Verzwaring zeedijk in polder „Burgh en WestlancT bij Burghsluis DE MAN UIT CHICAGO Nog witter... stralend wit... Het jeugdfestival te Wenen STAD EN PROVINCIE CHINESE OOGST IN GEVAAR ERNSTIGE VEEN- EN BOSBRANDEN IN DE PEEL Zwakke plaats wordt versterkt Onlangs is een aanvang gemaakt met de verzwaring van de zeedijk, die gelegen is in de calamiteuze polder „Burgh en Westland", die het oude Burghsluis tegen het wa ter beschermt. Het gedeelte dat verzwaard moet worden, ligt tussen dijkpaal 0 en 6. Het werk wordt uitgevoerd door de N.V. Aannemings- en Handels maatschappij van Oord uit Wer kendam. Na de ramp is een gr<?ot aantal dijken te smal en te laag gebleken Daar het nog steeds niet bekend is waar de afsluitdijk over de Ooster- schelde zal komen, en ook deze dijk te smal en te laag was, durfde Prov Waterstaat geen risico te nemen, en werd de dijk in het plan om een aantal zwakke plaatsen op ons eiland te versterken, opgenomen. De grotere werken zijn reeds klaar, maar enkele kleinere, waaronder dit werk te Burghsluis, worden met topsnelheid klaargemaakt, voordat de herfststormen weer aankomen. iHet systeem is net als bij de an dere dijken, waarbij dus eerst de binnenste kleilaag wordt wegge- schraapt en zolang naast het nieu we tracé door draglines wordt ge worpen, waarna de zandkern aan gevuld en tevens verhoogd wordt met aangevoerd zand. Later wordt de kleilaag er weer tegen aan ge zet en bijgevuld, want men komt nu natuurlijk met het vergrote oppervlak te kort. Doordat de dijk een stuk breder wordt, moest een enkel gebouwtje, dat in de weg stond, afgebroken en op een andere plaats opgebouwd worden. Het zand wordt met G.M. C.'s aangevoerd uit de ijsbaan ach ter Burgh, die daardoor zijn nieu we vorm zal krijgen. De bewoners van de Zandstraat te Burgh hebben het door het vervoer van het zand over deze niet voor zwaar verkeer geschikte weg, nog al moeilijk met het stof. De aannemer doet alle moeite om het weggetje in een zo goed mogelijke staat te houden, door het aanbrengen van puin en oude weg, doch het helpt niet veel. Voor het werk zal ongeveer 27 duizend kubieke meter zand nodig zijn, waarbij men nu al over de helft is. Tevens wordt bij dit werk een einde gemaakt aan de oude sluis, die nog tot voor enkele jaren het overtollige polderwater in zee dreef. Het was de uitmonding van Ingezonden mededeling de „Amer", het riviertje dat in vroeger tijden Haamstede aan zijn naam hielp. Doordat de polder zijn water nu kwijtraakt aan het water schap Schouwen, is deze sluis over bodig geworden. De „Driehoek", het oude binnenmeertje behorende bij de boerderij van de heer A. van Zuijen, wordt ook een stuk kleiner. Wanneer het werk klaar is, is het oude „Sluusje" ruimschoots bevei ligd tegen het zeewater. Het komt ons wel vreemd voor dat nu geen werk is gemaakt van de verzwaring van het stuk zeedijk dat hierbij aansluit, en doorloopt tot aan de woning van de water bouwkundig opzichter de heer Mol. Hierachter is niet eens een slaper dijk aanwezig. Dergelijke dijkver zwaringen moeten, dunkt ons, toch uitgevoerd worden in het belang van de veiligheid van de bevolking Eerste Ned. Coöperatieve Suikerfabriek bestaat zestig jaar SAS VAN GENT, 27-7. Vanmor- gen is te Sas van Gent het feit herdacht dat de eerste Nederlandse Coöperatieve Suikerfabriek aldaar zestig jaar geleden werd opgericht. Baron Collot d'Escury, voorzitter van het bestuur der fabriek, zei in zijn openingswoord, dat het bedrijf zich vooral in de laatste tien jaar belangrijk heeft uitgebreid. Hij bracht hulde aan de oprichters van het bedrijf, in het bijzonder aan de heer De Putter, die thans nog deze jubileumviering kon bijwonen. Spr. bracht dank aan de directeuren die