WEKELIJKSE WERELDSCHUW De wereld in deze week DE MAN UIT CHICAGO Grote verschillen kenmerken de kerk van voor en na de reformatie NOODWEER IN HONGARIJE OVERSTROMINGEN IN OOSTENRIJK Wetsontwerp Deltawerken door Eerste Kamer goedgekeurd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 23 juli 1959 no. ismi Censuur op Nieuw-Guinea De Duitse nozem (Zandvoort loost 'm) Dedem's (droge) vaart en Twentse modder Wegens gebleken buitenlandse subversieve activiteiten wordt krachtens een ordonnantie van 1935 postcensuur uitgeoefend op Nieuw- Guinea. Dit is de kern van het ant woord dat minister Korthals heeft gegeven op vragen van het kamer lid de Graaf. De vraag, of al dan niet met me deweten van de gouverneur door ambtelijke instanties onwettige postcensuur werd uitgeoefend, zal worden onderzocht op strikt onpar tijdige wijze. De resultaten van dit onderzoek zullen de Tweede Ka mer worden meegedeeld. Zo luidde de aanvulling. Hiermee heeft de minister toe gegeven dat er op Nieuw-Guinea postcensuur bestaat en we zijn al len zeer nieuwsgierig naar de re sultaten van het onderzoek, want wanneer wij diverse stemmen uit Nieuw-Guinea mogen geloven dan zou er regelmatig schending van het briefgeheim plaats vinden en komen bepaalde zendingen in het geheel niet door. „Halbstarken" Het is een verheugend verschijn sel dat Nederland zo in trek is bij de buitenlandse toeristen, want dit brengt de nodig deviezen in het laatje die wij niet mogen versma den Er is echter ook een schaduw zijde aan dit buitenlandse bezoek en hiermede werd een van onze grote badplaatsen, en wel Zand voort geconfronteerd. Bij de Duitsers is de Noordzee kust buitengewoon in trek en zo vinden we velen van onze ooster buren aan onze stranden. Naast het grote aantal bonafide toeristen ko men er echter ook grote aantallen zogenaamde „Halbstarken", de Duitse nozems, naar ons land. Zij komen op fietsen en brommers met een minimum aan geld en nestelden zich in Zandvoort. Het weinige geld is snel op en dan gebeuren er on toelaatbare dingen. Verschillende van deze jogelieden gingen op roof uit. Kleine diefstallen waren hier van het gevolg. De Zandvoortse politie heeft krachtig ingegrepen en een groot aantal van deze jongelui is in de cellen van het politiebureau terecht gekomen en later op transport naar de „Heimat" gezet. Zij krijgen allen een rood stempel in hun pas met als gevolg dat zij aan de grens da delijk onderkend kunnen worden als ongewenste vreemdelingen, wanneer zij later weer eens een bezoek aan ons land willen brengen. De droogte De aanhoudende droogte en het schitterende vakantieweer hebben ook geleid tot minder aangename gevolgen. Waar door verdamping afgaat en niet door regenval bij komt, blijft weinig over na zoveel weken. Dit heeft geleid tot een nij pend tekort aan water in verschil lende Nederlandse wateren. Zo was dit onder andere het geval in De- demsvaart, waar op kwekerijen planten verdorsten door gebrek aan water en waar een schip niet te water kon worden gelaten en dus niet kon worden afgeleverd. Hier bleek onder andere een ge brek aan samenwerking tussen Rijkswaterstaat en de Provinciale waterstaat ook nog een rol te spe len, want gelukkig werden later maatregelen genomen waardoor er weer wat water in de vaart kwam. In Twente, in de Dinkel, is het ook rampzalig als gevolg van de droogte. Hier is het geen kwestie? van geen water als wel van te wei nig water, dat door afvalstoffen van een Duitse fabriek dusdanig wordt verontreinigd, dat duizenden vissen sterven en er niets dan een vieze zwarte drab in de rivier ligt, en er een afgrijselijke stank wordt verspreid. Het gehele gebied langs de Dinkel wordt hierdoor door va kantiegangers gemeden. Zo zien we weer dat elke me daille zijn keerzijde heeft, een