Gromiko deed geen stap voorwaarts Westelijke voorstellen verworpen Ernstige gevolgen mislukking van voor ons land door onderhandelingen DE ZIERIKZEESCHE COURANT EISENHOWER PESSIMISTISCH Nixon naar Moskou vertrokken Russisch-Poolse verklaring ALGERIJNSE GEVANGENEN BEGONNEN HONGERSTAKING Toenemende misdaad in Engeland Labourkritiek in Lagerhuis Carillonconcert door 13-jarige ZWEDEN BETREURT HET AFGEZEGDE BEZOEK UIT MOSKOU Castro zal aftreden GROTE DUINBRAND Wereldjamboreekamp op Luzon DONDERDAG 23 JUNI 1959 No. 18561 115e jaargang ZIERIKZEESWWNIEUWSIBODË ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Nog geen eind aan impasse in Genève GENEVE, 22-7. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, heeft woensdag op de voltallige vergadering van de Gc- neefse conferentie, de westelijke voorstellen verworpen, die volgens hem geen grondslag voor onderhandelingen kunnen zfjn. In conferentickringen werd gezegd, dat Gromiko geen stap voor waarts heeft gedaan en dat er geen tekenen zfjn die erop wyzen dat het einde van de impasse naderbij gekomen is. Gromiko zei dat alleen iemand die tegen een vreedzame regeling van het Duitse vraagstuk gekant is, kan instemmen met de weste lijke voorstellen van maandag jl. Volgens de Russische minister zijn besprekingen tussen de twee Duitslanden noodzakelijk voor het vinden van een oplossing van het Duitse vraagstuk. Hij maakte mel ding van de voorstellen van de Oostduitse minister van Buiten landse Zaken, Bolz, van maandag, volgens welke er twee commissies gevormd zouden kunnen worden, namelijk een gemengde Duitse en één van de vier grote mogend heden. „De enige manier" Duitsland kan alleen worden her enigd door contact tussen de Duitse bondsrepubliek en de Duitse demo cratische republiek. „Dit hebben wij gezegd, dit zeggen wij nu en dit zullen wij altijd blijven zeggen", aldus Gromiko. 1 „In het westen" - zo ging hij voort - „gaan steeds meer mensen, onder wie staatslieden, inzien op welke wijze Duitsland herenigd kan worden. Het is echter te be treuren dat daarvan te Genève niets is gebleken". Hij zei dat de Sow jet-Unie be reid is op de huidige conferentie te Genève: WASHINGTON, 22-7. President Eisenhower heeft woensdag op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard, dat hij had gehoopt dat de Geneefse besprekingen de wezen lijke vorderingen zouden, noodza kelijk voor het uitschrijven van een topconferentie. Hij had thans ech ter een gedeelte van deze hoop moeten laten varen. Eisenhower verklaarde woens dag, te vertrouwen, dat noch de Verenigde Staten, noch hun bond genoten te Genève, het eens inge nomen standpunt zullen laten ver zwakken door wat hij noemde het „uitputtende verloop" der Geneef se besprekingen. BALTIMORE, 23-7. De Ameri kaanse vice-president, Richard Ni xon, is woensdagavond per vlieg tuig naar Moskou vertrokken voor een bezoek van tien dagen aan de Sowjet-Unie. Hy zal minstens driemaal een ge sprek met premier Chroesjtsjef hebben. Het belangrijkste onder houd zal zondag a.s. in het land huis van de eerste minister in de omgeving van Moskou plaatsvin den. Vrijdag zal Nixon de Amerikaan se tentoonstelling in de Russische hoofdstad openen. Voorts staan be zoeken aan Leningrad en vier ste den in Siberië op het programma. WARSCHAU, 22-7. In een geza menlijke Russisch-Poolse verkla ring aan het einde van premier Chroestjtsef's bezoek aan Polen wordt gezegd, dat het westelijke standpunt in Genève „kan leiden tot een nieuwe verscherping van de toestand, die vol gevaren is voor de zaak des vredes in Europa". Een topconferentie van rege ringshoofden „zou zonder twijfel bijdragen tot een vermindering van de internationale spanning", aldus de verklaring. blijven zoeken naar een oplossing van het vraagstuk van het contact. Over een eventuele voorlopige regeling van het Berlijnse vraag stuk zei Gromiko tenslotte, dat de Sowjet-Unie geen eenzijdige maat regelen zal nemen zolang de tijde lijke regeling van kracht is