okvi Blik in het hart van Oostenrijk TONEEL EN FILM Concertzaal Zierikzee brengt: „Hercules" en „Salzburger Gesehiehten" Een historie uit het oude Thessalië De Concertzaal N.V. te Zierikzee vertoont in het filmprogramma van deze week „Hercules" met Steve Reeve's ën Silva Kóscina in de hoofdrollen. De film speelt in het oude Thessalië, waar door do moord op zijn eigen broer Aeson Pelias op de troon van Jolcus komt. Na de misdaad, die hij met.behulp van de geslepen Eurytus heeft bedre ven, verbant Pelias de rechtmatige erfgenaam van de troon, de jonge Jason. Het volk van Jolcus be schuldigt Chiron, de wapenmeester, van de verdwijning van Jason. De plaats van Chiron, die in de tra gische nacht van de moord het land uitgevlucht is, wordt ingenomen door de jonge zeer sterke Hercules. Hij is door koning Pelias aange steld als wapenmeester van zijn Iphitus. Deze verwelkomt Hercules in Jolcus op een aanmatigende, laatdunkende wijze, maar zijn zeer mooie zuster Jole verbergt haar be wondering voor de held niet. Na talrijke intriges wordt Jason, die is opgegroeid tot een flinke jongeman toevertrouwd aan Hercules, die hem naar Jolcus zal terugbrengen, waar hij zijn rechtmatige troon zal opeisen. Er begint dan een wonder volle tocht van de Argonauten om ringd door duizenden gevaren. Zij gaan op zoek naar het Gulden Vlies het symbool van de koningen dat aan Jason ontbreekt zodat Pe lias niet in zijn identiteit gelooft Tenslotte bereikt de expeditie het legendarische land Colchis waar na een gevecht met de draak het Gul den Vlies veroverd wordt en Jason de troon kan bestijgen. Een fantas tische en spannende film waarin men de schitterende daden beleeft van de grootste helden uit de my thologie. „Salzburger Gesehiehten" Als tweede film wordt gepresen teerd het bijzonder charmante werk „Salzburger Gesehiehten", met oa. Marianne Koch en Paul Hub- senmid. De film is gemaakt naar het bekende boek van Erich Kast- ner: „Der kleine Grenzverkehr". De film speelt „in vroeger dagen", en wie toen in Duitsland rijk was, was arm in Oostenrijk, een malle situatie die voor de „rijke" grens- ganger Georg Rentmeister lelijke gevolgen had, want „drüben" zat hij plotseling zonder een cent. Ge lukkig is er een goede fee, die zich ove rhem ontfermt en dat is het begi nvn een reeks zeer vermake lijke en gecompliceerde situaties, vooral als de fee een gravin blijkt te zijn en haar pa een blijspelspeler, die'om situaties en ideeën verlegen zit. Hij krijgt die volop, want het wil wel zo lopen dat de heer Rent meister trouwplannen gaat koeste ren ten aanzien va nzijn knappe dochter. Tot een verloving komt het wel, maar niet alles gaat vol gens de regels, want de „slotheren zijn niet de ware heren" en maa rnee, niet alles laat zich met woorden vertellen. Bioscoop „Bom" te Haamstede In hotel bioscoop Bom te Haam stede gaat deze week „Liane, het meisje uit het oerwoud" met o.a. Marion Michael en Hardy Kruger. Deze film speelt in Afrika waar door een expeditie met een net een meisje wordt gevangen dat daar leefde als een blanke godin. Het blijkt dat Liane, zo heet het meisje, de dochter is van een Engelse vlie gerofficier en een Duitse reders dochter en bij een schipbreuk is aangespoeld op de Afrikaanse kust. Liane keert terug naar het westen. Zij gebruikt het kapitaal dat haar eigendom is geworden om een ex peditie uit te rusten en keert dan terug naar het land waar zij haar kidnerjaren heeft doorgebracht. KERKNIEUWS Oud Ger. Gemeenten BRUINISSE. Maandagavond 7.30 uur: de heer J. van Prooijen, Ede. Grossglockner Hochalpenstrasse