Duel in Moskou Raad van Zierikzee voteert f 1000,= voor wapenschild in Provinciehuis lil SANDWICH SPREAD HEINZ Perry naar „Blijdorp" Voorstel van b. en w. werd ingetrokken Plaatsing van ideeënbus in gang stadhuis In de dinsdagavond gehouden vergadering heeft de gemeente raad van Zierikzee een bedrag van f 1.000,— gevoteerd voor het aanbrengen van het wapenschild van Zierikzee in de traphal van het nieuwe Provinciehuis te Middelburg. Het college van b. en w. had, gezien de precaire positie van de gemeentefinanciën, voorgesteld hiervoor een bijdrage van slechts f 100,— uit de gemeentekas te verlenen. De heer J. W. van den Doel (A.R.) vond het voorstel van b. en w. echter niet overeenkomen met de standing van Zierikzee, on danks de moeilijke financiële positie van de stad en kreeg bij zijn pleidooi bijval van de heren M. C. Doeleman (V.V.D.) en Simmers (K.V.P.) De heer v. d. Doel stelde tenslotte voor het bedrag van f 1.000,— beschikbaar te stellen via de Kapitaalsdienst en het be drag in bv. twintig jaar af te schrijven. De heer K. A. Keuning (Arb.) vond f 1000,- wel wat veel ge vraagd voor een beperkte gemeente als Zierikzee thans is. In het ver leden had dit misschien wel ge kund, maar de heer Keuning wilde nu het voorstel van b. en w. steu nen. Ook de heer G. v. Duin (C.H. U.) vond f 100, —ruim voldoende. Burgemeester mr. F. Th. Dijck- méester zei dat de gedachte het be drag ten laste van de kapitaal- dienst te brengen in het college niet was gerezen maar vond het idee van de heer v. d. Doel zo gek nog niet. De raad besloot vervolgens zonder hoofdelijke stemming het voorstel van de heer v. d. Doel aan te nemen, nadat het voorstel van b. en w. was ingetrokken. Boven dien besloot de raad voor de aan schaffing van enkele muurschilde ringen in het Provinciehuis een krediet beschikbaar te stellen van 5 cent per inwoner. Hamerstukken Besloten werd tot aankoop van het 'huis en erf Zevengetij straat 29 van de erven P. Plantefeber-v. d. Houten voor de som van f 400. De voormalige burgemeesterswo ning, 't Vrije no. 34, werd verkocht aan de huidige bewoner de heer M. A. Sweere. Vastgesteld werd een wijziging in de verordening markt en waaggeld, waardoor het tijdstip van de openstelling van de waag met het daaraan verbonden extra tarief van f 1 wordt verschoven naar een vroeger tijdstip des mor gens, nl. 8 uur in plaats van 8.30 uur. De verordeningen van riool belasting, precariorechten, straat belasting en hondenbelasting wer den hernieuwd vastgesteld. Een aanvraag ex art. 72 der l.o.-wet 1920 van het bestuur van de ver eniging tot bevordering van chr. schoolonderwijs te Zierikzee mede werking te verlenen voor de aan schaffing van een schrijfmachine werd in principe verleend. Uiitbreiding ulo-scholen? Naar aanleiding van een opmer king van de heer Keuning, werd door de voorzitter toegezegd dat de noodzakelijkheid van uitbrei ding van de twee u.l.o.-scholen die verrijzen in Malta zal worden on derzocht. De heer Keuning stelde nl. de vraag of deze scholen te klein kunnen worden geacht voor het aantal leerlingen als straks de nieuwe cursus begint. De voorzitter deelde hierop mee dat bij de bouw van het scholencomplex rekening is gehouden met de bevolkingsaan was en de animo voor dit soort on derwijs. Hij meende niet te kunnen aannemen dat de scholen te klein zullen blijken te zijn. De heer Keu ning voorzag moeilijkheden omdat op beide scholen zo rond 270 leer lingen verwacht kunnen worden die over zes klassen verdeeld moe ten worden. Bouw 20 woningwetwoningen Besloten werd vervolgens tot het verlenen van voorschotten uit de gemeentekas aan de bouwvereni ging „Beter Wonen" ter verkrij ging van de nodige bouwgronden en voor de financiering van de bouw van 20 woningwetwoningen. Uit 's Rijks kas zullen gelijke voor schotten worden gevraagd alsmede een zo hoog mogelijke jaarlijkse bijdrage in het exploitatietekort dier woningen, uit te keren aan de woningbouwvereniging. De heer J. bij de Vaate kreeg in antwoord op