en be sprekingen over de kwestie worden gevoerd. Het westelijke standpunt Na Gromiko voerde de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, het woord. Hij stelde op de vergadering de traditionele strategie van de Sowjet-Unie aan de kaak, namelijk het afdwingen van besluiten. De westelijke mo gendheden mogen geen medeplich tigen worden bij deze handelwijze en kunnen er daarom niet aan mee werken dat de Westberlijners hun vrijheid verliezen. De westelijke mogendheden - zo zei Herter - kunnen niet instemmen met het koppelen van het Berlijnse vraag stuk aan de kwestie van de vor ming van een gemengde Duitse commissie. Stakers tonen tekenen van zwakte PARIJS, 22-7. Mohamed Ben Bella, vice-premier van de voor lopige Algerijnse regering en vier andere ministers, hebben zich van daag aangesloten bij de hongersta king die zes dagen geleden begon nen is door 3 a 400 Algerijnen in de gevangenis van Fresnes. Dit is meegedeeld door raadslieden van de gevangenen. Ben Bella, de voormalige mili taire leider van de Algerijnse op stand, en de twee ministers van staat, Hocine Ait Hamed en Mo hamed Khider bevinden zich in het fort Liedot op het eiland Aix. De twee andere ministers van staat, Mohamed Boudiaf en Rabah Bitat zijn in het ziekenhuis van de gevangenis van Fresnes bij Parijs. De gevangenen zijn hun actie begonnen omdat zij de discipline in de gevangenis te streng vinden. De stakers, die tekenen van zwakte vertoonden, hebben woens dag glucose en gevitaminiseerde dranken aanvaard. LONDEN, 22-7. Volgens een rap port van de Londense politie heeft de misdaad in Londen vorig jaar een ongekende hoogte bereikt. Het aantal bekende ernstige mis drijven was 151.796 (125.754 in 1957) In 1958 werden 33.818 personen onder de 21 wegens ernstige mis drijven gearresteerd. Dit is 21 pet. meer dan in 1957. Een hoge politie-ambtenaar is van oordeel, dat de drijfveren van de misdaad eeuwenlang dezelfde zijn geweest. Maar de bedenkelijk- ste kant van de huidige toeneming van de misdaad, aldus de functio naris, is dat noch de afwezigheid van werkelijke armoede, noch de meer progressieve methoden om delinquenten te behandelen van enige invloed geweest schijnen te zijn op de vermindering van de omvang van de misdaad. Vader van overleden meisje meldt zicli KEULEN, 22-7. De 3D-jarige Ios- arbeider v. V. uit GendriDgen, die verdwenen was nadat zijn vyftien maanden oude dochtertje leven loos in de woning werd aangetrof fen, heeft zich vandaag bij de po litie in Keulen gemeld. Hy is in arrest gesteld in afwachting van een eventueel verzoek om uitleve ring van de Nederlandse justitie. De man verklaarde tegenover de politie, dat hij zondagavond, toen hij alleen met het meisje thuis was, driftig was geworden doordat het kind alsmaar bleef huilen. In zijn drift had hij een deken geno men en die het kind op het ge zichtje gedrukt. Vervolgens was hij op de fiets naar Bocholt gevlucht, waar hij de trein naar Keulen had genomen. Tegenover de politie verklaarde hij, pas uit de kranten te hebben vernomen dat zijn dochtertje dood was. Toen hij vluchtte was hij er naar zijn zeggen van overtuigd, dat zij slechts bewusteloos was. LONDEN, 22-7. In het Lagerhuis debat over Centraal-Afrika is een motie van Labour om de begroting van het bureau voor de gemene bestbetrekkingen te verminderen, met 297 tegen 247 stemmen verwor pen. De Labour-oppositie Qntketende een lawine van kritiek op de poli tiek van de Britse regering in Cen traal Afrika. De partijleider Gaits- kell zei, dat de bevolking in de fe deratie van Rhodesia en Njassa- land meer met geweld dan met haar instemming wordt geregeerd. Hij zei dat de toestand in de gebie den slechter is gewox-den sinds de totstandkoming van de federatie. Dit komt zei hij omdat de overgrote meerderheid tegen de federatie is. De dertienjarige Ine Bierens uit Nieuwdorp heeft zaterdag middag na afloop van de middagmarkt te Zierikzee een carillonconcert gegeven van populaire Hollandse