Mjm tA f|j$ Groep Hatfieldse jongelui officieel ten stadhuize van Zierikzee ontvangen Oriënterende toespraak van de burgemeester ZIERIKZEE, 30-7. Hedenmorgen vond in de trouwzaal van het stad huis de officiële ontvangst plaats van een groep Engelse meisjes en jongens, die voor een veertien daags vakantieverblijf te Zierikzee vertoeven. De groep is afkomstig uit de Engelse adoptiegemeente Hatfield en het bezoek kan worden vergeleken als een „antwoord^ op de reis die een Schouwen-Duive- lands groepje vorig jaar naar En geland heeft gemaakt. Bij de ontvangst waren o.m. aan wezig burgemeester en mevrouw Dijckmeester, de gemeentesecreta ris de heer R. van Ommeren en de heren A. Brand en M. Kosten C.Mz. Derde Zomeravondfeest te Zierikzee Zaterdagavond a.s. zal in het kader van de zomeravondfeesten, welke worden georganiseerd door de Stichting Zierikzee Ontvangt Vreemdelingen, op het Havenplein voor de derde maal een gevarieerd cabaretprogramma worden gege ven, waaraan ook ditmaal door be kende artisten zal worden mede gewerkt. Het programma vermeldt nl André Meurs (conferencier), The Wico's (accordeonshow), The Broytons (acrobatiek), Rexis (mu zikale clown), Doea Melatti, De Wama's (de meest bekende dwazen van Nederland), Co v. d Heide Wijma en José Tony. De foto toont De Wama's tijdens een suc cesvol optreden. Eisenhower over Nixon's reis WASHINGTON, 29-7. President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie meegedeeld dat vice-president Nixon zich prachtig van zijn taak gekweten heeft tij dens zijn bezoek aan de Sowjet- Unie. Hij voegde hieraan toe dat slechts de tijd zal uitwijzen of het bezoek de spanning tussen oost en west werkelijk heeft verminderd. Op de vraag of berichten dat Nixon met Chroesjtsjef de moge lijkheden had besproken de V.S. te bezoeken, zei hij dat dit een van die denkbeelden is waarover men veel zal blijven praten en dit niet slechts naar aanleiding van het be zoek van Nixon aan de Sowjet- Unie. Hij zei dat Nixon niet de be voegdheid heeft Chroesjtsjef uit te nodigen maar dat hij alle recht heeft te luisteren en te spreken, ook over deze kwestie. Eisenhower zei dat één ding duidelijk is. Dat is de bereidheid van het Russische volk om Amerikanen te verwelkomen. Dit was opmerkelijk sedert de oor logsdagen. Het Russische volle heeft voortdurend blijk gegeven van zijn vriendschap jegens Amerika. Kampioen watertapper Te Gainesville (Georgia) is een zekere J. P. Reynolds, die meer dan 15 miljoen liter water uit de hoofdleiding zou hebben getapt, veroordeeld tot 25 jaar gevangenis straf. Een vroegere employé van de veroordeelde heeft verklaard, Rey nolds geholpen te hebben en dat het clandestien afgetapte water van maart 1956 tot april 1959 in Reynolds ijsfabriek is gebruikt. De rechter heeft echter bepaald, dat als Reynolds een boete betaalt van 1.725 dollar en de gemeente een bedrag van 220.626 dollar (de waar de van het gestolen water plus rente) hij maar twee jaar behoeft te zitten. Burgemeester mr. Dijckmeester riep de jeugd een hartelijk welkom toe in het oude Zierikzee en om de jeugd wat stof tot denken en schrij ven te geven, gaf hij een zeer uit voerige uiteenzetting over verschil lende facetten van het Nederlandse leven in het algemeen en het Zie- rikzeese en Schouwen-Duivelandse leven in het bijzonder. De vader landse geschiedenis en staatkunde kwamen daarbij ter sprake, zo goed als de plaatselijke politieke om standigheden. Naar de Deltawerken Belangrijke aandacht wijdde de burgemeester aan het rampgebeu- ren in 1953 en de dijksluitingen. Automatisch kwam hij daarna op de Deltawerken. Naar het Veere- gat zullen de jongelui in de ko mende dagen een tripje maken en wat theorie vooraf kan dus geen kwaad. Bovendien