Medewerking gemeenteraad gevraagd voor bouw van 20 woningen in Malta' „Pomona" bekeek fruitteelt in Noord-Oost-Polder Gezamenlijke bedrijven in de N.O.P. beslaan thans circa 570 hectare Vry eenzijdig rassenassortiment (Van onze speciale correspondent) Donderdag en vrijdag maakte een dertigtal leden van „Pomona' een excursie naar een aantal fruit- teeltbedrijven in de Noord-Oost- Polder. De bedrijven die nu in het vierde groeijaar zijn, beslaan een gezamenlijke oppervlakte van circa 570 hectare. Als alle bedrijven uit gegeven zijn, zal de oppervlakte vergroot zijn tot 800 hectare. Het rassensortiment is vrij een zijdig en bestaat uit 30 procent Gol den Delicious, 25 procent Cox's, 15 procent James Grieve, terwijl de rest gevormd wordt door wat Stark Earliest, Winston, Lombarts Cal ville, Laxton's Fortune, enz. De zomer, die voor Schouwen- Duiveland vrij droog was, werd in de N.O.P. afgewisseld met af en toe flinke regenbuien. Een echt fruit- zomertje noemen ze het daar. De geplante bomen zijn voor 93 procent veredeld op type IX, wel een bewijs van de uitstekende kwa liteit van de grond. De bomen ston den er stuk voor stuk prima voor. De grond is geweldig vochthou- dend. De fruitteeltgrond wordt ge kenmerkt door de volgende ana lyse: 20-30 afslibbaar, rijk aan kalk, maar arm aan fosfor, kali en voor al aan humus. Weinig peren Peren zijn nog weinig geplant vanwege de late opbrengst; ze ko men nu echter ook in de belang stelling. Ook hier is niet alles ge lijk geplant, maar de meeste kwe kers hebben nog een stukje open.. De bomen hiervoor worden zelf ge kweekt. Ondervruchten worden bij na niet geteeld, wat grote discussie uitlokte tussen telers en excursis- ten. Onze indruk was, dat men deze voor onze bedrijven onmisbare teelt niet nodig heeft, vanwege de hoge fruitopbrengsten in de eerste jaren. Zo gaf Delicious in het tweede groeijaar tien ton per hectare en in het vierde twintig ton. Het eer ste getal deed vele excursisten wa tertanden, wanneer men ziet dat hier in het tweede groeijaar alles gedaan moet worden om de boom pjes aan de wapper te houden. Snoei en onderhoud ^■"Wat snoei en onderhoud betreft, zijn alle bedrijven parctisch een der. Men plant de bomen met 2 gesteltakken op de rij, die aan dra den worden gebonden. Later ko men er dan nog enkele takken bij, zodat het geheel er dan uitziet als een kruising tussen spil en haag systeem. Op de rij wordt de grond zwart gehouden, tussen de rijen vindt men gras. De grond laat dit systeem toe. Blokbeplanting ziet men overal, soms wel van 12 tot 14 jaren. Dat dit niet altijd goed uitkomt, werd op enkele bedrijven gezien door 't planten van bestui- vers. De N.O.P. staat nog in een zeer bevoorrechte positie, door het weinig voorkomen van zwammen en insecten, maar het wordt toch van jaar tot jaar erger. Vooral de meeldauw was practisch niet te vinden, ook op bedrijven waar geen chemische bestrijding was toegepast. De bewaarbaarheid van de vrucht en op type IX was prima Onze algemene indruk was, dat het enorm zal worden in de N.O.P. Het is nu al te zien dat deze boom gaarden jaarlijkse gemiddelden zullen halen van 30 a 40 ton per ha., binnen 3 4 jaar. De pacht prijzen liggen rond de f 200,- per ha., dat verhoogd zal worden tot f 300,-. De meeste bedrijven wor den uitgegeven in 50 jaren pacht. Veel fruit. Het eerste bedrijf dat bezocht werd was van een oud-Haamste- denaar, n.l. dat van de heer B. v. d. Wekken, groot 8 ha., dat nu in zijn 4e groeijaar is. Peren zijn hier niet aangeplant. De