volksliederen. De foto toont Ine zeer geconcentreerd aan het werk hoog in de toren van het stadhuis. Binnenkort hoopt de elfjarige Sjoerd Tamminga, evenals Ine een leerling van de Goese beiaardier de heer Harthoorn, het 'Zierikzeese carillon te komen bespelen. (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode). STOCKHOLM, 22-7. Zweden heeft de Sowjet-Unie woensdag in een nota meegedeeld, dat het be treurt dat premier Chroesjtsjef zyn Scandinavische reis heeft afgezegd De Zweedse regering is van oor deel, dat Rusland het belang van de protesten in Zweden tegen het bezoek heeft overschat. De Russische beschuldiging dat de Zweedse regering ten dele ver antwoordelijk voor de kritiek is, wordt als ongegrond van de hand gewezen. Zweden kan niet inzien UTRECHT. Jhr. dr. M. L. van Holthe tot Echten zal ontslag vra gen als president-curator der Rijks universiteit te Utrecht. Na inge wonnen medisch advies ziet hij zich genoodzaakt deze functie, die hij sinds 15 mei 1954 bekleedde, neer te leggen. dat een bezoek uit politiek oogpunt inopportuun zou zijn. Stockholm wijst op de van ouds goede betrekkingen en spreekt de hoop uit, evenals de Sowjet-Unie gedaan heeft, dat het bezoek later kan worden gebracht. HAVANA, 23-7. Fidel Castro is nog niet teruggekomen van zijn be sluit om af te treden als premier, zo heeft de nieuwe Cubaanse pre sident, Dorticos, woensdagavond in een televisie-uitzending vei'klaard. Hij houdt vast aan zijn besluit en de enige hoop om hem ervan af te brengen ligt volgens de presi dent in druk van de openbare me ning. Vrijhandelszone Speciaal consequenties voor vee-en vleessector verwacht UTRECHT, 22-7. De mislukking van de onderhandelingen van vo rig jaar en begin 1959 om door middel van een associatie van de overige O.E.E.C.-landen met de E.E.G. tot een zg. vrijhandelszone binnen de O E.E.C. te geraken, dreigt volgens de voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees de heer J. de Veer, thans ernstige consequenties voor ons land en dan speciaal voor de vee- en vleessec tor te krijgen De heer de Veer heeft vandaag de bestuursleden van het Produkt schap van deze situatie op de hoog te gesteld en bij de bevoegde auto riteiten zijn grote bezorgdheid uit gesproken. Denemarken toegetreden Denemarken, dat aanvankelijk wat sceptisch tegenover het denk beeld van een vrijhandelsgebied van de „zeven" stond, zulks in ver band met zijn exportbelangen naar verschillende E.E.G.-landen, heeft, nadat de Engelse en Zweedse on derhandelaars tariefconcessies op enkele belangrijke agrarische uit voerartikelen in uitzicht hebben gesteld, tot toetreding besloten. Het Deense parlement heeft dit regeringsbesluit reeds goedgekeurd. De concessies van Engeland houden een afschaffing van het invoer recht op bacon en pork luncheon meat in, welke voor beide produk- ten 10 pet. van de waarde beloopt. Per 1 juli 1960 vindt een verlaging van 10 pet. naar 5 pet. plaats, ter wijl een jaar later in het geheel geen invoeri*echten meer verschul digd zijn. Zweden heeft een jaar lijkse ïestitutie van invoerheffing op Deense produkten tot een be paald bedrag in uitzicht gesteld. De export De gevolgen zullen zich voor Ne derland, wanneer dit alles zonder wijziging in werking treedt, vooi*al in de bacon- en vleeswarenexport doen gevoelen. Engeland is onze grootste afne mer van varkensvlees, met name van bacon en luncheon meat. In 1957 exporteerde Nederland naar Engeland 37.000 ton bacon ter waarde van f 913.000.000, terwijl in 1958 2.500 ton bacon ter waarde van f 63.5.000.000 werd geëxpor teerd. Aan luncheonmeat voerde Nederland naar Engeland uit in 1957 16.000 ton (waarde f 35 mil joen) en in 1958 17.000 ton (waarde f 37.000.000). De gemenebestlanden worden noch direct, noch indirect getroffen. In de eerste plaats kunnen zij reeds lang vrij van invoex-recht in Engeland invoeren. Ten tweede le veren zij praktisch geen varkens vleesartikelen. Het enige land, dat hiei-voor wellicht