voert naar de schatkamer van de Hohe Tauern Van Salzkammergut-meren naar de Edelweisspitze (Van onze redakteur) ST. GILGEN, juli 1959. Wie is uitgezwommen in de Mond- see, wie genoeg wilde begonia's heeft geplukt in de eindeloze bossen, wie zijn camera heeft leeggeschoten op de groen begroeide bergtoppen en er een heeft uitgekozen voor een veel ademvergende beklimming (ook de niet-Alpinist kan dat zonder al te grote risiko's doen), komt langzaam maar zeker onder de magische ban van de Grossglockner Hochalpenstrasse, vooral als hij eerst nog even met de „Sailbahn" bij St. Gilgen de Zwölferhorn heeft genomen, èen moeiteloos karwei, alleen af te raden voor mensen met hoogtevrees, want die kabelbaan liegt er wat'hoogte betreft niet om. Hij heeft daar boven op de Zwölferhorn het eindelöze panorama van Oostenrijk ontdekt: een oerlandschap met imponerende berg- massieven bij dozijnen, met meren in de dalen van de Salzkammer- gut als flonkerende robijnen en met het gulle eindeloze groen van de donkere dennenbossen, die de bergflanken bedekken. Hoe machtig ook, het is slechts een ouverture, een inleiding op de Grossglockner Hochalpenstrasse, die van Mond- en Wolfgangsee toch altijd nog zo'n kleine 200 km. verwijderd is. Men komt aan de zijde van Zeil am See bij de Gross glockner langs een weg, die wel zestig bochten in het half uur telt, maar met of zonder anti-wagen ziektepilletje komt men daar wel overheen. Wat het lichaam trou wens lijdt, wordt aan de geest ver goedt, want langs de flanken van de weg liggen de kostbaarheden uit de Oostenrijkse schatkamer weel derig tentoongesteld. Het zijn de vrolijk witte huizen met hun uit stekende dakrand en de eikenhou ten balkons, vaak bedolven onder male maten en het denken in nor male dimensies heeft opgehouden. Een vriendelijke dame is zo vrien delijk niet of ze vraagt de „entree prijs" voor de Grossglockner; men krijgt - offer op het altaar der vreemdelingenindustrie - een plaatje op de achterruit van de auto en dan ligt de Hochalpen strasse vrij voor het gevecht met de automotor, die zijn tientallen wendingen en een dozijn stijle hel lingen voor de boeg heeft. De Grossglockner Hochalpen strasse heeft een bouwtijd gevergd van 25 jaar. De bouw begon in 1909 en werd in 1934 voltooid. Talrijk z(jn helaas de mensen, die er by zijn omgekomen. Eiskögele (3434), de Johannisberg (3460), de Grosser Barenkopf (3401) de Bratschenkopf (3413), de Hoher Tenn (3368) en vele anderen tot een totaal van vier en zestig. Spel van licht en schaduw De bestijging van de Grossglock ner heeft vooral de unieke kans, het boeiende spel van licht en schaduw te zien, zoals het in een niet aflatende reeks van wisselen de frappante beelden in de gran dioze en monumentale omlijsting van het hooggebergte zich aan het verbaasde oog voordoet. De grau we naakte rospieken, die uitda gend en grimmig omhoog toornen tegen de lucht, hebben op hun flanken de smetteloze make up van de onberoerde en onbetreden sneeuw, die zich vasthecht in klo ven en hoeken. De zon in een du rende strijd met wolken en nevels, breekt zich soms baan in gulle bundels, die de sneeuw verblin dend doet blikkeren. Later op de dag komt een rosse gloed zich mengen in het gouden palet. Die gloed hecht zich aan de sneeuw en de ijsstroken, die helder glanzend, de trots en ongenaakbaarheid der rotsmassieven nog verhogen. Les in nederigheid Niet tot aan de top van de Gross glockner kan men per auto reizen. Dat zou onmogelijk zijn, want he lemaal boven is het boos en bar. Langs een lange weg bereikt men vanaf de