Conferentie in Genève wordt binnen een week beëindigd DE ZIERIKZEESCHE COURANT Akkoord of niet WEINIG RESULTATEN BEREIKT NIXON BEZOCHT SVERDLOFSK Stakingsverbod in Indonesië Nieuw-Guinea-expeditie gered Kraanwagen omgeslagen „Queeu Elizabeth" had aanvaring DE GEDIFFERENTIEERDE LOONVORMING CHROESJTSJEF SPUIT NIEUWE STELLINGEN RUIM 2.200 MILJONAIRS IN NEDERLAND ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) Iper stuk. DONDERDAG 30 JULI 1959 No. 18605 115e jaargang ZHtmnsmowsBoro: WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 GENEVE, 29-7. Minister Herter van de Verenigde Staten en zijn Sovvjet-ambtgenoot Gromiko zijn woensdag overeengekomen, dat zij alles in het werk zullen stellen om de conferentie van Genève tegen volgende week woensdag te beëindigen, ongeacht of er een akkoord is bereikt of niet. De westelijke woordvoerder die dit bekendmaakte, zei dat men dit was overeengekomen om dat mi nister Herter de daaropvolgende dag Genève zal verlaten met het oog op de bijeenkomst van minis ters van Buitenlandse Zaken der Amerikaanse republieken in Chili. De Amerikaanse minister had zijn westelijke collega's en Gromiko in kennis gesteld van zijn voornemen om op 6 augustus te vertrekken en er waren geen bezwaren gemaakt. SVERDLOFSK (Siberië), 29-7. - De Amerikaanse vice-president Ni xon heeft woensdag z(jn reis door Siberië voortgezet, waarby h(j z\jn campagne voor vryheid van me ningsuiting en zyn verdediging van de politiek van het Westen op krachtige wtfze voortzette. Nixon is woensdag - als gemeld - met een Russische straalverlceers- vliegtuig uit de Westsiberische hoofdstad Nowosibirsk naarSverd- lofsk vertrokken, waar hij nog he den aankwam. Buitenlanders mo gen beide steden slechts bezoeken wanneer zij in het bezit zijn van een speciale vergunning van de Sowjetrussische regering. Nixon werd in Sverdlofsk harte lijk ontvangen. Een menigte van naar schatting drieduizend belang stellenden omringde hem toen hij, na een bezoek aan de burgemees ter, de trappen van het stadhuis afdaalde. Nixon wuifde en zei dat hij groeten overbracht van presi dent Eisenhower en het Ameri kaanse volk. DJAKARTA, 28-7. De Indonesi sche minister van defensie en chef staf van het leger, generaal Nasu- tion, heeft, naar „Antara" meldt, een verbod afgekondigd van sta kingen en uitsluitingen in de In donesische textielindustrie. Het verbod is uitgevaardigd in het be lang van de veiligheid, orde en wet. RIDDERKERK, 29-7. De scheeps bouwer C. Verolme heeft vanoch tend in zijn villa „De Heul" te Rid derkerk een onderhoud gehad met de heren prof. F. H. van Baren en H. Muller, respectievelijk vice- voorzitter en penningmeester van de stichting „Expeditie Nieuw Gui nea". Na afloop heeft de heer Ver olme aan een aantal journalisten verteld, dat de expeditie niet meer kan mislukken. Hoe het geld ter tafel komt is een kwestie, die hij over enkele dagen eerst bekend zal kunnen maken. Hij had belangstel ling genoeg voor de expeditie, zo verklaarde hij, om bepaalde toe zeggingen te doen, zodat de ont dekkingstocht in Nieuw Guinea verder kan gaan. Bij het instorten van een mijn gang te Heme in het Ruhrgebied zijn dinsdagnacht zeven mijnwer kers bedolven en om het leven ge komen. In New York is dinsdag be kend gemaakt dat het Amerikaanse comité dat deel uitmaakt van de „Internationale studieraad voor het toerisme" een groot opgezet en ja ren durend onderzoek zal instellen naar de aspecten van het Ameri kaanse toerisme in Europa. Geen vooruitgang De westelijke woordvoerder, een Amerikaan, voegde hieraan toe, dat het de bedoeling was, nog zoveel mogelijk bijeenkomsten te houden om te zien of men vóór genoemde datum tot een regeling van de kwestie-Berlijn zou kunnen komen. Overigens konden - volgens hem - de westelijke mogendheden geen teken van vooruitgang in het Rus sische document over dit vraagstuk ontdekken. Zij onderzochten echter nog of het stuk ten aanzien van de Sowjet-voorstellen van 10 en 19 juni enige vooruitgang betekende. De Amerikaanse minister, die woensdag aan de lunch minister Gromiko te gast had, nodigde deze uit voor een lunch van de minis ters der „grote vier" op donderdag. Gromiko heeft geen haast Toen Herter