Standpunten van „grote vier" worden op papier gezet DE ZIERIKZEESCHE COURANT VOORUITGANG IN GENÈVE Morgen uitwisseling van resultaten Bankroverijen in Londen Vlieger verongelukt MEER DAN HONDERDTACHTIG ALGERIJNSE OPSTANDELINGEN GEDOOD OF GEWOND Talrijke branden in Groesbeekse bossen NIXON BEZOCHT IN LENINGRAD ATOOMIJSBREKER „LENIN" DINSDAG 27 JULI 1959 No. 18604 115e jaargang 7JFRIKZI!ÏS«WNIEUWSBOI)L ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) II,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 GENEVE, 27-7. De ministers van Buitenlandse Zaken der „grote vier" hebben maandag te Gcnève beslo ten dat de twee partyen hun op vattingen over een tusssentydse re geling van de kwestie-Berl\jn op papier zullen zetten en het resul taat woensdag aanstaande zullen uitwisselen. Dit heeft een Franse woordvoer der bekendgemaakt na afloop van een „werk-thee" ten huize van de Britse minister Lloyd. LONDEN, 27-7. Terwijl zondag jl. eerlijke Britten hun warme hoofdstad ontliepen en elders ver koeling zochten, sloegen bankrovers hun slag in Londen. Zij voerden inbraken in drie banken uit, stalen kasgeld en reischeques in de „Ame rican Express Company" en maak ten zich meester van het geld van een ijsfabriek. In totaal werd voor een bedrag van ruim vierhonderdduizend gul den gestolen. Een van de inbraken in een bank leverde niets op. De door de dieven, na uren van noeste arbeid, geopen de brandkast, bleek namelijk leeg te zijn. DETTINGEN, 27-7. Zaterdag is de Duitse vlieger Wolf Hirth uit Stuttgart tijdens een zweefvlieg- tocht te Dettingen (W.D1.) veronge lukt. Hij moet tijdens de vlucht een hartaanval gekregen hebben. In mei van dit jaar ontving Wolf Hirth op het congres te Moskou van de International Aeronautical Federa tion de Lilienthal-medaille, een ho ge onderscheiding voor vliegers. Twee Nederlandse studenten omgekomen in Alpen OASTA, 27-7. Volgens berichten van enige buitenlandse persbu- reaux zijn dezer dagen in het al pengebied op de Italiaans-Zwitser se grens twee Nederlandse studen ten omgekomen. Italiaanse gidsen hebben twee lichamen geborgen van de zuidelijke helling van de Berninagroep. Een van deze licha men is geïdentificeerd als dat van de 25-jarige student M. E. Michiel- sen uit Rotterdam. De naam van het tweede slachtoffer, dat ook een Nederlander zou zijn, is niet be kend De twee jongelui zouden in een gletscherspleet gevallen zijn op 3200 meter hoogte, nadat zij vanuit de berghut Marinelli Bombardieri, die op 2800 meter hoogte ligt, voor een directe afdaling van de Ber ninagroep waren vertrokken Vijf gewonden bij auto-ongeluk SITTARD, 27-7. Op de rijksweg Noord op de grens van de gemeen ten Sittard en Nieuwstad is maan dagavond een ernstig ongeluk ge beurd. Een auto, bestuurd door de heer de Vos uit Groningen, waarin tevens zijn echtgenote en zijn drie jeugdige kinderen zaten, reed in een file in zuidelijke richting, waarbij hij niet tijdig genoeg kon remmen voor een stoppende vrachtauto voor hem. Hij schoof met zijn wagen on der de vrachtauto en werd tevens door een achterop rijdende vracht auto geramd. Alle vijf personen werden uit de wagen geslingerd en liepen hierbij verwondingen op. Ze moesten naar het ziekenhuis te Sit tard worden overgebracht De toe stand van een der kinderen is vrij ernstig. De auto werd totaal ver nield. De familie was onderweg voor een vakantiereis naar het zui den. De suggestie was afkomstig van de Rus Gromiko, die eerder op de dag de lunch had gebruikt als gast van zijn Britse collega. Deze had daarna een gedachtenwisseling met de Amerikaanse, de Franse en de Westduitse minister van Buiten landse Zaken over zijn onderhoud met Gromiko. De Franse woordvoerder noemde het besluit om de verschillende standpunten op papier te zetten, „op zichzelf een verheugend teken". Deskundigen van de V.S., Enge land, Frankrijk en west-Duitsland zullen dinsdagochtend in het hoofd kwartier van de Franse delegatie het westelijke stuk opstellen. De vier westelijke ministers zullen dit na de lunch bestuderen. Men verwacht dat de volgende plenaire bijeenkomst van de mi nisters op woensdag