dkw Zomeravondfeest Zierikzee Maandag begint aanleg van kunstmatig strand bij Serooskerke seizoen-opruiming Gebr. THIEN Steeds meer toeristen bezoeken ,,Schelphoek" In een spoedeisende openbare vergadering van de raad van Se rooskerke, is met algemene stem men besloten gelden op de begro ting 1959 te voteren voor de aanleg van een kunstmatig strand aan de ringdyk by de Schelphoek. Dit besluit werd genomen naar aanleiding van een bespreking die de voorzitter, wnd. burgemeester J. Klompe, heeft gevoerd met de Commissaris der Koningin in deze provincie. Tijdens deze bespreking werd de aanleg van een strand bij de ringdijk noodzakelijk geacht, niet alleen voor de gemeente Se rooskerke, doch ook voor het ge hele eiland; aangezien de recreatie ruimte in de toekomst te klein zal zijn. De aanleg van het strand zal dus zeer zeker in een behoefte voor zien, temeer ook omdat het vreèm- delingenbezoek aan de Schelphoek elk seizoen veelvuldiger wordt. Ook het bezoek van sportvissers wordt aldaar drukker, vandaar dat ook roeiboten te huur worden aangebo den aan die vissers. Na overleg met de hoofduitvoer der van de aannemingsmaatschap pij Van Hattum en Blankevoort uit Bloemendaal, welke firma belast is m^t de aanleg van de delingsdijk door Schouwen, is besloten dat de in de Schelphoek liggende zand- Conferentie Jeugd Rode Kruis 's-GRAVENHAGE, 23-7. Mr. F. H. A. de Graaff, voorzitter van het „Nederlandsche Roode Kruis" zal morgen om elf uur in het „Henri Dunanthuis" te Zeist de nationale Jeugd Rode Kruisconferentie ope nen. De conferentie duurt zaterdag nog voort. Op het programma staan bespre kingen over de organisatie van het Jeugd Rode Kruiswerk in de plaat selijke afdelingen, de internationa le aspecten van dit werk en prak tische Jeugd Rode Kruisacties. Deze conferentie wordt besloten met een forum. Jongetje overreden BERGEN, 23-7. Vanmiddag is op de Herenweg tussen Bergen en Eg- mond het 6-jarig zoontje van de familie H. uit Zaandam, die met vakantie in Bergen aan Zee ver toefde, toen het met de fiets de weg overstak, aangereden door een passerende auto. Het kind is op weg naar het ziekenhuis te Alk maar overleden. Ingezonden mededeling I Automobielbedrijf FA. W. GILIJAMSE Renesse - Telefoon 01116-370 I Verkoop en service I Brandweer in vlammen APELDOORN, 23-7. Tijdens een uitermate felle bos- en heidebrand, die vanmorgen omstreeks half twaalf ont stond tussen Ugchelen en Hoenderloo, is een militaire brandweerwagen van het vliegveld Deelen in vlammen opgegaan. De wagen raakte in een kuil vast en de man schappen konden niet anders doen dan haar in de steek laten en zich een uitweg ba nen door de hen omringende vlammen. Half miljoen t.v.-toestellen geregistreerd 's-GRAVENHAGE, 24-7. Bij de dienst luister- en kijkgelden is vandaag het 500.000ste televisie toestel geregistreerd. De naam van de half miljoenste toestelbezitter zal vanavond tussen 19.45 en 20.20 uur in een speciaal programma van de N.T.S. worden bekend gemaakt De snelle groei van het aantal t.v.