Edelweiss-spitze het uit einde van de autoweg en dan gaat het nog verder onder leiding van een gids, door de verblindende sneeuw, maar zoveel frappant veel hoger komt men dan toch niet meer en het risico in de mist te- VAN DE BOEKENPLANK Hierboven: De Grossglockner op de achtergrond in gezel schap van zijn medereuzen: de Fuschertörl (2428) de Sonnwelleck (3266) en de Fuscherkarkopf (3332). Hiernaast: Nog een beeld van de Grossglockner, die zijn massief 3798 meter de ruimte in steekt. een schat van kleurige bloemen, of op eenzamer plaatsen, de beken, die (het regende nog al wat in Oostenrijk) bruisend en schuimend zich een weg zoeken over het grin ten bed en verloren gaan in de duistere geheimzinnigheid van dc bossen. Al rijdend worden mens en auto dan langzamerhand omarmd door de reuzen van de Hohe Tau ern, waarvan de Grossglockner met zijn 3798 meter .de hoogste is. Andere wonderlijke wereld Over de weg is een slagboom gelegd en het heeft ook iets van een symbolische grensoverschrij ding. Men betreedt een andere we reld, waarin alles groots en enorm is. Ieder woord moet een super latief zijn en het meten met nor Het waren arbeiders uit de „springploegen", die de rotsen op bliezen of wegwerkers, die even teveel aan het gevaar waren ge wend en een misstap deden in ra vijnen van honderdecn meters diep' Op de top van dc Edelweiss-spitze (2577 m.) is te hunner nagedach tenis een gedenkteken opgericht. Velen laten het bij de bestijging van de Grossglockner, bij de Edel weiss-spitze, die men kan zien als een etappe, in de bestijgin, want de Grossglockner is verre van een zaam. Een leger van pieken houdt hem gezelschap cn het zijn alle maal knapen, die re zijn mogen, als de Brennkogel (3018), de Sonn- blick (3105), de Hohcarn (3254), de recht te komen, die het uitzicht beneemt, wordt dan ook wel erg groot. Eerder - en een enkele auto mobilist is raar wel eens slacht offer van geworden - is er een af buigende weg naar zuidelijk Oos tenrijk (Karinthië). .Wie daar niet moet zijn heeft een lange terug reis voor de boeg. Trouwens neder wel, die de Grossglockner mocht betreden. Is het geen verhard mens, dan voelt hij zich plotseling een heel klein mensje, want de les die de beroemde Hoachalpcn- strasse dicteert is er één van ne derigheid, ook al in het kunstwerk i ndc bergen, levens symbool van het technisch vermogen der men sen, maar de berg is machtiger nog dan de weg! „CHURCHILL" door Elizabeth Nel Elizabeth Nel, een Zuid-Afri kaanse huisvrouw en vroeger En gelse, is in de oorlogsjaren vier en een half jaar privé secretaresse geweest van Sir Winston Churchill, de grote Engelse oorlogsleider. Zij heeft haar memoires aan deze grootse figuur neergelegd in het boek „Churchill", dat thans in pocket-vorm is verschenen bij de uitgeverij „Het Wereldvenster" te Baarn. Elizabeth Nel's boek laat zich le zen als een roman. Minutieus be schrijft zij haar werkzaamheden voor de man van het V-teken, die de wereld mede leidde naar de overwinning op Nazi-Duitsland. De nauwe relatie die er bestond, krachtens de dagelijkse werkzaam heden, die zij voor Churchill ver richtte, gaven haar gelegenheid tot een goed eobservatie en de schrijf ster doorspekt haar beschrijving van de grote Brit dan ook met tal rijke bijzonderheden, die historici haar kunnen benijden. Uit haa rboek rijst de figuur van Churchill op als een monument van geestkracht en werkkracht. De lo den last die in de oorlogsjaren - vooral in de tijd toen het slecht ging - op de schouders van deze man hebben gedrukt, kon geen an der sterveling dragen. Het was