zal een bezoek word engebracht aan Rotterdam, omdat de Engelse jeugd uiteraard ook een indruk dient te krijgen van het grote stadsleven in ons land. Aandacht besteedde de burge meester verder aan het vraagstuk van de bevolkingsdruk, door op eenhoping van mensen in het wes ten des lands. Rekreatieve vraag stukken hangen daarmee samen en het laat zich verstaan, dat vele ontspanning zoekenden in Neder land het in deze richting zoeken, waar zee, strand en duinen zijn te vinden. Verder ging spr. nog in op enkele aspecten van het stedelijke leven, nadat hij tevoren iets uit de historie van de stad had aange stipt en iets had gezegd over de betrekkingen met Groot-Brittannië in het verleden. De jeugd volgde met belangstel ling de uiteenzetting. Nadien heer ste een ongedwongen sfeer, temeer daar de vrienden en vriendinnetjes van hier mee naar het stadhuis wa ren getogen, om bij de ontvangst tegenwoordig te zijn. Ook voor de verblijfdagen op Schouwen-Duive- land is voor de jongelui een aan trekkelijk programma uitgestippeld zodat er voor hen genoeg te bele ven valt. De wereld in deze week Twee Tsjechische -soldaten zijn woensdag naar Oostenrijk gevlucht en hebben de Oostenrijkse autori teiten om politiek asiel gevraagd. Zij verklaarden na aankomst dat zij tot een onderdeel van het Tsje chische leger hadden behoord dat aan de grens tussen Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije gelegerd is. De mannen waren in uniform en had den hun wapens bij zich. a Oost-Duitsland zal een nieuwe serie postzegels uitgeven ter gele genheid van de opening van het derde Oostduitse sportfestival in Leipzig. Dit festival begint in augustus. In Ostankino nabij Moskou is volgens het Sowjet-persbureau Tass een der grootste botanische tuinen ter wereld, met een opper vlakte van 360 ha. voor het publiek opengesteld. De tuin omvat een collectie van meer dan 400.000 planten die uit alle delen van de wereld komen. sa In Oost-Algerië is woensdag een kind geboren in een hefschroef- vliegtuig waarmee de moeder werd overgebracht van een afgelegen boerderij naar Menerville. In het toestel was een dokter aanwezig om de moeder bij te staan. a De Bosjesmannen in zuid-west- Afrika, die bijna zijn uitgestorven, zullen een eigen reservaat krijgen in het noordoosten van het land. De bedoeling is de Bosjesmannen voor uitsterven te behoeden en hen ertoe te brengen hun nomadenle ven op te geven. a De Iraakse premier, brigade generaal Kassem, heeft woensdag te Bagdad op een persconferentie verklaard dat degenen, die verant woordelijk zijn voor de „moordpar tijen", tijdens de recente - door de communisten geïnspireerde op stand in de noord-Iraakse oliestad Kirkoek, door een krijgsraad zul len worden berecht. Volgens berichten in de bladen in New Delhi zou de directie van „Indian Airlines Corporation" be sloten hebben vijf Fokker „Friend ships" te kopen ter vervanging van de vloot van de maatschappij, die voornamelijk uit DC-3's (Dakota's) bestaat. Ook Belgische landbouw krijgt droogtei'ekening gepresenteerd BRUSSEL, 30-7. De droogte van de afgelopen maanden, waaronder ook België te lijden heeft gehad is voor de socialistische oppositie in België aanleiding tot ernstige kri tiek op de regering Volgens de so cialisten had de regering moeten proberen evenals men in andere landen heeft gedaan kunstmatig regen op te wekken door het uit strooien van koolzuursneeuw in wolkenvelden. De socialisten gelo ven dat de Belgische boeren voor miljarden franks schade hebben geleden. De boeren maken zich voorts zorgen over een te goede tarwe oogst. Als gevolg van de droogte kan de tarwe drie weken eerder dan normaal worden geoogst. De kwaliteit is zo goed en de hoeveel heid zo groot dat het aanbod de