Sunil wast stralend wit... rognas-El DE MAN UIT CHICAGO Raad Haamstede besluit negen kampeerhutten te laten afbreken WITTER DAN HET WITSTE KONIJN en spaart uw linnenkast ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 21 JULI 1959 NO. 18600 WIJZIGING LEGESVERORDENING Ingezonden mededeling Bezwaar - schrift werd afgewezen Onder voorzitterschap van bur gemeester Jhr. Röell kwam de ge meenteraad vrijdagavond jl. in openbare vergadering bijeen. Na de opening van de vergade ring informeert het oudste raadslid de heer van der Meij naar de ge zondheidstoestand van mevrouw Röell, daarbij de hoop uitsprekende dat het verdere herstel een gunstig verloop mag hebben. Op verzoek van de afd. Zeeland van de Ver. van Ned. Gemeenten wordt besloten een bijdrage van 5 cent per inwoner te verlenen voor het aanbieden van een geschenk ter gelegenheid van de ingebruik neming van de nieuwe Provinciale Griffie van Zeeland. Aan de ver eniging „Pro Juventute" zal een subsidie worden verleend van f 10 per jaar. Een verzoek van het Leger des Heils om toekenning van sub sidie wordt aangehouden. Op voor stel van de heer C. A. van Oord zal nader worden onderzocht hoe veel kinderen uit Haamstede ge bruik maken van „De Lichtboei" te Zierikzee voor het nuttigen van hun middagmaaltijd. Op verzoek van de heer Ch. Tor- doir besluit de raad tot intrekking van het raadsbesluit waarbij aan hem een perceel bouwgrond in erf pacht is gegeven. Wijziging legesverordening Een door b. en w. aangeboden wijziging van de legesverordening wordt na enige diskussie vastge steld. De gemeente heeft voor het maken van een uitbreidingsplan en voor een in bewerking zijnde wij ziging kosten moeten maken tot ruim f 40.000. In de orfHerhavige wijziging worden de legesgelden voor een bouwvergunning van nieuwbouw enigszins verhoogd, zo dat van deze hoge kosten een klein percentage terugkomt. Bij de be handeling wordt opgemerkt dat het gemakkelijker zou zijn indien deze hoge kosten verhaald zouden kun nen worden op de grondeigenaren, want juist deze zien door een uit breidingsplan de waarde van hun gronden stijgen. Hierna wordt een nieuwe veror dening tot heffing van een straat belasting voorgesteld, en een nieu we verordening op de heffing van vermakelijkheidsbelasting. Naar aanleiding van een ingevol ge art. 72 der L.O.-wet 1920 door het bestuur van de Chr. Nationale school alhier ingediend verzoek wordt in principe besloten tot me dewerking van verbetering van het schoolplein en tot aankoop van leermiddelen. Afbraak kampeerhutten Komt in behandeling een be zwaarschrift van mr. drs. A. W. Bokma namens zijn cliënt de heer Ingezonden mededeling Cleopatra 11.50.- LAND- EN TUINBOUW De nagewassen, groenvoeders of groenbemesters. Ht koren begint te rijpen. Straks blinken weer de sikkels en ruisend valt het graan! Zo heette dat in grootvaders tijd. Nu is het meestal de maaibinder, die klepperend dat ruisen overstemt. Maar vallen doet het. En daarna komt de ploeg en de zaaimachine voor het nagewas. Wat zal men kiezen als nagewas? Westerwolds raaigras, een klaver rijke kunstweide, rode klaver, de ^ouderwetse spurrie, voederkool, of toch maar weer de vanouds be kende stoppelknollen? Voorts is er nog de keus uit lu cerne, wikke of lupine, hetzij als groenvoeder, hetzij als groenbemes- tingsgewas ter verrijking en ver betering van de bouwvoor, meest op de lichtere gronden.. Aan groen- bemesting wordt