a.s. zal worden gehouden. Voor dinsdag staat er geen bij eenkomst van de ministers van de „grote vier" op het program. Her ter, Lloyd en Couve de Murville zullen die dag afzonderlijk de ont wapeningskwestie bespreken. Men verwacht dat zij van gedachten zullen wisselen over de houding die zij zullen aannemen, als in septem ber dg Algemene Vergadering van de V.N. te New York bijeenkomt om o.a. dit vraagstuk te behande len. Na afloop van de „werk-thee1" verklaarden Amerikaanse functio narissen dat het moeilijk was te zeggen, of het resultaat een voor uitgang betekent. Er was geen aan wijzing dat de Sow jet-minister er niet langer op staat, dat een voor lopige regeling van de kwestie-Ber- lijn aan het Duitse vraagstuk als geheel wordt gekoppeld. Doorgaans betrouwbare kringen zeiden te ver wachten, dat de Russen opnieuw met hun voorstellen van 19 juni zullen komen. Volgens Amerikaanse functiona rissen zal het Westen zijn „laatste aanbod" van 16 juni zonder grote wijzigingen herhalen. Voorts werd vernomen dat het Westen enige suggesties voor een eventueel ak koord over Berlijn zal doen. Franse operatie in Kabylië ALGIERS, 27-7. In de eerste fase van de, woensdag jl., onder per soonlijke leiding van de Franse op perbevelhebber in Algerië, gene raal Challe, begonnen operatie in het ten oonsten van Algiers gelegen woeste en dicht beboste berggebied van Kalybië, zijn meer dan 180 Al gerijnse opstandelingen gedood, ge wond of gevangen genomen, aldus is maandagavond officieel te Al giers medegedeeld. De dertigduizend man Franse troepen, die deze „Operation Ju- melles" („Tweelingen") uitvoeren, verloren tot nu toe twee doden, ter wijl achttien militairen werden ge wond. Er zijn tot nu toe een vijftigtal schermutselingen geleverd, waarin, volgens niet-officiële cijfers, 110 re bellen sneuvelden. De Franse troepen, die worden gesteund door vliegtuigen en heli kopters, voeren zuiveringsoperaties uit in een met diepe ravijnen door sneden berggebied ter grootte van 1.800 tot 2.000 vierkante kilometer, waarin zich vijf- tot tienduizend goed geoefende en wel bewapende opstandelingen bevinden. Europese schooldag 's-GRAVENHAGE, 27-7. Buiten landse middelbare scholieren, die in de Europese teken- en opstellen wedstrijd van het internationale comité „Europese Schooldag" als prijs een reis naar Nederland heb ben gewonnen, hebben vanmorgen aan een ronde tafel gesproken over de vraagstukken rondom de Euro pese eenwording in restaurant „Royal" te 's-Gravenhage. Aan de ze gesprekken deden ook scholieren mee, waarbij twee Nederlanders, die de eerste en tweede prijs in de ze wedstrijd hadden gewonnen. De ze scholieren maken een rondrei9 door enige Europese landen, een reis, die is aangeboden door de Kolen- en Staal Gemeenschap. De „rondetafelconferentie" stond on der leiding van professor dr. H. Brugmans, voorzitter van het inter nationale comité. In Alexandrië is maandag een vlootschouw gehouden ter gelegen heid van het feit, dat koning Fa- roek zeven jaar geleden is wegge jaagd. President Nasser zag aan boord van de torpedobootjager „El Nasser" de vloot voorbijvaren. In de eerste fase van de operatie is ook een negentigtal leden van het politieke en administratieve re- belllenbewind in Kabylië gearres teerd. De Franse militairen hebben tot nu toe een verlaten commandopost en veertien opslagplaatsen der op standelingen van ammunitie, radio apparaten en schrijfmachines ge vonden. De rebellen schijnen zich in kleine groepen gesplitst te hebben, die een heenkomen zoeken in berg grotten en dorpen. Een honderdtal Algerijnen in de Saint-Pierre gevangenis te Versail les, heeft zich aangesloten bij de driehonderd vierhonderd Algerij nen die in de gevangenissen te Fres- nes en Rouaan al elf dagen in hon gerstaking zijn. Zij voeren hun ac tie omdat er volgens hun zeggen in Fresnes gevangenen mishandeld zijn, een bewering die door de autoriteiten wordt tegengesproken. Twee auto's botsten in volle vaart HARDERWIJK, 27-7. Zondag- morgen om vijf uur reed in een dichte mist (er was nog geen vijf tig meter zicht) op de Zuiderzee straatweg te Hierden (gem. Har