vraag verre zal gaan overtreffen, vandaar dat een boerendelegatie reeds bij het ministerie van land bouw heeft aangedrongen op ver hoging van het percentage Belgi sche tarwe dat in broodmeel moet worden verwerkt. Het aanbod van slachtvee is de afgelopen weken groter geweest dan normaal, een gevolg van het uitgeput raken van veel weiden en verminderde hooiopbrengst. STAD EN PROVINCIE ZIEBIKZEB Optreden Boerenkapel, C Tijdens de zaterdagmiddagmarkt op 1 augustus a.s. zal het optreden plaats vinden van de bekende Zie- rikzeese Boerenkapel. Er zal een programma van gezellige nummers ten gehore worden gebracht. NOORDGOUWE De onlangs in de gemeente Noordgouwe gehouden zg. SAKOR- kollekte 1959 heeft f 21,62 opge bracht. HAAMSTEDE Optreden »Tondeldoos« uitgesteld Het poppentheater „De Tondel doos" uit Zierikzee dat op vrijdag 31 juli a.s. in hotel Bom zou op treden is door omstandigheden ge noodzaakt dit optreden uit te stel len tot vrijdag 7 augustus. MARKTBERICHTEN Coop. Tuinbouwveiling der Z.H.E. afdeling Zierikzee Veiling van 29 juli 1959. Aardappelen (grote) f 20-22; idem (dr.) f 9-11; Tomaten f 35-39; Prin- cessebonen f 75-83; Snijbonen f 65- 70; Pronksnijbonen f 51; Andijvie f 23; Rabarber f 11; Augurken (grof) f 19; Postelein f 31-41. Yellow f 25-45; Perzik Rode f 27- 57; Stark Earliest f 37-80; Early Victoria f 22-26; Val- en kroet- appelen f 14-31; Val-peren f 21- 41; Oomskinderpeer f 59-71; Czar- pruimen f 136. Komkommers f 8-17; Netmeloe- nen f 40-75; Kropsla f 12; Perziken f 13-22. Per 100 kg. of stuks. Wedstrijd voor houthakkers NUNSPEET, 29-7. Vele dui- zenden vakantiegangers ge noten woensdagavond in Nunspeet van het Houthak- kersfeest, dat daar voor de derde maal werd gehouden. Deze wedstrijden voor bos- arbeiders worden op het vasteland, van Europa verder alleen in Zweden gehouden. De organisatie berustte bij het Staatsbosbeheer in sa menwerking met de vereni ging voor vreemdelingenver keer te Nunspeet. De bedoe ling van deze wedstrijden is meer begrip en waardering voor het werk van de bosar- beider te kweken. Het pu bliek leeft inderdaad enthou siast mee als de arbeiders kamp leveren in het snelza- gen, papierhout transporte ren, hout hakken enz. Japanse reuzesalamanders In ruil voor twee bavianen en een dril heeft Artis vier Japanse reuzensalamanders uit Tokio ont vangen. Deze diersoort, die onder andere in koude,, snélstromende beken voorkomt en zich vooral in houdt, heeft enige tijd in de collec tie van Artis ontbroken. Vroeger hebben dergelijke dieren opzien ge baard door in 1903 in het Amster damse aquarium voor nakomelin gen te zorgen, hetgeen zowel voor dien als daarna nimmer meer in gevangenschap is gebeurd. Omdat men in Japan weinig van het dier en zijn broedverzorging afwist, kwamen in dat jaar verschillende Japanse geleerden naar ons land om nu eindelijk de gewoonten van het dier eens goed te bestuderen. Een van deze jong edieren is bijzonder oud en groot geworden en was tien- allen jaren het pronkstuk van het aquarium. Deze salamander over leed in 1955 en werd dus 52 jaar oud. De thans ontvangen nog jonge exemplaren verkeren in uitstekende conditie en in Artis hoopt men, dat zij de ouderdom van hun voorgan ger nog zuil enovertreffen. SPORT DUIVENSPORT P.V. „Gevleugelde Vrienden" Zierikzee Wedvlucht Dax, afstand 967 km. Los zaterdagmiddag 13 uur; aan komst le duif zondag 16.11 uur. A. Bakker 1; Fr. Maijs 2, 4; J. Wiltenburg 3; J. Verwest 5. Uitslag C.C. Schouwen-Duiveland. A. Bakker 1; Fr. Maijs 2, 4; J. Wiltenburg 3; J. Verwest 5; C. Ber- revoets 6; J. A. ten Haaf 7. Wedvlucht Neufvilles; afstand 123 km. Los om 8.15 uur, aankomst le duif 10.12 uur. J. Wiltenburg 1, 13, 16, 21; J. Verwest 2, 3, 4, 7, 11, 17, 18, 19; Fr. Maijs 