soms nog I's wei nig gedacht. De meeste nagewassen vergen echter tamelijk veel van de grond; een goed aangepaste bemesting dient hiermee dus gepaard te gaan. Een stikstofgift om de inzaai be hoorlijk vlug aan de gang te krij gen. Soms is ook een aanvulling met super gewenst en steeds een twee tot drie baal kalizout 40 pet. Als straks dus „de sikkels blin ken" denkt dan vast aan de bemes ting voor het nagewas! P. van Est te Rotterdam, tegen een door b. en w. ingevolge art. 70 der Woningwet gegeven bevel tot af braak van 9 kampeerhutten op een perceel te Westenschouwen. Adres sant verzoekt de raad het door b. en w. genomen besluit te vernieti gen. Hij voert aan dat hij van de eigenaar van het terrein toestem ming had tot plaatsing van zomer huisjes .Adressant meent dat zijn cliënt met deze toestemming niet verder behoefde te informeren of plaatsing zou worden goedgekeurd. Hij zou - hoewel b. en w. bevel tot afbraak hebben uitgesteld tot uiter lijk 3 oktober a.s. - zeer financieel gedupeerd worden omdat de huis jes voor het gehele seizoen 1959 zijn verhuurd. Hij meent dat alleen op grond van een uitbreidingsplan geen verbod door b. en w. kan wor den opgelegd tot het plaatsen van zomerhuisjes. Door b. en w. wordt opgemerkt dat de in het adres ge noemde zomerhuisjes, met een in houd van minder dan 100 m3., vol gens de bebouwingsvoorschriften behorende bij het door Ged. Staten goedgekeurde uitbreidingsplan geen zomerhuisjes, doch kampeerhutten betreft Verder merken burgemees ter en wethouders op, dat door de heer P. van Est op 3 juli 1957 toe stemming is verzocht tot het plaat sen van een zomerhuisje, welk ver zoek door b. en w. dd. 16 juli 1957 is afgewezen i.v.m. het in voorbe reiding zijnde uitbreidingsplan. Niettemin is de heer van Est toch overgegaan tot de bouw van totaal 9 kampeerhutten, op een terrein hetwelk in het goedgekeurde uit breidingsplan is bestemd voor agra rische doeeinden zonder bebou wing en zonder in 't bezit te zijn van een vergunning als bedoeld in art. 6, le lid, onder a, der Woning wet (bouwvergunning). Op grond van art. 70 der Woningwet hebben b. en w. de heer van Est dan ook gelast deze kampeerhutten af te breken. De raad kan zich unaniem met het standpunt van b. en w. verenigen en besluit met algemene stemmen het voornoemde verzoek af te wijzen. Bij de behandeling in formeerde de heer Verton waarom b. en w. zich uitsluitend geworpen hebben op dit geval. De voorzitter zegt dat b. en w. zich ook gericht hebben tot andere exploitanten. Ook de daar zonder vergunning ge bouwde gebouwtjes zullen binnen een redelijk gestelde termijn ver dwenen zijn. Dit seizoen is het laat ste seizoen dat bestaande gebouw tjes zonder vergunning mogen blijven staan. Verder vraagt de heer Verton uitbreiding te geven aan het aantal kampeerterreinen. De heer van Oord bepleit eveneens uitbreiding in verband met de te verwachten revolutionaire toename van de recreatie. Hij hoopt echter te helpen bevorderen dat de ont wikkeling in goede banen wordt geleid. Aanleg electriciteitskabel Medewerking zal worden ver leend aan de aanleg elektriciteits kabel langs de Strandweg, woning M. J. de Vrieze en omgeving Kloos- terweg. Een voorstel van b. en w. tot aanleg waterleiding in het uit breidingsplan „Zeebad Nieuw Haamstede" word't ter verdere be studering aangehouden. Door b. en w. wordt hierna de ge- meenterekening over het jaar 1955 aangeboden, met: gewone dienst in komsten f 491.233,57 en uitgaven f 486.008,91, aldus een batig slot van f 5.224,66; kapitaaldienst in komsten f 1 553.222,14 en uitgaven f 1.721.436,85, aldus een nadelig slot van f 168.214,71. Verder deelt de voorzitter m'ede dat b. en w. mogelijke verbetering van begin Sluispad nader zullen bezien in overleg met het Water schap Schouwen-Duivejand; dat binnenkort ter visie zal worden ge legd een partiële wijziging van het uitbreidingsplan, omvattende de plannen van het N.V.V. (S.V.V.) tot de oprichting van een bungalow park en de plannen tot indeling van het kampeerterrein ,De Duinhoeve" Verder deelt de voorzitter mede dat plannen in bewerking zijn voor betere alarmering bij eventuele bos- en duinbranden. Op het strand zullen op verschillende punten red- dingsstokken worden geplaatst, volgens een model van de Bond tot Redding van Drenkelingen. Voor verbetering van de strandtrap bij de vuurtoren is reeds door b. en w. opdracht gegeven. De heer Slager beveelt een be tere. regeling aan voor oversteek van fietsers op het punt aan de Kloosterweg in de omgeving van „Boslust", voor fietsers komende uit de richting vuurtoren en rijdende in de richting dorp Haamstede. Hierna" niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de ver gadering. Verdronken in de Maas MAASEIK, 20-7. Bij het zwem men in de Maas te Leuth, in België, is zondagnamiddag verdronken de 28-jarige Nederlanders Hubert Huybrechts uit Stein. Het stoffelijk overschot kon omstreeks 19 uur worden bovengehaald. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND MIDDELBURG. „Miniatuur Wal- cheren", indertijd opengesteld ter gelegenheid van de afsluiting van de wederopbouw van Walcheren, is nog stedes een grote trekpleis ter. Zaterdag omstreeks kwart voor negen paseerde de miljoenste bezoek ersinds de opening de con trole. Het was mevr. J. Meerman uit Nieuwland, die reeds meerma len „de miniatuur" met haar be zoek vereerde. Zij was in gezel schap van enkele familieleden. HENGELO. In Hengelo is de 60.000ste inwoner bij de burger lijke stand ingeschreven. Het is de 1820 gram wegende Sylvia, het 4e kind van de heer en mevrouw J. Stoffers en G. J. Stoffers-Kreij- kes. Het kind is in een couveuse in het Koningin Julianaziekenhuis opgenomen. De vader is machinist bij de Koninklijke Zoutindustrie. UTRECHT. Op de rijksweg Utrecht-Den Haag is het Haagse echtpaar K. verongelukt. De heer G. L. K. reed met zijn vrouw als duopassagiere, op de motor over Rijksweg 12, toen hij werd afge leid door een vrachtauto, die hem inhaalde. Daar de motor nogal zwaar beladen wes, begon deze te slingeren, waardoor beide echtelie den op de grond vielen en door de vrachtauto werden overreden. Zij waren vrijwel op slag dood. TEGELEN. Vermoedelijk tenge volge van 't springen van een voor ruit reed een auto op de Rijksweg tussen Tegelen en Belfeld in volle vaart tegen een boom. De bestuur ster, de echtgenote van dokter We- menbol uit Reuver, was vrijwel op slag dood. Zij was 40 jaar. Zij had zeven kinderen, waarvan de jong ste enkele weken oud is. DELFT. Aan de Technische Ho geschool hebben zich in het studie jaar 1958-1959 6192 personen als student laten inschrijven, tegen 5809 in de cursus 1957-1958. Er schreven zich in die periode 94 vrouwelijke studenten in tegen 104 in de vorige cursus. Voor de eerste maal werden 1162 studenten inge schreven, tegen 1110 in het studie jaar 1957-1958. Het