derwijk), ter hoogte van de Ta- baksweg, in de richting Amers foort een personenauto, die be stuurd werd door de 21-jarige heer Blauw uit Groningen. Uit de tegenovergestelde richting kwam een personenwagen, die be stuurd werd door de heer C. Bos man uit Bussum. In deze wagen bevond zich de familie Verlaan uit Bussum, te weten drie dames, een meisje en een jongen. De beide wagens botsten met grote vaart op elkaar, waardoor de beide bestuurders en één van de dames levensgevaarlijk werden ge wond. De andere vier inzittenden liepen minder ernstige verwondin gen op. Beide auto's werden totaal vernield. De politie, die spoedig ter plaatse was, zeide „niet te kunnen begrij pen, dat uit de chaos nog iemand levend tevoorschijn was gekomen". Militairen verrichten blusslngswerk GROESBEEK, 27-7. De brand weerkorpsen van Groesbeek en Nijmegen zijn sinds vanmiddag in de weer om de brand in de Groesbeekse bossen nabij Dek kers wald te stuiten. Telkens laaien de vlammen op en luid klinken de explosies van oorlogs tuig. Er hangt een dichte rook over de verkeersweg tussen Nij megen en Groesbeek, waar de rijkspolitie het verkeer regelt en de automobilisten hun grote lich ten moeten ontsteken. Om half zeven werden 150 mili tairen van het kampement Heu- mensoord afgelost Zij moesten van nacht misschien opnieuw in touw voor de wacht. Even tevoren was de brandweer in Groesbeek opge roepen voor een brand achter de Schrouwenberg, waar een bosje jonge vliegdennen door het vuur was aangetast. Men wist de vlam men hier spoedig te doven, maar uit de humusrijke grond walmt een vette rook omhoog, die licht tot nieuwe branden leidt. De Groesbeekse brandweer moest eveneens uitrukken voor een brand in een graanveld dat naast de spoorbaan Nijmegen-Kleef gelegen is. De gehele oogst ging hier ver loren. Ook een lange strook berm gewas werd door het vuur aange tast. Deze brandjes worden veroor zaakt door Duitse treinen, die nog stoomlokomotieven hebben. De Duitse machinisten doen er in het Groesbeekse heuvelland graag een schepje extra kolen op, waardoor een vonkenregen ontstaat, die ge vaar oplevert voor de droge berm stroken. Burgemeester Jhr. van Groten huis van Groesbeek heeft zich hier over met de Duitse spoorwegauto riteiten in verbinding gesteld. De Duitse instanties hebben nu toege zegd, dat van Kleef uit op elke door stoomlokomotieven getrokken trein speciaal toezicht zal zijn op brandgevaarlijke manoeuvres. De figuur Hannibal is de laatste dagen weer in het nieuws gekomen, vanwege de Jumbo, die momenteel over de Alpen trekt. Nu is ook ge bleken, dat „Hannibal opnieuw aan de poorten van Rome staat", doch hij heeft nu zijn tenten opgeslagen in de Cinecitta filmstudio's even buiten Rome. Victor Mature vertolkt de hoofdrol in de Hannïbal-film over de donkerste uren uit de Romeinse geschiedenis. Op de foto wordt een Romeinse gevangene door Hannibal ondervraagd. Er zijn meer zielen gedood door geld, dan lichamen door ijzer. BOERDERIJBRAND LEEUWARDEN, 27-7. Tijdens af wezigheid van de bewoners is gis teravond door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de kapitale boerderij van de landbouwer A. Kooi bij Hallum (Fr.). Hoewel de schuur in korte tijd in lichterlaaie stond (de brand was tot kilometers ver in de omtrek te zien), was het vuur vrij spoedig be dwongen, dank zij het feit dat ze ven brandspuiten, waaronder vier van de vliegbasis Leeuwarden, aan het blussingswerk deelnamen. Het woonhuis kon daardoor behouden blijven. De schuur met de daarin aanwezige hooioogst en machine rieën ging echter verloren. De heer Kooi is tegen brand ver zekerd. Kikvorsmannen bij visserijonderzoek IJMUIDEN, 27-7. Eind augustus of begin september zal de Neder landse visserijonderzoekingstreiler „Willem Beukelszoon" voor de tweede maal voor het visserijonder zoek naar de visgronden vertrek ken met kikvorsmannen aan boord. De resultaten van het eerste on derzoek ter hoogte van IJmuiden, op twintig meter diepte in de Noordzee, zijn van dien aard ge weest dat de visserij bioloog drs. M. Roessingh, ook bij het verdere on derzoek naar de gedragingen van het treilnet en van de vissen voor en in het net, van de diensten van kikvorsmannen gebruik zal maken. Het eerste onderzoek werd ge houden op 23 juni van dit jaar. Toen bleken de kikvorsmannen in staat te zijn de gedragingen van net en vis op twintig meter diepte goed te kunnen volgen. Na Engeland zal Nederland het tweede land zijn dat gebruik gaat maken van de diensten van kik vorsmannen. 