Vervoer van vakantiegangers op Schouwen en Duiveland blijft toenemen STAD EN PROVINCIE LAATSTE NIEUWS De merkwaardige wormen VERSLAG KAMER VAN KOOPHANDEL Produktie Kon. „Zeelandia" N.V. in 1958 opnieuw uitgebreid ZIERIKZEE, 21-7. In het van daag verschenen verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Zeeuwse eilanden wordt betreffende de N.V. Rotter- damschc Tramweg Maatschappij geconstateerd, dat deze maatschap pij in 1958 op Schouwen-Duiveland een verdere consolidering van de ontwikkeling na de watersnood in het openbaar vervoer bracht. In het veer Zijpe-Anna Jacobapolder nam het vervoer van personen auto's toe vooral in de zomer maanden. Ook bij het autobusvervoer en in het veer Numansdorp-Zijpe ver toonde zich een grote toename van het vervoer van vakantiegangers. De maanden juli en augustus, al dus het verslag, krijgen een steeds meer uitgesproken karakter. In elk dezer maanden is het openbaar vervoer 2Vz maal zo groot als het maandgemiddelde. De verwachting voor het jaar 1959 is, dat het ver voer van vakantiegangers zal blij ven toenemen en dat de maanden juli en augustus derhalve open bare vervoermiddelen voor een moeilijke taak zullen stellen. In het veer Zijpe-Anna Jacoba polder zal in die maanden op de drukke dagen wederom een twee de vaartuig worden ingelegd, ter wijl het toch reeds relatief grote autopark in deze tijd wordt ver sterkt met een autobustrein, een gelede bus met een capaciteit voor 120 personen en een aparte baga geruimte. Kon. „Zeelandia" te Zierikzee De Kon. „Zeelandia", H. J. Doe- leman N.V. te Zierikzee heeft in het nu afgelopen jaar opnieuw haar produktie niet onbelangrijk kunnen uitbreiden, hoewel dit ge paard ging met scherpere concur rentie en lagere opbrengsten, aldus wordt verder geconstateerd in het verslag van de K. van K. De bedrijfsgang ondervond in dit jaar voor het eerst volledig de voordelen van het nieuw centraal magazijn, dat in 1957 op het indus trieterrein werd gebouwd en voor het eind van 1958 is de uitbreiding van de bestaande fabriek, waarmee in het voorjaar van 1957 een aan vang werd gemaakt, gereed geko men. Hiermee zal het plan tot verho ging van de efficiëncy voorlopig zijn afgerond. Aan de verdere uit bouw van de verkooporganisatie werd in 1958 grote aandacht be steed. De grondstoffenvoorziening gaf geen moeilijkheden, behoudens de gebruikelijke vertragingen aan het veer Zijpe-Anna Jacoba Polder, dat niet meer in staat is het huidige vervoersaanbod snel genoeg op te vangen. Het streven is gericht op versteviging van het bedrijf. De veerdiensten De veerdienst Zijpe-Anna Jacoba Polder vervoerde in het jaar 1958 totaal 598.694 passagiers. Er werden in het verslagjaar in totaal 22.731 vaarten gemaakt en de volgende ZIERIKZEE Betreurenswaardige vergissing In het bericht inzake de jeugd- diefstallen te Zierikzee, opgeno men in de „Zierikzeesche Nieuws bode" van vrijdag 17 juli jl-, heeft - buiten de schuld van de bevoegde autoriteiten en van de redaktie - een zeer betreurenswaardige fou tieve mededeling plaats gevonden. Gebleken is namelijk dat A. v. d. L. uit Zierikzee, in tegenstelling met wat is gemeld, op geen enkele wijze betrokken is geweest bij de kwestie van de fles sterke drank (jenever), die in juni van het vo rige jaar door enige knapen is weg genomen uit de wijnhandel van de heer M. C. van der Vliet. Inzake