LEXINGTON De muurschilderingen te Dreischor Grote belangstelling voor tweede Zomeravondfeest van Z*O.V* LEXINGTON Zeer interessant omlijst gedeelte boven afbeelding van mensenhoofd Uitstekend cabaretprogramma op Havenplein Meer dan tweeduizend mensen hebben zaterdagavond bijzonder genoten van een uitstekend ge slaagd cabaretprogramma op het tweede Zomeravondfeest van de Stichting ZOV op het llavenplein. De avond werd een groot succes door de artistieke prestaties van de eerste rang door zanger Joop de Knegt het befaamde t.v.-drietal „Het Cocktail trio", de bekende imitator Frans van Dusschoten, de acrobate Mary Matonel en de pit tige Jack Smith met zijn accordeon show. De conference werd ver zorgd door Mans uut Twente, ech ter op een dikwijls nogal minder geslaagde manier. Succesvol was vooral de zang van oud-luchtmachtsoldaat Joop de Knegt, die bij zijn optreden over gebrek aan assistentie door de jeugd niet te klagen had. Muzika le kleinkunst in optima forma werd gepresenteerd door „Het Cocktail trio" en Mary Matonel maakte indruk met haar weerga loze acrobatiek. Zeer in de smaak viel ook het tapdance-nummer van Jack Smith en zijn virtuoze accor deon-show. De imitaties van Frans van Dusschoten waren voortreffe lijk. Ad van der Gein begeleidde de verschillende nummers vaardig aan de piano. Optreden jeugdbandje Na afloop van het cabaret-pro gramma bleef het publiek nog in Toenemend toerisme te Scharendijke Dit zomérseizoen heeft het toeris me voor Scharendijke een grotere vlucht genomen dan andere jaren. Een telling op 25 juli jl. wees uit, dat het aantal betalende gasten op deze datum 213 bedroeg, exclusief de ambtenaren, welke hun vakantie in het Rijks werkkamp doorbren gen. De boerderij van de heer J. Lem- som ontwikkelt zich langzamerhand tot een kampeerboerderij. Op re creatief gebied bestaan er voor Scharendijke en omgeving gunstige perspectieven. Een remmende fac tor is, dat het streekplan en ook het uitbreidingsplan momenteel niet regulerend kunnen optreden, omdat niet precies bekend is, waar de buitenste Deltadam en de aan sluitende weg zullen worden aan gelegd. Stranddrukte in de Westhoek Het was zondag op de diverse stranden in de Westhoek weer enorm druk. Zelfs op het vuurto- renstrand, dat nog steeds tot het stille strand gerekend wordt, was het druk. Op de parkeerplaatsen stonden zeer veel auto's. De druk te liep niet zo erg in de gaten, doordat het laag water was. Was het vloed geweest, dan zaten de badgasten als haringen in een ton. Het was zelfs zo druk, dat we nu ook de verschijnselen krijgen, die in de grote badplaatsen dage lijks voorkomen, n.l. kinderver missing. Bij de politie deden zon dagmiddag twee angstige vaders aangifte van vermissing van een kind. Een 3-jarig zoontje van de fam. J. N. uit Rotterdam was twee uren zoek, maar werd toen gevon den. Verder was een vader uit Ouwerkerk de tweede die bij de politic om raad kwam. Juist toen deze aanstalten maakte om het opsporingswerk ter hand te nemen, kwam het bericht dat Martin uit Ouwerkerk terecht was. Jongeman verdronken HAARSTEEG, 26-7. In het zwem bad te Haarsteeg, gemeente Vlij men aan de zgn. Wiel is hedenmid dag omstreeks drie uur een 23-ja- rige jongeman, afkomstig uit Haar lem, verdronken; Hij was op de bromfiets naar Haarsteeg gekomen, had aan de Wiel zijn tentje opgezet en is het water in gegaan. Hij be gaf zich buiten het afgepaald ge bied, waar het zeer diep is. En om