Chroesjtsjef in september naar Amerika Eisenhower naar Rusland Enthousiaste menigte riep: „Lang leve de president" en „Lang leve Amerika" DE ZIERIKZEESCHE COURANT STUDENTEN IN SPANJE DOOR KRIJGSRAAD VEROORDEELD Toepassing van atoomenergie Franse operaties in Algerië DE TOESTAND IN LAOS ONGERUSTHEID OVER BE-EINDIGING GENEEFSE CONFERENTIE WEGGENOMEN DINSDAG 4 AUGUSTUS 1959 No. 18608 115e jaargang ZUKMSC9EKN1E0WSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruilbetaJing f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Opluchting voor de wereld LONDEN, 4-8. Radio-Moskou meldt dat premier Chroesjtsjef is uitgenodigd voor een bezoek aan de Verenigde Staten. Chroesjtsjef heeft de Ameri kaanse uitnodiging voor een be zoek in september aanvaard. Voorts heeft president Eisen hower een uitnodiging voor een bezoek aan de Sowjet-Unie in de komende herfst aanvaard, aldus radio-Moskou. Chroesjtsjef zal twee of drie da gen in Washington vertoeven en daarna een rondreis van tien dagen door de Verenigde Staten maken. De tekst van het communiqué, dat verspreid is door het Russische persagentschap „Tas", waarin het bezoek van Chroesjtsjef naar de V.S. en dat van Eisenhower naar de Sowjet-Unie werd bekendge maakt, luidt: „De premier van de Sowjet-Unie, Nikita Chroesjtsjef, heeft de uitno diging van de Amerikaanse presi dent om in september 1959 een of- ficeel bezoek te brengen aan de Verenigde Staten van Amerika, aanvaard. De president van de V.S., gene raal Dwinght D. Eisenhower, heeft van zijn kant de uitnodiging aan vaard die Chroesjtsjef tot hem ge richt heeft om later, in de loop van de herfst van dit jaar, een officieel bezoek aan de Sowjet-Unie te bren gen". Op zijn persconferentie gaf Eisen hower een toelichting op het offi ciële communiqué dat maandag ge lijktijdig in Moskou en Washington is gepubliceerd. De voornaamste punten van de toelichting waren: 1. Bij zijn besprekingen met Chroesjtsjef in Washington en Moskou zal Eisenhower niet optre den als woordvoerder van de wes telijke mogendheden. Hij zal slechts de woordvoerder van de V.S. en de Amerikaanse regering zijn. Eisen hower wil echter voor zijn bespre kingen met de Russische regering contact opnemen met de staatshoof den of bevriende regeringen in Eu ropa, om met hen kwesties van we derzijds belang te bespreken. 2. De onderhandelingen over de bezoeken over en weer begonnen begin juli via diplomatieke kana len. De reis van Nixon hield geen enkel rechtsreeks verband met de uitnodigingen en de aanvaarding daarvan. 3. De Amerikaans-Russische on derhandelingen ter voorbereiding van deze bezoeken geschiedden op initiatief van president Eisenhower, die tevoren daarover gesproken had met hoge functionarissen van het State Department. Dit initiatief be oogde het ontdooien van de betrek kingen tussen beide landen. 4. Enkele dagen geleden zijn be sprekingen hierover gevoerd op het niveau van de ministers van Bui tenlandse Zaken te Genève. De mi nisters erkenden het nut van deze rechtstreekse Russisch-Amerikaan se contacten. De staats- of rege ringshoofden zijn eveneens op de hoogte gesteld van de onderhande lingen die gaande waren. Sommige hebben reeds geantwoord en allen schijnen te erkennen dat recht streeks contact positieve resultaten zou kunnen opleveren. Propaganda voor algemene staking MADRID, 3-8. Een krijgsraad te Madrid heeft maandag zeven stu denten op beschuldiging van het verspreiden van propagandamate riaal voor een algemene staking, die op 18 juni jl. had moeten be ginnen, tot gevangenisstraffen, va riërend van zes maanden tot drie jaar, veroordeeld. Twee beklaagden, onder wie een vrouwelijke student, werden vrijge sproken. Een tiende student, een neef van de beroemde schrijver Salvador de Madariaga, zal later terechtstaan. De beoogde staking, die door de communisten en ver scheidene groepen op touw zou zijn gezet, ging niet door. De verdediger vroeg zich af waarom de studenten voor de krijgsraad waren gebracht. Hij noemde hun daden „kinderlijk". De openbare aanklager zei evenwel, dat de burgeroorlog die aan een miljoen Spanjaarden het leven ge kost heeft, ook