79 miljoen Amerikanen heeft rij-bewijs Foto g™ On ze puzzelrubriek»^- ZflBtipBBriiBdi BTW* ~kr pfc_jEij(r w jftrjiv: Wonderlijke tranen In Vakantie contra uitverkoop DE GEMOTORISEERDE .STATES' Dat in Amerika op het gebied van de motorisering van de massa geheel andere maatstaven worden aangelegd dan in Europa, is wel algemeen bekend. Toch is het tel kens weer verbazingwekkend aan de hand van cijfers te zien tot welk een enorme omvang dit alles is uit gegroeid, een omvang waarvan wij ons in Nederland nauwelijks een indruk kunnen vormen. Deze cijfers worden elk jaar in de vorm van een boekje, getiteld „Automobile Facts en Figures" ge publiceerd en hetgeen op deze wij ze onder de aandacht van de wereld wordt gebracht, vormt interessant vergelijkingsmateriaal, dat tevens enig licht vooruit werpt op de toe stand waarmee over een tien of twintig jaar ook in Europa rekening gehouden moet worden. Uit de zojuist gepubliceerde ge gevens over 1958 blijkt o.a. dat in de Verenigde Staten 79 miljoen rij bewijs-bezitters zijn, die tezamen de beschikking hebben over 67.824.700 auto's. Ca. 40 pet. van een dergelijk document bezit. Het vrouwen, hetgeen er op neerkomt dat ruim 46 pet. van alle vrouwen een dergely kdocument bezit. Het aantal manlijke inwoners met rij bevoegdheid is nog groter. Onge veer drie van de vier mannen be zit een rijbewijs. Levensduur: elf jaar Dat er heel wat nodig is om een dergelijk groot autopark in bewe ging te houden is duidelijk. In de winter van 1958-1959 bv. werd 400 miljoen liter anti-vries gebruikt en ca. 40 miljoen liter remvloeistof. Voorts bleek er behoefte aan 93,5 miljoen personenwagen- en 13,4 miljoen vrachtwagenbanden. De omzet van de detailhandel in auto mobielen en toebehoren, olie en benzine e.d. beliep in 1958 een be drag van 53,7 miljard dollar. Interessant is ook, dat per gezin per jaar in het afgelopen jaar ge middeld 591 dollar aan autokosten werd uitgegeven. Toch wordt er naar verhouding slechts betrekke lijk weinig gereden. Zo bleek de gemiddelde jaarafstand in 1958 13 000 km. te bedragen. De gemid delde levensduur van de auto's is echter zeer hoog, nl. 170.000 km., hetgeen dus neerkomt op een ge bruik van ongeveer 11 jaar. Ongeveer 75 pet. van alle Ame rikaanse personenwagens is van een autoradio voorzien, 47 pet. is met automatische transmissie uit gerust, 14 pet. heeft een servo- stuurinrichting en 12 pet. servo- remmen. Welk type Ook de verdeling van de ver schillende carosserie-modellen is interessant. Het meest in gebruik is de vier-deurs sedan. Ca. 45 pet. van alle personenauto's is aldus uitgevoerd. Ongeveer 33 pet. heeft twee deuren, terwijl 12 pet. als zg. hard-top is uitgevoerd. Het percen tage cabriolets is slechts zeer ge ring. Ze zouden zestien dagen weg, Als 't kon naar de Vogezen Je hebt er zóveel van gehoord, Daar wil je zelf eens wezen; Pa had een lief wagentje Zo half en half besproken, Een grote vier, dus 't kon met vijf, En moe zou zelf niet koken. Tot vijftien juli liep het plan Nog van een leiën dakje, Toen zag moe in de uitverkoop Een snoezig mantelpakje; Van honderdtien voor zéventig, Dat laat je toch niet lópen, Het stond zo mooi in haar gezicht, Ze móést eenvoudig kopen. Pa cijferde een ogenblik: Dan maar drie dagen