125 hectare ging verloren bij grote bosbrand te Kalmthout Slecht begin van Nixon's bezoek aan de Sowjet-Unie VRIJDAG 24 JULI 1959 No. 18562 115e jaargang MRimiEMJlEmNIEUWSBODK 'HMimiWH il I—li tl ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: WAARIN OPGENOMEN Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, lel. 01110-2255 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, f^C 7lf"K}llf7I"FQf*l,alf" ^^^1 IP A^T na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs C *»ILI\II\fcLL«JVI it W Vi%niil Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) ff,- per stuk. 1797'*»18Q9 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. OMfO-2938 MOSKOU, 23-7. Terwijl de Amerikaanse vice-president Nixon don derdag in Moskou aankwam, waar hij vrydag de grote Amerikaanse tentoonstelling zal openen, deed de Sowjet-premier Chroesjtsjef in het sportpaleis een aanval op de Verenigde Staten in verband met de door de Amerikaanse regering gesteunde gebedsweek voor de „volken in communistische gevangenschap" en hun bcvryding daaruit. „Deze (door het Amerikaanse Congres goedgekeurde) gebedsweek wordt gehouden op hetzelfde tijd stip waarop een ontspanning in de internationale toestand is ingetre den en er vooruitzichten zijn voor de totstandkoming van betere Rus- sisch-Amerikaanse betrekkingen. Aan de ene kant openen de Ver. Staten een tentoonstelling in Mos kou en zij zenden hun vice-presi dent hierheen, om deze te openen, en aan de andere kant kondigen zij de een of andere gebedsweek voor volken in gevangenschap af", aldus Chroesjtsjef. Hij voegde hieraan toe: „Dit op treden der Amerikaanse imperia listen kan slechts worden geken schetst als een rechtstreekse in menging in onze binnenlandse aan gelegenheden". Ernstige vraagstukken Terwijl Chroesjtsjef in het sport paleis tegen de Verenigde Staten uitviel, verklaarde Nixon na aan komst dat hij gekomen was om uiting te geven aan de welge- Algerijnen in Frankrijk gearresteerd BORDEAUX, 23-7. De Franse veiligheidspolitie heeft vijftien Al gerijnen gearresteerd, die gedetail leerde plannen zouden hebben op gesteld voor sabotage aan bruggen, olie-opslagplaatsen en raffinaderij en in de havenstad Bordeaux. Vo rige week werd te Lyon een aantal Algerijnen aangehouden, die ook sabotageplannen zouden hebben ge had. In de Parijse voorstad Saint De- nis werden ruim 300 Algerijnen voor ondervraging aangehouden. Ruim twintig werden in hechtenis genomen. meende Amerikaanse vriendschap voor de Sowjet-Unie. Hij voegde hier echter aan toe: „Ernstige vraagstukken houden de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie verdeeld. Een onopgelost blij ven van deze problemen zou de vrede in gevaar kunnen brengen. Wij weten dat een volgende oorlog geen overwinnaars, doch slechts verliezers zal opleveren. Voor de eerste maal sinds de dageraad der beschaving is het punt bereikt waarop wij hetzij moeten leren te zamen te leven, hetzij verenigd-ten onder zullen gaan". Nixon verklaarde te hopen dat een ieder, die hij in Rusland zou ontmoeten, vrijuit met hem zou spreken. Nixon blijft tien dagen in de Sowjet-Unie. Hij zal driemaal een onderhoud met Chroesjtsjef heb ben. De Amerikaanse vice-presi dent zal verscheidene Russische steden bezoeken. BOTSINGEN TUSSEN ALGERIJNEN EN TUNESIERS GEMELD ALGIERS, 23-7. In Franse le- gerkrlngen te Algiers heeft men donderdagavond melding gemaakt van verscheidene hevige gevechten tussen Tunesische militairen en le den van het Algerijnse bevrijdings leger, die in Tunesië gelegerd zijn. Deze gevechten hadden zich woensdag en donderdag afgespeeld