's-GRAVENHAGE. De politie heeft de 36-jarige knecht J. E. aan gehouden die zijn vrouw bedreigd en mishandeld heeft. E., wiens hu welijk niet al te best was, kwam thuis en zocht ruzie met zijn vrouw. Hij mishandelde haar en kneep haar de keel dicht. De vrouw be kwam striemen aan hals en hoofd. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie, die zich na een telefoni sche oproep van hei slachtoffer ijlings in twee politiewagens naar de Valkeniersstraat spoedde, heeft een 29-jarige reisleider en twee vrouwen, t.w. een 24-jarige huis houdster en een 22-jarige schoon heidsspecialiste, gearresteerd. Dit drietal was er bijna in geslaagd de in de Valkeniersstraat woonachtige juwelier van 1500 gulden aan con tanten plus een aantal kostbare armbanden, ringen en horloges, die ettelijke duizenden guldens waard zijn, te beroven. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNELAND 's-GRAVENHAGE Uit een villa aan de Wagenaarweg is 'n Perzisch tapijt ter waarde van f 400 gesto len. Uit een perceel aan de Kanaal- weg verdween eveneens een Per zisch tapijt, waarvan de waarde nog niet bekend is. APELDOORN. In het Julianazie- kenhuis te Apeldoorn is overleden de 65-jarige M. Brons uit Eerbeek, die toen hij bij een kennis in Apel doorn hielp bij het schilderen van een woning, van een drie meter hoge ladder viel. 's-GRAVENHAGE. De bediende van een winkel op het Plein heeft de brandkast geopend, zich de daarin bevindende f 2900 toege ëigend en vervolgens de benen ge nomen. SCHIPHOL. In de vroege mor genuren van maandag is een Bris tol Brittannia van de B.O.A.C. na een lesvlucht bij het terugtaxiën naar het stationsgebouw van Prest- wick bij Glasgow tegen een Vickers Viscount van de K.LM. gebotst, die op het vliegveld stond gepar keerd De Viscount werd aan het staartgedeelte zwaar beschadigd Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. „Atoomenergie voor de vrede gebruiken" LENINGRAD, 27-7. De Amerl- kaanse vice-president Nixon heeft maandag de Russische atoomtjsbre- ker „Lenin" bezocht. HQ zei tot de arbeiders dat dit schip de wensen van de bevolking van de Verenigde Staten en de Sowjet-Unic symboli seert, nl. dat atoomenergie moet worden gebruikt voor vrede en niet voor oorlog. Hij voegde hieraan toe dat in de Verenigde Staten een atoomkoop vaardijschip wordt gebouwd. Voorts zei hij nog dat vreedzame samen werking een gemeenschappelijke wens is. Hij bracht de groeten over van de vaders, moeders en kinde ren van Amerika en wenste de ar beiders geluk toe. Een menigte om ringde hem toen hij langs de kade liep. Hij hield stil en zei: „Zestig kilometer scheiden Alaska van de Sowjet-Unie. Wij moeten het ijs breken. Dit schip zou het kunnen doen". Per schip ging het vervolgens naar het Tetrodworets-paleis bui ten Leningrad, waar vakantiegan- gersr voor een vrolijk welkom zorg den. Nixon ontsnapte ternauwer nood aan het water van de ver borgen fonteinen. Russen in de par ken kwamen Nixon de hand schud den. Tot één van hen zei Nixon: „Ja alle oud-strijders zijn het er over eens: geen oorlog, maar vrede". Vice-premier Kozlof, die naast Ni xon liep, boog zich naar de mensen en zei grinnekend: „en wij moeten alle buitenlandse bases opheffen". Nixon antwoordde: „Daarover zul len we moeten praten". Omtrent het ondergrondse spoor wegstation van Leningrad zei Ni xon dat een station een plaats is, waar een ieder zich op zijn gemak kan voelen. In het boek voor be zoekers schreef hij: „Mijn beste wensen voor degenen, die het we reldberoemde spoorwegstation van Leningrad hebben gebouwd en voor hen, die erin werken". Hij onder tekende met: „Een passagier, die er zeer van onder de indruk was".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1