tijdens de luchbij- eenkomst, die drie uur en veertig minuten duurde, tot Gromiko zei, dat hij niet tot in lengte van dagen te Genève kon blijven, maar uiter lijk 6 augustus wilde vertrekken voor de conferentie van Santiago - die op 12 augustus begint - ant woord© de Sowjet-minister: „Zo als u weet heb ik geen haast en het initiatief om de conferentie te on derbreken zal niet van mij uitgaan'. Toch zal ik u niet verhinderen naar Santiago te gaan. Welbeschouwd hangt het slechts van u, westelij ken, af of wij zo spoedig tot een akkoord zullen komen en u op de gewenste datum zult kunnen ver trekken. Laten we nu zonder tijd te verliezen er naar streven, onze standpunten dichter bij elkaar te brengen". Na afloop van het onderhoud verklaarde een Russische woord voerder, dat er nog „aanzienlijke meningsverschillen" bestaan. Van Amerikaanse zijde werd gezegd, dat er geen vooruitgang was gemaakt. Een Franse woordvoerder deelde mee, dat er waarschijnlijk nog slechts één plenaire vergadering zal worden gehouden en wel op vol gende week woensdag, de laatste dag van Herter's verblijf in Ge nève. Hij verwachtte een zeer druk weekeinde, waarbij het vermoede lijk hard tegen hard zal gaan. In het Toplitzmeer in Oostenrijk is men er in geslaagd de kisten met valse ponden sterling biljetten, die Hitier destijds had laten drukken, aan de oppervlakte te brengen. De valse schat werd dadelijk overge dragen aan ambtenaren van het Oostenrijkse ministerie van binnen landse zaken. WASSENAAR, 29-7. Te 19.20 uur hedenavond is een zware kraan wagen op de Wassenaarseweg om geslagen. Het verkeer werd.gerui me tijd ernstig gestagneerd. De wagen moest plotseling stoppen voor het op rood springende stop licht voor de dierentuin Wassenaar. Door de gladheid van de natte weg sloeg de wagen om. Dodelijk ongeluk DALFSEN, 30-7. Woensdagmid dag om kwart voor vijf is de 68- jarige E. van Ankum wonende te Ankum, gemeente Dalfsen, door een uit de richting Zwolle komende auto gegrepen, toen hij in genoem de gemeente op de fiets van een zandweg de grote weg op reed. Hij werd zodanig gewond dat hij in de nacht in een ziekenhuis over leed. AMSTERDAM. Een 56-jarige man uit de Eerste Atjehstraat in Am sterdam heeft in dronkenschap zijn 15-jarige dochter zo hard in borst en buik geschopt, dat zij ter observatie naar het Onze Lieve Vrouwen gasthuis moest worden overgebracht. Het meisje nam het op voor haar moeder toen de man bij zijn thuiskomst ruzie met zijn vrouw begon te maken. De dron ken vader ontstak in woede en ging zijn dochter te lijf. Buren sloegen alarm toen zij de ruzie hoorden. De man is door de politie aangehouden. Houd redt katten FLORENCE, 29-7. Een Duit se herdershond heeft woens dag in Florence drie poesjes gered die door hun eigenaar in de Arno waren geworpen. De hond, die de poesjes hoorde miauwen, sprong in de rivier en bracht de dieren een voor een in zijn bek naar de wal. Daar bleef hij bij de drenkelingen de wacht hou den tot zijn bazin arriveerde. Verblijfskosten vergoeding voor leraren 's-GRAVENHAGE, 29-7. De mi- nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bevordert, dat de nodige voorzieningen zo spoedig mogelijk worden getroffen opdat richtlijnen worden vastgesteld voor de verblijfskostenvergoeding van leraren, verbonden aan scholen die in verschillende gemeenten liggen. Hij acht h'et van belang dat de aan de leraren op grond van deze richt lijnen toekomende vergoeding zo spoedig mogelijk wordt uitbetaald. De minister kondigt een en ander aan in zijn antwoord op schriftelij ke vragen terzake, die waren ge steld door het Tweede-Kamerlid Tans. NEW YORK, 29-7. Het 83.673 ton metende Britse passagiersschip „Queen Elizabeth" - het grootste ter wereld - heeft woensdag lichte schade opgelopen, toen het bij hel verlaten van de haven van New York ter hoogte van Coney Island in aanvaring kwam met het 8.433 ton metende Amerikaanse vracht schip „American Hunter". Ook dit schip liep slechts lichte schade op. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. De aanvaring ge beurde in een dichte mist FILM „FANFARE" TE MOSKOU MOSKOU, 29-7. Op het filmfes tival dat in de eerste week van augustus in Moskou wordt gehou den, zal de Nederlandse film „Fan fare" van Bert Haanstra worden vertoond. Op het programma staat voorts de Amerikaanse film „Het dagboek van Anne Fi-ank". De Westduitse film „Wij, wonder kinderen" en de Zwitserse „Kaas makers" zullen ondanks een offi ciële weigering van deze twee landen om aan het festival deel te nemen, worden vertoond. Regering spreekt verder met Stichting van de Arbeid 's-GRAVENHAGE, 29-7. He denmiddag heeft de regering het gesprek voortgezet met het be stuur van de Stichting van de Ar beid over de aanwijzing van de regering aan het College van Rijksbemiddelaars voor wat be treft de toepassing van de gedif ferentieerde loonvorming, aldus een mededeling van de voorlich tingsdienst van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezond heid. Van tevoren was aan de Stich ting van de Arbeid een concept van te verstrekken algemene aanwijzin gen toegezonden. Het bestuur van de Stichting heeft naar aanleiding van dit con cept zijn opmerkingen schriftelijk aan de regering kenbaar gemaakt. Onder leiding van de minister-pre sident, prof. dr. J. de Quay, namen van regeringszijde aan het overleg deel de ministers Van Rooy, De Pous en Marijnen en de staatsse cretarissen Roolvink en Schmelzer. Ook de voorzitter van het. College van Rijksbemiddelaars, mr. J. A. Berger, was bij het overleg aan wezig. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNELAND ALKMAAR. De Alkmaarse recht bank heeft de 60-jarige Amster damse magazijnbediende C. G. H. die voor de 30ste maal terecht stond, wegens diefstal van drie he renpantalons uit een winkel in Cas- tricum, veroordeeld tot een gevan genisstraf van tien maanden met aftrek en ter beschikking stelling van de regering. De officier had twaalf maanden geëist. De maga zijnbediende heeft in totaal 26 jaar in de gevangenis doorgebracht. 'is-GRAVENHAGE. Het Pools danstheater uit Warschau onder leiding van Eugenius Aplinsky, heeft een uitvoering gegeven in het Kurhaus. Onder de vele gasten, die de Poolse ambassadeur in Neder land voor deze uitvoering had uit genodigd waren de hoofden van verschillende diplomatieke missies en vertegenwoordigers van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken en andere departementen. MAASTRICHT. Het negenjarig zoontje Rob van de fotograaf Mantz te Maastricht is achter de Oude Minderbroeders tegen een bestelauto gelopen, die werd be stuurd door H. Gubbels uit Venlo. Het ventje is kort na de aanrijding overleden. Het jongetje kwam spe lend uit de Ridderstraat gelopen en heeft <3e auto waarschijnlijk niet tijdig opgemerkt. 's-GRAVENHAGE. Op oktober a.s. zal Z.K.H. prins Bertil van Zweden in het gemeentemuseum in Amsterdam de tentoonstelling „Zweedse vormgeving" en de vol gende dag de tentoonstelling „Idee en Resultaat." in het maritiem mu seum „Prins Hendrik" in Rotter dam openen. Dit zal het begin vor men van een reeks manifestaties van Zweden in ons land. ROTTERDAM. Bij een vakantie- tocht in de Italiaanse alpen, zijn in het afgelopen weekeinde twee Rot terdamse broers, de 23-jarige E. Michielsen en de 21-jarige J. Mi- chielsen, beiden student te Leiden, verongelukt. Italiaanse gidsen heb ben hun lijken geborgen van de zuidelijke helling van de Bernina- groep. De twee jongelui zouden op 3.200 meter hoogte in een glet- scherspleet zijn gevallen. In een openhartige gedachten- wisseling werden de vele aspecten van het systeem van meer diffe rentiatie in de arbeidsvoorwaarden in beschouwing genomen. Gegeven de aanvaarding van de gedifferen tieerde loonvorming, als neergelegd in de nota van de regering en voorts gegeven het complex van maatre gelen met betrekking tot de subsi dies voor de melk en met betrek king tot de huren, kon in beginsel overeenstemming worden bereikt over de inhoud van de aan het Col lege van Rijksbemiddel^ars te ver strekken algemene aanwijzing, al dus het communiqué dat het A.N.P. werd verstrekt. Schuimplastic voor koeien OXFORD, 29-7. Een Engelse boer heeft matrassen van schuimplastic in zijn stal ge legd voor zijn tachtig koei en. De boer, Anthony Bram- ley te Gosford nabij Oxford, reist vandaag naar New York om Amerikaanse boe ren zijn idee te tonen. Het is alleen maar mogelijk goede resultaten