Nixon had openhartig en nuttig gesprek met Chroesjtsjef chroesjtsjef„Wij zouden ons verheugen in bezoek van Eisenhower" DE ZIERIKZEESCHE COURANT DROOGTE IN CHINA Tekeningen van Hitier SCHETS VOOR TUSSENTIJDSE REGELING VOOR BERLIJN GEREED OVERSTROMINGEN IN PAKISTAN Storm eist slachtoffers op „Oldenbarnevelt" FIDEL CASTRO BLIJFT PREMIER Prinses Fatima gescheiden NIXON NAAR POLEN Nieuwe voorzitter Hoge Autoriteit Volksstemming over kernbewapening Zijn bezoek zou zeer nuttig zijn MAANDAG 27 JULI 1959 No. 18603 115e jaargang ZIERIKZEESWSNIEUVWBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes. (max. 15 mm.) fl,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Boottocht op de Moskwa in beste stemming MOSKOU, 26-7. De Sowjetrus- sische premier Chroesjtsjef heeft zich zondag gekeerd tegen de, vol gens hem onjuiste, wyzc waarop „zekere journalisten" het gesprek tussen hem en vice-president Ni xon op de Amerikaanse tentoon stelling op vrijdag jl. hadden weer gegeven. „Zekere journalisten hebben ons onderhoud beschreven alsof wij ru zie hadden en elkaar beledigden. In feite hadden wij een vriend schappelijk gesprek, zonder bitter heid", aldus de Sowjetleider. In de loop van de gedachtenwis- seling die hij zondag in zijn land huis op 35 km van Moskou met Ni xon had, sprak hij verscheidene malen spottend over „de onder drukte volkeren", waarover in de V.S. zoveel wordt gesproken. Het gesprek werd door slechts twee journalisten bijgewoond. PEKING, 25-7. Aanhoudende droogte heeft de katoen- en rijst oogst in een gebied van circa 10.000 vierkante kilometer in de Chinese provincie Hoepeh in ge vaar gebracht. De autoriteiten heb ben vijf millioen mensen op de been gebracht, die putten moeten graven en water naar de verdor rende velden pompen. Ook in de aangrenzende provincie Anhwei dreigt door droogte grote schade te ontstaan. LINZ, 25-7. Een zekere Herma Weissengruber in Linz heeft een map gevonden met tekeningen, die Hitier als jongen heeft gemaakt. Haar overleden echtgenoot was op de middelbare school in Linz een schoolkameraad van Hitler. Hitier gaf hem de tekeningen, die sinds dien al die tijd op een zolder ge legen hebben. Onder de schetsen zijn er vele van Romeinse soldaten. Er iseen tekening onder van een soldaat die de Romeinse groet brengt, die veel gelijkenis vertoont met de latere „Hitler-groet". Er is een grote vraag geweest naar tekeningen van Hitier, maar de zakenman Weissengruber wei gerde ze te verkopen. Boottocht Vice-president Nixon had de nacht in het landhuis doorgebracht. Zijn gastheer en mevrouw Chroesj tsjef kwamen tegen de middag aan. In een opgewekte stemming werd het grootste deel van de middag be steed aan een boottocht op de Mos kwa, aan de oever waarvan het landhuis in een pijnbos is gelegen. „Laten we blijven glimlachen, an ders zegt men dat wij ruzie heb ben", zei Chroesjtsjef toen de twee officiële fotografen - een Rus en een Amerikaan - foto's gingen ma ken. Van het gezelschap maakten ook de eerste vice-premiers Miko- jan en Kozlof deel uit. Radio-Moskou meldt dat Nixon en Chroesjtsjef zondag over de be raadslagingen te Genève en de aldaar behandelde vraagstukken hebben gesproken, benevens over de Russische-Amerikaanse betrek kingen. Volgens radio-Moskou waren de besprekingen „openhartig en le vendig" geweest. Van Amerikaanse zijde werden de beraadslagingen, behalve door Nixon zelf, onder meer bijgewoond door Milton Eisenhower en de Ame rikaanse ambassadeur te Moskou, Thompson. Van Russische zijde waren aan wezig premier Chroesjtsjef, zijn eerste plaatsvervangers Mikojan en Kozlof, onderminister van Buiten landse Zaken Koeznetsof en de voorzitter van het Russische staats- comité voor de ontwikkeling der culturele betrekkingen met het bui tenland, Djoekof. Nuttig gesprek Nixon's verbindingsman voor perszaken heeft zondagavond te genover buitenlandse correspon denten verklaard dat de vice-presi