- apparaten blijkt uit het volgende staatje: 2 januari 1957: 100.000 16 oktober 1957: 200.000 16 januari 1958: 250.000 29 april 1958: 300.000 12 januari 1959: 400.000 24 juli 1959: 500.000 Gemiddeld is nu van elke zes huishoudingen er één in het bezit van een televisietoestel. Rasjidali Gaylani, leider van de pro-nazie-revolutie in Irak in 1941 is volgens de per£ in Bagdad ver oordeeld tot dood door ophanging wegens een poging om het bewind van Kassem omver te werpen. De ze „coup" had op 9 december vorig jaar moeten worden uitgevoerd. zuiger van die firma het strand zal spuiten. Maandag a.s. zal met het werk worden begonnen. Verwacht wordt dat ongeveer 35.000 m3. zand nodig zal zijn om een dermate groot zandplateau te verkrijgen, dat ook bij hoog water een klein gedeelte strand overblijft. Het ter plaatse aanwezige dijk- plateau kan gebruikt worden voor het plaatsen van badhokjes e.d. Volledige medewerking kan wor den verkregen van de Dienst Her verkaveling, de Rijkswaterstaat, de Dienst der Domeinen enz Ook Gedeputeerde Staten hebben in middels hun goedkeuring aan het plan gehecht. Opgravingen bij Koudekerke Dat de wetenschap nog steeds het ware niet weet van de bij de Plompetoren aanwezige geraamten bewijst wel het onderzoek dat deze week werd ingesteld door de af deling .antropologie van de Rijks- Universiteit te Utrecht, onder lei ding van dr. D. Tacoma. Een groepje arbeiders van de Grontmij groef hierbij aan de oostkant van de toren en vond daar weer een groot aantal beenderen en schedels Ook werden een aantal volkomen gave skeletten gevonden, die in zijn geheel naar Utrecht werden vervoerd voor verdere bestudering Deze geraamten zijn met de schop opgegraven, zodat beschadiging uitgesloten was. Op de plaatsen waar de skeletten zijn opgegraven, worden dan ook nog de restanten van de spijkers gevonden, enig overschot van de omhullende kist. Aan de oostzijde werden twee la gen geraamten gevonden, doch er zouden hier plaatsen zijn rond de toren, waar zich 6 lagen moeten bevinden. Misschien dat men later begonnen is met herbegravingen van deze stoffelijke overschotten De werkzaamheden werden woens dagavond door dr. Tacoma beëin digd, waarna donderdag de arbei ders de sleuven dichtgooiden. In dien voldoende gelden aanwezig zijn, zal dit najaar de R.OB. hier opnieuw een onderzoek instellen. Nader vernemen wij, dat het in de bedoeling ligt afgravingen te beginnen bij Klaaskinderkerke. Dodelijke aanrijding berecht AMSTERDAM, 24-7. De 22-jarige manegeverzorger W. P. C. v. d. Kuijlen uit Hilversum, die hoewel hij uit de rijbevoegdheid was ont zet, op 21 februari jl. in een auto stapte en op een kruispunt in Hil versum een andere wagen in de rechterflank ramde, is door de rechtbank tot 1 maand voorwaar delijk plus f 60 boete veroordeeld Bovendien werd hem opnieuw 2 jaar zijn rijbewijs afgenomen. De aangereden bestuurder kwam van rechts en had voorrang. Hij werd uit de auto geslingerd, liep ernstig letsel op en overleed 8 da gen later. Dat overlijden weten, de artsen echter deels aan de hart kwaal, die dit slachtoffer reeds voor het ongeluk had. AANGIFTE VAN ZOUTSCHADE Wij vestigen er hierbij de aan dacht op, dat Regelen zijn vastge steld voor de toekenning van een afkoopsom terzake van zoutschade aan gebouwde onroerende goede ren als gevolg van de .Tweede We reldoorlog en/of de Watersnood van 1 februari 1953. Met deze zout schade is bedoeld de schade als ge volg van zoutinwerking, welke zich eerst later openbaarde. Om in aanmerking te komen voor die afkoopsom, moet de recht hebbende daartoe een verzoek in dienen door aangifte van die zout schade bij de Schade Enquête Com missie, binnen welker ambtsgebied de onroerende goederen gelegen zijn. De aangifte .dient te geschie den door indiening van een volle dig en naar waarheid ingevuld for mulier, dat daartoe van rijkswege beschikbaar wordt gesteld en ver krijgbaar is op het gemeentehuis. De aangifte dient op de omschre ven wijze zo spoedig mogelijk plaats te vinden. Aangiften gedaan na 14 november 1959 zullen niet in behandeling worden genomen. Nixon bij Worosjilof MOSKOU, 24-7. Vice-president Nixon heeft vrijdagochtend, de tweede dag van zijn bezoek aan Moskou, een bezoek gebracht aan president Worosjilof. Hij was ver gezeld van de broer van president Eisenhower, Milton, en de Ameri kaanse ambassadeur in Moskou, Thompson. Direct na zijn bezoek aan Worosjilof bezocht Nixon pre mier Chroesjtsjef. 