fei telijk teveel voor één mens, maar hij volbracht het, omdat hij door een geestkracht werd gedreven, die eenvoudig onvoorstelbaar is. Eli zabeth Nel begeleidde Churchill op verschillende grote politieke rei zen, als naar Amerika, Cairo, Te heran, voortdurend was zij omringd door de groten der aarde en de diepste geheimen waren haar be kend. Juist echter het inspirerend vuur van Churchill hield haar op de been. Het deed haar zijn men selijke zwakheden verdragen en maakte haar - en allen in deze kring - bereid tot de uiterste krachtsinspanning voor de zaak van de vrijheid. Een zeer lezenswaardig boek, dat eeri' interéssante inblik geeft in de meestbewogen periode van de 20ste eeuw. Ingezonden mededeling 'n betrouwbaar Zwitsers Ranker horloge STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Druk bezoekaan tentoonstelling De eerste dag dat der schilde rijententoonstelling in het Graven steen voor het publiek werd open gesteld, donderdag j.l., is, wat het aantal bezoekers betreft, een suc ces geworden. Ongeveer honderd personen, waaronder veel touris- ien, bezochten op die dag de expo sitie. Deze eerste dag kreeg een wat spijtig slot, omdat een geëxposeerd plastiekje van de heer J. Lange- dijk tijdens de drukte door een jeugdige bezoeker van de tafel ge lopen werd, waardoor het in enige stukken uiteenviel. Wellicht zal het mogelijk zijn de schade door lijmen te herstellen. De jongeman die het ongeluk veroorzaakte treft geen schuld en was door het in cident zeer terneergeslagen. Uitslag etalagewedstrijd De door de Stichting „Zierikzee Ontvangt Vreemdelingen" aange zochte jury voor de etalagewed strijd van de plaatselijke midden standers heeft op woensdag jl. de etalages van de deelnemers beoor deeld. Deze beoordeling heeft tot resultaat gehad dat door fa. W. J. Weltevreden het hoogste aantal punten, nl. 67, werd behaald. Firma Weltevreden werd dus winnaar van de voor deze wedstrijd uitge loofde prijs. Firma J. G. L Simmers kwam met gering verschil in het aantal punten op de eerste prijs winnaar als tweede uit de bus, nl. met 65 punten. Firma R. P. Hoger- heijde werd derde met 60 punten. Nieuwe Groepscommandant Wy vernemen dat met ingang van 1 augustus is benoemd tot groepscommandant der Rijkspolitie te Zierikzee, de opperwachtmees ter M. A. Stegeman, thans post- commandant te Berkel en Roden rijs. HAAMSTEDE Brommer reed in op voetganger Op het fietspad aan de Hogeweg naar Westenschouwen wandelden ter hoogte van de boerder- van de heer Jac. Blom een Nederlander en een Duitser, toen een hen ach teropkomende bromfiets, bestuurd door J. v. d. Z., naderde. Het ver gevorderde uur, het was half 12 in de avond, deed en voetganders en brommer de tussenruimte mis- X Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Zaterdagavond worden laatste competitiewedstrijden SDKB 1ste klasse afgewerkt. Indeling voetbalcompetitie '59-'60 door KNVB bekend gemaakt. Ruitershow te Haamstede. Oriënteringsritten m.c. „Sparta" KORFBAL. Zaterdagavond wor den in de le klas van de SDKB de laatste competitie-wedstrijden af gewerkt. Brouwershaven krijgt be zoek van Zeemeeuwen dat een goe de kans maakt beide puntjes mee naar de Westhoek terug te nemen. Velocitas speelt thuis tegen Unitas dat ondanks de goede prestatie te gen Burgh toch de winst wel te Serooskerke zal moeten achterla ten. Voor de bezetting van de laat ste plaats spelen Zwaluwen en Stormvogels op het terrein van DOSKO te Noordwelle een beslis singswedstrijd tegen elkaar. Daar beide teams elkaar weinig ontlopen is een voorspelling hier wel uiterst