het bedrijf hebben gediend. De voorzitter vertelde dat er thans plannen zijn de fabriek op eigen krachtstroom te laten wer ken, dit omdat gebleken is dat het bedrijf te veel van de Provinciale Zeeuwse Electriciteits Maatschap pij afhankelijk is, hetgeen bijzon der werd gevoeld, toen vorig na jaar de stroom geruime tijd uitviel. Aan het eind van zijn toespraak bracht de voorzitter dank aan alle werknemers en sprak de wens uit dat bestuur, directie en'werknemers nog lang in goede samenwerking het bedrijf te Sas van Gent zullen mogen dienen. Ir. van Krevelen, de huidige di recteur, zeide eveneens dat het be drijf zich in de laatste tien jaar sterk heeft uitgebreid. Na de tweede wereldoorlog kwam er een nieuwe periode van opbloei. WENEN, 28-7. Een lijfwacht van jonge communisten heeft dinsdag verhinderd dat westelijke verslag gevers een bijeenkomst bijwoonden van twee Amerikaanse groeperin gen - communistisch en niet-com- munistisch - op het wereldjeugd- festival in Wenen. Een aantal correspondenten was uitgenodigd door leden van de niet- communistische delegatie om een /ergadering bij te wonen die 's mor gens om acht uur zou worden ge houden. Het bestuur van het fes tival had de verzekering gegeven dat de verslaggevers de verschillen de delegaties vrij konden benade ren. Op het kasteel Arenberg te He- verlee, nabij Leuven, is zondag de dertiende plenaire vergadering van de internationale beweging van r.k. intellectuelen geopend. De eerste lezing werd gehouden door prof. Dondeyne van de universiteit van Leuven, die sprak over „Techniek en religie". ZIERIKZEE Collecte Federatie Nazorg voor b.l.o. Door de Federatie Nazorg voor b.l.o., waarin samenwerken de R.K. Verengiing Cupertino, de Neder landse Vereniging Nazorg B.O., het Prot. Chr. Nazorgverband en de drie ouderverenigingen, t.w.: R.K. vereniging „Voor het Zorgenkind", de Prot Chr. vereniging „Philadel phia" en de vereniging „Helpt El kander' wordt een landelijke col lecte georganiseerd van 27 juli tot en met 1 augustus. Deze collecte wordt gehouden ten behoeve van het geestelijk gehan dicapte kind. Het is de eerste maal dat voor dit doel in Nederland lan delijk en in samenwerking tussen de verschillende levensbeschouwe lijke richtingen op het Nederlandse volk een beroep wordt gedaan. De overheid subsidieert welis waar voor 80 procent de noodzake lijke uitgaven, maar er moet toch nog altijd 20 procent uit particuliere bijdragen komen. Ook op Schouwen-Duiveland wordt deze collecte op meerdere plaatsen gehouden. Door verschil lende omstandigheden kon dit jaar niet het gehele eiland in het col lecte-schema worden opgenomen. Op het gironummer 200999 t.n.v. Stichting Federatie Nazorg te 's-Hertogenbosch kunnen bijdragen worden gestort. Herstel leibedekking Zuid Havenpoort Dezer dagen is een aanvang ge maakt met het herstellen van de leibedekking van het dak en de torenspitsen van de Zuidhaven poort. Deze werkzaamheden be ogen het dak weer waterdicht te maken. Openstelling schilderijententoonstelling De propaganda-commissie van de Stichting „Zierikzee Ontvangt Vreemdelingen" verzocht ons te willen mededelen, dat de tentoon stelling van schilderijen, tekenin gen, aquarellen en ceramique in het Gravensteen, voor het publiek te bezichtigen zal zijn iedere week op dinsdag, donderdag en zaterdag van 10 tot 5 en van 7 tot 9 uur. De tentoonstelling zal tot eind augus tus geopend blijven. BURGH Geslaagde schoolsportdag Vorige week werd op het sport- terreintje aan de Duinweg, de reeds eerder begonnen, maar toen totaal verregende Schoolsportdag opnieuw gehouden. De stralende zon werkte nu mede aan een goed geslaagde dag De wedstrijden werden gehou den in samenwerking met de leer lingen van de o.l.