schitterende zomer met ideaal va kantieweer betekent voor de boe ren en de watervoorziening een ramp. Straaljager neergestort boerderij afgebrand NIEUWKOOP. Een straaljager van de vliegbasis Leeuwarden, een Hunter VII is dinsdag omstreeks half twaalf uur neergestort bij de Nieuwveense weg, ongeveer een ki lometer van de kom van het dorp Nieuwkoop. De twee inzittenden hebben zich met de schietstoel kunnen redden. Een hunner is aan de arm gewond. Een brokstuk van het vliegtuig viel, vijfhonderd meter van de plaats waar het toestel is neerge stort, op een boerderij. Deze is af gebrand. Een in de buurt staand woonhuis, dat ontruimd werd, kon behouden worden. Ongeluk met militaire truck Dode en zwaar gewonde DEVENTER. Eén soldaat is ge dood en een andere is zwaar ge wond bij een ongeluk, dat is ge- j beurd met een militaire drietonner j met aanhanger op de IJsseldijk bij Welsum. Het voertuig, waarin een aantal militairen van het 41ste ge niebataljon uit Wezep onderweg was naar een oefening bij Deven ter, is gekanteld en over de kop de dijk afgegaan. De chauffeur heeft waarschijnlijk de macht over het stuur verloren toen in een bocht één van de voorwielen in de berm van de dijk raakte. De om het leven gekomen mili- tiar is de 20-jarige dienstplichtige soldaat eerste klas J. Visser uit Harlingen. Ernstig gewond is de 20-jarige dienstplichtige soldaat M. Joop uit Zaandam. Messenmaniak bekent zes wandaden 's-GRAVENHAGE De dader van de moordaanslag te Maarheeze, de 35-jarige C. H. B. uit Wateringen, heeft tot dusverre onder de druk van een stortvloed van bewijsma teriaal en herkenning zes wandaden bekend. Zijn laatste en ernstigst verwon de slachtoffer, de 21-jarige H. van den B. uit Rotterdam, die zondag nacht in de bossen van Maarheeze in Brabant werd neergestoken, verkeert nog steeds in levensgevaar. B. heeft thans erkend in de af gelopen maanden op het Wasse- naarse strand een Haagse dame en een paar jongens met het mes te hebben bedreigd. De dames en de jongens konden door hard weg te rennen aan het gevaar ontsnappen, evenals een paar jongens op het strand bij Katwijk, die eveneens voor het blanke lemmet stonden. Slangengevecht SINGAPORE. Maleise dor pelingen hebben mededelin gen gedaan over een slan gengevecht van vier uur bij een kreek in de buurt van Singapore, waarbij meer dan 100 reusachtige pythons el kaar te lijf gingen. Na de slachting lagen 60 pythons, waarvan sommigen twee tot drie meter lang en zo dik als de arm van een volwassen man, dood op het slagveld. De bijgelovige Maleiers voorspellen dat het slangen gevecht een voorteken is voor een grote strijd tussen mensen. Ingezonden mededeling de verf voor het sch/lderfeest SIKKENS-TJALLEMA PRODUKTEN vraag gratia botkja 'gazalllghald door klaur' (32 pagina's In klaunn) bij poitbui 2 - Utdin DE MUURSCHILDERINGEN IN DE KERK TE DREISCHOR Conterfeitsels onstonden in o/ergangsperiode DU het in ogenschouw nemen van de in de kerk te Dreischor aangetroffen muurschilderingen mag niet vergeten worden, dat er grote verschillen zün tussen de kerk als gebouw en organisatie ten t(jde van voor, tydens en na de reformatie. Voor de reformatie waren de be woners van een kleine stad in staat om een Godshuis te bouwen van formidabele hoogte en omtrekken. De schoonheid van het gebouw werd daarenboven dikwüls ver hoogd met versieringen uit gehou wen natuursteen. Men vraagt zich onwillekeurig af hoe het mogelijk was zulke be dragen bijeen te brengen om der gelijke schone monumenten te bou wen. De mensen bezaten toen ech ter een geest die gekenmerkt was door geloof in eeuwigheidsleven en doortrokken van Godsverlangen. Gevolg was, dat men het huis waarin die God vertoefde, tot een paleis trachtte te maken. Hoe gro ter en voornamer het kerkgebouw