IP Provinciaal bestuur van Zeeland wil inzicht in visserij=nadelen Deltawerken WAT UQT DE 81LT TOESTAND IN LAOS ERNSTIG Nota aan secretaris-generaal Hammarskjoeld VIENTIANE, 3-8. Volgens wel ingelichte kringen in Vientiane zal de regering van Laos vandaag (maandag) een nota aan de secreta ris-generaal van de V.N Hammars kjoeld zenden om hem te wijzen op de ernst van de toestand in Laos. In deze nota zou worden opge merkt, dat de openlijke opstand van de strijdkrachten van de „Pathet Lao" in strijd is met de integratie overeenkomsten tussen de regering en de „Pathet Lao" in december 1957. Voorts zou er de nadruk op worden gelegd, dat deze opstandige Indonesië roept diplomaten terug DJAKARTA, 3-8. Indonesië zal 19 diplomaten uit verschillende landen terugroepen, onder wie 9 hoofden van diplomatieke missies, zo heeft de woordvoerder van het Indonesische ministerie van bui tenlandse zaken, Harsono, maandag in Djakarta meegedeeld. Harsono achtte dit in overeen stemming met de reorganisatie van het regeringsapparaat, de bezuini gingsplannen en de plannen tot verjonging van het ambtenaren korps van het ministerie van Bui tenlandse zaken. Hij weigerde in dit verband namen te noemen, maar zei wel dat de regering voor nemens is bepaalde diplomatieke missies op te heffen en nieuwe te vestigen in landen waarmee Dja karta gunstige betrekkingen onder houdt. Harsono deelde voorts mee dat de minister van buitenlandse zaken, Subandrio i.v.m. de reorga nisatie van zijn ministerie, enkele nieuwe ambtenaren had aangesteld. Genève bracht toch winst LONDEN, 4-8. Ondanks de ge ringe vorderingen die te Genève worden gemaakt, heeft men in wes telijke kringen verklaard van me ning te zijn dat de wekenlange be sprekingen te Genève hebben bij gedragen tot de grote verandering in het politieke klimaat die is op getreden, sedert de Russen in 1958 een crisis in het Berlijnse vraag stuk veroorzaakten. De Russische houding deed toen vrezen dat de Russen het Westen met geweld uit Berlijn zouden trachten te verdrijven, wat door Westen beantwoord zou kunnen worden door een doorbraak met gepantserde strijdkrachten. NAVO-status voor west-Duitsland BONN, 3-8. Te Bonn zijn maan dag nieuwe akkoorden getekend, welke een einde zullen maken aan de bezettingsstatus van de in west- Duitsland gestationeerde buiten landse strijdkrachten. De overeen komsten werden, behalve door de Bondsrepubliek, getekend door de ambassadeurs van de V.S., Enge land, Frankrijk, Canada, België en Nederland. Door deze akkoorden, die nog be krachtigd moeten worden, krijgt west-Duitsland eenzelfde positie als de landen die de volledige NAVO- status hebben. Zo krijgt de Bonds republiek het recht buitenlandse militairen te berechten voor bur gerlijke misdrijven, in het bijzon der die welke tegen Duitse burgers zijn begaan. Hond als emigrant SYDNEY, 1-8. Kapitein P. A. de Groote van de „Johan van Oldenbamevelt" heeft van daag het leven gered van een hond, die kort nadat het schip in Sydney had afge meerd, aan boord kwam. Volgens de quarantainebe palingen zou het dier of af gemaakt moeten worden, of aan boord van het schip moeten blijven. De kapitein vond, dat hij zijn bezoeker niet kon laten sterven en be sloot daarom, hem als Aus tralische emigrant op het door hem beheerde stukje Nederlands grondgebied te accepteren. De bemanning heeft de hond reeds aange steld als scheepsmascotte. Leerplicht voor schipperskinderen VENLO, 3-8. Binnen afzienbare tijd zal aan de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen een rapport over de instelling van een leerplicht voor schipperskin deren worden aangeboden Dit rap port is opgesteld door een commis sie, waarin vertegenwoordigers van schippersorganisaties van het on derwijs, van de vakverenigingen en van werkgeversorganisaties zitting hebben. De heer A. A. Kleijn, di recteur van het Koninklijk Onder wijs Fonds voor de Scheepvaart, deelde dit vandaag