met studentenrel letjes was begonnen. In de pamflet ten, die verscheidene beklaagden volgens hun bekentenis hadden uit gedeeld, stond dat „de economische toestand in Spanje rampzalig is". „Een vreedzame algemene staking van 24 uur zal ons helpen van de dictatuur te worden verlost". De be klaagden kwamen voor het meren deel uit bemiddelde gezinnen. De 29-jarige Duitse motorren ner Karl Heinz Scheifel en de 38- jarige Else Kessler zijn vrijdag, toen zij op weg waren naar motor wedstrijden in Oulton Park, noord- Engeland, verongelukt, toen hun auto in botsing kwam met een vrachtauto. Beide wagens vlogen in brand. Interpol had enige tijd nodig om de deerlijk verbrande li chamen te identificeren. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's i Rust is goed, arbeid is beter, 1 maar rust na arbeid is het best. Een recente foto van H.K.H. Prinses Irene, die op 5 augustus a.s. twintigste verjaardag hoopt te vieren. Nixon in Polen 9 Vice-president uiterst verrast door spontane ontvangst WARSCHAU, 3-8. De Amerikaanse vice-president Nixon heeft van morgen een officieel bezoek gebracht aan de voorzitter van de Poolse staatsraad, A. Zawadzki, die Nixon's gastheer is tijdens diens officiële bezoek van vier dagen aan Polen. Nixon heeft Zawadzki een begroe- tingsschrijven van president Eisenhower overhandigd. Een vrouwelijke patiënt, die symptomen vertoont van een her sentumor, wordt onderzocht met een apparaat, waarin gebruik wordt gemaakt van atoomenergie. Zij heeft een hoeveelheid van een bepaalde radio-actieve stof ingenomen, die uitsluitend door het tumorweefsel wordt opgenomen. Met behulp van de apparaten aan weerszijden van het hoofd, waarmee de radio uitstraling gemeten wordt kan de ligging en grootte van een eventueel aanwezige tumor worden bepaald. De ingenomen radio-actieve stof is geheel onschadelijk voor het lichaam. Op het programma voor vandaag stonden voorts besprekingen met de Poolse partijleider Gomulka, premier Cyrankiewicz eni de minis ter van buitenlandse zaken Rapacki. Toen Nixon gisteravond werd gevraagd wat hij vond van zijn ontvangst door de bevolking van Warschau, antwoordde de Ameri kaanse vice-president dat deze ont vangst onovertroffen was. (Langs de gehele route van het vliegveld naar het centrum van Warschau stonden mensen, die wuifden, juch- ten en bloemen wierpen naar de auto van Nixon). De straat voor het paleis Mysle- wicki, vroeger een jachtverblijf van de Poolse vorsten, waar Nixon en zijn vrouw hun intrek hebben genomen, was vanmorgen verlaten toen de vice-president in een ge sloten auto wegreed naar de ambts woning van Zawadzki. Het uitbundige welkom van gisteren in de straten van Warschau is vandaag door alle Warschause bladen, in navol ging van het officiële Poolse persagentschap,PAP, een „har telijke hulde" genoemd. Het orgaan van de afdeling War schau van de communistische par tij heeft als kop boven het bericht van de aankomst van Nixon: „Wij wensen Richard Nixon een prettig bezoek". De Poolse ochtendbladen bevat ten alleen foto's van de officiële ontvangst op het vliegveld en geen foto's van juichende mensen die zich om de auto van Nixon verdrin gen. Kordon doorbroken Nader wordt bericht, dat enkele duizenden Polen bij het graf van de onbekende soldaat te Warschau het politiekordon hebben doorbroken en Nixon omstuwden terwijl zij uitrie pen: „Lang leve de president" en „Lang leve Amerika". De lachende Nixon riep terug: „Wij willen allen werken voor een beter leven. Lang leve de Pools-Amerikaanse vriend schap". Daarna barstte de opge wonden menigte los in een „Sto Lat" (te vergelijken met ons „Lang zal-ie leven"). De opwinding rond Nixon begon toen iemand uit de menigte die de kranslegging van Nixon gadesloeg, met luide stem uitriep: „Lang leve de president der V.S." De kreet werd onmiddellijk door de duizen den overgenomen. Er werd wild geklapt. Een volgde kreet: „Lang leve Amerika" ontketende een nieuwe golf van enthousiasme. Nixon toonde zich gisteravond tijdens een informeel diner nog steeds uiterst verrast door de ont vangst welke hem ten deel is ge vallen. „Dit is de grootste ont