was, des te meer bedevaartgangers op de naamdagen van de kerk wer den aangetrokken. In Dreischor werden op 4 maart en 8 september de kerkmissen gevierd totdat hier in door de Hervorming verande ring ontstond, waardoor ook het intense geloof verzwakte en ver deeldheid ontstond. De liefde en offervaardigheid verminderde om dat er twijfel werd gezaaid in de enige en alleen zaligmakende moe derkerk en slechts een klein ge deelte bleef de oude kerk trouw. De kerkelijke goederen Tijdens de groei van de hervor mingsgedachte werd door aanhan gers van de „nieuwe leer" aan spraak gemaakt op de bezittingen van de kerk. Tijdens deze strijd om de kerkelijke goederen verminder- BOEDAPEST. In verscheidene delen van Hongarije is grote scha de aangericht door zware onweers buien en wolkbreuken. In het ge bied van Veszprem zijn een her der en een jongetje van acht jaar verdronken, op een buitenweg die door de regenval was ondermijnd verongelukten drie motorrijders en bij het Balatonmeer is veel vee omgekomen. 's-GRAVENHAGE. In de verga dering van de Eerste Kamer is aan de orde gesteld het wetsontwerp houdende verlenging van de ter mijn voor het aangaan van over eenkomsten nopens werken als be doeld in de Deltawet. In dit wetsontwerp wordt voor gesteld deze overeenkomsten te doen aangaan voor een tijdperk van ten hoogste tien jaren voor het geval de constructie der betrokken werken, dit naar het oordeel van de minister van verkeer en wa terstaat - noodzakelijk maakt. In gevolge de comptabiliteitswet is voor overeenkomsten wegens wer ken, aan te gaan voor meer dan vijf jaren, een wettelijke machti ging vereist. Het laat zich aanzien, dat bij de uitvoering van Delta werken de duur van overeenkom sten van vijf jaren tot oplevering van die werken of onderdelen Een 51-jarige Londense vrouw, Jessica Devine, die vorig jaar vol gens deskundigen nog slechts en kele weken te leven had als gevolg van een zware hersentumor, ver keert vandaag nog in blakende welstand, dank zij vier radio-ac tieve korreltjes ytirium - een zeld zaam metaal - die een chirurg via de neusholte in haar hersens heeft gebracht. Zij was vrijwel blind voor de operatie werd uitgevoerd. Dinsdag verklaarde zij, dat zij zich bijzonder goed gevoelt en zelfs geen hoofdpijn meer heeft. Op een veiling te Londen is voor een blad van de beroemde „Bijbel van Gutenberg" bijna 2.000 gulden betaald. Het blad is afkom stig uit de in 1454 in Mainz ge drukte bijbel. Koning Mohammed van Marok ko volgt in Montreux (Zwitserland) een cursus in het toedienen van injecties van de Zwitserse profes sor Niahans, die met levende cellen werkt en die indertijd ook paus Pius XII heeft behandeld, zo is uit gezaghebbende bron in Montreux vernomen. De Zuidslavische stad Prizren bij de Albanese grens staat tenge volge van hevige regenval voor on geveer de helft onder water. In het centrum van de stad, die 35.000 in woners telt, staat het water meer dan een meter hoog. Vijf Indiërs, onder wie een func tionaris van de Indiase ambassade te Washington en de Indiase ver tegenwoordiger in de internationale raadgevende commissie voor de katoenindustrie, zijn zondag wegens hun huidskleur niet toegelaten op stranden bij Annapolis, vijftig km. van Washington. In een hotel in Freiburg zijn veertig kamers gereserveerd voor koning Saoed van Saoedi-Arabië en zijn gevolg, die woensdag voor een verblijf van een week werden ver wacht. Zij komen met een speciale trein uit Venetië. Voorts zijn in Bonn nog 30 hotelkamers gehuurd. De koning zal na zijn bezoek aan Freiburg vermoedelijk naar Bad Nauheim gaan voor een medische behandeling van een maand. Op het oefenterrein van Barce- lonnette in de Franse alpen zijn dinsdagmiddag achttien Franse mi litairen door het ontijdig ontplof fen van