HBsaiiPl De wereld in deze week Belangrijke conferentie inzake hoger landbouw onderwijs 's-CRAVENHAGE, 30-7. De or- ganisatie voor Europese economi sche samenwerking te Parijs deelt mede, dat van 27 tto 31 juli door het Europese produktiviteitscen- trum van de O.E.E.S. te Parijs een conferentie wordt gehouden, waar aan fneer <3an 60 vertegenwoordi gers van de landbouwkundige fa culteiten der Europese universitei ten en van instituten voor hoger landbouwonderwijs deelnemen. De toenemende omvan en gecom pliceerdheid van de landbouwwe tenschap en techniek hebben in de achter ons liggende jaren de leer krachten in de landbouwweten schap voor nieuwe problemen ge steld ten aanzien van de opleiding van landbouwkundigen. Teneinde aan deze nieuwe behoeften tege moet te komen, hebben in bijna alle Europese landen de landbouw- cursussen aan de universiteiten on langs aanzienlijke wijzigingen on dergaan. Een van de doeleinden van de conferentie is gelegenheid te geven voor een diepgaande ge- dachtenwisseling over de huidige opzet en inhoud van het hoger landbouwonderwijs. Ingezonden mededeling Himalaja-expeditie door sneeuwstorm getroffen RAWALPINDI, 31-7. Een Britse expeditie die tracht een 7.660 meter hoge berg in de Himalaja te be klimmen, is door een verblindende sneeuwstorm getroffen. Vijf leden van de groep worden vermist. De bergtop, die nog geen naam heeft, ligt in het westelijke deel van de Karakoram-keten. De expeditie staat onder leiding van de 31-jarige dr. Keith Warbur- ton uit Liverpool. Cenève en de pers PARIJS, 31-7. Het linksgeoriën teerde, maar los van partijen staan de Franse blad „Combat" schrijft, dat het falen van de Geneefse con ferentie de vrees van velen zal rechtvaardigen, die voor en tijdens de conferentie de aandacht geves tigd hebben op de fout van het westen - het ontbreken van een gemeenschappelijke politiek, een werkelijke solidariteit en eenzelfde tactiek. Maar, aldus het blad, het gebrek aan cohesie tussen Londen, Washington en Parijs doet een an dere les van deze gemiste kans vergeten: Europa was afwezig en zijn derde macht is niet tot gelding gekomen tussen de twee blokken, Deze macht had beslissend kunnen zijn, aldus „Combat'. Scheep vaar tberichten Bonita, 30-7 van New York naar Laceiba. Bloemfontein, 29-7 van Colombo naar Hongkong. Langkoeas, pass. 30-7 Port Sudan naar Suez. Limburg, 31-7 te Marseille. Musilloyd, 31-7 te Penang. Theobaldius (t.), 31-7 te Lough Swilley (Ierland). AANTEKENING BIJ EEN ARTIKEL De inkomsten en het onderhoud van de kerk vóór en na de Hervorming Inkomsten vloeiden voort uit kerkelyke goederen (Van een speciale medewerker) In de artikelen van de heer P. van Be veren, over de muurschilde ringen in de kerk te Dreischor, worden enige beschouwingen gege ven over de verschillen tussen de kerk van voor en na de reformatie, wat betreft de inkomsten en het onderhoud van het kerkgebouw. Voor de reformatie, aldus de schrij ver, bezaten de mensen een geest die gekenmerkt was door geloof in een eeuwigheidsleven en doortrok ken van godsverlangen. Dit alles uitte zich in offervaardigheid en het stichten van monumentale ker ken. Maar dan komt de kerkher vorming het intense geloof ver zwakken, met het gevolg dat de liefde en offervaardigheid verslap pen. De godsdienstige ommekeer zou zodoende geleid hebben tot de omstandigheid dat het onderhoud van de kerken een lijdensgeschie- densi werd. Behalve op de vermin derde offèrvaardigheid als gevolg van de godsdienstige beroeringen, wijst de schrijver op nog een andere inkomstenderving. De baten ver kregen uit het lezen van missen, hielden op, hetgeen ook een finan ciële aderlating zou betekenen voor de