dat hij niet behoorlijk kon zwem men verdween hij in de diepte. Nadat hij opgehaald was heeft men nog vergeefs getracht de levens geesten op te wekken. Koeien vergiftigd LEEUWARDEN, 27-7. Te St. Ja- cobi Parochie zijn gistermiddag zes koeien van de veehouder J. S. Rienks door arsenicumvergiftiging om het leven gekomen. De dieren waren uit het weiland gebroken en gaan grazen op een aardappelveld, dat daags tevoren met arsenicum was doodgesproeid. De schade be draagt tussen de f 4800 en f 6000. grote getale bijeen voor het optre den van een jeugdbandje onder leiding van Cora Linders. De jeug dige muzikantjes brachten met veel succes een aantal gezellige liedjes ten gehore, met begeleiding van accordeons, guitaar en drums. De grote Louis Armstrong werd heel dicht benaderd door de jonge Jan Canters, die vrijmoedig het publiek veroverde met het beken de „When the Saint". Reeds tijdens het optreden van het pittige or kestje werd door de jongelui een dansje gemaakt, dat later op de tonen van band en plaat nog uit gebreid werd voortgezet. Er heers te zodoende nog lang een gezelli ge drukte temidden van de ook dit maal weer schitterend verlichte monumentale gebouwen. Weer minder geslaagde middagmarkt In tegenstelling tot het zo ge slaagde avondprogramma is ook ditmaal de zaterdagmiddagmarkt van Zierikzeese middenstanders zeer tegengevallen. Dit betekende dus opnieuw een grote teleurstel ling voor hen, die hiervoor de ini tiatieven hebben genomen. Slechts een gering aantal kramen was in gericht, hoewel er, zoals bekend, door 34 deelnemers toezeggingen waren gedaan. Nu er evenwel nog vier Zomeravondfeesten komen, bestaat nog altijd de kans dat er wat meer daadwerkelijke belang stelling bij de middenstand voor deze markt komt en de gereed staande kramen alsnog zullen worden, benut. 25 hectare kapitaal bos te Tilburg in brand opgegaan Complex woningen bleef gespaard TILBURG, 25-7. Een uiterst fel le en gevaarlijke bosbrand heeft zaterdagmiddag in Tilburg in de sector tussen de Dongenseweg en de Loonseweg zeker 25 ha kapitaal bos in vlammen doen opgaan. Het toeval wilde, dat de com mandant van de Tilburgse brand weer, de heer A. H. Haarmans, zich op het tijdstip van het uitbre ken van de brand in een helikop ter bevond, die van de tentoon stelling „Hart van Brabant" een rondvlucht maakte. Zo kon het ge beuren, dat de heer Haarmans vlak beneden zich, de brand als het ware zag ontstaan. Onmiddel lijk naar de heliport teruggekeerd, gaf hij per mobilofoon de inmid dels reeds gewaarschuwde Tilburg se brandweer de nodige instruc ties. Met zeventig man en nevelspui- ten en met hulp van burgers, re- servepolitie en militairen van de Kromhoutkazerne te Tilburg, werd het laaiend vuur aangepakt. Dank zij de nevelspuiten konden de in het complex aanwezige woningen gespaard blijven. NIXON NAAR SIBERIE MOSKOU, 27-7. De Amerikaan se vice-president, Richard Nixon, is maandagochtend met een Rus sisch passagiersvliegtuig uit Mos kou naar Leningrad vertrokken, de eerste stopplaats op een reis van ruim 10.000 km, waarbij hij ook Nowosibirsk in Siberië en de indu striecentra Swerdlofsk, Perwoe- ralsk en Belojarsk zal bezoeken. Bijna honderd verslaggevers rei zen met hem mee. Als hij vrijdag in Moskou terugkeert, zal hij voor de televisie verschijnen en weer besprekingen met Chroesjtsjef voe ren. In Leningrad zal Nixon o.a. de in aanbouw zijnde atoomijsbreker „Lenin" bezichtigen. LEEUWARDEN. Tc