-school te Renes- se. De resultaten voor de o.l.-school te Burgh luiden als volgt. De jongens uit de klassen 4, 5 en 6 behaalden de volgende diploma's: 1 A, 6 B, 13 C en 2 D's. In totaal werd door 22 jongens deelgenomen. Voor de meisjes uit dezelfde klas sen waren de resultaten als volgt: 3 A, 6 B, 4 C en 2 D diploma's. Er waren 2 meisjes en 2 jongens ziek. De onderwijzers waren zeer tevre den over de resultaten. Drie doden op onbewaakte overweg ETTEN, 28-7. Op de onbewaakte spoorwegovergang in de Katte- straat te Etten, is vanmorgen om streeks kwart voor acht een ernstig ongeluk gebeurd, waarby drie ge meente-arbeiders van Etten het le ven hebben verloren. Op het moment, dat de trein van 7.45 uur uit Roosendaal de over weg passeerde, wilde een auto van de gemeentereinigingsdienst deze oversteken. De auto werd bestuurd door de 35-jarige F. van der Meer, gehuwd en vader van één kind. Met hem zaten in de cabine J. Oomens, 50 jaar oud en vader van vijf kinderen en de 45-jarige ge huwde B. Lambrechts, vader van één kind. Hoe het ongeluk precies is ge beurd, is nog niet duidelijk. De wa gen werd door de trein gegrepen en ongeveer vijftig meter meege sleurd. Lambrechts werd er uit ge slingerd en was op slag dood. De beide andere inzittenden waren zo zwaar gewond, dat ook zij vrijwel op slag dood moeten zijn geweest. droogte en overstromingen PEKING, 28-7. Het "Chinese mi nisterie van Landbouw heeft dins dag in het Pekingse „Volksdag blad" opgeroepen tot een grote na tionale actie ter bestrijding van de overstromingen en de droogte, die in grote delen van het land de oogst in gevaar brengen. De drie noordelijke provincies Hopei, Sjansi en Liaoning, waar veel katoen en tarwe wordt ver bouwd, hebben te lijden van over stromingen als gevolg van zware regenval. In Honan, Hoepeh, Hoe- nan, Sjensi en Anhwei - in mid den en zuid-China - heeft men met droogte te kampen. Het ministerie vraagt voorts om campagnes ter bestrijding van in secten, w.o. sprinkhanen. AMSTERDAM. Maandagavond omstreeks half vijf is de 28-jarige havenarbeider P. J. Soetemeyer uit Amsterdam aan boord van een dek. schuit, liggende aan de De Ruyter- kade, getroffen door een vallende laadboom. De man kreeg het ge vaarte op zijn hoofd en was op slag dood. 81 IT Verwachting tot woensdagavond: Enkele buien Vrij koel weer met veel bewol king en enkele regenbuien met een kans op onweer; matige af en toe krachtige zuidwestelijke wind. 29 juli. Zon op 4.56, onder 20.36. Maan op 0.15, onder 15.25. 30 juli. Zon op 4.57, onder 20.35. Maan op 0.49, onder 16.21. Nieuwe maan: 4 aug. te 15.34. Vol-automatische garage LONDEN. In Engeland zijn plannen gemaakt voor een volautomatische garage. De kosten voor het acht verdie pingen tellende gebouw wor den op 1.300.000 geraamd. De garage zal plaats bieden aan 256 auto's. Het gebouw is geprojecteerd naast het oude Empire-theater in Woolwich. Het kan in de zomer van 1960 gereed zijn. De garage is ontworpen door J. A. Stirling, directeur van Stirling Auto-stackers. Bij aankomst bij de garage wordt de auto naar een lift gereden. Daar betaalt de chauffeur de kosten en hij ontvangt een sleutel, die het nummer van de box draagt, waarin de wagen wordt ge stald. Door de sleutel in een slot onder een rood lampje te doen, wordt de lift in bewe ging gesteld en deze brengt de auto naar de verdieping en vervolgens naar de box. Om zijn wagen terug te krij gen behoeft de chauffeur al leen maar de sleutel in een slot onder een groen lampje te doen en de lift brengt de auto weer netjes op het voorplein van de garage. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 29 juli 9.41 v.m. 22.01 n.m. 30 juli 10.54 v.m. 23.18 n.m. BROUWERSHAVEN: 29 juli 9.28 v.m. 21.56 n.m. 30 juli 10.41 v.m. 23.09 n.m. Doodtij: 29 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-7. - Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in ons land staat thans geheel onder invloed van een depressiesysteem, waar van het centrum vanmorgen boven Engeland was gelegen. Randstorin- gen van de depressie veroorzaken af en toe buien, die in Engeland op vele plaatsen met onweer gepaard gingen. In ons land zijn tot nu toe de afgetapte neerslaghoeveelheden gering. De depressie verplaatst zich lang zaam naar de Noordzee, zodat het koelere weer met kans op buien voortduurt. Natuurbo9 en aanplant vlam gevat VENLO, 28-7. In het afgelo pen weekeinde is in het Noord brabantse Peeldorp Helenaveen een veenbrand ontstaan, die in de loop van maandag ernstige afmetingen dreigde aan te ne men, toen het vuur via een totaal verdroogd weiland, dat in brand geraakte, oversloeg naar de bos sen van de maatschappij „Hele naveen". De in de nabijheid liggende boer derij van de heer Krekels moest met man en macht tegen het tel kens weer aansluipende vuur wor den verdedigd. Zelfs beregenings- installaties werden opgesteld om het vuur in te tornen. Het gevaar verminderde pas, toen de brand weren van Helenaveen en Deurne de bestrijding van de band over namen. Inmiddels had een bosgebied van dertig hectaren (natuurbos en aan plant) vlam gevat. Dank zij de gun stige windrichting liepen de huizen van Helenaveen niet rechtstreeks gevaar, maar de herinnering aan 1921, toen zestien huizen in vlam men opgingen bij een bosbrand; deed verschillende inwoners toch besluiten om maandagnacht de wacht te houden. Een gelukkige omstandigheid was ook, dat de wind niet stond in de richting van een aangrenzend ge bied van de N.V. Minke, die een voorraad van dertig miljoen tur ven op het veld heeft staan. De veenbrand, waarvan de be strijding zeer moeilijk is, woedt nog steeds ondergronds voort in de kurkdroge bodem. Zij strekt zich uit over een strook grond van circa vijf kilometer lengte. In de afgelo pen dagen en nachten hebben en kele honderden boeren en arbeiders die hier een turfgrondje hebben gepacht, koortsachtig gewerkt om hun turf in veiligheid te brengen. Niettemin zijn honderdduizenden turven verloren gegaan, ongeveer een vierde deel van de hier opge stapelde partijen. Scheepvaartberichten Esso Nederland (t.), 26-7 te Fao. Kenia (t.), 27-7 van Baton Rouge naar Thameshaven. Kelletia (t.), 27-7 te Ornkoldsvik. Langkoeas, 28-7 te Aden. Limburg, pass. 28-7 Kaap Vilano naar Marseille. Samarinda, 26-7 van Mombasa naar Djibouti. FEUILLETON door LUCIEN LELONG „Och", antwoordde Riek, nu ook wat toeschietelijker, „dat geloof ik nu ook wel. Maar we leven in een klein land, meneer, bewoond door dikwijls kleine mensen. En ik heb hier een verantwoordelijke positie, ik woon in een glazen huis. Als iemand me hier dood op m'n gemak met een vreemdeling in het gras zag zitten, zou er geen eind komen aan de praatjes". „Bent u dan bang voor praatjes?" vroeg hij minachtend. „Ja", zei ze eerlijk. „Ik ben er niet graag het onderwerp van". „U hebt gelijk", gaf hij toe. „Ik vind het heel aardig, wanneer u even de garage voor me wilt waar schuwen. Maar mag ik misschien uw adres? Dat zou ik wel erg op prijs stellen". Riek zag het nut er niet van in, maar wilde niet opnieuw weigeren. En weldra peddelde ze verder naar Meeldam. In de bocht van de weg keek ze nog eens om. De vreemde ling stond rechtop, de cgen met de hand beschuttend en keek haar na. Hij wuifde met z'n hand. En in een opwelling van vrijbuiterij wuifde ze terug Het was vooral dat vriendelijke gebaar, dat Colverton de moed gaf die avond een bezoek te brengen aan het