Eisenhower schijnt te gevoelen voor bezoek van Chroesjtsjef aan de V.S. N.S. REISCHEQUE DE ZIERIKZEESCHE COURANT GEVECHTEN IN LAOS Het Weense jeugdfestival AMERIKAANSE VICE-PRESIDENT BEZOCHT SIBERISCHE KOPERMIJN EN FABRIEK vijf gulden ■\r Stakingen in Argentinië Europese beeldhouwers GEEN BESLUIT VOOR OF TEGEN TOPCONFERENTIE ITALIË ZUCHT NOG ONDER ERNSTIGE HITTE VRIJDAG 31 JUU 1959 No. 1860G 115e jaargang ZIERIKZEES€HESNIËUWSBOD£ ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Gesprek tassen topleiders zou wenselijk zijn WASHINGTON, 30-7. Van de z(jde van personen, die kortgeleden het Witte Huis hebben bezocht, wordt vernomen dat president Eisen hower er meer en meer van overtuigd geraakt dat een bezoek van de Sowjetrussische premier en partijsecretaris Chroesjtsjef aan de Ver enigde Staten wenselijk is. Deze personen zeggen dat de president meent dat een bezoek van de Russische regeringsleider aan de V.S. onvermydeiyk is. Het wordt echter niet waarschijnlijk geacht dat Eisenhower Chroesjtsjef zal uit nodigen, terwijl de beraadslagingen tussen Oost en West over Berlijn nog aan de gang zijn. LONDEN, 30-7. Een woordvoer der van het „Foreign Office" heeft donderdag bevestigd, dat de Brit se regering berichten heeft ontvan gen over gevechten tussen com munistische opstandelingen en re geringstroepen in de provincie Sanneua in Noord-Laos. Aangezien Engeland met de Sowjet-Unie in dertijd het voorzitterschap heeft bekleed van de Geneefse conferen tie over Indo-China maken wij ons ernstig zorgen over de handhaving van de vrede in Laos. De toestand vv^-dt bestudeerd, aldus de woord voerder. Hij wilde geen verdere bijzonderheden over de toestand in Laos geven. Dinsdag hebben Britse en Sow- jet-Russische functionarissen ge sproken over een mogelijke herle ving van de internationale be standscommissie in Laos, die een jaar geleden voor onbepaalde tijd uiteenging. De Sowjet-Unie stelt gesteund door China, dat Laos de bestandsovereenkomst van 1954, die een einde aan de Indo-Chinese oorlog maakte, heeft geschonden. Volgens de communisten zijn de gevechten tussen regeringstroepen en pro-communistische opstande lingen in Laos een gevaar voor de vrede. WENEN, 31-7. Hongaarse stu denten in Wenen hebben een ver slaggever van Reuter verteld,, dat de oost-Europese deelnemers aan het jeugdfestival gecontroleerd worden door geheime politieman nen uit die landen die voor offici ële afgevaardigden doorgaan. Zo zou de Hongaarse delegatie zeker vijf AVO-leden tellen. In Ruislip bij Londen is don derdag officieel bekend gemaakt, dat twee wingsen vier „squa drons" Amerikaanse bommenwer pers en gevechtsvliegtuigen van Frankrijk en Duitsland naar Groot Brittannië zullen worden overge vlogen. Eisenhower hield zich, als ge meld, strikt op de vlakte, toen hem woensdag j.l. op zijn wekelijkse persconferentie vragen hierover werden gesteld. Doch hij heeft klaarblijkelijk met een twaalftal vooraanstaande journalisten, die hij maandag j.l. voor een diner in het Witte Huis had uitgenodigd, over de mogelijkheid van een be zoek van Chroesjtsjef gesproken. Enkele dezer journalisten schre ven donderdag, dat de president, over het geheel genomen van me ning was, dat een bezoek van Chroesjtsjef duidelijke voordelen voor de Verenigde Staten zou op leveren. De Washingtonse correspondent van de „New York Times", die op het diner aanwezig was meldt aan zijn blad. dat Eisenhower de me ning uitte, dat er veel te zeggen was voor een bezoek van Chroesjt sjef aan Amerika. Hij voegde hieraan toe: „Indien het op het geschikte tijdstip en onder de juiste omstandigheden zou worden gebracht, zou een per soonlijk onderhoud tussen de