zijn vraag medegedeeld dat de bouw van deze woningen openbaar zal worden aanbesteed. Destijds werd subsidie aan de woningbouw vereniging verleend op de voor waarde dat de bestedingen publiek plaats zouden vinden. Mevr. v. d. Werve-Schouls (arb.) vond de vrij kleine ramen in de slaapkamers van de te bouwen wo ningen bezwaarlijk. Tevens had zij bedenkingen tegen de stookgele- genheid die voor deze woningen in de hoek van de kamers is gepro jecteerd. De voorzitter zei toe dit nader met de architect te zullen bezien. Vastgesteld werd een reglements wijziging Burgerweeshuis, waar door de revenuen van de gelden die voor de verzorging van jeugdige personen zijn geschonken thans zullen worden besteed voor het ge handicapte kind. In het vervolg zullen de weeskinderen uitsluitend in gezinsverband worden verpleegd zodat het college van regenten naar een sociaal doel zocht waarbij de Zierikzeese jeugd is betrokken. De heer Keuning sprak zijn waarde ring uit voor dit initiatief van het college van regenten. Plaatsing ideeënbus In de vergadering van de raad op 3 november '58 werd besloten op initiatief van de heer-van Duin tot het plaatsen van een ideeënbus in de gang van het stadhuis. De ver ordening op de ideeënbus werd thans vastgesteld, waarvoor als grondslag diende de voor de rijks ideeënbus geldende regeling. Het staat ieder vrij ideeën in de bus te deponeren. De maximum toe te kennen premie is in het reglement bepaald op f 25. De heer van Duin getuigde van zijn waardering voor de tot stand koming van het be treffende reglement. Een met de rijkspostspaarbank aangegane geldlening ad f 300.000 werd verlengd voor de tijd van 6 maanden tegen een rente van 25/s pet. 's jaars. Eveneens verlengd werd de kasgeldlening gesloten bij de Bank voor Nederlandse Arbeid N.V. ten bedrage van f 200.000 tot 15 januari 1960 tegen een rente van 2% pet. lier jaar. Met algemene stemmen werd be noemd tot typiste bij de centrale dienst „Noord-Zeeland" mej. A. J. Padmos. Gemeenterekeningen De gemeenterekening over het dienstjaar 1954 werd voorlopig vastgesteld. De uitgaven v.d. ge wone dienst bedragen f 2.620.832,13, de ontvangsten f 2.543.599,88. Bru to nadelig saldo f 77.232,25. De ka- pitaaldienst geeft aan in ontvang sten f 7.268.782,01 en in uitgaven f 6 784.756,69. Batig slot f 484.025,32. De rekening van het gemeentelijk woningbedrijf sluit met een nadelig slot van f 3.813,92, de rekening van het gasbedrijf met een nadelig sal do ad f 56.326,55. Het nadelig saldo van de Dienst voor Maatschappe lijke Zorg bedraagt f 107.040,79. De aanvraag van de r.k. kleuter school ex art. 50 der Kleuteronder wijswet kon niet ontvankelijk wor den verklaard omdat de aanvrage gebaseerd diende te zijn op het in de wet aangewezen artikel 62. De rondvraag De heer Bij de Vaate en de heer Simmers drongen aan op langere openstelling van het zwembad, vooral op de zaterdagen. De heer Simmers vestigde verder de aan dacht op de teer in het bad die erg afgeeft. Wat betreft de langere openstelling van het bad werd be sloten dit het volgende seizoen naar bevind van zaken te bekijken. Ge tracht zal worden het zwembad té doen betegelen. De heer Doeleman informeerde naar de verkeersborden die ge plaatst zouden worden en de rich ting aangeven naar het centrum van de stad. Het bleek dat er een desbetreffend advies uitgebracht zou worden door de Middenstands centrale. Er is echter in het geheel geen reactie van de Middenstands centrale op het schrijven van b. en w. gekomen, hetgeen door de heer Doeleman werd betreurd en afge keurd. Voorts werd de heer Doe leman medegedeeld dat b. en w. in formatieve besprekingen voeren over de eventuele stichting van een jeugdherberg in de toekomst. De heer Simmers deelde mee te heb ben vernomen dat Zierikzee een slechte naam krijgt bij de toeristen, speciaal bij de zeilers, wegens bal dadigheid van de jeugd. Er worden stenen gegooid naar de jachten die in de haven meren. De voorzitter geloofde niet dat Zierikzee een bij uitstek slechte naam zou hebben, doch de politie zal verzocht worden extra toezicht te houden. Ingezonden mededeling sir- MB de nieuwe broodbelegging W MIDDELPOT 0.98 GROTE POT 1.45 GARANTIE: volledige vergoeding door Uw leverancier, indien een Heinz 57 product niet voldoet. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Nieuwe gemeenteontvanger benoemd In de dinsdagavond gehouden vergadering heeft de gemeenteraad de heer G. J. Dijkstra uit Leiden benoemd tot gemeente-ontvanger. De vacature was ontstaan door de benoeming van de heer M. Wierin- ga tot ontvanger van het Water schap Schouwen-Duiveland. De heer Dijkstra zal per 1 no vember in dienst treden. De nieu we gemeente-ontvanger was ad junct-commies ten kantore van de gemeente-ontvanger van Leiden. Bromfietser sloeg over de kop Woensdagmiddag is de heer H. van S. alhier met zijn bromfiets op het Kraanplein over de kop gesla gen, waarbij hij een flinke hoofd wonde en een zwafe hersenschud ding opliep. Het slachtoffer bleef bewusteloos op straat liggen. Uit het r k. ziekenhuis de Cornelia- stichting werd spoedig hulp gebo den. De bromfiets werd ernstig be schadigd. De heer M. C. Knuist alhier, onderwijzer aan de openbare lagere school, is met ingang van 1 oktober a.s. benoemd tot hoofd van de zes mans openbare lagere school te Viane bij Utrecht. BROUWERSHAVEN Kermis niet geslaagd De kermis te Brouwershaven was in tegenstelling tot vroegere jaren toen het Havenplein praktisch ge heel gevuld was met attributen, een schamele afspiegeling van wat eens is geweest. Ondanks het zeer fraaie zomerweer was het aantal bezoekers zeer gering, waarbij de vier kraampjes en het kindermo lentje de nodige activiteit bij de burgerij niet konden opbrengen. Evenals in de diverse andere plaat sen op ons eiland gaat ook hier de belangstelling voor de jaarlijkse kermis tanen. Concert „Kunst en Eer" Aanstaande zaterdag 1 augustus zal de koninklijke harmonie „Kunst en Eer" uit Zierikzee, des avonds 8 uur, een concert geven in de mu ziektent te Brouwershaven. Onze stadgenoot, de heer J. van Sluis, thans onderwijzer te Nieuwerkerk, slaagde op het dezer dagen gehouden examen voor de akte hoofd-onderwijzer. BURGH Optreden boerenkapel Zaterdagavond a s. hoopt de Boe renkapel op te treden in de tent alhier. De aanvang van het concert is vastgesteld op 8.45 uur. -T.'t- Jgsfrry: - ;V. \A - Perry, de jonge zeehond die meer dan een week vertoefde aan de zeedijk te Sirjansland, kon het de laatste dagen niet erg meer hebben. Ondanks de goede zorgen van de zestienjarige Janny Fluijt, die als een jonge moeder over Perry waakte, ging zijn gezondheidstoestand achteruit. Het jonge dier kon het schijnbaar toch maar moeilijk zonder zijn natuurlijke moeder stellen, door wie het wreed werd verstoten. Een dierenvriend uit Dordrecht heeft zich nu over Perry ontfermd en heeft besloten de dier gaarde Blijdorp te vragen de verzorging op zich te nemen. (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode). SCHARENDIJKE Strandfeest voor de jeugd Bij gunstig weer zal zaterdag 1 augustus a.s. om 2 uur n.m. op het strand alhier voor de kinderen van 5 tot 14 jaar van de aanwezige gas ten en de alhier wonende kinderen van deze leeftijd een strandfeest worden gehouden. Allereerst zal een wedstrijd wor den gehouden in het maken van de mooiste bouwwerken of tekeningen van zand. Hierbij mogen scheppen, schoppen, emmertjes en vormpjes worden gebruikt. Voor de toeken ning van prijzen zullen de kinderen in leeftijdsgroepen worden ver deeld. Vervolgens zullen behendig heidswedstrijden worden gehouden. Op het strand zullen enkele trac- taties worden verstrekt. De kinde ren dienen zoveel mogelijk een be kertje mee te brengen. Wanneer het strandfeest niet mocht doorgaan zal dit te Scharen- dijke nader worden bekend ge maakt. WESTENSCHOUWEN Jongen verongelukt bij de .Punt' Nabij de zg. Punt is een 10-jarige uit Rotterdam afkomstige kampeer der ernstig verongelukt, toen hij met zijn fiets van de parkeerplaats omlaag