groei is prima, en behalve bij de Cox's, hangt er overal veel fruit. Overigens is de Cox's overal maar matig in de N.O.P. Er was alleen gespoten met Aateck, en meeldauw was niet te vinden. Een volgend bedrijf dat werd be zocht was van een Limburger, n.l. van H. Smeets. Deze onderscheidt zich van de andere telers door zijn andere vormsnoei. Hij heeft Le page (ombuigers), snoeren en spil len volgens de oudere snoeimetho- de. Wat ons opviel, was dat alle systemen evenveel vrucht droegen, zodat het meerdere werk aan de verschillende snoeimethodes niet rendabel is. Een ander Zeeuws bedrijf dat werd bezocht, was dat van de heer Tolhoek, die tevens kleinfruitteler is. Het bedrijf is 6 ha. groot. Steekt bij de andere bedrijven af door de aanplant van Rode Goudreinet. Bedryven 800 m. lang De laatste twee bedrijven, die naast elkaar zijn gelegen, waren van de heer Sanderse, ook een Zeeuw (12 ha.) en van de heer J. Baars, een Noord-Hollander (12 ha.). De heer Baars heeft het aan gedurfd 2 ha. peren aan te planten De plantafstand is net als overal 2 bij 4 meter. Deze bedrijven zijn 800 meter lang!!! en 150 meter breed. De rijen zijn in de lengte geplant, waardoor deze heren dus 800 meter met trekker en werktui gen kunnen rijden zonder te ke ren! Om de 100 meter is dan een populier geplant op de rij, welke meestal aan draden in de breedte geleid wordt, zodat dit windschut geen bezwaar is voor de mechani satie. Als zeer gewaardeerd begeleider fungeerde de in Zeeland welbe kende heer A. van Oosten. De ex- cursisten waren zeer enthousiast over de mogelijkheden die er in de N.O.P. voor de fruitteelt zijn. De tweede dag werd besteed voor het aangename van de excursie. In Amsterdam werd overnacht, waar na een bezoek werd gebracht aan de Amstel bierbrouwerijen en aan Schiphol, naflat een rondvaart door de Amsterdamse grachten en ha vens was gemaakt. Pomona kan terugzien opeen zeer geslaagde excursie, die werd gemaakt met een bus van de R.T.M., waarbij de bestuurder, de heer Quist, van het gezelschap de gebruikelijke dank woorden ontving voor de uitste kende service. Nieuwe Ned. Herv. kerk te Sirjauslaml bijua gereed De bouw van de nieuwe kerk voor de Nederlands Hervormde gemeen te te Sirjansland heeft sinds 28 no vember 1958, de dag waarop de eerste steenlegging plaats vond door de president-kerkvoogd de heer A. van der Maas, goede vor deringen gemaakt. De kerkbouw als zodanig is inmiddels zelfs vol tooid. Het wachten is momenteel op de laatste werkzaamheden aan het interieur, in hoofdzaak de banken, verlichting en preekstoel. De cen trale verwarming van het gebouw, waarvoor een fundering van 56 hei palen werd aangebracht, is reeds aangebracht. Het terrein rondom de kerk zal binnenkort worden ge ëgaliseerd en bestraat. Het is de be doeling dat dit werk gereed zal zijn begin oktober, wanneer men tevens hoopt het nieuwe gebouw in te wij den. Het orgel, dat in Zweden ver vaardigd wordt, zal later worden aangebracht. Talrijke personen hebben de laatste tijd een bezoek aan het fraaie gebouw gebracht. fél (Eigen foto). Dertienjarige Ine Bierens uit Nieuwdorp bespeelde Zierikzees carillon Aardig programma van bekende volksliederen De dertienjarige Ine Bierens uit Nieuwdorp heeft zaterdagmiddag, na afloop van de middagmarkt,, te Zierikzee een carillonconcert gege ven, dat letterlijk en figuurlyk klonk als een klok. Vorige week meldden wij dat ook de elfjarige Sjoerd Tamminga uit Goes, evenals Ine, een ijverige leerling van de bekende beiaardier de heer