instandhouding van het kerk gebouw. Toch inkomsten De hierboven weergegeven voor stelling van zaken is niet juist en eist enige correctie. Wat de refor matie ook aan veranderingen bracht in kerkinrichting, eredienst en ge loofsbeleving - het onderhoud van het kerkgebouw kwam niet in ge vaar. De inkomsten bleven gewoon binnenkomen, omdat ze niet afhan kelijk waren van de offervaardig heid van de kerkleden, of van kerk- collectes. E nhoe stond het dan met de inkomsten van missen, die nu ophielden? De baten die hieruit kwamen, vielen nimmer de kerk ten deel, maar de priesters, niet de kerkvoogdij profiteerde daarvan, maar de kerkelijke ambtsdragerê. Hoe kwam men aan gelden? Als de kerkfabriek of het kerk gebouw niet afhankelijk was van de gaven der gelovigen, konden grotere of geringere offervaardig heid haar ook niet deren. Hoe kwam men dan aan de gelden, als niet particulieren hiervoor bijdroe gen? Deze werden verkregen uit de inkomsten van kerkelijke goe deren. In landbouwdorpen als Drei schor en Zonnemaire bezat de kerk voogdij landerijen, waarvan de pachten dienden voor de instand houding van het kerkgebouw. In Brouwershaven betrok de kerk haar inkomsten uit het zogenaamde pondgeld op de haring, een heffing op haring ten behoeve van de kerk. Verder waren ër nog twee soorten bierheffingen, die de kerk ten goe de kwamen. Toen de kerkhervor ming zij nbeslag had gekregen, ver anderde wel de eredienst en de kerkinrichting, maar het beheer van de kerk bleef gelijk. Evenals voorheen voerden de kerkmeesters of kerkvoogden het beheer over 'het kerkegoed en zijn inkomsten. Deze bleven in Dreischor de land pachten en de grafrechten, in Brou wershaven de belastingen op ha ring en bieren. Mocht er af en toe van vermidnering van inkomsten sprake zijn, dan vond dit zijn oor zaak in verminderde pachtopbreng- sten, als gevolg van overstromingen en oorlogsgeweld. In Brouwersha ven kon een slechte haringvangst en verminderde afzet van bier na delig zijn voor de kerk. Toen in de achttiende eeuw handel en visserij terugliepen, had dit zijn weerslag op de inkomsten voor het onder houd van de kerk. De Staten van Zeeland moesten daarom bijsprin gen, toen de kerk gerestaureerd werd. De „pastoralia" Anders dan thans had de kerk voogdij voor en na de reformatie niet de zorg voor het onderhoud der geestelijkheid. De pastoor en de predikant werden betaald uit de zogenaamde pastoralia,- goederen bestemd voor het onderhoud van de pastor pastoor), later predi kant. Daarnaast waren- nog de vi- carie-goederen, die een soortgelij ke bestemming hadden. Deze goe deren waren de geestelijke goede ren en werden voor de reformatie beheerd door de kerkelijke hiërar chie. De kerkfabriek of de kerk voogdij hoorde tot de wereldlijke goederen. Ze werden door de bur gerlijke overheid beheerd. De kerk meesters waren door en uit over heidspersonen gekozen. Bij de re formatie kwamen de pastorie- en vicarie-goederen zonder beheer, omdat de kerkelijke hiërarchie in deze streken ophield te bestaan. De provincie, de wereldlijke overheid nam ze over en verkocht ze. Uit de inkomsten betaalde ze de nieuwe 'geestelijken: de predikanten. In Zeeland werden de pastorale goederen door het Extra Ordinair beheerd. Toen de Fransen in 1795 kwamen, werden deze goederen en fondsen door de Staat onteigend. Tot op heden betaalt de Nederland se Staat aan de Hervormde Kerken een klein gedeelte van het predi kantssalaris, ter vergoeding van de goederen, die in de Franse tijd zijn genationaliseerd. Reformatie en kerkvoogdij. Met de reformatie onderging de kerkvoogdij, d.w.z. het beheer van het kerkegoed tot instaindhouding van het kerkgebouw, geen verande ring. Evenals