van koeien te krij gen door ze gelukig te maken en dat doen mijn plastic matrassen. Mijn koeien moe ten de gelukkigste van heel Engeland zijn, aldus Bramley Hij nam ongeveer een jaar geleden patent op zijn idee. Het stro was in die tijd schaars en duur. De dienstplicht en het onderwijzerstekort 's-GRAVENHAGE, 29-7. Op vra- gen van het Tweede Kamerlid de heer Kleijwegt, over het uitstel van eerste oefening voor onderwijzers, heeft de minister van Defensie meegedeeld, dat inderdaad slechts aan enkele tientallen onderwijzers uitstel van eerste oefening zal wor den verleend voor het cursusjaar 1958-1959, maar dat bijna 200 on derwijzers, die reeds eerder uitstel hebben gehad, thans vrijgesteld zullen worden. De heer Kleijwegt had in zijn vragen geconstateerd, dat voor het cursusjaar 1959-1960 uitstel 2al worden verleend aan slechts enkele tientallen onderwij zers. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De vrouw, die zegt dat ze onbegrepen is, wordt waar- schijnlijk te goed begrepen. MOSKOU, 30-7. Premier Chroesj- tsjef van de Sowjet-Unie heeft dinsdag op een vergadering van bouwarbeiders te Dnjcpropetrowsk verklaard van mening te zijn dat de barometer niet op oorlog staat. Dit blijkt uit een door „Tass" aan gehaald verslag uit de „Prawda" van donderdag „In alle landen is de neiging naar behoud van de vrede het sterkst", aldus de pre mier. Over Nixons bezoek aan de Sow jet-Unie zei Chroesjtsjef dat de Amerikaanse vice-president tijdens hun besprekingen van het week einde ook voor de vrede had ge pleit en dat hij (Chroesjtsjef) toen had gevraagd waarom de Ameri kanen dan zo'n ,week voor onder drukte volkeren" moeten houden. Hij had Nixon vreedzame concur rentie tussen socialisme en kapita lisme aangeboden. Chroesjtsjef zei van mening te zijn dat president Eisenhower en vice-president Nixon geen oorlog willen. Hij prees Eisenhower omdat deze tijdens de tweede wereldoor log alle afspraken met de Sowjet- Unie was nagekomen, maar van Bondskanselier Adenauer van west-Duitsland zei hij dat deze „niet het kruis maar de oorlogs fakkel in de hand houdt". Het Indische ministerie van fi nanciën heeft donderdag meege deeld dat de Sowjet-Unie hulp heeft aangeboden van anderhalf miljard roebel ter verwezenlijking van het derde vijfjarenplan van India. „Variety", het orgaan van de Amerikaanse amusementsbedrijven meldt dat de president van de „Ampex Tape Corporation", Philip Gundy, de originele opname van het befaamde gesprek dat de Sow jetrussische premier Chroesjtsjef en de Amerikaanse vice-president Nixon voor een Moskouse televisie zender hadden, waarbij zij elkan der van tijd tot tijd ongezouten de waarheid vertélden, in een vuil overhemd over de Russische grens heeft gesmokkeld. Vermogen in hadden van natuurlijke personen steeg met 54 procent 's-GRAVENHAGE, 29-7. - De zo juist verschenen publikatie „Vermogensverdeling 1956" van het Centraal Bureau voor.de Sta tistiek bevat gegevens betref fende de vermogensverdeling per gemeente, per economisch-geo- grafisch gebied, per provincie en voor Nederland, naar de toestand op 1 januari 1956. Regionale ge gevens inzake de vermogensver deling zijn voor het laatst gepu bliceerd naar de situatie op 1 januari 1951. Het totale bij de belastingdienst bekende vermogen, in handen van natuurlijke personen, bedroeg f 32,7 miljard tegen f 21,2 miljard in 1951 hetgeen neerkomt op een stijging van 54 pet. Het gemiddelde vermo gen per belastingplichtige en per inwoner kwam in 1956 op resp. f 77.448 en f 3 025 wat een stijging betekent van resp. 50 en 45 pet. ten opzichte van 1951. Uiteraard gaat het hier om geld bedragen waarbij geen rekening is gehouden met waardevermindering van de geldeenheid, de genoemde stijgingen geven derhalve een ge flatteerd beeld van de reële ver mogenstoeneming. Door de belastingplichtigen, met een vermogen van f 1 miljoen en meer (0,5 pet. van het aantal), met bijna 14 pet. van het vermogen, was 24 pet. van de belasting verschul digd. Voor de vermogens van f 100.000 en meer zijn deze percen tages resp. 15,7 pet., 57,4 pet. en 84,5 pet. Het aantal miljonairs be droeg 2.243, tegen 941 in 1951.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1