Schellens bij Bolsward is gistermiddag de ne genjarige Jacob Bakker door een scooter aangereden, toen hij on verhoeds de drukke Rijksweg over stak. Het knaapje werd zo zwaar gewond, dat het ter plaatse over leed. Haastige spoed. AMSTERDAM. Op zijn laatste rit naar het eindpunt in Amsterdam- oost is vrijdagnacht omstreeks 12 uur een trambestuurder van lijn 7, die kennelijk veel haast had, met zoveel vaart zonder stoppen de halte van het hoofdbureau van po litie voorbij gereden, dat de bij wagen in de direct daarop volgen de rechtse bocht naar de Marnix- straat zijn spoor bijster raakte en poogde rechtdoor de Elandsgracht op te rijden. De ijzer sterke koppe ling verhinderde dit echter, zodat de bijwagen, waarin slechts enkele passagiers zaten, de motorwagen noodgedwongen in een wijde boog volgde, maar daarbij in de voor het tegemoetkomende tramverkeer be stemde rails belandde. De trambesturder merkte direct, dat er iets niet in de haak was, maar had nog zoveel vaart, dat hij ondanks ijlings zand strooien nog circa dertig meter doorreed voor de tram tot stilstand kwam. Uitstap pend zag hij dat zijn bijwagen het linker spoor bijna geheel versper de. Er was onmiddellijk politie ter plaatse, de kraanwagen werd tele fonisch opgeroepen en intussen kwamen op deze driesprong bijna 10 tramstellen uit alle richtingen van de lijnen 7 en 10 aanrijden. Er kon geen enkele tram meer door. Ongeduldiige passagiers begon nen toen met vereende krachten de dartele bijwagen weer in het rech te spoor te drukken, terwijl de mo torwagen uiterst langzaam trek kend assisteerde. Juist toen de kraanwagen arriveerde klonk er luid gejuich: de bijwagen stond weer keurig in het gelid. De kraan wagenbestuurder keek er niet eens meer naar. Hij was met zijn wagen meteen verdwenen. In de stille nacht bleven als enige getuigen van het incident twee diepe groe ven in het asfalt achter. Groot gevaar bestond ook voor de daar gelegen munitieopslag plaatsen. Eveneens dank zij de nevelspuiten kon het vuur tijdig tot staan worden gebracht, alhoe wel dit het militaire terrein reeds had bereikt. Zou dit niet zijn ge lukt, dan zou de ramp niet te" over zien zijn geweest. Na uren van in gespannen arbeid kreeg de brand weer het vuur onder de knie. De oorzaak is nog niet bekend. STAD EN PROVINCIE HAAMSTEDE „De Tondeldoos" Het poppentheater „De Tondel doos" zal op vrijdag 31 juli in hotel Bom een kleinkunstprogramma vertonen. Opgevoerd zal o.a. wor den de bekende legende van Wes- tenschouwen Nieuwe strandtrap bij Vuurtoren Deze week werd door de fa. W. Gilijamse uit Haamstede een nieuwe strandtrap geplaatst, waar door de overgang heel wat is ver gemakkelijkt. Het is een trap met een plateau, die de trap in twee gedeelten verdeeld. Vooral voor oudere mensen was de vorige toe stand vrijwel onhoudbaar. Het ligt in de bedoeling voordat de na jaarsstormen beginnen, de trap weg te nemen en tot volgend jaar op te bergen. Het parkeren bij de R.K.-Kerk De zondagmorgen verwachte drukte bij de R.K. kerk, is erg meegevallen. Er stonden zo onge veer 75 auto's, die door de Rijks politie op ordelijke wijze aan weerszijden van de Prov. weg wer den geparkeerd. De kerk beschikt over een groot parkeerterrein maar de toegang tot dit terrein ont breekt nog, waardoor overgegaan moest worden tot deze noodmaat regel. Auto-botsing Doordat een op het parkeerter rein tegenover hotel Bom gepar keerd staande auto zich achteruit in beweging zette om zo de Noord straat in te draaien, werd deze manoevre de oorzaak van een bot sing, met een in de Noordstraat rijdende auto, bestuurd door J. B. G. uit Den Haag. De eerste wagen werd bestuurd door J. R. uit Zwol le. Beide wagens liepen materiële schade op. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. De Rijks politie maakte proces verbaal op. Ontijdig slot Concert ,Wjtte van Haamstede Zaterdagavond bracht de Kon. Harmonie „Witte van Haemstede" een bezoek aan het Oostenrijkse dorp. Voorafgegaan door de drum band onder leiding van tamboer- maitre J. Bakker marcheerde het corps onder de tonen van enkele pittige marsen de Torenweg af naar het Oostenrijkse dorp, waar hun een goede belangstelling wachtte. Teruggemarcheerd werd op het grasveld voor de „Schouw- se Boer", waar een podium was opgericht, een concert gegeven o.l.v. de heer A. v. d. Weel, waar voor vele luisteraars zich in deze omgeving hadden neergezet. Het 4e nummer moest halverwege on derbroken worden, doordat het te donker werd en er geen verlich ting aanwezig was. Bij de voorbe reidingen is op de een of andere manier een foutje gemaakt, of iets vergeten, wat zeer jammer was, want nu kreeg het concert een plotseling einde. MARKTBERICHTEN Eierpru'zen V.E.C.E. In de periode van 20 juli tot en met 25 juli werd door de Coöp. In-' en Verkoop Centrale voor Eieren V.E.C.E. uitbeaaald f 1,76 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren werd 1 cent per stuk minder uitbetaald. Ingezonden mededeling Winnaars Prijsvraag naar Par ij s Schiphol 23 juli De /e acht winnaars van de maand juni In de grote Lexington prysvraag vertrokken per speciaal Lexington-vliegtulg naar Parijs. U ziet ze hier voor het vliegtuig, vóór het vertrek van Schiphol. De gelukkigen v. Z. n. r. Th. Knoups, Weert Mej. P. H. Kramer, Amsterdam B. H. Stokman, Den Haag K. Teeuw, 's-Graveland - NH C. Veldhuizen, Delfgauw A. H. Bruins, Rotterdam W. H. A. v. Meurs, Hoorn A. H. Machielsen, Nijverdal frorti America's Best Tobaccos U doet toch ook mee? De acht winnaars van juli gaan twee dagen naar Kopen hagen! Vraag een afdruk van de publicatie maft algemene voorwaarden aan: Lexington Postbus 305 Den Haag BURGH Brommer reed rijwiel aan Zaterdagmiddag reed een brom fiets, bestuurd door een zekere v. d. P. uit Heienoord bij het begin van het fietspad aan de Weststraat een overstekende inwoonster uit Burgh aan die een rijwiel aan de hand had. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, doch liet voorwiel van het rijwiel werd zwaar beschadigd. De Rijkspolitie stelde een onderzoek in. NIEUWERKERK Voor de elfde maal Vierdaagse Onze dorpsgenote, mevr. Lode- wijk-de Witte, de op ons eiland zo bekende tippelaarster, heeft voor de elfde maal met succes meege lopen aan het grote wandelfestijn van de Vierdaagse van Nijmegen. De collecte, onlangs gehouden voor Chr. Blindenhulp, bracht op f 40,47. De collectantjes waren: Nella Stoutjesdijk, Gerda Wester hof, Katy Radewalt, Willy Kooman, Janny v. Strien, Corry Heijboer, Emke Torensma, Bep Radewalt, Willy Peute en Jannie Stoutjesdijk. Collectanten en gevers hartelijk dank. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer A G. Flikweert, thans onder wijzer te Krimpen aan de Jssel, slaagde te 's-Gravenhage voor het examen hoofdakte B. BRUINISSE Eindles Chr. School Aan de chr. school te Bruinisse had vrijdagmiddag weer de eind les plaats en de scheidende leerlin gen benutten deze laatste middag om aan de onderwijzers afscheids cadeautjes uit te reiken. De heer IT Bruil, onderwijzer aan die school heeft deze school geruild voor een betrekking aan de chr. huishoud school. Hij werd toegesproken door de voorzitter van het schoolbestuur de heer M Krijger. Van de leer lingen ontving hij een boekenbon. ST. PHILIPSLAND Eerste prijs voor „Concordia" Op het te Elspeet gehouden mu ziekconcours behaalde de muziek vereniging „Concordia" te St. Phi- lipsland in de derde afdeling fan fare een eerste prijs met 318 pun ten. ZONNEMAÏRE Heden slaagde te Middelburg voor het examen mod. bedr. admi nistratie (M.B.A.) de heer J. van Dijke, geboren te Zonnemaire, thans ambtenaar ter griffie. WAT UQT Pt BILT Verwachting tot dinsdagavond: Onbestendig Veel bewolking met enkele re gen of onweersbuien en lagere temperaturen. Overwegend matige wind tussen zuid en west. 28 juli. Zon op 4.54, onder 20.38. Maan op onder 14.24. Laatste kwartier: 27 juli te 15.22. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 28 juli 8.44 v.m. 20.59 n.m. BROUWERSHAVEN: 28 juli 8.28 v.m. 20.54 n.m. Doodtij: 29 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-7. - Het K.N.M.I. deelt mede: Met het wegtrekken van het hogedrukgebied boven de Noordzee en het naderbij komen van een oceaandepressie, waarvan het centrum vanmorgen voor de kust van Ierland was gelegen, heeft de weerstoestand boven west-Eu ropa zich niet onbelangrijk gewij zigd. Onweersstoringen aan de voorkant van de depressie brach ten vrij uitgebreid regen in Enge land, noordwest-Frankrijk en west- België. Ook in ons land vielen van morgen enkele plaatselijke regen buien De depressie bij Ierland ver plaatst zich langzaam verder in de richting van zuid-Engeland. In verband daarmede zal meer onsta biele lucht naar ons land stromen, waarbij in de komende dagen het weer onbestendig zal blijven met af en toe regen of onweer en lagere temperaturen. Dieven deden grondig werk MILAAN, 26-7. Een onbewoonde villa te Caprigno Bergamasca bij Milaan is door het grondige optre den van een stel inbrekers in een puinhoop herschapen. Enige tijd geleden ontdekten eni ge onbekenden, dat de villa verla ten was. Zij drongen binnen en na men enige kleinigheden weg. Toen dit geen moeilijkheden opleverde, kwamen zij terug en verdwenen met een wat grotere buit. Zij zetten hun bedrijf voort, ook nadat alle meubels waren weggehaald. Gelei delijk werden de ramen, het hout werk en zelfs de pannen van het dak gestolen. Zaterdagnacht stort ten de resten in. De politie is nu een onderzoek begonnen. SIRJANSLAND De alhier gehouden collecte t.b.v. het Rode Kruis heeft opge bracht het mooie bedrag van f 101. Vorig jaar werd voor het Rode Kruis ingezameld een bedrag van op de kop af f 100. Interessanter dan het in het vorig eartikel genoemde is een niet helemaal te ontcijferen ge deelte, dat omlijst is en waar onder een mensenhoofd is ge schilderd met een ring door de neus. Het is een vrij uitvoerige .vermelding en opvallend is hoe ook de hierin genoemde teksten zijn genomen uit het Oude Tes tament en een der Apocriefe boe ken. Zelfs werd voor de laatste nog gebruikt de roomse lezing „Sapiëntia", in plaats van het Boek der Wijsheid. Het eerste gedeelte is uit het boek Job en wel Job 19 25 en 26: lek weet dat mijn Verlossing mijn hiernamaals uit der aerden opdaernaer met dese mijn huidt omvangensal in mijner vleesche Godt sien. Dansal