voorheen eifenden kerkmeesters het beheer over de kerk. Het kerkegoed was een we reldlijke instelling en bleef dat. De ovefheid had de zeggenschap over het kerkgebouw en bestemde dat nu voor de eredienst van de „ge reformeerde godsdienst". Wanneer in de eerste, tijd het onderhoud van de kerken wel eens te wesen over liet, kan dit geweten worden aan de oorlogstoestand (Tachtigjarige oorlog, inundatie van ons eiland, vermidnerde opbrengst kerkelijke goederen). Zonnemaire. L. M. VERSEPUT. In een vakantiekolonie te El- blag, in het gebied van Gdansk (Polen), zijn vijf kinderen om het leven gekomen en tien gewond, doordat een stoomketel uit elkaar sprong in het waslokaal waar zij een douche namen. In Auckland (Nieuw Zeeland) is een nieuw wereldrecord rolschaat sen voor amateurs gevestigd. De 17-jarige mej. Penny Bishop en de 19-jarige Gordon Davidson hebben kans gezien 26 uur en 20 minuten achtereen op de rolschaatsbaan van Brownsbay te rijden. Het oude re cord was 26 uur en 15 minuten. Aan de universiteit van Jeruza lem komen van 13 tot 17 september 200 deskundigen uit 30 landen bij een voor een internationaal con gres voor biologische standaardi satie. Zij zullen o.a. spreken over de mogelijkheid van gemengde in entingen, waarmee men iemand te gelijkertijd tegen kinderverlam ming, difterie, en tetanus kan in enten. Het Britse ministerie van bin nenlandse zaken heeft gegevens ge publiceerd waaruit blijkt dat het aantal misdaden in Engeland en Wales in 1958 met 12 procent is ge stegen vergeleken met 1957 en met 31 procent vergeleken met 1955. In totaal zijn in 1958 146.714 mensen door jurys schuldig bevonden. De toeneming was het grootst onder jongemannen en jongevrouwen. Een Italiaanse expeditie heeft de top bereikt van de ongeveer 8.000 meter hoge Kandjitsar ten noorden van de Hispergletseher in de Karakoroem/aldus heeft de lei der van de uit negen man bestaan de groep, Monzino, gemeld Dit was de eerste poging de Kandjitsar te bedwingen. Monzino's bericht werd dinsdag te Karatsji ontvangen. Radio-Boedapest heeft gemeld dat onderwaterbommen zijn ge bruikt bij het blussen van een brand in het oliebekken van de Kaspische zee. De brand heeft tien dagen gewoed. Hij brak uit toen bij boorwerkzaamheden gas ontsnapte, aldus radio-Boedapest. De Britse minister-president MacMillan, heeft in het Lagerhuis meegedeeld dat de houders van de hoogste Britse onderscheiding voor moed, het Victoria Cross, voortaan een jaargeld van ruim 1.000 gulden zullen ontvangen. Tot dusver hing het jaargeld, verbonden aan het Victoria Cross, af van allerlei om standigheden. De 1.000 gulden zijn belastingvrij. Zeven gedetineerden zijn uit de gevangenis van Newport in de Amerikaanse staat Kentucky ont snapt na drie dagen te hebben ge vijld aan de tralies van hun cellen. Twee gevangenen, die wegens bankroof tot twintig jaar gevange nisstraf veroordeeld zijn, werden gevaarlijk genoemd. Ingezonden mededeling Samen met O HEINZWen TEO méér variatie op de boterham HEINZ Sandwich Spread en TEO jam in de potten met de handige schroefsluiting Zeeschepen in aanbouw AMSTERDAM, 31-7. Per 1 juli 1959 waren, blijkens het C.B.S., 135 Nederlandse zeeschepen in aan bouw of op bestelling met een ton nage van 1.032.000 b.r.t. Hiervan waren drie passagierschepen, 61 vrachtschepen van 500 b.r.t. of groter, 45 vrachtschepen kleiner dan 500 brt. en 26 tankschepen. Per 1 juni waren 148 Nederlandse zee schepen in aanbouw of op bestel ling en per 1 mei j.l. 160. Van voornoemde 135 zeeschepen waren 114 in aanbouw op Nederlandse en 21 op buitenlandse werven. De drie in aanbauw zijnde passagierssche pen zijn alle besteld bij Neder landse werven. Per 