Eerste wijziging van looncontracten kan plaats hebben na 31 maart 1960 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Plan instrumenten naai de maan te brengen De immigratie in de Ver. Staten Auto-ongeluk in Duitsland GOUVERNEURS WILLEN BEZOEK VAN CHROESJTSJEF AAN AMERIKA ALLE AANDACHT OP MOGELIJKE REIS VAN CHROESJTSJEF NAAR V.S. OM EEN TOPCONFERENTIE Bezorgdheid over koningin Elizabeth van Engeland Franse soldaten bij bosbrand omgekomen NIXON VIEL WARME ONTVANGST TEN DEEL TE WARSCHAU De gevaren van uitlaatgassen MAANDAG 3 AUGUSTUS 1959 No. 18607 115e jaargang ZIERIBÏ EMiSNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Richtlijnen College Rijksbemiddelaars Geen doorberekening van verhogingen in prijzen 's-GRAVENHAGE, 31-7. Tijdens een persconferentie hebben de minister van Socaile Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, en staatssecretaris de heer B. Roolvink, in aanwezigheid van de voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars, mr. J. A. Berger, de algemene aanwijzing voor het college betreffende meer differentiatie in de arbeidsvoorwaarden publiek gemaaakt en toe gelicht. Deze aanwijzing wordt in volle overeenstemming met de Stichting van de Arbeid gegeven, aldus verklaarde minister Van Rooy. Algemene voorwaarde voor nieuwe loonregelingen is, dat hieruit géén prijsverhogingen mogen voort vloeien, ook niet op langere ter mijn. Voorts moet bedrijfstaksgewijs of per onderneming aangetoond wor den, dat loonverbeteringen met of zonder verkorting van de arbeids tijden, gefinancierd kunnen wor den uit verhoogde produktiviteit of rentabiliteit. Gewaakt moet wor den voor verhogingen van zoda nige aard, dat hieruit onaanvaard bare repercussies voor de arbeids markt of voor aangrenzende be- WASHINGTON, 31-7. Zeer spoe dig zal worden begonnen, met de vervaardiging van instrumenten die over vijf zes jaar op het maanoppervlak zullen worden ge plaatst. Het Amerikaanse nationale bu reau voor lucht- en ruimtevaart, Nasa, heeft een contract ter waarde van zestien miljoen dollars (ruim vijftig miljoen gulden) met het technologisch instituut van Califor- nië en de universiteit van Colum bia gesloten voor de vervaardiging van o a. een maanseismograaf die bijv. aanwijzingen zal geven over de samenstelling van het maanop pervlak Deze instrumenten zullen 4,5 tot 9 kilogram wegen. De instrumenten zullen in een capsule worden geplaatst die naar de maan zal worden afgeschoten door een raket waarvan de laatste trap de snelheid kan afremmen wanneer het gebied van de maan wordt bereikt. Ip dertien na-oorlogse jaren (1946-1958) hebben de Verenigde Staten rond 2 854.000 immigranten opgenomen. In die jaren verkregen 1.403.629 uit den vreemde afkom stige personen de Amerikaanse na tionaliteit. Van de immigranten waren er 1.820.278 afkomstig uit Europa (50.421 uit Nederland), 763.153 uit andere Noord-Amerikaanse landen, 107.664 uit midden- en Zuid-Ame- rika, 131 267 uit Azië en 31.000 uit Afrika, Australië, Nieuw-Zeeland en elders. Drie Nederlanders gedood HILVERSUM, 31-7. Ten gevolge van een auto-aanrijding, die bij Paderbom in Duitsland, tussen Del- dürck en Riethberg gebeurde, zijn drie Nederlanders die hun vakan tie in Duitsland doorbrachten om het leven gekomen. De namen der slachtoffers zijn: de 63-jarige heer W. K. E. Kom, van beroep bloe- menwinkelier, wonende te Hilver sum, zijn 56-jarige echtgenote, me vrouw J. Korn-Herbschleb en haar zuster de 69-jarige mevrouw C. G. J. Loggers-Herbschleb uit Bussum. Een vierde inzittende, de 59-jarige mevrouw F. de Vries uit Amster dam werd zwaar, maar voor zover bekend niet levensgevaarlijk ge wond. Mevrouw de Vries is over gebracht naar het ziekenhuis te Gutersloh. De drie overledenen zullen vermoedelijk te Hilversum ter aarde worden besteld. drijfstakken zouden voortvloeien. In dergelijke gevallen zullen het instellen of verbeteren van rege lingen op het gebied van winstde ling, gepremieerd sparen en van pensioenen, mede