wilde rijden. De fietser kwam met een smak op de glooiing van de zeewering terecht en werd met ernstige kwetsuren aan hoofd en schouders opgenomen. Daarna werd hij vervoerd naar het Zweed se Rode Kruis ziekenhuis te Zie rikzee, waarin hij werd opgenomen. OOSTERLAND Vergadering gemeenteraad Op vrijdag 31 juli zal een open bare vergadering van de gemeente raad worden gehouden, om acht uur in het raadhuis. Op de agenda komen o.m. voor: voorstellen in zake herstel en inrichting van de Conferentiekamer, een wijziging van het verenigingsgebouw te Sir jansland, de herziening van de straatverlichting, inzake bluswater voorziening, aankoop van grond in het uitbreidingsplan en een voor stel tot bijdrage in een geschenk aan de nieuwe provinciale griffie. De oogst van plantuien De oogst van plantuien is thans in volle gang. Reeds zijn zelfs enige partijen bij de commissionairs aan gevoerd. Ofschoon het produkt veel van de droogte te lijden heeft ge had, is de opbrengst toch nog rede lijk, hoewel niet in die mate als op andere jaren. Wellicht kunnen er in deze branche toch nog wat ver diensten zijn. Concert „Oosterlands Fanfare" Bij gunstig weer hoopt de mu ziekvereniging „Oosterlands Fan fare" op zaterdag 1 augustus a.s. een zomeravondconcert te geven in de tent. De aanvang is bepaald op half acht. Onder leiding van de di recteur, de heer M. Dorst, zal het volgende programma worden afge werkt: 1. Toeristenmars; 2. Aliette, ouverture; 3. Yolanda, ouverture; 4. Cornelia-ouverture; 5. Les Joyeu- ses Gommeres de Bastia; 6. Bellle Bergère, pastorale; 7. De Garde, mars; 8. Amphion, ouverture; 9. Al dansende, mars; 10. Eendrachtmars. Het publiek - en vooral de jeugd - wordt verzocht tijdens het uit voeren der nummers de nodige stilte in acht te nemen. Onze dorpsgenote, mevrouw Stroosnijder-Kruis slaagde bij de gehouden examens voor het mid denstandsdiploma. Zij ontving haar opleiding bij de Chr. Middenstands cursus te Zierikzee. BRUINISSE Mosselzaadvangst op Groningerwad Voor de Zeeuwse mosselkwekers bestaat gelegenheid tot het vissen van mosselzaad c.q. halfwasmosse len op het Groninger wad tussen de dam van Ameland en de Zoutkam- perlaag. Deze mosselen moeten in Zeeland worden uitgezaaid. Schedel gevonden Een menselijke schedel behoort niet tot de voorwerpen die men da gelijks vindt, doch de heer Hoo- gerwerf uit Bruinisse deed deze lu gubere vondst in de Molenweg te Bruinisse, waarschijnlijk meegeko men met vrachten zand die ge bruikt werden voor wegverbete- ring. De politie meent dat de sche del reeds van oudere datum is. De heer J. Swagerman, onder wijzer aan de o.l.-school te Brui nisse, slaagde met lof voor de on derwijzershoofdakte op het te Bre da gehouden examen. Scheepvaartberichten Bengalen, 29 te Manilla. Bonita, 29 te New York. v Esso Nederland (t.), pass. 29 Mus cat naar Suez. Langkoeas, 28 van Aden naar Mas- sawa'h. Wonogiri, 29 van Bombay naar Karachi. Verwachting tot vrijdagavond: Aanhoudend koel Aanhoudend koel weer met veel bewolking en enkele buien; matige, in de kustgebieden af en toe vrij krachtige wind in hoofdzaak tussen west en noord. 31 juli. Zon op 4.59, onder 20.33. Maan op 1.28, onder 17.15. Nieuwe maan: 4 aug. te 15.34. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 31 juli 12.08 n.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 31 juli 11.53 v.m. n.m. Springtij: 6 augustus. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-7. - Het K.N.M.I. deelt mede: De hoeveelheden regen die sinds het einde van de droogte periode in Nederland zijn gevallen, lopen door het buiige karakter van de neerslag nogal uiteen. Dit weer spiegelt zich in afgetapte hoeveel heden op de waarnemingsstations. Tot vanochtend zeven uur heeft het vliegveld Volkel de grootste hoeveelheid gemeten, namelijk 16 mm. Meer dan 10 mm viel er ook in Terschelling, Leeuwarden, Den Helder, Deelen, De Bilt,, Vlissingen en Woensdrecht. In IJmuiden en op het vliegveld Valkenburg werd gedurende dezelfde periode echter