, als 't geld geluk moet zijn, Ons geen Bloemendaal, maar Stein! JAAP MIJDERWIJK. «CW-MMWWW"» DE WONINGBOUW IN NEDERLAND 's-GRAVENHAGE, 4-8. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in juni 1959 7.307 nieuwe woningen voltooid. In juni 1958 werden 7.611 nieuwe wo ningen opgeleverd. In het eerste halfjaar van 1959 kwamen 35.996 nieuwe woningen gereed, tegen 43 259 in het eerste halfjaar van 1958. Van de in juni voltooide wonin gen werden er 580 als systeemwo ning gebouwd. In de eerste hélft van 1959 kwamen 3.866 systeemwo ningen gereed. Gerekend tot en met juni 1959 zijn sedert de bevrijding 721.591 nieuwe woningen gebouwd. Molen krijgt wieken terug AALSMEER, 418. De uit 1863 da- terende korenmolen „De Leeuw" in het centrum van Aalsmeer heeft de wieken teruggekregen. In het begin van de oorlog was men be gonnen met de restauratie. Deze kon toen niet worden voltooid, om dat de juiste roeden niet waren te vinden. Thans wordt de molen in zijn oude luister hersteld en gaat weer op traditionele wijze koren malen. Toeristen zullen de molen in vol bedrijf kunnen bezichtigen. Provincie, gemeente, de vereni ging „De Hollandsche Molen" en de eigenaar zelf bekostigden de res tauratie. De t.b.c.-bestrijding op Sehouweu-Duivelaud Blijkens het verschenen jaarver slag van de Provinciale Zeeuwse Vereniging tot Bestrijding der Tu berculose bedroeg het bestand der actieve gevallen van tuberculose op Schouwen-Duiveland op 1 ja nuari 1958 36 en op 1 januari 1959 17. Het aantal inactieve gevallen, nog staande onder controle van het C.B. bedroeg 296, w.o. 83 te Zierikzee, 42 te Bruinisse, 26 te Brouwersha ven en 18 te Haamstede. In het ver slagjaar bedroeg het aantal thuis- kurende patiënten op de eilanden Walcheren en Schouwen-Duiveland 26. In sanatoria werden op beide eilanden 70 patiënten verpleegd en 1 in een ziekenhuis. Men komt dan tot een totaal van 97. Het aantal ambulante patiënten bedroeg 7. Het aantal herstelde patiënten bedroeg 79. nieuwerkerk De huis-aan-huis-eollecte voor Nazorg B.L.O. heeft f 58,34 opge bracht. Collectanten waren: Adri de Bil, Elsje Clarisse, Joke Dale bout, Marijke Dalebout, Corry Heij- boer, Jacky Heijboer, Kees Kort, Janny Overbeeke, Cor Padmos, Jo- han Padmos, Hans Papeveld, Jozien v. Putten, Elsje Radewalt, Willy Schoenmaker, Cobi Smalheer,, Elly Stoutjesdijk. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Eist (Geld.) (2e pred. pl.) (toez.): L. van Ginkel, Pesse (Drente). Bedankt voor Sneek als pred. voor bijz. werkz. onder de Vrijz. Herv.: R. van 't Lindenhout, Was- perveen. Ger. Kerken Aangenomen naar Hoogvliet (2e pred.pl.): W. van Wijk, Nederhorst den Berg. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 4-8. Aanvoer 2519 stuks vee (weektotaal 4256), t.w.: 190 vette koeien en ossen; 750 stuks gebruiksvee; 427 vette kalveren; 146 graskalveren; 215 nuchtere kal veren; 83 varkens; 51 biggen; 54 paarden; 57 veulens; 495 weidelam- meren; 15 bokken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 3,05-3,25, f 2,85-3,00, f 2,70- 2,85; vette kalveren f 2,90-3,10, f 2,70-2,90, f 2,40-2,60; slachtpaar- den f 2,40-2,10-1,90. Prijzen per stuk: graskalveren f 425-375-275; nuchtere kalveren f 90-75-65; biggen f 75-60-50; veu lens f 400-300-250; schapen f 90- 70-50; lammeren f 75-60-45; kalf- en melkkoeien f 1175-1000-850; vare-koeien f 850-800-675; vaarzen f 875-800-650; pinken f 575-500-400. NOGMAALS: DE KERKELIJKE GOEDEREN VOOR EN NA DE REFORMATIE (Ingezonden). In de Nieuwsbode van maandag 3 augustus 1959 gaat de heer P. van Beveren in op mijn critische beschouwingen naar aanleiding van opmerkingen, door hem gemaakt in zijn artikelen over de Muurschilde ringen in de kerk van Dreischor, betreffende het beheer en onder houd van de kerk voor en na de hervorming. De schrijver zou ver