43e Vierdaagse te Nijmegen NIJMEGEN, 24-7, Het legioen is vanmorgen in alle vroegte ten ge tale van 12.839 wandelaars - twintig minder dan het aantal, waarmee de derde dag werd afgesloten r op stap gegaan voor de laatste etappe van de Nijmeegse vierdaagse, die dit maal gaat in de richting Grave, Mill (de „vijftigers"), Beers, Cuyk, Gennep (55-ers), Mook en vandaar terug naar Nijmegen. Ook vanmor gen weer werd de kleurige stoet be schenen door de zon, die vooral op het eerste gedeelte van het traject, dat geen schaduw kent, minder welkom zal zijn. Na Mook begint echter - letterlijk en figuurlijk de victorie, want het stuk naar Nij megen is gemarkeerd door bomen en dit betekent schaduwReeds in de vroege morgenuren hadden zich honderden langs de route te Nijmegen geschaard om de glori euze intocht van het wandelleger gade te kunnen slaan. Ingezonden mededeling U kunt nu nog profiteren van de veie koopjes uit onze Zierikzee - telefoon 2604 STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Carillonconcerten Donderdag 30 juli a.s. zal de stadsbeiaardier van Goes, de heer W. L. Harthoorn, alhier een bei aardconcert geven. De elfjarige leerling van de heer Harthoorn, Sjoerd Tamminga, zal donderdagnamiddag om 3 uur zijn door ziekte uitgestelde concert ten gehore brengen. Opening schilderijententoonstelling Zaterdagmiddag om vijf uur, na afloop van de middagmarkt, zal door burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester in het 's-Gravensteen een expositie worden geopend van schilderijen, aquarellen, tekenin gen en ceramiek van een aantal Zierikzeeënaars die beeldend werk zaam zijn. Deze tentoonstelling zal tot eind augustus opengesteld zijn op de zaterdag- en donderdagavon den. De openingstijd is iedere dag om vijf uur. Verplichte autokeuring blijkt nodig te worden 43 procent van gekeurde wagdns vertoonde gebreken ENSCHEDE, 23-7. Gebrek aan verantwoordelijkheidszin van een groot aantal auto-eigenaars zal er waarschynlyk toe leiden, dat een verplichte keuring van motorry- tuigcn niet zal kunnen uitblijven. De A. N.W.B. betreurt dit in hoge mate, doch de resultaten van tech nische keuringen wyzen onherroe pelijk in die richting. Deze mededeling deed de heer A. G. Boost, directeur wegen en verkeer van de A.N.W.B., tijdens de opening van een nieuw tcchno- station te Enschede. Deze verplichte keuring zou ver meden kunnen worden, indien men over de' gehele linie meer zorg voor de toestand van zijn voertuig zou hebben. Voor zover kan wor den nagegaan is het aantal onge lukken, dat uitsluitend te wijten is aan technische gebreken, ver moedelijk 2 procent tot 3 procent van het totaal, doch de gevolgen ervan zijn doorgaans het meest fa taal. Negen techno-stations en drie techno-mobielen keurden in de eerste helft van dit jaar zevendui zend automobielen op vrijwillige aanmelding der eigenaren. Ruim 3000 stuks of 43 procent vertoonde gebreken aan de voetrem, terwijl van 255 wagens deze voetrem in gevaarlijke toestand verkeerde. Bijna een kwart van de hand