Een groep Algerijnse opstande lingen heeft, zo zei men in ge noemde Franse kringen, woens dagavond Tunesische posten nabij de Algerijnse grensposten Lacroix, Roem el Soek en Sakjet aangeval len. In het gebied van Ain Draham werd een post van het Tunesische leger aangevallen met mortier vuur. Het Tunesische leger heeft versterkingen gezonden om de aan vallers te verdrijven. Woensdag zijn te Middelkerke, bij Oostende, drie Belgische kinde ren en een 20-jarige Duitse gou vernante in zee verdronken. Een plotseling opkomende vloed had een groep badende kinderen in moeilijkheden gebracht. De gouver nante redde drie kinderen maar bij haar poging om een vierde kind te redden verdronk zij zelf. Een beeld van de zonnige vakantie, welke de Nederlandse koninklijke familie op het ogenblik in Italië doorbrengt. - De foto toont de Ko ningin met de prinsessen Beatrix en Irene te Amalfi bij een souvenir- en briefkaartenwinkeltje. Donderdagochtend woedde, vol gens de Fransen een hevig gevecht te Rouai tussen Tunesische militai ren en Algerijnse soldaten van het Algerijnse opstandelingenleger, al dus zei men in Franse legerkrin- gen te Algiers. GEEN VERANDERING TE GENEVE GENEVE, 23-7. De ministers van Buitenlandse Zaken zijn dpnderdag te Genève in voltallige vergaderi vr bijeen geweest. Na de vergadering, die twee en een half uur duurde, is van westelijke zijde meegedeeld dat er „hoegenaamd geen verande ring in de toestand" is gekomen. Er is geen datum voor een vol gende plenaire bijeenkomst vast gesteld. Alle ministers, ook die van west en oost-Duitsland, hebben donder dag het woord gevoerd. Die van het Westen hebben er bij Gromyko op aangedrongen niet langer vast te houden aan directe besprekingen tussen oost- en west- Duitsland als voorwaarde voor een voorlopige regeling. V ervangingsmiddel voor melk MONTREAL, 24-7. De direc- teur van het voedingsinsti tuut voor midden-Amerika en Panama, dr. Scrimshaw, heeft donderdag op een in ternationaal congres van kinderartsen te Montreal meegedeeld dat midden- Amerikaanse deskundigen een plantaardig vervangings middel voor melk hebben samengesteld. Dit goedkope vervangingsmiddel, dat rijk is aan proteïnen en andere voedingsstoffen, kan mis schien het middel zijn tegen ondervoeding in minder ont wikkelde landen. Zestig jaar „Centraal Bureau" G.A. ROTTERDAM, 23-7. Morgen be- staat de nationale coöperatieve aan- en verkoopvereniging voor de landbouw „Centraal Bureau" G A. zestig jaar. Het ligt in de bedoe ling in oktober te Rotterdam een interne herdenkingsbijeenkomst te houden. Tevoren, in september, zal een prijsvraag voor plattelands jon geren worden uitgeschreven onder het motto „Groei mee met de E.E G.". Aan een veertigtal, dat de beste opstellen inlevert, zal in 1960 of '61 - bedoeld is twee groepen van 20 deelnemers te vormen - een veertiendaagse studiereis door de landen van de E.E.G. worden aan geboden. Na 1961 hoopt het Cen traal Bureau nog drie van derge lijke studiereizen te organiseren. De Europese commissie te Brussel heeft reeds toegezegd, dat zij aan deze studiereizen haar medewer king zal verlenen. Over enige weken zal de aan de Platteweg te Zierikzee verrezen mo dern geoutilleerde aardappelsorteerloods van de firma C. Meijer uit Kruiningen, zaakwaarn. de heer K. Holm te Zierikzee, officieel in ge bruik worden genomen. Het gebouw is zeer modern van opzet en uit voering en zal ongetwijfeld bij de komende aardappeloogst in een grote behoefte voorzien. (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode), AL MEER DAN 200 BOSBRANDEN OP DE VELUWE Minste