deze foutieve berichtge ving vraagt de redaktie wel de excuses van de lezers. De oorzaak van de gemaakte vergissing is in middels vastgesteld, doch behoeft geen nadere publieke toelichting. Zomeravondfeest 25 juli Het programma voor het tweede zomeravondfeest, op 25 juli a.s., zal v/orden verzorgd door: Mans uut Twente, Jack Smith met accor deonshow, Frans van Dusschoten, Mary Matonel. Joop de Knegt en het Cocktail-trio. De wijzers en cijfers van de klok van de Kleine of Gasthuis- kerk zijn dezer dagen voorzien van een electrische verlichting, hetgeen 's avonds voor het publiek geen onbelangrijke verbetering betekent. ZONNEMAIRE Op het 15 en 16 juli te Leiden gehouden examen voor algemeen klinisch analyst, slaagde mej. M. Geleijnse, afkomstig van Zonne- maire. aantallen auto's vervoerd: 159.481 personenauto's, 3.565 kleine auto's, 52 588 grote vrachtauto's, 22.626 motorfietsen, 1.165 bussen en 4.893 fietsen. De veerdienst Zierikzee-Katse- veer v.v. vervoerde in 1958 192.686 passagiers (1957: 201.136), 36.377 personenauto's ('57: 31.786) en 5.080 andere auto's ('57: 5.844). De geregistreerde werkeloosheid in het rayon Zierikzee van het Gew. Arbeidsbureau Zierikzee (om vattende alle gemeenten op Sch- D.) bedroeg aan het eind van de maand december 1958: 348 perso nen. (In 1948: 145 en in 1938: 1029 personen). Deze cijfers geven aan de geregistreerde werkeloosheid onder mannen. BRUINISSE Schoolreisje lagere scholen De beide lagere scholen te Brui- nisse hielden op een en dezelfde dag hun schoolreisje voor de laag ste klassen, nl. vrijdag 17 juli. De leerkrachten der o.l.-school zoch ten met hun jeugdige leerlingen verkoeling aan de stranden van de Westhoek, de chr. school zocht schaduw in de bossen van de Wouwse Plantage. Onnodig te zeg gen dat beide scholen de speeltuin bezochten en dat de tractaties op ijs, limonade en chocomel een niet te verwaarlozen onderdeel van het programma vormden. Beide reisjes staan als zeer geslaagd te boek. De heer D. van Duivendijk Lz. te Bruinisse behaalde het diploma Ijzerwerken en Afschrijvingen in de Scheepsbouw, uitgereikt door de Stichting Bedrijfsopleiding in de Metaal en Elektrotechnische In dustrie (BEMETEL). Het examen werd schriftelijk afgenomen te Breda, mondeling te Dordrecht en een werkstuk moet worden ge maakt te Zierikzee (praktisch ge deelte). Mejuffrouw Corrie Fluijt, wijkverpleegster te Bruinisse, heeft als zodanig tegen I september aan staande ontslag verzocht wegens aanstaand huwelijk. RECHTZAKEN STELENDE HUISVROUWEN AMSTERDAM, 20-7. Vijf Am sterdamse huisvrouwen, in leeftijd variërend van 26, 35, 47, 51 en 55 jaar, hebben vanochtend voor de politierechter te Amsterdam te recht gestaan wegens diefstal subs, verduistering in een supermarkt of. zelfbedieningszaken. In vier van de vijf gevallen eiste de officier van justitie, gezien de toeneming van dit soort diefstallen die hij ver geleek met de frequentie van rij wieldiefstallen (waarvoor gevange nisstraffen van enkele maanden worden opgelegd), 'n onvoorwaar delijke gevangenisstraf van tien dagen. De politierechter wilde ech ter voor deze keer nog clementie betrachten. Hij veroordeelde de verdachten, die allen een blanco strafblad hadden, tot geldboeten van resp. 25 en 30 gulden benevens een voorwaardelijke gevangenis straf van 14 dagen met een proef tijd van twee jaar. Alle verdach