wacht hebben dat ik uitvoerig het ontstaan en de rechtstoestand van de kerken in de middeleeuwen be schreven zou hebben. Nu was het beeld van de voorreformatorische kerk wat summier, hetgeen ik wil toegeven. Ook zou ik de bestem ming van de gelden uit het misle zen verkregen, scheefgetrokken hebben. „Alom bekend is dat dit voor de priesters was", aldus de schrijver. In mijn artikel heb ik dit ook gezegd, ter correctie van d eheer van Beveren, die meende dat de inkomsten van het mislezen voor het kerkonderhoud bestemd waren. In mijn artikel, waarop de heer van Beveren nu reageert, heb ik gepoogd duidelijk te maken dat het beheer van het kerkgebouw bij de hervorming geen verandering on derging. De kerkvoogdij bleef even als voor de reformatie haar inkom sten trekken uit de kerkelijke goe deren, die in Dreischor en Zonne- maire landpachten waren en in Brouwershaven belastingen op ha ring en bieren. Het kerkgebouw werd niet onderhouden uit de ga ven der gelovigen en uit kerkcol- lectes. Een verminderende offer vaardigheid, als gevolg van de ker kelijke twisten bij de reformatie, had geen enkele invloed op de in komsten van de kerkvoogdij, die betrokken werden uit de kerkelij ke goederen. Naast de kerkvoogdij - goederen kende men voor de refor matie ook nog de pastorie- en vica- rie-goederen, tot onderhoud van de geestelijken. Na de hervorming weiden ze in beheer genomen door de overheid en bestemd voor be taling der predikanten. Blijkens zijn reactie heeft de heer van Beveren niet het verschil begrepen tussen kerkvoogdij-goe deren (tot onderhoud van het kerk gebouw) en pastorie-goederen (tot onderhoud van geestelijken). Hij haalt ze door elkaar en spreekt in dit verband als volgt: „Na de re formatie genoten de predikanten een deel hunner inkomsten uit de kerkelijke bezittingen, welke vol gens de heer Verseputs eigen woor den moesten dienen tot onderhoud der kerk en niet om in de behoef ten van priesters of predikanten te voorzien. Het gevolg is dat er voor het kerkonderhoud minder over bleef, wat een veranderde situatie is, vergeleken met voor de refor matie". Inderdaad genoten de pre dikanten hun inkomsten (niet een deel, maar alle inkomsten) uit de kerkelijke bezittingen. Maar dit waren de zogenaamde geestelijke of pastorie-goederen, en niet de kerkvoogdij goederen tot onderhoud van het kerkgebouw, zoals de hees van Beveren mij laat schrijven. Ik heb deze twee duidelijk uiteenge houden en niet geschreven, dat de predikanten uit de kerkelijke be zittingen tot onderhoud van het kerkgebouw betaald werden. Dus gaat de redenering niet op als zou er met de reformatie op dit punt iets veranderd zijn. Er veranderde op kerkvoogdij gebied niets, wel in het beheer der zg. geestelijke goe deren (pastorie- of vicarie-goede- ren). Ik moge voor een helder inzicht in deze moeilijke materie de heer van Beveren en de belangstellende lezers verwijzen naar de studie van mr. B. M. de Jonge van Ellemeet: Geschiedkundig onderzoek naar de rechtstoestand der Zeeuwse gees telijke goederen na de reformatie. Tenslotte wil ik verklaren de ar tikelen van de heer van Beveren over de Muurschilderingen in Drei schor en andere historische artike len van zijn hand met belangstel ling te hebben gelezen. L. M. VERSEPUT, vikaris. Krimpen aan den IJssel, 4-8 '59. feuilleton door LUCIEN LELONG Hij was ontvangen in een plech tige gemeenteraadszitting en daar werden hem het ereburgerschap en de legpenning aangeboden. De ver eniging Meeldams Bloei had hem erelid gemaakt. Hij had een ge denksteen onthuld in de woning van de man, die verondersteld werd zijn vader te zijn. Hij had een bezoek gebracht aan de Muloschool en daar de kinderen over Amerika verteld, een uurtje, waarop hij met onverdeeld genoe gen terug zag, want onder de aan dachtig luisterenden