pension van Riek de Ruiter. De hospita, een vriendelijke dame die haar gemakkelijke en prettige pensiongast een goed hart toedroeg, was niet weinig verrast, toen een h'eer, die Nederlands sprak met een duidelijk accent, die avond voor de deur stond en naar juffrouw de Ruiter vroeg. Haar romantisch oudedameshart droomde reeds al lerlei dromen rond het tweetal, want ook zij behoorde tot de vele Meeladmmers die maar niet kon begrijpen, waarom Riek het alleen zijn verkoos boven een huwelijk met een der jongemannen, waar van zij er, naar de vaste overtui ging van de goede weduwe, aan elke vinger wel tien kon krijgen. Riek zelf was wel een weinig met het geval verlegen en bloosde hevig toen de Amerikaan haar nog eens uitvoerig begon te bedanken voor de hulp, die zij hem die mid dag verleend had. Ze werd er zelfs een beetje knorrig onder. „Nu heeft u me vanmiddag al bedankt en nu steekt u nog eens de huldigingsspeech af", zei ze. „Dat is me werkelijk wat al te veel van het goede. Is het in Amerika zo'n zeldzaamheid, wanneer men z'n evenmens helpt, dat men er een speciale reis voor gaat maken om de helpster nog eens te bedanken? Want u logeert toch in Kwardam, nietwaar?" „Ja", gaf hij toe, „maar met de auto is dat maar een kippeneindje. En als ik eerlijk mag zijn, juffrouw de Ruiter, ik kwam niet alleen om u te bedanken Ik kwam eigenlijk om het praatje, dat u vanmiddag niet met me wilde afmaken ter- wille van het gepraat van uw lieve Meeldammers, voort te zetten". „Dus mag ik u vanavond aange naam bezig houden!" schertste Riek, toch een weinig spits. „Als u er geen zin in hebt, ben 16 ik meteen weer verdwenen", ant woordde Colverton. „Maar u moet weten, ik ben ook een Amerikaan van Hollandse oorsprong, evenals mr. Clarenbough „Wat weet u van mr. Claren bough?" vroeg Riek geïnteresseerd. „Is dat verhaal al zover doorge drongen, dat u er ook al mee op de hoogte bent?" „Ja, juffrouw de Ruiter, dat zit een beetje eigenaardig. Ik ben een Amerikaanse journalist, moet u weten en helemaal toevallig hier in Holland terecht gekomen. Van af Cherbourg ben ik met m'n secre taresse in de auto naar het noorden gereisd en zo kwam ik toevallig in deze streek aan. In Kwardam moest ik voor de nacht overblijven en daar kreeg ik de krant in handen, waarin me de naam van mr. Cla renbough trof, die ik toevallig goed ken ,want ik werk zelf in Chicaga". „Kent u mr. Clarenbough?" „O nee, u moet niet denken aan persoonlijke vriendschap. Maar als journalist ken je natuurlijk de be langrijke zakenmensen en zo inte resseerde het mij te weten, wat men hier in Meeldam met die mr. Clarenbough uitspookte". „Er zit natuurlijk copie in". „Ongetwijfeld Daarom wilde ik ook een interview met die meneer. Maar ik kreeg het niet. Hij was met vakantie, liét hij weten en wilde niet lastig gevallen worden". „Ik kan hem geen ongelijk ge ven". „Ik strikt genomen ook niet. Maar wij zitten niet zo gauw bij de pak ken neer". (Wordt vervolgd) FRANSE HOEDJES HERFST-WINTER 1959-1960 V.l.n.r.: „K", een winterhoed van Ramon de Morquez, vrij naar de Russische beremuts. Materiaal: bronskleurig berevel. - „751", een klokhoedje van Arie Christianc. Materiaal: Tijgerkat. - „Carpathes", een sjako met een oost-Europees karakter van Rose Valois. Materiaal: groene fluweel, overtrokken met een strook van fazante veren. - Een creatie van Pierre Balmain, speciaal ont worpen voor de betere „etentjes". Materiaal: bcipc satijn, overtrokken met zwarte kant. Het hoedje wordt typisch Frans genoemd. - Khediveeen amusante cocktailhoed van Claude Saint Cyr. Materiaal: ivoorkleurige satijn. Ter verfraaiing een netje in mimosamotief in dezelfde toon.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2