in het overleg betrokken kunnen worden. Ten behoeve van „achterblijvers" zal het College van Rijksbemidde laars in overleg met de bewinds man van de uitgangspunten kun nen afwijken, doch dit zal, naar werd medegedeeld, over het alge meen niet voor 1961 verwacht kun nen worden. De letterlijke tekst van de rege ringsaanwijzingen aan het College van Rijksbemiddelaars luidt als volgt: Verhogingen per 31 maart 1960 Bij de beoordeling van voorstel len om over te gaan tot gedifferen tieerde verbetering van de lonen of andere arbeidsvoorwaarden - waar onder hier mede worden verstaan voorstellen tot verwerking van de huurbijslag 1957 in de lonen - dient er rekening mee te worden gehou den, dat de datum van afloop van een c.a.o. bepalend zal zijn voor het tijdstip waarop een wijziging tot stand kan worden gebracht. Even wel kunnen thans lopende contrac ten, die na 31 maart 1960 eindigen, reeds per die datum worden gewij zigd. Indien een c.a.o. inhoudt of wijziging op andere dan de ge noemde tijdstippen (de „openbreek- clausule"), dan zal het van de for mulering van de' desbetreffende be palingen afhangen, of onder de on derhavige omstandigheden van het gewijzigde loonbeleid gebruik kan worden gemaakt voor zulk een tus sentijdse wijziging. Afwijkingen mogelijk Onder bepaalde voorwaarden wordt door het college afwijking toegestaan van de tot dusver ge hanteerde richtlijnen op het gebied van de lonen en andere arbeids voorwaarden. Daarbij zal het mo gelijk zijn dat op voorzichtige wijze een aanvang wordt gemaakt met een vermindering van de gemeente klassenverschillen. Veel sympathie voor „Ike" in Rusland WASHINGTON, 31-7. De negen Amerikaanse gouverneurs die on langs een bezoek aan de Sowjet- Unie hebben gebracht, hebben vrij dag er bij president Eisenhower op aangedrongen, premier Chroesjtsjef uit te nodigen, zo spoedig mogelijk een bezoek aan de V.S. te brengen. Namens zijn collega's verklaarde de democratische gouverneur Leroy Collins van Florida bij een bezoek aan het Witte Huis, dat de komst van de Russische regeringsleider, evenals een eventuele reis van pre sident Eisenhower naar de Sowjet- Unie, een nuttige bijdrage zou zijn tot de vestiging van een duurzame vrede in de wereld. De gouverneurs overhandigden de president de tekst van het bijna vier uur durende gesprek dat zij met Chroesjtsjef hebben gehad. Deze had gezegd graag naar de V.S. te komen als dat nuttig zou zijn, terwijl hij voorts de wens had uit gesproken, dat Eisenhower naar de Sow jet-Unie komt. Gouverneur Collins zei dat hij en zijn collega's in Rusland een sterke sympathie voor Eisenhower had den geconstateerd. Het mysterie van het doosje Snoekende visser kreeg vergunning voor sigaar ROTTERDAM, 31-7. Een bekende Rotterdamse scheepvaartman was dezer dagen naar Schoonhoven ge trokken om er te gaan snoeken. Daarvoor ging hij een eindje het waterrijke land in om er zijn hen gel uit te gooien. Dit was al enige malen gebeurd en er was zelfs al een snoek van toegestane afmeting op de wal gehaaldtoen een be langstellend voorbijganger bleef staan en met de gebruikelijke vraag startte „of ze nogal bijten wilden". Het gesprek verliep zo vlot en ge zellig, dat de scheepvaartman er toe kwam een sigaartje aan te bie den. „Dat wil ik wel" zei de toe kijker, ,maar eigenlijk heb ik lie ver het hele doosje". Onze visser keek even verbaasd, maar aangezien de vraag niet bru taal klonk en het doosje toch bijna leeg was, terwijl zijn voorraad si garen daarmee niet was uitgeput, streek hij de hand over het hart en reikte het doosje over. Nog ver baasder was zijn blik, toen hij een ogenblik later het doosje terug ont ving, waarin slechts één sigaar ont brak. „Veel succes" zei de kijker en tippelde verder. Onze visser keek de nu verdwijnende man na, keerde het doosje om en om en las toen op de onderkant met inkt ge schreven: „Hierbij verleen ik voor vandaag vergunning om in mijn gepacht viswater te vissen". De on dertekening ontbrak niet. Niet