heer Chroesjtsjef en mijzelf mogelijk wenselijk zijn. „Concreet bewtfs" De president verklaarde echter ook nu, dat een bezoek van Chroesjtsjef slechts plaats zou kunnen vinden, indien de Sowjet- Unie een of ander concreet bewijs had gegeven van haar bereidwillig heid tot geven en nemen in vraag stukken die het Westen belangrijk acht. Gemeld wordt, dat de president te kennen gaf het een goed ding te achten, indien het gehele, veer tien man sterke presidium -dat is het Sowj et-Russische kabinet - in staat zou zijn een goed beeld van de Verenigde Staten te krijgen, op dat het ervan overtuigd zou gera ken dat het Amerikaanse volk zijn levenswijze in vrede wil handha ven. Hieraan werd toegevoegd dat de president evenwel niet verwacht dat de Sowjet-Russische leiders thans op korte termijn visa zullen aanvragen voor een bezoek aan de 1 Verenigde Staten. Nog altijd netelige vragen aan Nixon SVERDLOFSK (Siberië), 30-7. - De Amerikaanse vice-president Nizon en zijn gezelschap hebben donderdag in de omgeving van Sverdlofslc, in Siberië, een grote kopermjjn bezocht. Later bezochten zij in de nabij Sverdlofslc gelegen industriestad Pcrvoeralsk, een van de grootste fa brieken in de Sowjet-Unie voor de vervaardiging van stalen buizen van verschillende afmetingen. Nixon verklaarde, volgens „Tass", na het bezoek dat dit een „zeer goede en moderne fabriek" was. In de kopermijn had Nixon een openhartig gesprek met twee. Rus sische mijnwerkers over de Ame rikaanse buitenlandse politiek. Deze stelden de vraag waarom de Ver. Staten, „die tezamen met ons de fascisten hebben vernietigd", niet wilden instemmen met een staken der proefnemingen met kernwa pens. ter waarde van goed voor betaling van uitsluitend binnenlandse plaatsbewijzen 1e en 2e klasse (enkele reis en retour), ajtcen aan de plaats kaarten loketten van de stations der N.V. Nederfandsche Spoorwegen. I q Srttionidirumïicmpel lOSp 5 V»or lit tf De N.V. Nederlandse Spoorwegen gaat reischeques uitgeven in cou pures van f 5 en f 2,50. De reischeques houden hun waarde en kunnen ingewisseld word entegen spoorkaartjes. De cheques kunnen niet wor den verzilverd. Is de coupure te klein voor een bepaald traject dan kan worden bijbetaald. - Bij het publiek bestond al lang de wens cm reisbonnen te kunnen aanbieden bij bv. verjaardagen of jubilea. Nixon antwoordde: „Onze leiders moeten de kans hebben ernstig te beraadslagen in een geestelijk kli maat, waarin iets tot stand kan worden gebracht zonder geweld te gebruiken". Na zijn bezoek aan de fabriek te Pervoeralsk voor de vervaardiging van stalen buizen, sprong Nixon op de motorkap van zijn Russische personenauto en riep: „Ik breng u de beste wensen over van de pre sident en het volk der Verenigde Staten". De menigte rondom de auto juichte na deze woorden en riep „spasibo", dat is „dank u". BUENOS AIRES, 31-7. Donder dag hebben in Argentinië een mil joen landarbeiders voor 48 uur het werk neergelegd als protest tegen het uitblijven van een loonsverho ging. De kosten van het levensonder houd blijven stijgen en ook andere takken van bedrijf worden met sta king bedreigd. Het (eerste) duwschip „Olivier van Noort" SCHOONHOVEN, 30-7. Nadat vanmorgen het eerste Nederlandse duwschip „Olivier van Noort" voor Schoonhoven op de Lek was aange komen, verzamelden zich om twee uur ten stadhuiz© van Schoonhoven een aantal genodigden van het ge meentebestuur en van de directie van de Nederlandse Rijnvaart te Rotterdam. De zeeverkenners van de groep „Olivier van Noort" te Schoonhoven bewezen de gasten, die in een stromende regen arri veerden, hun goede diensten door het ophouden van paraplu's en brachten tevens een