Zweefvliegers oefenen te Haamstede Gemeenteraad van Oosterland besluit tot herstel en verandering Conferentiekamer NIXON VERTELDE VOOR RUSSISCHE T.V. WAT HIJ OP HET HART HEEFT Pleidooi voor opeiihartige samenwerking MOSKOU 1-8. De Amerikaanse vice-president Nixon heefC zater dag voor de Russische radio en te levisie gezegd, dat Amerika ztfn militaire bases nier in stand houdt om de Sowjet-Unie aan te vallen, maar om zichzelf en zyn bondge noten te verdedigen. De oplossing van het müitaire vraagstuk kan volgens Nixon uitsluitend worden gevonden in een gemeenschappe lijke ontwapening, en niet in een eenzijdige. Hij pleitte voor een openhartige samenwerking, „die ons samen naar de maan kan brengen". Ver der sprak de Amerikaanse vice- president zich uit voor een regel matige uitwisseling op allerlei ge bied, voor een vreedzame concur rentie, voor een gezamenlijke strijd tegen honger en ziekte en voor een politiek van „open lucht, open stad, open geest en open hart". Ongeregeldheden D o in Brazzaville BRAZZAVILLE, 2-8. Bij nieuwe ongeregeldheden in een voorstad van Brazzaville (republiek Kongo) zijn in de nacht van zaterdag op zondag zeven mensen gedood en 43 gewond. Leden van de Matswanis- tische religieuze secte, die alleen het gezag van hun in 1942 in een Franse gevangenis overleden leider Matswa erkennen, vielen naar verluidt met messen en stokken aanhangers van de regering aan. Humaner handafkappen in Saoedi-Arabië CAIRO, 2-8. Volgens het Egyp tische tijdschrift „Al Moessaoear" heeft de regering van Saoedie- Arabië besloten het straffen van dieven door het afhakken van de hand „menselijker" te maken. Deze straf werd tot nu toe in het openbaar door de beul uitgevoerd, waarbij de schuldige door twee knechten werd vastgehouden. Als gevolg van protesten zal de straf voortaan door een chirurg worden uitgevoerd, nadat de schuldige on der narcose is gebracht., aldus het Egyptische blad. Napels had grote waterproblemen NAPELS, 2-8. In duizenden hui zen in Napels is er weer water na dat in de afgelopen week de wa tervoorziening van 800.000 mensen door een aardverschuiving werd afgesneden. Veertien mensen werden gewond bij gevechten die ontstonden bij de distributie van noodvoorraden. Daarna werden de watertanks be waakt door 1400 man politie. Thans is een voorlopig aquaduct in werking gesteld dat zondag 250 miljoen liter aanvoerde. Men hoopt dit rantsoen te kunnen hand haven tot het vernielde aquaduct is hersteld. In het centrum der stad is een bioscoop afgebrand waarbij de brandweer bij gebrek aan water hulpeloos moest toezien. Australië en Indonesië zullen vriendschaps verdrag sluiten MELBOURNE, 2-8. Australië en Indonesië zullen mogelijk voor het eind van dit jaar een vriendschaps verdrag sluiten. Dit heeft zondag avond de premier van Australië, Menzies, tijdens een televisie-uit zending verklaard. Hij zei dit jaar een bezoek aan Indonesië te zullen brengen. De datum moet nog wor den vastgesteld. Menzies zei, dat Australië geen wijziging heeft gebracht in haar politiek tegenover Indonesië. Aus tralië steunt de Nederlandse sou- vereiniteit in Nederlands Nieuw- Guinea. De premier hoopte dat eerstdaags geheel Nieuw-Guinea zelfbestuur zal verkrijgen. Hij voegde aan deze verklaring toe, dat Australië geen andere ge schilpunten heeft met de Indone sische republiek. Nederlander filmde langs Tibetaanse grens INNSBRUCK, 1-8. De Nederland- se cameraman Jan Boon, specialist in het vervaardigen van films over bergen, die woont in Kitzbühl in Tyrol is teruggekeerd van een reis van 2V2 maand door de grensstreek in India en Tibet. Gedurende zijn tocht die hij te voet maakte, legde hij een afstand van 30O1 kilo meter af, namelijk die van Bhou- tan-Sik naar Karakorum. Hij heeft een aantal films „geschoten" over het leven van de bevolking in die streek. Jan Boon was de eerste ci neast die de „duivelsdans" filmde van de monniken van de Boedhis- tische tempel in de vallei van La- houl. „Als Chroesjtsjef zich wijdt aan het scheppen van betere levensom