mijn sien ende mijne oogen sullen hem enschouwen endeander. hetgeen in de Statenvertaling luidt: Want ik weet, mijn Verlosser leeft en Hij zal de laatste over het stof opstaan; en als zij na mijn huid dit doorknaagd zullen hebben, zal ik uit mijn vleesch God aanschouwen. Daarna volgt de tekst uit het Boek der Wijsheid, Sapiëntia 3:1: Maer rechtvaerdige zielen zijn in Zijn handt/ende geen quale raekt aan. Dit komt overeen met de over eenkomstige tekst uit de Keurbij- bel, Wijsheid 3:1: Maer de zielen der rechtvaardi gen zijn in de hand Gods ende geen quale zal haer aanraken. Daarna volgt de beschrijving van de gestorvene: „Hier vore legt begraven en Ba- luwe Adriaen Adriaenszoon Pelle, welcke deur de genade des Heeren op den zins levens 25 Apriles 1588 dezer wereld is overledenhebbende in zijn leven gewoont in de elf gemeten". Een duidelijker aanduiding is moeilijk te verwachten De plaats waar de man is begraven is juist aangeduid in het woord „hiervore". In de bijbelteksten lezen we dat Pelle door Gods genade is gestor ven zonder kwalen: dat hij waar schijnlijk - want hel woord is niet geheel duidelijk te lezen Baljuw was van Dreischor, waarnaast zijn sterfdatum en dat hij in de „elf gemeten" woonde, een tiendblok welke, volgens een der veldboekcn gelegen was waar nu de hofstede van Barendregt is. Tot hiertoe was het onbekend dat het geslacht Pelle reeds zolang op Dreischor woonde en deze per soon was niet de enige. Want in de koormuur werd dui delijk, dat daar begraven ligt: Jan Adriaenszoon Pelle, in zijn leven „dijc grave", dus zeker mede een vooraanstaande figuur op het toen malige Dreischor. Opvallend is, dat op do noord muur de naam is te lezen van Tanneken Pelle, met een gedeelte van de tekst uit de eerste brief aan de Corinthen n.l. 1 Cor. 15 55 „dood waer is Uw prikkel?" Het is niet alleen opvallend dat hier een Nieuw Testamentische tekst wordt gebruikt, maar veel meer dat deze vrouw begraven werd in cep stuk der kerk, dat bij roomse kerken de vrouwenzijde wordt genoemd. Men hield dus nog vast aan de al oude begrippen van de kerk. Even eens staat vast, dat de kerk is ge bruikt zoals de oude preekkerk wes. Toen de preekstoel dus waar schijnlijk nog stond in de zuidelij ke hal van de kerk en de preek stoel dus nog niet tegen de koor muur was geplaatst. Door ontluis tering van het koor tijdens de Re formatie was er dus niet alleen ruim.te ter plaatse, maar tevens ga ven de beschilderingen kleur aan dit kerkgedeelte. Bovendien, en dat is misschien nog het belangrijkst, was de be graving in de kerk een bron van inkomsten. Want vergeten wij het niet: door de overgang van de oude naar de nieuwe leer, waren de in komsten van mislezen afgeschaft en niets anders was er voor in de plaats gekomen. En om een bouw werk te onderhouden als het on derhavige waren betrekkelijk gro te sommen gelds nodig. Men was dus wel verplicht inkomsten te creëren, ook al is het bekend dat een aanslag per gemet in sommige gevallen te Dreischor werd gehe ven voor de kerk en dat de polder de kosten van de wijn voor het Avondmaal op zich nam. Want reeds direct na de omvor ming van liet inwendige der kerk moesten kosten gemaakt worden voor kleine herstellingen. Waar schijnlijk zal de jonge gemeente hiervoor wel een offer hebben wil len brengen, maar de ervaring heeft geleerd, dat een dergelijke eerste liefde spoedig verkoelt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 10