1 juli waren, blijkens het C.B.S., in Nederland opgelegd 41 schepen (Nederlandse zowel als vreemde vlaggen), met een inhoud van 234.500 brt. Hiervan waren 13 onder Nederlandse en 28 onder buitenlandse vlag. Eén beeld is duizend gulden waard 's-GRAVENHAGE, 30-7. Eeuwen boek-cultuur hebben de mens het kijken verleerd, zo meent men bij de stichting Technisch Filmcen trum in Den Haag, die het oude adagium „een beeld is duizend gul den waard" gedeeltelijk tracht waar te maken. De stichting is daarom zeer verheugd, dat haar dezer dagen een subsidie is ver leend door de Nederlandse organi satie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek Z.W.O. voor een twee tal onderzoekingen op het gebied van de zogenaamde audio-visuele hulpmiddelen bij het onderwijs. Het technisch filmcentrum ziet het als een erkenning voor zijn werk van de afgelopen vijf jaren met audio-visuele hulpmiddelen, dat het nu wetenschappelijk onderzoek op dit gebied kan laten doen. GARANTIE: volledige vergoeding door Uw leverancier, indien een Heinz of Teo product niet voldoet. Weer extra drukte rond haven Kloosternol te Scharendijke Achter de haven wordt binnendijk aangelegd In en bij de haven Kloosternol te Scharendijke heerst de laatste degen een grote bedrijvigheid. Het baggeren van de haven door de firma Blom en Van der Vlies loopt thans ten einde. De haven wordt gebruikt voor aanvoer van grint,, nodig voor het maken van verhar ding van de Delingsdijk door Schouwen door de N.W.M. De N.V. v. Hattum en Blanke voort is doende de voor de Delings dijk gebruikte buizen .der perslei dingen via de haven af te voeren. Achter de haven wordt door de firma Lievense en Hubregtse uit Westkapelle een binnendijk aange legd. Voor het zand wordt hierbij gebruik gemaakt van een zand zuiger .en persinstallatie. Vooral het laatste object ttrekt de laatste da gen veel bekijks. Monstertrucks werden gerevideerd ROTTERDAM, 31-7. Morgenoch tend zullen in loods C aan de Mer- wehavxen te Rotterdam drie z.g. Crash-, Fire- en Rescuetrucks, be stemd voor de in Engeland gesta tioneerde Amerikaanse luchtstrijd krachten, aan de heer Knneth Young, vertegenwoordiger van het „Directorate of Engineering" van de staf der Amerikaanse zevende' luchtdivisie, worden overgedragen. Zij zullen vervolgens ingeladen worden in het aldaar liggende s.s. „Petrol". Deze voertuigen, die elk een waarde hebben van bijna 350.000 gulden, werden door de brandspui- tenfabriek Gebr. Kronenburg N.V. te Hedel, geheel gerestaureerd, waarmee per voertuig een bedrag van bijna 100.000 gulden gemoeid was. Elke truck, heeft ,een gewicht van 21 ton. APELDOORN. De 48-jarige heer A. Klokman, die op 19 juli met zijn bromfiets op de. Schutterwég tegen de trottoirband slipte en viel is aan de verwondingen bezweken. De bromfietser kwam zo hard te val len, dat hij met een schedelbasis- fractuur in het Julianazielcenhuis moest worden opgenomen. Hij is daar donderdagavond overleden. FINANCIEEL NIEUWS Nieuwe rentespaarbricven van de Bank voor Ncd. Gemeenten 's-GRAVENHAGE, 30-7. De bank voor Nederlandse Gemeen ten deelt mede, dat zij zeer bin nenkort zal overgaan tot uitgifte van een nieuwe rentespaax'brief- lening. Binnen enige dagen zal het prospectus verschijnen. Het bedrag der leping is bepaald op een zodanig'totaalbedrag als t/m 30 september 1959 zal worden geplaatst, 'met dien verstande, dat de verkoop voor die datum zal ein digen op de dag, waarop een to taalbedrag van f 50.000.000,- is ge plaatst. De bank behoudt zich voor - na aankondiging per adverten tie - het uit te geven bedrag te verhogen. De rentespaarbricven zullen tegen een koers van uitgifte van 9 pet. verkrijgbaar zijn uit