standigheden voor het Russische volk, zal hij de geschiedenis in gaan als één van de grootste Sow- jetleiders, maar als hij er naar streeft andere landen gelijk te schakelen, zal hij vrees, achter docht en spanning scheppen", al dus Nixon. De toespraak is rechtstreeks door alle Sowjet-Russische radio-zen ders uitgezonden, alsmede door elf televisiestudio's binnen een straal van 400 km. van Moskou. ZO MAAR ER BIJ LONDEN, 3-8. Bij de ministers, diplomaten en de andere leden van het comité van ontvangst voor ko ningin Elizabeth en de hertog van Edinburg stond zondagochtend op London Airport een stemmig ge kleed heertje. Hij sprak waardig met enkele hoge ambtenaren en alles leek heel normaal totdat een rechercheur enkele minuten voor de aankomst van het vliegtuig be merkte dat de man niet op de lijst stond. Haastig werd hij weggeleid. Bij het verhoor, dat vijf uur geduurd heeft, bleek dat hij Patrick Ennis heet, 61 jaar is en wel vaker on genood bij officiële gelegenheden tegenwoordig is geweest. Hij vindt dat alleen maar plezierig en van kwade bedoelingen is niets geble ken. De politie beraadt zich op maat regelen om dergelijke voorvallen in de toekomst te voorkomen. Unieke automaat HENGELO, 31-7. Voor de ras-vissers, de hengelaars bij nacht en ontij heeft een Hen gelose sportzaak een auto maat laten construeren, waaruit de vroegerds die bij het ochtendgloren uit vissen trekken, levende maden en wormen kunnen bekomen. Het levend aas zit in plastic doosjes, die van luchtgaatjes zijn voorzien. De automaat bevat voorts andere visarti- kelen, alles koud vanzelf. Vorige week donderdag zijn er officieel de eerste wormen uit „getrokken". Verloving Zweedse prinses STOCKHOLM, 1-8. Het Stock- holmse avondblad „Expressen" maakt melding van geruchten als zou de 21-jarige Zweedse prinses Desiree, een kleindochter van ko ning Gustaaf Adolf, zich gaan ver loven met de 19-jarige kroonprins Constantijn van Griekenland. De prinses - de derde dochter van prinses Sibylla en wijlen kroonprins Gustaaf Adolf - is zaterdag met haar ouders en zusters Margaret en Birgitta voor vakantie naar Grie kenland vertrokken. Zij zijn de gasten van kroonprins Constantijn. Vorige zomer hebben de prinsessen ook hun vakantie in Griekenland doorgebracht. Prijsindexcijfers van levensonderhoud 's-GRAVENHAGE, 1-8. Het lan- delijk prijsindexcijfer van gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, zoals dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt samengesteld op basis 1951 - 100, onderging, ondanks een stijging van het indexcijfer voor de groep aard appelen, groente en fruit, voor het indexcijfer inclusief A.O.W. in juni geen wijziging en bleef staan op 121. Door afronding steeg het in dexcijfer A.O.W. van 116 op 117. De Engelse drukkersvakbonden en werkgevers hebben overeen stemming bereikt over een oplos sing voor het drukkersconflict dat ruim zes weken lang vierduizend drukkerijen en 1100 provinciale kranten stilleéde. Paus Johannes heeft een „ge bed voor automobilisten", samen gesteld, dat begint met een aan roeping tot God om de automobi listen „die over de wegen dezer we reld gaan, hun grote verantwoor delijkheid te doen beseffen en hun de weg van naastenliefde en voor zichtigheid te wijzen". De Indiase president, Prasad, heeft vrijdag een eind gemaakt aan het communistisch bewind in de staat Kerala. De Dalai; Lama heeft de V.S. en andere landen gevraagd te willen zorgen voor de opleiding va ndui- zend jongei Tibetanen tot leiders van hun volk. Dit heeft het Ame rikaanse comité voor hulp aan Ti betaanse vluchtelingen te New York bekend gemaakt, nadat een vertegenwoordiger van het comité in India een onderhoud met de Da- lal Lama had gehad. Leden van de zweef vliegclub uit Eindhoven hebben hun bivak opgeslagen op het vlieg veld Haamstede, waar zij hun vliegbe- kwaamheid verbleteren en les geven aan Schouwse zweefvliegers. De foto toont de uit Haamstede afkomstige leerling-vlieger Gillis Klompe in een twee-persoons Goevier, een Fokker-produkt, op het punt van