remmen was niet in orde, waarvan ruim 2 procent totaal versleten. De stuurinrichtingen van 2600 der ze-, venduizend personenauto's bleken- niet in orde, waarvan 150 in geT. heel on toelaatbare, staat. Meer dan de helft van de ge keurde wagens had een of meer banden met een totaal versleten loopvlak, n.l. met minder dan een mm. dik rubber op het canvas, met canvasbrcuken, enz. •v vvv v v v Zaterdagavond zal op het Havenplein het tweede door de Stichting Z.O.V. georganiseerde zomer avondfeest van deze zo mer worden gehouden. Het programma vermeld1 weer de namen van be kende radio-artisten, nl. Mans uut Twente, Jack Smith met acc.-show, Frans van Dusschoten, Mary Matonel, Joop de Knegt en Het Cocktail Trio. De foto toont Het Cocktail Trio, dat een programma van bekende gezellige liedjes ten ge hore zal brengen, waarbij de komische noot, getuige de foto, niet zal ontbreken Tijdens de zaterdagmiddagmarkt van de Zierikzeese middenstanders zullen pittige klanken ten gehore worden gebracht door het bekende draaiorgel „Neptunus" van de heer C. Rossen. Na afloop van het zomeravondfeest, omstreeks tien uur, zal vrolijke muziek worden gegeven door een jeugdbandje onder leiding van Cora Linders, bestaande uit accordeons, guitaar en drum. Hierna zal op grammofoonplaten gelegenheid zijn tot het maken van een dansje. Aanrander le Haamstede snel achterhaald HAAMSTEDE, 23-7. Woensdag avond werden enige minderjarige meisjes, die aan het spelen waren by het strandje in de buurt van Smallegange's dijk, aangesproken door een manspersoon die daarbij poogde handtastelijk te worden. Op het geschreeuw der kinde ren nam de man de benen en ver dween op een bromfiets. De kin deren zijn direct huiswaarts ge gaan en hebben hun ouders verwit tigd. Een der ouders stelde direct zijn auto ter beschikking van de gewaarschuwde politie, die daarna de achtervolging inzette. In de buurt van de Schelphoek ontdek ten de kinderen de man, doch deze wist door de grote drukte die daar heerste, te ontkomen. Later kreeg hij echter berouw, want hij meldde zich persoonlijk bij de ouders van een der meisjes, die hem daarop naar de Rijkspolitie te Haamstede bracht, waar hij bekende. De Rijks politie maakte proces-verbaal op wegens schennis der openbare eer- Geslaagd Te Den Haag slaagde voor de lagere acte tekenen onze dorpsge- note Jkvr. A. C. v. Citters. Deze acte is pas ingesteld, zodat bij het lager onderwijs een aparte onder wijzeres voor tekenen kan voorko men, onder de titel vak-onderwij zeres tekenen bij het L.O. Na hun opleiding genoten te hebben bij de heer A. J. de Ruijter te Burgh, slaagden voor het mid denstandsdiploma de dames C. Jonker te Haamstede en L. M. v. d. Klooster te Burgh, verder de heer W. Timmers te Haamstede. SEROOSKERKE Brand op opslagterrein Donderdagmiddag brak alhier een vrij grote brand uit op het opslag terrein van de Provincie, gelegen nabij de splitsing van de Provin ciale weg naar Renesse. Het vuur vond gretig voedsel in het aanwe zige droge gras en bracht een der mate sterke rookontwikkeling, dat het verkeer ter plaatse ernstig ge hinderd werd. De brandweer van Haamstede werd gealarmeerd om het blus- singswerk te verrichten. BROUWERSHAVEN Voor het examen waterbouw kundig opzichter Z.T. I slaagden te Goes onze stadgenoten de heren T. v. Sluis, H. Boot en C. de Oude. De heer A. v. d. Doel slaagde voor het Bewijs van Algemene Ontwikkeling Nijverheidsonderwijs eveneens te Goes. Te Rotterdam slaagde de heer A. v. d. Velde voor het diploma gezel timmeren. NOORDGOUWE Gevonden voorwerpen Bij de postcommandant der Rijks politie alhier zijn inlichtingen te bekomen betreffende een gevon den zonnebril (kostbaar montuur) en een vat Sheli-gasolie (gedeelte lijk gevuld). 