belangstelling heeft, is Canada, dat momenteel met een overschot aan varkens zit. Grote vraag naar blikgroenten 's-GRAVENHAGE, 22-7. Vooral in midden Limbui-g maar verder ook in andei-e delen van ons land wordt op het ogenblik een vraag naar blikgroenten geconstateerd, die groter is dan in vooi-gaande ja ren. Dit is waarschijnlijk het ge volg van het feit dat de prijzen voor verse groentesoorten nog al aan de hoge kant zijn. Van de zijde van het bestuur van de Neder landse Vei-eniging voor Groenten en Fruit deelde men naar aanlei ding hiervan mede, dat beslist niet, geconstateerd is kunnen worden, dat er door de huisvrouwen blik groenten worden gehamsterd. De conservenfabrikanten zijn er wel bevreesd vooi-, dat de bonenoogst, indien de droogte aanhoudt, een volledige mislukking zal worden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Niets maakt zo oud als de ijver om jong te schijnen. Brutale inbraak te Burgli Toen de heer J. S., wonende in de Ring te Burgh, en als schoen maker in dienst bij de Gebr. V., dinsdagavond zijn gekochte kolen wilde betalen, greep hy op een lege plaats. Hfj had nl. zondagavond dit geld, een bedrag van circa f 300, in een geldkistje gelegd en dit in een kast in de voorkamer geplaatst. Een zich naast het geldkistje be vindend gouden horloge is onbe roerd gelaten. Er waren nergens sporen van Inbraak te vinden, zo dat het voor de hand ligt dat hier geen onbekenden aan het werk z(jn geweest. De direct gewaarschuwde Rijks politie heeft een onderzoek inge steld, dat wel zeer bemoeilijkt wordt door het ontbreken van enigerlei spoor. De brutale inbi-aak midden in het dorp heeft grote consternatie verwekt. Manége afgebrand ZANDVOORT, 22-7. Vanmiddag omstreeks vier uur is de Zand- voortse brandweer opgeroepen voor een brand nabij het Boogkanaal in de duinen van de Amsterdamse waterleiding. Het vuur vond gretig voedsel in het kurkdroge struikge was, waarbij een sti-affe nooi'den- wind de vonken huizenhoog door de lucht joeg. Plotseling bemerkte men dat uit het rieten dak van de duinmanege, ongeveer 100 meter van de duinbrand gelegen, vlam men lekten. Vergeefs werd nog ge tracht het vuur te stuitenHet ge lukte veertig paarden uit de ma nege te redden benevens een groot deel van het meubilair der familie Jansen, die boven de manege woon de. Het vuur werd met een groot aantal stralen bestreden, doch na een uur hard werken waren er al leen nog kale muren overgebleven. De schade bedraagt naar schatting f 70.000. Het gebouw en de inven taris waren verzekerd. Verdronken in natuurbad RENKUM, 22-7. Vanmorgen is in het natuurbad „De Branding" te Doorwerth de 37-jarige J. van der A. uit Emmen verdronken. Het slachtoffer was met zijn gezin in het natuurbad toen een van zijn kinderen in het diepe bad viel. Hij sprong het kind na en bracht het aan de kant, waar het door om standers werd aangepakt. Door de drukte in het bad heeft men niet bemerkt, dat de vader naar bene den is gezakt. Een poosje later von den andere zwemmers hem. Gerui me tijd is kunstmatige ademhaling toegepast, het mocht echter niet baten. Dodelijk verkeersongeval TILBURG, 22-7. In Tilburg is het 9-jarig jongetje A. L. M. Zeegers, wonende te Tilburg, bij het spe lend oversteken van de straat vlak voor zijn woning in de Generaal Smutslaan onder een personenauto geraakt, bestuurd door de arts me vrouw E. F. van der L. Het knaapje werd vrijwel op slag gedood. MANILLA, 22-7. De oi'ganisato- ren van het wereldjamboreekamp op het Philippijnse eiland Luzon, waar 12 000 padvinders, die af kom- stig zijn uit 53 landen, kamperen, hebben met klem de berichten te gengesproken, volgens welke zich een aantal gevallen van buikloop onder de padvinders hebben voor gedaan, hetgeen veroorzaakt zou zijn door het gebruik van slecht drinkwater. Een veertigtal jongens is in het kampziekenhuis opgenomen, doch onder hen bevinden zich slechts vier lijders aan buikloop.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1