mede in zijn openingswoord on de 35ste vakan tie-cursus aan het K.O.F. troepen door Noord-Vietnam ge oefend en uitgerust zijn, wat een flagrante schending van de Ge- neefse overeenkomsten van 1954 betekent en een moedwillige aan val van de ene staat op de andere. Chroesjtsjef ook naar Canada SASKATOON, 3-8. De Canadese minister-president, Diefenbaker, heeft maandag te Saskatoon, in de Canadese provincie Saskatchewan, gezegd dat de Canadese regering in de komende dagen zal bestuderen of het mogelijk is de Russische mi nister-president Chroesjtsjef uit te nodigen volgende maand naar Ca nada te komen. De regering zal een beslissing nemen zodra hij het denkbeeld met zijn ministers zal hebben besproken. Diefenbaker zei voorts dat hij altijd voorstander is geweest van een vorm van contact, zoals presi dent Eisenhower en minister-presi dent Chroesjtsjef die in de ko mende maanden zullen hebben. Chroesjtjsef zal de eerste Rus sische premier zijn die de Ver. Sta ten bezoekt. Hij heeft vele andere landen bezocht. In 1954 reisde hij nnaar Polen, Tsjecho-Slowakije en communistisch China. In 1955 be zocht hij Polen, Zuid-Slavië, Ge nève, oost-Duitsland, Roemenië, In dia, Birma en Afghanistan. In 1956 ging hij naar Polen, Engeland en Zuid-Slavië. In 1957 maakte hij reizen naar Hongarije, Tsjecho-Slo wakije en oost-Duitsland. In 1958 bezocht hij Hongarije en oost- Duitsland. In 1959 tenslotte bracht hij bezoeken aan oost-Duitsland, Albanië, Hongarije en Polen. De halfwasinosselen van het Groninger Wad Voor de visserij op halfwasmos selen, die van het Groninger Wad mogen worden opgevist en naar Zeeland gebracht, bestaat voor zo ver het mosselkwekers van Brui- nisse betreft, weinig belangstelling In de eerste plaats vindt dit zijn oorzaak in het feit dat in Zeeland' en meer speciaal op de Grevelingen de meeste beschikbare percelen met halfwas mosselen bezet zijn, zodat daaraan geen behoefte bestaat, ter wijl ook gevreesd wordt dat met het warme weer zoals men dat de laatste weken gewoon was, de mos selen niet levend in Zeeland zouden kunnen worden uitgezaaid. De half was mosselen mogen namelijk niel anders worden vervoerd, dan via de sluis te Dokkumer Nieuwe Zijlen dus dwars door Friesland, dat be tekent een dag langer varen dan de gewone route over het IJsselmeer Wegenwachten zwerven over Europa 's-GRAVENHAGE, 3-8. De nog jonge repatriëringsdienst van de wegenwacht blijkt voor de dienst doende inspecteurs een drukke zaak te worden. Verleden week heeft inspecteur J. van Rees een Rotterdammer, die door zware bronchitis xoerd gekweld en niet meer kon rijden, uit Imst in Oos tenrijk teruggehaald. Onderweg heeft hij op de Fernpas een andere Nederlandse toerist, die bij nood weer pech had gekregen, uit de moeilijkheden geholpen. Inspecteur W. van Dalen is op het ogenblik bezig de familie van een toerist, die te Freiburg met een acute blindedarmontsteking bi een ziekenhuis moest worden opgeno men, naar het vaderland terug te rijden. Vandaag kwamen kreten om hulp uit Denemarken en Italië van zieke Nederlandse automobilisten binnen. De reizende wegenwachten wor den onderweg tientallen malen aangehouden door Nederlandse toeristen, die alle mogelijke dingen willen weten. Velen bleken, aldus de ANWB-rapporten, zonder vol doende informatie, kaarten enz. maar luk-raak op reis te zijn ge gaan. VUGHT. Op de hoek Boslaan- Loonsebaan te Vught is de 35-jarige heer Swonende te 's-Hertogen- bosch, met zijn bromfiets in botsing gekomen met een militaire trekker, waarbij hij zo ernstig aan het hoofd werd gewond, dat hij vrijwel op slag werd gedood De heer S. was gehuwd en vader van één kind. LEEUWARDEN. Bij het Friese dorpje Wieuwerd (gemeente Baar- deradeel) is de ruim 50-jarige mo lenaar S. Jongstra uit Mantgum met een tractor te water geraakt en verdronken. De heer Jongstra reed met de tractor over een plan kier dat over een poldervaart lag. De tractor kantelde en de heer Jongstra raakte er onder bekneld. Een half uur na het ongeval werd zijn stoffelijk overschot uit het wa ter gehaald. 