vangst van mijn hele leven. Ik was er bang voor dat in Polen een anti- Amerikaanse stemming zou heer sen", zo zei de Amerikaanse vice- president. ALGIERS, 3-8. De Franse strijd krachten, die sinds twaalf dagen een grote zuiveringsactie in Kaby- lië uitvoeren, hebben tot dusver 467 Algerijnse verzetsstrijders buit ten gevecht gesteld en 304 wapens in beslag genomen, zo is maandag door het hoofdkwartier van gene raal Challe, die de campagne leidt, bekendgemaakt. Aan Franse zijde vielen vijftien doden. Aan de operatie nemen ruim 20.000 Franse militairen deel. Volgens een communiqué van het „Vrije Algerijnse leger", dat te Cairo is uitgegeven, werden bij ver schillende gevechten in Algerië, in de periode van 24 tot en met 27 juli echter 256 Fransen gedood en 154 gewond. VIENTIANE, 4-8. In de afgelopen twee dagen hebben de strijdkrach ten van de Laotiaanse opstandelin gen hun druk in de provincies Phong Saly en Sam Neua versterkt. In het zuiden van Laos schijnt een betrekkelijke rust te heersen, aldus is maandagavond uit Vientiane ge meld. In het zuiden van de twee ge noemde provincies voeren de op standelingen een dubbele tangbe weging uit om ze af te snijden van de rest van het land en ze te be zetten. De bedoeling schijnt te zijn de toestand van voor de overeen komsten van 1957 te herstellen, die volgens de opstandelingenbewe ging, de Pathet Lao, door de Lao tiaanse regering zijn geschonden. In het gebied van Houei zijn Chi nezen Laos binnengekomen, zo werd voorts uit Vientiane gemeld. PRINSES SORAYA IN NEDERLAND NOORD WIJK, 3-8, Prinses Soraja voormalig keizerin van Perzië, is vanmiddag om half vijf in gezel schap van haar moeder te Noord- wijk aan Zee gearriveerd. Zij werd ontvangen door de heer W. Tappen- beck, directeur van het grand-hotel „Huis ter Duin", waar de prinses haar intrek heeft genomen. In overleg met de prinses en de burgemeester van Noordwijk zal gestreefd worden naar een zo rus- lig mogelijke vakantie aan de Noordzee, die wellicht een maand zal duren. Een deel van het privé- strand van het hotel is voorlopig voor prinses Soraja gereserveerd. De reizen van Chroesjtsjef en Eisenhower GENEVE, 3-8. De aanstaande be sprekingen tussen de Amerikaanse president Eisenhower en de Sow- jetrussische minister-president en partijleider Chroesjtsjef, hebben te Washington alle ongerustheid over de op handen zijnde beëindiging van de Geneefse conferentie van de ministers van Buitenlandse Za ken van de vier grote mogendhe den weggenomen. Ook vreest men in de Amerikaanse hoofdstad geen nieuwe crisis in de Berlijnse kwes tie meer. Te Washington bestaat de nei ging Genève maar te vergeten, al thans voorlopig en te trachten een nieuwe manier te vinden tot oplos sing van het Duitse en het Berlijn se vraagstuk. Diplomaten te Wash ington spraken over een nieuwe fase in de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie. De Britse en de Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, Lloyd en Gromiko, hebben maandag te Genève tijdens een lunch gespro ken over de mogelijkheid van het bereiken van een tijdelijke regeling van het Berlijnse vraagstuk. Na de lunch werd vernomen dat- de mi nisters geen vorderingen hebben gemaakt. Van Amerikaanse zijde werd ove rigens vernomen dat het een „won der" zou zijn als er op de Geneefse conferentie nog iets bereikt zou worden. Minder pessimistisch was de Rus sische woordvoerder Charlamof, die zei, dat er nog altijd grote kansen zijn dat te Genève een voorlopige regeling van de Berlijnse kwestie wordt gevonden. De twee minis ters spraken, aldus Charlamof, over vraagstukken waarvoor nog geen oplossing is gevonden. De ministers van Buitenlandse Zaken zouden dinsdag hun laatste bijeenkomst houden. Er zal worden gesproken over de wijze waarop woensdag op de laatste voltallige vergadering de Geneefse conferen tie gesloten moet worden. Duikers hebben maandag in de haven van Stockholm de houten leeuwenkop gevonden, die als boeg beeld heeft gefungeerd van het 17e eeuwse Zweedse oorlogsschip „Wa- sa", dat in 1628 op zijn eerste reis zonk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1