ten, die kennelijk onder de indruk bedeesd het haar ten laste gëlegde toegaven, en bij het aanhoren van de eis in tranen uitbarstten, waren zichtbaar opgelucht en dankbaar toen ze het vonnis vernamen, waar door ze nog net de gevangenis ont liepen. Onderwijzers vragen vrijstelling dienstplicht 'S-GKAVENHAGE, 21-7. Het be- stuur van de Algemene Nederland se Onderwijzers Federatie heeft er by de minister van Defensie op aangedrongen tot het jaar 1961 al gehele vrijstelling van militaire dienstplicht te verlenen aan onder wijzers. De A.N.O.F. vond aanleiding tot deze stap in de bekendmaking, dat voor het schooljaar 1959/1960 aan onderwijzers uitstel van eerste oefening kan worden gegeven als zij werken in Zeeland, op één van de Zuidhollandse eilanden of in af gelegen gehuchten. Dodelijke ongelukken op de weg 's-GRAVENHAGE. Het jongetje S. P. H. uit de Wijnand Nuyestraat in Den Haag is om het leven ge komen, nadat hij met zijn fiets on der een vrachtauto was geraakt. De jongen zou deze week twaalf jaar geworden zijn. ZEIST. De heer en mevrouw P. J. Baljeu uit Zeist zijn in de buurt van Turijn om het leven gekomen. Zij hadden hun vakantie in Italië doorgebracht en op de terugweg kwam hun auto in botsing met een Italiaanse sportwagen. De heer Baljeu vloog bij de botsing door de voorruit en was op slag dood. De Italiaanse wagen werd beschadigd, doch de bestuurder bleef onge deerd. HILLEGOM. Bij het oversteken van de Stationsweg te Hillegom is het vierjarige knaapje N. H. M. Tjoelker door een motor aangere den en na aankomst in een zieken huis te Haarlem aan de gevolgen van een schedelbasisfractuur over leden. Uit het onderzoek van de politie bleek dat de motorrijder, 'n 40-jarige inwoner uit Hillegom, geen geldig rijbewijs bezat. UTRECHT. Een 15-jarig meisje, M. A. Pen uit Utrecht, is op het Vredenburg te Utrecht overreden door een vrachtauto. Zij reed op haar fiets links van een vriendin. Op het moment dat de auto pas seerde week de vriendin iets naar links uit, waardoor het meisje P. naar het midden van de weg werd geduwd. Zij kwam in aanraking met de vrachtauto en viel, waarbij ze met haar hoofd onder het rech- terachterwiel van de aanhangwa gen terecht kwam. Het meisje werd met een schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis vervoerd, doch bleek bij aankomst reeds te zijn overle den. Twee beelden van de viering van de Franse nationale feestdag in Parijs. Links: staande in een grote open auto en geëscorteerd door motor rijders reed president De Gaulle over de Place de l'Etoile langs de daar opgestelde troepen. - Rechts: een beeld van de Champs Elysees waar een grote parade werd gehouden. Hier rollen de tanks over de avenue. Op de achtergrond de met vlaggen versierde Are de Triomplie. Hess junior wil niet in militaire dienst MUNCHEN, 20-7. Wolf Roettiger Hess, de 21-jarige zoon van Hitiers gewezen plaatsvervanger Rudolf Hess, heeft verzocht te worden vrijgesteld van militaire dienst. Zijn geweten verbiedt hem dienst te doen voor de landen, waaruit vertegenwoordigers zijn vader in dertijd in Neurenberg tot levens lang veroordeelden. Drie van de vier landen die mijn vader hebben berecht (Frankrijk, Engeland en Amerika) behoren tot de NAVO, aldus Hess junior, en de westduitse troepen zijn daaraan ondergeschikt Onderbreking conferentie van Genève? GENEVE, 21-7. Volgens