's-GRAVENHAGE De zee is za terdag en zondag voor zwemmers zeer gevaarlijk geweest. Die dagen zijn te Scheveningen tien zwem mers in gevaar komen te verkeren. Zij werden allen gered door politie agenten en door burgers. Onder de- ze zwemmers bevonden zich Itali anen, Duitsers en Zwitsers, Nixon's triomfale intocht in Warschau, waar tienduizenden hem storm achtig toejuichten. Opleiding radargebruik bij de binnenvaart School te Rotterdam VENLO, 3-8. In de dagnijver heidsschool te Rotterdam van het Koninklijk Onderwijs Fonds voor de Scheepvaart (K.O.Fzal een op leidingsschool voor het gebruik van radar bij de binnenvaart gevestigd worden. De directeur van het K.O.F., de heer A. A. Kleijn, verklaarde dit vanmiddag tijdens de 35ste vakan tiecursus van het fonds. Het riviervaren bij nacht, mist 2n onder zeer slechte weersom standigheden met behulp van radar vereist een zodanige kennis, be kwaamheid en ervaring en neemt voorts dermate in omva:ng toe, dat een vakopleiding in het radarge bruik niet langer meer op zich mag .aten wachten, aldus de heer Koch. In totaal zijn nu ongeveer 250 Europese Rijn- en binnenvaart schepen, waarvan honderd Neder landse, met radar uitgerust. De heer Koch had tevoren in een tech nische uiteenzetting over de moei- .ijkheden, die zich bij het „blind varen" voordoen aan de vijftig deelnemers aan de vakantiecursus (directeuren en docenten van scho len en instituten van het KO.F.) duidelijk gemaakt, dat men zich technisch en psychisch geheel op deze voor de binnenvaart nieuwe Haan> stak sigaar op NENSTADT AM RUBEN - BERGE (W.-Duitsland), 4-8. „Heinrich"een mooie haan, was de trots van zijn bezit ter, een boer uit Neustadt am Rübenberge, in west-Duits land. En dat niet alleen om dat het inderdaad een mooie haan was, doch ook omdat zijn eigenaar erin geslaagd was hem sigaren te leren ro ken. Doch op een kwade dag waren „Heinrich" en een aantal hennen verdwenen, kort gezegd gestolen. De boer ging op onderzoek uit en vond de haan bij een an dere boer. De politie werd ingeschakeld en voor de rechter werd het onweerleg bare .bewijs geleverd. De boer presenteerde Heinrich vol trots een sigaar en de haan liet zich niet onbetuigd: de rookwolken dwarrelden voor de verbaasde ogen der aanwezigen omhoog. De boer kreeg Heinrich en vrouwe lijke aanhang terug. De an dere boer bleek het gestolen pluimvee te goeder trouw te hebben gekocht, zodat zijn nadeel beperkt bleef tot het verloren gaan van de koop som. De dief is tenslotte ge vat. Hij kreeg vier weken. Nederlander maakte studiereis door Azië 's-GRAVENHAGE, 4-8. Meer dan duizend kleurendia's zijn het resul taat van de studiereis, die de heer Jack Chandu van 13 april tot 13 juli door het Nabije en Verre Oos ten heeft gemaakt en waarbij hij in totaal dertigduizend kilometer af legde. De heer Chandu, die zich bezig houdt met de studie van parapsy chologische verschijnselen, maakte deze reis om in Azië van gedachten te wisselen met onderzoekers van zulke genomenen en zich op de hoogte te stellen van de eeuwen oude geneesmethoden, die daar toe gepast worden. Tijdens zijn reis heeft hij veel deun mogen ondervinden van de Nederlandse ambassades en consu laten, gevestigd in de door herti be zochte plaatsen. navigatiemethode moet instellen. De rederij van Ommeren heeft twintig schepen voor de Rijnvaart met radar uitgerust, zodat het mo gelijk is deze schepen continu te laten varen bij dag zowel als bij nacht. Ofschoon de aanschaffings- kosten van een binnenvaartradar- installatie met een f 20 000 ander half tot twee keer zo hoog zijn als die van een zeevaartradarapparaat (dat met een minder scherp beeld kan volstaan) heeft de rederij van Ommeren, zeide de heer Koch, deze kosten er al ruimschoots met de continuvaart uitgehaald. De sche pen kunnen nu