gewaagd. In de 2e klas kan WIK zijn promotie naar de le klas een feit maken door in de wedstrijd tegen SVOWK het hiexvoor nog be nodigde puntje, waartoe wij hen in staat achten, binnen te halen. In de 3e klas B wordt hedenavond de belangrijke wedstrijd voor de be zetting van de bovenste plaats tus sen WIK II en DSS II gespeeld. Weet WIK deze wedstrijd te win nen dan zijn zij kampioen. Spelen zij daarentegen gelijk dan volgt er nog een beslissingswedstrijd tegen Unitas II. Wint DSS deze wedstrijd, en de twee nog resterende wed strijden tegen MEVO II, dan moet zij nog een beslissingswedstrijd spelen tegen Unitas II om uit te maken wie zich kampioen in deze afdeling mag noemen. VOETBAL. Door de KNVB afd. Zeeland is deze week de indeling bekend gemaakt van de indelingen voor het seizoen 1959-1960. MEVO :al dit seizoen in de le klas van de zaterdagmiddagcompetitie uitko men. Naar de 2e klas C zijn gepro moveerd Zeemeeuwen en WIK, terwijl Brouwershaven III naar de 3e klas C is gedegradeerd. WIK II zal voor de eerste maal aan de competitie deelnemen in de 3e klas C. In de junior en-competitie zien wij een drietal nieuwe gezichten, nl. Brouwershaven II, MEVO B II en Zierikzee B III. Dreischor is in de zondagscompetitie gepromoveerd naar de le klas B, terwijl SVOWK degradeerde naar de 2e klas C, waar Dreischor als nieuw gezicht valt te noteren. De volledige inde ling is: competitie le klas: MEVO, Hoek, Kapelle, Krabbendijke, Se rooskerke (W.), Spui, Tèrneuzense Boys, Veere, Wemeldinge en Wol- faartsdijk; 2e klas C: Bruse Boys, Burgh III, Duiveland, MEVO II, SINOTO, Zeemeeuwen en WIK; 3e klas C: Bruse Boys II, Burgh IV, Duiveland II, Brouwershaven III, SINOTO II en WIK II; junioren competitie: groep B VIII: Brou wershaven B I, Burgh B I, Drei- schor B I, MEVO B I, Renesse B 1, WIK B I, Zeemeeuwen B I en Zie rikzee B I; groep B IX: Brouwers haven B II, Bruse Boys B I, MEVO B II, SINOTO B I, SVOWK B I, Zierikzee B II en Zierikzee B III. Zondagscompetitie: le klas B: Brouwershaven, Burgh, Burgh II, Dreischor, Renesse II en Zierikzee II; 2e klas C: Brouwershaven II, Dreischor II, SVOWK, SVOWK II, Zierikzee III, Zonnemaire, Zonne- maire II. Als oefening voor de komende competitie speelt Brouwershaven a.s. zondag te Kortgene een vriend schappelijke wedstrijd tegen de club van die naam. RUITERSPORT. A.s. zaterdag avond zullen „De Schouwse Rui ters", die in de laatste maanden op merkelijke successen wisten te boe ken, op de Brouwerij te Haamstede een demonstratie van hun kunnen ten beste geven, waarbij het hun stellig niet aan belangstelling zal ontbreken. MOTORSPORT. De M.C. „Spar ta" organiseert a<.s, zondag weer een oriënteringsrit voor automobi listen, motorrijders en scooterrij ders, waaraan ook kan worden deelgenomen door deelnemers wel ke niet aan de vorige rit hebben deelgenomen. Burgerlijke Stand Zierikzee Geboren. 23 juli: Adriana Janna, d. van Johannes Jan Dorst en Maria Hermina Klink; 24 juli: Ka rin Johanna, d. van Willem van de Panne en Irene Agnes Kretsch- mann; 25 juli: Gerrit, z. van Gerrit Adriaan Wilhelm Knoth en Jannic te Brake, wonende te Rotterdam; 26 juli: Marinus Johannes, z. van Willem Scheffers en Wijnanda Stoutjesdijk; 27 juli: Johannis, z. van Gerrit Dingeman Verboom cn Clara Willemina van der Schelde, wonende te Renesse; 27 juli: Cor nells Bastiaan, z. van Gerrit Dinge man Verboom en Clara Willemina van der Schelde, wonende te Re nesse; 29 juli: Marinus Leendert, z. van Johannes Cornelis Bolier en Maria Johanna Borremans; 30 juli: Stoffel, z. van Marinus Cépelle en Adriaantje Lievense, wonende te Bruinisse. Overleden. 