gezag hebbende bron hebben de V.S. Gromiko maandag tijdens de be sloten bijeenkomst in Genève laten weten dat het vasthouden aan een overeenkomst op basis van een commissie voor heel Duitsland zou kunnen leiden tot een snel einde van de conferentie in Genève. Een vooraanstaande westelijke persoonlijkheid heeft verklaard dat de mogelijkheid van een onderbre king van de conferentie onderwerp is geweest van een gedachtenwis- seling van de westelijke mogend heden. Baby door verstikking om het leven gekomen Te Gendringen is gistermorgen het lijkje aangetroffen van het an derhalf jaar oude dochtertje van de familie v. d. V. Uit de sectie die onder leiding van de officier van justitie te Arnhem werd ver richt, is gebleken, dat het kindje door verstikking om het leven is gekomen. Toen de moeder zondagmiddag de woning verliet, liet zij het kind in bed achter, 's Avonds om negen uur, bij thuiskomst, trof zij het kind dood in haar bedje aan. ■KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot vicaris te Capelle aan de IJssel: prop. drs. I. Boot, Utrecht; te Meppel: kand. Th. M. Loran, Driebergen. Beroepen te Oud-Alblas: J. Vroeg- indewey, kand. te Barneveld; te Houten (U.): P. de Jong, Kootwijk. Beroepen te Veesen (toez.): vie. J. Weernekes, Warnsveld; te Hooge- veen: W. Bloemendaal, Zevenhui zen (Gron.); door de Gen. synode als pred. voor buitengewone werk zaamheden: P. Verdam, Beetster- zwaag; te Kamperveen: J. Vroeg- indeweij, kand. te Barneveld. Aangenomen naar Streefkerk: M. van Rennes, Rouveen; naar Ure- terp-Siegerswoude: J. Rienstra, le raar sted. gymnasium, de gem. H. B.S. en de gem. middelb. meisjes school te Leeuwarden. Aangenomen het beroep v.d. gen. syn. als pred. voor buitengew. werkzaamheden: P. Verdam, Beet- sterzwaag. Geref. Kerken Benoemd tot leenpred. te Cura- gao: J. Wilschut, Zeist; idem tot hulppred. te Zeist: J. van Henten, em.-pred., Zeist. Aangenomen de ben tot hulp pred. te Oostzaan: H. G. Meynen, em. pred. hulppred. te Emmen. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepbaar: A. Kooi, kand. te Driebergen en C. Oly, kand. te Utrecht. Aangenomen naar Noordbergum: kand. W. Wieringa, Groningen die bedankte voor Rozenburg. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Nieuwpoort: B. Bijle- veld, Noordeloos en kand. P. van Zonneveld, Bussum. Beroepen te Den Helder: kand. T. Harder, Leeuwarden; te Leer dam en te Maassluis: kand. P. van Zonneveld, Bussum. Beroepen te Eemdijk: P. v. Zon neveld, kand. te Bussum. De toestand in Irak CAIRO, 21-7. Het semi-officiële Egyptische blhd „Al Gomhoeria" schrijft dat de toestand in Kirkoek en noord-Irak nog steeds verward is. Een brigade van het Iraakse leger, die deelgenomen zou hebben aan de opstand, zou nog steeds weigeren de bevelen van premier Kassem op te volgen. Volgens het blad is het grootste deel van de of ficieren van deze brigade commu nist. Kassem zou voorts de arresta tie van 80 officieren en het ontslag van 400 reserve-officieren bevolen hebben. GRONINGENDe havenarbeiders in Groningen zijn weer aan het werk. De arbeiders hadden begin vorige week het werk neergelegd, omdat zij bevreesd waren, dat de onlangs opgerichte stuwadoors maatschappij hun al het werk zou afnemen. Bovendien hadden zij be zwaar tegen de C.A.O., die van werkgeverszijde was voorgesteld. De arbeiders zijn nu aan het werk gegaan hangende het verdere overleg. Scheepvaartberichten Kenia (t.), 20-7 van Curagao naar Batonrouge. Langkoeas, 21-7 te Cochin. Musilloyd, 20-7 Suezkanaal naar Aden. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 21-7. Aanvoer 3229 stuks vee (weektotaal 5037), t.w.: 270 vette koeien en ossen; 862 stuks gebruiksvee; 520 vette kalve ren; 265 graskalveren; 379 nuchtere kalveren; 61 varkens; 99 biggen; 67 paarden; 57 veulens; 636 schapen en lammeren; 13 bokken en geiten. Prijzen per kg vette koeien en ossen f 3,05-3,35, f 2,85-3,00, f 2,70- 2,85; vette kalveren f 2,90-3,10, f 2,70-2,90, f 2,40-2,60; slachtpaar- den f 2,40-2,10-1,90. Prijzen per stuk: graskalveren f 425-375-275; nuchtere kalveren f 85-70-60; biggen f 75-60-50; veu lens f 400-300-250; schapen f 90-70- 50; lammeren f 75-60-45; kalf- en melkkoeien f 1175-1000-850; vare koeien f 870-800-670; vaarzen f 875s. 800-600; pinken f 575-500-400. ADVERTENTIES GESLOTEN wegens sterfgeval donderdag 23 juli a.s. Firma M. M. KRIJGER, Renesse MARKTBERICHTEN Coop. Tuinbouwveiling der Z.H.E. afdeling Zierikzee Veiling van 20 juli 1959. Aardappelen (grote) f 21-24, id. (driel.) f 13; Tomaten C.B.A. f 21- 30; Stamsnijbonen f 84; Kroten f 32; Rabarber f 24; Princessebonen f 79. - Yellow Hb. f 23-42, id. val f 10-18; Stark Ealyst Hh. f 30-55, id. val f 25; Perzik rode Hh. f 39- 45; Early Laxton f 70-139. - Kom kommers A f 32-36, id. B f 21-32, id. C f 14-23, id. D f 17, id. krom f 18; Kropsla f 35; Netmeloenen f 66-100; Perziken f 13-25; Bospeen I f 26, id. II f 13. Per 100 kg., stuks, bos. Frambozen p d. f 0,43. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Zomeravondcompetitie Provinciale Waterstaat—Herverka veling 2-1; C.W.S.-P.Z.E.M. 2-4. WANDELSPORT De 43e Vierdaagse van Nijmegen NIJMEGEN, 21-7. Zondag waren er voor de 43e Vierdaagse te Nij megen 14.537 wandelaars inge schreven. Maandagochtend hadden zich hiervan 967 personen niet ge meld, zodat er dus 13.570 deelne mers overbleven. Dinsdagmorgen startten er 188 niet, zodat het totaal aantal wan delaars dat dinsdagmorgen de Be tuwe introk, 13.382 betrof. Tien minuten voor vieren gin gen de eerste wandelaars, die 55 km. lopen, van start, om negen uur vertrokken de laatsten, die 30 km. voor de boeg hebben. Het weer is voor de deelnemers ideaal. Een bewolkte lucht, iets wat voor dit bijkans schaduwloze par cours bijzonder gunstig is en geen regen. Zonder kauworganen eten ze steen De aardworm behoort wel. tot de primitiefste dieren, maar dat neemt niet weg, dat dit diertje een zeker voor de mens wel buitengewoon nuttige taak verricht, want het is die eenvoudige aardworm, die onze aarde geschiktmaakt om er gewas sen op te verbouwen. De aardworm beweegt zich door de grond en maakt zijn gangen, daardoor als een miniatuur ploegje werkende. Door die diepe graaf- gangen dringen lucht, regen en vorst diep in de aarde door, de grond kan dus niet verstikken. Maar dat is niet alles, want de aardworm eet de aarde en hij eet vrijwel alles wat er in die aarde zit en dat er eigenlijk niet zo ge schikt voor is, tot zelfs steen. In weerwil van het feit, dat dit dier tje geen tanden of andere kauw organen bezit, werkt hij al deze stoffen naar binnen waar ze door een speciaal orgaan, dat vergele ken kan worden met de krop van een vogel, verteerd worden. De naar binnen gewerkte aarde wordt als het ware