een granaat gewond. Ver- scheidenen moesten in een zieken huis worden opgenomen. daarvan te kort is. Teneinde stag natie in de uit te voeren werken in het kader van het Deltaplan te voorkomen, is het onderhavige wetsontwerp ingediend. Zonder beraadslaging of stem ming wordt het wetsontwerp goed gekeurd. Vijf gewonden bij auto-ongeluk BREUKELEN, 22-7. Vanmorgen is onder Breukelen op de nieuwe rijksweg Utrecht-Amsterdam een verkeersongeluk gebeurd, waarbij vijf uit Duitsland afkomstige per sonen werden gewond. Op de weg reed een kolonne „Humbers" van de marechaussee. Een van deze wagens verliet plot seling de kolonne en remde om tot nu toe onbekende reden. Een ach terop komende personenauto, waar in de vijf Duitsers (man, vrouw, zoon en twee vrienden) zaten, merkte deze manoeuvre te laat op en reden in volle vaart achterop de militaire wagen. De man en de vrouw werden zeer zwaar gewond en verkeren in levensgevaar. De drie andere inzittenden werden eveneens gewond. Allen zijn zij naar het stads- en academisch zie kenhuis in Utrecht overgebracht. Baconprijs met drie1 cent omhoog UTRECHT, 22-7. Het Produkt- schap voor Vee en Vlees heeft op zijn vanmorgen te Utrecht gehou den vergadering besloten de bacon prijs met 3 cent per kg. te verhogen. Mocht de binnenlandse markt nog meer aantrekken en op f 2,30 per kg. komen, dan zal het bestuur de baconprijs nog eens met 2 cent verhogen en op f 2,28 per kg. vast stellen. m De voorzitter van de commissie van on-Amerikaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden heeft dinsdag in Washington gewaar schuwd dat een versterking van de tegen de regering gerichte activi teit der Amerikaanse communisten kan worden verwacht. In het bekken van Ajka moesten verscheidene fabrieken worden stilgelegd, omdat de elctrische cen trales onder water stonden. De mijnen van Ajka hebben aanzien lijk van het water geleden. Het verkeer is ontwricht door bescha diging van spoorlijnen, bruggen en wégen, Oostenrijk De overstromingen in Neder- Oostenrijk hebben vier mensenle vens geëist, aldus is uit Wenen ver nomen. Alle vier werden van de wegen weggespoeld en verdronken Tientallen dorpen in Neder-Oos- tenrijk staan blank of zijn van de buitenwereld afgesneden. Duizen den mensen zijn geëvacueerd. Tientallen bruggen zijn door het water meegevoerd of gevaarlijk geworden voor het verkeer. Auto- en spoorwegen leden grote schade en werden onbruikbaar. De spoorlijn naar Mariazell is op enkele plaatsen over een afstand van 150 tot 250 meter weggespoeld. Ook uit Opper-Oostenrijk en Stiermarken komen berichten bin nen over watersnood. Het peil van de Enns en de Donau stijgt nog steeds. de de liefde tot de kerk nog meer en zelfs de achting voor de voor gangers was in de nieuwe tijd een geheel andere geworden, dan in de tijd van de priesters. Dit had ook tot gevolg, dat het onderhoud van de kerken een lijdensgescheidenis werd. Zelfs bij de thans heersende welvaart is het voor een kerkelijke gemeente onmogelijk geworden een oud kerkgebouw behoorlijk te on derhouden, waarbij echter wel in aanmerking dient te worden geno men, dat ook de inkomsten van de kerkgenootschappen sterk zijn ver minderd. Alleen al het begraven in en rondom de kerken gaf een behoorlijke bron van inkomsten door de grafrechten die betaald moesten worden. Overigens heeft dit begraven in kerken ook niet al tijd bestaan. Heel lang geleden vonden de begrafenissen - net als tegenwoordig - plaats buiten de stadspoorten. Hierin kwam veran dering met de dood van Constan- tijn de Grpte (337) omdat deze be graven wilde worden in de kerk die, hij had gesticht in Constan- tinopel. Sindsdien kwam de ge woonte in zwang om de rijken in de kerk en de „gewone" mensen rondom het gebouw te begraven. Graftomben Voor