slechts 3 mm afgetapt. De buien werden veroorzaakt door een lagedrukgebied, dat via Engeland in een langzaam tempo naar ons land is getrokken. Dit lagedrukgebied - dat zich naar Duitsland verplaatst, zal ook mor gen invloed op het weer in Neder land kunnen uitoefenen. Het blijft dan ook koel, terwijl de buiigheid zal voortduren. Weer nieuwe melkautomaten TILBURG, 30-7. Op de tentoon stelling „Hart van Brabant", die, zoals bekend, in Tilburg wordt ge houden, zal zaterdagmiddag de vijf de melkautomaat in ons land in gebruik worden genomen Vier an dere melkautomaten zijn reeds ge plaatst te Colmschate (bij Deven ter), te Nijmegen, te 's Hertogen bosch en in Groningen. Onder auspiciën van het Neder lands Zuivelbureau zullen binnen niet al te lange tijd, bij wijze van proef, nog vijf automaten van een ander fabrikaat dan op het ogen blik in gebruik is, worden geplaatst Enkele daarvan zullen waarschijn lijk te Arnhem en Apeldoorn ko men. WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Waarschijnlijk ging in de afge lopen dagen wel onze grootste be langstelling uit naar het steekspel met woorden tussen de Sowjetrus- sische premier Chroesjtsjef en de Amerikaanse vice-president Nixon. Deze is in Moskou aangekomen om er een tentoonstelling te openen, waarin zal worden belicht hoe de Amerikanen leven. Reeds onmiddellijk na aankomst waren er informele gesprekken met willekeurige Russen, die eerst on wennig tegenover het verschijnsel van een hoge staatsman, die zich tot de omstanders wendt en via 'n tolk probeert met de gewone men sen te praten. Zij zijn dat in de Sowjet-Unie niet gewend, en zij moeten wel gedacht hebben aan een ongewone propagandastunt. Maar gelijdelijk gingen zij toch plezier krijgen in deze ongege neerde en voor de vuist weg debat terende Amerikaan, des te meer nadat zij gehoord en gelezen, hoe op de nog onvoltooide tentoonstel ling voor de opening, Chroesjtsjef en Nixon, in het bijzijn van scha vende en timmerende arbeiders, voor de Noordamerikaanse televisie tegen elkaar van leer waren ge trokken. Op hoog peil stond het debat niet, maar het was wel amusant. Nixon betoogde dat de V.S. een klassenloze maatschappij vormden waar ieder de kans had rijk te worden, en Chroesjtsjef hekelde nog eens het kapitalisme. Hij was er boos over, dat juist toen Nixon kwam, presideht Eisenhower een week had geopend voor gebed ten bate van de onderdrukte commu nistische volken. En telkens, als Nixon vriendelijke en vrolijke Rus sen ontmoette, zei de Sowjet-pre- mier: „Dat zijn nu de. slaven Nixon in vorm Men kan niet ontkennen dat Ni xon, die bij de Amerikaanse ver kiezingen en de politieke strijd heeft geleerd veel te slikken en van zich af te bijten, als bokser „in vorm" was. Welk doel dient hij er mee? In de eerste plaats wil hij de Sowjet-Unie leren kennen, er de V.S. verdedigen en de mogelijkhe den zoeken om tot een constructief gesprek te komen. Zondag heeft hij de Sow jet-pre mier in diens buitenhuis ontmoet en toen met hem zonder publiek gesproken. Men meent dat het wel tot een top-gesprek zal komen van regeringsleiders en de weg daartoe wordt geplaveid. Maar overigens is het zeer merkwaardig, dat een man, die in Amerika kans wil hebben kandidaat te worden voor het pre sidentschap (volgend jaar!), blijk baar in Moskou moet zijn geweest, met Chroesjtsjef moet hebben ge sproken en Amerika tegenover hem moet hebben verdedigd. Behalve Nixon wordt ook diens partijgenoot Rockefeller, gouverneur van de staat New York, genoemd als kan didaat voor het hoogste ambt in de V.S., en men heeft hem reeds aan geraden ook een bezoek te brengen aan de Sowjet-Unie. Het Noordamerikaanse volk heeft enorme belangstelling voor twist gesprekken met Russsen; het wil zich verdedigd zien, maar ook de hoop koesteren dat er ontspanning komt. Nixon heeft een heel goede beurt gemaakt, al is het eigenlijk te vroeg: de republikeinse partij kiest haar kandidaten pas volgend jaar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2