aantal nieuw ingeschreven vrouwelijke studen ten bedroeg 11, tegen 30 in 1957- I 1958. NIEUWS IN HET KORT Te Gallipoli (Italië) zijn 23 per sonen in een ziekenhuis opgenomen bij wie zich ernstige vergiftigings verschijnselen hebben voorgedaan na het eten van gebak tijdens een bruiloftsmaal. Slechts de jongge huwden en de wederzijdse ouders van het paar waren de enige aan wezigen die zich geheel wel voel den na het maal. Op de Monta Rosa in Italië zijn zondag drie bergbeklimmers gered, die vijf uur boven de gapende af grond aan hun touw hebben ge hangen. Een van de alpinisten heeft een gebroken been, de twee ande ren zijn licht gewond. Te Migdal-Haemek bij Nazareth, waar Joodse immigranten uit Euro pa en Noord-Afrika wonen, hebben zich zondag ongeregeldheden voor gedaan tussen betogers en de poli tie, waarbij elf agenten en twee burgers werden gewond. De demon stranten voelen zich blijkens de leuzen die zij riepen blijkbaar ach tergesteld en eisen loonsverhoging. De 31-jarige Italiaanse immigrant Giuseppe Nasato, die maandag in Sydney bezig was met reparaties aan de elektrische treinleiding kon zich nog net aan een draad vast klampen toen zijn ladder door een trein werd omvergereden. Daarna viel hij half bewusteloos van de draad op het dak van een rijdende trein en wist met laatste krachts inspanningen te voorkomen, dat hij er af viel. De Italiaan is er tenslotte levend, met slechts enkele brand wonden afgekomen. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 20-7. Aanvoer 1808 stuks vee, t.w. 1181 vette koeien en ossen en 627 varkens. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 3,05-3,35 f 2,85-3,00 f 2,70- 2,85 varkens (levend gew.) f 1,85- 1,82-1,76. Vette koeien en ossen: aanvoer ruimer, handel zeer kalm, prijzen vooral bij afloop, niet geheel prijs houdend, prima's boven notering. Varkens: aanvoer iets minder, han del goed, hoger in prijs, prima lichte vleesvarkens boven notering, zware varkens van f 1,70-1,72 per kg. Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 20-7. Officieuze noteringen per 100 kg. Vocdergranen - alles af. Zomergerst - naar kwaliteit - met weinig belangstelling - f 25,00 •25,75. Haver - ongepunte op monster - naar kwaliteit f 24,50-25,75. 5 V.V' v.V Hier is met Sunil gewas sen, dat hemelsblauwe Sunil, waarin al het was goed stralend wit wordt ...werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs vergeten. Met Sunil hebt u minder was- werk,minder tewringen, dus... minder slijtage. Waai' Sunil de was doet, blijft alles veel langer nieuw. Ook wasmachine en wringer varen er wel bijl Neem meteen het voordelige reuzenpak SUN izsx) Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Verrassende overwinningen van SVOWK op MEVO en van DES op NOAD. Rcnesse I werd kampioen 3e klasse A. Nog volop spanning in 3c klasse B. Geslaagde seriewedslrijden te Kerkwerve X KORFBAL. In de afgelopen week werd er voor de SDKB competitie maar een beperkt programma af geweekt. In de 2e klas zorgde SV OWK voor een verrassing door MEVO te Ouwerkerk met 6-3 te kloppen loaardoor het de kans blijft behouden de laatste plaats te ont lopen. DES leverde ook uitstekend werk want het slaagde er in het beter geplaatste NOAD te Drei- schor met 3-1 te kloppen. Burgh II WIK NOAD MEVO DES KIK DOSKO SVOWK 12 10 1 1 21 64-23 11 8 0 3 16 34-17 5 4 4 14 30-24 6 0 5 12 37-31 42 6 10 39-46 3 0 4 6 16-25 2 2 8 6 22-42 2 19 5 20-34 