vlotte vlottocht René Lescombe, een 38-jarige Fransman, is na een tocht van zeven weken met een vlot over de Atlantische oce aan op de oostkust van Bar bados (Kleine Antillen) aan gekomen. Het vlot, waarvan het roer op de reis van Las Palmas verloren was gegaan, zonk in de branding. De Fransman was zo uitgeput - hij had de laatste tien dagen niet gegeten - dat hij zich maar nauwelijks op een rots in veiligheid kon brengen. Twee vorige pogingen om de oceaan over te steken waren mislukt. Nieuw proefbedrijf in Noord-Oost Polder WAGENINGEN, 1-8, De minister van Landbouw en Visserij zal op 27 augustus 's middags om twee uur de officiële opening verrichten van het proefbedrijf voor het kunstma tig drogen van akkerbouwproduk- ten in de Noordoostpolder. Dit proefbedrijf zal worden geëxploi teerd door de Stichting Proefsta tion voor de Akker- en Weidebouw te Wageningen. Uit onderzoekingen die reeds ge daan zijn is gebleken, dat het tech nisch mogelijk is, veel landbouw gewassen onmiddellijk na het maaien, trekken of rooien in een schuur te brengen en daar kunst matig te drogen. Het doel van het proefbedrijf is nu, na te gaan, voor welke bedrijfstypen dit economisch verantwoord i». Het in de Amerikaanse hoofdstad Washington opgerichte „monument ter ere van George Washington", de eerste pre sident van de Verenigde Staten, domineert de gehele omgeving. Deze bijna 170 meter hoge wit marmeren zuil werd in 1898 voltooid. Met een lift - of een trap met 898 treden - kan men de top bereiken om er van een schitterend vergezicht te genieten. Genève niet van zoveel belang meer GENEVE, 2-8. De verwachte mis lukking van de ministersconferen tie in Genève - drie dagen voor het tijdstip waarop de westelijken haar willen verdagen - wordt thans overheerst door de waarschijnlijk heid van een bezoek van de Rus sische premier aan de V.S. Diplomatieke waarnemers zeiden zondag, dat alle urgentie van de conferentie verdwenen scheen te zijn, ofschoon men algemeen van gevoelen was, dat er weinig kans bestond op het bereiken van over eenstemming tenzij de Russen voor de dag zouden komen met belang rijke concessies op het laatste ogenblik. De reden van deze verminder de belangstelling, die scherp in te genstelling staat tot de westelijke vrees van slechts een paar weken geleden, dat een mislukking in Genève oost en west tot de rand van oorlog zou brengen, is een fundamentele wijziging in het wes telijke denken na het bezoek van de Amerikaanse vice-president aan Rusland, zo zeiden deze waarne- ers. Misschien al in september? Van gezaghebbende zijde werd later vernomen, dat het mogelijk is dat Chroesjtsjef misschien al in september naar de V.S. komt. Pre sident Eisenhowers tegenbezoek zou dan niet lang worden uitgesteld. In dit geval zou de topconferentie van de grote vier wellicht na de reis van Eisenhower naar Rusland worden gehouden. Lloyd heeft zondag met Herter gesproken over de toestand in Laos, zo is uit doorgaans betrouwbare bron vernomen. Lloyd zou Herter op de hoogte hebben gesteld van zijn gesprek met Gromiko over de toestand in Laos. De ziekte komt te post gereden 1 Maar gaat terug met 1 ezelstreden. 1 GENEVE, 1-8. Uit gewoonlijk betrouwbare bron is zaterdagavond, in Genève vernomen, dat er tussen de westelijke hoofdsteden infor meel overleg is gepleegd over eventuele topbesprekingen, tenzij tussen president Eisenhower en premier Chroesjtsjef of tussen de regeringsleiders van de Ver. Sta ten, Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie. In gewoonlijk welingelichte krin gen in Londen wordt voorspeld dat een bijeenkomst tussen Eisenhower Chroesjtsjef bijna zeker zou leiden lot een topconferentie van de grote vier. De kansen voor een top conferentie zouden niet verminde ren door een uitnodiging van pre sident Eisenhower aan de Russi sche premier voor een bezoek aan Washington. De speculaties over een ontmoeting tussen beiden in de nabije toekomst nemen in Londen toe. De Britse regering zou