Harthoorn, alhier het ca rillon zou komen bespelen, doch hij was heel spijtig door ziekte verhinderd de reis naar Zierikzee te maken. Zijn ziekte is overigens niet van ernstige aard en over eni ge weken hoopt hij alsnog zijn verzuim" goed te maken en een zaterdagmiddagconcert in Zierik zee te geven. Bekende volksliedjes Ine Bierens heeft het er intus sen uitstekend afgebracht. Onder haar kleine maar vaardige handen ritsten de heldere tonen van het carillon zich aaneen tot een reeks bekende Hollandse volksliederen, als o.a. „Een draaiersjongen", „Vaarwel m'n dierbaar vaderland" en „Mijn Nederland". De tonen klonken ver uit boven Zierikzee en werden nauwlettend gevolgd dooi de heer Harthoorn, die het zich met vader en moeder Bierens in de zonnige Meelstraat gemakkelijk had gemaakt. Heel aardig klonk ook het bekende „Grootvader's Klok", dat door Ine foutloos maar niet zonder zweetdruppels - het was broeierig heet in de kleine speelruimte - ten gehore werd ge bracht. Nog maar één jaar les Het is ons trouwens wel geble ken dat Ine's studie ook niet zon der transpiratie gepaard gaat. Zij is nog slechts een klein jaar op les bij de heer Harthoorn, waar zij iedere dag oefent op het oefen klavier dat op de zolder staat op gesteld. Toch heeft zij het in die betrekkelijk korte tijd, dank zij dan ook de nimmer aflatende aan moedigingen van haar leraar, al een heel eind gebracht. Zo traden Ine- en Sjoerd reeds op voor tele visie en radio. Sjoerd komt van achter hetzelfde oefenklavier als Ine. Wij zien zijn concert in Zie rikzee dan ook met het volste ver trouwen tegemoet. RAADSVERGADERING OP 28 JULI Voorstel tot plaatsing van ideeënbus in stadhuis Vergadering A.N.G.B. AMSTERDAM, 20-7. Zaterdag zijn 350 afgevaardigden van de le den van de Algemene Nederlandse Grafische Bond in „Esplanada" te Utrecht bijeen geweest, om hun oordeel te geven over de herzie ning van de drie C.A.O.'s in het grafische bedrijf. Waardering werd uitgesproken aldus een over deze vergadering uitgegeven communi que, over het resultaat der ruim een jaar geduurd hebbende onder handelingen tussen de grafische werkgevers- en werknemersorga nisaties, welke zelfs door een con- tractloze periode van vier maan den wérden onderbroken. Gecon stateerd werd dat- sinds'1 juli j.l. in feite opnieuw een contractloze periode is ingetreden, welke door een goedkeuring van de nieuwe Dinsdag 28 juli a.s. zal een open bare vergadering van de gemeen teraad van Zierikzee worden ge- bouden. Aan de orde komt o.m. een voorstel van B. en \V. tot het ver lenen van medewerking aan de Woningbouw ver. „Beter Wonen", voor de bouw van 20 Woningwet woningen in het bouwplan „Malta" De raad wordt voorgesteld: a. voorschotten uit de gemeentekas te verlenen aan de bouwvereniging ter verkryging van de nodige bouwgrond; b. voorschotten uit de gemeentekas te verlenen voor de financiering van de bouw van wo ningen; c. gelijke voorschotten te vragen uit 's ryks kas en d.. uit 's ryks kas aan te vragen, te aan vaarden en uit te keren aan de woningbouwvereniging een zo hoog mogelyke jaarlyksc bijdrage in het exploitatietekort van die woningen Aan de orde komt verder een wijziging in de verordening markt en waaggeld. Tevens wordt voorge steld, behoudens een kleine aan vulling van de precarioverordening, de verordeningen op de heffing en invordering van rioolbelasting, straatbelasting en hondenbelasting ongewijzigd vast te stellen. Reglemcntwijziging Burgerweeshuis In een schrijven van het college van regenten van het Burger Wees