volgens een dienst regeling lopen. Chinese leiders bijeen? HONGKONG, 4-8. Volgens kran ten in Hongkong zijn de leiders van communistisch China in geheime conferentie bijeen te Loesjan, in de provincie Kiangsi. Mao Tse Toeng zou ook aanwezig zijn. Men vermoedt dat de communis tische leiders spreken over het com munestelsel in China. Wereldkampioenschap hengelen 's-GRAVENHAGE, 4-8. De alge- mene hengelaarsbond zal, voor de eerste maal in haar 53-jarig be staan, officieel deelnemen aan het wereldkampioenschap hengelen. Het wordt dit jaar op 21 septem ber 1959 te Neuchatel vervist. Aan dit kampioenschap zal ver moedelijk door 25 landen worden deelgenomen. Eet ineer schelvishart Vitamine B 12, die een belang rijke rol speelt in de levenshuis houding van de mens en een prach tig hulpmiddel vormt bij de bestrij ding van een levensgevaarlijke bloedarmoede, komt voor in lever, milt, zwezerik en in de spieren; van zoogdieren; ook in de darmin- houd van mens en dier laten zich vrij grote hoeveelheden hiervan aantonen. Onlangs is een nieuwe vitamine B 12-bron ontdekt. Een Noors on derzoek heeft nl. aan het licht ge bracht, dat genoemde vitamine eveneens rijkelijk voorkomt in ver scheidene organen van vissen. In het bijzonder is het hart van gadus pollachus (een schelvisachtige) rij kelijk aan B 12 bevonden. Het be vat vijf duizendste milligram B 12 per gram weefsel, wat betekent, dat dat hart 150 maal rijker aan B 12 is dan de veel geprezen lever van varkens en koeien. Daarentegen bleek bij de schol de lever meer B 12 te bevatten dan welk ander orgaan dezer vis. Nu weten wij het: niet varkenslever, maar schelvishart is beter voor 's mensen levenshuishouding. ZIERIKZEE Rode Kruis-aktiviteiten Examens ter verkrijging „ambulance-insigne" Maandagavond 3 aug. jl., is door dokter C. M. van Hoorn te Zierik- zee een examen afgenomen voor de Commissie tot Unificatie van het Jeugd E.H.B O.-onderwijs, voor het verkrijgen van het B-getuig schrift. Geslaagd zijn: Ria van Aken, Annemarie Kou ijzer, Tonny Verkaart, Anneke van de Westen, van de Ned. Gidsenbe- weging St. Elizabethsgroep te Zie- rikzee. Rinus Kloote, Piet van der Schee, Chris Schraver, Rinus Vijverberg, Toop Wieringa, Rinus Straaijer, van iet Ned. Padvinders Gilde Mr. Bak- kergroep te Zierikzee. Door dit examen verkrijgen bo- venstaanden het recht het „Ambu lance-insigne" te dragen. De cursus werd georganiseerd door het Ned. Jeugd Rode Kruis; instrukteur was de heer P. A. Kloet Verwachting tot woensdagavond: Veranderlijke bewolking; Veranderlijke bewolking met op enkele plaatsen wat motregen; zwakke tot matige wind tussen noord en west; weinig verandering in temperatuur. 5 aug. Zon op 5.06, onder 20.25. Maan op 6.12, onder 20.28. 6 aug. Zon op 5.08, onder 20.23. Maan op 7.22, onder 20.56. Nieuwe maan: 4 aug. te 15.35. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 3.44 v.m. 4.26 v.m. aug. aug. BROUWERSHAVEN: 5 aug. 6 aug. 3.11 v.m. 3.52 v.m. 15.58 n.m. 16.35 n,m. 15.37 n.m. 16.15 n.m. Springtij: 6 augustus. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-8. In de algemene luchtdrukverdeling komen maar geringe wijzigingen voor. De lucht druk blijft laag in een zóne, die zich uitstrekt van Turkije over west Rusland naar het Oostzeege bied en vervolgens naar het gebied ten westen van Noorwegen. Op de oceaan handhaaft zich een krachtig gebied met hoge barometerstanden ten zuidwesten van Ierland. Zwak ke storingsgebieden bewegen van de oceaan via de Britse eilanden en de Noordzee naar het zuidoosten. Deze geven het weer in ons land nog steeds een enigszins verander lijk karakter. Maandag passeerde een dergelijk storingsgebied ons land: dit bracht voornamelijk ten zuiden van de lijn Alkmaar-Coevorden op de meeste plaatsen enkele millimeters regen. Een volgend front bereikte dinsdagmorgen Schotland. Dit zal woensdag in de loop van de dag over ons land trekken maar de ac tiviteit ervan is