De wereld in deze week DE MAN UIT CHICAGO NIEUWE BOSBRANDEN TE RHEDEN EN HILVARENBEEK Communistische topconferentie Terechtstelling in de V.S. Rotstekeningen in Oostenrijk Ontploffing bij Leipzig eist doden altijd mee op reis STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 27 JULI 1959 No. 18Ü03 Brandweer trad krachtdadig op ARNHEM. 25-7. Ongeveer vüf hectaren bos z(jn vrijdagmiddag verloren gegaan door een brand, die gewoed heeft aan de Schaps- allee in de gemeente Rheden. Be wakingspersoneel werd in alleryl gedirigeerd naar de Schapsallee, waar ook spoedig brandweren, waaronder van de vliegbasis Delen, arriveerden. Na drie uur zwoegen slaagden de brandweerlieden er met behulp van de militairen in de vuurzee te do ven en was het gevaar voor ver dere uitbreiding in deze zeer bos rijke omgeving bezworen. Omtrent de oorzaak van deze bosbrand valt niets met zekerheid te zeggen. Hil varenbeek In de gemeentebossen van Hilva- renbeek heeft een brand gewoed, als gevolg waarvan weer plus mi nus anderhalve hectare bosbezit is verloren gegaan. De brand, die op grote afstand waarneembaar was, had fataal kunnen worden, door dat hij was uitgebroken in een bos perceel van ruim 200 hectare. Door krachtdadig optreden van de Hil- varense brandweer, die in record tijd ter plaatse was, was men het vuur binnen een half uur volkomen meester. Inmiddels was assistentie ge- vraagd van de brandweren van Tilburg en Goirle. Nadien kwamen van de vliegbasis Gilze-Rijen nog een tankwagen en twee vracht- GENEVE. Een functionaris van de Sowjet-delegatie in Genève heeft vrijdag verklaard dat zeer waarschijnlijk begin augustus een communistische topconferentie zal worden gehouden, waarop premiers van de Oosteuropese landen poli tieke en economische kwesties zul len bespreken. Het juiste tijdstip van de confe rentie en de te bespreken onder werpen hangen echter af van de huidige ministersconferentie in Genève die vandaag haar negende week in gaat. OSSINING (New York). In de Sing Sing gevangenis is New York is donderdagavond de 42-jarige neger Leroy Keith op de elektri sche stoel ter dood gebracht. Hij was 25 jaar geleden voor de eer ste maai ter dood veroordeeld we gens moord op een metaalbewerker. Deze straf werd later veranderd in levenslang. In 1956 werd hij voorwaardelijk op vrije voeten gesteld, maar vijf maanden later schoot hij een taxi chauffeur in New York dood. In de 18 maanden, dat Keith zich in de dodencel van de Sing Sing bevond, heeft hij geen enkele be zoeker ontvangen. LINZ. Er zijn in het Warschnek- gebergte in Opper-Oostenrijk op 2 000 meter hoogte rotsschilderin gen en -tekeningen gevonden met jacht- en ruitervoorstellingen. Bij deze tekeningen staan chris telijke symbolen die waarschijnlijk door de eerste christenen in deze streek zijn aangebracht op een plaats die voor de heidenen een offerplaats was auto's met militairen. De nevel spuiten van Goirle en van Tilburg reden vast in het mulle zand van de bospaden. Met behulp van de nevelwagen van de vliegbasis wer den deze wagens losgetrokken. De assistentie verlenende brand weren gebruikten de nevelspuiten mede voor de nablussing, waar door voor een heroplaaien en ver dere uitbreiding van het vuur niet meer behoefde te worden gevreesd. BERLIJN. Het ontploffen van een generator in een fabriek te Espenhain, bij Leipzig (Oost-Duits- land) heeft aan zeven arbeiders het leven gekost. Voorts zijn er veel gewonden, zo meldt het offi ciële Oost-Duitse Persbureau A. D.N. De regering heeft een onderzoek gelast, dat door de minister van binnenlandse zaken, Marion, zal worden geleid. Ingezonden mededeling Hoogtepunt in hun leven SPASTISCHE KINDEREN UIT ENGELAND BEZOEKEN NEDERLAND Met het m.s. „Koningin Em ma" van de Stoomvaartmaat schappij „Zeeland" zijn 26 spas tische kinderen uit Engeland in ons land aangekomen. Zij