verkenners eerbewijs. Na gebruik van de koffie volgde een wandeling naar de rivier. De gasten gingen hier aan boord van de „Drusus" van de Rijkswater staat en stapten daarna aan boord van het duwschip. De duweenheid kwam spoedig tot snelheid en ver trok naar Rotterdam. Schooljeugd uit Amerika in Nederland 's-GRAVENHAGE, 30-7. - Nogal timide schuifelde vanmiddag een groepje Amerikaanse schooljeugd de werkkamer van de Haagse ge meentesecretaris mi\ dr. A. van Praag binnen. De jongedames Nan cy Kunkle, Lynda B. Seeger, Meave Huntley, .Janet Marie Dolan en de jongelui Richard Eliot Pincus en John Edward Speed, kwamen van morgen uit Amerika in ons land aan. Hun reis is een beloning voor het winnen van een opstellenwed strijd van de „Albany County Hud- son-Champlain"-viering. De opstel lenwedstrijd werd uitgeschreven door de staat New York. Lading schoof mannen te water SNEEK, 30-7. De twee opvaren den van een in de Houkesloot bij Sneek varende zolderschuit raak ten te water, toen vanavond tegen half zes de lading van ongeveer 70 kubieke meter ongeschaafd blank hout ging schuiven en in het wa ter gleed. Het gebeurde bij de Oppenhuizerbrug en er ontstond veel consternatie, want het we melde hier van de pleziervaartuig jes. De zolderschuit, toebehorend aan de houthandel fa. G. H. ter Horst te Sneek, had juist losge maakt van de kustvaarder „Tagri" uit Leeuwarden, die het hout, be staande uit lange balken, had aan gevoerd. Een van de beide in het water terecht gekomen mannen, de 40- jarige Jan de Meer, kon niet zwemmen en het was voor hem een redding op het nippertje, toen hij met behulp van drie in het wa ter gesprongen omstanders,op de wal werd gebracht. Dodelijke ongelukken MAASTRICHT, 30-7. Donder dagmiddag omstreeks half vijf is in een der fabriekshallen van de N.V. Staalwerken „De Maas" de 56-jarige afdelingsmeester J. Weits wonende te Wolder-Maastricht, door elektrische stroom getroffen en om het leven gekomen. Het slachtoffer was bezig met een slijp machine. Wat de oorzaak van het ongeval is geweest, wordt thans door de politie met hulp van des kundigen onderzocht. De slijpma chine is daarom in beslag genomen Het slachtoffer was gehuwd en had kinderen. HARCULO, 30-7. Bij werkzaam heden op 50 meter hoogte aan een staalskelet van een uitbreiding van de elektriciteitscentrale „De IJs- selcentrale" te Harculo bij Zwolle, is donderdagmiddag om tien óver half vijf de 29-jarige constructie monteur J. D. Spaan uit Rheden uitgegleden en naar beneden ge stort. Hij was onmiddellijk dood. Het slachtoffer was gehuwd, maar had geen kinderen. Op initiatief van Heinz Deutsch, een jonge Oostenrijkse kunstenaar wordt gedurende de maanden juli en augustus in Steinbruch St. Mar- garethen (Oostenrijk) een symposium gehouden voor Europese beeld houwers. De werken van de kunstenaars worden ter plaatse aan par ticulieren en instellingen te koop aangeboden. Alle beeldhouwers, onder wie de Amsterdammer Hans Verhulst (foto) hebben in de open lucht een prachtig atelier gevonden. De Geneefse conferentie FRANKFORT, 30-7. Volgens een verslaggever van de „Frankfurter Allgemeinde Zeitung" heeft een vooraanstaande Duitse zegsman in Genève doen verstaan, dat de mi nisters van buitenlandse zaken niet tot een definitief besluit voor of tegen een topconferentie zullen komen. Volgens die zegsman zou, indien men in Genève niet tot een compromis zou kunnen komen, binnen de NAVO beraadslaagd moeten 'worden - b.v. op een bij zondere bijeenkomst van de At lantische Raad - over de tegen over een eventueel door de Russen veroorzaakte toespitsing van de Berlijnse kwestie aan te nemen houding. Tevens zou dan gespro ken kunnen