7, BRUINISSE Bij het te Bergen op Zoom ge houden examen voor het midden standsdiploma slaagden onder an dere de dames: mevr. C. van den Berge-Paape, mevr. G. Smit-de Bij en M. van Dommelen, en de heren Jan van Gilst, Adrie Mol, W. Koot- stra en M. Bal M Dz. Concert .,Nu met Hope" De muziekvereniging „Nu met Hope" le Bruinisse zal bij gunstig weer zaterdag 25 dezer een uitvoe ring geven in de muziektent. Ook de drumband zal bij deze muzikale manifestatie zijn medewerking ver lenen. De heer D. A. van 't Leven le Bruinisse deed te Bergen op Zoom met goed gevolg examen voor het vak Scheikunde (aanvullend Mulo examen). baarheid. De dader was afkomstig uit Zierikzee. De snelle berichtge ving der kinderen aan de ouders en vervolgens aan de politie, stelde deze in staat een zeer snel succes te behalen. Zij hoopt dan ook bij herhaling van deze lugubere voor vallen op een zo spoedig mogelijke aangifte met een zo goed mogelijk signalement. BRUINISSE Minder goede mosselgroel Onder de mosselkwekers wordt geklaagd over minder goede groei van de mosselen op de mosselper celen in de Grevelingen, ofschoon de kwaliteit uitstekend is. Vandaar dat Bruinisse met de mosselleve rantie dit jaar wat laat komt. Maar Bru 38, schipper Jac. Kik, deed deze week zijn eerste reis met een vracht mosselen van de oostelijke Oosterschelde (Gouw^veer). En zo begon ook hier het mosselseizoen, Belangrijke schakel in Deltawerken De post Zijpe neemt in het ge heel der Deltawerken een belang rijke plaats in, want men vindt er boten gestationeerd van de Vaar- tuigendienst, van de Boordienst en van de Barakken van de Delta dienst Zuid. Een zeer belangrijke schakel in het zg. Decca-systeem is de op Zijpe gevestigde monitor. De monitor is een post in een ingewikkeld zender systeem, waarbij sprake is van hy perbolen, en dat dient voor de juiste koersbepaling van de voor de Deltadienst varende schepen en boten. •Zo groeit op enkele tientallen meters van het ve'er Zijpe-Anna Jacobapolder het aantal barakken. Zo is onlangs weer een tweetal ba rakken aanbesteed (aannemer de heer C. Bastiaanse); enkele andere barakken zullen worden verplaatst, terwijl tevens een garage zal wor den gebouwd. ONDERWIJS Eindexamens openbare ULO te Zierikzee Geslaagd voor het Ulo-diploma A: A v. Beveren», M. N. Boot*, M. G. P. Boot*, C. A. Dane, C. P. v. d. Doe, P. M. J. Geleijnse, J. W. Geleijnse*, M. S. Geluk», P. A Hollestelle, J. de Jonge, P. A. v, Kessel, C. M. v. d. Klooster*, T. J, C. M. de Koster*, N. G Krijnse Locker*, L. B. Louwerse», E. A. Ochtman*, J. J. de Regt, L. M. Sies, G. C. Slegt, J. L. Verton, J. J. Viergever, C. M. v. (f. Westen», P. C. Zorge*. Twee leerlingen werden afgewe zen. De met een aangegeven leer lingen slaagden tevens voor het middenstandsdiploma. Chr. Middenstandscursus te Zierikzee Voor het middenstandsdiploma slaagden: de dames: M. E. Bolle te Zierikzee; H. Th. van Beveren te Brouwershaven; A. Stroosnijder- Kruis te Oosterland. De heren: M. P. Bal te Bruinisse; G. de Pender te Dinteloord; G. Roozemond en J. C Smits te Dreischor; R. Hage en J. v. d. Hamer te Ouwerkerk; Ch. H. Kurvink te Noordgouwe; J. L. Bom, A. Heijboer, H. Koper, M. L. Koster, Th. Onnouw, G. C. M. Wansink. F. J. Willemse en D. Kou- wenberg te Zierikzee. Voor het schriftelijk examen werden 9 kandidaten afgewezen Voor het mondeling examen slaag den alle candidaten. Scheepvaartberichlcii Esso Nederland (t.), 23-7 in Straat Ormoesz naar Fao. Musilloyd, 23-7 tc Aden. Samarinda, 23-7 tc Mombasa. Scherpendrccht, 23-7 van San Ni colas naar Montreal, 2-$ tc Mon treal verwacht. Verwachting tot zaterdagavond: Weinig verandering Droog weer met zonnige perio den; meest matige wind tussen noord en noordoost; weinig veran dering in temperatuur. 