dent zijn besprekingen met Chroesj tsjef als „openhartig, volledig en nuttig" heeft beschreven. Hij voegde hieraan toe dat Nixon en Chroesjtsjef hebben afgespro ken thans geen commentaar op het besprokene te zullen geven. Nixon begaf zich zondagavond rechtstreeks naar de woning van de Amerikaanse ambassadeur, waar hij president Eisenhower en minis ter van Buitenlandse Zaken Herter, in telegrammen volledig verslag uitbracht van zijn besprekingen met Chroestjsef. Weg nu gebaand voor topconferentie GENEVE, 26-7. Lloyd's bekwaam heid tot onderhandelen zal de vol gende week weer zwaar op de proef worden gesteld als de Britse minister zal trachten een middelj te vinden om tot een succesvolle afsluiting van de besprekingen in Genève te komen. Zo hebben di plomatieke waarnemers zaterdag in Genève verklaard. De komende week zal het westen niet alleen te maken hebben met de Russen, maar ook met het pro bleem hoe men tot een eensgezin de houding van het westen moet komen. Lloyd heeft zoals bekend verklaard, dat men nu een schets heeft voor een tussentijdse rege ling van het Berlijnse vraagstuk en dat de weg nu gebaand is voor een topconferentie, waarop deze regeling definitief kan worden vastgelegd, maar de Amerikanen Na de suiker is de ananas het belangrijkste agrarische produkt van de Hawaï eilandengroep. Rond driekwart van de wereldproduktie van ananas in blik wordt verkregen van de ruim 31.000 hectaren die op vijf van de eilanden met ananas beplant zijn. De vrucht is 18 tot 22 maanden na het planten plukrijp. Tijdens de oogsttijd geeft deze in dustrie aan ongeveer 22.000 mensen werk - het gehele jaar door zijn er gemiddeld ongeveer 10.000 mensen werkzaam. hebben onomwonden gezegd dat er voldoende vorderingen in Genè ve moeten zijn gemaakt, voor pre sident Eisenhower zal deelnemen aan een topconferentie. Tot dusver hebben de Amerikanen niet laten weten dat deze vorderingen inder daad gemaakt zijn. In de komende week zal blijken, of de Ameri kaanse regering geneigd is haar standpunt in deze te herzien. Sommige westelijke delegatiele den zijn van mening, dat er nu tekenen zijn die er op duiden dat de Russen bereid zijn een topcon ferentie te houden. De westelijke landen moeten het ook nog onder ling eens worden over de duur van de voorlopige regeling voor Ber lijn. De Britten zijn bereid ak koord te gaan met een van te vo ren vastgestelde periode. De Fran sen en Amerikanen daarentegen hebben meerdere malen in het openbaar verklaard dat een der gelijke regeling volgens hen moet gelden totdat de Duitse hereniging een feit geworden is. KARATSJI, 26-7. In het week einde zijn vier mensen om het le ven gekomen tengevolge van nieu we overstromingen in Pakistan. Doordat een rivier in de Pcndsjaab buiten hoar oevers trad, werd de stad Sjeichoepoera overstroomd. In west-Pakistan dreigen drie rivie ren - de Ravi, de Sjenab en de Djeloem - opnieuw een water snood te veroorzaken. In het begin van deze maand kwamen bij overstromingen in dit gebied en de omgeving van Karat- sjizeker tachtig mensen om het leven. MELBOURNE, 26-7. Twee uur voordat het Nederlandse emigran tenschip „Johan van Oldenbare- velt" (19.921 ton) de haven van Freemantle (Australië) zou bin nenlopen is het schip vrijdagavond in een storm terecht gekomen, die een opvarende het leven heeft ge kost en waardoor verscheidene op varenden werden gewond, aldus een radioboodschap die vandaag in Melbourne werd ontvangen De om gekomene werd omschreven als een musicus. Er werd niet bij gemeld of hij passagier dan wel opvarende was. Aangenomen wordt dat geen der gewonden in levensgevaar ver keert. AANGESTOKEN BOSBRANDEN VAN MINDER ERNSTIGE AARD OP VELUWE APELDOORN, 26-7. Ongeveer vijftien bos- en heidebrandjes, al lemaal van minder ernstige aard, (ook al dank zij het feit, dat er geen wind was), hebben in het afgelo pen weekeinde op de Veluwe ge woed. Zaterdagochtend brak op vijf