gering zodat het wel weer meer bewolking maar waarschijnlijk geen regen van be tekenis zal brengen. De winden blijven zwak tot matig uit richtin gen tussen west en noord en in het temperatuurverloop komt weinig verandering. b Syrië heeft Turkije ervan in kennis gesteld dat het leggen van mijnen op Syrisch grondgebied „niet in overeenstemming is met het verdrag van goede nabuurschap dat beide landen hebben gesloten". Het persbureau voor het midden oosten meldt dat men in Syrië veer tien mijnen had gevonden. n Een tentoonstelling van schilde rijen van oud-premier Sir Winston Churchill, die de afgelopen vier en een halve maand in de Londense Royal Academy te zien is geweest, heeft bijna 142.000 bezoekers ge trokken. Slechts eenmaal heeft een eenmanstentoonstelling in het ge noemde museum meer belangstel ling getrokken. COMMISSIE VAN ONDERZOEK INGESTELD Uitgangspunt is verplaatsing visserijcultures 's-GRAVENHAGE, 4-8. Het provinciaal bestuur van Zeeland heeft het nodig geoordeeld, zo deelt het mee, een onderzoek te doen instellen naar de nadelen, welke voor de werknemers in de visserijcultures uit de Deltawerken voortvloeien. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben daartoe een com missie gevormd, welke bestaat uit de heren: M. J. van Poelje, lid G.S., (Vlissingen; voorzitter); de burgemeesters van Bruinisse, Tholen, Yerseke en Zierikzee; voor het C.N.V.: P. Broeksma ('s-Gra- venhage), A. Oele (Yerseke), H. Beenhakker (Middelburg); voor de K.A.B.: J. J. van der Linden Rotterdam), L. A. Weeber ('s-Gra- venhage), A. v. Hecke (Philippine); voor het N.V.V.: H. ter Plorst (Amsterdam), C. Hoek (Goes), C. Pekaar Yerseke; de directeur van het E.T.I. voor Zeeland, drs. M. C. Verbuig, en de adjudant-direc teur drs, E. van Beusekom; de directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en cultureel werk, mr. J. F. Homstra, en de socioloog van die stichting drs. J. S. Rienks; P. J. de Leeuw (Yer seke); A. C. Verspoor (Bruinisse) adviserend lid: de hoofdinspec teur-directeur voor de arbeidsvoorziening in de provincie Zeeland, K. van Dijk (Middelburg); secretaris: W. L. M. Groffen, Deltazaken Provinciale Griffie van Zeeland. De commissie is inmiddels na mens Gedeputeerde Staten door haar voorzitter, de heer van Poelje, geïnstalleerd en met haar werk zaamheden aangevangen. Het ligt in het voornemen te komen tot een sociale en economische beschrij ving, het peil van de mening onder de belanghebbenden en het doen van aanbevelingen tot he\ vermin deren en zo mogelijk opheffen van de bedoelde nadelen voor de werk nemers. Reeds nu is de commissie van oordeel, dat gestreefd dient te worden naar het behoud van een zo groot mogelijk aantal arbeids plaatsen door middel van het ver plaatsen van visserij cultures. Voorts gaan de gedachten uit naar mogelijkheden tot het scholen van de jongste groep, het omscho len der wat ouderen en het verle nen van steun aan de oudste groep. Het lijkt nodig ervoor te waken, dat de jongeren niet in te groten getale thans al de cultures verla ten. Nota over Drie-eilandenplan De commissie heeft opdracht ge geven tot het samenstellen van een nota over de problemen, welke de uitvoering van het Drie-eilanden plan voor de oester- en mosselcul tuur met zich zal brengen, omdat deze kwestie het meest urgent is. Als rapporteurs zullen hiervoor op treden de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk en het ETI voor Zeeland Vervol gens zullen ook de gevolgen van de aanleg van de Grevelingendam in de beschouwingen der commis sie worden betrokken. Het ligt in het voornemen, de vakcentrales zoveel mogelijk bij de onderzoekingen te betrekken Deze hebben zich bereid verklaard hier aan hun medewerking te verlenen. Een rapport over de ondernemers- schade, die de Deltawerken aan de visserijcultures zullen toebrengen, is reeds enige tijd gelegen uitge bracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2