een der gelijke bijeenkomst zeer toejuichen. Mogelijk zou de Amerikaanse pre sident daarna een tegenbezoek aan Rusland brengen. LONDEN, 3-8. Verscheidene Britse bladen tonen zich bezorgd over de gezondheid van koningin Elizabeth, die zondag na een reis van 25.000 km. in 45 dagen door Canada, in Engeland is terugge keerd. „Dat nooit meer", drukt de so cialistische „Daily Herald" bij een aankomstfoto van de vorstin, waar op zij er afgemat uitziet. Het blad vermeldt, dat de koningin in Ca nada 8.000 handen heeft gedrukt, 136 plaatsen heeft bezocht en 50 toespraken heeft gehouden. Volgens de conservatieve „Daily Mail" zullen de artsen maandag bepalen of de koningin in staat is volgende week het voorgenomen bezoek aan de Orkaden en de Shetland-eilanden te brengen. m Libanese vliegtuigen hebben zondag het dorp Erawbeh in noord- Libanon met raketten en machine- geweei*vuur bestookt, om een einde te maken aan de gevechten tussen dorpsbewoners en stamleden, aldus een verklaring van het Libanese leger. Volgens het communiqué hebben troepen later het doi*p en omgeving bezet. De Amerikaanse minister van arbeid, Mitchell, heeft zaterdag verklaard dat de directies van de Amerikaanse staalfabrieken en de leiding van de bond van staalar- beiders geen ernstig© pogingen ge daan hebben om een regeling voor de reeds 18 dagen durende staking in d« staalindustrie te vinden. ALGIERS, 2-8. Volgens in Algiers ontvangen berichten zijn er bij een, bosbrand in het Auresgebergte in oost-Algerië circa 40 Franse mili tairen omgekomen. De patrouille, waartoe zij be hoorden, zou vrijdag verrast zijn door een kleine brand. Een plotse ling opgestoken wind' zou net vuur hebben aangewakkerd. De soldaten konden toen niet meer vluchten. Enorme opdracht De Franse architect prof. Maurice Rotival heeft een enorme opdracht gekregen. Hij moet nl. plannen ont werpen voor de verbouwing van de Venezolaanse hoofd stad Caracas, waar men met verkeersproblemen te kam pen heeft. De verbouwing mag ruim vier miljard gul den kosten. Men wil volgend jaar reeds met de uitvoering van het ontwerp, waarvoor Rotival twee miljoen gulden zal krijgen, beginnen. WARSCHAU, 2-8. Vice-president Nixon van de V.S. is zondag in Warschau aangekomen en daar toegejuicht door een enthousiaste menigte mensen. Iemand, die voor de Amerikaanse ambassade stond, zei: „Toen Chroesjtsjef hier de vo rige maand voorbij kwam, stonden de meeste mensen zwijgend langs de weg. Vóór Chroesjtsjef zijn rit door de stad begon, had men dui zenden bewoners van de voorsteden en het omliggende platteland naar hier gehaald. Zij moesten zich langs de route die Chroesjtsjef zou volgen, opstellen. NEW YORK, 3-8. General Mo tors overweegt de financiering van een onderzoek naar een mogelijk verband tussen uitlaatgassen van auto's en longkanker, zo meldt de New York Times. Het blad voegt hieraan toe, dat de grote autofabriek zou werken aan een nieuw filter voor uitlaat gassen. Het enthousiasme van de menig te is slechts te vergelijken met de ontvangst die Gomulka ten deel viel toen hij na de machtsoverna me in 1956 uit Moskou terugkeerde, zo merkte iemand op. Nixon verklaarde o.m. bij'"'aan komst dat de Polen altijd een bij zonder plaatsje in de harten van de Amerikanen hebben ingenomen. De auto van Nixon was bedolven onder de bloemen. De straten van Wai'schau, die tij dens het bezoek van Chroesjtsjef versiei'd waren met vlaggen en spandoeken met communistische leuzen, waren nu niet versierd. BERKEL EN RODENRIJS. Op de Noordeindseweg te Berkel en Ro denrijs werd de bromfietser C. Gouweleeuw uit Bei-gschenhoek. vader van veertien kinderen, door een bestelwagen van de firma Brin- kers uit Zoetei'meer gegrepen, toen deze een andere auto inhaalde. Het slachtoffer werd in de vaart ge- slingerd en ook de bestelauto kwam in dit water terecht. Bij aankomst in het ziekenhuis te Rotterdam bleek het slachtoffer reeds te zijn overleden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1