13 11 12 7 12 12 In de 3e klas A is de beslissing voor de bovenste plaats gevallen. Door Brouwershaven II in eigen huis met 6-1 te kloppen is Renesse er in geslaagd ongeslagen beslag te leggen op het kampioenschap zodat de duinbewoners volgend seizoen wel in de 2e klas zullen uitkomen. Zwaluwen II kwam uitstekend voor de dag, want het slaagde er in Burgh III op eigen terrein een puntje te ontfutselen (1-1). Storm vogels II, dat de laatste plaats niet meer kon ontlopen, besloot de com petitie met een ruime 5-1 zege op Velocitas II. Renesse 11 10 1 0 21 52-11 Burgh III 11 7 2 2 16 37-11 Br.haven II 11 5 2 4 12 23-25 Zwaluwen II 11 4 2 5 10 25-24 Zeemeeuwen II 11 4 2 5 10 28-29 Velocitas II 11 2 2 7 6 12-46 Stormvogels II 12 2 1 8 5 14-45 In de 3e klas B is de situatie aan de kop van de ranglijst nog geheel onoverzichtelijk en met nog geen mogelijkheid is hier vast te stellen wie hier uiteindelijk er in zal sla gen het kampioenschap op zak te steken. Unitas II kon er maar net in slagen om van MEVO II met 1-0 te winnen, terwijl het bij het be zoek aan WIK II met lege handen naar huis terugkeerde (3-2). DSS II dat hiervan had kunnen profiteren werd in eigen huis met dezelfde cijfers door DES II geklopt. MEVO wist door NOAD II met 2-1 te ver slaan zijn eerste overwinning in de competitie te behalen. Unitas II DES II WIK II DSS II NOAD II MEVO II 14 7 4 3 18 45-22 14 6 4 4 16 27-21 12 6 3 3 15 19-12 11 6 2 3 14 23-17 14 4 2 8 10 20-25 11 1 1 9 3 7-36 A.s. donderdag kan in de 2e klas de beslissing voor het kampioen schap vallen als Burgh II de thuis wedstrijd tegen MEVO in een over winning weet om te zetten, waar toe wij hen een goede kans geven. In de 3e klas A komen dinsdag avond DSS II en MEVO II tegen elkaar in het veld waarbij wij de thuisclub de beste kansen geven op de winst. Ondanks het feit dat bijna elk 12-tal niet geheel volledig binnen de lijnen verscheen zijn sportief bezien de seriewedstrijden welke zaterdag door de S.V. WIK werden georganiseerd uitstekend geslaagde Burgh, dat zich waarschijnlijk dit seizoen de titel zal zien ontgaan, legde op overtuigende wijze beslag op de le plaats Ruim 300 varkens aan vuurdood ontkomen AMSTERDAM, 20-7. Niet minder dan 300 varkens en enkele stuks kleinvee zijn vanochtend ontkomen aan het vuur, dat geruime tijd ge woed heeft in een kapitale boerderij aan de Spaarnwouderdijk in de Spieringhorner binnenpolder te Amst'erdam-west. De brand ont stond nabij een hooiberg, volgens mededelingen van de brandweer aan de buitenzijde. In deze berg lag 100 ton vers hooi opgeslagen. Vrij spoedig sloeg het vuur over naar het boven een veestal opgeslagen hooi, doch toen waren de talrijke varkens en het jongvee reeds uit de vele omliggende stallen van deze grote boerderij bevrijd. De brand weer was het vuur met 6 stralen en een handnevelspuit vrij spoedig meester. De nablussing nam daar na vele uren in beslag. FEUILLETON door LUCIEN LELONG „Ja", lachte hij moeilijk, „tegen jou kan ik natuurlijk mijn rol niet blijven spelen". „Nee, dat kun je zeker niet. Daar kennen wij elkaar te goed voor". „Je denkt natuurlijk „Ik vrees inderdaad, dat je een aardig eind van het rechte pad bent afgedwaald. Je geeft je uit voor een ander, je aanvaardt alle hulde en wie weet welke zakelijke con sequenties „Clare, je denkt toch niet, dat ik een oplichter ben?" „Ik denk niets, maar wat ik zie, is toch wel raadselachtig". „Luister