huis is medegedeeld dat de binnen vader van het weeshuis per 1 sep tember a.s. met pensioen zal gaan. Genoemd college heeft besloten geen opvolger aan te stellen, doch in het vervolg de weeskinderen uitsluitend in gezinsverband te doen verplegen, zoals momenteel reeds in één geval geschiedt. Voorts deelt het college van* regenten mede, dat zij heeft gezocht naar een tweede soci aal doel, waarbij de Zierikzeese jeugd betrokken is, teneinde de gelden, die voor de verzorging i van jeugdige personen zijn geschonken, zoveel mogelijk in de geest van de schenkers ten bate van de jeugd aan te wen den. Zij meent dan ook de revenuen dezer gelden te moeten besleden voor het bestuur van het Burger Weeshuis dienovereenkomstig te wijzigen. Ideeënbus B. en w. delen de raad voorts mee thans in de gelegenheid te zijn ter vaststelling aan te bieden een reglement op de ideeënbus. Na een ingesteld onderzoek zijn b. en w. nl. tot de overtuiging gekomen dat een ideeënbus in de gang van het stadhuis van waarde kan zijn voor de bevordering van doelmatigheid en zuinigheid in het gemeentelijk beheer. Als grondslag voor de sa menstelling van het reglement heeft gediend de voor de rijles- ideeënbus geldende regeling. Het zal iedereen vrij staan ideeën in de bus te deponeren. De opname van de hoofden van dienst in de ideeën bus-commissie achten b. en w. juist teneinde ook zoveel mogelijk vak mensen te kunnen laten meespre ken. Voorziening in vacatures Ter voorziening in de vacature van typiste bij de centrale dienst „Noord Zeeland" wordt voorgesteld te benoemen m.i.v. 1 augustus '59 mej. A. J. Padmos. Ter voorziening van de vacature, ontstaan door de benoeming van de heer M. Wierin- ga tot ontvanger van het Water schap Sch.-D. hebben zich 32 kan didaten gemeld op de geplaatste oproep. Een nadere kennismaking met 5 sollicitanten heeft geleid tot de volgende niet-alfabetische aan beveling: 1. de heer G. J. Dijkstra, adj.commies ten kantore van de gemeente-ontvanger te Leiden; 2. de heer R. v. d. Veen, wnd. ge- meente-olntvanger van Dantuma- deel. GESLAAGDE EINDMIDDAG Uitreiking diploma's leerlingen huishoudschool te Bruinisse Leerlingen voerden revue ten tonele C.A.O.'s door het college van Rijks- I voor de verpleging van het gehan- bemiddelaars zou kunnen worden dicapte kind. B. en w. stellen de opgeheven. I raa ddaarom voor het reglement Op de Chr. Huishoudschool te Bruinisse had maandagmiddag de eindles plaats en daar de school eerst in 1957 werd geopend, was dit tevens de eerste keer dat de uitreiking plaats vond van de di ploma's voor het met vrucht door lopen van de tweejarige cursus. De voorzitter van het schoolbe stuur, de heer J. A. van der Bijl uit Zonnemaire heette de aanwezi gen welkom op de gebruikelijke wijze en sprak een kort openings woord. Door een aantal leerlingen onder leiding van mej. Quant werd daar na een alleraardigste revue opge voerd, waarbij een aantal bekende reclamefiguren, zo uit de adverten ties in de dagbladen weggestapt, hun opwachting kwamen maken bij een andere, eveneens zeer bekende figuur. De titel van deze revue was „Nederlands Fabrikaat" en door de fabrikanten aan wier fabrikaat door de tonelisten bekendheid werd gegeven, was eveneens hieraan me? dewerking verleend. Het stukje was eigen werk. Door ds. van der Klis uit Zie rikzee was een drietal boeken ter beschikking gesteld, voor de leer lingen die zijn lessen in godsdienstr onderwijs het beste hadden ge volgd. De gcslaadgen Het diploma voor de A-afdeling verwierven: Corrie