zullen tot 1 augustus in ons land blijven cn verschillende, door de Ned. Spoorwegen georganiseerde uit stapjes maken. Negentien kinderen moeten zich in invalidenwagentjes voortbewe gen. Ondanks deze handicap waren ze, met de assistentie van een deel van de bemanning van de „Konin gin Emma", binnen enkele minuten aar. boord gebracht. Onder het toe ziend oog van kapitein L. M. Meijer werden zij door hun leiders en helpsters, dertien in totaal, gemak kelijk geïnstalleerd in een speciaal voor hen gereserveerd gedeelte van het eerste klas promenadedek. Ze waren opgetogen over de bootreis. Zon, water en weinig wind, limonade en koekjes, aardige buitenlandse passagiers en vreemde schepen, alles droeg er toe bij om deze reis tot een hoogtepunt le ma ken in het leven van kinderen, die door hun handicap meestal ge dwongen zijn zich tevreden te stel len met de afwisseling die een op pervlakte van slechts enkele vier kante meters biedt. De jongens en meisjes variëren in leeftijd van 14 tot 19 jaar. Zij zijn allen leerling van de Thomas de Larue school in Tonbridge, de enige middelbare school voor spas tische kinderen ter wereld. De school is pas in 1955 geopend, maai de zeven klassen worden al be volkt door kinderen uit verschil lende werelddelen. Zo worden de lessen onder meer gevolgd door een ïtaliaantje, een jongen uit India en een meisje uit Californië. Twee doden bij auto-ongeluk OSSENDRECHT, 25-7. Vannacht omstreeks 12 uur zijn onder Ossen- drecht op de Putseweg twee jonge Belgen, J. C. en J. M. uit Hoboken het slachtoffer geworden van een auto-ongeval, waarbij zij beiden door verbranding zijn omgekomen. De slachtoffers zaten in een kleine personenwagen, bestuurd door P. S. uit dezelfde plaats. Het voertuig is uit de bocht gevlogen en met een geweldige smak aan de linkerkant van de weg omgeslagen, waardoor de benzinetank in brand geraakte. De bestuurder werd door de kap naar buiten geslingerd en vrij ern stig gewond. Hij had echter nog de kracht om naar de nabijgelegen le gerplaats te snellen. De Ossendrechtse brandweer en militairen van de legerplaats Os- sendrecht hebben met schuim- blussers het brandende wrak ge doofd en wisten zodoende een bos brand te voorkomen. SCHEEPSJONGEN VERDRONKEN MULHOUSE, 25-7. De 15-jarige scheepsjongen van een niet nader geïdentificeerd Nederlands schip is gisteren over boord gevallen in het kanaal van Alsace in Frankrijk en verdronken. Het Franse persbureau AFP gaf als de naam op: Aart Ver- het, uit Rotterdam. De jongen werkte op het schip van zijn oom. Van de basis Cape Canaveral is vrijdag een ballistisch projectiel voor middelgrote afstand van het type Thor gelanceerd. De neus- kegel, die was voorzien van een filmcamera, is later uit zee opge haald, na 2.700 km te hebben af gelegd. iüMIlAOO aitiuTsmts cn fjuxci* I AnHP VEHDE "y' (imiti in ci un Nieuwe wereldtaal LONDEN. John Williams, een 54-jarige artiest uit Lon den, heeft een nieuwe we reldtaal geconstrueerd. Hij heeft er veertien jaar aan besteed. De meeste mensen kunnen de taal, Pikto ge naamd, binnen het uur le ren, zegt hij. Williams is uit gegaan van ruim 2.000 basis woorden, ontleend aan ver schillende talen. Hij heeft onlangs een woordenboek van 35.000 woorden voltooid. Het moet mogelijk zijn de taal ook in hiëroglyfen te schrijven. De ontwerper is voorstander van een wereld regering. De vijf studenten van de universiteit van Madrid, die met drie ezeltjes, Platero„Reverte" en PerezJ' op weg zijn naar Nederland om de witte „Platero" aan te bieden aan prinses Irene, trekken op het ogen blik door Frankrijk op ons land aan. - Deze foto werd gemaakt te Iroen, waar de studenten met hun ezelachtige vriendjes, de Spaans-Franse grens overstaken. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. In de Rijnhaven te Rotterdam is verdronken de 7- jarige jongen K. F. H., zoon van de schipper van de lichter „Nomade die in genoemde haven ligt. Het knaapje liep door het gangboord, struikelde en viel in het water. Zijn vader, die het zag gebeuren, dook hem na, doch tevergeefs. Na tien minuten werd de jongen opgehaald. Men heeft nog getracht met kunst matige ademhaling de levensgees ten op te wekken, doch dit had geen succes. ROTTERDAM. Onder zeer grote belangstelling is op de hoek van de Karei Doormanstraat en de Van Bijlantplaats te Rotterdam een mo nument onthuld, dat de nagedach tenis eert van schout-bij-nacht Ka- rel W. M F. Doorman, comman dant van de „Combined Striking Forcesdie met zijn vlaggeschip, Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" in 1942 in de slag in de Javazee ten onder ging. NIJMEGEN. Tengevolge van een auto-ongeluk op de rijksweg Arn- hem-Nijmegen, ter hoogte van de Breedlersebrug zijnv ijf personen, het echtpaar W. V. uit Ernst, hun zoontje en hun buren, het echtpaar T. allen min of meer ernstig ge wond. Zij zaten in een kleine per sonenauto, afkomstig uit Ernst, die rijdende in de richting Arnhem ver moedelijk tengevolge van een lekke band op de linkerrijbaan terecht kwam en tegen een vrachtauto met oplegger botste. De wagen draaide een halve slag om, en werd aan de linkerkant geheel ingedrukt. De politie had wegens de grote ver keersdrukte van vierdaagsebelang- stellenden handen vol werk aan de verkeersregeling. 's-GRAVENHAGE. De vierjarige jongen R. S. uit de Van der Velde- straat te Loosduinen is in de Em- mastraat te 's-Gravenhage door de aanhangwagen van een vrachtauto overreden. Hij is ter plaatse over leden. De kleuter zat achterop de fiets bij zijn 12-jarige buurjongen, die in de Emmastraat ter hoogte van het W.S.M.-kantoor een stil staande autobus wilde passeren. Tegelijkertijd werd hij voorbijge reden door een vrachtauto met aanhangwagen, en op dat ogenblik kwam het fietsstuur in aanraking met de bus. Tengevolge daarvan kwam de kleuter te vallen. NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND n In Kopenhagen zijn de eerste maatregelen genomen om de vroe gere Amerikaanse luchtbasis te Narssarssuaq op Groenland weer in gebruik te nemen voor inspectie van het zeegebied rondom Groen land vanuit de lucht. Men is hier toe overgegaan nadat in de vorige winter het Deense schip „Hans Hedtoft" bij Groenland met 78 men sen aan boord was vergaan. Op de marinewerven van Ko penhagen zijn twee nieuwe mijnen vegers op stapel gezet, als onder deel van een vlootprogram dat 23 schepen omvat ter waarde van 150 miljoen gulden. De helft van de kosten wordt door de Ver. Staten gedragen De grootste schepen on der het nieuwe program zijn twee snelle patrouilleschepen van circa 2.000 ton. Voorts zullen zes motor torpedoboten en een duikboot van 500 ton worden gebouwd. h Te Borrevejlevig bij het Ros- kilde fjord in Denemarken wordt de volgende maand het eerste Deense in ternationale kinderdorp geopend, waarin 48 kinderen uit 12 verschillende landen steeds ge- durrende een maand zullen verblij ven. Het denkbeeld van deze dor pen, waarvan er ook in andere lan den zijn gebouwd, is afkomstig van de Amerikaanse psycholoog Doris Allen. n Een dokter in Baltimore heeft vrijdag de tienjarige Robert Bryan, die door de bliksem was getroffen toen hij onder een boom stond te schuilen, met een hartmassage het leven gered. Toen de jongen in het ziekenhuis arriveerde stond zijn hart stil. De ziekenhuisarts greep direct in en wist hem met de hart massage weer tot het leven terug te brengen. In Oxford wordt van 29 augus tus tot 4 september een internatio nale conferentie over de studenten pers gehouden. Er zal onder meer worden gesproken over een ere code voor studenten-journalisten. HAAMSTEDE Ballonoptocht Het bestuur van V.V.V. organi seert donderdag 30 juli de jaarlijk se ballonoptocht. Aan