start te gaan. (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode) Straatlantaarns krijgen minder sterke lampen De raad dezer gemeente verga derde vrijdagavond onder leiding van de waarnemende burgemees ter, de heer M. J. Zeijler. Alle le den waren aanwezig. Bij de inge komen stukken wordt o.m. meege deeld, dat het ziekteverlof voor burgemeester Laurense ook voor de maanden augustus en septem ber gehandhaafd blijft. Hierna volgt het voorstel tot herstel en wijziging van de Conferentiekamer De kosten voor dit herstel zijn zo laag en sober mogelijk gehouden; toch bedraagt de raming nog ongeveer f 13.000,-. Aangezien er echter nog een aanzienlijke som aanwezig is van de destijds ont vangen waterschade en er waar schijnlijk nog een som voor de zoutschade zal worden ontvangen, is het bedrag dat zal moeten wor den gevoteerd, niet meer zo hoog. Mede gelet op de urgentie wordt unaniem besloten tot herstel over te gaan. De wijziging in het vereni gingsgebouw te Sirjansland wordt om bepaalde redenen nog niet ge realiseerd. Omdat de straatverlich ting in onze gemeente wel wat aan de royale kant is, komt een voor stel ter tafel om tot bezuiniging over te gaan. Wanneer de capaci teit der gloeilampen terug wordt gebracht tot ongeveer 50 watt, zou dit een besparing kunnen geven van ongeveer f 1890,-. De heer van der Zande (Arb.) informeert of de bezuiniging niet beter gevonden kan worden in een kortere brandtijd van de straat lampen. De voorzitter deelt mede, dat dit eens uitgerekend is en dat er toen slechts een bezuiniging ont stond van f 150,-. De heer Bolle (SGP) vreest dat door deze bezui niging de tijd van de petroleum verlichting weer terug zal komen. Tenslotte wordt toch besloten de gloeilampen te verwisselen, temeer omdat er toch nieuwe lampen in de straatlantaarns moeten worden gedaan. Het voorstel inzake bluswater voorziening in de gemeente, wordt onder het oog gezien. Omdat er zo veel sloten en watergangen zijn gedempt, is er bij een eventuele brand moeilijk water te verkrijgen Besloten wordt de watergang langs de Hofweg uit te doen die pen, zomede een stuk watergang achter de woningen aan de Molen weg, enz. Ook te Sirjansland zal een eind sloot voor dit doel wor den uitgediept. Besloten wordt een stuk grond aan te kopen in het uitbreidings plan, voor de prijs van f 1,- per m2., totaal voor een bedrag van f 16.910,-, alsmede enige stroken grond in de omgeving van de Noordstraat. Het voorstel om een bijdrage te geven voor een ge schenk aan de nieuwe provinciale griffie, wordt goedgevonden en zal ongeveer f 90,- bedragen, zijnde 5 cent per inwoner. Bij de voorkomende zaken wordt afwijzend beschikt op de vraag om subsidie door de afdeling reclasse ring van het Leger des Heils. Geen wlndsingel Ook volgt mededeling dat aanleg van de windsingel, welke zou wor den geplaatst achter de woningen aan de Burgemeesterstraat geen doorgang zal vinden De kosten ad f 5500 kunnen beter worden be steed. Ook wordt besloten een oude schrijfmachine van de gemeente secretarie in te ruilen voor een nieuwe. Van de sportvereniging is een verzoek binnen gekomen tot plaatsing van een tweetal hekken achter de goals op het sportveld, zulks om te voorkomen dat de bal bij het voetballen telkens in de aangebrachte aanplanting vliegt, waardoor deze veel te lijden heeft. De afmetingen zijn 30 meter lang en 5 meter 'hoog, en de kosten zul len rond 500 bedragen. De jonge lui zijn gaarne bereid zelf de werk zaamheden te verrichten tot plaat sing, hetgeen anders ook ongeveer f 500 zou bedragen. De mogelijk heid om tot een goedkopere oplos sing te komen dan met harmonica gaas is niet te vinden.' Met tegen- stemming van de beide SGP-leden wordt het voorstel aangenomen. Bij de rondvraag dankt de heer Bolle (SGP) voor de attentie ter ge legenheid van zijn 35-jarig huwe lijksfeest. Verder informeert deze spreker naar de wenselijkheid tot opheffing van het waterstation bij de heer D. Bouwman. De heer van der Zande (arb.) heeft klachten ontvangen van lek kages in woningen