Aarnoudse, St. Philipsland; Cobie Giljam, Brui nisse; Mina Goudzwaard, Ooster- land; Marietje Hage, Anna Jacoba- polder; Jannie de Jonge, Sirjans land; Sarie Kempene'ers, St. Phi lipsland; Lenie Kosten, St. Philips land; Maaike Nelisse, Anna Jaco- bapoider; Lijn van der Male, St. Philipsland; Coba de Mazier, Anna Jacobapolder; Rina Quist, Anna Jacobapolder; Maatje Quist, idem; Ria van der Ree, St. Philipsland; Adrie Stouten, Oosterland, Jannie de Valk, Nieuwerkerk. Het B-diploma werd uitgereikt aan: Corrie Beekman, Lenie van den Berge, Willy Feijtel, Riet Griep, Lenie Haak, Thonia Jumelet, Kla- zien Kleppe, Hanneke de Koning, Anna Otte, Johanna Ot'te, Eva Schout, Laura bij de Vaate, Janneke de Waal, Willy de Waal, Corrie van der Werf en Ietje Wiebrens, allen te Bruinisse. De heer J. A. van der Bijl dankte de directrice en de overige leer krachten en haalde herinneringen op aan de eerste schooltijd, toen men in het Ned. Hervormd vereni gingsgebouw moest samenkomen. Verschillende meisjes zullen in een vervolg-klas nog een jaar de WESTELIJKE CONCESSIE Om een verbod van kernwapenproeven GENEVE, 20-7. De westelyke mogendheden op de Geneefse con ferentie tot beëindigen van kern wapenproeven hebben maandag een wat zy noemen „grote conces sie" gedaan door voor te stellen, dat de technische staf van de con troleposten op Russisch gebied voor een derde deel uit Russen zul len bestaan. De Britse afgevaardigde, sir Mi chael Wright, diende dit voorstel in. De posten die controle moeten uitoefenen op het naleven van een verbod van kernwapenproeven zouden uit tien Russen, tien Brit ten en Amerikanen en tien afge vaardigden uit andere landen be staan. Dit zou van toepassing zijn voor alle posten in Rusland, de V.S. en Groot-Brittannië. Tot mei hield het westen vast aan het standpunt dat de Sowjet- Unie niet zou worden toegelaten tot het werk op controleposten op Russisch gebied. Daarna was het echter bereid vier Russen te laten deelnemen op elke post op Rus sisch gebied. Grote strobrand in polder bij Sluiskil SLUISKIL, 20-7. In een nabij Sluiskil gelegen polder, genaamd „De Vogelschorre" is vanmiddag op het bouwland van de landbouwer J. van Hoeve brand uitgebroken in een groot aantal pakken stro, die door combines waren gebundeld en die nog op het veld lagen. De combines met het graan had den tevoren het veld reeds verla ten. Toen een drietal arbeiders bij de vuurhaard kwam, bleek de brand al niet meer te stuiten. De hoeveelheid gerststro op het twaalf gemeten grote veld bedroeg naar schatting. 15.000 kilo. De Sluiskilse brandweer, die snel ter plaatse was, doch door gebrek aan water niet kon blussen, trachtte het vuur door het slaan met stokken te bezweren. Omtrent de oorzaak van de brand tast men volkomen in het duister. Boerderij branden mei 1959 De hoofdinspecteur voor het Brandweerwezen van het ministe rie van Binnenlandse Zaken deelt mede, dat in de maand mei 1959 35 boerderij branden zijn voorgeko men, waarbij de boerderij vernield of zwaar beschadigd werd. De directe schade, door deze branden aangericht, wordt geraamd op f 1.329.950. school bezoeken. Zij, die na do va kantie niet terugkeren, wenste de directricë in een afscheidsspeech veel goeds en veel nut van het. ge leerde toe. Ds. van der Klis sloot met dankgebed. Voor de nieuwe tweejarige cur sus gaven zich 46 nieuwe leerlin gen op. De leerlinge met de beste cijfers, Maaike Nelisse, kreeg een applausje. Verwachting tot woensdagavond: Weinig verandering Droog en overwegend zonnig weer; zwakke tot matige noorde lijke wind; ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. 