minder; Ook dertien is voor ons soort volk Al mooi, wat hier-en-ginder; Doch moe zag met haar scherpe blik Nog veel meer reuze koopjes, Voor Stien een jurk mèt petticoat, Twee ritsen en vier knoopjes. Voor Jan een Louis-Armstrong. broek, En moe bleef aan het rennen; Pa stond nou met zijn sommetjes Nog op één week Ardennen; Voor Kees zo'n Indianen-dress, Pa moest zelf schoenen passen, En nog no-iron hemmetjes, Geen strijk, alleen maar wassen. Het vloerkleed deed de deur op slot: Voor nog géén honderd gulden! Pa heeft de wagen afgezegd, Schoon weemoed hem vervulde; Het werd drie daagjes Achterhoek, Per fiets, je rug vol vellen; Moe, puffend in haar mantelpak, Moest zélf nog kokkerellen JAAP MIJDERWIJK. In 87 pet. van alle gevallen van aankoop van een nieuwe auto wordt een oude ingeruild, terwijl ca. 65 pet. op afbetaling wordt ver kocht, waartoe in totaal een bedrag van 16,7 miljard dollar door cre- dietbanken en dergelijke wordt voorgeschoten. Ondanks deze enorme auto-ac tiviteit heeft de industrie in 1958 een teruggang van ruim 29 pet. moeten incasseren, welke echter voor het grootste deel weer wordt gecompenseerd door de toename van de import van buitenlandse - hoofdzakelijk west-Europese auto's. Volkswagens bv. verkocht in 1958 ruim 78 000 auto's in de Verenigde Staten, Renault 48 000, de Britse Ford-fabriek ruim 33.000, Fiat 21.000 en ook de andere ca. 40 fabrieken uit de rest van de we reld zagen hun omzet in Amerika het afgelopen jaar verhoogd. Ongevallenen fcr daalt Een verkeersintensiteit als die, welke men in Amerika kent, brengt natuurlijk een zeer groot verkeers probleem met zich. Toch heeft men de algelopen jaren op dit gebied belangrijke vooruitgang kunnen boeken en zo nam het aantal dode lijke ongevallen in 1958 t.o.v. het jaar daarvoor met 1700 af. In 19S7 was reeds een daling van 900 dodelijke ongevallen t.o.v. 1956 bereikt, terwijl de verkeersinten siteit gedurende deze twee jaren met ca. 5 pet. toenam. Bovenstaande cijfers geven wel een bijzonder duidelijk beeld van de stand van zaken op autogebied aan de overzijde van de oceaan. Vergeleken bij Amerika is het op onze wegen stil, hoewel het er niet naar uitziet, dat dit erg lang zo zal blijven. Ingezonden mededeling Die jaren kunt U nooit van U afschudden... Rheumatische Pijnen wel! Regelmatig Krnschen nemen. De kleine dagelijkse dosis Kruschen doet wonderen. Door de aanspo rende werking van de vijf minerale zouten op de bloedzuiverende or ganen gaan deze weer krachtiger werken en zo worden alle onzui verheden in Uw bloed - oorzaak van Uw lijden en pijn - vanzelf afge voerd langs natuurlijke weg. Neem eens een proef met Kruschen. Al gauw zult U de weldadige werking ondervinden. PREDIKBEURTEN voor zondag 2 augustus Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote Kerk: 10 uur ds. J. P. van Roon van Ermelo; Gast- huiskerk: 9.30 uur ds. Assendorp, 7 uur ds. van Roon. Rerkwerve: 1 Ouur ds. v. d. Grift. Serooskerke: 2.30 uur ds. v. d. Grift. Burgh: 9 uur (jeugddienst) en 10 uur ds. Swaak. Haamstede: 10 en 7 uur ds. "Boer. Renesse: 9 uur (jeugddienst) ds. Duvekot, 7 uur ds. van Liere. Noordwelle: 10 uur ds. van Liere. Eikerzee: 10 uur ds. van den Ban. Brouwershaven: 11 uur ds Assen dorp. Zonnemaire: 10 uur ds. M. J. van Wijck, Edam. Noordgouwe: 10 uur ds. Buinink. Dreischor: 10 uur ds. Duijvendak (medewer king kerkkoor). Ouwerkerk: 10 uur ds. O. Elseman van Bergen op Zoom. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 uur ds. C. W. Wagenaar, Rotterdam, 6 uur dhr. van Pel. Sirjansland: 10 uur dhr. van Pel, 6.30 uur ds. Wester hof. Bruinisse: 10 en 5 uur ds v. d. Brink. St.-Phiïipsland: 9 uur ds. Spelt van Dinteloord, 2.30 uur ds. van Dieren. Lutherse Kerk Geen dienst. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tie- mersma. Haamstede: 8.30, 10 en 5 uur ds. W. v. d. Zwaan Amersfoort Renesse: 7.30 uur Scharendüke: 10 en 2.30 uur ds. Kamper. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. M. C. Kersten, Wis- senkerke. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds.E. Masselink van Rotter dam. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Becker, 5 uur ds. Wielemaker. Oosterland: 10 'en 3 uur ds. J. D. van Ginhoven, Westervoort. Brui nisse: 10 uur ds. Wielemaker, 5 uur Anna Jaco- bapolder: 10 en 2.30 uur dr. E. Wasselink, Rotterdam-Z. Geref. Kerken (vrtfgemaakt; Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. J. Groen, Groningen. Haam stede: 7 uur ds. Groen (gebouw Chr. Geref. Kerk). Chr. Geref. Kerken Zicrikze£: 10 en 6 uur ds. J. P. v. d. Boomgaard, Thesinge. Kcrk- werve: 10 en 6 uur ds. v. d. Klis. Haamstede: 10 uur dhr. J. C. Spaans te Zierikzee, 3 uur ds. L. den Boer. Nieuwerkerk: 10 uur godsdienstoefening, 3 uur ds. v. d. Boomgaard. Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees- dienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. St.-Philipsland: 9.30 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Mallan. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur dhr. J. van Prooien, Ede. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. St.-Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Katholieke godsdienstoefeningen Zierikzee: 7.15 en 10 uur Heilige Mis, 7 uur Lof. Haamstede: 8 en 9.30 uur H. Mis. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNELAND SCHIPHOL. Zeven maal was het „miss" in de intercontinentale wachtkamer van Schiphol. Of eigenlijk, het was zeven keer raak, want de passagiers die zich in de wachtkamer hadden verzameld, het personeel van de K.L.M., dou anebeambten en marechaussee, werden wel even afgeleid toen in het tijdsbestek van een half uur zeven schoonheden de hal betra den, die allen een plaatsbewijs in hun tasje hadden voor Istanbul, waar een schoonheidswedstrijd ge houden wordt. AMSTERDAM. Met het motor schip „Prins der Nederlanden" van de K.N.S.M. zijn de commandeur der Koninklijke Marine A. van Strien en echtgenote naar Curacao vertrokken. Commandeur v. Strien werd onlangs benoemd tot com mandant zeemacht der Nederland se Antillen. 