eens, Clare. We hebben ruzie met elkaar gehad, daar in New York, omdat ik vond, dat je je teveel met mijn zaken bemoei de". „Juist". „Ik heb helaas al de tijd gehad daarover na te denken. En als ik even van het onderwerp mag af stappen en persoonlijk worden ik geloof, dat ik ongelijk had". „Zo". „Ja. Wat ik bemoeiing met mijn zaken achtte, was alleen maar jouw belangstelling in mijn werk en mijn toekomst. Daar had je recht toe, want je bent schranderder en in telligenter dan ik „Geen complimenten, Will". „Dat zijn geen complimenten, dat is de waarheid. Ik wou als man na tuurlijk blijven domineren „Natuurlijk". „En daarom wou ik niet inzien, dat je heel dikwijls gelijk had. Je had het beste met me voor, Clare, wanneer ik maar niet zo ellendig eigenwijs en ingebeeld geweest was, had ik dat zelf wel eerder gezien. En toen ik jou niet meer ontmoette, heb ik je 'gemist. Steeds meer! Want er waren niet alleen duizend kleine dingen waarom ik je wel.... bijzonder graag mocht, maar ik had ook het idee, dat ik alleen nooit klaar zou spelen, wat ik met jou samen had kunnen be reiken". „Klinkt bijzonder aandoenlijk". „Wees niet zo hard, Clare", smeekte de gewaande Clarenbough, „je kijkt me nu natuurlijk aan, alsof ik een oplichter ben, maar wacht, vind je goed, dat ik je deze hele zaak uit de doeken doe, van het begin af? En wil je je oordeel opschorten, tot je alles weet?" „Dat lijkt me volkomen fair", stemde het meisje toe. „Neem een sigaret, Will, en maak je niet ner veus. We kennen elkaar veel te lang en waren veel te.... goede vrinden, dan dat we nu niet vol komen op ons gemak met elkaar zouden kunnen praten. Ik ben zelf eigenlijk blij, dat. ik je weer eens zie. Ik dacht eigenlijk niet, dat ik er zó blij mee zou zijn Will zag haar aan en zij zag hem aan. Ze kleurden allebei. „Vooruit er mee", zei ze toen, „geen sentimentaliteiten. Vertel me je verhaal. Maar geen leugentjes om bestwil". 12 „Wat ik je vertel", zei Will plech tig, „is de waarheid van A tot Z". En toen deed hij het verhaal van zijn ontmoeting met de Gooyer, van diens wanhoop, van de situatie in Meeldam, van de mr. Clarenbough, die maar niet kwam opdagen, en hoe hij, om zijn vriend uit de pe narie te helpen, voor mr. Claren bough had gespeeld. „Had je werkelijk geen enkel an der motief?" vroeg ze. „Ja", gaf hij toe, „ik heb er sinds dien nog enkele bijgekregen. Ik ben te gast bij de burgemeester en die mensen zijn zo allerhartelijkst. Als ik bedenk, wat die man voor narigheid zou hebben gehad wan neer dat hele feest in 't water zou zijn gevallen, dan ben ik blij, dat ik de knoop maar doorgehakt heb. En al die mensen, die daar voor me hebben staan muziekmaken en zingen en juichenik zou ze het plezier voor geen duizend gulden hebben ontnomen. Begrijp je dat?" Het meisje zweeg en staarde recht voor zich uit. Toen glimlachte ze. „Je bent nog helemaal niets veranderd", zei ze toen, „nog altijd dezelfde impulsieve man, die zich hals over kop ergens instort, zon der te kunnen nagaan wat de ge volgen zullen zijn. Jij kunt niet loslopen, ventje, vandaag of mor gen gebeurt je een ongeluk en dan is er geen herstellen meer aan. Denk je eens in, dat de echte mr. Clarenbough kwam opdagen". „Dat denk ik me maar niet in", lachte hij nerveus, „hoewel, toen ik gisteren je briefje kreeg, zag ik wel even wat een gevaarlijke situ atie er ontstaan was. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5