kinderen on der de twaalf jaar zullen te Haam stede en Burgh, tussen 6.30 en 7.30 uur, tegen een kleine vergoeding ballonnen uitgereikt worden, die na een rondgang met de Kon. har monie „Witte van Haemstede" en de drumband op het sportveld te Burgh opgelaten zullen worden. Voor de ballonnen die de verste afstand hebben afgelegd zijn enige prijzen beschikbaar gesteld. Extra diensten R.T.M. Door de Rotterdamse Tramweg Maatschappij worden dit seizoen een aantal extra diensten ingelegd. Op de donderdagen 30 juli, 6, 13 en 20 augustus zullen middagtoch- ten over Schouwen-Duiveland met explicatie worden gehouden. Op de zaterdagen tot en met 22 augustus wordt gezorgd voor extra vervoer naar de zomeravondfees ten te Zierikzee. In de Westhoek zijn thans boven dien strandweekabonnementen ver krijgbaar, die onbeperkt geldig zijn tussen Westenschouwen en Scha- rendijke gedurende 7 opeenvolgen de dagen. Directeur Grootboek schrijft huiseigenaren 's-GRAVENHAGE. De tekst van de mededeling, die de directeur van het Grootboek dezer dagen zal zenden aan de bij het Grootboek ingeschreven huiseigenaren, luidt als volgt: „Het is mij gebleken, dat onze kerheid bestaat met betrekking tot de verplichting tot storting van gelden in het Grootboek voor wo ningverbetering. In verband daar mede breng ik onder uw aandacht, dat, zolang terzake van het Groot boek geen nadere voorziening bij de wet is getroffen, de verplichting tot storting van gelden, verschul digd over het van 1 augustus 1958 tot 31 juli 1959 lopende stortings jaar uiteraard van kracht blijft. De in uw bezit zijnde beschikking ver meldt het over genoemd stortings jaar verschuldigd bedrag, alsmede het nummer van de voor de stor ting aangewezen postgirorekening. Indien u één of meer gewijzigde beschikkingen zijn toegzonden, geldt de laatst gezonden beschik king in plaats van eerdere beschik kingen", aldus de brief van de di recteur van het Grootboek. De premiewoningbouw 's-GRAVENHAGE, 24-7. In 1959 zijn tot 22 juni premies toegezegd voor 20.986 woningen; op die datum waren op de centrale directie en bij de hoofdingenieurs-directeuren in de provincies ontvangen en nog niet afgehandeld aanvragen voor 29.459 woningen. Dit deelt minister van Aartsen mee in zijn antwoord op de schrif telijke vragen, die het Eerste Ka merlid de heer Maenen had ge steld over de regularisatie van de premiewoningbouw. Gered door ijskast DUBLIN. De 22-jarige Fran cis Kenny heeft donderdag avond in een koelfabriek in Dublin 12 vrouwen het leven gered door ze in een ijskast te stoppen. Hij deed dit toen door een breuk in een leiding ammoniakgas de ruimte bin nendrong waar zij aan het werk waren. Nadat hij de deur van de ijskast goed had gesloten, bond hij een natte doek voor zijn mond en slaagde hij er in door de met gas gevulde ruimten de fa briek te verlaten en alarm te slaan. De vrouwen zijn later door brandweerlieden uit hun benarde schuilplaats ge red. 63 arbeiders die minder fortuinlijk waren, moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. HAAMSTEDE Ruitershow te Haamstede Zaterdagavond 1 augustus zal de bekende landelijke rijvereniging „De Schouwse Ruiters" uit Drei- schor, met een groot aantal ruiters een demonstratie geven op de speelweide* te Haamstede. Op het programma staan onder meer di verse springnummers, kleuterca- roussel en equipe springen. „De Schouwse Ruiters" behaal den onlangs de eerste prijs tijdens een concours van landelijke ruiter- verenigingen uit west-Brabant en Zeeland. Tussen de nummers door ver leent de Kon. Harmonie „Witte van Haemstede" zijn medewerking, ter wijl de avond besloten wordt met een grote taptoe. FEUILLETON door LUCIEN LELONG In de verte hoorde ze een auto naderen. Ze zou er geen acht po jeslagen hebben wanneer het zacht zingend geluid, dat de banden maakten over de betonweg, niet