's-GRAVENHAGE. De Poolse re gering heeft de vennootschap onder firma „Holland Cranes" te 's-Gra- venhage opgedragen zeventien ha venkranen van verschillend hef vermogen te leveren. Met deze grote order is een bedrag van ruim vier miljoen gulden gemoeid. In Egypte In gouden vaatjes bewaard, als machtig geneesmiddel Tranen zijn voor ons iets bijzon ders, ze zijn ons van klein kind af zo vertrouwd en we hebben er vooral in onze kinderjaren al zo veel vergoten, dat we ze als iets geheel gewoons beschouwen, waar over je eigenlijk helemaal niet ver der nadenkt. Toch zijn onze tranen belangrijk, het is een buitengewoon belangrijk vocht waarover we beschikken, al zijn we ons daarvan niet direct bewust. Dag in dag uit wordt ons oog belaagd door enorme hoeveelheden bacteriën maar er is er vrijwel geen een die ons oog kan bereiken, door het gordijn van traanvocht dat over de oogbal ligt. Hoe komt dit? Het traanvocht blijkt een zeer sterk antibioticum te bevatten, ly- sozyme genaamd. Deze bacteriedo- dende stof blijkt ook voor te komen in tal van vloeistoffen van dier lijke aard, zoals ons speeksel, het wit van een ei enzovoort. Lysozyme tast de bacterie aan door een zeer aparte werking op de suikerachtige bestanddelen van de bacterie. Het gevolg hiervan is, dat de bacterie oplost. Het lysozy me wordt tegenwoordig wel ge bruikt bij bepaalde ernstige darm- onstekingen, waar het gunstige re sultaten oplevert. Jarenlang onderzoek De man, die een grote studie van tranen heeft gemaakt is de later zo beroemd geworden bacterioloog Alexander Fleming, de man die de penicilline ontdekte, eigenlijk indi rect een gevolg van zijn tranen- onderzoek. In het jaar 1922 had een ver pleegstertje in het Saint Mary Hos pital in Londen een hevig verdriet en van de vele tranen die zij ver goot vielen er enkelen in een schaaltje waarin zich bacteriecul turen bevonden. Darter Fleming constateerde enige tijd later tot zijn grote verwondering, dat op de plaatsen waar de tranen waren ge vallen, de bacteriegroei was ver dwenen. De geleerde begon dadelijk met een grootscheeps onderzoek naar de geheimzinnige stof die zich in tranen moest bevinden en die zo'n dodelijke werking had op bacteriën. Het gehele personeel van het Saint Mary Hospital leverde tranen. Aan vankelijk bereikte men deze pro- duktie door de leveranciers aan uien te laten ruiken, doch later verbeterde men dit door een kleine hoeveelheid citroensap in het oog te druppelen. Toen echter in 1928, door een toeval, een door een open venster binnengewaaid schimmeldeeltje op een b,acteriecultuur dezelfde uit werking bleek te hebben, beëindig de Fleming zijn tranenonderzoek tijdelijk om verder te zoeken naar de mogelijkheden van déze schim mel, die tenslotte leidde tot de ont dekking van de penicilline. Pas veel later werd het tranenonder zoek voortgezet. Reeds in de oudheid Uit onze moderne onderzoekin gen blijkt, dat de mensen in de oud heid ook reeds bekend waren met de geneeskrachtige mogelijkheden, die zich in de menselijke tranen schuilhouden. Reeds vierduizend jaar geleden bevochtigden de moe ders in Babylonië de oogjes van hun pasgeborenen met menselijke tranen. In Egypte en Griekenland wer den tranen in gouden vaatjes be waard als machtig medicijn en er waren mensen die op bestelling huilden en op die manier tranen leverden. Op Cyprus gebruikte men hiervoor speciale tranenmaskers, die het gemakkelijk maakten deze tranen op te vangen. In wezen zijn de tranen een na tuurlijke bescherming voor het oog. Immers een tranend oog is dikwijls het eerste symptoom van een oog ziekte, dat de patiënt naar de dok ter verwijst. Bij verkoudheid en bij het kijken in fel licht tranen onze ogen als natuurlijk verweer tegen deze onaangename