onvoorzichtigheid met vuur kan catastrofaal zijn APELDOORN, 23-7. Er hebben dit jaar - en men kan gerust zeg gen vanaf het begin van de huidige droogteperiode - op de Veluwe al meer dan 200 bos- en heidebranden gewoed. De Veluwse bosbrand- weer is thans dag en nacht in touw en de brandtorens zjjn onafgebro ken bezet. Tot nu toe is men er in geslaagd de schade te beperken tot een in verhouding betrekkelijk gering aantal hectaren, want van het ge bied van ongeveer 100.000 hectaren bos en heide, waarover de Veluwse bosbrandweer heeft te waken, ging tot op heden ongeveer 50 hectaren verloren. Daarin zijn niet begrepen de verbrande oppervlakken bos en heide op de afgesloten militaire terreinen. Bij de huidige droogte is echter zo langzamerhannd de grens van de mogelijkheden voor de bos brandweer bereikt. Wanneer er te gelijkertijd op meer dan één plaats een bos- of heidebrand zal uitbre ken, zijn de gevolgen niet meer te overzien, want alles is kurkdroog. De minste onvoorzichtigheid met vuur kan catastrofale gevolgen hebben. De bosbrandweer heeft bij zijn werk gelukkig enorme steun van militaire zijde, zowel van man schappen als in materieel opzicht. „Hart van Brabant" geopend TILBURG, 24-7. Na dagen en nachten van zwoegende arbeid door de bouwers en medewerkers in een verzengende zon buiten en een broeihitte in de talrijke hallen en paviljoens heeft mr. V. G. M. Marijnen, minister van Landbouw en Visserij, vanmorgen de giganti sche expositie „Hart van Brabant" te Tilburg officieel geopend. Het werken en leven in midden Bra bant is het onderwerp van deze tentoonstelling, die mede werd in gericht omdat koning Lodewijk Napoleon 150 jaar geleden Tilburg - op grond van zijn industriële ac tiviteiten - stadsrechten verleende. DELFT, 24-7. De Taptoe Delft wordt dit jaar gehouden van 21 tot en met 29 augustus, evenals andere jaren op de markt. Het aantal zit plaatsen per uitvoering is met duizend uitgebreid en bedraagt nu achtduizend. Het leidend motief is ieder jaar anders. Voor dit jaar heeft men het 130 jarig bestaan van de Konink lijke Militaire Kapel daarvoor uit gekozen. De kapel zal in de uni formen uit de tijd van de oprich ting de muziek van 1829 ten ge hore brengen. Er zullen ook twee marketensters in voorkomen, een Luva- en een Marva-meisje. De uitbeelding van het motief ge schiedt door het garderegiment Grenadiers en de garde Jagers. Het ligt in het voornemen in de ko mende jaren andere militaire mu ziekkorpsen als middelpunt voor de taptoe te nemen. Ongelukken op de weg BUSSUM. Enige dagen geleden reed de 77-jarige H. Fick in Bus- sum met zijn fiets op de hoek van de Vondellaan en Brediusweg te gen een motorrijder op. Met een hersenschudding werd hij naar het ziekenhuis te Naarden overge bracht, waar hij thans aan de ge volgen is overleden. IJMUIDEN. In het Antoniuszie- kenhuis te IJmuiden is overleden de 72-jarige mevrouw Fabriek- Renaud uit Voorburg, die ernstig werd gewond bij een aanrijding op de Harddraverslaan te Zandvoort. De auto, bestuurd door haar 38- jarige dochter, kwam toen in aan rijding met een andere personen auto. De bestuurder hiervan, de 54- jarige M. J. E. B. van L. uit Vin- keveen, en de dochter van mevr. F. werden eveneens opgenomen in het Antonius ziekenhuis, maar zij verkeren niet in levensgevaar. EMMEN. Op de Boslaan te Em merschans nabij Emmen is de 88- jarige G. Fiet door een autobus aangereden en daarbij dodelijk ge wond. De bejaarde man stak plot seling de straat over, toen de bus naderde. Zeer grote brand bij Rheden: 3200.ha. PUTTE, 23-7. B(j de grote brand die vanmiddag gewoed heeft