plotseling had plaats gemaakt voor een doffe klap, een krakend scheu ren en dan doodse stilte Onwillekeurig trapte ze harder voort langs de eenzame weg, waar langs in dit uur niemand zich be woog. En weldra zag ze de oorzaak van het vreemde geluid. Een auto stond met de neus tegen een boom. Een grote ster ontsierde de voor ruit. Zo in het heldere zonlicht bood de beschadigde wagen een weinig dramatische aanblik en Riek had wel eens vaker verkeersongelukjes gezien. Waarschijnlijk een band ge sprongen giste ze en toen ze na derbij kwam, bemerkte ze, dat die veronderstelling juist was. Maar haar oppervlakkige nieuwsgierig heid ontaardde in ontsteltenis, toen ze achter het stuur een in elkaar gedoken figuur zag zitten. Haastig zette ze haar fiets tegen de haag, die de rijweg van het fiets pad scheidde, sprong daar met een kloeke zwaai overheen en rukte enkele ogenblikken later het por tier van de auto open. De man, die achter het stuur zat, bloedde hevig, maar ze zag ter stond, dat al dat bloed de zaak ern stiger deed schijnen, dan ze waar schijnlijk was. De bestuuder was met 't hoofd tegen de voorruit gebotst, had dooi de schok of door de schrik een ogenblik het bewustzijn verloren en misschien een lichte hersenschud ding opgelopen. In haar fietstas voerde ze altijd een verbanddoosje mee en voor zichtig begon ze de wond te ver binden. Ze liet de man maar stil letjes zitten, want zo kon ze han diger werken. Maar opeens klonk haar een stem in de oren: „Wat doet u. De man was blijkbaar een vreem deling, dat wees trouwens het num merbord op de auto wel uit. „Zit stil", zei ze tegen hem. „Ik ben dii'ect klaar en dan zien we wel verder". Hij liet haar stil begaan. Toen klom hij uit de wagen, keek eens verbaasd rond en nam toen met een flegmatiek gezicht de schade op „Valt nogal mee", vond hij. „Ja, voor uzelf ook, antwoordde zij. „O ja, een vleeswond. En ik voel me nog een beetje duizelig. Zeker een band gesprongen? Ik herinner me de knal. Ik had de wagen best in de hand kunnen houden, maar ik zat te veel in gedachten achter h'et stuur". „Aangename gedachten hoop ik", lachte Riek. „Nee, dat waren het nu juist niet" zei de vreemdeling langzaam. „Wat dat betreft, mag ik dankbaar zijn voor dat ongeluk, want achteraf lijkt me het geval niet zo belang rijk meer en ik zal er nog eens rus tig over nadenken. Later. Nu ben ik alleen maar blij. dat ik zo'n 15 charmante verpleegster ontmoet heb". Riek kleurde. Ze was weinig ge wend complimenten te horen. „Wat gaat u nu doen?" vroeg zij. „Aan de kant van de weg zitten en wachten tot er een auto langs komt, die me mee terugneemt. En dan een garage waarschuwen". „Dan kunt u hier wel een uurtje zitten", meende het meisje^ „Dat zou zo erg niet zijn, wan neer u me zolang gezelschap houdt" lachte de vreemdeling. „Dan wil ik hier desnoods nog wel twee uur zitten". Riek antwoorde koeitjes: „Het verlenen van eerste hulp aan iemand, houdt nog niet direct in, dat ik verder als dame van gezel schap wens op te treden. Ik geloof, dat u zich verder wel kunt redden, meneer. Ik hoop dat u niet te lang behoeft te wachten en in ieder ge val zal ik in Meeldam de garage vast waarschuwen". De vreemdeling stond opeens vlak voor haar. „Hè, neemt u dat niet zo verkeerd op", pleitte hij. „Ik zei het werke lijk zonder enige bijbedoelingen, Is het zo verkeerd, wanneer ik tot de conclusie kom, dat u iemand bent, met wie ik graag eens een uurtje praten wou, ik, die hier als vreem deling ben? Is het niet te begrij pen, dat ik hier in volle gerustheid zou zitten wachten, wanneer ik de tijd korten kon door een gezellig gesprek met. iemand, die me inte resseert? Moet u daar nu meteen iets ergs van denken Beledig ik u daarmee? Als dat zo is, dan m'n excuushet was zeker m'n be doeling niet". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 13