in de Burge meesterstraat en deelt mede dat een ambachtsman die met het her stel is belast, dit maar steeds uit stelt. De voorzitter zal dit onder zoeken. De heer Boogert (SGP) zou gaar ne een voorstel maken om alsnog een dansverbod en opening op zon dag van een plaatselijk café te ver bieden. De voorzitter deelt mede dat dit in de eerste vergadering van b. en w. ter tafel zal worden ge bracht. Verder informeert deze spreker nog wie met het schoon houden van de nieuwe goten aan de Lage Rampertseweg is belast, de gemeente of het waterschap. De voorzitter deelt mede dat dit op het terrein ligt van de gemeente. Hierna gaat de raad in besloten zitting over. Met de eigenlyke markt(en) gaat het nog niet vlot Geslaagd zomeravondfeest bracht weer heel wat publiek op de heen ZIERIKZEE, 1-8. Voor de derde achtereenvolgende maal vond van daag een Zomeravondfeest plaats, georganiseerd door de Stichting „Zierikzee Ontvangt Vreemdelin gen". Voorzien was in een middag- markt en een avondmarkt, welke laatste werd opgeluisterd door een keur van vaderlandse artisten, die zich in de kiosk, op het afgezette Havenplein, by zonder geestig van hun taak hebben gekweten. Voor de berekening van de omzetten in de verschillende stands zullen ech ter geen elektronische rekenmachi nes nodig zyn, want de midden stand kreeg geen grote drukte te verwerken, waarbij echter ook dit maal dient aangetekend, dat ver schillende kramen leeg stonden. Over de organisatie van het der de Zomeravondfeest intussen niets dan lof. In de middaguren werd medewerking verleend door de Boerenkapel, samengesteld uit „Kunst, en Eer"-leden. De Boeren kapel heeft zich hier ter stede nog niet zo vaak laten horen, maar het is een goedspelend, allergezelligst orkestje, dat terecht hedenmiddag het nodige applaus in ontvangst mocht nemen. Vrij aardig wat pu bliek hield zich in het stadscen- trum^óp, zodat een gezellige sfeer ontstond, die in de avonduren ge prolongeerd en versterkt werd. De conferencier André Meurs had zijn beste grollen mee naar Zierikzee gebracht. De zingende zusjes „Doea Melatti" zochten het in het „aan-de-muur-van-het-oude kerkhof-genre, maar hun stem metjes waren beschaafd. „The Broytons" gaven plastische acro batiek ten beste, terwijl Tony en José (geen onbekenden in Zierik zee), het zelfde deden, met een scheutje komiekerigheid er bij. Zeer charmant was het optreden van het accordeonduo „De Wico's"; de vrouwelijke partner vooral is een routinée, die ook voortreffelijk tapdanst. Vol raffinement en uit zonderlijk kolderiek was het op treden van de muzikale clown Rexis, die het métier tot in de kneepjes beheerst. Na afloop sprak de voorzitter van de Z.O.V., de heer M. C. Doe- leman, een slotwoord. n „The Orginal Rythm Seven" kre- tig jazzprogramma, dat vooral de jeugd tot een dansje noodde. Kwa litatief gaat de band nog altijd vooruit en op het punt van de pro grammakeus doet men geen enkele concessie. In enkele stands heerste nog een levendige drukte, maar in het al gemeen wilde het bij de kraampjes 's avonds toch niet erg vlotten. Het succes ook van dit derde Zomer avondfeest was evenwel weer overtuigend. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE De heer J. Rameis alhier, le raar aan de lagere technische school is geslaagd voor de gehouden exa mens voor de akte Engels L.O. BURGH Burgerlijke stand over juli 1959. Geboren: 9. Anne Greet, dochter van Marinus F. Pronk en Ursula Krispin. Overleden: 6. Adrianus J. Meije- ring, 47 j., echtg. van H. M. H. Retrae; 9. Cornelia Groenleer, 91 j., wed. van S. Slager. Verwachting tol dinsdagavond: Opklaringen Opklaringen maar ook enkele lo kale buien; zwakke tot matige wind tussen west en noord; in het alge meen iets hogere temperaturen. 4 aug. Zon op 5.04, onder 20.27. Maan op 5.04, onder 19.58. Nieuwe maan: 4 aug. te 15.35. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 4 aug. 3.04 v.m. 15.20 n.m. BROUWERSHAVEN: 4 aug. 2.34 v.m. 15.00 n.m. Springtij: 6 augustus. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 3-3. In de algemene luchtdrukverdeling is gedurende het weekeinde boven west Europa en het aangrenzend deel van de oceaan maar weinig verandering gekomen. De luchtdruk blijft laag boven het Oostzeegebied en de om geving van IJsland terwijl een krachtig gebied met hoge barome terstanden zich handhaaft op de oceaan ten zuidwesten van Ierland. Enkele storingsgebieden zijn in middels langs de flank van het hogedrukgebiud boven de Britse eilanden en de Noordzee via ons land naar het zuidoosten getrokken waardoor het weer een veranderlijk karakter heeft gehouden en plaat selijk buien zijn gevallen maar ook opklaringen voorkwamen. Maandagmorgen bereikte een nieuw storingsgebied ons land. Na het passeren ervan zullen opnieuw opklaringen voorkomen, maar de kans op lokale buien blijft bestaan. DEN HAAG, 1-8. Zaterdagmor gen is in de Treveszaal van het ministerie van verkeer en water staat het akkoord ondertekend in zake de luchtvaartonderhandelin gen tussen Australië en Nederland, welke in de afgelopen dagen tus sen de delegaties van beide landen in Den Haag zijn gevoerd. Na de ondertekening werd een gezamen lijk communiqué uitgegeven. HAAMSTEDE Druk kerkbezoek Het kerkbezoek aan de verschil lende kerken op zondag was zeer groot. De N.H. kerk was vol, hoe wel niet zo vol als vorige week, toen nog stoelen moesten worden bijgezet. De R.K. kerk was zo vol, dat velen geen plaats konden vin den en buiten moesten staan. Het aantal gelovigen wordt geschat over de 2000. De file auto's, die de ze zondag het respectabele aantal van 120 bereikte, stond nu gepar keerd tot aan de Bouwmansweg. Ook de Noordstraat stond aan weerszijden vol en tevens het plein rond de N.H. kerk, zodat deze zon dagmorgen iets meer dan 200 wa gens in en om de gemeente gepar keerd stonden. Verregende excursie De eerste excursie naar een fruit- teeltbedrijf, die dit seizoen voor de vreemdelingen werd gehouden, is verregend. De excursies worden ge organiseerd door de N.F.O. afdeling Westelijk Schouwen in samenwer king met de V.V.V., waarvan deze voerde naar het bedrijf van de heer I. C. Boot aan de Vertonsweg. De heer J. Priemis, voorzitter van de N.F.O.-afdeling, sprak in de grote fruitschuur een welkomstwoord. De excursies worden gehouden om de kloof tussen consument en kweker wat minder groot te maken. Na een omgang door het bedrijf noopte de regen het gezelschap onderdak te zoeken in de schuur, waar nog wat vragen werden beantwoord. Vrijdagavond a.s. wordt een ex cursie gehouden naar „Boeyes Bos" te Burgh. V.V.V. Schareiidijke organiseerde strandfeest Decelname van honderd vyf tig kinderen De V.V.V.-Scharendijke organi seerde zaterdagmiddag een ge slaagd strandfeest, waaraan door een schare van wel 150 kinderen werd deelgenomen. Deze jeugd van hier en elders, tussen de vijf en veertien jaar, ging eerst aan het werk om fraaie zandbouwsels te maken en zandtekeningen. De jury had geen gemakkelijke taak, maar verdeelde tenslotte de pijzen. De uitslagen waren: Groep 5-7 jaar: 1. Sjanie Lou- werse, Scharendijke; 2. Ria van Dongen, Scharendijke; 3. Louis van Wijk, Scharendijke:,^. Peter van Krimpen, woonplaats onbekend. Groep 7-9 jaar: 1. Jeffie Bou- man, Bergen op Zoom; 2. Ineke Ludekhuize, Amsterdam; 3. Kees de Jonge, Scharendijke; 4. Elly de gen hierna hun kans voor een pit- Jonge, Rotterdam. Groep 9-11 jaar: 1. Dick Zuid hoorn, Bergen op Zoom; 2. Kees Luijendijk, Scharendijke; 3. Netty Hundersmark, Bergen op Zoom. Groep 11-14 jaar: 1. Tineke v. d. Have, Wageningen; 2. Rob Peters, Bergen op Zoom; 3. Corrie Koot- stra, Eikerzee; 4. Joop Buining, Bilthoven. Behcndigheidswedstry den Nadat de prijzen voor de bouw werken en tekeningen bekend ge maakt waren, werden voor de ver schillende leeftijdsgroepen behen digheidswedstrijden gehouden. Op liét strand werden de kinderen ge- tl'acteerd op limonade en ijs. Een woord van dank tot de da mes W. de Jong en M. van den Hoek, welke het V.V.V.-bestuur assisteerden, mag hier niet ontbre ken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2