25 juli: Johanna Geer- truida Doeleman, 78 j„ weduwe van Willem Merle. schatten, zodat opzij springen te laat gebeurde. De Duitser werd door de bromfiets gegrepen en kreeg lichte verwondingen aan een zijner benen. De bestuurder van de brommer werd van het voer tuig tegen een boom geslingerd en liep eveneens verwondingen op. De landgenoot kwam met de schrik vrij. De bromfiets liep averij op. De Rijkspolitie maakte procesver baal op. - De voor de Blindentehuizen „De fakkels bijeen" gehouden col lecte door de leden van de Herv. Vrouwenvereniging Priscilla bracht het mooie bedrag op van f 99,48. Rode bessen aan draden Dat het in de moderne fruitteelt ook op ons eiland zeer snel gaat met verbetering van de kweek wijze, bleek uit de aanplant van rode bessen aan draden, waarvan we deze week melding maakten in het verslag van de fruitteelt rond Zierikzee. We waren in de veron derstelling dat het bedrijf van de Gebr. de Jonge de primeur van deze kweekwijze had, maar nu blijkt dat het fruitteeltbedrijf „Tentebos" aan de Hogezoom te Haamstede, deze teelt al 3 jaren toepast, met zeer goede resultaten. Voor deze vergissing onze excuses BURGH Heden (vrijdag) avond optreden Boerenkapel In tegenstelling met ons bericht van donderdag delen wij mede dat het aangekondigde concert van de Boerenkapel te Burgh heden- (v r ij d a g)avond zal plaats vinden om 8.45 uur en dus niet zaterdag avond. De leiding is in handen van de heer H. Braamse. SCHARENDIJKE De heer J. M. Dekker, onderwij zer aan de Chr. Nationale school alhier, slaagde een dezer dagen voor het examen ter verkrijging van de hoofdakte. BROUWERSHAVEN Concert „Kunst en Eer""t* gaat niet door Het voor zaterdag aangekondig de concert van de Kon. Harmonie .Kunst en Eer", kan, wegens om standigheden, NIET doorgaan. NIEUWERKERK Insluipers aan het werk? In een der afgelopen nachten werd door de bewoners het ge rucht van voetstappen gehoord in de dokterswoning hier ter plaatse. Een onderzoek leverde geen resul taten op, maar wel bleek de bui tendeur open te staan, hetgeen op insluip zou khnnen duiden. In de zelfde nacht is - naar wij verne men - de alarminstallatie in wer king gekomen van de Boerenleen bank hier teg, plaatse. Of een en ander met elkaar in verband staat is niet duidelijk. BRUINISSE Lijk aangespoeld! Aan de zeedijk te Bruinisse is donderdag aangespoeld het lijk van de 16-jarige J. R. Rombouts, wo nende te Sittard. De jongen was zondag te Dinteloord, waar hij lo geerde, bij het zwemmen in het Volkerak verdronken. Ingezonden mededeling official M Automobielbedrijf FA. W. GILIJAMSE I Renesse - Telefoon 01116-370 I Verkoop en service De vluchtelingen en de Westduitse politiek BONN, 31-7. Het onafhankelijke Westduitse blad „Frankfurter All- gemeine" heeft vrijdag gewaar schuwd dat vluchtelingenorganisa ties geen druk mogen uitoefenen op de politiek van Westduitsland ten aanzien van Polen en Tsjecho- slowakije. Bondskanselier Adenauer heeft donderdag de voorzitter van de Westduitse vluchtelingenfederatie, Krüger, ontvangen en hem de ver zekering gegeven, dat de regering altijd de verlangens van de miljoe nen van huis en haard verdreven Duitsers in gedachten,, houdt. De „Frankfurter" schrijft, dat het begrijpelijk is dat de vluchte lingen steeds bezorgd worden als de kwestie van de betrekkingen met Polen en Tsjecho-Slowakije aan de orde is. Het is echter iets anders als men toestaat dat vluch telingenorganisaties druk op het beleid gaan uitoefenen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 3