was ook de onderwijzeres mej. de Ruiter die hij de moeite van nadere kennis making wel waard achtte. Hij had aangezeten aan een diner met de plaatselijke middenstand, waar de voorzitter hem na dat onderdeel van het menu, dat vermeld stond als „Koffie en Likeuren" familiair aansprak als collega. Hij had het weeshuis bezocht en alle kindertjes getracteerd. En in de tijd, die hem restte, 'had' 'hij zich onledig gehouden met de En gelse conversatie van de blonde Corrie, de dochter van de burge meester, op peil te 'brengen, al luk te het hem niet die conversatie te sturen in de kanalen van de door hem zo zeer gewenste vertrouwe lijkheid, want al bediscussieerde Corrie geanimeerd alle mogelijke onderwerpen, waar het haar eigen persoon en gevoelens betrof, bleef ze voor hem een gesloten boek. In het eerst had 'hij dat niet zo leuk gevonden en zijn mannelijke ijdel- heid was daar niet weinig door ge deukt, maar na het weerzien van Clare, betekende Corrie voor hem niet meer dan een aangename part ner in een gezellige conversatie, een verandering, die het meisje zelf met genoegen aanvaardde. Veel minder onbezorgd dan de gewaande mr. Clarenbough, nam zijn vriend en deelgenoot in het goedbedoelde bedrog, Jan de Gooyer, de zaak op. Steeds meer begreep hij, dat er inderdaad niets anders had opgezeten. Moedig droeg hij de consequenties van zijn daad, maar hij was er zich van be wust, dat hij zijn schepen achter zich had verbrand en dat hij, als het mis ging, naar alle waarschijn lijkheid, beladen met alle zonden van het complete huldigingscomi té, de woestijn zou worden inge stuurd met wie weet misschien nog hoeveel onaangename publiciteit toe. Hij vermeed angstvallig ieder contact met zijn deelgenoot in dit zonderling bedrijf. Vooral sinds hij zag, dat mr. Clarenbough er zich op waarlijk virtuose wijze door heen sloeg. Onbewust distancieerde hij zich zo ver mogelijk van het hele geval, nam weinig deel aan de activiteit van het comité en wijdde zich hartstochtelijk aan zijn werk. Op de vijfde dag van het verblijf van de gewaardeerde vreemdeling binnen de grenzen van Meeldam zou aan mr. Clarenbough een in tiem souper worden aangeboden in het Rode Hert, door de leden van het huldigingscomité. Het zou het karakter krijgen van een intiem af- 21 scheidsfestijn vóór de grote af scheidsbijeenkomst van de volgen de dag, want de Amerikaanse za kenman had meer te doen, dan zich constant te laten befuiven. Maar toen hij op de morgen van de dag aan het ontbijt zat in de burgemeesterlij ke woning, stond het gelaat van zijn gastheer zorge lijk en mevrouw, ofschoon opmerk zaam en gastvrij al altijd, scheen verstrooid. „Dat treft nu wel ongelukkig", zei burgemeester Dikkenburg, „maar vanmorgen werden we op gebeld, dat mijn broer in het zie kenhuis te Utrecht een ernstige operatie moet ondergaan. We moe ten daar beiden naar toe en als alles vlot verloopt, zijn we van avond nog terug, maar ik vrees, toch te laat, dan dat ik 't souper nog kan presideren en dat vind ik erg jammer. We moesten dan ook maar zo afspreken, dat we dat sou per gewoon laten doorgaan en een ander zal dan wel de honneurs waarnemen. Wij zullen uw afscheid dan de volgende avond na het plechtig gedeelte hier thuis nog in intieme kring vieren, want u be grijpt wel, dat we u niet met stille trom laten vertrekken. Hoe denkt u er over, mr. Clarenbough?" De Amerikaan uitte enige sym pathieke woorden naar aanleiding van het droevig nieuws en zei, dat hij met alles accoord ging, maar toch overmorgen vroeg vertrekken wou. Weldra maakten de burge meester en zijn vrouw zich reis vaardig en haastten zich naar de trein en mr. Clarenbough nam de grote Cadillac en ging in de omge ving een beetje rond rijden. (Wordt vervolgd! II Ml

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5