de rijke mensen werden graftomben aangebracht en te Drei schor zien wij zulke tomben ge schilderd met waterverf op de mu ren, juist op de plaats waaronder Enigetijd geleden zijn, gelijk gemeld, op de muren van de kerk te Dreischor muurschil deringen aangetroffen. Naar aanleiding van deze vondsten heeft de stadsarchivaris van Zierikzee, de heer P. van Beveren, een onderzoek in gesteld, hetgeen resulteerde in enige belangwekkende be schouwingen, welke wij ver werkten in enige artikelen, waarvan wij de eerste afle vering hierbij publiceren. het stoffelijk overschot te ruste werd gelegd. Het is verklaarbaar dat zulke conterfeitsels werden aangebracht in de tijd van de overgang van de oude naar de nieuwe leer. Immers met de komst van de reformatie werden de kerken ontdaan van al taren en beelden, waardoor juist in het koor een grote leegte ont stond. Bovendien was het koor nu niet meer de plaats waar de pries ter de dienst leidde en waar ook zijn stoffelijk overschot eens ter rusten gelegd zou worden. Het bleef echter wel de plaats van de groten van de wereld, want nu werden er de dorpsmagistraten be graven en de kale muren werden versierd met kleurige ingelijste grafschriften. (Wordt vervolgd). Minister en Kamercommissie bezochten Deltawerken te Bruinissse Aankomst in Zierikzee met directieboot „Ir. Harmsen" Door de vaste commissie voor de Deltazaken in de Tweede Kamer der Staten Generaal werd maandag 20 en dinsdag 21 juli een reis ger maakt langs de Deltaiuerken in Zeeland, waarbij onder meer ook de minister van Verkeer en Water staat, drs. H .A. Korthals, aanwe zig was. In Middelburg werd maandag avond gedineerd en daar heeft professor Janssen een toelichting gegeven op de vordering der Delta werken. Na dinsdagmorgen een be zoek te hebben gebracht aan de werken bij Veere en. Vrouwenpol der (afsluiting Veeregat) werd per directieboot „Ir. Harmsen" naar Zierikzee gevaren, waar een koffie tafel gebruikt werd in „Mondra- gon". Bezoek aan Bruinisse Per auto werd daarna naar Brui nisse gereden, waar men plm. half drie arriveerde. Ir. H. A. Bibbits, hoofdingenieur-directeur Deltawer ken Zuid, heeft daar de bezoekers rondgeleid over de beide havens en langs de bouwput voor de toekom stige schutsluis. In de cantine van het werkkamp Stoofpolder, welk kamp eveneens werd bezichtigd, werd de thee ge bruikt. De directeur-generaal van de Rijkswaterstaat ir. A. G. Maris en ir. Dibbits hebben hierbij nog enige toelichting gegeven betreffen de de werken voor de toekomstige Grevelingendam. Onder de aanwezigen waren on der meer nog de Commissaris der Koningin in Zeeland Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de hoofdinge nieur-directeur van de Rijkswater staat in Zeeland J. H. van der Burgt. Na ongeveer een uur in Bruinisse te hebben vertoefd, vertrok het hoge gezelschap via de veerpont Grevelingen per autobus naar Roo sendaal waar per trein verder ge reisd werd. LAND- EN TUINBOUW Opbrengst koolzaad en karw(jzaad oogst 1959 's-GRAVENHAGE, 22-7. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de voorlopige cijfers gepubli ceerd over de opbrengst van kool zaad en karwijzaad. De opbrengst per ha. van het koolzaad ligt 21 pet .hoger dan die in 1958 en 19 pet. hoger dan het gemiddelde van de jaren 1950-1958. Door een inkrimping van het areaal daalde de totale produktie t.o.v. vorig jaar met 29 procent tot 6.300 ton. Hiervan komt 5.000 ton (79 pet) voor rekening van ooste lijk Flevoland. Voor karwijzaad zal, ondanks een hogere hectare-opbrengst, de totale produktie, eveneens als gevolg van de verminderde uitzaai, 4.400 ton (20 procent) beneden die van 1958 komen te liggen. FEUILLETON door LUCIEN LELONG „Je dacht zeker, dat ik daar op dat bordes zou zijn geklommen en ten aanhore van