sluitend in series van 5 stuks van elk f 100,- nominaal, gemerkt a, b, c, d en e. Hoofdsom en rente (met rente op rente) zullen aflosbaar zijn voor rentespaarbrief a op 1 mei 1965 met f 125,-, rentespaarbrief b op 1 septhember 1969 met f 15,-, rente spaarbrief c op 1 maart 1973 met f 175,-. rentspaarbrief c op 1 maart 1973 mët f 175,-, rentespaarbrief d op 1 februari 1976 met f 200,- en voor rentespaarbrief e op 1 augus tus 1978 met f 225,-, in totaal f 875. Verwachting tot zaterdagavond: Aanhoudend koel Over het algemeen veel bewol king met enkele buien; aanhoudend koel weer; overwegend matige wind in hoofdzaak tussen west en noord, in de kustgebieden aanvankelijk nog af en toe krachtig. 1 aug. Zon op 5.00, onder 20.32. Maan op 2.12, onder 18.02. aug. Zon op 5.01, onder 20.30. Maan op 3.03, onder 18.46. 3 aug. Zon op 5.03, onder 20.28. Maan op 4.01, onder 19.24. Nieuwe maan: 4 aug. te 15.34. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 1 aug. 0.37 v.m. 13.05 ri.m. tug. 1.37 v.m. 13.58 n.m. 3 aug. 2.25 v.m. 14.43 n.m. BROUWERSHAVEN: 1 aug. 0.21 v.m. 12.52 n.m. 2 aug. 1.15 v.m. 13.42 n.m. 3 aug. 1.58 v.m. 14.24 n.m. Springtij: 6 augustus. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 31-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Een lagedrukgebied, waarvan het centrum vanochtend nog dicht bij ons land lag, heeft flinke regenval veroorzaakt. Van gisterochtend 7 ur tot vanochtend 7 uur is er op de meeste plaatsen 10 tot 20 mm. gevallen. Slechts hier en daar werd een kleinere hoeveelheid afgetapt, terwijl daarentegen ook plaatsen waren met aanzienlijk meer neer slag, onder andere in Capelle in Noord-Brabant, wai-a 36 mm viel. Inmiddels bevindt zich "boven, de Britse eilanden een rug van hoge- luchtdruk, die zich langzaam naar het oosten uitbreidt. Tevens wordt het lagedrukgebied in onze omge ving geleidelijk minder diep, maar ook van dit luchtdruksysteem is de treksnelheid niet groot. Belang rijke veranderingen in het weer zijn dan ook onwaarschijnlijk. Het blijft koel, terwijl er ook aan de buiigheid geen einde zal komen. De kans op enkele verspreide op klaringen wordt echter wat groter. Ingezonden mededeling Jlimdraipti Hr. Ms. „Gelderland" naar Amerika en Canada Kroonprinses arriveert met schip te New York 's-GRAVENHAGE, 31-7. Op 8 augustus zal Hr. Ms. jager „Gel derland, onder bevel van de ka pitein-luitenant ter zee E. H. van Rees, vanuit Den Helder vertrek ken voor een vlagvertoonreis naar Canada en de Verenigde Staten. Een bezoek aan Toronto zal plaats hebb enter gelegenheid van de „Ca nadian National Exhibition", welke op 26 augustus aldaar zal worden geopend. Ook ligt het in de bedoeling, dat op 11 september H.K.H. Prinses Beatrix aan boord van deze Ne derlandse oorlogsbodem te New York zal aankomen, alwaar de prinses de feestelijkheden zal bij wonen, welke gehouden worden ter gelegenheid van de 350ste gedenk dag van Henry Hudson's tocht met „de halve maen". „De halve maen". ten zal de prinses aan boord van het s.s. „Rotterdam" van de Hol land-Amerikalijn maken. Op 11 september zal zij op de rede van New York op de Hr. Ms. „Gelder land" overstappen. Het laatste ge deelte van de overtocht zal zij dan aan boord van genoemde oorlogs bodem afleggen. Enige indrukken van Virginies Herfst-Winter collectie '59-'60. V.l.n.r.: „Hotte", een aantrekke lijk ensemble met bolero van staal-grijze tweed Emmituufleee?i wol len zwart en groen ge blokte mantel met bijbe horende omslagdoek. „Pcrcc Neige", een avondjapon van Sering- kleurige satijn. „Patiovoire", een deux- pièces van heldere rode wol. Muts en sjaal van zwar wol.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2