25 juli. Zon op 4.50, onder 20.42. Maan op 22.56, onder 11.13. 26 juli. Zon op 4.51, onder 20.41. Maan op 23.20, onder 12.19. 27 juli. Zon op 4.53, onder 20.39. Maan op 23.46, onder 13.23. Laatste kwartier: 27 juli te 15.22. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 25 juli 6.40 v.m. 18.49 n.m. 26 juli 7.19 v.m. 19.28 n.m. 27 juli 7.59 v.m. 20.08 n.m. BROUWERSHAVEN: 25 juli 6.14 v.m. 18.39 n.m.- 26 juli 6.56 v.m. 19.19 n.m. 27 juli 7.40 v.m. 20.01 n.m. Doodtij: 29 juli. Ingezonden mededeling JloitllttUjOM HET WEEROVERZICHT DE BILT, 24-7. Ten westen van de Azoren handhaaft zich al da genlang 'n gebied van hoge lucht druk, dat in zijn centrum een ba rometerstand van ongeveer 1032 millibar heeft. Van dit gebied strekt zich een uitloper uit over de Britse .eilanden, de Noordzee en Scandinavië. Deze uitloper blijft het weer in ons land beheersen, zodat de droogte onvei-minderd voortduurt. Een kleine storing, die gisteren ten west-zuidwesten van Ierland tot ontwikkeling kwam heeft zich langzaam in de richting van de Golf van Biscaye verplaatst. Ook in de hogere lagen van de atmosfeer is deze storing duidelijk aanwezig. Over de noordelijke helft van de oceaan blijven depressies via IJsland in de richting van Spitsbergen bewegen. Ze hebben geen van alle veel te betekenen en hun invloed reikt nauwelijks tot in Schotland. Ingezonden mededeling heeft alles mee Sirjanslaud verwent zeehond De jeugd van Sirjansland heeft er een alleraardigst speelkameraadje bijgekre- gen. Gedurende een week al komt een jonge schrandere zeehond bij opkomend water naar de dijk gezwommen om- met melk en snoep vertroe teld te worden en te spelen met de kinderen. De jonge lui zwemmen met het dier in het water, geven het te drinken uit een zuigfles en spelen er mee aan de dijk. Het jonge dier laat zich met welbehagen verwennen en is door de kinderen al reeds enige malen mee naar het dorp genomen en vervolgens weer aan het zilte Greve- lingenwater toevertrouwd. De zeehond komt iedere dag op dezelfde plaats terug en verdwijnt dan weer met af gaand water. Hel behoeft geen betoog dal Sirjanslands hope het zo wel naar de zin heeft. Het zwem men heeft er een grote at tractie bijgekregen. Wie zal cr in het land kunnen zeg gen dat hij iedere dag kan gaan zwemmen met een jonge zeehond op de rug'? Burgerlijke Stand Zierikzee Geboren. 18 juli: Johannes Leen- dert, z. van Adrianus Leijdekkers en Johanna Frederika van de Vate; 18 juli: Josephus Laurens, z. van Barend Franciscus Johannes van den Hoek en Gijsbertha Govaers; 18 juli: Pictcr Jan, z. van Lcendert Kooman en Marie Lena Boot; 23 juli: Necltjc, d. van Jasper Dooge en Wilhclmina Johanna Kik. Gehuwd. 17 juli: Wiekert Visser, 25 j. en Margreel van der Straaten, 25 j. Overleden. 19 juli: Dirk Verhaaf, 94 j., weduwnaar van Tona Fondse; 20 juli: Eke Jousma, 33 j., echtge note van Picter Tonis Nuijens; 21 juli: Cornelis Suurland, 84 j., echt genoot van Johanna Quist.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2