22 juli. Zon op 4.46, onder 20.46. Maan op 21.42, onder 7.44. 23 juli. Zon op 4.47, onder 20.45. Maan op 22.08, onder 8.56. Laatste kwartier; 27 juli te 15.22. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 22 juli 4.42 v.m. 16.59 n.m. 23 juli 5.25 v.m. 17.38 n.m. BROUWERSHAVEN: 22 juli 4.10 v.m. 16.37 n.m. 23 juli 4.53 v.m. 17.19 n.m. Springtij; 22 juli. HET WEÉRO VERZICHT DE BILT, 21-7. - Het K.N.M.I. deelt mede: In het algemeen weer beeld is sinds gisteren niet veel veranderd. Voor het weer in ons land blijft het belangrijkste systeem het gebied van hogedruk boven de Britse eilanden en de Noordzee, dat iets in betekenis is toegenomen en dat de Atlantische circulatie op grote afstand van west-Europa houdt. Het hogedrukgebied bóven Scan dinavië en Finland nam in bete kenis af. De storing in de hogere luchtlagen in midden-Europa gaf ook in zuid-Zweden aanleiding tot regen, terwijl de regenval in oost- Duitsland, Tsjecho-Slowakije en het oostelijk gedeelte van Oosten rijk aanhield. In ons land blijven de regenkan sen klein. We kunnen aanhouden van het overwegend zonnige weer met noordelijke wind verwachten. Nederlands luchtniachtpersoneel naar Amerika 's-GRAVENHAGE, 21-7. In okto- ber aanstaande zal een groep van 250 man van de Koninklijke Lucht macht naar Amerika vertrekken vóór een theoretische en praktische opleiding voor de bediening van geleide projektielen van het type „Nike". Deze raketten worden gebruikt voor de luchtverdediging. Dit per soneel zal na de opleiding, aange vuld tot een eenheid van in totaal 1000 man, in west-Duitsland ge plaatst worden, omdat daar de ba ses van deze grond-lucht geleide projektielen zullen worden geves tigd. De gehele opleiding, die vele tientallen miljoenen guldens zal kosten, wordt betaald door de V.S. in het kader van de wederzijdse hulpverlening. „Karei Doormail" monument te Rotterdam s-GRAVENHAGE, 21-7. Op vrij- dag 24 juli a.s. zal in de Karei Doormanstraat, tegenover de Stadsschouwburg te Rotterdam, een monument worden onthuld ter nagedachtenis aan schout-bij-nacht Karei W. F. M. Doorman (1889- 1942), commandant van de Com bined Striking Force, die met zijn vlaggeschip Hr. Ms. kruiser „De Ruijter" op 28 februari 1942 in de slag op de Javazee tén onder ging. Predikant op reis bestolen BRUMMEN, 20-7. De predikant der Vrije Hei-vormde Gemeente te Brummen, ds. S. Pennekamp, zou in gezelschap van zijn echtgenote en de familie van den Brink een vakantie doorbrengen in het bui tenland. In een hotel te Treviso, in de nabijheid van Venetië, heeft men kans gezien de predikant tij dens jzijn slaap te beroven van 160 duizend lire (circa f 1.000), f 50 aan Hollands geld, zijn paspoort en "zijn rijbewijs. De hotelkamerdeur was afgesloten. Doordat men bij wijze van voorzorg het geld had verdeeld, werd het Oostenrijkse geld en de Italiaanse benzinebonnen niet ge vonden. Ook de autopapieren, die een der reisgenoten onder zijn be rusting had werden door de dief niet gevonden. Door het gebeurde zagen de predikant en zijn reisge noten zich genoodzaakt naar huis terug te keren. b Jn de haven van Colombo is de bedrijvigheid thans weer normaal, nu een einde is gekomen aan een staking van havenarbeiders, die langer dan drie weken heeft ge duurd. Ook het kantoorpersoneel; dat ruim een week heeft geslaakt uit solidariteit met de havenarbei ders, is weer aan het werk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2