inwerkingen. Steeds met de opzet het oog te be schermen. Onder normale omstan digheden is er echter maar weinig traanvocht nodig om deze functie te vervullen. Omstreeks dertig druppels zijn voldoende om ons oog gedurende de gehele dag, dat het open is, te beschermen. Hier dan nog eens het bewijs dat werkelijke „toevalligheden" altijd nog toevalliger zijn, dan verzonnen toevalligheden. Zeker niet uit overwegingen van ij delheid wilde Eilandman een foto van zich laten maken, zittend op het terras van een eettent aan een der Oostenrijkse meren. Hij was in gezelschap van een vriend, die ook al vereeuwigd was en zulks met een hoofd, bedekt door een monsterachtige hoed, een Mexicaanse sombrero, waarmede men zelfs op zo'n internationaal gekleurd terras toch aardig opvalt. Voor het plaatje toch ook die hoed maar opgezet. De fotograaf stelde in en het wachten was op het ver lossende „klikje". Op hetzelfde moment echter kreeg Eilandman een dreun op het hoofd, die hem heugen zal. In een Weer zeer veel inzendingen kwamen binnen op onze puzzel van vo rige week. Bij dit grote aantal troffen wij echter slechts een gering aantal goede oplossingen aan. Na loting onder de goede inzenders bleek de eerste prijs te zullen gaan naar: de heer J. de Regt, Havenpark 16, Zierikzee. De troostprijs werd gewonnen door: mevr. E. E. Smit-van Leuven, Nieuwe Haven 43, Zierikzee. De oplossing van de puzzel van vorige week is: Horizontaal: 1. op, 3. pers, 5. krom, 8. as, 10. lila, 13. onze, 15. nl, 16. ik, 17. te, 19. ei, 20. r.k., 21. nr, 22. hol, 24. dm, 26. ed, 28. thema, 29. emelt, 31. blij, 32. the, 33. neet, 34. poes, 36. lei, 37, ion, 39. soep, 42. pook, 45. leo, 47. non, 48. fiets, 50. assen, 52. fa, 54, r.r., 55, tas, 57. er, 58. p.k59. la, 61. ar, 63. hl, 64. jo, 65. koud, 67. gans, 69. me, 70. etui, 71. emma, 72. do. Verticaal: 1. o.l., 2. pink, 3. pa, 4. rok, 6. rot, 7. m.o., 8. azië, 9. se, 11. 1.1., 12. vlo, 14 ne, 16. irene, 18. edele, 20. robe, 21. n.h 22. halt, 23. leep, 25. ml, 27. deen, 28. tij, 30. t.t, 33. nis, 35. sik, 38. slof, 40. opera. 41. pest, 42. pias, 43. oksel, 44. snik, 46. of, 47. n.n., 49. ir, 51. er, 53. aloë, 56. alm, 58. pond, 60. au, 62. reu, 63. ham, 64. ja, 65. km, 66. de, 67. ga, 68. so. DE NIEUWE PUZZEL i J up- f 6 yj/pf 9 ,o ij a WÉ^ /T wwpó~ zf wmü~ zg mmhó WÊ 3Z V5- 43 *9 r|«pö~ 3/ WÊ S3 ^WÊÏsv~ ss 5^ iHpT- 5* mpv 4s 4y WMZJ B 7' n/* Horizontaal: 1. deel v.h. hoofd, 4. seizoen, 8. uitheemse vogel, 11. voor zetsel, 12. eetbare wortel, 14. klein mens, 16. vogel, 17. kindergroet, 18. en omgekeerd (afk.), 19. duur van eb en vloed, 21. trekkend met een been, 23. gedroogde halmen, 25. tandeloos zoogdier, 26. buigzaam, 28. voetbalclub, 30. plaats in noord-Limburg, 32. bot, 33. handelsonderne ming, 35. Indisch vleesgerecht, 37. geogr. aand. (afk.), 38. herkauwer, 40. geheel de uwe (afk 42. voegwoord, 43. lidwoord, 44. groente, 45. landbouwwerktuig, 47. vaartuig, 49. behoeftig, 51. zangnoot, 52. zuivel- produkt, 54. waterwerk, 57. stand, 59. gast, 61. ik (Lat), 62. plaats in Overijssel, 63. bestaat, 64. vrucht, 66. knorrig, 68. water in Friesland, 70. dus (Eng.), 71. de Heer zij lof (Lat. afk.), 72. deel v.d. dag (afk.), 74. tijdperk, 76. telwoord, 78. meisjesnaam, 79. durf, 