het hele volk ge roepen zou hebben: Hier staat een bedrieger! Ontmaskering in grote stijl! Nee, jongetje, we hebben ru zie gehad, maar zo vijandig ben ik je toch niet gezind „Clare", zei Will opstaande, „ook jij bent niet veranderd. Je bent nog net zo sportief en ronduit als vroeger. Zeg „Ja, wat moet ik zeggen. „Kunnen we niet weer „Ik weet het niet, Will. Straks krijgen we weer ruzie". „Clare, ik zweer je. „Zweer niet, Will, dat klinkt zo grappig. Ik wil er over denken. We zien elkaar nog wel weer. En nu ik heb werk te doen. Ga je gang, maar weet één ding: wan neer ik merk, dat je me iets hebt wijsgemaakt, zal ik er voor zorgen dat ze zowel in Meeldam als in New York aan de weet komen, dat je een schurk bent". „Dat zal niet nodig zijn, Clare. Dus zie ik je nog weer?" „Waarschijnlijk wel Will, adieu!" Enkele ogenblikken later stapte mr. Clarenbough weer in zijn Ca dillac. Ernstig stond zijn gezicht. „Wat 'n stommeling ben ik ge weest", mompelde hij. „Met zo'n meisje ruzie te maken. Clare.de enige vrouw die ooit wat voor me betekend heeft. Maar ik zalde rest van zijn gemompel ging over in afgetrokken gepeins. 0 „Dat is toch wel verbazend toe vallig, dat u juist hier in Holland was", zong mevrouw Boom op haar liefste toontje. Nauwelijks had zij vernomen (en mevrouw Boom be schikte over een voortreffelijke in lichtingendienst), dat er een Ame rikaanse journalist in het Rode Hert zat ,of ze vond gemakkelijk een voorwendsel om daar even bin nen te lopen, kwasi om te telefo neren. Met klaarblijkelijke verba zing vernam ze het nieuws van de kellner en stond er toen op met die meneer kennis te maken. Ze stelde zich voor als lid van het co mité dat mr. Clarenbough ontvan gen had en bemerkte tot haar vreugde, dat ook deze Amerikaan zich in het Hollands vrij aardig, zij het niet zo goed, als zijn landsman, wist uit te drukken. Weldra was zij met hem in een druk gesprek, want mevrouw Boom kon zich alleraar digst voordoen, wanneer ze dat wilde. „Nu ik met u kennis gemaakt h<jb, zal ik mijn mening over Ame rikanen moeten herzien", glim lachte ze. „Daar hebt u toch al eerder ge legenheid voor g$had bij de ont moeting met mr. Clarenbough?" informeerde de journalist. Mevrouw Boom werd geheim zinnig. „Tjawat zal ik u daarvan zeggen. Die mr. Clarenbough is maar een wonderlijk mens". Col verton zou geen persman zijn indien deze mysterieuze uitspraak 13 niet drong tot het vragen van na dere explicatie, die mevrouw Boom niet zonder schroom en met kenne lijke terughoudendheid, maar des ondanks zeer volledig gaf. „Achvooral op moreel ge bied, begrijpt u? Zeg mij wie uw vrienden zijn en ik zal u zeggen wie gij zijt. En als ik dan meteen zie hoe die meneer Clarenbough aanpapt met meisjesof vrou wen, kan ik wel zgegen, die.eh". „Niet bepaald onbesproken zijn?" „Ochdat wil ik niet zeggen de mensen zeggen al zo veel". „Dus u vindt dat die meneer Clarenbough hier nu niet bepaald de naam van Amerika hoog houdt?' „Och misschien heb ik wel een overdreven voorstelling van het gehalte van uw landslieden". Zeer zeker niet, mevrouw", haasttte Colverton te verklaren. „Er js overal kaf onder het koren, maar wij zijn niet allemaal kaf. weet u". „Ik ben blij, dat u het zegt, me neer Colverton, nietwaar? Ik ben misschien wat strikt in ach Mr. Clarenbough is natuurlijk uit en hij wil ook een paar leuke da gen hebben, ik snap het wel, maar" Mr. Colverton snapte het ook en zijn gezicht stond nadenkend, toen hij weer in zijn wagen stapte. En hij uitte zijn sombere gedachten tegenover zijn secretaresse; toen hij samen met haar dineerde in het Doelen Hotel van Kwardam. „Die mr. Clarenbough maakt het een beetje te bont", verklaarde hij kortaf. Clare keek verwonderd op. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5