5; Feleüs-Hagesteijn 6; H. Merle 8, 10, 24; L. Koster 9, 22; J. A. v. d. Bos 12; L. de Hooge 14, 15; G. Mulder 20, 25; W. v. d. Ende 23. P.V. „De Reisduif" Noordgouwe e.o. Uitslag van de wedvlucht vanuit Weert. In concours waren 152 jon ge duiven. Afstand 135 km. Gebr. Wurth 1, 4, 16, 27, 28; J. M. Kloet 2, 9; L. J. Fonteine 3, 21; H. de Vries 5, 6; A. J. Flikweert 7, 38; J. J. v. Almkerk 8, 13, 23, 36; Joh. Pannekoek 10; G. Flikweert 11, 18; W. de Wilde 12, 14, 24, 30, 32, 35; P. Flohil 15; L. J. v. d. Wielen 17, 19, 20, 34, 37; B. v. Dongen 22; Joh. Flikweert 25, 26; C. Wesdorp 29, 31; L. J. Boogaard 33. Dezelfde vereniging vloog met oude duiven van het station Pas- sav. Afstand 766 km. Joh. Flikweert 1, 4; L. J. Fon teine 2; G. Flikweert 3, 6; L. J. v. d. Wielen 5. P.V. „De Bruse Trekker" In de op 18 juli gehouden wed vlucht voor jonge duiven uit Weert, georganiseerd door de Bond van zaterdagvliegers, heeft de vereni ging „De Bruse Trekker" te Brui- nisse, zich weer kranig geweerd. De eerst aankomende duif van deze vereniging staat als vijfde van ge heel Zeeland genoteerd; snelheid van deze duif 1291,47 m per minuut. De eerst aankomende Zeeuwse duif (uit Terneuzen) had een snelheid van 1356,33 m. De uitslag was als volgt: T. Dale bout, Nieuwerkerk, 1, 6, 7, 8, 17, 18, 20, 24, 33; C. J. Maas, Zijpe, 2, 4, 34; A. S. de Koning, Bruinisse, 3, 5, 9, 10, 11, 16, 21, 25, 29, 31, 32, 38; C. Bal, Bruinisse, 12, 15, 19; Ph. Ste- ketee, Bruinisse, 13, 14; A. J. IJze- lenberg, Bruinisse, 22, 23, 27, 28, 35; J. Folmer, Nieuwerkerk, 26; C. S. Capelle, Bruinisse, 30; A. S. Flik weert, Bruinisse, 36; J. de Ronde, Sirjansland, 37. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te 's Heer Arendskerk© (toez.): F. J. Veldman te Colijns- plaat. Aangenomen naar Veessen (toez.) J. Weernekers, vicaris te Wams- veld; de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Noorddijk (Gron.): R J. de Boer, em. pred. te Veessen. Bedankt voor Gameren (toez.): D. van der Ent Braat, Elspeet. Aangenomen naar Brummen: A. van der Veen, Joure; naar Hengelo (wijkgem. Centrum): R. A. Bitter, Zijpe; naar Willige-Langerak: W. Kalkman, kand. te Capelle a.d. IJs- sel, die bedankte voor Herkingen (toez.). Ger. Kerken Beroepbaar: ds. P. van Vliet, miss.pred. van de Ger. Kerk van Rotterdam en Purvvokerto, Soest- dijk. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Zwaagwesteinde: T. Harder, kand. te Leeuwarden en P. van Zonneveld, kand. te Bussum Beroepen te Aalsmeer: W. J. van der Linden, kand. te Santpoort. Beroepen te Haamstede-Kerk- werve: kand. H. P. Brandsma, te Sneek. DE GOUDEN COBRA 44. „Opgepast vriend", giechelt Arams sloom-uitziende gids als het tweetal de gebarsten, geel-groene korst van het zoutmeer be treedt. „Zet uw vereerde voetzolen precies neer, daar waar ik mijn onwaardige onderdanen plaatsEen pas naar links of rechts kan noodlottig zijn. De ongelukkige die één misstap doet op deze bodem, is zelfs door Allah de almachtige niet meer te redden". Met een benauwd gezicht volgt Aram nauwgezet de voetsporen van zijn gids. Af en toe golft de bodem angstwekkend onder de druk van zijn voetstappen en ijle slierten zwavelachtige damp stijgen traag op uit de barsten van de zoutkorst. Aram slaakt een zucht van opluchting, als eindelijk de trotse torens van de burcht uit de nevels opdoemen. „Hier ga ik terug", verklaart Hassan, „de bodem is verder be trouwbaar. Ge weet het Aram, zodra ge vannacht de poorten ont sloten hebt, geeft ge het teken, het gehuil van een hyena, en wij komen. En oh, vergeet niet de sluiers voor te doen voor ge verder gaat Met kloppend hart gaat Aram alleen verder naar de burcht der Tóuareggs

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 3