in het Belgische natuurreservaat de Kalmthoutseheide, zijn ruim 125 hectare heide met bossages verlo ren gegaan. "*De brandweerkorpsen uit Put te, Ossendrecht, Huibergen en Wuustwezel zijn tezamen met een kleine 400 Nederlandse en circa 200 Belgische militairen vijf uur met de blussing bezig geweest, die ernstig werd bemoeilijkt door een vlak boven de grond hangende rook der in brand staande heide. De Belgische militairen maakten met bulldozers brandgangen om verdere uitbreding te voorkomen. Men slaagde er in het vuur tot op een paar honderd meter voor de uitgestrekte percelen bij de Neder lands-Belgische grens tot staan te brengen. In de „Onzalige Bossen" (ge meente Rheden) heeft gisteren een hevige bosbrand gewoed, die zich via de Burgemeester Bloemersweg verder in westelijke richting voort zette. Minstens 200 ha. recreatie gebied bij de „Posbanlc" is bij deze bosbrand, de grootste in de omge ving sinds mensenheugenis, verlo ren gegaan. Tot in Apeldoorn wa ren de vlammen te zien. Dikke rookwolken werden de lucht inge stuwd, waar bij vervaagden tot een geelkleurig wijdverbreide massa, die, door de zon beschenen, leek te wijzen op een vreemd natuur verschijnsel. Vele brandweren uit de omge ving en honderden militairen en burgers hielpen bij het door tel kens veranderende windrichting bemoeilijkte blussingswerk. Opdat men op alle eventualiteiten zou zijn voorbereid, hielden vannacht militairen in deze omgeving de wacht. Ook op verscheidene ande re plaatsen werd de Veluwe giste ren door branden aangetast. Bij de blussing van de brand on der Rheden werden tankwagens uit Doetinchem, Gendringen, Hengelo (Geld.) en Ede ingeschakeld. Apel doorn had zijn radiowagen ge stuurd. Er is veel wild, waaronder herten, in de vlammen omgeko men. Het getroffen terrein ligt bin nen de driehoek Velp-De Steeg- Imbosch en is eigendom van de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten in Nederland. Men heeft nog kunnen voorko men, dat het vuur over de ver keersweg heen naar de Rosendaal- se hei zou overslaan. 12Vz jaar „Het Vierde Prinsenkind" Sinds 1947 werd aan 32.000 oorlogsweesjes plezierige vakantie bezorgd ZWOLLE, 24-7. De stichting „Het Vierde Prinsenkind" vierde giste ren haar twaalf en een halfjarig bestaan. Van begin 1947 af heeft zü 32.000 oorlogswecsjes een ple zierige vacantie bezorgd en sinds 1957 profiteren invalide kinderen van deze zorg van de stichting. Jaarlijks worden zeven vacantie- kampen gehouden, die elk twaalf dagen duren, waarvan vijf op de Marijkehoeve te Hattem, één op de Lage Hoendersberg te Groes- beek en één in het Ahoikamp te Oosterhout. Gistermorgen hield het bestuur van de jubilerende stichting voor de pers een rondleiding op de Ma rijkehoeve. Dit tehuis is eigendom van een verzekeringsmaatschappij .Nillmij), die het aan het Vierde Prinsenkind elk jaar twee maan den verhuurt. De naam Marijke werd aan het vakantieoord ver bonden nadat Koningin Juliana hiervoor bij een bezoek twee jaar geleden toestemming had gegeven. De kampen worden gehouden voor groepen van invalide meisjes en jongens in de leeftijd van 9 tot 15 jaar en afzonderlijk voor meis jes en jongens van 15 tot 21 jaar. De gelden die dit werk mogelijk maken, worden verkregen door een jaarlijkse schoolaktie op de ver jaardag van prinses Marijke, door contribuanten en door bijdragen van gemeenten en stichtingen. <K"X"XK-X"X'<"X«X~X"X-X~X"X"X"X*<"X"K»»X"X~XmX~X"X"X~>4 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Felle aanval van Chroesjtsjef op de V.S. TAPTOE-DELFT

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1