80. beroemd dich ter, 81. deel v.h. hoofd. Verticaal: 1. inwendig orgaan, 2. Frans pers. voornaamw., 3. titel (afk.), 4. rivier in Noordholland, 5. voorzetsel, 6. maanstand (afk.), 7. oevergewas, 8. hetzelfde (afk.), 9. pers. voornaamw., 10. langdradig, 13. Indische dakbedekking, 15. standaard, maatstaf, 20. rivier in Overijssel, 21. trekkend met een been, 22. grote steen, 23. rekenkundige opgave, 24. windrichting, 25. officieel stuk, 27. Frans lidwoord, 29. spoedig, 31. onder anderen (afk.), 32. zuivelprodukt, 33. helleveeg, 34. kaartenverza meling, 36. hemels wezen, 39. ijzerhoudende aarde, 41. bloeiwijze, 46. plaats in Zeeland, 47. het zij zo, 48. deel van de romp, 50. zacht, soepel, 51. 'hennepbraak, 53. deel v.d. bijbel (afk.), 55. Europeaan, 56. elek trisch geladen deeltje, 58. titel (afk.), 60. kleur, 62. regelmatige plaat sing, 63. Mohammedaans geestelijke, 65. plaats, 67. vette vloeistof, 69. op een keer, 73. soort onderwijs (afk.), 74. de somma van (afk.), 75. water in Brabant, 76. bekende motorraces (afk.), 77. de onbekende (afk.), 78. uitroep van pijn. eerste opwelling, dacht hij nog aan een lompe aanslag, maar langzaam zakte daarna een hel gekleurde ballon over zijn hoofd, hetgeen la ter een parasol bleek te zijn. De parasol was gemonteerd op een ijzeren standerd en de vrolijke Salzkammergutse wind had zo speels vat gekregen op de combi natie, dat Eilandman het zwaar en concreet op het hoofd kreeg. De sombrero werd tot een verfom faaide lor in elkaar gedrukt en - met permissie - even van de schrik bekomen zijnde, heeft de getroffene een reeks galmende lachklanken uitgestoten, die door het publiek gul en vaardig werden beantwoord. Natuurlijk was er een man, die zich repte om de parasol weer recht overeind te zetten. Het „dreun- moment" is niet op de gevoelige plaat vastgelegd, want vriendlief was ook geschrokken. Hij heeft nog wel de inoed opgebracht het stra tegisch gevaarlijke plekje weer in te nemen, maar de hoed werd niet meer opgezet, want dan waren de lachbuien nóg niet tot bedaren ge komen waarschijnlijk. Intussen de ze moraal: nooit met een vreemde hoed onder een parasol op de foto. Zoveel geks wordt altijd (toevallig) afgestraft. EILANDMAN. DE GOUDEN COBRA 45. De burcht der Touareggs blijkt op een grote rots te rusten en ondanks de geruststellende woorden van zijn gids, slaakt Aram een zucht van verlichting als hij de stevige rotsbodem onder zijn voeten heeft. De twee Touareggs, die voor de poort in èen soort schaakspel verdiept zitten, kijken nauwelijks op als hij, met de sluier voor het gelaat, langs hen slentert.... Zonder verder te talmen loopt Aram het paleis binnen. Het is stil in het gebouw en zijn voetstappen klinken hol door de ruime, in Oosterse pracht en praal opgetrokken zalen. Langzaam loopt Aram verder, zonder te merken dat uit een dei- zijgangen een man zachtjes naderbijgekomen is.... De scherpe ogen van de man nemen Aram onderzoekend op. Dan glijden zijn blikken naar Aram's voeten. Hoewel deze voeten in originele Touaregg-sandalen steken, strijkt de man toch verrast over zijn kin. De huid van 'deze „Touaregg" is namelijk aanzienlijk veel lichter dan men verwachten kan van een woestijnbewoner.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 6