plaatsen brand uit in de om- beving van het Veluws eiland bij Beekbergen. Het vuur kon zeer snel bedwongen worden. De Apel- doornse brandweer heeft het ver moeden uitgesproken, dat deze brandjes zijn aangestoken, evenals drie brandjes die zondag uitbraken tussen Kootwijk en Assel en waar bij anderhalve hectare verloren ging. Op de Solseberg te Garderen werd anderhalve hectare en vlieg dennen een prooi der vlammen en voorts kwamen nog diverse kleine brandjes voor in de omgeving van Beekbergen, Wolfheze, Hoenderlo, tussen Espeet en Staverden en tus sen Elspeet en Uddel. Deze laatste branden kostten ongeveer 2300 vierkante-meter bos en heide. HAVANNA, 27-7. Dr. Fidel Cas tro heeft ermee ingestemd premier van Cuba te blijven. Dit heeft pre sident Dorticus zondag bekendge maakt. Fidel Castro, leider van de op stand tegen het regime van Batista, trad op 17 juli af omdat ex-presi dent Urrutia de revolutie zou heb ben gesaboteerd. Urrutia trad on middellijk af maar Castro negeerde sindsdien de vele demonsraties van trouw en verzoeken dat hij zijn functie zou hervattten. President Dorticos deelde Cas tro's besluit mede op een bijeen komst, welke door een grote me nigte werd bijgewoond. De Cuba nen vierden zondag op grootscheep se wijze de zesde verjaardag van de eerste actie van Castro's strijd krachten. TEHERAN, 27-7. Prinses Fatima, de 30-jarige jongste zuster van de sjah van Perzië, en haar Ameri kaanse echtgenoot, Vincet Hillyer, hebben zaterdag in Teherai echt scheidingspapieren getekend. Zij waren in 1950 in Italië in het hu welijk getreden en hebben één kind. De prinses had reeds in 1955 een eis tot echtscheiding ingediend maar deze een jaar later na een verzoening ingetrokken. Haar echt genoot was in 1950 tot het Mo hammedaanse geloof overgegaan om een verzoening tussen prinses Fatima en de sjah, die zich aanvan kelijk tegen het huwelijk verzette, tot stand te brengen. MOSKOU, 25-7. De Amerikaanse vice-president, Richard Nixon, zal na zijn bezoek aan Rusland een be zoek van twee dagen aan Polen brengen, zo is zaterdag officieel door de Amerikaanse delegatie in Moskou bekend gemaakt. Hij zal worden vergezeld door admiraal Rickover, atoomdeskundige bij de Amerikaanse marine die in de omgeving van Warschau geboren is. BRUSSEL, 26-7. De zes ministers van buitenlandse zaken hebben de Italiaan P. Malvestiti benoemd tot voorzitter van de hoge autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Voorts beslo ten de ministers in de notulen te doen opnemen, dat de mandaten van de beide vice-voorzitters van de hoge autoriteit, de Nederlander Spierenburg en de Belg Coppé zul len worden verlengd. BERN, 25-7. De Zwitserse socia listen zijn er in geslaagd 63.732 handtekeningen te verzamelen on der een petitie waarin gevraagd wordt om een volksstemming over de vraag of het Zwitserse leger met kernwapens moet worden uitgerust. Voor een dergelijk verzoek zijn 50 duizend handtekeningen nodig, zo dat de weg voor een volksuitspraak over deze kwestie dus geëffend schijnt te zijn. Het congres van de socialistische partij heeft in oktober vorig jaar besloten op een volksstemming over de kwestie der kernbewa pening aan te sturen. Volgens een bekendmaking van de Algerijnse verzetsbeweging die te Cairo werd uitgegeven, zijn vo rige week zondag 176 Franse mi litairen gedood en 132 gewond. Ook werden drie Algerijnse „ver raders" terechtgesteld. Een sigaret in het droge gras, Zet bos en baas in zak en as. Dodelijk verkeersongeluk ROTTERDAM, 26-7. Zaterdag- avond is de 13-jarige J. F. van den Engel uit Poortugaal, toen hij op de Schulpweg te Rotterdam naast zijn moeder fietste, komen te val len juist toen hem een achteropge- komen vrachtauto passeerde. De knaap kwam met het hoofd onder een van de achterwielen terecht en moet opslag dood zijn geweest. Oude boerderij dóór brand verwoest PURMEREND, 26-7. Vanmiddag om 3 uur is de boerderij van de heer J. Langendijk aan de Zuider- weg te Beemster, door brand ver woest. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat vrijwel niets kon worden gered en de brandweer corpsen uit rnidden-Beemster, de Rijp en Spijkerboor zich alleen konden bepalen tot nablussing. De boerderij was meer dan 3 eeuwen oud en behoorde tot de oudste van de Beemster. De oorzaak van de brand is onbekend. De schade, die circa f 75.000,- bedraagt, wordt gedekt door verzekering. Militair omgekomen bij motorongeluk DINTELOORD, 26-7. Twee mili- tairen van de commandotroepen te Roosendaal, die zaterdagavond de „Muzafeesten" te Dinteloord had den bezocht, reden des nachts per motor terug naar hun garnizoen. Op de weg Dinteloord-Stampersgat zijn zij nabij „De Pannenhoeve" van een oprit van de dijk afgereden en verongelukt. Omstreeks half één passeerde ter plaatse de taxi ondernemer J. V. uit Dinteloord. Hij vond een der militairen, de 20- jarige W., dood in de brede polder sloot liggen. De andere, de even eens 20-jarige V., was zwaar ge wond. Hij is door de geneeskundi ge dienst van de commandotroepen te Roosendaal naar het ziekenhuis aldaar vervoerd. Gekleurd brood Een bakkerij in Engeland gaat brood in vijf kleuren bakken in navolging van broodfabrieken in Amerika, die zeggen dat sommige huis vrouwen graag brood hebben in de kleur van hun tafel laken. LONDEN De Russische premier heeft volgens Radio-Moskou by de opening van de Amerikaanse ten toonstelling in Moskou verklaard: „Wy zouden verheugd zijn als pre sident Eisenhower de mogelijkheid vindt ons land te bezoeken". Voorts zei hij: „Ik geloof dat zijn bezoek zeer nuttig zou zijn voor het ver beteren van de betrekkingen tus sen onze landen en voor het ver sterken van de vrede in de gehele wereld. Wij willen vrede en ver dedigen voortdurend het beginsel vaji vreedzaam naast elkaar be staan van staten met verschillende sociale stelsels. Onze bevolking wenst vriend schap met de Amerikaanse bevol king, met de volken Van alle lan den". Chroesjtsjef dankte voor de uit nodiging om aanwezig te zijn bij de opening van de tentoonstelling. Hij dankte ook Eisenhower voor de zorg die besteed werd aan de Rus sische tentoonstelling in New York Hij zei dat beide exposities mis schien kunnen bijdragen tot het verbeteren van de betrekkingen tussen beide landen. De Russen hebben respect voor de Ameri kaanse bevolking, voor hun zake lijkheid en intensieve produktie- methoden. „Ik wil niet verbergen, dat ik bij het kijken naar het ten toongestelde, niet slechts voldoe ning voelde, maar dat ik ook enigs zins jalours was". Chroesjtsjef zei, dat handel al tijd de betrekkingen verbetert. Hij was er zeker van dat de Ame rikaanse staatslieden zich ervan bewust zullen zijn dat het niet goed is handelsbeperkingen te hebben. Dingen te exposeren, die niet ge kocht kunnen worden, is hetzelfde als naar een restaurant gaan waar men de maaltijd niet kan opeten. Rusland is ervan overtuigd, dat de tijd niet ver meer is, dat het Amerika zal inhalen en voorbij streven. Hij meende, dat Nixon zich tijdens zijn bezoek ervan zal kunnen overtuigen dat het Russi sche volk bezig is op vreedzame wijze zijn cultureel en geestelijk peil te verhogen. Vrouwelijke arts bij brand omgekomen KATWIJK AAN DE RIJN, 26-7. Door*nog onopgehelderde oorzaak is hedenmorgen omstreeks zes uur brand uitgebroken in een woning, gelegen in het recreatiegebied „De Pan van Persijn" te Katwijk aan de Rijn, bewoond door de kunstschil der P. Cox. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat een logee van de familie Cox, de arts mevrouw E. A. C. van den Burg-Grijm, wonende te Leiden, zich niet meer in veilig heid kon stellen en in de vlammen omkwam. Haar vijftienjarige zoon kon door de bewoner via een raam ge red worden. Hij is met brand- en snijwonden in het academisch zie kenhuis te Leiden opgenomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 9