worden over de doel matigheid van een topconferentie, aldus het artikel van de verslag gever van genoemd blad. Onweer en hagel in het noorden ROME, 30-7. In Italië duurt d© hittegolf voort. Te Cosenza in Ca- labrië (zuid-Italië) werd donderdag de hoogste temperatuur gemeten - 40 graden Celsius in de schaduw. Hoewel de temperaturen noordelij ker lager zijn, komt het kwik ner gens beneden de dertig graden. Naarmate het aantal zwemmers en 'baders toeneemt, stijgt ook het aantal doden tengevolge van ver drinking. De brandweer blijft ge mobiliseerd met het oog op het grote aantal bos- en heidebranden. Het noorden van het land heeft te lijden van zware onweersbuien die met hagel gepaard gaan, waar door grote schade aan de te velde staande gewassen wordt aangericht. In het gebied van Trento werd het dak van een circustent afgerukt op het ogenblik, dat een leeuwen nummer aan de gang was. Dank zij de tegenwoordigheid van geest van het personeel en de politie kon een paniek onder de toeschouwers wor den voorkomen. Enigen liepen lich te verwondingen op. De meeste Griekse kranten ver klaarden vrijdag n.a.v. de verkla ring van generaal Grivas, waarin deze zich van de overeenkomsten met Engeland inzake Cyprus dis- tancieert, dat men meningsver schillen en onenigheid moet ver mijden. Volgens berichten uit Cy prus in deze bladen, heeft de ge hele Grieks-Cyprische bevolking zich achterf aartsbissohop Maka- rios geschaard. Het spoorwegverkeer op het tra ject via de Brenner was enige uren gestagneerd, doordat een grondverschuiving tengevolge van de vele regen de lijn had geblok keerd. Bij een ontploffing in een vuur werkfabriek te Oberried aan het Brienzermeer zijn donderdag zes mensen om het leven gekomen en vijf zwaar gewond. Sommige slachtoffers waren zo ernstig ver brand, dat zij niet direct geïdenti ficeerd konden worden. Man erfde één dollar SAN FRANCISCO, 30-7. Een rijke vrouw in San Francis co heeft het grootste deel van haar miljoenenonderne ming na haar dood bestemd voor de oprichting van een fonds ter nagedachtenis van haar hond „Bingo". Haar echtgenoot moest het doen met één dollar precies. Dit is gebleken toen het testa ment van mevrouw Amy Bachman, die vorig jaar overleed, dezer dagen werd gepubliceerd. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Offers doen alleen pijn, wan- neer onze liefde niet groot ge noeg is. m Het Amerikaanse federale hof van beroep heeft donderdag uitge maakt, dat de Amerikaanse com munistische partij nog steeds door Moskou wordt beheerst en dat zij bijgevolg bij het ministerie van justitie moet worden geregistreerd als „agentschap" in dienst van een vreemde mogendheid. Een elfjarige jongen vond don derdag bij een school op Paterno in Sicilië enkele granaten. Hij wierp er twee omhoog, die bij het neer komen ontploften. De jongen werd gedood. Drie van zijn kameraadjes werden zwaar gewond. Koninklijke familie in Pompeï POMPEI. Koningin Juliana, Prins Bernhard en hun twee oudste doch ters hebben gisteren de Vesuvius en de ruïnes van Pompeï bezocht. Van Ravello, waar hun vakantie verblijf staat, zijn ze met een auto naar Pompeï gereden. De Vesuvius hebben ze met een kabelbaan be stegen. In Torre del Greco heeft de ko ninklijke familie de keramische fa brieken nog bekeken. Daarna is zij teruggegaan naar Ravello. •s-GRAVENHAGE. Naar het A. N P. verneemt hebben de bespre king entussen luchtvaartdelegaties van Nederland en Australië, die sinds maandag worden gevoerd, tot volledige overeenstemming ge leid. De tekst van het akkoord zal zaterdag as. tegelijkertijd in Aus tralië en Nederland worden gepu bliceerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1