tussen molenstenen fijngewreven. De grondwerkers. Regelmatig werkt de aardworm zich met zijn staart omhoog naar boven, alwaar hij zijn uitwerpse len, de verwerkte aarde, deponeert. Dit betekent bijzonder veel voor de vruchtbaarheid van het land. De aardworm brengt dus de onderste lagen - na deze verwerkt te heb ben - naar boven en zo komen na y'erloop van tijd de bovenste lagen onder. Hij werkt dus het gehele land om, daarbij vruchtbare fijne aarde bovenop deponerend. Zonder wor men zou onze aarde niet zijn wat zij nu is. Darwin schreef hierover reeds in 1882 in zijn boek „Het ontstaan van humus door de wer king van aardwormen". Hij vertelt hierin hoe omstreeks 125.000 wor men op 1 ha. grond deze grond na vijftien jaar met omstreeks een Jaag van tien centimeter dik mooie fijne en vruchtbare aarde bedek ten. Zelfs een stuk harde rotsgrond kroeg na dertig jaar een laag aar de op zich, waardoor een passe rend paard de rotsbodem niet meer raakte. Merkwaardig dier. De aardworm, ons allen van na bij bekend, is toch een grote on bekende voor de meesten van ons, want wat weten wij van hem af? Zonder leauworganen verwerkt hij steen, maar dat is nog niet alles. Zonder ogen „ziet" hij en zonder oren „hoort" hij. Dat zien is natuurlijk maar heel betrekkelijk, maar toch wel een feit. De aardworm is namelijk ge voelig voor verschillende kleuren licht. Rood licht vindt hij prettig, maar blauw licht irriteert hem; een bewijs dat het dier op de een of andere manier dit licht kan waar nemen. Met het „horen" is het pre cies hetzelfde. Het dier reageert op vibraties zonder over een ge hoororgaan te beschikken. Nu vin den we dit ook bij de slangen, die immers ook geen gehoororgaan hebben. Bij de aardworm blijken vooral de uiteinden van het lichaam gevoelig te zijn voor licht en ge luid. De aarwormen verplaatsen zich op ingenieuze wijze. In de ringen die om het lichaam zitten komen spieren voor, die zich uitrekken en samentrekken, waardoor de worm, geholpen door de borstels op zij van zijn lichaam wordt voortge duwd. Wormkwekeryen In Amerika vinden we worm kwekerijen, hetgeen nog zo'n slecht idee niet is, zeker wanneer we be seffen welk een belangrijke rol de worm speelt bij hel vruchtbaar ma ken van de aarde. In deze worm kwekerijen heeft men cultuurbed den aangelegd die dikke lagen bui tengewoon geschikte grond voor de wormen bevatten. De dieren wor den daarin uitgezet en met de grootste zorgen omringd. De aarde wordt op temperatuur gehouden en men zorgt voor de geschikte voch tigheidsgraad. Ook krijgen de wor men een speciaal dieet van blade ren, stro, mest en wat al niet meer. In deze bedden planten de wor men zich op hun eigen bijzondere. manier voort. Wanneer van twee wormen de uiteinden tegen elkaar liggen, vormt zich een slijmring en in deze ring worden de eitjes ge legd. Ai spoedig verhardt de ring en wordt van de worm losgemaakt. Er is dan een soort cocon en na drie weken komen de kleine wor men er uit en beginnen dadelijk de aarde te eten. De bestelde wormen worden uit de cultuurbedden gelicht en ver zonden. Ook verzendt men wel co cons. Zo'n hoeveelheid wormen kan dan in een gebied uitgezet worden om nuttig grondwerk te verrichten. Veel mensen vinden wormen vies en griezelig, maar laten we niet vergeten dat het onze beste vrien den zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 3